Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 1:45 am

Un dhe gjumi

E shty, apo m shtyn gjumi, nuk e di
T dy ham inat, me njri-tjetrin
Ndrsa gjysma e vetes, m thot, "Fli!"
Gjysma tjetr ve zgjuar krkon qejfin.

S'e di kujt t'ja prish e ndreq sot
Trhequr dy polesh t mesnats
Mes tyre un dhe gjumi rendim tok
N ndjekje si n gar gjahtarsh.

M duket se e "vrava" un gjumin
Atij keshtu i duket, gjithashtu
Mos vall vetm fitojm e nuk humbim?
Vazhdofshim ather, kshtu!
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 1:45 am

I verberi dhe une

I verberi me shikon cfar une s'shikoj
Me ndjen gjithshka qe une nuk e ndjej
Me thote gjithshka qe une s'e them dot
Me prek gjithshka qe une dot s'e prek.

Une pengohem, kur i sigurt ai ec
Nevrikosem, kur ai esht' vete qetesia
Verbohem, kur ai diellin e sheh
Mos valle vuaj une nga verberia?* * *
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  STINE prej Thu May 29, 2008 3:12 pm

FV ke bere nje pune te mrekullueshme me forumin dhe urime per ngritjen ne detyre Very Happy

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:06 am

S'gjej titull

Hapsir e strmbushur
Me boshllk ngjeshur
Jashtbrenda strukur
Bota e vetprqeshur.

Hy brenda n dalje
Dal jasht n brendsi
Serioz deri n tallje
I tallur n madhshti.

Qesh me lot qarje
Qaj me lot qeshje
Botn prej maske
Shklqimesh gnjeshtre!


Dhe i lodhur

Dhe i lodhur ti m shlodh
Sa m'i ndal buzt n buz
Pr udi, kaq m mjafton
T t sulem si di un.

Gurgullon n trup gjaku
Si rrke nga mali zbritur
Thuaj sa t duash, "Ndalu!"
Ai rrjedh pr ku sht' nisur.

Dhe i lodhur, ti m shlodh
Sa m'i hedh kraht n qaf
Ndalu, moj, se s'duroj dot
Se po ndodhi, dua prap !


Deri sa...

Shpirtra hibridsh t vetmbarsur
Q pillni shterpsi dshtake
Humners mitrore t strgjakur
Tjetrsuar kurvrisht n piedestale!

Mbetsha ende embrion i kohs
Mes plazms parajsore krijuese
Deri sa ju flliqsira t kohs
T mbarseni prjetsisht me zhdukje!


Me Pak-un

Me pak-un embrionin na lidhn
Oksigjenuar me frymn e pakt
Me pak-un nj epok na rritn
"Sa e shumt kjo qenka!", tham.

Zhdrejtsisht triumfal ecm
Jeta na pakohej m pak
Ve prap besnik t pak-ut mbetm
'ti bjm, embrionit t pafaj?Un e ti, ti e un

Ti m prek e un dridhem
Un dridhem, ti m ndjell
Ti m ndjell e un t sulem
Un t sulem, ti m ndez.

Ti m ndez e un s'duroj
Un s'duroj, ti mezi pret
Mezi pret e un rnkoj
Un rnkoj, ti m thrret.

M thrret e un prap
Un prap e ti si un
Ti si un e un i zjarrt
Un i zjarrt, ti m shum.Ku jam?

Me zemr andej
Ku trupi s'ka vend
Me trupin ktej
Ku zemra m dhemb.

Me syt pa sy
N t errtn drit
As ktu, as aty
Ku rrojn t gjith.

Ku jam, ku s'jam
E gjitha m hesht
I gjall ve qaj
I vdekur do qesh!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:06 am

Shlyerja e mekatit

Falme e dashur, mekatin e pathene
E thena do me beje me shume mekatar
Per Ty jam, do jem, ai qe kam qene
I gjithmonshmi per Ty, i mekatit nje cast!

Lerme e dashur, ne denim te vetvetes
Sot jam i kthyer ndaj saj ne xhelat
Dje prift u bera, e lashe te rrefehej
Dhe koken e mekatit, ja preva pastaj!

Mbase e dashur, keshtu esht' me mire
Rrefimin e bera me kohe para vdekjes
Te tjera rrefenja do them kur te vije
Aq sa do ta bej, te vdese prej qeshjes
!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:07 am

Per nje Diell te ri

O varg-brazde, me ler' te te mbjell
Me faren-cast, qe shpirtit ndjej
Te gjej te verteten mbi toke si del
Sa jam un' tek ti, ti tek une, te gjej!

T'i tregojme botes faqen e fshehur
Kohen e vetngrene, kohen e pa erdhur
Jo ndjekjen e diellit si lulja e tij
Por ndjekjen qiellit, per nje Diell te ri!
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:07 am

Takuar...

Takuar kemi qene mijra vjet me pare
Gladiatore fatkeqe dhe fatmire njekohesisht
Rrethuar ulerimash spektatoresh te pafaj
Qe vrasjen tone, urdheronin me gisht.

Te gjymtuarit, te mjeret, te pafajshmit e fajshem
Skllaverine e vetvetes, skllaveronin marezisht
Arenave te kohes kerkonin qe shpaten
T'ja ngulnim njeri-tjetrit, nga i uluri gisht.

Takuar kemi qene, si sot e kujtoj
Kohet e ngjashme kane mbetur serish
E njejta arene, i njejti spektator
Na vret dhe rivret, nga i njejti gisht.

Takuar do jemi ne vazhdim shekujsh
Me kohet e ngjashme, do tallemi o mik
Spartake te penes kemi per te mbetur
Derisa te drejtohet, i perkuluri gisht!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:08 am

Sa kohe...

As vete s'di c'po ndodh me mua
Perzjerja kohore sendet nakatos
Shpata atomike dhe tanket-kuaj
Vec bota-arene ka mbetur njelloj!

Mbreti ne kompjuter, sado injorant
Perkul prape gishtin, shtyp nje buton
Keshtu mijra vjet esht' mesuar te vras'
Sa kohe njerezimi do jet' spektator!
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:08 am

Dhe..., dhe...

Dhe vajti ne prifti, rrefimin e beri
Dhe nderin e vuri ne vend te cnderit
Prifti degjonte e dridhej i teri
Dicka ne mish, i levizte te mjerit.

Dhe c'ka dinte prifti ne raste rrefimi
Ja fali mekatin ne emer te Zotit
Dhe iku e falura me ndjenje pendimi
Mesazhin e lumtur, ja nisi dashnorit.
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:08 am

Mekati???

Hapa nje grope te thelle, te thelle
Rrethuar nga heshtja e natyres perreth
Mbulova mekatin, me kembe ngjesha dhene
Dhe vetja ne cast, m'u be me e lehte.

Gropes se zhdukur ju ktheva serish
Se prape me e rende vetja m'u duk
Nje gur shkembor per cudi kish' mbir'
Mali me tej, mos ka qen' valle gur?
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:09 am

Ku shkon, moj Toke?

E preka qiellin
Ai u be, Une
Ngadale filloi thithjen, mushkeria e Tokes.
Jashte i vetem
Brenda me shume
Kerkoj permasen e trete te kohes.

Avash, Ajnshtajn
Nuk te konkuroj
Formulen e shpejtesise, s'ta kam zili.
Nje tjeter formule
Njerezore kerkoj
Si te linde Njeriu e te vdese, Njeri!

Diellin e preka
Une u bera, Ai
Sa shpejt me terheq, Toka e lakuriqte.
Ku shkon moj Toke
Neper cmenduri?
Roite formulat, bashke me perendite!

* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:09 am

Himni i refugjatit

Vim se s'duam t vim
Kthehemi se s'duam t kthehemi
Jemi refugjat e dim
Si dim q shqiptar jemi.

Nuk flasim se duam t flasim
Nuk qeshim se duam t qeshim
Vdesim q jetn t zgjatim
Lindim q kurr t mos vdesim!
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:10 am

Dickaja

I dhashe kokes formen e asgjese
Gjithshka ndjesore ne asgje m'u kthye
Veten e kam, as ide, as lende
Dhe prape dicka jam mes tyre.

C'eshte kjo dicka e mosekzistences?
E pertejshmja e asgjese, sigurisht
Pragu i vdekjes dhe pragu i jetes
Qe shtyjne njeri-tjetrin, pafundesisht!
* * *

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:11 am

Mos u udit e dashur

Mos u udit e dashur, me epshin tim
Me ikjen e viteve, kurr mos e mat
I burgosur dikur, sot merr shpagim
Mbi trupin tnd, me shpirt djaloshar.

Nuk di nse prap m rikrijoi Zoti
Nuk di nse sot jam 20 vjear
Mbaj mend q ekzistoja q moti
Mes ndrrash t ngrira n zjarr.

Ishte zjarri i mistikes dashuri
I strukur n prushin e shpirtit
Q moti ndalohej flaka e
Ndaj mbetej thngjill brenda hirit.

Mos u udit e dashur, me epshin tim
Metamorfoza e jets, n shpirt ka ndaluar
Dashnor 20 vjear do m kesh pr dit'
Ashtu si dikur, kur t kisha munguar.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:11 am

Ve Nj!

Khajam, s't kam zili!
T'i kam falur gjith upat e bots
Bj si t tha shpirti: Pi!
Dhe fundin nxirrja gots!

Ve Nj, ooh, ve Nj, timja sht
At ve n vargje mund ta dehsh
T tjerat trup dhe shpirt t kan' dhn
Por timen, as me sy s'mund ta preksh!

Knaqu me kaq, Khajam!
Q dehe upn time me vargje
T tjerat dhe n varr i ke pran'
Ve Nj, ooh, ve Nj, kurr s'e pate!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:11 am

[b]Skuqja e turpit

Kur turpit i thash, "S'ke turp,
q bota pr nder ty t ka?!"
Ai pr her t par u skuq
Dhe iku me bishtin ndr shal'.

E egrsuar bota m'u sul
Pr t jam nj djall me brir
Se turpin e bra me turp
Dhe kurr n vend t nderit, mos vij.[/b
]

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:12 am

Himni mashtrues

I lame te vertetat menjane
Me shume na voliten legjendat
Te mirin e beme per te mare
Te ligut i ngritem bemat!

I dhame botes mesazhin
"Keshtu fati tend qenka shkruar!"
I ligu vazhdon avazin
I miri avazin te vuaj!

I mbetem rob vetvetes
Vetvetja rob genjeshtres
Te sotmen i leme te nesermes
Te shtojme tepricen e jetes!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:12 am

Kryqezuar

Mbetem kryqezuar
Udheve te jetes
Vertetash dhunuar
Per hir te genjeshtres.

Nese nje her' Krishti
Kryqezuar mbeti
Toni kryqezimi
Ndjekur brez pas brezi.

Nese vec nje her'
Krishti u ringjall
Ne jetojm' ne ferr
Ai ne qiell lart.

C'presim ne te mjeret
Jeten e amshuar?
Kryqezuar mbetem
Krishtit ja kaluam!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Edmond Shallvari : Diku dik dikush

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi