Poezi te preferuara

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:17 am

Humba edhe un..

Po ankohen shokt se m s'po ndihem,
se si spata pa bisht humba edhe un,
se u them jam e zn, e mbytur n pun
se s'po m mbetet m koh as pr vete,
se m kujtohet kur thosh dikur nj poete "s'm mjaftojn as 24 or q t'i bj t gjitha"
t bj pun npr shtpi, t rris fmij,
t pi kafen me ty, nj llaf t shkmbej,
dorn n duar ta marr, t t shoh n sy..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:17 am

Ku vete e dashur?

Midis dy botve,
midis dy jetve,
njra e ln,
tjetra e panxn
ku vete e dashur?

nna e braktisur ,
njerka e stolisur,
ti ndr e grisur..

ndesh rrugve si hije
Me bukuri perndie
Natyre pranvere prreth
Pr ty asnj shije ..

Mbetur prjashta
n gysm t rrugs,
shpirtdjegur, gaztretur
Fytyr e mermert,
Me bardhsi vdekje
nde e pavdekur

Gusht 2001

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:19 am

Pr ELDN

Nj shall t holl mbi sy do t hedh,
nj shall t zi
Flokt e gjata nn kapu do mbledh,
do ti fsheh nga ti
kpuct me taka tutje do ti flak
t mos i gjej njeri
me rripa lkure kmbt do lidh,
s'do e besoje as ti
me vrap nga deti te shkmbinjt do marr,
nga venim t dy
se malli pr ty m mori do gaz,
e s’ma di njeri
Maj, 2001

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:19 am

Mos me idealizo!

Mos me zbukuro e dashur, mos me idealizo
Se nuk jam ashtu
Sikur te guxoja te te veshtroja thelle ne sy,
E di se cfare do te te thoja tani?

Kur t’u afrova ne fillim
Desha vetem te lozja..
Tani qe te njoh
Nuk jam i denje per TY!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:19 am

Luleshqerat ne Williamsburg

Uaa!
Se dija qe mbreme
kisha rene te flija ne nje hotel
te rethuar me luleshqera.
Lulet e femijerise sime.

Te kujtohet?
Mbushnim dikur preherin me to
I benim kurore, i vinim mbi floke
sa here qe elte pranvera.
Pastaj guisnim, qeshnim, gezonim
te kujdesura kodres poshte vraponim
ndersa fustant na i merrte era.

Uaa!
Nuk e dija qe ne Williamsburg (colonial)
do gjeja kaq luleshqera!Lulet e rinise sime.
Te kujtohet?
U kpusja petalet: me do s’m do, m do s’m do..
tek ngjiteshim nga kodrat pasditeve von
Ti qeshje: Pse s’e nis ne te kundert,
Te te dua pergjithmone?

udi!
Nuk e prisja te zgjohesha sot
Ne kete vend te huaj, ne Williamsburg
e rethuar me luleshqera,
Ndjeva si erdhi tek une, edhe nje here mrekullisht
Pranvera!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:20 am

Pushteti i muzikes

O Zot,sa e ndjej
pushtetin e muziks!
M rrmben t trn
m derdhet ne zemr
m vrshon n shpirt
m ngre pesh n ajer
lot lumturie notojn n sy
sht i vetmi moment
kur t tradhtoj ty!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:20 am

’bote e mpleksur!

Telefoni im ra dje..
Dikush me quajti shpirt,
Uf! e shtyva me dore tutje..
(pse valle, na duan ata qe si duam?)
Nje telefoni tjeter i bie une sot
me vjen ti them ‘zemer".. dhe ngrij
Po sikur te me shtyje
tutje me dore mua, AI?
’bote e mpleksur!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:21 am

Trupi dhe shpirti

Tani kam filluar ta besoj
kete teori te vjeter
vetem se,
me nje ndryshim te vogel
Ndersa shpirti im rri tek ty
Trupi m' endet ne nje bote tjeter

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:21 am

Mbetje poezish..

E di sa mbetje poezish kam?
T harruara n sirtar, t lna n kompjuter
T hedhura mbi tavolin, te shkara nn t
T ngjeshura n ant e nuk di ku m..

Vargje t vetmuara
Shkulur nga poezit e mia
Copza dhimbjesh t fshehura n gji
Vetm pr t mos t'i dhn ty.

Qortime pr pakujdesit e tua
Pr lndimin e krenaris sime
Fjal t tuat t hedhura pa vnd
Kafshime mbi buz t emrit tnd

Jan zmrime, kaprdime, prbetime
Pr hakmarrje q kurr s'ndodhen
Buzeqeshje t prera n mes, ironi,
Dshira t shtypura, q ti si di..

Ti s'do ta marresh vesh kurr
Sa her m pate ligeshtuar
Sa her malli me pat marr,
Sa here, q t njoha ..jam penduar!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:21 am

ukitje ne dritare

Nje zog i vogel ukiti ne dritare
E mora ne pellembe e mrekulluar fare
e mbeshteta ne faqe,
e ushqeva ne duar..
"Ika, tha papritur
se kam shume per te fluturuar.."

Stinen tjeter per udi
U kthye perseri
uk-uk, uk-uk
"Si ti, qe atehere
S'me ka perkedhelur njeri.."

"Zog i dashur.. - thashe
S'te perkedhel dot me,
edhe po te dua
Nuk i sheh duart e mija,
ende ne fasho nga ukitjet e tua?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:22 am

Tradhetisht

Me the se kishe mbetur
Pa gjysmen tende..
Ta zgjata doren
bujarisht

Ndersa une shijoja
miqesine me endje
Ti shkiste tutje
Tradhetisht..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:22 am

Prifti i priftruar

(Ate dite ne kishe mungonte prifti Dominik
dhe ne radhen e pare, e bukura Anna Mary Shik).

Kur ai ngrinte lart syte e kalter dhe i falej zotit per besimtaret e tij,
ngrinte mbi ta dashurine e mbledhur nga dyqind pale sy,
Zoti ngjyren e kalter ia kthente ne gjelbrim katarakti qe t'ja percillte
atyre te ndare ne dyqind sterkala kristal uji dashurie

Por ajo Anna Mari Shik, syzeza e bukura,
perria e Kishes, gjithnje ne rradhen e pare
te teren per vehte e donte
dashurine e Dominikut, ne dyqind pjese te ndare

Dashurine 200 pjeseshe e ndare shenjterisht,
me fuqi magjie, djalli (kush e di si)
e shumezoi me vehtevehten tinezisht
dhe e derdhi ne syte e Anna Maris

Kur vajza ngriti qepallat me zjarrin e dashurise qe vjedhur
Te digjte priftin e bukur, te devotshmin Dominik.
Prifti ndjeu turbullim gjaku, turbullim djali,
E kaltra e syve u mbulua me mist,
tek ngrinte syte lart nga Altari
ndjeu zbrazetire t' i zgjaste Zotit perunjesisht.

Ne gjunje e ulen prifti Dominik,
me syte perdhe, i poshteruar te pranonte fajin
qe s'qe me i denje per altarin,
se urdherin e vet kish dhunuar
se kishte fyer vete te madhin Zot,
Shen Merine, me Anna Marine kishte nderruar
nemur nga Ati do qe pergjithmone,
nga njerzia pergjithmone i harruar.

Ate dite ne kishe mungonte prifti Dominik
dhe ne radhen e pare, e bukura Anna Mary Shik.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:23 am

Dhimbje dhe mall

(emocione nga vizita ime e pare ne Kosove)

Sot bulevardi i rinise sime tiranase
me rruget e tua Prishtine u shkri e u be nje
E tronditur ne mes pranveres se dubluar,
shpirti mall e lot mbi faqe per ty derdhte,
Kuptova se aq gjate sa une Prishtinen,
ju o vellezer Tiranen time enderuat!

Nje molle ndahet ne mes per dashuri, nje pjeshke po ashtu,
por nje atdhe per dashuri nuk ndahet ne mes, kurrsesi!

Damaret e gjakut na i prene vellezer, damaret e jetes
ne fasha mbeshtjelle i kemi mbajtur, gjaku te mos na ike,
te mos na prishet, te fiket te mos na bjere, ne toke te mos biem,
dhe ne gjunje te mos biem gjithashtu….

S'e ndjeva mungesen tende ne Prishtine, Tirane,
far ndjeva ishte dhrmbje dhe mall...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:23 am

Te dashuruar ne internet

udi sa te lumtur ishim,
sikur kishim kapur rete
s'pushonim se foluri
ne internet!

Ku i gjenim tere ato fjale
Ate dialog qe fund s'kish..
Naten s'na zinte gjumi
duke pritur diten te vinte
serish

S' ishim pare kurre..
Po c'ka rendesi?
Kur ty te duket se je une
dhe mua me duket
se jam Ti?

Eh, sefundi kuptuam
se s'ishim vetem shpirtera..
Erdhi ai moment
Ngopje apo urie(?!)
(qe moment gjenie)
kur une doja te vija tek ty,
apo ndoshta tek une,
doje te vije ti..

Dhe erdhem..
e bashke me ne erdhi edhe
zgjimi
I dashur,
Ekrani duhej te kishte pasqyre
qe te na ruante nga
zhgenjimi!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:24 am

Trinity Church

Trinity Church- kish ne Manhattan
perballe American Stock Exchange
(Mos thuaj qe se gjen dot)
Eshte kishe si do kishe ..
Rrotull me varre e lule plot
por ndryshe nga gjithe te tjerat
ketu nuk gjen hidherim, as lot.

Kisha Triniti ka varre,
te gurte, te mermerte, te lashte
e stola n'mes varresh me ifte plot
te vdekur treqind vjeare,
burra shteti ka, dhe emra te ralle,
fisnike qe injoruan friken
Angline luftuan per te bere Ameriken!

Triniti Church eshte kish si do kish
ve si askund tjeter, n'oborr te saj
sheh te rinj qe kembet shtriqin mbi stola,
(stolat te rethuar nga varret)
vajzat qe i zgjasin diellit buzet, sheh,
symbyllur tek zbathin sandalet.

Po te vini ne Manhattan, NY City
perballe me American Stock Exchange,
mos rrini pa ndalur ne Kishen Triniti
Duket kish si do kish,
apo mbase me e bukur se tere te tjerat,
Ne stole rethuar nga varret e lashte
sheh te rinj qe i gezohen pranveres..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:24 am

Jeta si vjen..
(intermexo familjare)

Mbrmje von
n divan syt
mi mbyll gjumi
ti thua "ngrihu fli"
ik, se edhe un,
ja, tani do vi!

Duke u lkundur
un ngrihem,
hyj n dhom
deren e le pak hapur
si gjithnji,
q te mos bsh zhurm
kur te vish ti

Jam ne gjum
m zgjon prplasja jote e ders
si gjithnji..
Nn jorgan kmbn shtri
ajo bie n t ftoht..
Paska qen era q mbylli dern
s'paske qen ti!?

Hej, bela..
duhet t ohem, se e di
n divan pambuluar
do t kete zn gjumi ty
Sahati trokiti: nj, dy!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:25 am

Nuk kuptova athere..

O Zot, fare gjenialiteti
te jep te brit esll!
Te kuptosh nje pyetje aq te thjeshte
Qe bota e dinte prej mijra vjetesh..

"A me ndjen ti mua?
Nuk di 'mrmrita atehere
mendimesh e ndjenjash ngatruar
U ktheva sot prape ktu
A vlen pergjigje e vonuar?

Po, i dashur te ndjeja
Si nuk kisha ndjere me pare
Ndofta dyfish,
per ty qe te mungoja une
dhe per mua
qe lumi me kish marre

Po, i dashur, te ndjeja
Te ndjeja aq sa fryma me merrej
por e verteta ish q
t shtyja tutje

Se guximi im s'shkonte me tej
Se imazhi i kokes tnde ne prehrin tim
Duke u trembur se ai do qe fundi
Po ti, s'e kuptoje q mund
edhe fillimi te ish?

"Thone t gjitha ndarjet
si dashurite ngjajne,
por ndarjet pa bashkime
moskuptimin qajn"

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:25 am

Vetem nje moment

Jepmeni nje moment qetesie
o njeres!
Vetem nje moment,
jo nga ato qindra qe u kam dhene une
por timin, vetem timin dua
qe tu them syve lodhuni,
tu them buzeve mos flisni,
mendimit te lodhur ti them Ndal
se edhe bota ndali
nje ast ..

Jepmeni nje moment,
vetem nje moment prehje dua
qe pastaj ne tornedo te kthehem
me vehte tu marr, ne qiell tu ngre
e pastaj
perjetesisht te fle..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:26 am

Rini e dyte

I.
Sot arrita moshen tende dikur, nena ime
Te sjell ndermend te vetme,
veshur ne terrta, mbytur ne mendime
buzeqeshja jote mbetej pergjysem
si buka e mengjezit qe ne ante ngrysej.

Dikush atehere me pat thene:
jepi leje nenes te martohet
Ajo eshte e re, ti do largohesh,
e vetmuar do mbetet. E vetme, si jetohet?

Nena ime 40 vjee te martohej perseri?
Humor qe, a si? Me beri per te qeshur. ..
Une qe vehten ne te bardha enderroja
si mund te perfytyroja ne vend' tim
nenen, qofte edhe me te kaltra veshur?

Ecja rruges si e dambllosur ate mbremje
s'me ndahej as syri qortues i Henes
Vrtet e ke,
qe s'do ti thuash gje nenes?

Une "fola" me nenen,
tek shtronte darken
si shaka ja vura perpara
Ulu te hash, tha ajo
dhe fshehu syte nen qepalla

Nena ime s'u martua kurre,
Zgjodhi me mire,
mbi kurriz nje mal dhimbjesh te mbante,
se hallet me nje burre te dyte t'i ndante.

II.
Thone qe fatet ngjajne apo trashegohen,
une nuk di 'te besoj, por erdhi ajo dite
qe jo nena, po une,
per te dyten here te martohem.

Dhe ndodhi kaq larg nga vendi im,
Gezim qe afronte trishtimin
kur nenen time s'e kisha prane
te me jepte nje fjale bekimi

Vjehrra e ardhshme ngriti koken:
E dashur, sikur gje s'me the?
Une martoj djalin, do bej dark,
gezim kam. Ti, gezim nuk ke?

Dhe vjehrra -nene, ne tavolinen e pare
gezohej me mikesha e miq te pamoshe
veshur me lajle e lule, gjysher e gjyshe
Nga nena ime ..krejt ndryshe.

Im bir 20 plot, shok, vella e djale
doren ma ve ne sup,
faqesh me fshin nje lot
Ai q i vetmi me pat thn:
E di o ma qe me do shume,
por merak mos kij per mua!
Martohu o ma, martohu!
Une te lumtur te dua!

Shoket e shoqet vijne rrotull
Te kristaltat gota perplasen n'urime
Nga zemra m'pikon ne syte e perlotur
gezim -trishtuara nena ime

III.
Dielli loz me perden e mendafshit
Mengjezi ka ardhur, une ende fle
Me zgjon telefoni vjerres-meme
mesazhin tek le :
"Honey, do shkojme per nje sebep neser,
duhet te veshesh nje fustan te ri
une ngjyre roze do ta blej timin,
ti, mos e do ngjyre flori?

Ky ze i qeshur me dritheron
me kthen ne te largetat kujtime
Me djeg te shkruaj
(sa borxh ja kam!)
per te shtrenjten nenen time…

...gishtrinjte me dridhen
c'te shkruaj valle?
Qe nena ime Zakonin kish ruajtur ne zemer,
me shume se dashurine?
Apo dekoratat e njerzve per ndershmerine?
Se qendroi "e forte" e nje gjysm llaf si doli,
e bravo i qofte, se burre te dyte s'mori!?

O Zot, 't kujtoj, 'tu them
Eshte Dhimbje e madhe Nna
Dua t'u rrefej, por s'u rrefej dot
Kuptomeni..
Syte me jane veshur me lot ..

IV.
Dhe ja tek vini ju, gjenerate e trete
Mbi kete bote te madhe-veshtrim i sinqerte,
Ne bebes ua shoh enderimin
lereni jashte te fluturoje
mos ja prisni rrugen me hije trishtimi

Pellumba te bardhe leshoni ne horizont
E rendni pas tyre si pas balonave femijet
e ne u pengofshi rruges, si femijet ngrihuni prape,
te biesh e te ngrihesh, nuk eshte mekat

Dhe Ju te duruarat, fisniket vajza
ju qe gjithshkaje i jepni jete,
ne gabofshi,
mos i mbytni ne lot qepallat,
mos i ulni syte, degjomeni,
ne dalje te tunelit te erret
ju pret nje RINI e dyte!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:26 am

Poetit mos i beso..

Ne oazin e dashurise
"ngritur pr mua"
m thoje
N qofte se nj dit
pr dashurin do shkruaj
vargjet do te jene per ty
per keto duar, per keta sy
vec per zemren qe ke ti!

Sa shum uje kaloi nn ur
Kroi u shter, u tha
Fushe e verdh'u pervelua
kallinjte u poqen,
u mblodhen, u bene duaj
Nje yll shendriti ne qiell
pastaj u keput e ra,
po ajo poezi kurr s'u shkrua

Ne oazin e dashurise
Ngritur dikur per mua
njerzit te pane, nj tjetre
tek i peshperisje ato fjale
qe dikur mi pate thene mua!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:27 am

Batica

"Sa e vrullshme erdhi dashuria, sa shpejt ra…."

Deti u fry, u zmadhua
Valet e qeta, u shqetesuan
U bene dallge
perendimi i zjarrte i perfaku
pastaj Dielli mengadale
u zhyt i teri
Ne ate batice dashurie..

zjarrin per te shuar,
mallin per te tretur
freskine per tu marre
nese u kish mbetur

Pastaj batica ra, deti u terhoq
Territori i pushtuar, u zbraz,
u zbulua perseri rere e lagur
Dielli s'qe me aty

Deti u ftoh, u tradhetua
zbathur ne breg
Nje vajze fshinte lotet
pulebardhe e vetmuar..
kerkonte shoket..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:27 am

Nje sandale e vogel

Nga ves’ e mbremjes njomur
ne barin e gjelber
nje sandale e vogel
Shket, rrukulliset
e buze gjolit bje..
Rastisa une atje, qe te
perkulem, ta ngre..

E njoha..
S’e kisha harruar as ate
As kembken qe mbante veshur
e bardhe, e vogel, thember-njome
me sandalka femijesh veshur
Me pelqente t'i gudulisja gishtrinjte
ajo mekej ne te qeshur…

Nga gjoli te lagur sandalen lart ngre,
Kembezbathur pas kurrizit
shfaqesh ti atje
Qetesisht, (O zot sa qetesisht!)
zgjate gishterinjte per ta marre,
A thua se ishe nje vajze tjeter
e une ndonje i panjohur i marre…

Nga ves’ e mbremjes njomur
ne barin e gjelber
nje sandale e vogel
Shket, rrukulliset
e buze gjolit bie
Nga rastisa une atje, qe te
perkulem e ta ngre!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:28 am

Tri here e hutuar sot..

Sot qe te takova ty:
Me kaloi pa vene re
stacioni i autobuzit ku do zbrisja,
Ngaterrova telefonin e shtepise,
qe tu thoja se do vonohem,
I lashe motrat pa mnd
kur thirra vellain me emrin tend!
A te mjaftojne keto te tria
Te thuash e trullosur nga dashuria?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:28 am

E papritura

'qe kjo e papritur
pr ne sonte!
Habitur, shtangur ,
mekur mbetm t dy,
bota s’qenka aq e madhe,
sa thon,
pr t’m harruar ti mua,
e humbur un ty..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:28 am

Dhimbja

Oh, sa e rnd kjo barr,
e rnd sa padrejtsia
e di q t theu n dysh
kur e lshova mbi ty,
Po un? Besom i dashur
tani mbaj at dhe
dhimbjen tnde.. t dyja!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi