Fjalori i informatikes

Shko poshtė

Fjalori i informatikes

Mesazh  STINE prej Tue Aug 28, 2007 12:19 am

Gjuha shqipe ėshtė pėrhapur tashmė edhe nė botėn e informatikės dhe po vazhdon tė pėrhapet ēdo ditė. Tashmė sistemi operativ Windows dhe programi Microsoft Office janė pėrkthyer nė shqip. Gjithashtu edhe shumė programe tė tjerė si Firefox, Winrar, Winamp, etj. janė pėrkthyer nė shqip. Pėr mė tepėr, gjuha shqipe ka tashmė dy fjalorė pėr informatikėn. Lexoni temat mė poshtė pėr mė shumė informacion:

Programe nė Gjuhėn Shqipe
Fjalor i Termave tė Informatikės - softuer
Fjalor Enciklopedik nga Teknologjia e Informacionit - libėr i autorit Ali Mehmeti

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
STINE
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DISA FJALE QE NE I PERDORIM NE KOMPUTERAT TANE

Mesazh  STINE prej Tue Aug 28, 2007 12:23 am

DISA FJALE QE NE I PERDORIM NE KOMPUTERAT TANE
(Keto jane ne pergjithesi fjalet e perkthyera tek forumi i vjeter nga vizitoret e forumit)

Manual setting – zgjedhje manuale; zgjedhje nga perdoruesi
Remote directory – folder jo lokal
Site – faqe; strukture faqesh
X Homepage – faqja hyrese; hyrja; faqja kryesore
Cache – rezerve
Queue – radhe
custom command – komande e pershtatur
file size - madhesia e skedarit
Load – ngarko ne kujtese
wildcard – shenje perfshirese
option - zgjedhje
log – regjistrim; regjister
clipboard – (ec e gjeje…)
FAQ – PESH (pyetjet e shpeshta)
default – i parazgjedhur; i zgjedhur automatikisht/vete/vetvetiu
Panel – fushe mbajtese
toolbar – rreshti i butonave
font - alfabet
anti-idle – kunder [gjendjes se] prehjes
timeout – mbarim (skadim) afati
enable-disable – aktivizo, ēaktivizo
upload-download – hedhje-marrje; dergim-marrje
uppercase-lowercase – me shkronja te medha, te vogla
case sensitive – sipas shkronjave te medha ose te vogla
detect – pikas, diktoj
version check - kontroll versioni
download = shkarko
upload = ngarko
click = trus/e (perdoret ne Kosove dhe eshte me e qellueshme se shtyp)
link = lidhes, urelidhes apo nderlidhes
__________________

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
STINE
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fjale te tjera

Mesazh  STINE prej Tue Aug 28, 2007 12:35 am

Arrange---rregullo, cakto
Refresh---fresko, ripajis
Trial Version---Kopja vlerėsuese
File--Dosja, skedari
Edit--Ndrysho
Compress--Kompreso, ngjeshė
Add--vendos, shto
Extract--ekstrakto
Password--fjalėkalimi
Archive--arkiva
Path--shtegu, destinacioni, direktoriumi
Spanned archive--arkivė e ndarė/copėzuar
Level--nivel
Switches--Ēelėsat
recurse subfolders--nėndosje ripėrsėritėse
...wildcard names--...emrat gjithėpėrfshirės
solid--i pandėrprerė/vazhdueshėm/plotė
Settings--paneli
Registry variables--Variabla regjistri
settings dialog--panel kontrolli, panel i zgjedhjeve, paneli i konfiguracioneve
dialog--panel
Viewer--shikuesi
Cancel--Anulo
Tools--veglat
Browse--shfleto
Wizard--Magjistari
Exit--Dalja
Unpack--shpaketo
Subfolder--nėnfollder
Select--Zgjedhė, selekto
Update--azhuro, fresko
Load--ngarko
Download--shkarko,transfero (prej njė kompjuteri nė tjetrin)
Backup--Kopja rezervė
Resource--burimi, rezerva
Set--pajis,vendos,fut
Explorer--eksploruesi, zbuluesi
Overwrite--mbishkruaj
Access--Hyrja,qasja,e drejta (pėr tė hyrė nė sisteme, aplikacione)
Display--Shfaq, ekspozo
Save--Ruaj
Size--Madhėsia
Button--Pullė, buton
Internal viewer--Shiquesi i brendshėm/fshehtė
External viewer--Shiquesi i jashtėm
Software---Program, mjete programuese
Task Manager---Menagjimi i Punės
Domain---Pronė, territor
Windows glossary---Fjalori i Windows-it
Click--kliko ( nuk ka shprehje adekuate ne gjuhen shqipe)
Merge--bashko
Open--hap
Print--Shtyp nė letėr, printo
Skip--kapėrce, kalo, injoro
Ignore--Injoro, mos prano
Attribute--veti,atribute
tab--lidhėseja
Topics--temat
Texture--Pėlhura
Tint--Nuanca
Tips of the day---paralajmėrimi i ditės
Frame duration--kohėzgjatja e imazhit
Palette--Gamė ngjyrash
An unknown error occurred while accessing...--Njė gabim i panjohur ėshtė paraqitur/shfaqur gjatė qasjes...
crop--shkurto
copyright--e drejta autoriale
string--shifer
Toolbar--Shiriti i veglave
Table--tabela
Undo--Zhbėj
Redo--Ribėj
Properties--Veqoritė
Search---Kėrko
Insert---Fut, inserto
Convert---Shndėrro, konverto
Header---Ballina
Frame---Kornizė
Copy---Kopjo
Past---Ngjit
Sort---Radhit, klasifiko, sorto
Customize---Pėrshtat
Cut---prej
Transparent--- I tejdukshėm, transparent
Style---Stili
Device---aparat, mekanizem, pajisje
Skin---Lėkura
Restore---Kthe, restauro
Remote assistance---Reportazh/Ndihmė nga vendi/distanca
Error---Gabim
Network---rrjetė
Minimize---Zvogėlo, minimizo
Maximize--- Zmadho, Rrit nė maksimum
Font---Komplet germash
Remove---largo, heq, fshij
Account---llogari
Input mask---Maska hyrėse
Output ---Dalėse
Keyboard---tastierė
Hardware--- pjesė metalike, pjesė elektronike
Support---Pėrkrahja, ndihma, mbeshtetja

Disk Cleanup---Pastrimi i Diskut
Shortcut---…? ( Mėnyrė e shpejtė, rrugė qe bie shkurt )

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
STINE
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i informatikes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi