GRETA KOCI

Shko poshtė

GRETA KOCI

Mesazh  STINE prej Sat Aug 18, 2007 12:03 am

Datėlindja: 26 Shtator 1991
Vendlindja:Kuēovė
Vendbanimi:Tiranė
Shkolla: Viti i parė “Eurolingua” Anglisht-Frėngjisht
Hobi: Aktrimi
Kėngėtarėt e preferuar: Kristina Aguilera, Celine Dion, Mariah Carey, Ricky Martin, Hazizi
Ngjyra e syve: Kafe
Ngjyra e flokėve: e Zezė
Gjatėsia: 1.75 cm
Ngjyra e referuar :E kuqe
Shenja e Horoskopit: PeshorjaKėngėtarja 15- vjeēare Greta Koēi, jashtė skenės. Si arriti tė hyjė nė fushėn e artit dhe tė konkurojė pėrkrah emrave tė njohur tė muzikės, edhe pse ėshtė mė e vogla qė ka hedhur zėrin nė tregun muzikor. Braktisja pėrfundimisht e klubeve tė natės nė Tiranė dhe planet pėr njė karrierė tė lakmueshme. Si dhe dashurinė e (pa)provuar…


Dashurinė e pret ta “godasė” si rrufeja nė njė qiell tė pastėr.


Ndėrsa i kėndon asaj njėsoj si Anna Vissi, kėngėtarja greke mjaft e preferuar pėr tė. Trille, zhgėnjim, shtrat i heshtur, hapa qė dėgjohen apo parandjehen, ndoshta dhe braktisje gjen nė kėngėt e saj. Eshtė vetėm 15 vjeē dhe 1. 75 cm e gjatė. E rrethuar si nga njė aureolė nga pėrkudesja deri nė detaje e prindėrve, pėr mė shumė se dy vjet ajo ėshtė nė kėrkim tė skenave tė mėdha. Nuk ėshtė aspak supersticioze edhe pse beson nė njė zot. Dhe fiton nga koncertet aq tė ardhura sa tė ngasė njė makinė Chevrolet tė zezė, tė cilėn e bleu 24 mijė Euro ekzaktėsisht mė datė 06/06/06, duke e shpėrfilluar kėtė ditė tė frikshme si dita e djallit. Nė makinėn me kamio automatike, qė e bėn tė guxojė ta ngasė edhe vetė ajo tani dėgjon gjashtė kėngėt mė tė fundit mes tė cilave “Dashuri pa shije”, “Njė herė po, njėherė jo”, etj.


Por e ndėrron shpesh shijen, me muzikėn e katėr disqeve tė tjerė, njė disk me kėngė tė kėngėtares Vissi, muzikė house, miks dhe njė disk tė kėngėtares greke, Elena Paparizou, me tė cilėn ka tė ngjarė tė kėndojė njė kėngė shumė shpejt. Ia ka premtuar Darko Dimitrov, kompozitori maqedonas, me tė cilin ajo bashkėpunon.


Vajza brune e njė nėne beratase dhe e njė babai shkodran sapo ka prezantuar kėtė videoklip, ku shfaqet e veshur si njė infermiere, njėherė me veshje rozė dhe njėherė mė tė bardhė dhe ku rebelon pėr njė dashuri tė pamerituar .Njė histori e vockėl, qė shkakton revoltė. “Aty interpretoj”, thotė Greta, duke mos e fshehur se njė nga hobet e saj ėshtė aktrimi. Nė fakt di t'i picėrrojė sytė mirė dhe di tė marrė poza edhe kur bėn njė bisedė tė thjeshtė. I ėshtė bėrė propozimi i parė pėr realizimin e njė “musical”, qė do tė ketė nė qendėr jetėn e njė artisteje shqiptarjeje mes familjes, udhėtimeve pėr koncerte jashtė vendit, jetės intime, marrėdhėniet me fansat, po ēfarė fansash se, qė e formojnė shumė shpesh numrin privat tė saj. E jėma e Gretės tregon se ėshtė ajo zėdhėnėsja e sė bijės, qė pėrveēse merret me gjithēka qė asaj i duhet pret edhe telefonatat. Domethėnė ajo ka nė dorė tė pėrzgjedhė fansat nga zėri, qė pastaj t'ia kalojė telefonin Gretės. “Ka vesh muzike”, tregon Greta me tė qeshur “se ka studiuar pėr muzikė, pikėrisht pėr flaut”. Dhe e ka pasur njė qėllim tė hershėm pėr ta bėrė tė bijėn artiste, qė kur lindi dhe i vuri emrin e shoqes sė saj tė ngushtė, Greta Aliaj, e bija e koreografit tė njohur Agron Aliaj.


Tė paktė ishin ata qė e njihnin vajzėn me forma tė plota , ku u u prezantua nė njė videoklip duet me Erion Korinin me kėngėn “Kush ka faj”. Romantike dhe ledhatare e trupit tė saj, sikur tė kishte provuar njė zhgėnjim tė vėrtetė dashurie. Shumė u ēuditėn kur fare rastėsisht morėn vesh se ajo ishte vetėm 13 vjeē e gjysmė. Nė fakt ishte pare si konkurente tek spektakli “Gjeniu i vogėl” dhe “Ethet e sė premtes mbrėma”. Tek “Gjeniu i vogėl” u pozicionua nė 100 zėrat mė tė mirė nga 7000 mijė pjesėmarrės nga vendi, por njė gabim teknik pėr tė marrė pjesė njėkohėsisht tek tė dy spektaklet me target tė ndryshėm, i solli dėm pasi u pėrjashtua nga tė dy spektaklet. Gjithsesi asaj iu bė oferta e parė nga “House of arts”. Pėr gjashtė muaj sė bashku me kėngėtarin Antre, ku ēdo mbrėmje interpretonin muzikė tė lehtė , hite shqiptare apo greke. Aty e dėgjoi Erion Korini dhe e ftoi pėr bashkėpunim. Mė pas ajo vazhdoi me eksperiencat e saj nė klubet e natės si “Rozafa Palace” dhe “Silo”.


Tani ėshtė shkėputur krejtėsisht nga klubet e natės nė Tiranė, pėr t'iu pėrkushtuar tė kėnduarit nė diskotekat dhe koncerte nė Kosovė dhe Maqedoni. “Ajo qė mė bėn tė ndihem mirė ėshtė eksperienca e tė kėnduarit “live”. E ka kthyer kėngėn nė profesion dhe kjo ėshtė arsyeja qė jo rrallė i bėn hile shkollės pėr gjuhė tė huaj. “Nuk trembem,- thotė ajo.- Ndiej shumė kėnaqėsi kur kėndoj. Tė kėnduarit nė ‘pub-e absolutisht nuk mė dėmton.Zėri piqet, emocionet zhduken, forcohet fraza. “Pastaj unė mendoj se kur je e re tė falet edhe sikur tė gabosh. Vėrtet ėshtė pak shpejt, por jam e bindur dhe e shoh veten gjithnjė nė rrugėn e artit”. Tani ėshtė duke menduar rreth bashkėpunimit me kėngėtaren greke 24- vjeēare , Elena Paparizou, kėngėn e tė cilės “My number one”, fituese e Festivalit Europian 2005, arriti ta kėndojė vetėm pas dy ditėsh nė “House of Arts”.


“Kam kujtesė tė fortė pėr tekstet,- thotė ajo,- dhe nuk kam frikė se e harroj edhe kur jam totalisht e pushtuar nga emocionet. Madje nuk e harroj edhe kur mėrzitem dhe futem nė dhomėn time, vendos muzikė baladė dhe kėndoj me zė tė lartė”. Nuk i mungojnė ofertat nga menaxherė maqedonas tė koncerteve, qė kur ajo kėndoi nė emisionin “Ti vendos” me muzikė shqiptare qė transmetohet nga Televizioni Shtetėror Maqedonas. E gjen veten mirė nė tingujt e muzikės sė lehtė, tė cilėn kujton se e ka pėlqyer qė e vogėl kur vetėm 4-5 vjeē ajo kėndonte tė gjitha kėngėt e Mira Koncit. Dhe prindėrit qė e dėgjonin me aq ėndje , i bėnė njė dhuratė tė vėrtetė. I realizuan kur ishte 5 vjeē, klipin e parė tė transmetuar nė televizionin lokal TV1 nė Shkodėr, pronė e babait. Nė kėtė televizion ajo kujton dhe ekperiencėn si prezantuese e njė emisioni pėr fėmijė. “Adhuruesit e parė i kam “njohur” nė atė moshė, madje dhe tė rritur qė e bėnin zėrin si fėmijė qė tė flisnin me mua por nuk ma hidhnin dot se arrija t'i njihja dhe t'u thoja me shumė mirėsjellje:“ faleminderit por ky emision nuk ėshtė pėr ju”. Nga fėmijėria ka dhuratė dhe bullgarishten qė e flet shumė mirė, dhe qė e ka mėsuar kur ishte 10 vjeē gjatė dy viteve qė ka jetuar me familjen nė Sofie, gjatė qėndrimit tė detyruar nga biznesi i babait.


Gretėn mund ta pyesėsh pėr mashkullin e ėndrrave dhe ajo tė pėrgjigjet duke qeshur. Duket se ende nuk e ka vizatuar modelin e mashkullit tė duhur. “Si tė vijė fati ēdo gjė ėshtė e shkruar “, pėrgjigjet. Dhe ndryshe nga ē'mund t'ia diktonte mosha ajo ėshtė e qetė e pėrmbajtur.”Qetėsia ėshtė arma ime e fortė,- thotė ajo.- I zgjidh gjėrat me qetėsi. Madje dhe kur e pyet se a ekziston ndonjė histori e vėrtetė mes saj dhe kėngėtarit kosovar, Ermal Fejzullahut ajo pėrgjigjet “Unė s'mund t'i ndaloj ndjenjat e tė tjerėve, e kam thjesht koleg”. Synon tė ruajė kuptimin e “Simply the best”, edhe nė nota, tė cilat i arriti gjatė interpretimit “live' nė spektaklin “Top Show” nė Top Channel. Tani po pėrgatitet pėr tė marrė pjėsė nė Festivalin e Muzikės Moderne Shqiptare “Mikrofoni i Artė” qė organizohet nga Radio +2 me njė kėngė tė kompozuar nga Genti Lako.”


Besoj se ėshtė i vetmi festival ku fiton vėrtet mė i miri dhe ka qenė kjo arsyeja pėrse marr pjesė.


Jam zhgėnjyer jo pak nga festivali “Kėnga magjike”, ku konkurova me nje kėngė shumė tė pėlqyer “Kam mall”, dhe nuk u pėrfshiva as nė finale.


Ndėrkohė qė ajo i beson shumė publikut. Dhe po rimerr forcat pėr njė verė tė nxehtė. Grupi kosovar “Hana Band” e ka pėrzgjedhur si tė ftuarėn e koncerteve tė tyre nėpėr Shqipėri nga 24 Korriku deri mė 10 Gusht.


Kanė thėnė per Gretėn

Irma Libohova: “Ti jo vetėm qė je njė kėngėtare e mirė por ti mund tė konkurosh dhe pėr miss”


Adi Hila i ka thėnė nėnės sime “ Ti mban njė diamant pėr dore”


Genti Lako: “ Nga zėri yt qetėsohet dhe njė i dehur”


Darko Dimitrov : “Ti ke pėr tė arritur shumė larg sa do ta harrosh Darkon”


Ocko : “me kėngėn “Dashuri pa shije” do tė ēoj nė MTV”


10 kėshillat qė i bėn vetes:


Mendohu para se tė … flasėsh
Largohu nėse …e ndien se tė tradhtojnė
Zhvishu kur … bėn vapė
Mos kėndo kurrė me … muzikė tė kopjuar
Mos puth asnjėherė njė …njeri qė tė zhgėnjen
Mos harro tė hash … para se tė dalėsh nė mėngjes nga shtėpia
Mos fli kurrė pa …thėnė natėn e mirė
Vishu si … Greta
I thuaj jo gjithmonė atij qė … nuk tė kupton
Fillo tė ecėsh vetė kur tė jesh … e sigurtė nė atė qė bė

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi