Rrustem Geci

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko posht

Rrustem Geci

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:32 am

SHKLQIME T POEZIS SON

Rrustem Geci

Libri i Rrustem Gecit, “Kanuni poetik“ sht nj libr i prushit t madh, nj libr plot hapsir dhe thllim.Poezia e Rrustem Gecit pulson ndryshe nga poezia e poetve t tjer.Ky poet i shklqimeve t mdha sjell nj poezi me plot shpirt e shndet. Jemi val t nj lumi / t nj deti, t nj oqeani / jemi njeriu i njerzimit / koha q po jetojm / Rruga e krijimit thot Rrusta sht proces i mundimshm..Shklqimet e poezis s Gecit jan t madhrishme dhe domethnse. Ai prher sht n shtpin e materjes, n dhomat e saj t padukshme. Rrethi tematik i Kanunit Gecian, sht i gjer dhe universal. Fuqia e poezis s tij reflekton n t gjitha vargjet; qoft n motivet me Shqipri, qoft n motivet me Arbresh e amri, Geci kudo sht nj Marthanomak i poezis. Poeti Llemadeo n leximin e tij t par shkruan; Libri “Kanuni poetik” i Rrustem Gecit, me 1 mij e 600 faqe, dhe me 2006 poezi, sht nj libr kolos n letrsin ton. Pr kt libr do t flasi koha dhe njerzit, ata q do t din ta mojn e vlersojn. Pr mjeshtrin e madh t fjals , sheshi i poezis s tij, sht letra e bardh, fusha ku ai bn betejat. / kujt t ia tregoj plagn time , kujt!.. / kur t gjith jemi t plagosur / me t ndaluarat far t bj / pse duhet t ankohem, pse../ Rrustem Geci u lind n Rogan t Dardans m 1950. Msimet e para i kreu n vendlindjen e tij, ndrsa , shkolln e mesme e kreu n Gjilan dhe Dardan. Rrustja u kulturua n Universitetin e Prishtins. Ai plot 17 vjet punoi n Radio Televizionin e Prishtins .Pas mbylljes s RTP-s, Geci mrgon n Dortmund t Gjermanis, ku edhe tashti jeton. Geci kryesisht merret me poezi , ese , dhe skenare. Veprimtaria e tij sht shum e gjer. Libri “Kanuni poetik”i Rrustem Gecit sht nj libr me poezi dhe ide t prmbledhura, ku psosmria e vargjeve sht n unison me kohn q po jetojm. U kujtojm se poezia e Rrustem Geci sht poezi me angazhim t fort artistik. E kuqja n poezin e Gecit, bashk me t blertn, krijojn emocionin. Nga dhimbja e gjakshme, shkruan Geci m nxorri poezia, arti q un e desha dhe e dua. Poezia pr poetin, jo rrall krcnon knaqsit personale. Dy baballart e poezis, Homeri dhe Borhesi, jo rastsisht, poezis ia faln syt. Rrustem G e c i deri m tash ka s h k r u a r dhe botuar 12 l i b r a ; “Demonstratat e luleve“ ,“Antologjia personale “ , „Dridhjet e barit“, “K n g Q i p s h t e“, „Nj rrnj ulliri jemi“ „Kng Ilirishte“,“Poezi me Shqipri“,“Flett e qeps”,“Rogana“,“Antologjia e poemave“ „ Malli ndjek udhn e vet “ dhe „Kanuni p o e t i k“. Kt shkrim pr poetin ,Rrustem Geci po e mbyllim me nj poezi t tij : Gjak u bn vargjet / derisa erdhn tek ju / pr ta dhn mesazhin / e nj mesdite t bukur / Kto dhe mijra vargje t tjera jan bota e tij , arti me t cilin bashkjeton autori. Poezia sht e magjishmja , e bukura; Sa her ti je un / dhe sa her un jam ti / ne bjm betejn / trup me trup t dy!...sepse../ pr m t bukurn / pr m t dashurn / nata sonte do t jet m e gjat / e dhimbja m e mbl...


Edituar pr her t fundit nga fv n Sun Jun 01, 2008 2:04 am, edituar 6 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

RILINDJE

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:32 am

Rend Shqipri rend
Rend Shpirt I kombit
Rend Shqipri rend
Rend e mos pusho

Rend Shqipri rend
sht dit e flamurit
Rend Shqipri rend
Me zemrn e burrit

Rend Shqipri rend
Mijvjearve t ri
Rend Shqipri rend
Shqipris Kuq e Zi

Rend Shqipri rend
Toks tnde rend
Rend Shqipri rend
Me flamurin tnd

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

URIMI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:33 am

A duhej t vdiste Troja
Pr nj grabitje gruaje
E sotmja ska prgjigje
Nga Troja del ende tym

A duhej t vdiste Troja
Pr dy t dashuruar
Apo,..nga nj dashuri
e nxeht e nj mkati,

...ajo koh m s flet.
E sotmja ska prgjigje
Me vdekjen e Trojs
U shuan dhe pellazgt

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

VITI 2 MIJ E 7

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:33 am

Kjo krenari pr t vdekur
Npr fushat e betejave
Nga djemt tan t rinj
Eshte kod i atdhedashuris

Kjo krenari pr t vdekur
Npr fushat e betejave
Me iden e ndryshimeve
sht armike pr armikun

O i mendur i vettimave
Zbrit posht t shihemi
Kosova veten nuk e vret
Po shkreh n ballin tnd

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KLESTA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:34 am

astet dhe instinktin
un smund ti ndali
prej aty nis frymzimi
pavetdija dhe guximi
* * *
do koh e mbrapsht
prapa l prapsit, t
grryerat e t h e l l a
nj kujtes t gjymtuar
* * *
Njeriu sht njerzimi
q prkund mendimin
t qeshurn hyjnore
t dhimbjes dhe qenies

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

DYRRAHU

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:35 am

Sa vje je Shqipri
lexojeni barin, gurin
ajrin, pemt, vreshtat
ujin e bardh t lumit

Sa vje je Shqipri
putheni t bukurn
putheni t bukurin
jasemini e lulevalve

Sa vje je Shqipri
5 mij vjet sjan pak
Po s jan dhe shum
pyeteni valt e detit

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

AULONA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:35 am

Krejt Brenda kraharorit
Kam fuqin e kngve
Frymn e plot betejave
Dhe pasionin pr artin

Krejt brenda kraharorit
Kam librin m t ri
Nj poezi m ndryshe
Nga poezia a k t u a l e

Krejt brenda kraharori
N brendin e zemrs
Fjala kullon dhimbjen
Dhimbja kullon fjaln

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KORABI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:36 am

Ata q shtijn n tant
Jan krisma t armikut
Fantazma t mbetura
T vrasve t eposeve

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

ELBASANI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:36 am

Un e mbroj vetveten
sa her ajo do t mbytet
ose t bie e t rrzohet
npr rrotat e fatit t saj

Un e mbroj vetveten
Me tingujt m me ngjyra
Me ndrrime ndjenjash
T instinkteve t mdha

Un e mbroj vetveten
Me Janin e Preshev
Me shqiprit e mia
me Kosov e Tetov

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

TIRANA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:37 am

N nj koh pa koh
kur do gj ishte zero
Tirana e qante Tirann
Dhe shtetin n s h t e t

N atdh at mbrmje
hotelet kudo ishin bosh
prej shtpive prun kafe
hoteli skishte as buk!

Tirana vrtet q a n t e
me nj diell pa dritare
n at varfri ekstreme
secili shante si dinte!...

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

DURRSI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:38 am

Mos qaj lulen q mbeti vet
Por qaje djalin q iku n det
Durrsi e Dyrrahu nj etni
Denbabaden q y t e t i ri

N tokn e pasur t Dyrrahut
Deti i shqipeve vet ligjron
Nj trmet q i ra Durrsit
Nis nj dram me sa vijon;

M tragjikt i mbyti dheu
Kripa e Durrsit krip flori
Nga t gjallt e atij trmeti
Mbeti r r a e nj lot n sy

Deti i Durrsit det me plazh
Ylli i Durrsit yll me gjirm
e r a rrn e dredh e tund
dallga detin e do me fund

Dashnori Durrsit puth thell
Me t puthura fmijn nxjerr
I gjith qyteti puth me zjarr
puthja Durrsin e mban gjall

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KRUJ E LIRIS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:38 am

Ǵsht ky ajr me aq ver
nis prej fushave e maleve merr
Ǵsht kjo pem argjendt e ar
gjitha kngve mi bie mbar!

Mijra v j e t jan stint tona
Mijra v j e t Shqipri mbi dh
Kruj e gjakut t Sknderbeut
Flamur-madhja e gjith atdheut!

Krujn e bukur,Kruj e ashpr
Piqet s h e g a,... kuq nn flet
Q nga k o h a e Kastriotit
K r u j a ka...h i m n i n e vet!...

Qysh kur t o k a ishte fmij
Gjuha shqipe ish gjuh e par
Ndal o bir,..q t jap ca mana
Nj pik lot kujtim nga nna!

Plot,... argjende ka Shqipria
Ullinjt e Krujs jan me ar
Rrofsh o Kruj e Sknderbeut
Flamur-madhja e a t d h e u t !

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KOMBI I QEJFEVE

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:39 am

T gjith miqt e festave
t dasmave e prvjetorve
shprehin emocionin e tyre
identitetin e kombit krijues
shpirtin e ashpr t kngs
dehjen e kombit shprthys
Studius t ditur t Evrops
Jo rastsisht na quajtn
Komb i madh i f e s t a v e
komb krijues i k n g s
komb i fort i humorit
komb i seksit dhe poezis

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

NDRYSHIMET

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:39 am

Ikm ta mundim t k e q e n
Ikm ti k p u s i m prangat
Ikm se s pam rrug tjetr
Ikm se p l a s i dhe knga!

Vrass t mbetur t regjimit
Na rrahn, na fyen e na shan
Me ato anije si vuajtja jon
E dim ... si prekm matan !

Nat k o h t mundimshme
Babilon t babilonis s madhe
Shqiprin gati e m e n d n
Me varfri e t t a l l u r a

Ikm ta mbyesim t keqen
Q e keqja t ik, t mos godas
D o s j a jon prej refugjati
Shpirtin ma b n t m plas!

Pr atdh shpirti m dhemb
po pr largsi kishim nevoj
Ikm se s patm rrug tjetr
e ferr kemi ngrn matan! ...

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

VSHTRIM

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:40 am

m o s h ka Shqipria
Lexo gjmimin e dallgve
shndrrimin e shiut n uj
shndrrimin e ajrit n frym

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

ROZAFS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:41 am

E murosur por vdekjen shkeli
Lotin tnd v l l a i ta mbaj
Dhimbja e madhe s l as lot
Ah, Rozaf, u deshm sot!

Asnj koh nuk sht pa diell
Asnj koh nuk sht pa qiell
N ditt m t mira t murosn
U s t a l l a r t,...t deshn ty!...

N fund t l i q e n i t uji qante
Pse murosn n mur at grua
Ah, Rozaf, Rozaf, moj motr
Plot murtaja ran n Shkodr!

E murosur,.por vdekjen shkele
Shkodra, ty Rozaf t deshi
N vend t bukur t murosn
Me nj mall e me nj dhimbje

Qytete t bukura ka Shqipria
N kt bot nj sht Shkodra
(Ah, Rozaf,.Rozaf, oj motr)
Plot rrufe na ran n Shkodr!

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

GJIROKASTRA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:41 am

S dua t a r g j e n d o j asgj
I krkoj humbsit, shokt e mi
Kmb u ngjita deri tek ju
t pi nj kafe e nj got raki;

Mbi at kozmos t v o c k l
Gjirokastrn e g j e t a t tr
Nj qytet me shum t veanta
Nj kodr e shtypur, e br!

Asgj s dua t a r g j e n d o j
krkoj Librin e kngve t Arts
...n luftn pr “Termopilet”,
krkoj p o e t t e Gjirokastrs!

N Gjirokastr skrkoja Trojn
As shtpin e Zeusit q s flet
i krcnuar rnd nga Greqia
Homeri ktu ishte nEkzil, vet!

“d i e l l i fryr”, ”hn e vrar”,
ia dogjn emrin H o m e r i t;
Nj Greqi thuaja e pazakont,
ia mori syt , po ia la nderin!...

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

BUTRINTI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:42 am

N amfiteatrin ton antik
Pyeta ajrin,... po ththit
Po bj hije, e mbjell pem
N Butrint po bj poem

Nga Butrinti,..n K o r f u z
Pash t vrarn ton n buz
N t e a t r i n ton a n t i k;
Drama e madhe sishte frik

Kaon, Molos, Thesporot
Burra trima e me f l o t
Mjeshtrit e artit n Butrint
Lan pas veprat, edhe syt!...

Na ishte Eskili ktu njher
Vjershtor e burr me nder
N Iliri kishte nj motr
Ilirishten e fliste n sofr!

Hn e vers, hn me zjarr
Dorn diellit do t ia marr
N Butrintin ton a n t i k
Drama e madhe sishte frik!

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

THIRRJE

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:42 am

N ligjet e t jetuarit
nuk ka drejtsi pr t gjith
as dashuri t mjaftueshme
nj dhurat e till mungon
po un u bj thirrje lexuesve
t ngritn kundr padrejtsis
dhe diellin ta ngrejm me duar
me sa m pak dhimbje
me sa m pak vuajtje

Poezi nga libri „Sa vje je Shqipri“, libr i vlersuar shum nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

LUNDRTARI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:43 am

sht nj ast n det

kur d e t i do qetsi

...e Z a r a kollitet,...

e belbzon njermi!Lundra lundrn qan

Lundra lundrn hesht

Pyeteni sot arbreshin

Pse shpirti i q e s hLetr kam nga djali

Letrn e kam n gji

Im bir do t kthehet

Pran gjakut t tij!I dehur mes lundrave

Arbreshi k n d o n

Det, i pamposhturi, det

Sdi pse sm kupton!Letr kam nga djali

Letrn e kam n gji

Im bir do t kthehet

N “kalvarin” e tij!...

Nga libri, “ Flett e Qeps “ , Dortmund, 2007

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

ATLANTI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:44 am

Populli, populli , sht kala
Ai ndrton e shemb mynxyr
Tokn e bukn po ia shkele
Ai me d u a r e ngre lirin

Populli, populli sht u r t i a
Mendja e tij gjith ndrton
Populli , populli kur flauton
Kush m bukur nuk kndon

G j e n i e popullit sht liria
Gjenia e tij do her krijon
Me t bukurn pem t jets
Ai ecn e kurr s ndalon

Populli , populli , sht kala
Ai ndrton e shemb mynxyr
Tokn e bukn po ia shkele
Ai merr pushkn e lufton

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNG KOSOVE

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:44 am

Gjethet gjakut nuk i bien
Derisa t ket diell e zot
Gjethet gjakut nuk i bien
derisa shqip flet kjo tok

Diell , o Diell t keqen nna
Nat sht, sndrit as hna
N kt vend sa terri vret
Vret pusia e hyqmi vret!

Kjo pushk e bukur si vajz
Ka syt m kaltrt nn qiell
Kjo pushk e bukur si vajz
ka emrin : Kosov e l i r !

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNG PR LIRI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:45 am

T gjitha kohve gjak u dham
n fush t betejs e pun t rnd
gjak dham pr tok e pr qiell
gjak dham q t rrojm m mir
T gjitha kohve gjak u dham
q l i r i n ta kemi m tamam
me t drejta t njohura dhe ligje
T gjitha kohve gjak u dham
n Trojn e par Trojn e vran
n Trojn e dyt Trojn e ndan
n Trojn e tret turqit na ran
t gjitha kohve gjak u dham,n
fush t betejs e pun t rnd*****

Nse Serbis i mbetet
vetm nj shkronj n
Kosov, ajo do kulloj
gjak edhe nn hije

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

BETEJA KOSOVS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:46 am

(1389)
N prag t atij m o t i t lig
N prag t atij moti t zymt
N fushn e pasur t mllenjave
Ballkant e bn luftn e tymt

Ustallar t asaj kohe aq ditn
dhe thikat i mbytn n g j a k
evropat u vran me marrveshje
e plagt i m b e t n Kosovs

Osmanllinjt erdhn me sulltan
t mos ndrrojn sulltan t tjer
nj qiell e zun, nj na e tretn
sa shum u v r a m o Kosov

Neve na takoi...e vram Muratin
at s u l l t a n me nam n der
n kancelari neve na coptuan
pr ti pajtuar fqinjt e mjer

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KRUJ E LIRIS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:46 am

Ǵsht ky ajr me aq ver
Nis prej fushave e maleve merr
Ǵsht kjo pem argjendt e ar
gjitha kngve m i bie mbar!

Mijra v j e t jan stint tona
Mijra v j e t Shqipri mbi dh
Kruj e gjakut t Sknderbeut
Flamur-madhja e gjith atdheut!

Qysh kur t o k a ishte fmij
Gjuha s h q i p e ishte e par
Ndal o bir,..q t jap ca mana
Dhe nj lot kujtim nga mma!

Plot, f l o r i r e ka Shqipria
Ullinjt e Krujs jan me ar
Rrofsh o Kruj e Sknderbeut
Flamur-madhja e gjith atdheut!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Rrustem Geci

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi