Rrustem Geci

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko posht

ALBANI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:47 am

Q nga shndrrimi i ajrit n frym
tremijvjet kam gjuhn dhe artin
tremijvjet kam librin e betejave
tremijvjet kam shumen e kngve

Kosov, flamurmadhja e shpirtit
Me ty o e dashur un jam i tri
Shqipri kam emrin dhe gjakun
Shqipri kam fjaln dhe himnin

O gjak i shqipes, o gjak i diellit
mos u jep, mbahu, mos u dshpro
ji n udhn tnde mos u ndal
ktu jemi! Gjall jemi!Tuajt jemi!

Kosov, z e m r e m u n d u a r
Gjma t mdha o shpirt t ran
Loti yt,..Kosov,..lag edhe shiun
Nuk t lm jo t mbetesh dridhje

Kosov, popull i dyzet luftrave
Mbushe g o j n thirrje , marsho
Me ty sht liria, e dashura jon
M e fuqishmja vepr e gjakut!


* * * * *
Digjet e piqet kjo bot nzjarrmi
N Prishtins ngulmon gjak i ri
Arti i lirimit nuk njeh kufij
N t gjitha koht ka emrin liri

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNG T ILIRIDS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:48 am

Motr e gjakut, motr e lufts
mos u ligshto, bhu e fort
ji n udhn tnde mos u ndal
mbshtetu n kraht t u a j
n prushin tnd t qenies
Ilirid, shpirti im , zemra ime
mbahu n p o e z i n tnde
n ilrishten shqip t Ohrit
n ilirishten shqip t Lkovs
n ilirishten e Kumanovs
n ilirishten e T e t o v s
n Prespn dhe Dibrat tuaja
n ilirishtn ton t Ilirids
shkruan n librin e tij, Arbri
shkrimtari juaj i Dardanis

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

TREPA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:48 am

N Trep sht palca jon
qenia q t ardhmen ma cakton
le t menden gjith perendit
Trepa Iliriane nuk m mohon!

N t dielat e arit dhe targjendit
n t hnat e shiut dhe metaleve
u vetlind p l u m b i dhe zinku
dhe kristalet me flori t Treps

Hapini ballinat e faqeve t toks
t shihni feldspathet,...manganin
n t reshurat...mes vullkaneve
zoti na e fali , Trepn pr ari

Qahet thngjilli, floriret e toks
qahet h u m u s i...a r g j i l i blu
me gjunj t nats mi bien toks
qahen pemt pr degt krcu!..

Fol gjuh e lasht e ksaj toke
Trepa e Kosovs prindin e di
N Trep Kosova ka nj emr
Mm e baba ia quajn, Shqipri!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNG T BURGUT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:49 am

Drit e hns hyn e s flet
Drit e hns ik e s tret
Mendja e trimit terrin shpon
Korba trimin keq shenjzon!

Oj Kosov , flutur me flet
Brenda burgut,... burgu vret
Kjo Evropa ,..dielli pa ty . Ai
togfjalsh m mban n kuvli !

Fjala e trimit s shuhet kurr
se l i r i a shpinn s rrudh
fjala e trimit i b i e zjarrit
plot jan vuajtjet e shqiptarit

Muaji–muajin vet e shtyn
Muaji - muajin e pshtyn
Npr burgje lufta vazhdon
Udha liris kurr s’ ndalon.

Fol Kosov, Kosov e l i r
Krushqit presin t marrin ty
Moj hapsane t raft pika
Djemt e tan jan:Republika!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

EMBLEM

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:49 am

Un jam ai i dnuari
ai burgosuri, ai trimi
ai i plagosuri pr liri
q nj jet t t r
isha n luft e beteja
Un jam ai bandilli
ai shkruesi i trakteve
ai ilegalisti i shkatht
ai q i mbaja parullat
“ Kosova Republik ”
Un jam ai profesori
ai i bukuri i rrugve
ai poeti i trazimeve
q me studentt trima
i ram grusht armikut;
Un jam ai i dnuari
ai i bukuri i UK-s
ai piktori i emblems
ai, i dashuruari i liris!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNGA e REXHS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:50 am

( sipas motivit popullor )

Nna Rexhn e kishte djal
Rexha n u s e n e kishte par
Nusja e b u k u r , Rexha i ri
T njohur ishin me dashuri

Dasma e Rexhs, dasm n z
Katr s h t p i plot me miq
I gjith gzimi ishte n dasm
Knga e vallja nuk pushonin!

Rexhn n dasm do e vrasin
gjaku i Rexhs t mos shtohet
ndrr e nns pr djep t ri
ishte shpresa e saj pr t birin

Vrass i territ Rexhn e vran
vrasja Rexhs nusen e ndan
nusja e b u k u r , Rexha i ri
vrass quhej nj k a l i zi

Gjaku i Rexhs nuk do thaj
gjaku i kngs do ta mbaj
plag e nns smbyllet kurr
vdekja e t birit i preu udh!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

E BUKURA MORE

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:50 am

Eja zemr prse s’ m pyet
Malli mua mi mbyti syt
N ndrr shoh un Moren
Dheun e tats dhe atdhen

Shoh De Radn, edhe Ujkon
Dushko Vetmo on mesazh
Qan e bukura, qan i bukuri
Pr Moren kam nj mall

Flak e shpirtit nuk shteron
Prush i zemrs nuk harron
Kujtoj h n e kujtoj det
Sa her gjaku im m thrret

Un t desha po su pam
Un t prita po su ndam
Gjuha jon drit shumzon

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

SHPRESA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:51 am

Shpresa , a t kujtohet ty
ajo mbrmje e Prishtins
kur un e ti putheshim
lulet t elin t bukura

N ato vite t rinis son
ne nuk rrinim duarkryq
e shquanim njri-tjetrin
dhe pranin e pushtuesit

Shpresa, a e mban mend
at takimin n Prishtin
se n ato vite t rnda
ne kndonim s bashku

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

LOTT E AMIT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:52 am

Shqiptart e mrguar n bot
me vuajtje e bm kt jet
i kputur, i degdisur, i huaj
mrgimi do dit m vret!

Ktu jam q kur isha tre vje
Tirann thuaja se nuk e njoh
kam lexuar pr bukurit tuaja
pr fushat dhe pr malet atje

Plot ishin murtajat q na ran
me grusht e me tramundan
Shqiprin e kam zemr,xhan
mendja m vete, n Tiran!

Tok floriri sht amria
e fort sht ndrra e amit
kur t r a p i n det dremitet
dhe ami me amen puthen!...

Mosha sm l t kapi largsi
Neve po na i prtrin emrat
pr ata q e kuptojn mallin
degn e thyer , era e than!...

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

AMT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:52 am

ame , ame , amri
ke kraharorin me flori
I ke krojet mm e mbes
un te gjaku do t vdes

ame , ame , amri
Plot t vrara ke n gji
tri t korra n nj pem
tri t korra n nj lm!

ame , ame , amri
tremij vjet moj i l i r i
populli yn sht burr
sht si gjaku n flamur

ame , ame , amri
ti moj je njmij flori
ti ke amin q punon
ti ke amen q t don!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KA THA LIRIA?

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:53 am

Zemrn e kam shndosh
po trupin n pes pjes
evropat shih, m bn
m ndan me t pabes!

Kosovs po flitet shum
se bisedat s jan mir
lirin ne e duam tamam
pa pranga e pa mynxyr!

Zemrn e kam shndosh
po trupin n pes pjes
m shum se nj shekull
jam nn deg t rrufes

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

GJENOCIDI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:53 am

N antologjin e v r a s s v e
nuk ka ndonj popull tjetr
m vrass dhe m barbar , se
populli serb, se urrejtja e tyre
kundr p o p u j v e f q i n j
N at harlisje t u r r e j t j e s
t shkatrrimit dhe t djegieve
ne e dinim se do t vriteshim
se ata shtinin me arm t rnda
mbi shtpit tona t bukura
mbi fmijt tan t pashm
Gjenocidi s e r b n Kosov
s ishte fjal boshe as i sajuar
ai vriste , qllonte , gjymtonte
popullin m t lasht t toks
dhe dehej me mizorin e tij
far jan serbt, kush jan ata
lexoni emrat e t pushkatuarve
emrat e gropave me v a r r e
emrat e nj milion t ndjekurve

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

MMA E ALBANIT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:54 am

Sa her kthehem n at koh
goja m merret nga ato krime
me forc un jam prgjakur
kur foshnjn ma masakruan
Zemra t v o c k l a t liris
ju sishit nj, as dy, po dy mij
dora e barbarve serb ju vrau
sikur ju t i s h i t t mdhenj
Me mizorin e m mizorve
me mizorin e m vrassve
ata sju lan t rriteni, ju vran
n fillimet tuaja m t bukura
Ilir, Shqiponja , Gresa , Astrit...
ju shtyheni t m pyesni mua
ku ishim ne kur juve ju vran
bm ne q t mos vriteni
Zemra t v o c k l a t liris
mos i mshoni dheut me duar
mos qani, qetsohuni,..ndaluni
se mmn mund ta mendni!...

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

HIMNI I PRESHEVS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:54 am

Ngritemi q t j e t o j m
Ngritemi q t ndrtojm
Ngritemi t bjm m shum
se Shqipri sht Presheva

Si t jetoj me terrin tnd
me duart tuaja t prgjakura
me drejtsin e t padrejtit
Me at q vetm m ndjek

N kt t o k denbabaden
un kam varret e strmome
t rnt e t gjitha betejave
kngt e t gjitha kohrave

O ti q flet krejt ndryshe
K o s o v sht emri im
Kosov sht g j a k u im
Shqipri sht Presheva, hej!...

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

PIKAGJAKU

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:55 am

Ti q puth buzt e mia
q m josh e prqafon
ti je m e dashura ime
mbrmja ime e bukur

Ca pika gjak n duar
ca pika gjak n gur
mu dukn t etshme
tek mbahesha pr mur

I plagosur n betej
un ndjehesha i gjall
pr m u r i mbahesha
t mos bie n varr!

Nn at qiell t grisur
me eshk e me uror
ca pika gjak n gur
me gjak u bn flamur!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

NJ PYETJE ONUFRIT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:56 am

Ku e gjete t kuqt e diellit
n ciln p e m , tek cila gurr
N ciln deg t molls e kpute
Tek cila u j v a r e u putht

N nj m u a j paksa t nxeht
kur do gj e shikoja n largsi
N qershor,.. nn hije t qershis
N Tomorr, takova Tomoritn

Ndodh t puthemi e tmos flasim
ndodh t puthemi e t dehemi
n diellin e ngroht t asaj vere
t kuqt ishte n brendin e sa j

Nn qiellin p r u s h t Tomorit
Tomja mi fali buzt, syt, gjirin
dhe,..fal ndrhyrjes s qershorit
n buzt e saj gjeta at t kuq

Koht ikin e nuk kthehen m
flokt prej qershori mu bn gri
Un t kuqt e mora nga diellit
n veshult e Vashs s Tomorri

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

I HUAJI

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:56 am

T dieln, t hnn
I “bardhi” ish i zi
T hnn, t dieln
Nj shi puth nj shi!

Dardani e Monika
“Romeo e Zhuliet”
Monika e Dardani,
Drama ishin v e t

Liqenit t Gjenevs
Dallga-dallgn tund
Mbi vark t liqenit
Putheshin pa fund!

T dieln , t hnn
S h i t s i ishte i ri
Pas luleve e banakut
Monika sishte e tij!

Qyteteve t Evrops
“Biznesi” s ka kufij
Kulmet a r r i h e n
Por drama prmbi!..

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

GJILANIT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:57 am

poetit, Rexhep Elmazit

I vetm, i vetm
si nj qytet n shi
vrassi t vrau
tek v a r g u i ri!...

Gjilanit n kng
m i m i r i djal
Gjilanin e deshe
n Gjilan t vran!

Zemra tha paguan
knga do t mbes;
t vran e t shan,
t shan e t vran!

Gjilanit n kng
m i m i r i djal
Gjilanin e deshe,
n Gjilan t vran!...

G j i l a n, 1980

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

ARTI YN

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:57 am

Krijuesi yn populli
Poezit e tij t para
i shkroi n gur, n dru
n rrn e but t lumit
n flett e dushkut t ri
n dshirat e panumrta
n ndryshimin e stinve
n kryqzimin e kohve
Poezit e poetit popull
i g j e j m t shkruara
npr f a q e t e gurve
“Kroi, biri im, mos qaj
un isha tek ju, mbahu,
ti do t vish tek un
deri t vij ajo dit, jeto
mos mbaj zi pr mua
Kjo p o e z i e bukur
E gjetur n Trnoc
sht e autorit popull

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

POEZIA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:58 am

N poezi kam gjakun tim
m t bukurn frym t jets
sa her qan a lngon historia
bubullin , bubullin p o e z i a

Me urtsi lviz kryeneja
asnj ast t mos jet largsi
n gjith shtrngatat e kohs
ajo ngrihet me vargun e ri

Mbetje vajesh i sillen vrdall
q poezin ta baltin me zall
arti i fort hyn ku dshiron
q t bukurn vet ta mblton

Dhjamin dhe zhelet e kohs
asnj trajt e artit s i duron
poezia ndodh t ligshtohet
sa her me emr shenjzon!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

KNGA E KMISHS

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:59 am

Fol Kosov, Kosov dardane
Zemra qan m dhemb pr ty
N tokn time i huaji sm l
T mbjelli far t ngrej shtpi

Dyzet luftrat i kam n trup
N flamurgjaken i kam veshur
Ik nj shekull e tjetri vjen
Gjaku y n prher u j e m

Kmisha e gjakut gjak kullon
Vuajtja dhimbjen drithron
Vjen i h u a j i e m bastis
M v pranga,...e m degdis

Gjaku i trimave vlon e vlon
Pr l i r i ka ve nj f r o n
Fol Kosov , Kosov-Shqipri
Kurr, Kosov, m nn Serbi!

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

TOPANICA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 12:59 am

At nat do gj mungonte
vetm terri ishte me bollk
ishte vrant, binte shi, ftoht
ne ishim m t pambrojturat
( n u s e sapo t martuara)
burrat tan ishin ushtar n
n Bosne, Kroaci e Slloveni
Ne ishim nuse t reja,lehona
t bukura dhe shtatzna, t
pashme.Ujku berret i zgjedh
ajo nat e arrestit u shoft
fshati fqinj neve na dhunoi
njerzit e tyre na poshtruan
do gj ndodhi n mesnat
ne sishim nj, as dy, por 33
n u s e,... t posamartuara
t bukura si ka dasht zoti
se pr ato plag t nuseve
edhe mureve u vinte keq!...

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

LULEPJESHKA

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:00 am

Si pikat e shiut n ver
q reja i bashkon, jan
dhe t puthurat tona
q shpirti i dshiron

Mos m plqe i dashur
se un jam e dashuruar
thuam s’i do t bhet
nse ne mbetemi larg

Kraharori m digjet
zemra far s’m thot
mos m plqe i dashur
se pa ty nuk rroj dot

Mos m plqe i dashur
nn kto pika s h i u
se jam e pafuqishme
q ty t kundrshtoj

Mos m plqe i dashur
se u n t dashuroj
nn kto pika s h i u
zemra far sm thot!..

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

HIMNI I GJAKUT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:00 am

Gjith a j r i n e atdheut
q errat e shprndajn
sht pasuri e natyrs
nj prodhim am i toks

Gjith diellin e atdheut
q s o t e konsumojm
sht pasuri e t gjithve
pr nj jet m t mir

Gjith yjet e pashuara
q Prishtina i kndon
jan yje t Tirans , t
Preshevs e Bujanocit

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

HIMNI I ARBRIT

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:01 am

Q nga pellazgt dhe ilirt
n t prpjetat e historis
tremij vjet e ca m par
tokn ton e bm me far

Npr luftra dhe beteja
me gjak tonin ty t lindm
g z o h u liri , qeshu liri
me gjak zemre ty t rritm

Mendje, duar, i bashkuam
duar e mndje i shtrnguam
q nga pellazgt e iliriott
ty l i r i t falemi shum

Rrustem Geci/ poezi nga libri, “Kanuni poetik” libr me 1 mij e 600 faqe dhe 2005 poezi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Rrustem Geci

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi