Kryerja e seksit; fazat e orgazmės dhe tė pandjeshmėrisė

Shko poshtė

Kryerja e seksit; fazat e orgazmės dhe tė pandjeshmėrisė

Mesazh  STINE prej Sat Aug 18, 2007 4:39 pm

--------------------------------------------------------------------------------
faza e ngacmimit


Akti seksual arrin kulmin nė orgazmėn. Pėr njeriun nuk ka ndonjė pėrjetim mė tė fuqishėm dhe tė thellė. Kjo e ashtuquajtur "pikė kulmore" shprehet midis tė tjerash nė tkurrje muskujsh dhe nė dridhma, tė cilat mund tė kapin tėrė trupin. Pas kėsaj vjen njė shtendosje e plotė.Ndjenjat e kėnaqėsisė, qė pėrjetojmė gjatė orgazmės, prodhohen nga organet tona seksuale, muskulatura e tė cilave tkurret nė mėnyrė ritmike. Mashkulli arrin si rregull tek derdhja e farės. Sperma ēan pėrpara pėrmes uretrit me 20 kilometra nė orė. Nėse edhe partnerja arrin nė tė njėjtin ēast nė orgazmė atėherė gjasa pėr tė mbėrritur nė mbarsje ėshtė tepėr e madhe; Pasi nė kėtė rast amėgoja pompon lėngun e farės me lėvizje ritmike thithėse pėr nė an.


Por meshkujt dhe femrat nuk arrijnė gjithnjė orgazmėn njėkohėsisht, gjė qė mund tė ēojė nė prishje qejfi; meshkujt vijnė nė pikėn kulmore mbas mesatarisht 7 minutash, femrat jo mė pėrpara se 23 minutash. Femrat e pėrjetojnė fazėn e orgazmės edhe mė intensivisht se meshkujt. Kjo fazė mund tė zgjasė tek to deri nė njė minutė - tek mashkulli vetėm disa ēaste. Femrat munden nė kundėrshti me atė qė ndodh me pjesėn mė tė madhe tė meshkujve, edhe tė vijnė disa herė pas njėra-tjetrės nė pikėn kulmore.


Faza e pandjeshmėrisė


Edhe pse orgazma ėshtė pika kulmore gjatė kryerjes sė seksit - ka edhe njė fazė tjetėr. Pasi trupi, mė parė i grahur tė punojė me rendiment tė lartė, ka nevojė tė marrė vehten: faza e sėrishmarrjes apo pandjeshmėrisė. Gjaku duhet tė rishpėrndahet sėrish, pulsi dhe vlerat e trysnisė sė gjakut ulen nė nivele normale. Penisi shkrehet, dhe buzėt e vaginės vijnė nė madhėsinė e tyre normale. Po ashtu ani ēėnjtet dhe zhvendoset pėr nė vendin e tij tė zakonshėm.


Edhe kėtu ka pjesė truri: Ai derdh hormonin "kėnaqėsivrasės" prolaktinė. Meshkujt janė mė tė ndjeshėm ndaj tij se femrat. Organi i tyre seksual nuk ėshtė i ndikueshėm pėr njė kohė tė gjatė. Ndonjėherė mashkulli thjesht flė pas aktit seksual. Por tė rinjve dhe tė sapodashuruarve u mjafton njė fazė e shkurtėr marrje vete - kėshtu ata mund tė fillojnė sėrish nga "faza e parė"...

faza e pllajės

Pas nxitjeve tė fillimit, partnerėt futen nė fazėn e dytė - tė ashtuquajturėn "fazė e pllajės". Ajo quhet kėshtu pasi ngacmimi tanimė i fuqishėm mbetet pėr njė farė kohe nė njė lartėsi tė qėndrueshme, pėrpara se tė kulmojė pėrfundimisht nė orgazmė. Funksionet e trupit intensifikohen tani jashtėzakonisht - pulsi ynė dyfishohet nė kėtė fazė duke rrahur rreth 160 herė nė minutė, trysnia e gjakut kėrcen lart tek 200. Tendosja muskulore rritet, frymėmarrja bėhet mė e thellė dhe mė e shpejtė.

Mashkulli formon "pikėlėn e kėnaqėsisė", njė tajitje e kthjellėt, qė krijohet nė zonėn e prostatės dhe qė mund tė pėrmbajė njė numėr tė vogėl spermiesh. Tek femra ngushtohet e treta e jashtme e vaginės - nė terminologji flitet pėr "manshetė orgazmike". Ajo mblidhet fort pas penisit tė kallur brenda. Pėrmes lėvizjeve ritmike tė fundit tė barkut tė mashkullit ushtrohen ngacmimet mė tė mėdha seksuale mbi klitorisin.

Gjatė fazės sė pllajės, pothuajse asnjė gjė qė ndodh pėrqark nesh nuk na e largon mendjen. Kjo i shėrben asaj qė tė arrihet tė mblidhet energji pėr pikėn kulmore tė veprimit seksual. Sa mė tepėr tė zgjasė "faza e pllajės" aq mė e vrullshme pėrjetohet "faza e orgazmės" qė pason.

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi