Femrat dhe meshkujt eksitohen ne te njejten kohe

Shko poshtė

Femrat dhe meshkujt eksitohen ne te njejten kohe

Mesazh  STINE prej Sat Aug 18, 2007 4:44 pm

Mashkulli mund tė pėsonte njė “shok” nėse do tė zbulonte me siguri shkencore qė pėr tė arritur njė natė seksi, ndoshta do tė bėnte mė mirė tė sillej si Roco Siffrei: Menjėherė nė temė.
Pėr tė parėn herė mjekėsia seksuale arrin nė termografi, duke u bazuar nga njė telekamerė me infra tė kuqe, e cila shėrben pėr tė vėshtruar dhe matur ngjyrėn e trupit. Meshkuj dhe femra kanė parė njė film pornografik dhe pėr tė gjithė eksitimi ka nisur pas 30 minutash. Shpesh mashkulli sforcohet pėr t’u dukur ai qė nuk ėshtė, njė joshės i zoti, qė di tė kuptojė njė femėr, zgjedh gjithmonė restorantin ku duhet ta ēojė dhe njė shpjegim tė besueshėm pėr arsyen qė e konsideron unike femrėn qė ka nė krah.
I njėjti mashkull mund tė pėsonte njė tronditje, nėse zbulonte me vėrtetėsi shkencore se pėr tė arritur njė natė seksi dhe pėr tė ndjerė eksitimin mė tė madh tė jetės sė tij seksuale duhet tė linte mėnjanė lojėrat e fjalėve dhe tė “dilte menjėherė nė temė”
E pabesueshme, por e vėrtetė
Sipas profesorit tė Universitetit tė Montreal, Irv Binik, shprehet se zbulimi i tij hedh poshtė idenė se femra ka nevojė pėr mė shumė kohė qė tė arrijė eksitimin. “Ka qenė e gabuar bindja se femra arrin mė ngadalė se mashkulli eksitimin seksual dhe se ka nevojė pėr mė shumė “nxehje paraprake, nė ndryshim nga mashkulli”, shprehet ai. Psikologu ka menduar tė masė pėr tė parėn herė njė kėrkim tė kėtij lloji pėr eksitimin seksual me ndihmėn e termografisė, pra njė telekamer me infra tė kuqe qė shėrben pėr tė matur mėnyrė jo tė dhunshme ngjyrėn e “nxjerrė” nga trupi. Me ndihmėn e njė grupi kėrkuesish, nėn drejtimin e Tulli Kukkonen janė marrė tė dhėnat e 28 meshkujve dhe 30 femrave (tė zhveshur nga mesi e poshtė), tė cilėve gjatė “shqyrtimit” me filmime tė llojeve shumė tė ndryshme u ėshtė matur temperatura e zonės gjenitale, nė sajė tė njė telekamere e cila e vėren nė njė distancė me tė paktėn 1 gradė dhe e dėrgon mė pas nė kompjuter pėr analiza krahasuese. Matja e parė pėr tė pėrcaktuar temperaturėn e zonės gjenitale ėshtė vendosur ndėrkohė qė individėt shihnin filma pa karakter erotik. Mė vonė matja ėshtė pėrsėritur me filma me tmerr, mė pas personat kanė ndjekur seritė e telefilmit komik Mr. Bean pėr tė pėrfunduar me filma pornografikė.
Vetėm pas 30 sekondash
Individėt e pėrfshirė nė test i shinin teksa kalonin imazhet nėpėrmjet syzeve tė errėta, tė cilat pengonin vėshtrimin e ambientit rrethues pėr tė shmangur shpėrqendrimet.
Kompjuteri ka regjistruar rritje tė temperaturės sė zonės gjenitale, nė njė nivel mesatar tė dy gradėve, menjėherė pas imazheve tė qarta tė seksit.
E dhėna mė e rėndėsishme ėshtė se si femrat dhe meshkujt, duke lėnė mėnjanė ēdo lloj romantizmi, kanė treguar shenjat e para tė eksitimit seksual 30 sekonda pas fillimit tė filmit pornografik.
Ndryshimi
E vetmja diferencė ishte ajo e kohės sė nevojshme pėr tė arritur eksitimin maksimal: Meshkujve u ėshtė dashur 666,6 sekonda, pra pothuajse 10 minuta, ndėrsa femrave 743, pra pothuajse 12 minuta, njė diferencė kohore e konsideruar e kalueshme. “Duke vėnė pėrballė eksitimin seksual mes meshkujve dhe femrave shohim se ka njė diferencė nė sasinė e kohės qė kėrkojnė femrat dhe meshkujt nė moshė tė re pėr tė arritur orgazmėn”, shprehet Binik dhe shton “nė cilindo eksperiment pėr eksitimin seksual i kryer nė laborator ka njė lloj ndryshimi, por nė krahasim me teknikat e sė kaluarės, ky eksperiment ėshtė nė pjesėn minimale aq mė tepėr qė matjet janė kryer si pėr meshkujt dhe pėr femrat nė tė njėjtėn kohė dhe vend”. Ajo ēfarė ėshtė e rėndėsishme tė theksohet ėshtė se tė dhėnat pėrfundimtare janė pothuajse tė njėjta.

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi