TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 10:49 pm

TĖ DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
deshatė tė puthė
nė faqe.

krejt rastėsisht dikundt“kam pa
e jam bėrė si i rėnė n“bela
as nuk kam sukses nė punė
as tėrė natėn nuk bėjėgjumė.

Pse si ndėrroj bota ndodhitė?
Sikur t“lindnim pėr njė ditė
pore patėm,njė fat tjetėr
ti mė e re,unė mė i vjetėr!

Moshas“vėnė kufij t“dashurisė
zemra s“ka sinjal t“pleqėrisė
po mos t“mundje me lėvizė
kurrė pėr jetė s“tkisha braktisė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

FTESĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 10:56 pm

A i ndėrrojmė rolet
veq mallin tashymim
unė po vijė n“vend tėndin
ti eja n“vend timin.

Ti varur pėr mua
unė varur pėr ty
dy zemra t“bashkuara
bėjnė botė pakufij.

Mos u dėmto ti
po dėmtohem unė
tė shuhem pėr ty
se tė dua shumė.

Tė prekė krahėt tu
si flatra pėllumbi
mė s“ėshtė me rėndėsi
le t“mė vjen dhe fundi.

Vetėm botėn tėnde
dua tė ta njoh
unė po bie viktimė
tishko e jeto.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MBRĖMĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 10:59 pm

Mbrėmė mė qove letėr
s“munda ta lexoj
mė ra pėrmbi loti
dhe ma trubulloj.

Ēka munda t“dalloj
dyzemra tė ngrira
njėra ishte jotja
tjetra ishte imja.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZEMĖR E KĖPUTUR

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 11:02 pm

Zemėr ekėputur nga malli
po bėri dikush tė talli
bėnė mėkat si shpėton dot
as nė kėtė,as n“tjetrėn botė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DIKU LARG

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 11:04 pm

Ti nė atė skaj
unė nė kėtė skaj
zemrat epshin
nuk e ndajnė
jeta qenka
sulm i madh
oh e oh,e vaj e vaj...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

UNĖ JAM MBUROJA JOTE

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 11:08 pm

Roje i bėhem
lotit tėnd
mos ta pikoj fytyrėn
dritė i bėhem faqes tėnde
mos pėrdor pasqyrėn.
Do t“bėjė vend nė zemrėn time
unė mėrgimtari i vjetėr
do pranoj sakrifikime
veq mos t“shoh n krah tjetėr.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

“VETĖM TI MĖ VRET

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 11:12 pm

Rrufe prej qiellit qė godet
as stuhi dhe as tėrmet
nuk frigohem qė mė vret
as puna s“mė tretė
as lodhja s“mė mundon
as plaga s“mė dėmton
as nata pa fjetė
as njė shtėrngatė nė jetė
vetėm ti mė vret.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DIQKA SI LOJĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 21, 2007 11:19 pm

Nėn pjeshka nė lendinė
vasha me djalin po rrinė
her nė gjoks,herė nė shpinė
pėr tė mundur vetminė.
Vasha djalin e vė nė lojė
pse m“rrėmben siku rpėrbindėsh
sillesh si njė diktatorė
mė kelėnė nishan n“kėrthizė
Djalithotė:mu thaftė goja
krejt e bėra prej lakmisė
po edhe diktaturė ti thoje
ėshtė e shtyrė prej dashurisė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KAM RĖNĖ NĖ HALL

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Dec 10, 2007 7:35 pm

Ne zemren time
vlon nje mall
te ma thuash
veq ate fjale
ti mbyllesh
behesh dry
e une vuaj
per ty.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DASHURITĖ NUK VDESIN

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Dec 10, 2007 7:37 pm

Ti tue prite
une tue prite
ne gjume bien
dashurite
por trishtimi
eshte i teper
dashurite
kurre nuk vdesin
zgjohen,kur
dy duar ofrohen
per ti prekur.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

VITET GĖNJEJNĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Dec 10, 2007 7:41 pm

Vitet jane tinezare
me mashtroi Rinia
vargisur si ne rruzare
iken vitet e mia!

Desha ne vetmi
te kujtoj vitet
neper thinja
por,jo
ti qendro prane meje
se je e imja.
Nuk dua te kujtoj pleqeri
kur te kam prane
rinohem me ty.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SOT

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Dec 10, 2007 7:45 pm

Si ndihem sot
s“mund te e pershkruaj dot
po te u desh ujevara
kam nje lum me lot.
Sot
dhe qe nga sot
mengjez per mengjez
perdite lot do derdhi
dhe ngapak do vdes.
Ēdo force qe e pata
kete mengjez e keputa
me fal mikja ime
me ne fund te humba.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi