Demokracia dhe Shteti i se drejtes

Shko poshtė

Demokracia dhe Shteti i se drejtes

Mesazh  arla prej Thu Oct 11, 2007 8:51 am

Shqipėria ka ende njė demokraci tė re dhe tė pastabilizuar. Progrese relative nė lidhje me
stabilitetin politik dhe dialogun ndėrmjet forcave politike janė bėrė, por kjo ėshtė ende njė
arritje e brishtė qė mund tė shuhet shpejt. Zhvillimi i vazhdueshėm dhe konsolidimi i kulturės
demokratike konsensuale janė tė domosdoshėm. Kjo do tė ndihmojė vendin tė pėrballojė
sfidat e refomave qė duhen tė ndėrmerren. Shqipėria ka hedhur hapa lidhur me zbatimin e
rekomandimeve tė formuluara nga Organizata pėr Sigurinė dhe Bashkėpunimin nė Europė
(OSCE)/ Zyra pėr Institucionet Demokratike dhe tė drejtat e njeriut (ODHIR) . Procesi duhet tė kompletohet tani me qėllim qė tė sigurojė pėrputhjen e plotė me
standartet ndėrkombėtare. Janė shėnuar disa progrese nė administratėn publike por fatkeqėsisht ato janė penguar nga disa
raste tė emėrimit politik dhe nepotizmi nė disa fusha kyēe. Shoqėria civile vazhdon tė jetė e
dobėt dhe pėrpjekjet e Qeverisė pėr ta mbėshtetur atė janė tė pamjaftueshme.
Respektimi dhe zbatimi i Shtetit tė sė drejtės nė Shqipėri mbetet i dobėt. Institucionet
shqiptare tė zbatimit tė ligjit nuk garantojnė njė zbatim tė qėndrueshėm tė ligjit nė pėrputhje
me standartet ndėrkombėtare. Korrupsioni i pėrhapur dhe krimi i organizuar vfazhdojnė tė jenė
tepėr kėrcėnues pėr stabilitetin dhe progresin e vendit. Sistemi gjyqėsor vazhdon tė vuajė nga
mangėsi serioze qė e pengojnė atė nė garantimin e zbatimit tė shtetit tė sė drejtės. Shqipėrisė i
ka munguar ambicia nė adresimin e pėrkrahjes tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė
minoriteteve.
A mendoni se Shqiperia do gezoje demokracine dhe te drejten ashtu sic i ka hije shqiptarit??
avatar
arla

Numri i postimeve : 15
Registration date : 01/10/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi