DEMIR KRASNIQI-YLL I MUZIKĖS SHQIPE

Shko poshtė

DEMIR KRASNIQI-YLL I MUZIKĖS SHQIPE

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Aug 16, 2007 6:54 pm

Njeri nder kengetaret mete deshmuar eshte Demir Krasniqi.Aj ka reportuaret mete zgjedhura te kengeve.Njohes i mire i folklorit dhe muzikes popullore.Kengetar dhe krijues.Ka te botuara13libra me kenge.

Ai ka ngritur zerin kunder futjes se elementeve te huajane kengen shqipe,kunder shundit dhe kiqit.Kanje pervoje 30 vjeqare ne kenge.Synon ne ruajtejen dhe begatimine kenges shqipe,pa u mbeshtetur te perfitimet materiale.Njeherazi permes kenges ven ne thumb dukurite e pa njerezishme te sistemit shoqeror.Atdhetaredhe arsimdashes,veqmuzikes kakryar shkollen per mesimdhenje dhe gazetari.Punonsi mesimdhenes ne Gjilan.Ndegjoni kete kengetar te shquar dhe njihuni me mire me te.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi