Valentina Madani

Shko posht

Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:53 am


ka lindur ne Tropoj me 2 gusht 1972. Esht diplomuar ne faklutetin e Mjeksis Veterinare. Pas mbarimit t studimeve ajo sht marr me gazetari. Qe nga viti 1998 punon si gazetare politike ne te perditshmet shqiptare. Ka punuar ne gazeten "Albania", "Tema" dhe aktualisht eshte gazetare e "Standard". Gjat ktyre dhjet viteve, Valentina Madani ka bashkepunuar edhe me gazetat "Iliria" ne SHBA, "Fakt" n Maqedoni dhe "Bota Sot" n Zvicr.
Ndrkaq poezia sht pasioni i saj i madh.. Esht autore e dy librave me poezi.
N vitin 1998 ajo botoi vellimin me poezi "Perse dashurova mbretin" dhe ne vitin 2006, vellimin tjeter me poezi "Engjelli persoset rrugeve".
Poezia e Valentina Madanit na sjell nj atmosfer t trishtuar, t mbushur me mdyshje dhe zhgnjime nga nj bot q ka humbur sensin, q sht zhveshur nga idealet, nga nj bot e shpirtzuar q i merr impulset nga instinktet primitiv dhe her her vulgar. N kt bot tragjike n prmbajtjen e vet, ku duket se jeta e ka humbur kuptimin e par, poezia e Valentina Madanit, vejn pr t dshmuar ndrkaq, forcn e shpirtit t njeriut, thellsin e ndjenjs, pastrtin e idealit, bukurin e shspirtit q sht n gjendje ta intimizoj dhe ndryshoj botn, qoft edhe tek nj individ i vetm, duke faktuar ekzistencn ndryshe.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:55 am

Askush, nuk di asgj, pr asknd…
E merkure, 27-02-2008, 08:49pm (GMT)

Shkrepja e aparatit,
Nj lvizje e prer
E fiksuar mbi buzqeshjen rrokopuj,
E ngjisur n epshin e papenduar.

Pas shpins s myst,
lrkurs s verdh e t trishtueshme
gruas i prkiste gjithka,
Edhe rikthimi n virgjresh.

Ndjehet kaq fillikat
Saq nga trupi nxjerr
edhe t mirn, edhe t keqen,
t dyja njhersh
se sht br grua e vrtet,
me emr e me mbiemr.
Gjunjt e ngritur npr kofsh
I rrshqasin n gjeografin e trupit
Duke I marr kthesat rreth cakut t holl,
Aty ku nj lot pati dal.

Dhe dikush ankohet
pr kupn e zotit q e piu prjet,
I braktisur nga miqt qeflinj
Pr shkak t cips s holl t knaqsis,
ku gruaja ndjen thumbimin talls n shpin
e sigurt,
se askush nuk di asgj
Pr asknd..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:55 am

E ecura e drerit
E merkure, 27-02-2008, 08:47pm (GMT)

N qytetin kundrshtar,
Me rrug t zvogluara,
Ku njerzit hyjn fshehtas si indiant,
Dreri i krrusur, nga hidhrimi
Ec me ritmin e zemrs sime,
Hutueshm
Ngadal…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:56 am

Ati im dhe tregimi pr jetn
E merkure, 27-02-2008, 08:46pm (GMT)


Im at m rrfen do dit pr jetn,
Histori t pandodhura, fosile ndrrash
Si sythe t ngurosur.

Jeta shkoi ndagal tej dritares s tij
Si nj lun q ndjek rrpirat.
Ai nuk u ngut kurr t shkulte prej saj,
as m t mirn,
as m t tmerrshmen…

...dhe un kuptoj
se n jet m duhet
dika m e madhe se nj valixhe.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:56 am

Puthja franceze
E merkure, 27-02-2008, 08:45pm (GMT)

Mllefi i zjarrt i Apollos kokkrisur
Iu vardis Luvrit dit e nat
U kthye n Minjon.

Ne detet dinak e t egr
Uliksit iu fanepsn npr nat
burri i gruas s tij t pabes
Dhe fytyra e saj si hn e lodhur
harruar te kembt e shtratit…

Francezet q msuan historin nga nj udhtar
Puthin ndryshe

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:56 am

ndrra t shkurtra
E merkure, 27-02-2008, 08:44pm (GMT)

ndrra t shkurtra
N trajt barishtesh nn hije,
njsoj e m pak se asgjja ku
je i detyruar t thrrassh dik
Pr t zhdukur
Gjurmt e shkujdesjes
e zhvendosjet milimetrike t shpirtit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:56 am

Tinzisht
E merkure, 27-02-2008, 08:43pm (GMT)

Po iki larg…
t shkoj n at vend
ku njerzit
luftojn m pak me natyrn,

atje ku t mos kem mundsi
t mendoj
egr, tinzisht…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:57 am

Kthimi q nuk kryhet
E merkure, 27-02-2008, 08:42pm (GMT)


Nj kthim q nuk arriti t kryhet
Dergjet n syt e qenit t plakur.
Strehet e zgjatura mbi rrug
Pikojn n qafn e t panjohurit
Limfn e nj ndrre t smur.

Gjinjt e fryr t gruas
Me njoll t zez n mes.

ndrrat e ndryme n arkivol
nuk ka se kush t’i varros.
N syt e qenit t plakur
Hija e t zotit shuhet ngadal...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:57 am

Nj mij arsye
E merkure, 27-02-2008, 08:41pm (GMT)

Muskujt e kontraktuar gati pr nisje,
Tendosn qafn e fiskuar
N murin prej kartoni.
Shtohen rrahjet e pulsit pas kapakve t syve,
Njsoj si t luash me llotarin gjenetike.

Mes zhurms s but
T flokve t dbors
U dgjua shqiptimi I rrokjeve sporadike,
N ekuacionet jolineare
Ku s’ka asgj t re.
Trupi gjeti nj mij arsye pr t’ja mbathur
Tek takimi me nj trup t panjohur

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:57 am

Rrefimi i menduris
E merkure, 27-02-2008, 08:40pm (GMT)

Ti lexon brinjas
Nj dredhi gjumi,
Qafa e pambukt
Papritur shket
N gjysmhije rrethore,
Si argjend I shkrir.

menduria
U fut n nj jet,
Q thuhej se ish e lumtur
Dhe plot knaqsi,
Duke e shkatrruar nga brenda
Me ecjen mbrapsht si gaforre
dhe prkujdesjen e vogl
n thithjen e guackave.

Ai rrfim,
S’m l t besoj
tek nj burr
q buzqesh shum…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 1:58 am

T trokassh papritur
E merkure, 27-02-2008, 08:38pm (GMT)

Asnjher s’m ka plqyer
e trokitura e papritur n der.
Nuk jam dikush
Q ka prirje t mbetet pa frym.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Valentina Madani

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi