fjale te urta popullore

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 6:40 am

- Nuk me intereson genjeshtra por urrej shperfilljen e veantive.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  STINE prej Thu May 29, 2008 3:02 pm

Wow shume bukur fv.Te pergezoj. Very Happy

_________________
pershendetje te gjithve.rrespekte
avatar
STINE
Administator
Administator

Numri i postimeve : 360
Age : 32
Localisation : gjithandej lale
Registration date : 07/07/2007

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:07 am

Njerezit jane 4 llojesh.:
1. Ai qe di dhe e di se di - ate ndiqeni.
2. Ai qe di dhe nuk e di se di - ate zgjojeni.
3. Ai qe nuk di dhe e di se nuk di - ai eshte i interesuar, ndricojeni (udhezojeni).
4. Ai qe nuk di dhe nuk di se nuk di - atij largojuni me te katra!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:07 am

Ne ket Jet( Bot) me i rendesishem eshte NJERIU, dhe ne Njeri me i rendesishem eshte SHPIRTI I NJERIUT...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:08 am

Dashuria per kenaqesi,ndoth me teper ne momentin kur ti se ke kete kenaqesi
dhe e kerkon e kerkon e kerkon...ndersa ne momentin qe ti e ke gjetur,je aq i
lumtur sa qe harron qe e ke kerkuar por do vetem qe te marresh te marresh te marresh sa me shume nga kjo kenaqesi,ti perkushtohesh me gjithe qenien tende.
Por pamvaresisht nga kjo,njeriu asnjehere s'kenaqet me ate qe ka arritur
po kerkon gjithmone dicka me teper.Eshte pikerisht kjo mani qe na ben ti biem
c'do te mire me shkelm dhe na le te varfer ekonomikisht dhe shpirterisht...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:09 am

Mos e gjykoni tjetrin,pa jetuar se paku per tre hena jeten e tij.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:09 am

"dicka Qe Fillon Bukur Mbaron Me Dhimbje"

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:10 am

T'i hapesh zemren nje dreqi, sikur i ke hapur varrin vetes!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:11 am

Gjithmone falni armiqte, asgje tjeter nuk do ti merzisi me shume.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:11 am

Shpresa sht nj nga ato ilae q fare nuk shrojn, por vetm zgjasin vuajtjen.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:12 am

Askush nuk ka t drejt t m msoj si do t jem i lumtur.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:12 am

Fati i teprt sht i rrezikshm.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:13 am

Meshira eshte malli me i pavlefshem ne bote. Eshte faqa e pasme e gezimit te lige qe ka njeriu per fatkeqsine e tjetrit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:13 am

Buzeqesh, ndonese buzeqeshja jote mund te jete e trishtuar, sepse me e trishtuar se buzeqeshja e nje njeriu te trishtuar eshte trishtimi i atij qe nuk buzeqesh kurre

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:14 am

Nese dikush ju tradhton dy here, eshte faji yt!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:15 am

Te vuajme vdekjen e dikujt qe duam eshte lumturi krahesuar me jetesen me dike qe e urrejme.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:16 am

Mbasi nuk mund ta ndryshojme realitetin, le ta ndryshojme menyren e shikimit te realitetit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:16 am

Mos e kerko vdekjen.
Vdekja do te gjeje vete.


a doni me...........

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:18 am

"Jeta e pashqyrtuar, sht m mir t mos jetohet"

Besimi i Sokratit se duhet t reflektojm pr jetn q jetojm sht frymzuar pjesrisht nga shprehja e famshme e gdhendur n vendin e shenjt t orakullit n Delfi, "Njih vetveten". Sekreti i vlers n profecit e orakullit sht vet-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant pr vlern e vet-hetimit, sa e shqyrtoi imtsisht jo vetm jetn dhe besimet e tij, por dhe ato t t tjerve. Prmes pyetjeve t shumta, ai i detyroi njerzit t hetonin besimet personale. Ai i pa banort e Athins s tij t dashur t ecnin prgjumsh prmes jets, t jetonin vetm pr para, pushtet dhe fam, kshtu q u b i famshm n prpjekjen e tij pr t'i ndihmuar. Sokrati ishte nj filozof i lasht grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofis prndimore. Burimi m i rndsishm i informacionit pr Sokratin sht Platoni. Dialogt e Planonit e portretizojn Sokratin si nj msues q mohon t ket dishepuj, si nj njeri i arsyes, i cili i bindet zrit hyjnor n kokn e tij, si nj besimtar q ka prmbushur detyrimet qytetare t vendit t tij. Sokrati i prmon knaqsit e shqisave, edhe pse sht i ngazllyer nga bukuria. Ai sht i prkushtuar ndaj edukimit t qytetarve t Athins, edhe pse sht indiferent ndaj djemve t tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofis prndimore, dhe sht praktikuesi me ndikim m t madh.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:19 am

"Krijesat nuk duhet t shumohen pa qen nevoja"

I njohur ndryshe si "Brisku Ockham", ideja ktu sht se nse gjykojm mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meq gjithka sht e barabart, ather duhet t preferojm teorin m t thjesht. Shkenctart flasin pr katr forca n univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fort brthamore dhe forca e dobt brthamore. Ockham prpiqet t formuloj nj teori unifikuese, nj forc e vetme q i mbledh q t katra.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:19 am

"Jeta e njeriut sht e vetmuar, e varfr, e lig, e vrazhd dhe e shkurtr"

Duke iu referuar gjendjes origjinale t natyrs, nj t kaluare t supozuar para qytetrimit, Hobbes nuk pa arsye t bhej nostalgjik. Ndrkoh q Rousseau tha: "Njeriu ka lindur i lir, dhe kudo sht me pranga", Hobbes besonte se ne do ta gjejm veten duke jetuar nj jet t egr, t pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerzore sht e keqe, gjuan njeriun n mnyrat m t shmtuara dhe zinxhirt e shtetit jan t nevojshme.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:20 am

"Mendoj, pra ekzistoj"

Dekarti e filloi filozofin e tij duke dyshuar gjithka n mnyr q t kuptoj se far mund t dij me nj siguri absolute. Edhe pse ai mund t jet gabim n gjrat q mendon, po mendon t pamohueshmen. Mbi pohimin se "un mendoj", Dekarti arrin n prfundimin se "ekzistoj". Duke qen se besonte n veten e tij, Dekarti pyet "Kush jam un?" Prgjigja e tij sht "nj gj q mendon, prbri gjs fizike t zgjeruar n tre dimensione", edhe pse nuk ishte i sigurt n kishte trup.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:21 am

"T jesh, sht t perceptosh"

Si idealist, Berkli besonte se asgj nuk sht reale, prve mendjes dhe ideve t saj. Idet nuk ekzistojn t pavarura nga mendja. Prmes nj linj t ndrlikuar dhe me t meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se "t jesh sht t perceptosh". Dika ekziston vetm nse dikush ka nj ide pr t. Pra nse nj pem bie n pyll dhe askush s'e dgjon, as edhe nj ketr, nuk do t kishte pem. Sipas tij, mendja e Prndis gjithmon percepton gjithka, pra pema gjithmon do t bj zhurm.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:21 am

"Jetojm n botn m t mir t mundshme"

Novela m e famshme e Volterit "Candid" satirizon me kt pikpamje. Nse hidhni syt rrotull do t habiteni se si dikush e beson kt. Por Libniz besonte se para krijimit, Prndia meditonte pr t gjitha mundsit e universit dhe zgjodhi t krijoj kt n t cilin jetojm, pasi besonte se sht m i miri. Prndia mund t krijonte nj bot pa djallzi, por njerzve do t'u mohoje vullneti i lir dhe s'do t ishte bota m e mir n dispozicion.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:22 am

"Bufi i Minervs i hap kraht vetm kur bie muzgu"

Pikpamja poetike e Hegelit thot se filozoft nuk kan fuqi. Vetm pas prfundimin t nj epoke mund t kuptojn se far ka ndodhur. Por ather do t jet e vshtir q gjrat t ndryshojn. Vetm n epokn e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s'bri asgj pr t ndryshuar iluminizmin, por e prjetoi me ndrgjegje. Marx (1818-1883)ka thn se "filozoft e interpretojn botn n mnyra t ndryshme, e rndsishme sht ta ndryshojn".

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: fjale te urta popullore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi