Poezi te preferuara

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:39 am

U shfaq nje grua..
(mes dy pragjeve)

Dhe do vije nje dite
Qe ti burre thinjosh,
Ballin e ngrysur
Do kruash, ferkosh,
do sjellesh ndermend
nje kohe ne mes,
nje moshe te veshtire,
nje moshe e vyer
femijerine kishe humbur
burrerine ..pa kapercyer

Ne mes dy pragjeve
t'u shfaq nje drite
u be si lemsh
reth tu ngaterrua,
mendoje se dije shume,
e gje s'dije hi
n'ate drite t'u dha
si fantazem nje grua
Gojen, magjisht ta mori
m s'dije 'flisje
hije u bere dhe ti
zure pas ta ndiqje
T prekte floket
t puthte syte
pa fryme ti prisje..
ajo buzeve u shkiste..

U lekunde, turbullove,
femijerine vajtove,
spazma ne gryke tu ngjit
t'u mberthye keq
deshe te vrapoje,
ku do shkoje, fatkeq?
Nuk dije si te ikje
nuk dije si hyre,
kerkoje nje dere
te perplasej, te mbyllej
te te linte jashte ty
t znin ne gracke

I lodhur, genjyer
fashove zemren
rrahje mos e degjoje
thelle e fshehe
mbase e harroje
por edhe prej andej
ajo e nxorri
e hidhte e priste
('dhimbje kraharori)
Pastaj n duar
si inxhi e mbante
mbi t qeshte,
mbi t qante...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:40 am

Mos me thuaj te shkruaj..

.. sonte.
Sonte jam e lodhur,
Mendimi vjen i vakt
Vargu s'shtyhet m
m mir ik, m le

Mos m krko poezi sonte
Se nuk shkruaj dot
macka me fletoren time,
ka zn e po lot
Le t shkruaj ajo,
me knaqesi e l
qepallat po m mbyllen
sa dua te fl!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:40 am

Buka u thye

..ne u shndruam
n dy gjysma t ndara
nga e njjta dhimbje
dhe mbetem nj moment
ashtu pran
pr t vuajtur dhe
astin e fundit
t.. ikjes

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:41 am

Dje preva floket

I dashur,
dje preva floket,
floket e mi te gjate
qe aq shume i doje ti
floket qe te mbulonin
gjoksin mbremjeve
tek vija koken
mbi ty..

I dashur ,
dje preva floket
qe te te harroja ty
I pashe si u keputen,
si rane,
nje fshese i mblodhi
bashk me plehrat,
tutje i hodhi..

Sot u zgjova
floke prere,
qafezbuluar,
fytyre e udicme,
ne pasqyre
shperfytyruar
aspak e lumtur
aspak e qeshur
vetes ngerdheshur,
pa ty dhe pa floket
dy here e veshur..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:41 am

Goditja e t kaluars

..papritur mu mblodh
nje gj e rnd n gjoks,
nj dhimbje e madhe
q m krrusi posht,
rash prmbys n shtrat,
s'e shtypa dot,
'pesh e rnd n zemr,
lott jastekut shkisnin,
n ekran kisha par srish
"te harruarin" emr..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:41 am

Q ti nuk pergjigjesh..

..nuk e di 'mendon pr mua
por n mendofsh keq,
s'sht udi
se njihnim aq mir njeri tjetrin
sa t bja aq shum pr ty.
far ndodhi mes nesh,
m s'ndreqet
t lutem n t tra kishat,
t falesh n t tra teqet!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:42 am

Puthja

Dy her hyra sot ne dush
dy her dola..e thar
Puthjen q m le n gush
Nuk desha uji t m

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:42 am

Letrat

Letrat q m ngacmon
ndr sirtare,
nuk jan dashuri pr nj tjetr
dashuria ime pr ty jan
e lnduara, e plasaritura
dashuri e vjetr

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:42 am

Poezia

Kam kaq gjra pr t br
Prve se t shkruaj poezi
Por ajo m ndjek nga pas
kudo q jam, ngado q vete
m ngacmon, s'm le t qet
m bn t l do gj tjetr
me sy kthehem e krkoj
nje laps e nj cop letr..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:42 am

Gjethja

Nje gjethe vjeshte
Si pellembe e hapur,
ne ajer fluturoi
duke u luhatur,
mbi gjoksin tend
ra te pushoje

I mrekulluar
Me mbeten syte
ne ate gjethe vjeshte
Si kishte mundur
te bente aq lehtesisht
ate qe une studenti
kisha enderuar ne vjete?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:43 am

Efekt tingujsh perseri

Si munden tingujt te derdhen
keshtu ne damaret e mi
e ata-perrrenj lumturie
vershojne drejt zemres,
ne marramendje si balone
ngopet zemra,
te dehur lart me ngre,
valsin e lumturise te marr mbi re
e gjithe bota e trishtuar ka mbetur
poshte nen kembet e mia,
sa poshte , sa larg.. atje.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:43 am

Divorc

Than "u thye buka"
(pr nj buk q s'qe zn kurr)
Than "I ndane rruget ate mngjes"
Por s'than:
"U nda edhe nj fmij n mes"

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:43 am

Perralla ne internet

Ne s'njihemi , ne s'shihemi
Permbys mbi kompjuter
mberthyer nga nj magji
ti pret per mua, une pres per ty

Nje pelhure te padukshme
endim me endje
qe fashitet mengjezeve
e merr vrull do mbremje

Dhe uditerisht
sikur ndjejme dhe mall
edhe pse eshte genjeshter
edhe pse eshte peralle

me padurim, si femijet
e presim do nate
pa peralla s'na ze gjumi
symbyllur peshperism: dua prape..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:44 am

Miqesore

I
Hej ti, me syte e zi,
qe n'mes dy zemrave rri
dhe prape mendon
per te treten
do behesh ndonjehere burre, apo
gjysmak do mbetesh tere jeten?

II
Po ti, moj e embla bukuroshe, qe
me buzeqeshje tere djemte i joshe,
na thuaj, ku te fillon e verteta
kur do t'i lesh ato nazet e shkreta?

III
Dhe ti "shefe"- serioze e madhe,
sikur Ti ja mban botes tere hallet,
pastaj kur hap gojen vret e pret..
'dashuri kerkon nga djemte?
hiqi me mire gradat, zbutu, ndrysho
kur flet si shefe, jo do djale te do..

IV
Sa pak flisni ju djemte,
na plasni shpirtin,
ne mendime na vini,
pafjetur na 'jini..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:44 am

Krkim i trishtuar

Natyre e mjere,
pareshtur derdh shi,
pareshtur derdh lot
Mbi tavoline, nje tufe lule
Dy pjata, dy gota ,
Dhe birr per ty v sot
E ulem e vetme
ne ditlindjen tende
e pres e vetmuar
me kot, me kot..

Mbremja lshohet
e rnd, e shurdher, pa sy
mbuluar nen nje gun te zeze
stolave te parkut t kerkoj Ty
Nate vone.. sa vone nuk di
Mbi gjurmet e tua kembet zvarris
ndaloj ketu, aty ndaloj, e mpire
me behet zerin tend degjoj:
" E dashur, 'ben ashtu?
u bere uj, ik n shtepi,
merak per mua mos mbaj,
per mua merak mos ki
Sonte me engjej ditlindjen ndaj
hera e pare q s'te ftova ty.."

Natyr e mjer,
e pangopur me shi
more ti edhe lotet e mi
Mbi tavoline, nje tufe lule,
dy pjata , dy gota
dhe birr pr Ty vura sot
E vetmuar perballe vdekjes,
ulem, pergjerohem te te ktheje
m kot, m kot..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:45 am

E di per fare me ka mare malli?

..per te ngrene si atehere
buke, djathe(nga djathi yne)
domate e nje cope kastravec
(me arome kastraveci)
apo Fergese me gjize
me ka marre malli..
rrobat ne oborr per te ndere,
kur ka diell edhe ere
me ka marre malli,
per tu takuar me ty ne errresire,
fshehurazi tek shkolla,
per shetitjen e gjate ne bulevard
oh, sa me ka marre malli!
Per te ndjere pak te ftohte dimrit,
dhe veres per nje gote dhalle
oh, sa malli me ka marre!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:45 am

E di per fare me ka mare malli?

..per te ngrene si atehere
buke, djathe(nga djathi yne)
domate e nje cope kastravec
(me arome kastraveci)
apo Fergese me gjize
me ka marre malli..
rrobat ne oborr per te ndere,
kur ka diell edhe ere
me ka marre malli,
per tu takuar me ty ne errresire,
fshehurazi tek shkolla,
per shetitjen e gjate ne bulevard
oh, sa me ka marre malli!
Per te ndjere pak te ftohte dimrit,
dhe veres per nje gote dhalle
oh, sa malli me ka marre!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:46 am

Te ka marre malli?!

Pr c'fare i dashur?
Pr fjalet e mia,
q u kthyen
ne pshertima,
pr pshertimat
q u kthyen ne lot,
pr PO -t q si tham dot..
..per netet pa gjum,
per fantazite lume,
per enderat
qe ne mes i keputm,
t mos na marre malli m,
edhe Zotit i u lutm?
Per fare?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:47 am

Ulu prane meje

Ulu ketu prane meje, me thua
te presim bashke edhe nje here
ardhjen e mengjezit, si atehere
bashke te presim hapjen e qiellit
te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
te mos flasim, te mos bejme ze,
kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:47 am

Merak

Kaloj mesazhet me shpejtesi
Po me mungon ti
S'te pashe as dje, as sot
Madje as pardje..
'te ka ndodhur, ku je?
A thua vjen nga puna
aq i lodhur valle,
sa s'shkruan dot dy radhe?
Nje dite mungova une
Dhe me the te mori malli
Po tani 'u bere Ti?!
Me bere merak vertet,
e di?
Ka shume rendesi
edhe vetem nje fjale, si
ka rendesi te jesh gjalle
pas kesaj mund edhe
te grindemi po deshe
Ti quame liberale,
une te dhuroj nje qeleshe..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:48 am

ast

Qe nje ast ndarje,
nje regetim zemre,
nje moment i vockel
ate buzembremje
I hutuar ishe,
kaq prane me kishe
po nuk dije c'te beje,
doren te me shtrije?
apo perqafoje?
Bera une nje hap
ti nje tjeter shtove
ekulibri ra, koken
tek une leshove..
Qe nje ast i vockel
ate buzembremje,
ti ndoshta e ke harruar
une e kujtoj me endje...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:48 am

Dashuria e Gruas

Vetem
nje moment
i duhet gruas
te bjere ne dashuri,
ai mund te jete
moment:
admirimi,
sinqeriteti,
boshlleku,
perngjasimi,
egzaltimi,
rrefimi,
mirekuptimi,
keqardhje,
pranvere,
rinimi,
iluzioni,
hakmarrje,
nevoje,
vetem
nje Moment,
per te ngecur
ne gracken e saj
e reth Tij
t end
fijen e mendimit
tere jeten..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:49 am

Sekreti i rinise time

Nuk ka asnje sekret ketu
"Sekreti" ishte vetem
qe une e rizbulova ate,
qe fshehur ne nje skute
te shpirtit, harruar
nga une dhe nga bota
E mora per dore
dhe e nxorra ne drite
ne fillim mbuloi syte,
e vrau dielli dhe u terhoq
pasaj u derdh si krua,
u udit q'e desha aq shume,
ndriim fytyres me dha,
lumturi me fali,
e me tha te dua.
Kerkojeni edhe ju
n e pai harruar diku..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:49 am

Perpiqem te kuptoj ty

E di qe te kam prane
pas do poezie timen,
te shoh si buzeqesh lehte
mbi to, mbase zhytesh
edhe ne enderime, por
ti nuk je si gjithe te tjeret,
ti nuk nxitohesh
te pyesesh per mua,
ti mua me lexon ne vargje,
dhe me on ca te shkurtra
oh, sa te shkurtra mesazhe..
Sot i mblodha te tera tok
rudha ballin mbi to
per te gjetur kush je ti,
dhe zbulova qe ti dhimbjen time
kupton me shume se gezimin,
(me ke falenderuar
se kam ndare me ty trishtimin)
ti me kupton edhe zemerimin..
Dhe dua te kuptoj ty,
ndoshta ke ecur edhe ti
ne rrugicat e loteve te mi,
ndoshta u perplase atehere
dhe ende perplasesh me jeten,
genjehesh edhe ti si une,
ndonjehere me te verteten..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Nimfa prej Sun Dec 07, 2008 1:50 am

Marsi nuk ardhka dot ndryshe

Po bie me duf ky shi pranvere,
kujtimet e ikjes, dhimbje na zgjon,
foshnjat mbi karroca ngarkuar,
familjet shtrydhur n nj furgon

Helikopter ti gjm mallkuar,
prsri mbi kokat tona ti,
S’u ngope me ne dy vjet t shkuar
I babzitur je pr gjak t ri?!

A thua do thahen lulet e molls
prsri syve do na shkasin lot,
Marsi nuk ardhka dot ndryshe pr ne,
vese me krisma e er barot?

Mars 2001

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te preferuara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi