T njohim atdheun ton: Shqiprin

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Fri May 30, 2008 2:00 am

Ne plazhet e tjer q i prkasin Rrethit t Kavajs jan pr tu prmendur ato t Karpenit dhe t Spillenjes, te cilet shquhen per cilesine kualitative te rrs, ujrat e pastrt detare dhe bimsin me pisha qe i rrethon. Kto plazhe quhen relativisht t reja pasi vetm vitet e fundit kan filluar t frekuentohen nga turistt dhe pushuesit. Tashm n Karpen dhe Spillenj kane filluar investimet per krijimin e kushteve sa m t mira per akomodimin e turistve.
Gjiri madhshtor i Durrsit mbyllet n jug me Kepin e Lagjit. Ai sht nj objekt natyror mjaft i prshtatshm pr ushtrimin e zhytjeve nnujore, me konfigurimin e mrekullueshm nnujor dhe bimsin e pasur. Pran ktij kepi gjenden plazhet e vegjl t Bardhorit dhe Gjeneralit. Bardhori sht nj plazh shkmbor n ndryshim t theksuar nga e gjith pjesa e plazheve ranore t gjirit t Durrsit. Megjithse i vogl n prmasa ai sht m i vecanti dhe me nj bukuri piktoreske t rrall. Ndrsa plazhi i Gjeneralit sht i rrethuar me bimsi dhe i prngjet nj amfitheatri natyror. Kto jane plazhe t vecuara, maft t qeta dhe mjaft t prshtatshme pr tu frekuentuar nga turistt q dshrojn intimitet, larg zhurms s plazheve t populluar t gjirit t Durrsit.
Teksa vazhdojm m n jug t vijs bregdetare t Shqipris, duke ln pas gjirin e Durrsit, na shpalosen objektet natyrore ndr m t bukurat e ktij bregdeti. Konkretisht plazhi i Divjaks dhe laguna e Karavastas. Plazhi ranor i Divjaks, pylli dhe laguna prbjn nje kompleks natyror me nje rndsi t madhe turistike. Pylli i Divjaks shtrihet nga grykderdhja e lumit Seman deri n grykderdhjen e lumit Shkumbin. Laguna e Karavastase sht m e madhja e t gjith bregdetit shqiptar, me nje siperfaqe prej 4.330 hektare. Ajo sht nje prej 12 Parqeve Kombetare qe ka Shqiperia dhe per nga vlerat e bio diversitetit ka nje rendesi te vecante pr tr rajonin. Laguna e Karavastase eshte pika me perendimore ne Europe ku folezon i ashtuquajturi pelikani kacurrel ( pelicanus crispus ). Rreth 5% e gjallimit botror t ksaj specieje ndodhet pikrisht n lagunn e Karavastas. Eshte nje ekperience mjaft interesante observimi i ketyre pelikaneve ne se afroheni me varke prane nje ishulli ne lagune ku ata ulen zakonisht. Per keto vlera qe prej vitit 1994 laguna e Karavastase ndodhet nen ruajtjen nderkombetare te Konventes se RAMSARIT.
Ujrat e lagunes te cilat arrijne thellesi maksimale 1,5 metra jane te pasur me peshq, kryesisht t llojit qefull dhe ngjala, te cilet ofrohen ne restorantet e shumte te plazhit te Divjakes. Bimesia e Parkut Kombetar te Divjakes shquhet per bukurine dhe freskine e vecante. Ketu mbizoterojne siperfaqet e pemve halore me pishe te bute dhe te eger. Bien ne sy pishat me kurore te gjere ne forme ombrelle. Pylli eshte me kate duke filluar qe nga bimet barishtore e deri tek druret e larte.
Plazhi i Divjakes ka rr me prmbajtje t konsiderueshme jodi dhe temperaturat mbi 20 grade fillojne q nga gjysma e dyte e muajit Maj dhe vazhdojne deri n prag t muajit Tetor. Kjo sht nj zon ku kombinohen aktivitetet e plazhit me eko – turizmin. Karakteristik e ktij plazhi sht ndrthurja e brezit t pishave me brezin e rrs s bregut. N periudhn m t nxeht t vers, prcillet nj freski e kndshme nga pylli i pishave n drejtim t bregut t detit.
Divjaka gjithashtu sht e shquar pr lokalet e saj t gatimit t peshkut dhe ngjals s freskt t zons, si dhe surprizat e kndshme pr turistt n stilin e shrbimit. Njri nga lokalet e zons ju shrben peshkun n zgar hypur n kal. Ky i fundit sht msuar t gjunjzohet n castin q klientve ju shrbehet gatimi.

Grykederdhja e lumit Vjose qe ndodhet me ne jug, perben nje zone te mbrojtur natyrore ne te dy anet e lumit, e emrtuar zona e Pish Poros Fier / Vlore. Kjo eshte nje zone natyrore me pisha bregdetare, plazhe ranore te vecuar si dhe vend i volitshem folezimi per shpendet ujore. Kjo hyn n nj nga zonat e virgjra dhe t paeksploruara t Shqipris. Turistt q adhurojn natyrn, e pr m tepr biologt dhe zoologt, kan mundsin t mrekullohen me kt ekosistem t rrall t bregdetit shqiptar.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Fri May 30, 2008 2:00 am

Ne jug te grykederdhes t lumit Vjosa gjendet laguna e Nartes, (e dyta pr nga madhsia n Shqipri, pas asaj t Karavastas). Brezi tokesor qe ndan lagunen nga deti eshte i mbuluar nga nje pyll pishe. Laguna e Nartes eshte nje tjeter eko- sistem natyror me mundesi per zhvillimin e eko –turizmit, observimit te shpendeve, peshkimit etj. Ajo perfaqeson kompleksin e dyte ne Shqiperi persa i takon presences se shpendeve ujore. Zona e Nartes eshte e njohur per prodhimin artizanal te veres se cilesise se larte. Ne te ardhmen turizmi natyror ne lagune mund te gershtohet me “ turin e veres “ qe prodhohet ketu.

Qyteti i Vlores sht nje prej pikave me te rendesishme turistike te Shqipris duke ofruar ne radhe te pare produktin “ sun & sea “ ( diell dhe det). Prqndrimi i turistve n kt qytet t lasht dhe me tradita z vndin e dyt pr dndsi(pas Durrsit) dhe njkohsisht disponon portin e dyt m t madh t vndit.
Si brnda n qytet edhe n zonn pergjate plazheve te gjiut te Vlores, hotelet e rinj dhe me shrbime tepr cilsore ju ofrohen turistve t t gjitha shtresave dhe kategorive. Gjithkush mund t gjej n qytetin e Vlors at mnyr akomodimi q i plqen, si dhe lehtesirat e tjera si; pub-et, baret, restorantet, disko –clubet etj. Kjo eshte nje nga zonat me intensive turistike te vendit dhe njkohsisht m atraktive.
Zona turistike fillon ne jug te qytetit n lagjen e quajtur „Skel“ dhe shtrihet pergjate plazheve te vegjel dhe shkembore te gjiut te Vlores. Jane plazhe me konfiguracion mjaft te bukur shkmbor, n gjire zallor t vegjl dhe t vecant, q shtrihen deri n zonn e Jonufrs. N pothuaj cdo gji t vogl zallor ndodhet nganj hotel q ofron lehtsira dhe kushte pr turistt. Nnuji i ksaj zone sht mjaft intrigues pr t apasionuarit e sportit t zhytjes. Sidomos n plazhin e „Ujit T Ftoht“ dhe n gjirin e vogl t quajtur „Zhironi“, mund t observohen lloje t ndryshme peshqish dhe algat e zeza dhe t qelbrta, q jan nj vecanti tepr interesante e bimsis nnujore.
Pas plazheve shkmbore t Jonufrs shtrihet plazhi i zons s Rradhims qe zgjatet deri ne perroin e Dukatit prane qytetit te vogel te Orikumit. Plazhi rrethohet nga nje zone kodrinore e mbuluar me agrume qe kontraston mjaft bulur me ujrat blu te detit. N ndryshim nga plazhet e vegjl shkmbor t Jonufrs, plazhi i Rradhims karakterizohet nga shtrirja e vijs bregdetare si n gjatsi, edhe n gjrsi, q shoqrohet me cektinn e ujrave t kulluar t detit. E tr kjo zon ofron hotele t nj cilsie t mesme dhe t lart dhe mbi t gjitha restorantet e mrekullueshme t gatimit t peshkut n mnyrn tradicionale dhe kryesisht t kuzhins italiane.
Ne jug te gjiut te Vlores ndodhet Orikumi ku vitet e fundit eshte ngritur nje port jahtesh me nj kapacitet prej 650 vendesh. Plazhi i Orikumit ka nje gjatesi prej 2 km dhe sht me t njjtat karakteristika si plazhi i zons s Rradhims. Ne kete zone gjenden edhe shpellat detare te Panas dhe Rrapit.
Edhe plazhi i Orikumit paraqet interes per zhytjet, pasi ketu gjenden mbetje arkeologjike dhe anije te fundosura. E tille eshte anija Italiane “Po”e fundosur ne vitin 1941 gjate luftes italo –greke. Po keshtu thuhet se Jul Qesari mbyti anijet qe sollen trupat e tij ne ndjekje te Pompeut.
Ne jug – perendim, gjiri i Vlores mbyllet me gadishullin e Karaburunit i cili sht gadishulli me i madh i Shqiperise me nje gjatesi prej 16 km dhe gjeresi maksimale prej 4,5 km. Bregu perendimor i Karaburunit eshte spektakolar, me brigje te larta dhe te copezuara, gjire, e plazhe te vogla zallore. Ne veri te gadishullit gjendet shpella detare e Haxhi Alise e cila eshte shpella me e madhe detare e vendit . Ajo ka nje thellesi prej 30 metrash, nje lartesi prej 18 metrash dhe gjeresi prej 12 metrash. Keto permasa lejojne hyrjen e varkave ne shpelle. Emri i shpelles eshte ne kujtim te detarit ulqinak te shek XVII I cili ka lundruar ne keto ujra. Persa i perket plazheve te vegjel te Karaburunit duhet te permendim ato te gjiut te Arushs, plazhet e Grams dhe Dafins te cilet shquhen per ujrat e thelle, cilesine shume te larte te ujrave dhe pozicionimin e vecuar krejtesisht larg zhurmave. E tr kjo zon hyn n pjesn e pazbuluar t natyrs atraktive shqiptare.
Prane plazhit te Grams ndodhet shpella e Skllevrve. Sipas legjendes, ne antikitet ketu punonin skllever per nxjerrjen e gureve. Ne muret shkmbore t plazhit te Grams gjenden mbishkrime antike dhe mendohet se ketu ka qene nje tempull i Dioskureve pellazge. Faqja perendimore e Karaburunit eshte nje prej pikave me terheqesi te bregut shqiptar per te apasionuarit e zhytjeve nenujore.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Fri May 30, 2008 2:01 am

Prane gadishulli te Karaburunit gjendet ishulli i Sazanit. Ky ishull eshte me i madhi i Shqiperise me sip 5,7 km2 me nje gjatesi 4,8 km dhe gjeresi maksimale 2 km. Ai ndodhet 12 milje larg nga porti i Vlores. Ne antikitet ishulli eshte quajtur Sason. Ishulli perfaqeson nje bllok shkembor me brigje te ashpra, sidomos pjesa perendimore e ishullit, e cila rrihet vazhdimisht nga stuhit detare t Jonit. Ne pjesen jug lindore te ishulli gjendet plazhi zallor i „Admiralit“ qe shquhet per ujrat mjaft te pastra te detit. Sazani paraqet nje interest e vecante per zhytjet dhe se bashku me gadishullin e Karaburunit perbejne nje park te vertete nenujor t pazbuluar .
Mbas qafes se Llogaras shtrihen plazhet e Jonit, apo sic emrtohen ndryshe, plazhet e “Rivieres Shqiptare”. Riviera eshte nje prej zonave me atraktive te Shqiperise ku ndrthuren dielli, deti i thelle, plazhet e vegjel shkembore dhe intime, me shpatet madhshtore t maleve dhe kodrave te veshura me bimesi tipike mesdhetare ( ullinj, agrume ). Sigurisht t tr kt peisazh e plotsojn fshatrat karakteristik te ndertuar ndrmjet malit dhe detit. Kjo eshte krahina me e ngrohte e Shqiperise ku temperature mesatare e janarit eshte 10 grade C dhe e Korrikut 25 grade C. Zona ka rreth 300 dite me diell.
Teksa qndron n qafn e Llogarase (1.057 metra mbi nivelin e detit) hapet nje pamje madheshtore e bregut duke t ln ndjesin sikur e sodit nga avioni. Bukurit e toks dhe detit shpalosen mahnitse sidomos n kohn e perndimit t dielli, q duket sikur i prkdhel me ngjyrn e purpurt teksa largohet pr ti ln vndin nats.
Plazhi i pare eshte ai i Dhraleos ne Palas, me nje gjatesi prej 1,5 km. Ky plazh sht nj ndr m egzotikt e tr Riviers shqiptare dhe shquhet per qetesine, ujrat shume te thella, e te theksuar blu. Bregu zallor ndricon verbues n kontrast me blun e thell t detit Jon.
Dhermiu qe vjen me ne jug eshte nje prej pikave turistike me te rendesishme dhe me te frekuentuara nga turistt n gjithe bregdetin shqiptar. Ujrat shume te pasterta te detit, plazhet intime , sportet ujore dhe zhytjejt nenujore e bejne vecanerisht shume te preferuar nga te rinjte. Plazhet qe perbejne Dhermiun jane Jaliksari, Shkambo dhe Gjipea. Plazhi i Gjipese ka nje forme mjaft t rrall dhe t vecant. Bregu i tij sht i formuar nga nje perrua dhe n t dy kraht e tij ngrihet nje kanion me mure shkmbore deri ne 70 metra te larta. Ne plazhin e Dhermiut ndodhet edhe shpella detare e Pirateve. Barkat ofrojne dergimin e turisteve ne shpelle. Gjithashtu n kt plazh ndodhen disa hotele, restorante dhe disko verore. Ne gjithe kete zone duke perfshire edhe fshatrat e tjera eshte i zhvilluar “turizmi familiar” ku turistet mund te akomodohen ne shtepi me qera.
Rreth 8 km ne jug te Dhermiut ndodhet Vunoi nj fshat karakteristik dhe i shquar pr patriotizmin, mikpritjen dhe bujarin e banorve. Nga Vunoi merret drejtimi per n plazhin mahnits te Jalit . Plazhet e Jalit me gjiret e vegjl zallor, jan nj mrekulli e vrtet e natyrs dhe spikasin n tr gjatsin e vijs bregdetare. Ujrat e thella, e t kthjellta t krijojn prshtypjen sikur po kundron nndetin nga xhami i strmadh i nj akuariumi. Jali ofron dy kampinge t organizuar m s miri( me rreth 100 cadra t madhsive t ndryshme; nga nj person deri n katr) pr turistt shtegtar q adhurojn kt mnyr pushimesh. Gjithashtu lokalet e gatimit t peshkut jan t shquar n tr zonn.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Fri May 30, 2008 2:01 am

Vetem rreth 15 minuta me makine larg Vunoit ndodhet qyteti i vogel i Himares.
Himara eshte qendra kryesore e “ bregdetit Jonian te siperm”. Ne lashtesi emri i saj ishte Himera, qe presupozohet se prejvjen prej mitologjise dhe ka lidhje me historine e Kimerws mitologjike. Por ka fakte qe emertimi mund te jete akoma me i lashte. Himara daton si nje vendbanim dhe qytet i fisit ilir te Kaonve. Ajo deshmohet me kete emer “Himera” qe ne shek. e V (perpara eres sone). Emertimi “ Himera” eshte me origjine pellazge.
Ajo qe dihet bazuar mbi disa fakte te shkruara dhe te ruajtura ne analet e Vatikanit eshte se, rreth shekullit te XV(te eres sone) pas renis se keshtjelles se Krujes dhe uzurpimit te saj nga otomanet, nje pjese e konsiderueshme e popullsise se kesaj zone u zhvendos ne brigjet e Himares, nga frika e masakrave turke. Nje pjese e tyre kaloi ne brigjet e Italise dhe nje pjese ndenji duke u pershtatur dhe banuar ne kete zone. Ende sot ne emrat dhe mbiemrat e himarioteve ruhen gjurmet e katragjysherve te tyre te shekullit te pesembedhjete.
Himara eshte nje pike turistike qe gjallerohet ne stinen e veres nga familiaret dhe te rinjte. Plazhet qe perbejne Himaren jane Spilea,Filikuri, Potami, Llamani dhe Livadhet. Keto plazhe shquhen per ujrat e thelle, karakterin shkembor dhe cilesine e mire ujrave te detit. Plazhi i Spiles sht ranor dhe shtrihet n qndr t Himars. Plazhi i Potamit ndodhet n nj gji t vogl disa qindra metra larg qndrs s Himars dhe karakteristik e tij sht nj burim uji i ftoht. T dy kto plazhe ofrojn qndra akomoduese me nj shrbim t mir, si edhe lokale t gatimit t peshkut.
Plazhi i Filikurit ndodhet n ann e pasme t kodrs s plazhit t Potamit. Thyerja shkmbore e ktij gjiu t vogl ndrthuret me ujrat e thella te detit Jon duke shpalosur nj natyr tepr piktorike, duke tw krijuar ndjesine sikur ndodhesh ne nje peisazh tee pokes se mitologjise.
Plazhet e Llamanit dhe Livadhet, ndodhen pak kilometra larg nga Himara. Plazhi i Livadheve sht zallor dhe shtrihet prreth 1 kilomtr gjatsi, ndrsa ai i Llamanit sht i vogl dhe i mbyllur mes dy kodrash shkmbore me bimsi karakteristike.
Ne Himare gjenden objekte kulti si Kisha e Shen Merise se Athalit, kisha e Kasiopise , kisha e Gjithshenjtoreve dhe banesa monument kulture e Lilo Llazarit. Himara e vjeter ne maje te kodres ka paraqitjen arkitektonike tipike te nje ngulimi mbrojtes nga deti.
Nje objekt mjaft interesant per tu vizituar eshte kalaja e Ali Pashait, e ndertuar ne nje pozicion mjaft terheqs mbi nje gadishull te vogel ne gjirin e vogel tektonik te Porto Palermos . Kalaja ka trajte tre kendore dhe mure me lartesi 20 metra. Supozohet se kjo kala sht ngritur mbi rrnojat e nj kalaje t periudhs antike. Gjiri i Porto Palermos ofron nj plazh t vogl zallor dhe intim dhe shquhet pr thellsin e menjhershme t ujrave q shkon mbi 80 metra.

Pran gjirit t Porto Palermos gjendet fshati i Qeparoit i cili ka plazhin e tij karakteristik, si edhe nj nga rezervatet e peshkut m n z t gjith riviers. N kt rezervat t ndrtuar n det, n nj nga gjiret e vegjl, turistt mund t kundrojn nga afr larmin dhe shumllojshmrin e peshkut. N plazhin e Qeparoit s fundmi jan ngritur disa ndrtime t reja q ofrojn dhoma komode pr turistt, si edhe dy lokale t kndshme me gatime t ndryshme. Me interes t vecant paraqitet Qeparoi i vjeter i ndrtuar n kodr, i cili ofron gjithashtu akomodim n shtpit e banorve, kryesisht pr turizmin familjar. N fshat gjenden objekte t tilla si kullat tre kateshe t Ali Pashs, manastiri i Shn Dhimitrit, banesa e Minella Gjiks etj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Fri May 30, 2008 2:02 am

Fshati i Borshit ndodhet disa qindra metra larg nga bregu i detit dhe rreth 20 minuta largsi nga Himara. Plazhi i tij sht m i madhi n tr riviern shqiptare me rreth 6 km gjatsi. Bardhsia me zallishte e tr ksaj gjatsie kontraston mrekullisht me blun e thell t detit. N tr gjatsin e plazhit jan ndrtuar hotele q ofrojn turizmin familjar dhe lokale, bare, disco, restorante t shumllojshme. Plazhi i Borshit ka prqndrimin m t madh t larmis s shrbimeve dhe kryesisht restorantet e tij, t cilat afrojn nj shumllojshmri gatimesh q ndrthurin kuzhinn tradicionale me at italiane. N gatimin tradicional Borshi shquhet pr pjekjen e mishit t qingjit dhe kecit n hell. Kjo pr arsyen e thjesht se q nga thellsia e kohrave, prvecse nj fshat bregdetar, sht shquar edhe pr blegtorin.
Fshati i fundit n tr gjatsin bregdetare t Riviers( prpara se t arrim n qytetin e Sarands) sht Lukova, e cila z nj vnd t vecants prsa i prket shumllojshmris s brezareve me agrume dhe ullinj.Reth 2 km largsi, ndodhet plazhi i famshm i Bunecit me prroin e mrekullueshm t ujit t kulluar q derdhet n detin Jon. N drejtimin jugor t plazheve t Lukovs, drejt gjirit t Kakomes shtrihen pr kilometra t tra pllakat karakteristike prej stralli t bardh verbues. N tr gajtsin e ktyre pllakave ndodhen disa shpella t vogla nnujore me nj bukuri t rrall. Deri ne qytetin e Sarandes jane per tu permendur edhe plazhet e Kakomese dhe Krorezit, qe jane plazhe me bukuri te rralle dhe qe shquhen per ujrat mjaft te pasterta te detit. Plazhet e Lukovs dhe sidomos pjesa nga Buneci deri n Kakome sht nj mrekulli e pazbuluar e bregdetit shqiptar. Dora e njeriut akoma nuk ndjehet n kto plazhe, t cilat mund t cilsohen n kuptimin e plot t virgjra.
Qyteti i Sarands, ose “porta detare jugore e Shqipris”, ndodhet e pozicionuar si n nj ballkon natyror, prball ishullit t Korfuzit. Linjat e trageteve jan t prditshme dhe lidhin kt ishull t Greqis me Sarandn. Emri i sotm i Sarands rrjedh nga prezenca e nj manastiri t hershm kristian i “40 Shenjtorve”. Rrnojat e ktij objekti ndodhen n Qafn e Gjashts, n hyrje t qytetit.
Saranda shtrihet n fund t bregdetit t Jonit dhe ofron nj shtitore t kndshme me palma, si dhe plazhe t vegjl zallor. N qndr t saj gjenden rrnojat e qytetit antik t Onhezmit, i shkatrruar n shek V nga dyndjet e barbarve. S fundmi (viti 2002) sht zbuluar madje dhe nj sinagog.
Vetm 2 km n jug t Sarands, n nj kodr dominante, ndodhet kalaja e Lkursit. Fortifikimi u ndrtua nga Sulltan Sulejmani gjat fushats pr pushtimin e Korfuzit. Tashm n kala, ndodhet nj restorant, i cili krahas kuzhins t pasur, ofron edhe nj pamje t mrekullueshme t blus s thell joniane.
Ne qytetin e Sarandes ndodhen plazhet e vogla te Centralit, Pllakave dhe Limanit . Zakonisht turistet qe preferojne detin udhetojne ne jug te qytetit ku pika me e frekuentuar eshte ajo e Ksamilit , I cili ndodhet midis gadishullit me te njejtin emer dhe lagunes se Butrintit. Perballe tij shtrihet ishulli I Korfuzit ndersa fare prane plazhit te Ksamilit gjendet 4 ishujt e tij te vegjel, te mbuluar krejtesht nga bimesi gjithnji e gjelbert mesdhetare. Siperfaqja e tyre arrin ne 8,9 hektare. Ne Kasmil gjenden disa hotele dhe restorante, t cilat ofrojn nj shrbim kualitativ pr turistt. Kta ishuj t vegjl dhe tepr piktorik n siprfaqen e blus s thell t detit Jon, jan shum t frekuentueshn nga turistt.
N ann tjetr ndodhet liqeni i Butrintit me uj t kripur, pasi sht lagun bregdetare me origjin tektonike, q lidhet me detin nprmjet kanalit t Vivarit 3,6 km i gjat. N kt lagun folzon nj numr i konsiderueshm shpendsh detar.
Ekstremi me jugor I bregdetit Shqiptar deri ne kepin e Stillos perbehet nga plazhe te ulet te tipit te marsheve te cilet jane t pazbuluar nga turistt dhe krejtesisht te virgjer.
Adrian Dule

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:08 am
_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:08 am
_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:09 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:10 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:10 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:11 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:11 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:11 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:12 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 9:13 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:49 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:50 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:50 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:51 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:51 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:52 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:52 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:53 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:53 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 26, 2008 10:54 am


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: T njohim atdheun ton: Shqiprin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi