Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Shko poshtė

Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 2:09 am

Kush ėshtė ky krijues i madh, ku jetoj, si veproj dhe si pėrfundoj jeta e tij prej martiri ?
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 2:09 am

VRASJA E DYTE E ARISTIDH KOLIAS


"Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė
vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret
tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te
cilet vdiqen, edhe keta, nga "leucemia".
Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...

Fjalet e arvanitasit te madh Aristidh P. Kolia
ne shtratin e vdekjes.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 2:10 am

Kush nuk e ka njohur nga afer shkrimtarin e madh arvanitas,
ase nuk ka arritur te lexoje veprat e tij,kurr nuk mund ta
mendonte se sa prane me nocionin e vdekjes rronte ai njeri,
e kjo per dy shkaqe, se pari, se ai, tere jeten germoi neper
shtigjet, sa te ndritura, dhe aq te errta te historise, ku mpleksej
trimeria me pabesine, helmi me plumbin dhe thiken, ē'ka percaktoi
fundet tragjike te shume udheheqeseve arvanitas qe kane bere emer
ne historine e Greqise.
Se dyti, edhe se neper skutat e kthinat e sotme te falangave te
megaloidhese qe kerkon pushtimin e Shqiperise madje deri me
gojen e ish presidenteve si Saratzetaqis, apo te kapsalioteve
qe kerkojne publikisht kthimin e Stambollit ne kryeqytet te
Greqise, perpunoheshin plane per neutralizimin e vepres se
Aristidh P.Kolias dhe nese ishte e mundeshme edhe eleminimin
e tij fizik.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 2:10 am

avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arishtidh KOLIA - ARVANITASIT

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi