KUMTE DASHURORE

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:10 pm

Tregim nga Jorgo S. Telo

BEDELI

Ndodh shpesh qė teshtitjet e dimrit zgjatin gjer nė pranverė. Ka ndodhur qė mbi lulet e bardha tė kumbullės, qershisė apo mollės tė jetė pėrhedhur edhe velloja e ftohtė e borės. Tregojnė, madje, se njėherė ka rėnė borė nė atė zonė tė thellė malore edhe nė korrik, aq sa duajt e porsalidhur tė grurit, tė lėnė shpėrndarė arave ngjasonin porsi dele tė bardha nė kullotė, pasi cipa e hollė e borės ishte shkrirė mė shpejt falė ngrohtėsisė sė sipėrfaqes sė tokės.
Ēdo gjė mund tė ndodhė nė jetė e nė natyrė, kur hyn prapėsia…
Edhe atė pranverė, pas njė ngrohtėsie zhgėnjyese tė marsit, u “faneps” (siē komentonin mė tė moshuarit) njė lagėshti e shoqėruar me ngricė, aq sa gjithė lulet e kajsive, bajameve e kumbullave tė hershme, u pėrthanė e u bėnė si tė djegura nga cikma e pabesė… Mbetėn pemėt si tė pėrcėlluara nga ndonjė zjarr i padukshėm.
Sa kish hedhur dy – tri hapat e para pranvera dhe Xhoxhit i mbėrrijti njė telegram shumėfjalėsh, sa dhe nėpunėsi i postės ishte detyruar tė shkruante ngushtė, duke i mbushur tė dy faqet e fletės standard. Kur e mori nė dorė dhe nisi ta lexonte, mėsuesi “masovik” rrudhi dukshėm buzėt dhe tundi kryet. Nuk po merrte vesh, nėse kishte tė bėnte me ndonjė urdhėr apo me kėrkesė… Pak a shumė nė atė telegram thuhej: Siē jeni nė dijeni, mė (aq e kaq) tė muajit nė vijim mblidhet Kongresi i Rinisė nė Elbasan. Ndėrto njė tekst tė spikatur, ku tė dalė nė pah figura e ndritur e Udhėheqėsit dhe vepra e pavdekshme e Partisė… Zhvillo prova intensive me grupin e vajzave tė shkollės. Grupi tė jetė gati me kėngėn dhe veshjen ditėn e ėnjte. Tė premten me gjithė kėngėtaret tė jesh nė Pallatin e Kulturės. Tė kesh parasysh se koncerti jepet para Udhėheqjes…
Vijonte telegrami dhe me disa hollėsi tė tjera, me tė cilat ishte mėsuar Xhoxhi prej kohėsh…I staxhionuar ishte kurrizi i tij me asi punėsh… Por, sepse u ndje mė nė siklet e si i zėnė ngushtė…Jo se nuk ishte mėsuar me tė atilla urdhėresa. Madje para ca muajsh njė kėrkesė e sė njėjtės natyrė pak a shumė iu bė fare – fare “me sot, me nesėr”. Iu desh tė pėrgatiste kėngėn dhe grupin brenda ditės e tėrė natėn, se tė nesėrmen u fut ajo kėngė e posaēme nė koncertin e organizuar enkas me rastin e dekorimit tė kooperativės fqinjė, ku merrte pjesė dhe Kryeministri i asaj kohe. Dhe dolėn me sukses.
vijon


Edituar pėr herė tė fundit nga fv nė Sun Jun 01, 2008 7:31 am, edituar 1 herė gjithsej

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:11 pm

Ishte mėsuar Xhoxhi edhe amatoret me bokėrrimat burokratike tė atyre qė drejtonin problemet kulturore nė rreth. I zvarrisnin urdhėrat e shkresat pėr nė ēastet e fundit, pa gjykuar se sa mundim e kohė duhej pėr tė materializuar njė porosi… “Ata mendojnė se mos veprat kryhen me sustė a me njė tė rėnė tė lapsit ose me “urdhėr tė peshkut”apo me njė shtypje butoni… Ehuhaa!” – shprehej mes kolegėve tė shkollės Xhoxhi.
U ndje vėshtirė Xhoxhi, se ishte dhe njė perudhė gripale, sidomos nėpėr konvikte. Virusi i kishte leqendisur nxėnėsit mjaft. Drejtorisė sė shkollės telegrami i ishte dėrguar me pak fjalė. Drejtor Mihoja nė vazhdėn e sistematikut e kėrkuesit Lame, kurrė nuk i kishte nxjerrė ndonjė pengesė Xhoxhit , madje pėrpiqej tė ndihmonte me sa mundej. Kishte dhe ai sedrėn e vet si dhe mėsuesi i pasuionuar pėr art e kulturė, qė nė ēdo veprimtari tė pėrfaqėsoheshin sa mė denjėsisht, siē e kishte traditė prej vitesh ajo shkollė e mesme e asaj krahine malore.
Si kurdoherė Xhoxhit i filloi mendja e fantazia t’i xixėllonin vetėm pėr mbarėvajtjen e detyrės qė sapo mori. Koha nuk priste. T’i fliste ndokush nė ato ditė me intensitet pune, mė kot, se ku ndokushi e ku Xhoxhi…Kish njė dhunti ai qė, po ta sėmbonte njė motiv, njė temė apo njė detaj, niste e bluante e bluante nė mullinjtė e trurit e tė shpirtit me orė tė tėra e mandej, sa vinte letrėn e bardhė nėn stilograf, kishte pėr borxh ta mbaronte tėrėsisht idenė e vet , duke e ndėrtuar tekstin sipas njė variacioni melodik tė tabanit, duke i shtuar dhe ngjyresat bashkėkohore edhe ritmin qė kėrkonte tematika qė i sugjerohej, apo pėrzgjidhte vetė.
Atė javė, si dhe shumė herė tė tjera, po i jepej me telegram tematika e kornizuar prerė e s’mund tė shmangej kurrsesi. I duhej vetėm tė konstruktonte vargje sa mė entuziastė e me kolorit “siē dhe ėshtė vetė rinia…”
Dhe teksti i kėngės mori frymė plotėsisht, vetėm kur filluan provat e para. Riparoheshin vargjet edhe nė punė e sipėr me interpretet. Pranonte edhe mendime nga dashamirės.
Gjatė njė pauze pas dy orė provash intensive, e gjeti tė udhės, t’u rrėfente me pathos kėngėtareve njė ndodhi nga koha kur ishte vetė interpret amator: “Nė njė koncert qeveritar nė skenėn e TOB –it nė Tiranė unė isha nė detyrėn e hedhėsit tė kėngės. Mirrte pjesė nė atė koncert edhe grupi i paraardhėseve tuaja me njė kėngė pėr dritat elektrike. Unė ndihesha me grykė tė lodhur nga provat e shumta dhe nga njė koncert qė sapo kishim dhėnė nė stadiumin e lojėrave me dorė nė qytetin e Krujės. Isha hedhės edhe nė kėngėn e mirėnjohur tė kurbetit, qė e kini dėgjuar. Tri kėngė ishin nga Mesmali nė atė koncert. Besoj e merrni me mend se ēfarė emocionesh na kishin mbėrthyer. Ishte e para herė qė po ngjiteshim nė njė skenė luksoze e rrotulluese. M’u sėmur gryka, se edhe marrėsit e kėngėve nuk e mbanin dot kėngėn nė njė tonalitet. Kishte raste qė e ēonin aq lartė, sa unė si hedhės mbetesha “fuori giocco”.Nuk kisha nga t’ia mbaja. Merreni me mend se ēfarė sforcimi duhet tė bėja, sa tė mbaronte kėnga. Dihet qė kur kėngėt shkojnė drejt fundit, rritin emocionet dhe tonaliteti ngrihet. Vetėm Tefta nga Sh. kish dhe ka aftėsinė qė ta kėndojė kėngėn pa lėvizur nga tonaliteti fillestar. Me tė ta ka ėnda tė kėndosh… Unė s’e kam patur kėtė fat, se urdhėronin tė tjerė…”
- Pse nuk dėgjojmė ndonjė kėngė tė saj nė radio, profesor?
- Nuk m’i kanė lėnė mua nė dorė kėto punė, moj vajza!
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:11 pm

- Ēudi!…
- …Ku e lashė?
- Tek acarimi i grykės.
- Pikėrisht…. Dhe e dini ē’masa paraprake kisha marrė? Jo mė kot u kam porositur dhe juve kaq e kaq herė… Gjeja ku tė mundja qepė e mollė dhe i pėrtypja fshehurazi ku tė gjendesha. Mirėpo atė pragkoncerti madhėshtor mė mbeti njė goxha mollė starkinge e porsakafshuar dhe ngeca, se na njoftuan tė zinim vend nė skenė. Madje patėm nderin tė rrinim ca minuta nė pozicion statik nė qendėr tė skenės. Vėrdallė skenės e pas kuintave endeshin shumė veta. Ne tė grupeve dalloheshim nga kostumet popullore qė kishim veshur. Plot civilė vinin vėrdallė me radio marrėse – dhėnėse nė vesh. Diēka ēuēurisnin, kushedi se me kė… U ndodha nė siklet, se nuk kisha ku tė lija mollėn.Veshjet popullore nuk kishin asnjė xhep. Nė silahin qė kisha nė mes as qė mund tė vihej. Zumė vend nė qendėr tė skenės e prisnim tė hapeshin perdet e rėnda. As e shikonim sallėn dhe as dėgjoheshin nė skenė zėrat nga salla e mbushur plot. Vetėm njėherė arritėn tek ne (si tė largėta) brohoritje e duartrokitje. Kuptuam qė kishte hyrė e kish zenė vend Udhėheqja. Emocionet tona u disafishuan. Me ngut e vendosa mollėn nėn sqetull jashtė kėmishės sė bardhė. Ende pa u hapur skena, dikush mė lėvizi krahun dhe molla ra mbi tapet tė skenės.U ndje nė atė qetėsi pritmėrie zhurma e mbytur e rėnies sė saj. E kuptova qė m’u nxeh kurmi e u pėrskuqa… Sakaq u sulėn dy- tre civilė te kėmbėt tona.
- Po kjo? – pyeti me sens dyshues njėri nga ata.
- Ėshtė molla ime. E mbaja pėr grykė, por shkau e mė ra pa dashje, – fola unė i tronditur nga meraku se mos mė nxirrnin fare jashtė.
Mbaroi me aq. Si e morėn mollėn nga tapeti, u larguan menjėherė civilet, se nė orėn 18.00 fiks filloi ngritja e perdes sė trashė. Civilėt e shkathėt u zhdukėn pas kuintave. Vėrtet u trondita, por u ēlirova, se ajo qė ndodhi pa u hapur perdja, mund tė mė ndodhte duke kėnduar e do lija nam… Apo ē’tė lėvizur qė u bėnte krahėve Ēavja, interpreti kryesor i grupit, qė ju e njihni shumė mirė… Unė e di ē’ka hequr hunda ime, kur hapte krahėt si shkabė Ēavja…”

- Ne po pimė ēaj, se me qepė na bie erė goja, – foli njėra nga vajzat.
- Pasi tė keni ngrėnė qepė, pėrtypni ca fije majdanozi dhe arratiset era e qepės, – i sqaronte me durim Xhoxhi.
Mir u kishte thėnė edhe pėr mollė, po ku tė gjenin vajzat mollė nė atė muaj? Qepė po. Kishin mbetur ende plot nga dimri.
Ndėrkohė Xhoxhi kish marrė masa edhe pėr vete, se sipas telegramit do drejtonte e shoqėronte grupin e kėngėtareve tė reja nė qytetin e Metalurgjikut famoz. Kish blerė kėmishė e kėpucė tė reja. Edhe gravatėn ia kish hekurosur gruaja me merak.. Gati ēdo gjė pėr rrugė tė largėt.
Nėn hijen e arrės, tė pėrcjellur nga shumė nxėnės e arsimtarė, u ngjitėn njė pas njė nė autobuz.
Si ngaherė pothuaj kėnduan e bėnė shaka gjatė gjithė rrugės gjer nė qytet, megjithėse Xhoxhi u fliste shpesh qe tė mos e lodhnin grykėn me sforcime, duke kėnduarkėngė t nė tonalitete tė larta.
Sa arritėn nė sheshin “Ēerēiz Topulli” njė erė tėrė pluhur e duke ngritur pėrpjetė gjithēka gjente mbi asfalt, nuk po i linte amatorėt tė zbrisnin. Si u qetėsua paksa era, e cila pėr Xhoxhin ishte njė parandjenjė jo e kėndshme, zbritėn dhe filluan tė shkundnin pluhurin e “blerė” pa para gjatė rrugės sė gjatė e tė lodhshme.
Autobuzi qė do t’i transportonte pėr nė Elbasan ishte gati. U paraqitėn nė Pallatin e kulturės, ku i priste Shori, magazinieri i rekuizitės. Mungonin disa aksesorė tė veshjes. Mandej do t’u duhej tė sakrifikonin edhe rreth dy orė pushim, sa pėr tė ngrėnė drekėn, por s’u premtonte koha. Iu desh Xhoxhit tė binte nė marrveshje me shoferin. S’kish kujt t’i drejtohej tjetėr.
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:12 pm

- Edhe sikur tė ishim kunguj, nuk do qėndronin kaq menefrego kėta tė kėtushmit…” – u detyrua t’i thoshte shoferit qė do t’i ēonte nė destinacion atė mbasdite.
- Pashė njė nga ata tė ekzekutivit qė vinte rrotull kėtu para njė ore, - foli shoferi qė ishte vendas. – Ndoshta juve ju priste. Do ketė shkuar pėr tė kaluar drekėn. Ju sikur u vonuat.
- Rrugė e keqe kjo jona, or mik! Sos largėsia, sos kthesat e gropat, por na mbyti dhe pluhuri. Mund tė shkohet pa u pastruar sadopak drejt Elbasanit?
- Po e lėmė nė orėn 14.30 atėherė, – i dha karar orarit tė nisjes shoferi.
- Faleminderit, i dashur! Them se do t’ia kalojmė mirė, – i tha Xhoxhi.
- Pėr kėngė vemi e jo pėr tė keq, – pasoi drejtuesi i autobuzit.
Patėn kohė edhe pėr tė ngrėnė drekėn edhe pėr t’u rregulluar disi. Dhe nė orarin e caktuar u gjendėn sėrish tek shtatorja e Ēerēizit.
Xhoxhi , si fshiu sytė e flokėt nga pluhuri, kqyri fillimisht Ēeēon hijerėndė, qė dukej se po u uronte mbarėsi. Xhoxhit iu duk se po shihte nė sytė e luftėtarit trim njė si dhimbje e trishtim. Dhe si me pavetėdijė i hoqi sytė prej shtatores dhe i zbriti ne drejtim tė hyrjes sė autobuzit, ku po rehatpheshin njėri pas tjetrit pjesėtaret e grupit. Udhėtarė tė rastėsishėm kishin zėnė vendet nga kreu i makinės.
Sa po bėhej gati tė hynte dhe vetė nė makinė, para hundėve iu shfaq njė djalosh i kuqėrrėmtė – pikalosh, i cili me njė zė tejet melankolik e gati vajtimtar, i tha:
- Shoku Xhoxhi, kam ardhur i dėrguar nga shoku N. pėr t’i shoqėruar unė pjesėtaret e grupit tuaj nė Elbasan.
- Po tani?! – foli si nėpėr tym Xhoxhi, i ndodhur krejt i befasuar.
Nuk po i silleshin nė shteg tė trurit fjalėt e duhura, pėr t’u marrė vesh me tjetrin.
Kėngėtaret ndienė se diēka nuk po shkonte dhe u grumbulluan nėpėr dritaret e makinės.
- E ē’tė them unė?… Tani kjo gjė u bė fakt… U vendos nga tjetėrkush…
- Kėshtu qoftė…Po pse? Ta dimė sė paku…
Vajzat po hynin nė thelbin e asaj grimce dialogu e njė nga njė po delnin tek dera e makinės.
- Ē’ėshtė, profesor? Do kthehemi?
- Jo, moj, jo! Vetėm unė…
- Po u kthyet ju, as ne nuk shkojmė, – foli e stėrkuqur njėra nga vajzat, qė ishte dhe mė e hedhura ndėr shoqet e tjera.
Shoferi e kishte ndezur makinėn. Kishte ndonjė pasagjer qė kish shfaqur shenja nervozizmi e padurimėsie, megjithėse edhe Xhoxhi edhe drejtuesi i mjetit ua kishin bėrė shpjegimet e duhura.
- Hajde, vendosni, do nisemi, apo jo? – pyeti qetė shoferi.
- Vajza, ju lutem shumė, uluni nė vendet tuaja e mos u mėrzitni! – iu drejtua Xhoxhi me njė tė folur tepėr mallėngjenjės kėngėtareve tė reja, qė ishin njėkohėsisht edhe nxėnėset e tij. Dhe, duke vėshtruar drejtpėrdrejt nė sy atė qė iu paraqit, vazhdoi:
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:12 pm

- S’mė vjen keq pėr gjė, por kam shumė merak, se e di shumė mirė qė grupi ka nevojė pėr prova tė tjera. Pėrndryshe mund tė shkasė nga linja e tė kėnduarit ekzakt. Ti mund ta kesh dėgjuar, mor shok, qė sa mė shpejt mėsohet diēka, aq shpejt edhe mund tė harrohet…
- Nuk di ē’tė them, – mezi i nxori dy – tri fjalė tė tjera prej buzėve kuqaloshi.
Nė autobuz shpėrthyen ngashėrime. Disa nga vajzat, tepėr tė revoltuara, filluan tė pėrloteshin e tė kundėrshtonin hapur shoqėrimin nga njė person i panjohur.
Nėn peshėn e njė poshtėrimi tė paparashikuar dhe aspak tė paralajmeruar e tė motivuar, mbeti i tulatur Xhoxhi disa minuta dhe, si e mblodhi pakėz veten, zgjati dorėn tek sedilja e parė, prej nga mori ēantėn e vet. Drejtoi fytyrėn nga vajzat dhe mezi pėshpėriti:
- U qoftė udha e mbarė e tė na nderoni, vajza! Mirė u takofshim!
Nuk mundte tė vazhdonte mė. Ktheu kryet nė tė kundėrt, se nuk donte qė nxėnėset t’ia dallonin djersitjen e ballit dhe njomjen e syve… Si u largua disa hapa nga makina, e ndjeu mė tepėr peshėn e rėndė tė ofezės dhe, i mbėshtjellė nga tisi i njė trishtimi tė dukshėm, nisi t’i dridhej buza e ndėrkohė djersė tė ftohta filluan t’ia pėrshkonin… kurrizin sidomos. Shpirtrat e kreshpėruar dhe qepallat e pėrskuqura tė kėngėtareve rrėshqitėn teposhtė sheshit tok me autobuzin.
Xhoxhi dhe Ēeēoja mbetėn fillikat pranė shoqi - shoqit. Ēerēizi duke parė matanė nga vendlindja e Xhoxhit dhe Xhoxhin vetė me sy tė mbėrthyer tek piedestali i shtatores.
Kur autobuzi nuk dukej mė, i buisėn njė mori pyetjesh brenda vetes: Nga kush ta kem kėtė? Mirė… po pse? Bigrafia? Edhe mundet… Dosja ime ėshtė nė duar tė tyre…Burgu i tim eti, burgosja e xhaxhait, kushėriri i arratisur e i dergjur burgjeve?…,I kam shkruar me dorėn time nė autobigrafitė e “fletė – anketat”qė na kėrkonin. Tjetėr se kushėririn as qė e njoh fare…Apo mos dyshojnė gjė pėr karakterin tim? Ndonjė thashethemnajė?!… Sado qė pėrpiqej tė hamendėsonte diēka, nuk mund tė gjente dot shpjegim.

Dy ditė mė pas Xhoxhi e ndoqi nė ekran koncertin nė Metalurgjik. Zuri vend nė sallėn e madhe tė shkollės tok me drejtorin sedėrqar e merakēi. Nė atė sallė, ku ndodhej televizori “Lura” ishin mbledhur e ndiqnin programe tė ndryshme edhe arsimtarė tė tjerė, nxėnės konviktorė si dhe tė tjerė nga fshati.
Porsa filloi kėngėn grupi i shkollės, njė stepje e njė si ndrydhje nė kraharor ndjeu sakaq Xhoxhi. Vuri duart nė kokė. Ē’ishin pėrqark e vunė re ndryshimin e beftė tė tij…Ai u tjetėrsua pėrnjėherė, siē pa tė tjetėrsuar edhe kėngėn qė nisi drejt Elbasanit…Nuk donte t’u besonte shqisave tė veta dhe foli pa adresė:
- More, po ē’dreqin po bėjnė kėshtu kėto vajza? Janė nė terezi? Ē’t’u ketė ngjarė, vallė?!…
- Edhe unė po habitem, – i tha me zė tė ulet drejtor M. – Sos e dėgjuam vetėm njė herė dhe hajde. Kėtu u shkonte kėnga pėr mrekulli…
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:13 pm

- Kėto nuk po kėndojnė, mor vėlla, por duket sikur po recitojnė e sikur i ka zėnė njeri me shufėr…. – iu drejtua Xhoxhi tė pranishmėve me njė ndjesi mosbesimi tek ēfarė po servirej pėrmes ekranit tė vogėl. – Ē’dreqin po bėjnė kėto sonte? (Se koncerti po jepej drejtpėrdrejt) Pse po e nxitojnė kaq shumė, xhanėm, sikur t’i ketė zėnė zekthi? Nga hutimi apo nga emocionet po e transformojnė kaq egėr kėngėn? Apo mos ka futur hundėt ndonjėri qė vetėm shet e nuk blen dhe ua ka katranosur fare?… Epo tė kėnduar pa nerv e jashtė kornizės sė njė polifonie nuk kam hasur ndonjėherė gjer tani… - dhe u ngrit e doli, se nuk duronte sa ta mbaronin ato kėngėn gjer nė fund.
Hyri nė sallėn e mėsuesve e ndezi njė cigare tjetėr, se ajo qė kish nė buzė sa s’po e pėrcėllonte.
Keqardhja pushtoi jo vetėm Xhoxhin por tėrė shkollėn.
Gjatė netėve tė mėpastajme gjumi filloi t’i troshitej Xhoxhit si kurrė ndonjėherė. Dhe jo vetėm vuri merak pėr ēka ndodhi , por i duhej tė pėrballej edhe me dokėndisje tė disa tė “menēurve” tė krahinės, qė vetquheshin “esnafė” nė ēdo fushė tė jetės, madje edhe nė fushėn kulturore… Ishin ata qė ēdo veprimtari qė zhvillohej nė Mesmal, e shikonin nga “Maja e Olimpit”…
…Kur u kthyen nxėnėset kėngėtare, qė nga larg e ndjenė vėshtrimin depėrtues - pyetės e tė veshur me njė cohė habie tė atyrė qė i kishin ndjekur pėrmes ekranit. Ato iu afruan pėrgjegjėsit dhe drejtorit me njė ndjesi faji deridiku tė pamotivuar nė fytyrat e lodhura nga rrugėtimi.
- Kaluat mirė? – i pyeti Xhoxhi, duke i takuar me radhė.
- Mirė, – u dėgjuan disa zėra.
- Zhvilluat prova tė tjera? – pyeti sėrish Xhoxhi nė ēastin kur ato po takoheshin edhe me shoqe e shokė tė shkollės.
- Zhvilluam por jo me “Bedelin” – foli kthyesja e kėngėve tė grupit.
- Me cilin bedel, moj? – foli i shpėrqendruar Xhoxhi.
- Me atė, pra, kuqon, qė na shoqėroi aq bukur nė Elbasan.
- Pse“aq bukur”? – pyeti duke imituar folėsen pėrgjegjėsi.
- Ai erdhi me ne gjer ku ishin dhe tė tjerė koncertistė dhe zbriti, duke u mjaftuar vetėm me njė “Natėn e mirė!”
- Domethėnė mbetėt nė mėshirė tė fatit? – pyeti drejtor M. edhe me habi edhe me mosbesim njėkohėsisht.
- Jo krejt ashtu, drejtor! Shoferi na shpuri atje ku duhej, ku na morėn nė dorėzim ata qė po na prisnin e qė drejtonin koncertin. I kishin marrė masat edhe pėr strehim e gjithēka.
- Kėshtu po, – foli i lehtėsuar drejtor M.
- Bedeli me siguri na shoqėroi, pėr tė mbaruar ndonjė punė tė vetėn, – tha marrėsja e kėngės. Si na dorėzoi, nuk e pamė mė. – Mirė qė erdhi ai person, po pse tė mos ishte me ne dhe profesori? Ne u ndodhėm krejt tė pakrah nė kėtė drejtim…
- Ashtu, ė? – tundi kryet Xhoxhi. – Sikur u pyeta se me kė i zhvilluat provat.
- Me ne punoi njė nga kėngėtarėt mė nė zė tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve e Valleve… Po ē’e do se…
- Tani e kuptova, – u hodh menjėherė nė sqarim Xhoxhi. Po ka qenė vėllai i Vaēes, me siguri ai ėshtė pėrpjekur pėr mirė, por duke dashur ta pėrpunojė kėngėn, pa dashur u ka larguar nga polifonia e mirėfilltė. Ju nuk e merrni me mend, moj vajza, se sa larg ishit nga ajo ēka u pėrgatit nė provat e kėtushme… E marr me mend se u ka mundur atmosfera plot kolor e ritėm e kėngėve e valleve tė trevave tė tjera, apo tė Ansamblit… S’u hedh dot shumė faj…
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:14 pm

Bisedėn e ngrohtė e tė sinqertė tek sheshi para shkollės po e ndiqnin me kureshtje edhe disa djem qė ishin pjesėtarė tė grupit polifonik tė tė rinjve tė shkollės, qė fituan menjėherė emėr tė mirė me aftėsitė e tyre nė interpretim tė folkpolifonisė vendase e tė ēdo treve labe.
- Ehuuu, ku kėtu e ku atje! – iu drejtua marrėses kryesore njėri nga ēunat.
- Nuk kishim se si ta kundėrshtonim artistin e njohur, – tha hedhėsja e kėngės, e cila, nga mėnyra se si u kėndua atje, kishte dalė fare nga roli…
- S’do mend, – ndėrhyri qetė dhe dhimbshėm Xhoxhi . - Ai nuk ėshtė njė person sidokudo. Por edhe tė pėrpiqeshit disi me takt, pa ofenduar personalitetin e atij, kish mundėsi ta ruanit sadopak origjinalitetin tuaj… Se nė fund tė fundit nuk do bėnit ndonjė mėkat. Pėrkundėr.
Xhoxhi u shkėput ca hapa prej grupit tė vajzave dhe hodhi poshtė bordurės sė oborrit bishtin e cigares. Mandej, duke u kthyer pėr tė hyrė nė shkollė, u mori erė disa trėndafilave tė porsaēelur e plot aromė.
xxx
Sa herė qė takoheshin pėr arsye pune Xhoxhi me “kuqon”, nėpunėsin e kuadrit tė Komitetit Ekzekutiv tė K. P. Rrethit, tek tė dy ndizej ai ēasti i mistershėm tek hyrja e autobuzit… Dhe pėrvidhej nė memorjen e secilit ajo diēkaja jo e kėndshme atje nėn vėshtrimin e Ēeēos, i cili dukej se shkėrmoqte gjithė intrigat qė mund tė sajoheshin pėrreth tij.
- Kam njė bindje, se nuk do tė tė vinte zor tė ma ēelje zemrėn, – i tha njė mbrėmje Xhoxhi nėpunėsit tė kuadrit, teksa po pinin nga njė kriko birrė.
- Mė dėrgoi shoku X. pėr t’i mbaruar njė punė tė tijėn. Besoj se s’ka nevojė pėr hollėsira…
- Nu do ishte keq tė mė sqaroje qė atė ditė. Tė pėlqeu dhe ty tė bėheshe “bedel”…
- Jo, pėr ideal! Por…
Gjergj Durimit edhe nė ėndrra i shfaqeshin si liliputė bedela dhe intrigantė tė “thekur”, qė nuk dinin tė ecnin normalisht, por shkarrzeheshin tė tulatur e si makiavelė nė sheshet e rrrugėt e kalldrėmta tė qytetit gri…
fund.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:15 pm

“Mysafirėt e Rinj tė Ēajupit”:
(Nga Jorgo S. Telo)
Fragment nga Fantareportazhi

- E kam dėgjuar shumė kėtė emėr, - u hodh Andon Ēakoja, sapo dėgjoi emrin e profesor Bulos. Jam krenar qė Sheperi ynė po nxjerr djem tė shquar pėr vete e pėr gjithė vendin. Kam dėgjuar e lexuar nga dora e tij… Nė Tiranė vazhdon tė jetė?
- Pikėrisht aty vazhdon tė banojė e tė punojė fisnikėrisht nė dobi tė letėrsisė e gjuhės shqipe, - u dėgjua zėri ģ Evjenit.
- Hė, mė i lumtė mendja e shpirti i pasur! Kėsaj i them dashuri tė vėrtetė pėr mėmėdhenė unė, - uroi me gjithė shpirt Ēajupi.
- U ka ujdisur tė tillė uji i Gjinecit e gjithė ujrat e Dhėmbelit, qė u ngritėt tė tillė ju tė atij krahu, - pėrforcoi Evieni thelbin e bisedės, qė me sa po shihej ishte si prelud i njė kuvendi mė tė plotė qė parashihej tė zhvillohej gjatė orėve tė qėndrimit te burimi i Bratit nė Ēajup… Ky…Jorgo koncioti mė ka vėnė nė dije pėr njė “Intervju”, siē thotė frėngu; Nė rregull, pajtohem me ēdo mė pysni, veē t’ia kemi pa hile njėri-tjetrit, se boll u nginja me ca gjepura qė mė erdhėn pandėrpreė , kur nxora “Baba Tomorrė”…
- Sos kemi pėr tė ndarė gjė tapitė e letėrsisė…qė tė sillemi tė pafytyrė si ata, - pėrforcoi idenė e kuvendit Buloja.
- Pėrkundėr neve mė shumė do na flasi sot zemra me Ty, zoti Andon, - sqarova unė, qė lumturisht aty pėr aty u quajta nga poeti Jorgo Koncka. - Zgjodhėm muajin mė tė bukur tė viseve tona, kur blerimi, lulėzimi e kėngėrimi i zogjve s’kanė tė reshtur; kur bizbizimat e bletėve tahmaqare pėr nektar e polen s’njeh lodhje nga ēasti qė ēel syrin e artė dielli e gjer sa e mbyll atė.
Zoti Andon po pinte dollinė e fundit, ku gjendeshin shėndetet e tė tėrėve emėr pėr emėr. Urimet e ndėrsjellta pėrcilleshin mė njėfarė zhurme karakteristike qė krijohet natyrshėm nė kėsi rastesh, kur pjesėmarrėsit me zė tė ngritur urojnė shoqi-shoqin e gatiten tė ngrihen pėr ta mbyllur gostinė mbresėlėnėse.
Si pėr habinė tonė e sikur tė kishin marrė urdhėr nga zotat e padukshėm ia krisėn kėngės njė tufė thėllėzash malore-pllajore. Ne ndaluam gjithēka e mbetėm si tė ngrirė, pėr tė dėgjuar me etje atė sinfoni shpirtndjellėse… Unė rashė nė meditime tė menjėhershme e vetvetiu bėra lidhėzimin tokė-Parajsė pėrmes tingujsh thėllėzorė qė mund t’ģ konvertoja kėshtu me gjuhėn njerėzore:
“O njerėz, ku ishit sot?
U mblodhi ģ madhi Zot!
Kėtė botė e atė botė…
Ju te Brati keni qenė,
keni pirė e keni ngrėnė.
Tė gjithė keni hapur xhanin
pėr Ēajup margaritarin.
Le tė thonė, si tė thonė,
do kėndojm’ siē kem’ zakonė
pėr bilbil poet Andonė!
Neve na zgjodhi behari i artė pėr mysafirė tė ballkonit tė jugut shqiptar, pllajės sė Ēajupit e sidomos tė “njeriut mal”, Andon Zakos.
Tė nderuar lexues, mundet qėndruam ca kohė brenda njė aventure tokė-qiell, ku nuk besoj se keni humbur, por keni pėrfituar diēka njerėzore nė dobi tė shpirtit tuaj. Ju lutem mos u pendoni pėr kohėn qė harxhuat duke mė lexuar. Edhe sajesat e imagjinatės e fisnikėrojnė shpirtin e vėrtetė…
Autori
Gjirokastėr, mars – korrik 2006
FUNDShėnim: Ky fragment ėshtė shkėputur nga “fantareportazhi” ģ autorit Jorgo S. Telo me titull:
“Mysafirėt e Rinj tė Ēajupit”
Botim ģ shtėpisė botuese “ARGJIRO”
Red. Izet S. Ēulli
ISBN: 978-99943-48-09-1
Fq. 102

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:15 pm

HEDHJA E ZAREVE

(Roman nga Jorgo S. Telo)

(Fragment nr.2)

- M’u lodhėn sytė jashtėzakonisht, Sotiraq! – iu drejtua Gjergji mikut prej qyteti. U bė gati tė fikte kompjuterin.
- E sigurove materialin qė hodhe? – doli zėri ģ merakosur dhe pyetės ģ mikut.
- Sigurisht, - tha Gjergji dhe u ngrit tė dilte prej dhomės.
- Tė tė shoqėroj? – shfaqi gatishmėrinė mysafiri kaēurels e simpatik.
- S’ka problem. Nuk vonohem. Mos u mėrzit!
- Te dal unė? – e pyeti Ksanthi.
- Besoj se s’ėshte e nevojshme. Qetėsohu.
Nė njėrin cep tė oborrit tė shtruar me ēimento Gjergji u rrėzua rrezikshėm. Ra aq keq, sa koka iu pėrplas lemerishėm tek njė qoshe e gurtė muri-dere. Pasthirrma e vetvetishme dhe e dhimbshe “Ooooh!” dalė prej llahtarės, nxori nė oborr sė pari gruan qė po dremiste (pas disa punėve ne kopshtra) nė dhomėn poshtė. Thirrja e dėshpėruar me fjalėt”Ē’mė bėre, Gjergj?!” nxori nga dhoma dhe mysafirin qė ishte nė dhomėn lart.
Ai zbriti me ngut shkallėn, ashtu me ēorape, siē ishte brenda.
- Mos bėrtit! Nuk kam pėsuar gjė! – iu drejtua ģ plagosuri Gjergj sė shoqes, me merakun se mos griste sėrish faqet si disa vjet mė parė…Ai ģ fliste asaj kurajoz, por nuk po e shihte veten si ishte mbuluar me gjak te freskėt e mbivetullėn tė hapur si shegė e ēarė. Gjakun, qe po ikte vrushkull, e ndali sakaq Sotiraqi. Ai nxori rrufeshėm njė kartopecetė tė papėrdorur nga xhepi. Ia vendosi mbi plagė, tė mos vijonte gjakrrjedhja. Zėrin tėrė ankth tė Ksanthit e dėgjuan fqinjėt.
Vėlla e motėr ia behėn sakaq brenda oborrit.
Mezi e ngritėn Gjergjin me peshė tė rritur nga jeta e stėrgjatur spitalore. E ēuan nė dhomėn poshtė. Gjergjit ģ dukej sikur po vetėtinte qielli nė tė kthjellėt.
-Ti ke shpėtuar nga vdekja nė fije tė pėrit sot, mor burrė! – u dėgjua zėri ģ Ksanthit ģ sapo ēliruar prej makthit tė disa minutave m parė…
- E kuptova qė kisha mbetur gjallė, ndaj tė fola, moj e gjorė! – u shpreh si nėpėr dhėmbė Gjergji. Sa u rrėzova, vura dorėn nė balloren e djathtė, ku ndjeva mė tepėr dhimbje.Vėrtet m’u mbush dora me gjak, por, ama, kuptova qė trutė nuk ishin hapur; ndryshe nuk do kisha logjikėn e domosdoshme tė kontrolloja veten e mė pas te te flisja ty…
- Mirė, boll! Ē’ndien tani? – pyeti Sotiraqi me njė ēehre te prishur e fytyrė ngjyrėlimoni.
- Dhimbje dhe aq… Jam mėsuar me dhimbje unė…Tani kam merakun e gjakrrjedhjes e tė tėtanozit, pa vdekjen do ta lodh, sa tė mėrzitet me mua… Kushedi, ndoshta heq dorė pėr ca kohė… Ju lutem lajmėroni tė vijė Koēinia sa mė parė. Tė marrė me vete dhe sendet e urgjencės e kapsa pėr qepje. Ja qė m’u desh ta bėja dhe kėtė provė…!
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:16 pm

- Ē’provė? – pyeti e shoqja dhe disa zėra njėherėsh.
- Hė, provė nėse nė kėtė vapėsirė daljebehari ėshtė pjekur ky bostani im, apo jo… - u pėrgjigj Gjergji, duke treguar kokėn e vet me dorėn e saktė. – E ē’provė tjetėr? Mos harro, grua, se unė e kam korruptuar vdekjen: ģ kam dhuruar ēdo fėlliqėsirė qė mund tė mbajė njė organizėm… Kompromise, de… Nuk ka ē’ģ duhet Qoftėlargut njė ģ sėmurė si unė…
Fytyrat e zbehta tė tė pranishmėve tė sapo rritur ne numėr, u qeshėn si me pahir prej atij humori tė improvizuar nga ģ aksidentuari nė atė situatė tragjike… Tjetėr Gjergj shihnin e tjetėr Gjergj dėgjonin.


Shkeputur nga romani me te njejtin titull
Autori: Jorgo S. Telo
Red. Merita Shehu (Gjokutaj)
Botim i "Argjiro" Gjirokaster - 2005
Fq. 290

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:16 pm

HEDHJA E ZAREVE

(Roman nga Jorgo S. Telo)

Fragmenti nr. 3


Nga DITARI

18 tetor 1995:
Mot ģ pėrshtatshėm nė njė ditė sublime pėr jetėn time tė troshitur nga idhnimi fizik e makthi shpirtėror. Mes nesh sot ne nė spital u gdhi dhe Gori, vėllai ģ Ksanthit. U shtri nė dysheme mbi ca shtroje tė mbledhura nėpėr pacientė tė ndryshėm. Sot operohem…
(Kėtu ndėrpritet tė shkruarit nė faqen e ditarit tė pėr tė kaluar nė ditėn pasardhėse)
19 tetor:
Kur mė doli plotėsisht narkoza, kėrkova tė mė sillnin orėn e dorės, protezat dhe bllokun “Ditari”, ku vėshtirė e me shkrim tė madh e mjaft tė keq po hedh:
Sapo mė transferuan nė repartin e ri tė mikroneurokirurgjisė, godinė shtesė e Neurologjisė. Ģ pari veprim ishte qethja e rruarja me brisk e krejt kokės nga po ai brber qė ma kreu kėtė proces edhe nė tetor 1992.
Nė korridorin jashtė …sėrish shumė nga fytyrat e njohura. Kanė marrėrrugetim tė gjatė per te ardhė posaēėrisht pėr mua. Ndoshta me mendėsinė se po mė shohin pėr tė fundit herė syēelė.
Ēdo operacion konsiderohet si punė shorti… Ose… Hajde gjej ē’kam une brenda grushtit te mbyllur…!
Mė pranė meje vazhdojnė tė jenė Ksanthi, Petriti, Tomi e tė tjerė. M’u desh edhe kėtė herė pėrsėritja nė latinisht e shprehjes “Alea jahta est.” (Zaret u hodhėn) dhe ģ pėrshėndeta me dorė.
Nė parasallė mė ngritėn me zor tė dukshėm dy-tre infermiere nė njė shtrat tė ngushtė e tė lartė me rrota.
Pėr dy minuta e pashė veten nė sallėn e operacionit. Krejt ģ vetėdijshėm ģ hodha njė vėshtrim atij mjedisi tė mbushur me aparatura gjithfarėlloj. Zerin e Profesorit e njoha, teksa po u jepte disa porosi asistentėve pėr njė tjetėr pacient qė sapo kish pėrfunduar nga ndėrhyrja kirurgjikale.
- E bėtė gati Gjergjin? – dėgjova pyetjen e Doktor Petrelės nė adresė tė Orestit anestezist e disa infermiereve qė merreshin me mua.
- Pėr pesė minuta gati jemi, - ishte pėrgjigja e Orestit. Ai, pa ma dhėnė ende narkozėn, bėnte shaka me mua, sikur tė isha mė ģ sakti brenda atij mjedisi tė frikshėm. Ndėrkohė anestezisti vepronte me shkathtėsi e saktėsi nė rrėzėn e kofshės sime tė djathtė, pėr tė mė fiksuar agen-flutur. Ajo do tė shėrbente gjatė operimit e mė tej pėr serumin, me ē’mbaja mend nga operacioni ģ parė. Mjekun tjetėr qė ndihmonte Orest Gjinin nuk e mbaj mend me emėr. Mund tė ketė qenė Vasoja. Tani qė mė ka dalė narkoza kujtoj si nėpėr tym se ky mjek bėri goxha llafe me njė nga infermieret (ndoshta me kryeinfermieren). Zėnka me fjalė arriti gjer te pėrdorimi reciprok ģ epiteteve “debile!”; “debil je vetė!” e tė tjera. Ishte njė si ngutje pėr tė mos u nxehur Profesori qė kish kėrkuar gatishmėrinė e mjeteve tė punės…
E durova si unė e di… sėmbimin e nxjerrjes sė venės nga trupi nė rrėzė tė kofshės…
- Gati gėrshėrėt? – kumboi sėrish zėri ģ Profesorit. Ai u afrua njė grimė pranė meje dhe u largua sėrish, sikur tė ish kujtuar pėr diēka tjetėr. E dallova saktė si ishte veshur: me kapuēin e blertė si biēim plasmasi rreth kokės. Vetėm njė pjesė e fytyrės ģ dallohej. Sytė e qeshur ishin fshehur pas syzeve optike.. Kish fiksuar dhe maskėn mbi gojė e hundė. Po shtrėngonte mė fort dorezat nė duar.
- Gėrshėrėt e Jashargjilit? – mė doli vetvetiu pyetja nė atė gjendje tė shtrirė siē isha.
Nuk e di, se si e pse m’u kujtua njė faqe revistes sė dikurshme “YLLI”, qė e kisha lexuar me kėrshėri gjatė gushtit, kur isha kthyer nė shtėpi, para se tė shkoja nė Janinė pėr tė bėrė kontrollin nė “skaner”. E dija kush do mė operonte; ndaj atė fletė e grisa dhe e mora me vete.
Nė tė ishte njė shkrim i Mentorit, njė foto e tij me Venturėn italian, neurokirurgun turk Jarshargjil dhe diēka pėr arsimimin pasuniversitar dhe specializimin e vetė Profesorit nė Francė
Unė isha mbuluar me ēarēafin e bardhė. Fleta e revistės ndodhej nė njė nga xhepat e xhaketės qė kishim lėnė nė dhomėn e shtrimit. Ta kisha me vete edhe mund tė kaloja nė shaka duke ia treguar atij qi kish nė dorė jetėn time. Megjithė gjendjen e ngarkuar emocionale qė kish para ndėrhyrjes nė kokėn time, do tė ma pranonte shakanė pėr hir tė afinitetit qė kishim krijuar disa muaj me njėri – tjetrin…

- Edhe kėto ģ ditke?! – pyeti ģ ēuditur Oresti.
Disa infermiere qeshėn me zė.
- Nevoja tė nxit tė zgjerosh dijet, duke gėrmuar, - fola me zė si tė mekur.
Ende po dalloja se si po mė “prangosnin” kokė, kėmbė e duar. Nuk mė lejonte ēarēafi dhe koka e fiksuar si nė morsė qė tė shihja mė tepėr. Mbi fytyrėn time mbi gjysmė metėr largėsi qėndronte stoik “prozhektori – saē” (S’ia mėsova dot emrin shkencor edhe mė pas kėtij aparati, qė simbolizon mė sė shumti sallat e kirurgjisė gjithandej.) Nuk pata kohė tė numėroja sa llampa verbuese kishte ai “saē” dritash, mbasi njė tjetėr aparat u avit drejt fytyrės sime, duke ma zėnė krejt pamjen. Mė tej nuk ndjeva kurrgjė…

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:17 pm

Nuk di sa zgjati koha nga hyrja nė operacion e gjer te rikthimi ģ ndijimeve fillestare nė fazėn e “Ringjalljes” sime tė dytė. Si nėpėr tym mezi ndieja pickimet e tė thirrurat shumė herė tė emrit tim nga ana e reaminatorit Orest. Ģ ndieja tė ashpra pickimet. Me jepnin goxha dhimbje ato pickime alarmuese. Synonte mjeku tė mė nxirrte nga gjumi pėrhumbės prej narkozės. E kuptova kėtė situatė, se m’u kujtua qe e kisha njė pėrvojė vetiake…E kuptova qė po zgjohesha pas operacionit dhe qė kisha mbetur gjallė. Pėrpėlitesha nė shtrat me ndjesinė e tejskajshme tė tharjes sė gojės. Fillova tė kėrkoja me lutje ujė dhe amita. Mė gėnjenin me dy lugė tė vogla e iknin.
- Hapi sytė, Gjergj! – bėrtiste Oresti.
Doja e doja t’ģ hapja, po s’mundesha…
Mė pas ai zė ģ njohur u largua prej meje. E dėgjova sėrish disi mė larg: “Suzana! Suzana! Hapi sytė, Suzana!”
Atėherė pėrmblodha forcat dhe ģ hapa sytė. Nė fakt m’u ēelėn kur deshėn vetė.
Jashtė ishte errėsirė. E kuptova nga ndriēimi ģ fortė i dritave brenda dhomės. Gjendesha nė raminacion. Dėgjohej periodikisht aparati qė tregonte pulsasionin e zemrės sėsaj vogėlusheje qė e quanin Suzana. Kuptova qė ende nuk po ģ dilte narkoza. Ende ne gjumė. Apo nė gjendje kome. Nga ta merrja vesh? Duke hedhur vėshtrimin nga dera e shamtė, vura re njė paciente tė re. Ajo klithte vazhdimisht e kėrkonte tė pinte ujė.Madje hiqte me vrull mbulesėn e mbetej pothuaj nė njė lakuriqėsi tė ndyrė…Ktheja kryet nga ana e dritares. Te muri pėrballė ndodhej njė sģ ato hapėsirat midis mensės e sallės sė ngrėnies; pra njė dritare horizontale me xham. Matanė saj ishte njė tjetėr pacient. Edhe ai ģ porsa dalė nga salla e kirurgjisė. Ishte mė ģ ri se unė dhe tepėr energjik. Dukej qė kish ndėrhyrje tė lehtė e se tumori nuk e kish rėnduar shumė para operimit, siē ka ndodhur me mua…Djaloshit pėrballė ģ qėndronte e ėma pranė.
- Po mua pse nuk m’ģ lejojnė tė mitė brenda? – pyeta me ngashėrim kryeinfermieren e papėrtuar Zoicė.
- Nuk na lejonė shefat, pa jo se s’dua unė, - mė tha ajo.
Kur hyri Ksanthi me Petritin, me Lefterinė e mė pasi Berti me njė kushėri nga Tirana, nuk e pėrmbajta dot veten Rashė nė ngashėrim, e dėnesė sa u mbyta ndėr lot… M’u kujtua qė po ai kushėri kryeqytetas ca ditė mė parė mė kish takuar duke mė zgjatur ftohtė vetėm dy gishtrinjtė e zgjatur para, sikur ruhej se mos ģ ngjitja zgjeben… Sot u pėrkul e mė puthi nė prani tė tė tjerėve qe kishin mundur tė hynin me mjaft tė lutura e… “Mos ndoshta ģ shkon ndėrmend se po mė puth pėr herė tė fundit, teksa po mė sheh nė kėtė gjendj prej meiti?” pyeta veten ne ato ēaste pėrlotjeje tė pandalshme. Prapamendimet e lindura brenda trurit tė “kashaisur” ģ mbajta pėr vete… “Unė do rroj. Do t’ia hedh dhe kėtė herė”murmurita dhe, si u pėrgjigja e piva ca lugė amita, fshiva lotėt e rashė nė qetėsi. Kur u larguan vizitorėt, provova kėmbėt e dorėn, sa e si lėviznin. Mė dhanė shpresė pėr mirė. Reagonin. Kjo ndjesi m’ģ hapi me mirė sytė.
Sipėr kokės mė tė djathtė dallova stativėn e serumit e lėngun qė pikonte ritmikisht. Mė pas ndjeva djegie tė fortė nė rrėzė tė kofshės. Mendova se mos shkak ishte katoteri qė ndoshta nuk e mbante urinėn e shumėfishuar prej glukozės sė shumtė qe po marr nėpėrmjet venave. Hedh njė vėshtrim tė vagulluar nėpėr dhomė. Vetėm fare. Shoh ditarin nė tryesėn nė tė majtėn time. Kėtej ėshtė dhe dritarja. E marr dhe hedh me ngut kėto mbresa tė freskėta. E lė pak bllokun e hedh sytė nga dera, me dėshirėn e ardhjes sė shumėpritur tė njerėzve tė mi tė dashur ose tė Profesorit. Tej xhamit Ksanthi me pyeste me lėvizje kuptimplote tė dorės: “Si je?”.
M’u rikthye ngashėrimi e dėnesa.
Si teli ģ hollė ģ violinės mė janė bėrė telat e shpirtit…
Pasoja tė pritshme, qė nuk mė habisin.
Ģ bėj shenjė djaloshit mustaqelli matanė dritares hrizontale: Je mirė?
Mė dha tė kuptoja se ndihej mirė.
M’u pastrua mė mirė shikimi. Kundruall meje u avit njė infermiere bukuroshe fytyrėqeshur.
- Si je, Gjergj|? - ,mė pyeti, sikur tė njiheshim prej kohėsh. Ka njė zė tė ngrohtė shėrues.
Nga qė ģ ka buzėt me buzėkuq iu drejtova:
- Gjendja ime nuk ka nevojė pėr koment, zonja…!
- Lira. – plotėsoi ajo.
- Tė lutem, lejojeni gruan time tė hyjė!
- Ja, se po vjen kryeinfermierja Zoicė.
Hyri Zoica

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:18 pm

- Ē’thotė Gjergji? – hodhi pyetjen ajo nė vetė tė tretė.
- Ē’tė thotė? – fola unė nė tė njėjtėn vetė gramatikore. – Dyshon se mos nuk e ka fare katoterin.
Po ģ jepja bisedės njė sens humori.
Kryeinfermieria ģ hodhi njė vėshtrim pyetės Lirės. Mė ngritėn pak ēarēafin.
- Katoteri nuk ka lėvizur, - mė tha Zoica.
- Ndoshta, po unė kam djegie tė forta dhe ndihem ģ lagur komplet, - fola me vėshtirėsi.
Mė pas u verifikua se kish shkajtur agia-flutur e serumit dhe glukoza kishte marrė shalėt e mia Pra, ishta glukoza qė mė pėrvėlonte e po mė lagte. U njoftua urgjent Oresti. Ai bėri menjėherė riparimin e filloi tė shakatonte me dashamirėsi me mua, duke mė sjellė tė fala tė freskėta dhe nga Ilia Laska, (miku ynė ģ pėrbashkėt).
- Po kofsha e majtė pse po m djeg kaq shumė? – e pyeta.
- Tė kemi marrė pak material pėr lėkurėn e kokės, - mė shpjegoi ai.
E pabesueshme, por e vėrtetė.
Kur mbetem vetėm e hedh vėshtrimin nėpėr muret e dhomės Mė formėsohen imazhe nga mė tė ēuditshmet qė mė trembin e mė kredhin nė mendime ogurzeza… Mė sajohen gojė tė hapura me buzė tė trasha qė vėrdallosen nė hapėsirėn boshe tė dhomės; kurse njollat e mureve shndėrrohen nė figuorina lėvizėse si nė filmat vizatimorė… (situata vampirėsh) !!
Pėrndiej njė tė keqe mė tė madhe: “Mos janė simptomat e ndonjė sėmundjeje psikike nė trokitje?” – them me vete dhe benda trurit tim te plagosur pėrtyp dhimbshėm situatėn qė mė shkakton makth tė pashembullt…
Shoh orėn. Ka mbėrritur mesnata. Kaq pėr sonte. E lė bllokun mbi tryezė, ku gjenden njė sasi barnash Jane barna tė shumta qė ua di emrin. Madje ģ kam shkruar nė faqen e pasme tė kapakut tė bllokut – ditar, qe me ka shoqėruar nga pavijoni nė pavijon….


Shkeputur nga romani me te njejtin titull
Autori: Jorgo S. Telo
Red. Merita Shehu (Gjokutaj)
Botim i "Argjiro" Gjirokaster - 2005
Fq. 290

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:18 pm

“MYSAFIRET E RINJ TE CAJUPIT

(Nga Jorgo S. Telo)

Fragment nga Fantareportazhi

- E kam dėgjuar shumė kėtė emėr, - u hodh Andon Ēakoja, sapo dėgjoi emrin e profesor Bulos. Jam krenar qė Sheperi ynė po nxjerr djem tė shquar pėr vete e pėr gjithė vendin. Kam dėgjuar e lexuar nga dora e tij… Nė Tiranė vazhdon tė jetė?
- Pikėrisht aty vazhdon tė banojė e tė punojė fisnikėrisht nė dobi tė letėrsisė e gjuhės shqipe, - u dėgjua zėri ģ Evjenit.
- Hė, mė i lumtė mendja e shpirti i pasur! Kėsaj i them dashuri tė vėrtetė pėr mėmėdhenė unė, - uroi me gjithė shpirt Ēajupi.
- U ka ujdisur tė tillė uji i Gjinecit e gjithė ujrat e Dhėmbelit, qė u ngritėt tė tillė ju tė atij krahu, - pėrforcoi Evieni thelbin e bisedės, qė me sa po shihej ishte si prelud i njė kuvendi mė tė plotė qė parashihej tė zhvillohej gjatė orėve tė qėndrimit te burimi i Bratit nė Ēajup… Ky…Jorgo koncioti mė ka vėnė nė dije pėr njė “Intervju”, siē thotė frėngu; Nė rregull, pajtohem me ēdo mė pysni, veē t’ia kemi pa hile njėri-tjetrit, se boll u nginja me ca gjepura qė mė erdhėn pandėrpreė , kur nxora “Baba Tomorrė”…
- Sos kemi pėr tė ndarė gjė tapitė e letėrsisė…qė tė sillemi tė pafytyrė si ata, - pėrforcoi idenė e kuvendit Buloja.
- Pėrkundėr neve mė shumė do na flasi sot zemra me Ty, zoti Andon, - sqarova unė, qė lumturisht aty pėr aty u quajta nga poeti Jorgo Koncka. - Zgjodhėm muajin mė tė bukur tė viseve tona, kur blerimi, lulėzimi e kėngėrimi i zogjve s’kanė tė reshtur; kur bizbizimat e bletėve tahmaqare pėr nektar e polen s’njeh lodhje nga ēasti qė ēel syrin e artė dielli e gjer sa e mbyll atė.
Zoti Andon po pinte dollinė e fundit, ku gjendeshin shėndetet e tė tėrėve emėr pėr emėr. Urimet e ndėrsjellta pėrcilleshin mė njėfarė zhurme karakteristike qė krijohet natyrshėm nė kėsi rastesh, kur pjesėmarrėsit me zė tė ngritur urojnė shoqi-shoqin e gatiten tė ngrihen pėr ta mbyllur gostinė mbresėlėnėse.
Si pėr habinė tonė e sikur tė kishin marrė urdhėr nga zotat e padukshėm ia krisėn kėngės njė tufė thėllėzash malore-pllajore. Ne ndaluam gjithēka e mbetėm si tė ngrirė, pėr tė dėgjuar me etje atė sinfoni shpirtndjellėse… Unė rashė nė meditime tė menjėhershme e vetvetiu bėra lidhėzimin tokė-Parajsė pėrmes tingujsh thėllėzorė qė mund t’ģ konvertoja kėshtu me gjuhėn njerėzore:
“O njerėz, ku ishit sot?
U mblodhi ģ madhi Zot!
Kėtė botė e atė botė…
Ju te Brati keni qenė,
keni pirė e keni ngrėnė.
Tė gjithė keni hapur xhanin
pėr Ēajup margaritarin.
Le tė thonė, si tė thonė,
do kėndojm’ siē kem’ zakonė
pėr bilbil poet Andonė!
Neve na zgjodhi behari i artė pėr mysafirė tė ballkonit tė jugut shqiptar, pllajės sė Ēajupit e sidomos tė “njeriut mal”, Andon Zakos.
Tė nderuar lexues, mundet qėndruam ca kohė brenda njė aventure tokė-qiell, ku nuk besoj se keni humbur, por keni pėrfituar diēka njerėzore nė dobi tė shpirtit tuaj. Ju lutem mos u pendoni pėr kohėn qė harxhuat duke mė lexuar. Edhe sajesat e imagjinatės e fisnikėrojnė shpirtin e vėrtetė…
Autori
Gjirokastėr, mars – korrik 2006
FUND

Shėnim: Ky fragment ėshtė shkėputur nga “fantareportazhi” ģ autorit Jorgo S. Telo me titull:
“Mysafirėt e Rinj tė Ēajupit”
Botim ģ shtėpisė botuese “ARGJIRO”
Red. Izet S. Ēulli
ISBN: 978-99943-48-09-1
Fq. 102

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:19 pm

Esse nga Jorgo S. Telo:”HODHI SHENJA VALLEN-O!”

(Meditim rreth valleve tradicionale zagorite)


Duke pėrndjerė zbehjen graduale, qė mbart dhe rrezikun e shuarjes sė valles zagorite si vlerė tradicionale, marr shkas tė shtjelloj shkurtimisht diēka tė qėmtuar, apo edhe tė pėrjetuar pėr kėtė dukuri tė kėndshme tė folkut zagorit, qė mė sė tepėrmi ka lidhje tė drejpėrdrejtė me isopolifoninė e trevave jugore (toske e labe).
Dihet nga gjithkush qė nė krahinėn tonė nuk arriti tė masivizohej tė kėnduarit apo tė vallėzuarit e shoqėruar me saze. Instrumentet popullore arrinin gjer nė kufijtė e improvizimeve imitativė tė disa prej veglave pėrbėrėse tė orkestrinave popullore.Nga ē’kemi dėgjuar, mund tė ketė sjellur dikur njė lliarjot ndonjė gajde rastėsisht e mbeti si gojdhėnė shprehja “Si gajde e Mitro Vavos” duke ģ dhėnė edhe ngjyrime emocionale, sipas rastit…Mbaj mend qė nė dasmėn e Thanas Kllapit nė Zhej nxirrte tinguj joshės njė instrument si fizarmonikė, por me kacekun qė hapej e mbyllej lart e poshtė dhe jo pėranash siē e pashė njė vit mė pas nė shkollėn shtatėvjeēare tė Sheperit nė krahėt mėsuesit pasionant Evien Peri. Mund tė ketė qenė viti shkollor 1956-57.
Tepėr vonė hynė mė bujshėm veglat muzikore, por jo me fuqinė tė shoqėronin tė kėnduarit me gojė as vallet e kėnduara; por vetėm si nxitėse pėr vallet popullore tė mbartura nga krahinat e tjera nė ziafete tė ndryshme e mbrėmje vallėzimi tė rinisė. Tė gjitha vegla tė importuara ishin….
Nga fėmijėria kujtoj qė boshatia e madhe shpirtėrore qė krijonte koha kur po rriteshim brenda njė krahine disi tė izoluar nga qytetėrimi, nxitte fėmijėt tė sajonin lloj – lloj lodrash, qė nga ato qė trashėgoheshin e gjer nė sajesat e ēastit sipas rrethanave e mundėsive. Ishin me dhjetra lodrat popullore, qė ushqenin jetėn shpirtėrore tė tė gjitha moshave; qė nga ato pėrreth vatrės gjer tek lojnat lėvizore nė vende tė hapura. Mes tyre kish dhe tė atilla qė merrnin trajtesėn e valles sė mirėfilltė. Kėsisoj pėrmend vallen “Aman pata – pata!” - valle humoristike me gota:
“Aman, pata – pata!
Aman, shyqyr – shyqyr!
Ti ku e ke tėnden – o?
Ja ku e kam timen-o!
Merre nė dorė,
mbushe plot
vure nė kokė!...”
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:20 pm

Si valle – lodėr kish arritur gjer tek ne edhe vallja ballkanase “Si e shtypin piperė”. Ndikonin jo pak dhe prurjet e kurbetllinjve tė shumtė, shpėrndarė prej vitesh nėpėr botė…
Ishte periudha kohore 1978 – 1988, kur mbuloja zhvillimin kulturor e sidomos atė folklorik nė Zagori. Atėherė gjetėm mjaft kėngė homofonike e polifonike disazėrėshe e disa lloj vallesh….
Kjo valle (Aman pata – pata!) interpretohej nė kulmet e gostive e ceremonialeve tė gėzueshme nga individė tė spikatur e tė aftė si improvizues humoristė, por edhe tė shkathėt nė nuancat koreografike e zhdėrvjelltėsinė e lėvizjeve tė gjymtyrėve, shoqėruar me mimikė tė kuptimshme e pantomimikė komunikative brenda grupit improvizues. Nga kjo valle-lojė e hershme e ruajtur nė fshatin Lliar si njė relikė e harruar, ariitėm nė pėrtėritjen e disa lėvizjeve domethėnėse. U arrit tė rizgjoheshin disa pjesė pėrbėrėse tė kėsaj valleje nga tė paharruarit Kiēo Llane, Mitro Hila,Lono Miho, Leko Koēi e nga tė tjerė qė vijojnė tė jetojnė me imazhin e atyre provave pragfestival…si Aristotel Stefani. Kiēo Muēi, Lliko Hila, Jorgo Meēi, Fone Taēe e tė tjerė.
Mirėpo, meqė nuk e krijuam bindjen e duhur pėr arritjen cilėsore tė kėsaj valleje, u kalua nė njė tjetėr valle, (edhe kjo e qėmtuar po nė fshatin Lliar.)
Ishte pikėrisht vallja e kėnduar humoristike “Rashė e theva shtėmbėn”, interpretuar me lezet nga grupi ģ burrave e tė rinjve tė fshatrave Lliar – Zhej e tė tjerė zagoritė ku dominonin korifeu ģ valles Aristotel Stefani, pasuar nga Kiēo Llane, Lono Miho, Thoma Stani, Sotir Mekshi, Kostandin Sterjo, Fatmir Pali, Thoma Ndreko e Dhame Xhamballo, njė tetshe kjo qė mbushi dhe ģ dha njė dritėzim tė veēantė Kalasė sė Gjirokastrės si dhe skenave tė tjera ku u interpretua brenda sensit tė saj humoristik dhe lirik.
Nuk mund tė harroj kurrsesi qė nė Zhej dhe Liar, veē dhjetra kėngėve tė hershme isopolifonike, qė na ģ bėri tė njohura ģ papėrsėrirshmi bartės folklori, Xhako Kapetani (Kėshtu e thėrrisnin mė sė shumtin tė moshuarin e atyre viteve, Thanas Kapetanin) gjenden edhe kėngė e valle tė tjera.valle tė tjera. Kujtoj mirė qė Xhakoja na e interpretonte kėngėn “Na ftoi mbreti nė dasmė…/ nė bodrumet e kalasė…/”. Ishte e habitshme qė ai e deklamonte kėngėn sipas ritmit tė lėvizjes sė zdrukthit mbi dėrrasė. Mjaft domethėnėse kjo pėr ēfarėdo zejtari vendas apo kalimtar…
Njė nga vallet e kėnduara qė mundėm ta ēonim gjer nė festival tė rrethit, por meqė ishte disi masive pėr nga numri ģ interpretėve, nuk shkoi mė lart qė tė njihej nga publiku ģ gjėrė ishte “Vallja e zogave”, ku merrnin pjesė gra e vajza. Tradicionalisht kėrcehej nga femrat tė shtunėn ose tė dielėn e dasmės. Kjo valle e kėnduar nisej kėshtu nga interpretja kryesore:
- Unė kam zogėza shumė,
o bilbil-o!
- Ģ ke ti, por t’ģ marr unė,
o zogėzo!
vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:20 pm

Si bartėse virtuale e kryesore tė kėsaj valleje argėtuese ishin tė ndjerat Ollka Kllapi dhe Polikseni ose Pako e Kllapaj, siē e thėrrisnin mė dendur. Ato edhe pse tė moshuara paksa nė krahasim me shumicėn e valltareve tė reja, nuk pėrtonin t’ua mėsonin atyre “vallen sustė” dhe “vallen me dy gjurmė” si dhe vallen e zhdėrvjellėt “Hap e mbyll”, tė cilėn e interpretoi mjeshtėrisht Kostandina Shabani nga Lliari dhe dhe Eli Meēi nga Doshnica nė skenėn e Kalasė, sipas ritmit qė ģ jepej valles prej kėngės sė interpretuar nga Hoshteviatja Kostandina Prifti(Dushi)
Duhet thėnė se kjo valle nisi me variantin e zakonshėm “ēalthi” tė shtruar me vargjet:
“O lule, moj lule, o lule, rritur nė male,
Dil, folu, moj lule, folu shoqeve me radhė…”
Kjo valle u rinovua mbi bazėn tradicionale: “O moj fletė , ti moj flet’, o moj flet’ e hudhėrėsė”; me interprete vezulluese Katerina Gjikėn e pasueset e tjera tė saj.
Si u realizua njė rreth ģ plotė me kėtė lloj kėrcimi u kalua nė tė dytin variant: nė vallen “Hap e mbyll”:
“Po vinė shoqet, po vinė,
hape vallen, moj lule,
mbylle vallen moj lule,
bukur mė kėrcyeke!”

Si bartėse, improvizuese dhe deklamuese cilėsore e kėngėve vendēe dhe valleve sustė ishte Afrodhiti Telo.
Kombinimi ģ evoluar ģ “fletės sė hudhrės” me motive tė reja krijoi si nė mėnyrė tė beftė situata tė tjera hareje nė sheshin e Kalasė sė Festivalit, ku dalloheshin dy interpretet qė porsa theksuam si dhe tė tjera tė reja nga shkolla e mesme e nga fshatrat.
Nuk mund tė anashkaloj cilėsimin e interpreteve mė tė spikatura tė kėngėve dhe valleve tradicionale qė pėrfaqėsojnė mė tepėr e bindshėm krahinėn e Zagorisė pėr elegancė, larmi motivesh, shkathtėsi e pėrpikmėri lėvizjesh koreografike: Po e nis nga ē’kam njohur vetė nė provat qėmtuese e veprimtari tė drejpėrdrejta nė mjedise familjare apo nė nė ish vatrat e kulturės: Ollga Kllapi, Anthulla Ēarka, Froso Stefo, Rina Mino, Sofi Lena, Juli Garo, Stefani Ēarka, motrat Meseli, Fotini Saqellari, Froso Ndreko Afėrdita Meēi, Hariklo Llane, Drita Hila e tė tjera nga fshatrat Zhej – Lliar si dhe tė rejat e shkollės sė mesme Nivan: Margarita Kllapi, Afėrdita Meēi, Vasilika Mboqe, Eli Stani, Florica Ndreu, Aleksandra Ndreko, , Anketi Kondi, Marianthi Kuro (Mandi), Kostandina Ēoku, Eli Meēi, Katerina Gjika (Buzi) Ermira Telo (Koxhioni), Vjollca Gjika (Hoxha), Donika Ngjela, Jolanda Kuro, Eli Ndreu, Elida Telo (Dilo), Tefta Dilo, Folite Konomi (Marka), etj.
Vazhdonte “vallja e zogave” kėnduar sipas tė kėrcyerit tradicional “ēalthi” me lodra fjalėsh e vargje “hidh e prit”, duke u shkėputur vajzat njė nga njė prej valles. Kur mburrej nėna e djalit me fjalėt: “Tė mora zogėn mė tė mirė”, interpretja e kreit tė valles qė simbolizonte nėnėn e vajzės kalonte nė humor gati grotesk me domethėnien: “Ti s’more tė mirėn/ as zogė gjeraqinėn,/ po mė more breēkėn,/ atė turifeēkėn/…”
Pėr njė tjetėr valle me motivet e ēalthit, por tepėr e shpejtė nė ritėm, nė kujtesė mė ka mbetur njė grua zhejote me moshė mesatare atėherė e pikėrisht Vitori Londi. Atė e pikasa nė njė dasmė dhe nuk vonoi ta merrja t’ua mėsonte tė rejave, gjersa u pėrgatit vallja e gėzuar dhe e hareshme mbi refrenin tradicional “Jasem tarnana, jasem tarnane!” (Pak a shumė kjo valle (1983) ishte njė imitim ģ zagoritizuar ģ valles me saze “M’u te borshi mė tė dalė, lule, Zaho, lule djalė!”, por pa orkestėr.
“Nė sy mė qėndroi drita,
jasem tarnana, jasem tarnane!
dhe nė buzė ca bilbila
jasem tarnana, jasem tarnane!
Mė thonė: “Hiqe vallen shpejtė!”
jasem tarnana, jasem tarnane!
Porsi flutur krahėlehtė,
jasem tarnana, jasem tarnane!
Hidhe vallen , o moj flutur!
jasem tarnana, jasem tarnane!
Si dhe vallja je e bukur,
jasem tarnana, jasem tarnane!”

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:21 pm

(Tė larmishme kanė qenė pothuajse edhe tė gjitha vallet zagorite tė burrave, tė grave dhe ato tė pėrzierat qė realizoheshin kryesisht kur ngrihej nusja nė valle, tė dielėn nė mbrėmje pas darkės. Porse mbahet mend si vallja mė masive vallja e emėrtuar “Hodhi shenja vallen-o!”Bėhet fjalė pėr njė nga vallet mė tė spikatura, mė kuptimplote, pėrmes sė cilės pėrcillen mesazhe tė bukura njerėzore sidomos ato tė dashurisė e harmonisė brenda familjes, farefisit e komunitetit lagje, fshat e mė tej, gjer te shoqėria e miqėsia… Fjalėt e “valles dyshe” tradicionale, kur nė krye tė valles del nusja e pasuar nga tė tjerė dasmorė (meshkuj – femra tė ēdo moshe) janė ato qė ģ deklamon njėra nga tė afėrmet e dhėndrit, e cila me njė dozė pompoziteti tė pėrligjur grish ata-ato qė, pėr pozicionin qė kanė ģ “detyron” tė ngrihen nė valle, tė dytėt pas nuses. Valltarja grishėse, qė ka mbajtur peshėn e fragmentit mė kryesor tė ceremonialit tė dasmės kėndon, duke e drejtuar vėshtrimin e shaminė qė mban nė dorėn e zgjatur pėrpara:
“Hodhi shenja vallen-o
pėrmbi babo Nunin-o etj etj…

Grishen me tė kėnduar shumė persona, qoftė me emrin qė kanė ose me ofiqet: babo, nėne, mama, dajo, xhaxha, kunat, kunatė, hallė, krushk(ė) etj. Pasi ka zėnė ģ ftuari nusen pėrdore, grishėsja vijon me fjalėt:
“Ē’na ka lezet valleja,
/kur kėrcen sorkadheja/
me babanė kra pėr kra!...”

E kėshtu me radhė pėr gjithė tė tjerėt.
Ndėrsa kur grishet dhėndri nė valle, njė nga kryesorėt ia shkrep me humor:
‘Ē’u zu Qeleshi nė valle, hop qeleshi!
Vetullat si katraveshi, hop qeleshi!
Me mustaqe gjer te veshi, hop qeleshi!
Kjo valle goxha argėtuese e spektakolare kėrcehet me llojin “ēalthi” ose “me dy gjurmė”nga femrat e fshatrave Zhej, Lliar, Doshnicė, qoftė edhe nė Hoshtevė e Vithuq e me dyshen e zakonshme tė thjeshtė nė fshatrat e “Zagorisė sė Sipėrme”. Kurse burrat, jashtė valleve humoristike kanė kėrcyer zakonisht vallen e thjeshtė “Dy hapa para, njė mbrapa” (Kjo ėshtė vallja e thjeshtė “vendēe”mė e pėrhapura nė trevat isopolifonike jugore).
E theksoj qė vallet e inetrpretuara nga gratė e vajzat zagorite nėpėr vite kanė demostruar kėndshėm nė gjithė vendin vlera tė rralla folklorike tė papėrsėritshme nė asnjė trevė tjetėr shqiptare apo ballkanike. Vallen tjetėr humoristike “O moj dhelpėra ajdhore, tuj – tuj – dhelpėra!” qė thuhej se e kish mė pėr qejf Kristo Gjika nga Koncka, nuk arritėm ta rroknim tė plotė. Ndoshta mbetet pėr tė “gėrmuar”…kjo e sa tė tjera qė quhen tė humbura…
Tė kuptohemi, kryevallja qė pėrfaqėson denjėsisht shumė vlera tė botės shpirtėrore e fizike tė zagorites ėshtė “Vallja ēalthi”, tė cilėn nė FFK – 1978 e paraqitėm tė titulluar natyrshėm “Vallja jonė valė – valė” e mė pas me tė tjera emėrtime,sipas pėrmbajtjes, pėrherė sipas kėrcimit tradicional. Pėr “vallen ēalithi” e vlerat e saj qė dilnin mė nė pah me kostumin tradicional, ishte ģ interesuar nė mėnyrė tė veēantė koreografi ģ shquar shqiptar, Artisti ģ Popullit Panojot Kanaēi nė fillim tė viteve ’80.Interesimi ģ tij pėr ta vėnė kėtė lloj valleje me trupėn e valltareve virtuoze tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve e Valleve, ishte ģ dukshėm. Me sytė e mi pashė se sa shumė iu desh artistit tė madh t’ua mėsonte valltareve profesioniste “Sustėn” zagorite. Pashė se sa vėshtirė e kishin ato tė imitonin sadopak valltaret qė ishin puro zagorite e pikėrisht nxėnėset e pėrzgjedhura tė shkollės sė mesme: Frederika Kriso nga Doshnica e Kostandine Fociro nga Ndėrani, tė cilat, si dhe Katerina Gjika ishin gati profesioniste nė shprehitė e shkathtėsinė e lėvizjeve tė harmonishme. Vetėm Artistja e Merituar,Kryevalltarja Liliana Cingu arriti tė kapte rreth tetėdhetė pėrqind tė valles sonė. Tė tjerat pothuaj “u dorėzuan” pėrballė vėshtirėesisė nė koordinimin e lėvizjeve nė unison me suspacionin karakteristik. Me ē’pashė mė vonė nė ekran, grupi ģ valleve tė Ansamblit Shtetėror dha diēka, por jo me pėrsosmėrinė qė e interpretonin vajzat zagorite, tė cilat e kishin nė gen vallen dhe e pėrtypnin mė bindshėm e mė saktė prej nėnave e gjysheve tė tyre.Shpreh hapur keqardhjen se ashtu si shumė avaze kėngėsh tė traditės sonė tė hershme edhe vallet mė tė zėshme tradicionale mjerisht po veniten gjer nė caqet e shuarjes edhe nga praktika e tė kėrcyerit nėpėr dasma, sepse shumė zakone po ģ “mbyt” bashkėkohėsia, duke zvetėnuar majat e sė shkuarės tradicionale; qė nga procedura spektakėl e dollisė e gjer te aksesorėt qė pėrmbushnin gati gjithė javėn e dasmės, aq tė larmishėme e tė pasur me veprime… tė gjitha tė shoqėruara me kėngėt e vallet pėrkitėse…

Nuk di, nėse do marrė ndokush iniciativėn pėr organizim sado tė vogėl nė krahinė apo nė qytetet ku ka zagoritė me shumicė; qė tė “Rilindin” tė paktėn disa nga bukuritė domethėnėse tė folkut zagorit. Shpresėn nuk e humbas, se e kam besimin qė ata inerpretė dhe ato interprete qė nė vitet ’70 – ’80 kanė qenė nėn 18 vjeē, do tė gudulisen nė shpirt e nė kujtesė, pėr tė rinxitur e rinisur diēka tė shumėpritur, duke lehtėsuar paksa etjen pėr kėto trashėgimi shpirtėrore shumėvlerėshe… Sė paku kėto vlera nė forma tė ndryshme t’u pėrcillen brezave tė pritmė, sa tė jetė e mundur…
(Botuar ne gazeten "Zagoria" janar-shkurt 2008)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:21 pm

Tregim Nga Jorgo S. Telo

DITA E PROTESTĖS
(Tregim nga Jorgo S. Telo)
(Metamorfoza e njė dite me emėr pėrgjatė njė udhėtimi)

Thuajse gjithė ditėn e Njė Majit tė 1998-ės m’u desh ta kaloja, duke rrugėtuar drejt kryeqytetit grek.
Autobuzi komod i linjės Fier-Athinė mbėrriti tek stacioni, ku e prisnim, njėkohshėm me derdhjen e rrezeve diellore nė majat e nėpėr shpatet e malit tė Lunxhėrisė.U mirėpritėm e u rehatuam nė mjedisin e njė automjeti mjaft komod.Unė qė nuk kisha patur fatin tė udhėtoja ndonjėherė jashtė shtetit e me mjete bashkėkohėse, e ndieja veten, sikur kisha hipur nė avion.
Edhe dita e parė e muajit, siē po vetpėrshfaqej, jepte shpresė se do tė shoqėrohej me njė mot tė pėlqyeshėm, pa pėrjashtuar zigzaget pėrgjatė atij udhėtimi me njė kohėzgjatje tė pazakontė pėr mua.
Se, po tė vrojtoje me imtėsi shenjat e motit, pa vėshtirėsi do tė dalloje njė mundėsi kthjellimi mė tė fortė rreth mesditės e mbasdite. Mėngjesi pėrkėtej kufirit shfaqej disi i vranėt e i freskėt. Madje nga lugina e Vjosės dukej se po rritnin shtatin disa re shihedhėse, si sinjalizuese tė njė shiu tė mundshėm mbi Gjirokastėr, kur ne do ishim duke u errur nė thellėsi tė shtetit fqinj.
Sė paku veē arsyeve tė tjera po u largohesha dhe atyre rreshjeve, qė nuk po na shqiteshin qysh prej njė muaji. Edhe guri kullonte ujė, le nė baltė qė asqė bėhej fjalė tė ngulej njė mjet pune.Vetėm bari dukej sikur qe mė fatlumi, se tė tjerat...Epo ndodhka qė i marrka nė dorė frenat prapėsia, kur vihen nė garė tekat e njerėzve me kapriēiot e motit...
Muaji maj pėr mua ėshtė mė i admirueshmi ndėr muajt e tjerė, sidomos kur gjendem nė vendlindjen time. Megjithatė m’u desh t’u largohesha pėrkohėsisht mrekullive natyrore tė tij atė pragmesviti, se tė tjera ēėshtje jetėsore kishin marrė “stafetėn”nė vorbullėn e interesave imediate vetiake...Vetėkuptohet qė nė piedestal tė interesave qėndron kurdoherė shėndeti. Sa kontradiktore po shfaqej nė aparencė largesa ime nga maji i magjishėm i luleve dhe freskisė plot ajėr tė llagartė qė ta dhuron vetem mali, duke shkuar drejt njė smogu frymėmarrės!...Sa absurde, apo jo?! Por ja qė, siē e fjalosėm dhe mė sipėr, kur del tjetėr gjėsend nė plan tė parė, do shpėrfillėsh, edhe pse pa dėshirė e vullnet, adhurimet shumėvjeēare tė shpirtit...
U gjenda nė hyrje tė autobuzit pa atė konfuzionin tipik, qė krijohet nė kėsi rastesh, megjithėse ishim mbi dhjetė pasagjerė qė kishim prerė biletė. Lehtėsia e hyrjes brenda autobuzit mė kujtoi njė fakt qesharak: dikur nguteshim dhe e shtynim njėri-tjetrin dhunshėm para biletarive, automjeteve, dyerve e banaqeve tė shitoreve e gjithandej... Ndoshta edhe sot ne shqiptarėt e “padalė”... ndodh qė edhe tre-katėr veta tė gjendemi nė pritje e nė ndonjė radhė, veprojmė shpesh, sikur tė jemi mobilizuar pėr ndonjė miting apo antimiting, duke ēuditur ēdo kureshtar e kalimtar tė rastit, aq sa turistėt e vendeve tė zhvilluara na kanė njohur pėr grindavecė e rrėmujtarė.
Atė fillimmaj nuk e konstatova njė ves tė tillė, por tė kundėrtėn. Njė qetėsi e normalitet pėr t’u patur zili. Nė ēast, teksa po ulesha nė sediljen bosh mendova: sikur tė ndodhte si dikur, apo sikur tė rishfaqej edhe sot gurguleja jonė tipike, vėshtirė tė kisha hyrė brenda; pa le tė ulesha...
Eh, sa dhjetra herė, edhe kur isha nė gjendje, kisha mbetur si fishekėt nė vezme brenda derės sė makinės, duke provuar qendrushmėrinė dhe durimin pėr orė tė tėra, gjersa na zbriste gjaku nė fund tė kėmbėve tė farmakosur edhe nga duhani qė lejohej sipas qejfit tė njėrit e tjetrit...
U ula nė njė sedilje dyvendshe nga ana e dritares (nder qė ma ofroi me mirėsjellje e kėnaqėsi njė djalosh i mbajtur, tė cilin pėr aktin e respektit ndaj meje, e falėnderova me gjithė shpirt.)
Shpesh djaloshi shkonte tek njė miku i vet pėr tė kuvenduar, prandaj mė tė shumtėn e rrugėtimit ndenja gati i vetėm. E ndieja, se nuk isha i etur, pėr t’u kredhur nė kuvende tė zgjatura pėrgjatė atij rrugėtimi mjaft tė veēantė pėr mua, qė po mė ngjasonte si turistik e jo prej hallit...
Pėr mė tepėr mė jepte pėlqesė tė dėgjuarit rrėshqanthi e ndonjė bisedėrie, qė kish pėr temė vendin dhe njerėzit, ku po shkonim, si dhe tė vrojtoja, sa tė mė jepej mundėsimi, atė truall tė lashtė, historinė e tė cilit e kisha mėsuar gjatė viteve tė shkollės...Mė pas ua kisha mėsuar edhe nxėnėsve tė mi, qė mė dėgjonin me njė zell qiellor dhe kureshtje marramendėse..

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:22 pm

Qelqi i pastėr i automjetit lejonte qė tė dallohej mjaft qartė natyra dhe njerėzit, qė gjallonin e lėvrinin brenda saj. Pėr fatin e mirė brenda atij autobuzi me kondicioner nuk lejohej pirja e duhanit, gjė qė e kisha shumė zėt. Me sa po kuptoja, rregullat atje nuk ishin njė formalitet pasiv, por strikt tė zbatueshme me njė stoicizėm tė habitshėm, ashtu si edhe moslejimi i asnjė pasagjeri jashtė vendeve.
Brenda atij mjedisi tė rehatshėm e tė qetė, kisha merak, se mos gjente shteg dremitja e pa u kuptuar mė pėrhidhte nė botėn pa sy e veshė tė gjumit. Njė dukuri e atillė, e padėshirueshme prej meje, falė sensit tim tepėr admirator tė ēdo gjėje tė paparė e me vlera, nuk ndodhi. Pra, po mė krijoheshin tė gjitha mundėsitė tė kundroja me pangutėsi, me ėndje dhe pikėsynim krejt bollėkun gjeo-historik tė tokės greke, qė kish bėrė e pėrjetuar goxha histori, duke i dhėnė aq shumė prehistorisė... Nuk po lija gjėsend pa rrokur nėpėrmes fokusit tė gjallė tė syrit tim. Kuptohet...pėr aq sa lejonte koha e paktė dhe pamja disi e kufizuar e dritares nėpėrmes qelqeve tė sė cilės bridhnin syt’e mi... qė nga gjoli i Janinės, ku lulėzoi dhe u kėput Ali Tepelena, pashai kryeneē i perandorisė otomane... e gjer tek Ura e gurtė me harqe, aq e pėrmendur pėr domethėnien e saj...
Dhe nuk rreshtja sė regjistruari nė “kamerėn” e shikimit tim pamje nga ai bregdet fantastik, nga Mesolongji historik, Korinthi, Akropoli i magjishėm e me radhė... E gjitha kjo nuk ishte gjė tjetėr,veē njė soditje nė distancė... pamundur t’i prekja me kėmbė e duar.
Dikur ato mė “pushtonin” imagjinatėn... Dhe s’ishin pak, por njė mori pamjesh tė antikitetit tė pėrndritshėm grek me trajta nga mė interesantet gjer nė kufinj pėrrallorė e legjendarė...
Tashmė ajo fantazi e paradokohshme deridiku abstraktive sikur po konkretizohej mė shumė, nga ē’e ruaja nė pandehmat e mia...Duke m’u fiksuar ashtu tė trupėzuara, filluan tė mė xixėllonin nė tru…vende, ngjarje, njerėz (mbretėr, dijetarė, gojėtarė, historianė, tragjedianė, filozofė, arkitektė, skulptorė, martirė tė pėrjetėsuar nė monumente gjigande etj,etj...)
Po mė dukej vetja sikur me automjet modern po ecja nėpėr shekuj tė kapėrcyer...
xxx
Qyshse po gatitesha pėr njė udhėtim tė pamundėsuar gjatė njė gjysmė shekulli, synoja tė qėmtoja, veē gjithēkaje qė pėrbėnte objekt turistik, duke u kredhur nėpėr katakombet e historisė, po ashtu dhe njė kureshtje, qė ma mundėsonte vet dita, kur po shkoja drejt njė republike parlamentare me sistem tė kahershėm plurarist. Filluan tė plekseshin tė dy pretendimet e mia: edhe lashtėsia edhe koha moderne, gjė qė ma mėnjanoi disi shqetėsimin shėndetėsor, pėr verifikimin e tė cilit ndėrmora atė udhėtim. Pra, mėtimi i katėrt mbetej, tė vėzhgoja, se si e kremtonin Njė Majin, “Ditėn e Protestės” fqinjėt tanė tė jugut.
Imazhi im pėr “Ditėn e Protestės”, apo pėr “Festėn e Djersės” ishte krejt i ndryshėm, nga ē’ishim mėsuar, tė pėrjetonim apo tė “shijonim” dikur pėrmes valėve tė radios apo pamjejeve qė mbushnin ekranin e aparatėve tanė televizivė...
Imazhi historik dihej prej meje: protesta, greva, demostrata gjer nė revolta tė armatosura nė emėr tė pėrfitimit tė tė drejtave nga ana e punonjėsve, qė ropateshin me orė tė zgjatura nė punė, duke u paguar, sikur lypnin mėshirė e lėmoshė. Kėsi dukurish kishim mėsuar pėrmes librave qė nga cikli i ulėt e nė vijimėsi..

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:23 pm

Nė vitet e shkollės sė mesme dhe ato studenteske, kur dola jashtė maleve tė vendlindjes, krahas horizonteve tė pamjes u zgjeruan edhe ato tė njohjes sė mėtejshme tė kremtimit tė Njė Majit nė qytete e veēanėrisht nė Kryeqytetin e atdheut tonė: mitingje “solidariteti”… parakalime plot brohorima e buqeta lulesh, duartrokitje e parada madhėshtore (sfilata tė “sukseseve” mahnitėse tė njė vendi qė vetėkonsiderohej se rrezatonte dritė nė tė gjithė botėn...)
Pjesėmarrės i atij entusiazmi kam qenė dhe vetė dikur, kur na merrnin, na rreshtonin, na pajisnin me lule e kurora e, tė kuadratuar, pas disa orėsh pritjeje e stėrvitjeje gjer nė kufijtė e stėrmundimit, do tė parakalonim para tribunės patjetėr gazmorė, fytyrėqeshur, duke tundur nė ajėr buqetat me lule artifice shumėngjyrėshe e duke demonstruar sa mė tepėr hare e lumturi…Nė veshė na kumbonin tinguj kėngėsh festive e revolucionare dhe thirrjet korale “urra!”
Ē’na mbante neve, kur dremitjen e lodhjen na i hiqnin si me magji buzėqeshjet dhe grushtet e ngritur tė “ajkės” sė tribunės…
Mandej triumfatorė e nėn shoqėrimin e fishekzjarreve rigjendeshim nė fjetoret-konvikt, pėr tė studiuar, duke dremitur mbi leksionet pėr tė nesėrmen. Pra, me kėto imazhe kremtimesh tė Njė Majit po realizoja udhėtimin tim tė dytė nėpėr tokėn greke, i imponuar veē nga domosdoshmėria, pėr tė kryer njė “tomografi cervikale”…Ta themi shkoqur: aparat “SCANER” (skaner) ishin instaluar dhe tek ne, por, ja qė ato qė u takonin institucioneve shėndetėsore shtetėrore, ishin tė “prishura” e jo funksionale. Rrjedhimisht pacientėt e gjorė o do paguanin si “frengu pulėn” njė analizė tek privatėt, o do merrnin rrugėn drejt Greqisė, si unė e sa e sa tė tjerė...
Tepėr kureshtar pėrpija me syt’e mi gjithēka ē’kapte rrezja e shikimit me synimin tė mėsoja, se si e kremtonin fqinjėt jugorė ditėn e “Solidaritetit Ndėrkombėtar tė punonjėsve”.
Nėpėr qytetet e vogla, nėpėr tė cilat kaluam, nuk vura re ndonjė gjė tė veēantė me sens kremtues... Dhe mendoja, se me siguri nė Athinė, do tė ishte ditė protestash e demostratash, siē shihnim shpesh pėrmes ekranit nė disa vende perėndimore, ku pushtetarė e punėdhėnės ndiejnė trysninė e dukshme tė kėsaj dite...
Isha i sigurt se parada e parakalime si tek ne nė vitet parademokratike nuk do tė hasja nė njė vend traditash demokracie siē ėshtė Greqia...Dhe m’u kujtua historia e lashtė e atij vendi si dhe ē’kishim mėsuar pėr zanafillėn e “Ditės sė protestės”, e cila e kish djepin nė Ēikago tė Amerikės, ku protestat e punėtorėve nė kėrkim tė tė drejtave tė ligjshme u “shpėrblyen” me pėrgjakjen e rrugėve e shesheve...
Nė vendin tim tė merrte malli, tė shihje dhe njė protestė tė fshehur, e le pastaj me ngjyrat e origjinės... Le tė bėhej ndonjė provė, pa e shijoje mirė “tė ėmbėlit e bukės sė grynjtė(grurtė) “, siē themi ne nga krahina jonė. Ne boll qė brohorisnim pėr “lumturinė” e fukarallėkut...
...Tė gjitha kėto i mendoja gjatė udhėtimit dhe vetvetiu kafshoja buzėt, fėrkoja gishtėrinjtė dhe tundja paksa kryet, aq sa, padashur, nuk e kisha vėnė re, se kisha tėrhequr vėmėndjen e bashkėudhėtarėve tė tjerė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:24 pm

U ndjeva nė njė siklet tė paparashikuar dhe, pėr tė mos e dhėnė veten, hapa shpejt e shpejt xhamin e dritares, duke lidhur sėpari perden tek ganxha e vet. Kėtė veprim e sajova, pčr tė krijuar pėrshtypjen, se dėshiroja, tė kqyrja mė mirė atė mjedis aq tė pasur me blerim e ujėra, kur tek ne do shihje me shumicė pemė tė prera dhunshėm e shpate pyjesh masive tė djegura...Sa kapėrceje kufirin, tė ngjante, sikur po kaloje nga shkretia nė njė “oaz”gjigand.
Duke parė nė tė dy anėt e asfaltit tė pėrsosur, tė merrte malli, tė shikoje trungje tė prerė, gėrmadha, hedhurina sidokudo e ku di unė... dukuri tė shumta kėto, me tė cilat ishim ambientuar prej vitesh nė trojet tona, sidomos vitet e fundit.
Rrugėt e autostradat, tė ndėrtuara pėrsėmbari, po na e bėnin udhėtimin mė tė rehatshėm dhe mundėsinė pėr tė admiruar gjithēka pėrreth, mė komode.Gati po mė “dehte” ēdogjėsend qė sodisja...
Dhe njė “dehje”, sado e imėt, mund tė tė ēonte rrėshqitaz gjer nė viset e dremitjes, gjė qė unė aty pėr aty nuk do ta preferoja kurrsesi.
Gjatė njė ēasti admirimi tė njė qyteti bregdetar, m’u kujtua, se si njė vit mė parė, po kaloja nė po atė vend, veēse isha nė kthim prej Athine drejt vendit tim i mbushur tejet me mall edhe pse as dhjetė ditė nuk i kisha mbushur larg shtėpisė. Po provoja njė kthim ndryshe nga dita kur shkova pėr tė parėn herė.Isha i detyruar ta kryeja udhėtimin nė orėt e natės, kur nuk u mundėsohej syve tė shihnin ato qė deshte shpirti.E megjithatė edhe pėrgjatė atij udhėtimi nator, nuk ua dhashė syve lejėn e natyrshme, pėr t’u prehur sadopak nė krahėt e ndonjė gjumėsie tė ėmbėl.
Kėrshėria pėr tė rrokur sa mė tepėr pamje edhe pse nėn vellon dritėzuese tė natės, mė imponoi, qė tė mos mbyllja qepallat pėr orė tė tėra. Njė veprim i atillė e gjente shpjegimin vetėm e vetėm tek mania, pėr tė mos i humbur ato raste tė pakta tė pėrfiksimit tė atij mjedisi nė orėt e vona tė natės sė freskėt gjer nė agimin e shumėpritur qė na u pėrshfaq kur po hynim nė Janinė, duke na dhuruar fatin e bukur tė shihnim tinėz gjolin e famshėm, njė pjesė tė fasadės ballore tė gjimnazit “Zosimea”dhe lėvizjet e para tė njė qyteti nė orėt e para tė agut.Gjithēka - e pastėr ndėn njė pėrqetėsi olimpike...
Nata po mė jepte njė tjetėr mundėsi: atė tė tė shijuarit me nge tė vezullimit tė atij ndriēimi tė plotė e tė fuqishėm, qė thuajse po e bėnte natėn ditė dhe po na i servirte qytetet e bardha akoma mė tė bukur e tėrheqės krahasimisht me mungesėn e tejzgjatur tė ndriēimit nė qytetet e fshatrat tona. (Pse, o Zot, i paske ndarė kaq mbrapsht mirėsitė e Tua?!)
Xixėllimi i dritave fosforeshente mespėrmes apo anash rrugėve tė shtruara me merak, na krijonte pėrshtypjen sikur ishim nė tren, ose nė avion. As mė tė voglėn troshitje nuk pėrndjeva. Si mrekulli e udhėtimit tė asaj nate ishte pėrcjellja nė sytė e mi e pasqyrimit tė dritave qiellore e tokėsore nė “qelqin” ujor tė gjithė zonave bregdetare aq tė shumta pėr juperėndimin e gadishullit ballkanik.
Gjithēka e pėrndritshme...
Ky ishte, pra, udhėtimi im i parė nėpėr tokėn helene, qė veē tė tjerave, pėr mua ishte njė udhėtim shėrues e i paharrueshėm.tė cilin, sa ishim brenda teritorit grek, e kalova nėn tingujt e ėmbėl tė muzikės e kėngėve vendase, qė m’i sillte pastėr nė “FM” e “AM” njė aparat i vogėl radiomarrės me shumė banda valėsh tė shkurtra, tė cilin e bleva vetėm pėr tė kapur valėt e Radio – Tiranės, BBC E “ZA”, mbasi e ndjeva shumė mungesėn e gjuhės sė mėmės…
Me natyrėn kam qėnė pėrherė qysh nė fėmijėri njė mik i mirė dhe tepėr i sinqertė. Dhe i tillė vazhdoj tė jem. Nėpėrmjet saj mposht ēdo dėshpėrim njerėzor…
I lashė kėto kujtime tė njė periudhe tė shkuar nė prehje, pėr t’u rikthyer nė kėtė udhėtim tė dytė gjatė orėve tė sė bardhės ditė. Si mund tė dremitja “ditėn mė drekė” ballafaqas me ato pamje magjiplote qė po sfilonin parreshtur para meje

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:24 pm

Tė jemi realistė. Jo se vendi im nuk e ka netyrėn joshėse. Por ka ca vite qė hakėrrimi njerėzor ka arritur tė gabojė adresė,me sa duket, e tė sulet barbarisht ndaj virgjėrisė sė njė natyre magjspsėse, siē vazhdon tė mbijetojė natyra jonė me vlera perlore tė papėrsėritshme.Mjaft mė!
Nė paraditen e mesditėn e atij Njė Maji pamjet parajsore pėr syrin tim po ia linin vendin njera-tjetrės... Mė tėrheqėse dhe interesante pėr mua ishin luginat qė depėrtoheshin nga lumenj apo pėrrenj ujėpastėr, lėndinat e blerta, rudinat ku kullosnin delet bardhoshe,vilat e bukura tė ngritura pėrmidis grumbuj pemėsh frutore e dekorative tė mirėmbajtura. Po mė jepnin kėnaqėsi edhe veturat luksoze, qė lėvrinin papushim nėpėr gjithė gjatėsinė gjarpėrore bojė-mavi tė rrugės. Jo se nuk kisha parė tė atilla vetura nė vendin tim, por, e veēanta e asaj dite, me sa po kuptoja, ishte, se vetura e grupe njerėzish shkėputeshin me lezet nga xhadet e gjera e turreshin lėndinave, korijeve hijeshumta,prej nga dukeshin ujra tė kulluara,tek tė cilat reflektoheshin rrezet diellore, qė zbrisnin pjerrtas mbi tokėn ballkanase.
NdIeje “mall” tė shihje automjete-shkatarraqe tė braktisura ndanė rrugėve e le t’i gjeje tė tillat si tek ne m’u nė sheshet kryesore tė qyteteve...Gjithandej - “vorreza makinash” qė kushedi, nga e kishin origjinėn e si ishin pagėzuar mjeshtėrisht me targa qytetesh shqiptare. Kisha dėgjuar e lexuar nė shtypin e pėrditshėm se grabitja e makinave, apo trafikimi i tyre kryhej nga individė a grupe me cilėsi tė veēanta…Edhe pushtetarė apo partiakė flamurėsh “lara-bala” pėrgojohen dita-ditės ende nė shtypin e mediat tona tė “pavarura”...Kot se si mė zhbiruan nė meditacioet e bukura kėsi dukurish, qė edhe ėndrrat t’i dalldisin le pastaj realitetin...
... Dielli qe derdhej nga pafundėsia, neve tė autobuzit nuk na shqetėsonte kurrfarė me atė shkėlqimin e vet verbues, falė perdeve,qė i manovronim, si tė dėshironim.
Edhe kur shoferėt qė ndėrroheshin, e shtonin shpejtėsinė, mua nuk mė krijonin ndonjė bezdi,pėr tė rrokur pamjet, qė dukej sikur vraponin dhe ato,veēse nė kahje tė kundėrt me ne.E megjithatė ajo ēka ėshtė pikante qoftė e bukur,qoftė e shėmtuar nė formė a nė brendi,pėrthithet shpejt nga njė sy i mprehtė edhe pse pėrmes syzeve optike me fotoelementė, siē i kisha unė.
Thuajse nė tėrė gjatėsinė e rrugės nga Janina gjer nė Athinė, majtaz e djathtaz,vėrenim,se si vėrshonin qytetarė tė tė gjitha moshave drejt vendeve sa mė tė bukura e sa mė tė qeta. Vėrshonin duke marrė me vete qė nga ushqimet e pijet gjer tek orenditė e paisjet elektronike pėr sa mė shumė komoditet nė gjirin e natyrės, e cila po ua falte me bujari gjithė vlerat mikluese tė saj...
Ajo lėvizje masive drejt hijeve, burimeve, shesheve blerore, dukej se po pėrvijonte njėfarė uniformiteti tė asaj dite... Kurse fakti qė secili individ, grup, apo secila familje a grup familjesh e ndėrtonin “trapezėn”apo harenė sipas gustos dhe nivelit ekonomik, pėrbėnte dallesėn dhe veēanėsitė,qė i jepnin larmi atij pushimi festiv.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:25 pm

Diku tė rrokte syri tryeza portative - qarkuar nga karrige plastike, tė cilat gjatė xhades i shihnim sipėr skarės sė veturave te tė gjitha firmave prodhuese tė botės.Gjetiu shihje tapete apo velėnxa shumėngjyrėshe tė shtruara mbi lėndina a zallishte lumi;e mbi to mėsalla ose tabakė letre tė posaēme pėr tė vendosur lloj-lloj ushqimesh pėrmbi. Piknikistėt, sidomos tė vegjlit e tė rinjtė, nė pritje pėr t’u shtruar, pėr tė shijuar,ēfarė kishin pėrgatitur tė mėdhenjtė, shpėrndaheshin livadheve e ngado,duke sajuar lodra e vallėzime nga mė tė larmishmet…
Disa e kishin filluar mė herėt (sapo rrezet e diellit pėrqafonin fijet e barit, petlat e luleve e gjethnajat e harlisura tė rrapeve, akacieve, plepave, pishave, agrumeve etj. Pėrpiqej gjithsekush, qė ta kalonte sa mė hareshėm ēdo orė tė mundshme, qė i disponohej. Disa grupe laramane dukej, se ishin ende nė fillesė: duke pjekur kecin apo qengjin nė hell. Teksa po mė kalonin si nė sekuenca filmike ato pamje, mendja mė punonte... Kushedi sa kope qengjash kanė kaluar nėpėr netė fshehurazi kufirin midis dy vendeve tona nga persona qė vetėm “dhrahminė” kanė Perėndi. Rushfeti kapėrcen dhe dete dhe jo njė brez toke kufitare. Tė “pėrlyer” lloj-lloj trafikantėsh pėrandej e pėrkėtej, qė as ua fėrshėllejnė ligjeve...
I kamuri grek shijonte qengjin e rritur nė Shqipėri, kur varfanjeku shqiptar nuk guxonte tė shijonte nga prona e vet, se i nevojiteshin pare, pėr tė tjera halle qė kish familja... Ē’kontraste, qė tė irritonin gjer nė dhimbje!...
Kapėrceheshin vetvetiu gjendje tė tilla emocionale, kur shihja tė rinj e tė reja qė loznin tenis me shumė shkathtėsi e finesė, duke shfrytėzuar etshėm e me pasion ēdo mjedis rrethanor tė favorshėm.
Pranė ēdo... (le ta quajmė) mikrokampingu do tė vėreje patjetėr edhe fjolla tymi... Na krijohej ndjesia se ajo atmosferė shendi e kėnaqėsie po pėrēapej tė depėrtonte tok me aromatikėn ngacmuese tė bėrxollave e tė mishrave qė po piqeshin. Sikur na kilikosnin ato aroma neve, qė nuk kishim ndonjė lidhje me ato kremtime. Jo se nuk kishim provuar edhe vetė ne tryeza me bollėk nė vatrat tona, por na sedėronte fati jo i favorshėm, qė, nė vend qė tė kremtonim dhe ne atė ditė tė bukur maji, sipas mundėsive tona, nevoja tė ndryshme na shtynin, qė tė ngjizeshim pėr orė tė tėra mbi sediljet e buta. Gjithkush largohej nga vatra e vet me njė synim apo dhe hall vetiak... material, shpirtėror e shėndetėsor. Edhe malli pėr tė parė dhe takuar njerėzit e dashur, tė imponuar pėr atė emigrim sfilitės...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Nimfa prej Thu May 29, 2008 4:26 pm

I ndodhur qindra kilometra larg vendlindjes, duke u kredhur nė atė mozaik pamjesh befasuese, sikur harroja sėmbimet trupore e disa brenga shpirtėrore...Secili harron diēka jo tė kėndshme, kur hyn nė njė “mikrobotė” tė tjetėrsojtė...Unė po kridhesha nė njė ekstazė romantike, duke harruar pėrkohėsisht merakun e stėrmadh tė pėrfundimeve qė do jepte analiza qė do kryeja sė shpejti. Edhe i nevojitet nė kėsi rrethanash lindja e emocioneve dhe ndjesive optimiste gjithėsekujt nė rruzull. Ndryshe...vetndodhja nė njė pozicion tė pezullt, duket sikur tė zhvesh nga tė qenit me shpirt e tė sendėrzon nė njė copėz metali pėrmidis njė vakuumi apo midis forcash magnetike (shty - e - tėrhiq) tė barazvlershme. Kurrė mė nuk do preferoja nė vetvete pezulltinė...
Nuk ishin vetėm ato mjedise mrekullore, qė mė joshnin e mė bėnin, tė “harrohesha” pas tyre gjatė atij udhėtimi gjurmėlėnės...As bukuritė e natyrės dhe ato ē’kish ngritur mendja e dora e njeriut, as gėzimi i motit tė asaj dite aq zemėrgjerė pėr kremtuesit...
Sė tepėrmi (teksa po u bėja analizėn “gjėrave” qė rrokte syri), mė kaploi papritur “shkėlqimi”i anės tjetėr tė “medaljes”: Nė shumicėn dėrrmuese tė atyre pikave argėtimi festiv brenda suazės substanciale tė asaj Dite me “Emėr”, syri im i stėrvitur dalloi se, krahas djersės helene, qė po derdhej gjatė atyre orėve prej “lodhjes” nga tė ngrėnat e tė pirat e prej lodrave e vallėzimeve nėn tingujt e buzuqeve e klarinave, njė tjetėrlloj “djerse” po dredhej jo larg atyre kampingjeve argėtuese-kremtuese...
Meqė kremtohej pėr nder tė “Ditės sė djersės”, kish hijen, shijen dhe bukurinė e vet edhe djersa. Por,ja qė paskish djersė dhe djersė brenda atij “qytetėrimi”, brenda atij shteti demokratik, anėtar i BE-sė. Dhe s’ishin tė pakta pamje tė tjera, qė po ma prishnin imazhin e mirė tė porsandėrtuar nė shpirtin tim. E, pra, ana tjetėr e medaljes fliste ndryshe atė ditė pėrkujtimore tė asaj revolte punonjėsish tė mbytur nė gjak nga padronėt mbi njė shekull mė parė nė Ēikago… Shihte syri im se si argėtoheshin afendikojtė me familjet e tė afėrmit e tyre dhe emigrantėt e shumtė nga atdheu im, nga krahina ime,nga fshati im e gjer tek tė afėrmit dhe im bir… punonin pėr disa dhrahmi mė tepėr.
Mė tronditsja pėr shpirtin tim tė ndjeshėm e tė prekshėm ishte se, nėn atė diell qė pėrvėlonte gjatė mesditės si tė ishte qershor e korrik, shumė ergatė emigrantė kryenin punė jashtė: disa hapnin kanale e gatuanin llaē, disa punonin “perivolet” nė tė dy anėt e xhades… Disa tė tjerė bojatisnin, ca qė vetėquheshin “kallupaxhinj” pėrgatisnin armaturat e ndėrtimeve pėr hedhjen e betonit. Shumė tė tjerė ngritnin e vishnin mure me gurė, qė thyheshin po nga tė tjerė emigrantė.Rrallėkush punonte nė profesionin e vet. Ata qė dikur, nė vendin e vet, ishin politikanė, ushtarakė, mjekė, artistė, profesorė, krijues etj. po detyroheshin nga nevoja tė bėheshin ustallarė, kasapė, shitėsa kulluresh e “ksistosh” e lėre-lėre...Le po tė renditėsh gratė e vajzat, qė u zbriste gjaku tek tabani i kėmbėve, duke pastruar me orė tė zgjatura vilat e fqinjėve tanė jugorė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUMTE DASHURORE

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi