Si te shmangim djersen

Shko poshtė

Si te shmangim djersen

Mesazh  STINE prej Fri Aug 17, 2007 11:58 pm

Djersitja bėhet shpesh e bezdisshme, por pėr ta shmangur pihet njė shurup i pėrgatitur me hudhra tė shtypura. Ky shurup pihet nė mbrėmje, rreth 2 3 lugė gjellė. Mund ta pengojmė me sukses djersitjen natėn nėse lėkurėn e trupit e fėrkojmė me lėng molle. Ndėrsa djersitja e kėmbėve evitohet me anėn e patateve, tė cilat pasi shtypen lihen tė thahen. Masa e thatė vendoset nė njė pece dhe lihet pėr 24 orė. Vapa e verės dhe ushtrimet energjike shkaktojnė djersitje, por studimet e kohėve tė fundit sugjerojnė se djersa mund tė shkaktohet nga njė faktor tjetėr qė nuk ka lidhje me temperaturėn e lartė. Studiuesit japonezė mendojnė se receptorėt e muskujve qė ndiejnė lėvizjet ndikojnė nė djersitje. Shkencėtarėt nga Hong Kongu kanė ndėrtuar njė robot, i cili lėviz dhe djersitet. Fjala ėshtė pėr njė robot qė u ėshtė dedikuar dizajnėve tė rrobave. Ai shėrben pėr modelet e reja tė rrobave qė pėrdoren pėr kushte ekstreme. Ky robot u quajt Walter dhe kushton 13.000 dollarė, kurse djersitja stimulohet nėpėrmjet vrimave nėpėr trup nga del lėngu.

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
STINE
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi