Poezi te preferuara

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko posht

Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:28 pm

Dashuria-Cajupi


E mban mnd, moj Mar,
dashurin' e par?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshm te vegji.

Un pa ty s'rroj,
vij' e t krkoj;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me krkoje.

N lule me er
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nn ftua.

Nj dit, t dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
Cin t besoj tanin,
perndin' a dashurin?
Perndi n kte jet
sht dashuria vet.

------
Bukuria jote, leshrat e tua
posi pnd korbi, t gjata
mbi thua,ballt si diell,
faqet si moll,qafa jot' e gjat,
mesi yt i holl,sist si sheg,
dhmbt si thlpnj,buzt si
burbuqe, syt si gshtnj,
dora si dbor, fjala jote mjalt,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i nalt;
gjith m knaqin, t tra t'i dua,
po zmra jote u b gur pr mua!

-----

Pika-pika bie shiu
dhe dbora flok-flok,
vettin e fryn veriu,
breshri krcet mi tok!

Le t fryj er' e ftoht,
s'ka 'm bn dimri mua:
Dashuria m mban ngroht,
se pushtoj at q dua.

Kur fryn era me tallas,
kur bie dbor' e shi,
sa fl njeriu me gas,
kur ka miken n gji!


Edituar pr her t fundit nga Rrezon@ n Sun Dec 07, 2008 1:10 am, edituar 1 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:29 pm

N DASHT ZOTI

Nastradini ish qetuar
Dhe po rrij duke mejtuar;
Po prnjher u xgjua,
S shoqes i tha: "O grua,
Nesr jam pr n vesht,
Se s'kam vatur kt vjesht,
Sindkur vinja qmoti."
Plaka tha : "N dasht zoti."
Nastradini i tha : "Un
S'e kllas zotn n pun, { s'e kllas -- s'e fus }
E shoh vet punn time,
E nuk e v nr mundime,
Q t doj' a t mos doj,
Se nuk m flet me goj."
Kshtu the, o jetgjat!
Papo u ngrite me nat,
More shportat e gomar,
Po s't vate udha mbar!
Pr rrush del njeriu i mjer
E sjell shkarpa shum her.
Gjith bota po punonin
E udht po ndrejtonin.
Nastradin kur e pan,
E zun' e m nuk e lan:
Gjith ditn gur' i gjori
Mbajti edhe pag s'mori.
I kputur, i drobitur,
I lodhur, i kahnitur,
Natn n t'errt u kthye,
Me pluhur mbi qyrdye!
Erth m der' e troklliti,
E shoqja nga shkalla xbriti,
Tha : "Kush sht' aty m der?"
Pa tha Nastradin' i mjer:
"N dasht zoti, jam un,
Q vaj' e s'bra dot pun!"
Pa m nesret nj fqinj,
Q'ish i varfr e pa linj,
Erth e i krkoi gomarr,
Duke thn ca m par:
"Jemi pa buk' e pa ngrn,
N mulli drith kam shpn,
Gjer m tani sht bluar,
Po s'kam kafsh', o i uruar."
Nastradini, pa mejtuar,
Tha : "Pr dru e kam drguar,
Ka vatur q me nat,
I varfri veshgjat."
Ajy tha "e kam drguar",
Gomari palli n quar!
Fqinja tha : "Pse m gnjeni,
T drejtn s'ma rrfeni?
Ja se ku pllet gomari,
Qysh e ka mar druvari!"
Nastradini tha : "S'kam par
Kshu, t besojn gomar!
Me fjaln time s'je nginjur,
Q jam sot plak e i thinjur,
Po dgjon gomarr 'thot,
Q'sht pa mnt e flet kot.
Njeriu q dgjon gomarr,
S'e ka punn mbroth e mbar."
Kshtu tha, po t vrtetn
E thosh gomari, t shkretn.
N.Frasheri

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:30 pm

Enderr e prere

1.
Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
Ne enderronim te benim nje anije,
Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
Dhe vela ti vinim.

Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

2.
Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
S'e gjejme as nallbanin e marre.

Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
me sy si gota na sheh si te huaj...

3.
Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
Kur grisnin fustanet ne driza.

4.
Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
Ne enderronim nje vdekje me te mire:
Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

Dritero Agolli

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:30 pm

KUR TE JESH MERZITUR SHUME
Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

D.Agolli

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:30 pm

KUR NJE MENGJES

Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Agolli

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:31 pm

BALAD QYTETSE
Mbram
qiella dhe hyjt e vram
nj ngjarje t trishtueme pan:
Hije... jo! - por nj grue
me ftyr t zbet edhe me sy
t zez si jeta e saj,
me buzn t vyshkuna n vaj,
me plag n gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt t grisun,
me hije grueje,
nj kens kso bote,
nj fantom uje
vallzonte valle n rrug t madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kamb t zbathun,
me zemr t plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flok t thime,
me ndjesi t ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shprtheheshin n'arom,
kur ish e njom -
ather e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e mendun
n rrugat e qytetit ton,
nj jetn e fikun, nj jet e shterun,
shpin i molisun, zemr e therun,
nj za vorri, nj jehon
q vallzon natn von
npr rrugat e qytetit ton.
Migjeni

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:31 pm

MELODI E KPUTUN
Melodi e kputun - lot i kjart nga syni
i nj grues s dashun...
andje e prplasun,
xhevahir i tretun,
nj andrr e shkelun,
buz e paputhun
n melodin e kputun.
Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
verbojn nga zbardhimi...
e ther, ther hidhnimi
pr asteet e rrshqitun,
pr fatin e ikun,
pr gzimin e humbun
n melodin e kputun.
Brrylat ndr gjuj t mpshtetun, ftyr n shplak e fundosun:
Qan grueja e pikllueme
me zemr t piskueme
(nj kitar e gjymtun,
za kange i mbytun
n buz nga dhimb' e puthun
n melodin e kputun).
Hesht njeriu pran grues q qan e turpnueme...
syni i venitet
n t loti vrvitet,
dika nxjerr nga xhepi
grues ia l - dhe s shpejti
e len gruen e humbun
n melodin e kputun.
Por kur vjen ndoj tjetr, epshi kaprthehet,
gjaqet turbullohen,
przihen, prvlohen,
ohen pesh, trbohen
... e vetm ndgjohen
ahtt e molisun
n melodin e grisun.
Migjeni

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:32 pm

Kristal

Ka koh q s'shihemi dhe ndjej
si t harroj une dalngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokt dhe gjithka.

Tani krkoj posht e lart
nj vend ku ty t t lshoj
nje strof a not, a nj brilant
ku t t l, t puth, t shkoj.

N s't pranoft asnj varr
asnj mermer, a morg kristal
mos duhet vall prap t t mbart
gjysm t vdekur, gjysm t gjall.

N s'gjetsha hon ku t t hedh
do gjej nj fush a nj lulnaj
ku butsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund t t shprndaj.

T t mashtroj ndoshta kshtu
dhe t t puth t ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.

I. Kadare

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:32 pm

Ku te te gjej ty?
Mos ke ikur ne hene?
Mos ke ikur ne diell?
Mos te kam krijuar ne enderra?

Mos ke gjetur nje menyre per tu bere e padukshme?
Te me shohesh , e une mos te te shoh....
Mos te kane bezdisur kaq shume te tjeret?
Sa ti kesh vene vetes maske ne ffytyre?

Mos je ti ajo qe era fryu sonte naten ne dritare
dhe ma prishi gjumin?!
Mos je ti ai shiu qe na ne mbremje gjithe naten
e me futi ne mendime?!

Mos je ti zemra ime qe rreh,
mos je ti vemia qe me pret?
(Muzg i grunjte me vetmira lulekuqesh...)

Mos e ke emrin dashuri....
Mos e ke emrin lumturi....
Mos e ke emrin vetmi......

Mos e ke emrin pritje....?!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:33 pm

Miq te humbur

Une nuk kam me miq
po numra telefoni
qe fillojne te gjithe me 00

Une nuk kam me miq
po nje bllok kujtimesh
ku te rreshtuara rrine emra dhe adresa

Une nuk kam me miq
po copera kujtimesh
te pacmueshme tani nga mungesa

Miqte e mi jane nisur neper bote
i vogel ish atdheu
po dhe bota gjithashtu

teper e vogel bota
per gjithe endrrat tona...

Besa Myftari

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:33 pm

Nga Ismail Kadare:

VALLJA SHQIPTARE.

Tri here opinga rrahu dheun
sikur kerkoi leje prej tij;
pastaj shamia palet ndehu
me qetesi dhe madheshti.

Keshtu mes qiellit dhe tokes
vallja u lind, vallja u shpall;
kemba sinjale i con tokes
dhe dora qiellit i jep lajm.

Dhe vallja rrokulliset tutje
mbi kohra hedhur si hobe;
prilli persiper i hedh lule,
dhjetori boren shkund atje.

Valle shqiptare, shenja ne ere
ylbere tirqesh tej-e-tehu;
kush ju kerceu ju njehere
dhe kembet rob s'i mbene tek ju?

Kush ra midis vorbulles suaj
dhe s'u pershit dhe s'u perflak,
ju bubullima me opinga
qe neper shekuj brodhet varg?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 3:33 pm

NJE VAJZE...

Duke te puthur, pa te dashur,
Ne shpirt ai ty te plagoi.
Buzepergjakur nga te kuqte e tu,
Si vrases tinez ai shkoi.

Krenar qe ty "te shtiu ne dore",
Gjith' shokeve emrin tend ua tha.
Prane gotes se birres per ty folen
Ne park, te dielave ata.

Dhe ti e vetme mbete, bosh
Mbene syte e ty ne net bilbilash,
Si sheshi i shkrete, ku porsa ndodhi
Nje katastrofe automobilash.

Tani kur shkon Rruges se Dibres
Ai me sy te ndjek nga pas
Pataj me brryl i bie shokut
"E sheh filanen? E kam pas..."

Dhe ti ul koken shpjeton hapin
T'arrish tek shoqja sa me shpejt,
Te perserisesh fjalet standart:
"Ah, njelloj jane te tere djemte"

Te dyja t'ulura prane radios
Do ta ndizni nganje cigar;
Tek supi i saj, nen fjale lajmesh
Ne ast dremitja do te t'marre.

Dhe do te te oje tek nje rruge tjeter
M'e gjere m'e bukur dhe m'e re,
Atje ne sfond fabrikash, njerezit
Nga kembet s'do te te vene re.

Atje kur t'ecesh midis turmash,
Ne nje grup djemsh, ndoshta midis,
Dikush me brryl do t'i bjere shokut:
"E sheh filanen? Jemi miq..."

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:11 am

Zgjimi

Nje pellumb i bardhe
Me hyri ne dhome
E me perplasje krahesh
Zgjoi qetesine time

I shpupurisi te gjitha:
Kujtimet e harruara,
ndjenjat e lnduara
poezite e braktisura
dhe ato te panisura..

Te gjitha u shkunden
u gjalleruan, u bene tok
e pastaj dy nga dy
erdhen te te zgjojne edhe ty…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:12 am

Nuk e di per ju...

Nuk e di per ju
Por sa per mua,
me jane plasaritur buzet
per nje puthje
per puthjen e atij qe dua
qe mbeti atje
qiej larg nga une...

Nuk e di per ju,
por sa per mua,
mua ne mergim nena me solli
per flokesh.
Shamine qe me dha shoku im
ende e qull me rrkej lotsh

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:12 am

E enderrove ate ast?

E enderove ate ast
Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
Qe t’i thoshim njeri tjetrit dika me shume
Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?

Ja tek erdhi..
Ti s’the asgje
Asgje s’thashe dot as une.
Akrepi vraponte ne fushen e ores
ne si kujtim na mbeti
vetem nje shtrengim i lehte i dores..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:13 am

A ke provuar…

A e ke provuar at ndjenj
kur t vjen t’i thuash motr
asaj q motra jote s’sht?

Kur t vjen t’i thuash shpirt,
asaj q e dashura jote s’sht?
Kur i thua zemr
asaj q nuk rri me ty, prane,
por zemrn me ty e ndan?

Ke uruar ndonjher q e dashura,
sinqeritetin e shoqes t ket?
Po miqsin q e sjell prtej deti,
sinqeriteti?

E ke provuar?
Un, po!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:13 am

Si ndodh qe…

E di se po mendoja tani?
Sikur ti te ishe une dhe une te isha ty
Ne qytet do vihej nje shpallje
"Eshte zhdukur nje vajze 20 vjeare!"
E do t’i lija tere gojet te flasin

Si ndodh qe djemte 20 vjear
nuk humbasin?

E di se c’po mendoja tani?
Sa mire qe ti s’je une
e une s’jam ti..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:14 am

Si ndodh qe…

E di se po mendoja tani?
Sikur ti te ishe une dhe une te isha ty
Ne qytet do vihej nje shpallje
"Eshte zhdukur nje vajze 20 vjeare!"
E do t’i lija tere gojet te flasin

Si ndodh qe djemte 20 vjear
nuk humbasin?

E di se c’po mendoja tani?
Sa mire qe ti s’je une
e une s’jam ti..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:14 am

Ike ti

Ike ti
dhe dika u kput
brenda meje...
Buzqeshja ime
pa gaz u b
dhe dielli u fsheh
pas nj reje.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:14 am

Nenokja

Eh moj e embela nenokja ime,
ke lidhur duart e rri menduar
veshtrimin hedhur pertej dritares,
e di c'mendon, e di se c'bluan

Debore e bardhe ne gracke te zuri
qekurse ke ardhur, e me s'tu nda,
c'debore renka ketu, moj bije
Po ketu tek ju qenka hata!?!

Mbeskat cicerojne ne telefon
Na mori malli o nena, ku je?
Ti ditet me gishtrinj u numeron
Ja erdhi nena o shpirt atje.

Ditet e kthimit numeroj edhe une,
si do me ikesh kaq shpejt keshtu?
Kaq pak do rrish o nene me mua,
pangopur me le nga "xhanet" e tua

Koken ne preher me merr si atehere,
Djal i nenes - ty te ka nena trime,
per ty jam e qete, me ty u cmalla,
Ne Tirane me presin Xhulia, Ana..

Albana Melyshi Lifschin,
Janar 2001, Bruklin, NY

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:15 am

Mos kerkoni ne poezine time

Mos m krkoni ne poezine time
E di pse? Sepse une.
mund te jem ne te ardhmen tuaj
mund te jem ne te shkuaren time
mund te ndodhem ne te dyja bashke,
ne nje kufij te shkrire e sfumuar
vehten dhe ju duke kerkuar

Ne u pelqefshin poezite e mija,
mos me pyesni emrin, sa vje jam,
as ku ndodhem, syte ’ngjyre i kam
dhe mos bini ne enderime…
A nuk ju mjafton e hapur si ne pellembe te dores
zemra ime?

Ne e pelqefshi poezine time
mos me pyesni se kush jam
ne e ndjefshi,
Thirmeni thjesht "shoqja ime"

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:15 am

Pse erdhe kaq vone?

Pse erdhe kaq vone tek une?
kur gruri u korr
e ne fushen e perveluar
mbeti vetem kashta?

Pse erdhe kaq vone tek une,
Kur edhe dera e fundit
u mbyll
Dhe dimri te la perjashta?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:16 am

Pse te desha ty…

..sepse ti prure tek une
thesarin e rinise sime
qe une e kisha kyur,
E kyin e kisha fshehur,
harruar e humbur diku..
Si munde ta gjesh ti?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:16 am

U lodha

U lodha duke luftuar
me kujtimet, me deshirat,
enderimet..
me te kaluaren, te tashmen
me te ardhmen qe nuk e di
a do ti gezohem…
U lodha edhe
me mendimin q
te mos dorezohem..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:16 am

Buqete lulesh ne te gdhire

Ajo buqete lulesh e jotja
N’ora pese te mengjesit
Miresine time duke lavderuar
Me tregoi padashje
Se ate nate,
Ah, pikerisht ate nate i dashur,
me kishe tradhetuar!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi