Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:18 am

1

Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumturi.
Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".


2

Nė ėndėrr, kur Agimi zbardhėllonte,
Njė zė qė nga Taverna po gjėmonte:
"Cohuni, djema, e Verė sillnani,
Se Fati na e tha lėngun sonte".


3

Dhe posa nė tavernė kėndoi gjeli,
Besnikėt jashtė thirrėn "Portat ēelni!
E shkurter ėshtė Jeta, ja, u mplakmė
Dhe mbetmė si kofini pas sė vjeli".


4

A di pėrse kėndesi po kėndon
Dhe menatė nga gjumi po tė zgjon?
Qė shkoi njė ditė po tė lajmėron,
Dhe ti, ēkujdesur, fle dhe ėndėrron.


5

U gdhi! Me verė zėmrėn e zbardhėlloj
Pėrdhe ēdo Fe tė Natės e dėrmoj:
Nė Djall dėrgoj Parajsėn e pėrpjetė,
Gėrshetin me lahutėn lavdėroj.


6

Kur Diellin me zjarr kurorėzuar,
E pret me gas Natyra faqeshkruar,
Shoqen me mall po shoh nė gjumė shtruar
Dhe foshnjėn buzėqeshur mė tė zgjuar.


7

Ja, Kup' e Qiellit skuqet prej Agimit,
Bilbili nisi kėngėn e dėfrimit
Me trėndafilin: Eja, Faqepjeshkė,
Natyra qesh; nem Qelqin e Rubinit.


8

Zgjo-hu! Mėngjezi me shigjet' e grisi
Perden e Natės, Yjt' i arratisi,
Dhe Dielli gjahtar me rreze kapi
Cdo majė mali, pallati e lisi.


9

O Engjėll faqedritė, ja u gdhi,
Shtjer Verė dhe kėndo me ėmbėlsi!
Xhamshidi e Khosroj qysh lulėzuan,
Qysh dimėrojnė sot nė Varrverri.


10

Ja, Mars'i ri dėshirat na valon,
Cdo shpirt i mėnēur nė Gėrmadhė shkon
Ku dor' e Moisiut zbardh nga degėt
Dhe frym' e Krishtit tokėn gjelbėron.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:18 am

11

Mbi lulet po pikojnė vesė retė,
Dhe me njė zė qiellor Bilbili shkretė:
Ah, Verė! Verė! Trėndafilit
I lyp t'i skuqė faqėzėn e zbehtė.


12

Bilbili nėpėr kopshtet nė Pranverė
Sheh Lilin Kup' e Trėndafilin Verė
Dhe thotė: "Puthuni e pihuni!
S'e gjeni kėtė ditė tjatėr herė".


13

Shiko luadhe, lule, bukuri,
Lumenj kristali, kronj e brohori:
Nga dimri Ferr pranvera Qiell na ndriti,
Gėzo mi Dhe Parajsėn me Huri.


14

Desh Trėndafili e thotė: "Lulėzoj
Dhe botės bukurinė po ia shtoj:
Pastaj e hap kuletėn e mėndafshtė
Dhe pėrmbi kopsht thesarin po e shtroj".


15

"Jam, thotė, lulja e Josefit t'ri
T'Egiptes, xhevahir, zėmėrflori:
Ja edhe rrob' e kuqe gjak, e ējerur
Prej vllezėrve dhe gruas Petefri.


16

Tufani kopshtin kur ma ēkatėrron
Dhe Rrot' e Fatit shpresat m'i dėrmon,
Pėshtillem si burbuq' i Trėndafilit,
Po zemra gjak pėrbrenda mė pikon.


17

U dogja dhe u pėrvėlova: Verė!
Nga vrer'i lotėve u shova: Verė!
Nė Qelq rubin, e Dashur, dhe Luten
Dhe nga ky zjarr shpėtova: Verė!


18

Me Ver' e Vajza, me Lahut e Valle,
Me Fyell e me Kėngė po s'u ēmalle,
Jeta s'vlen hiē: Se pa kėto nuk ėshtė
Veē pemė helmi, pus e tym vėrdalle.


19

Nga njėra dorė Trėndafil e Grua,
Nga dora tjatėr patsha Rrush e krua:
"Zotit - po thoni - i ardhtė keq pėr mua!"
Po as m'a fal pendimin, as ia dua.


20

Njė Engjėll mė tėrhiqte nė Xhami,
Njė Djall po mė zvarrniste nė Dolli;
Po Ver' e kuqe e fitoi davanė:
Gėrshet kėtej - edhe andej Hardhi.
Fotografitė e Bashkėngjitura

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:19 am

21

Nė prehėrin e Hurisė kur gėzohesh
Veten humbet, e veten gjen, bekohesh:
Kur pi kungatėn shpirtrėmbenjėse,
Pėrsipėr Jetės, Vdekjes lartėsohesh.


22

Te Shpell' e Verės kemi hedhur mendjen,
Dehemi, puthim pėr tė mbledhur mendjen:
C'pyet? Gjykim e tru na kanė rrjedhur,
Se Vajzat na e kanė vjedhur mendjen.


23

"Pse s'pi mė pak?" mė thonė njerėzia,
"Pėr ē'arėsye s'ka kufi Dollia?"
Njė: Faq'e Vajzės; dy: Rubin'i Verės,
Ja shkaqe si kristal nga qartėsia.


24

Drit' e Kungatės vlen ēdo mbretėri
N'Evropė dhe n'Afrikė dhe n'Azi:
Rėnkim'i Vajzės mallėngjen mė rėndė
Se ēdo shamat' e turmės nė Xhami.


25

Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.


26

Si mjer' ay qė Dashuri s'ka ndjerė
Dhe zemra s'i ka ndritur nė prėnverė:
Pa Ver' e Dashuri ēdo dit' e shkuar
Prej meje s'nėmėrohet asnjėherė.


27

S'ka hir apo shėmtim nė Dashuri,
Pėr Ferr e pėr Parajsė s'ka mėrzi,
As pėr pallate a kasolle a shpella
As pėr mėndafsh a rrecka a stoli.


28

Kjo zemr' e marr' e mbytur nė mjerime
Pa prerė vuan e lėshon rėnkime:
Kur mė dha Zoti Verė Dashurie,
Ma mbushi kupėn gjak prej zemrės sime.


29

E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
S'e ēmoja kur e kisha... Ah, ēma priti!
Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.


30

Rėnkoj e psherėtij, se s'tė kam pranė,
M'u ēuar zėmra, vojtjet mėnt s'mė lanė,
Askujt s'ia qaj dot hallin, djall' o punė:
Vrermjalt' e flagėves' e qiellhapsanė!
Fotografitė e Bashkėngjitura

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:19 am

31

Nga hidhėrim'i ndarjes jam pėrpirė,
Sa e sa herė zemra m'ėshtė grirė:
Ty natėn tė kujtoj e psherėtij,
Nga malli digjem, si qiriri kam shkrirė.


32

Kur s'dhėmp e s'shėmp nuk ėshtė Dashuri,
Pa Ferr s'gjen dot Parajsė dhe Huri:
Kur zjarr' e ke nė gji, me nat' e ditė
Sot ndrit me gas e nesėr ndes mė zi.


33

Te rrug' e Trėndafilit plot me gjėmba
Pikova gjak, u ēora dhe u shėmba:
Pa qindra plag' e ēpojtje s'qepeht krehri
Nė flokėt e sė Dashurės me dhėmba.


34

Zemrėn me sy e dashura ma ndes,
Zemraqiri me flakėn rron e vdes:
Te flak' e bukur zemraflutur turret,
Kurban e tėra digjet pa kujdes.


35

Me syrin bukuri e dritė ēpall,
Nė zemrėn Dashuri e zjarr mė kall:
Ti s'mė vė re aspak ose mė tall,
Kur unė pshėrtij pėr ty me mall.


36

Zefire, fryre, syri im tė pa,
Nga gjoksi zemra m'iku dhe mė la
Dhe dyke fluturuar pas tė ra:
Banesėn sot nė gjoksin tėnt e ka.


37

Selvia qė mė bėri skllav e mbret
Tani mė nisi prapė muhabet;
Mė qesh me buz' e sy, se shpirti i thotė:
"Bėje tė mirėn dhe e hith nė det".


38

E dashura shkėlqeu, mė vėrboi,
Zemra mė fliste gjuha mė pushoi:
Kush pa me sy torturė kėsisoj?
Nga etja u dogja, u shova mun te kroj.


39

Kush nė Gėrmadhen tė ka prurė, kush?
Kush ta ka ēfaqur natėn mirė, kush?
Kush tė ka fryrė tė mė ndezėsh furrė
Nga Dashuria tė sėmurė, kush?


40

Nė kėtė Dhe pa prehje, pa pushim,
Jam lodhur me kėrkim e udhėtim:
Tė bukur Qiparis si ti s'kam parė,
S'tė kapėrcen as hėna nė shkėlqim.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:19 am

41

O ti mbi Dhe m'e zgjedhura Selvi,
M'e shtrenjtė je se shpirt dhe syt' e mi:
Gjė mė tė ēmuar se sa jeta s'ka;
Njė qind herė mė e ēmuar mė je ti!


42

Si nė mėngjes burbuqi i vesuar
Me rrezet buzėqesh i ngushėlluar,
Mė ndrit me gas fytyra e pėrlotur
Kur zemrėn ti ma ngroh me syt' e shkruar.


43

Ti, qė me faqe Rrushin e kapėrcen,
Dhe qė me zė Bilbilin e gėnjen,
Njė sy i luan Mbretit t'Babilonės
Dhe mbretėresh' e kulla ia rrėmben.


44

Pėr ty bėj be tė hedh nė det dhe nderin;
Nė shkelēa fjalėn, shkelmin nem dhe vrerin:
Nė mos mjaftoftė jeta ime e zezė,
Laj borxhin nė tė Funtmin Gjyq me Ferrin.


45

Sa kohė munt, e Dashur, ngushėllomė,
Nga barr' e vrerit zemrėn lehtėsomė;
Se bukuria jote s'rron pėr jetė;
Shpejt! Nesėr zbresim qė tė dy nė Llomė.


46

Me buzėt gjak, Sirenė, dehm' e mpimė,
Me dhėmbėt e me thonjtė ēirm' e grimė:
Me krah' e me gėrshetė mbytm' e shtrimė,
Me syt' e tu tė zjarrtė tretm' e shkrimė!


47

Me Bukė sa pėr shpirt, me Hėn' e Zanė,
Me Ver' e Harp' e Vjersha dhe ty pranė
Nė Pjergull tė Gėrmadhės jam m'i lumtur
Se nė pallat a fron njė qint Sulltanė.


48

"Sa bukur tė jesh Mbret!" disa mendojnė;
"Sa ėmbėl nė Parajsė!" ca besojnė:
Ah, merr trumpetat e ler kusurin,
Daullet, pompat lark le tė gjėmojnė.


49

Nė botė kotėsira mos lakmo
Tė mirat e tė ligat ia harro:
Kthjelloje zemrėn si ky Qiell i kaltėr,
Si Yll mė ndrit, si Diell perėndo.


50

Shpirti pėr ku m'u bė prej Perėndie?
Pėr Qiell a Ferr? S'e di, po veresie
S'lė gas tė saktė, Ver' e Vajz' e Kėngė,
Pėr profka, ėndrra, prralla shenjtėrie.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:20 am

51

Se save qė pėr Dhenė bėjnė rragė
Dhe save qė pėr Qiell hedhin flagė,
Nga Kull' e Natės Korbi u bėrtet:
"Tė ēmėndur! S'ka as lart as poshtė ēpagė!"


52

Me vajzėn nė prėnver' e nė lėndinė
Me Kėngėn, me Lahutėn, me Dollinė
Dėfrej: le tė mė shajnė; s'mė ha malli!
Kėtu e gjej Parajsėn, Perėndinė.


53

Me Ver' e Valle, me Huri - nė pastė,
Te vija nė lėndin' u shtri - nė pastė,
Dhe humbi fare Ferr'i zi - nė pastė,
Dhe ja, Parajsa na u gdhi - nė pastė.


54

Njė kupė Verė, mor Saki - ta puth!
Vajzėn e bukur si selvi - ta puth!
Atė gėrshet si lak tė zi ku kapet
I urti plak e djal'i ri - ta puth!


55

Nem kupėn dhe kėndo njė melodi,
Me Engjėj dhe Bilbilė simfoni:
Se Vera qesh, kėndon, kur rrjeth nga shishja
Dhe s'duhet pirė veē me brohori.


56

Me gjithė Trėndafijt' Irami u shua,
Qelqi magjik Xhamshid u ēduk nė prrua,
Po prapė Vreshta Rrush rubin na nxjerr
Dhe kopshti lulėzon ku rrjeth njė krua.


57

Shih, mijėra burbuqe lulėzojnė
Dhe erėt mijėra pėrdhe rrėzojnė;
Dhe ditėt qė na sjellin Trėndafilin
Xhamshid e Kaj-Kobad na i ēkallmojnė.


58

Po eni me Khajamin dhe ia shtroni
Dhe Kaj-Kobad e Kas-Khosro harroni:
Rustemi le t'ju ftojė nė kushtrim
E Taji nė zijafet, mos i dėgjoni.


59

Eja, mbush Kupėn e nė zjarr gėzimi
Vėrvit ēdo vrer e helm tė zi pendimi:
Se Shkab' e Kohės Jetėn na shkurton,
Dhe shih se sa shpejton nga fluturimi.


60

E Dashur, mbushma Kupėn qė kthjellon
Tė sotmen nga vreri q'ikėn, tmerr q'afron:
Po nesėr? nesėr ndofta fryra, humba
Nė shqotėn ku e djeshmja fluturon.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:23 am

61

Na fryri dita, mor Saki: sill Verė!
Jetėn s'e shohim pėrsėri: sill Verė!
Bota njė her' u mbyt nė kataklizmė,
Ashtu u mbytshim me Dolli: sill Verė!


62

U bėra prapė djal' i ri: sill Verė!
Kėrcej me flag' e lumturi: sill Verė!
S'ka gjė, nė qoftė e hidhur, mor Saki,
Si jeta ime nė Persi: sill Verė!


63

Sakinjtė derdhin Ver' e vala rrushi,
Nė zemra shuajn' afsh' e avull prushi:
Lavdi, o Zot, se dhe kėtė ballsam
Qė na shėroi e me shėndet na mbushi.


64

Si merimanga vallė pse ta tjerim
Perin e Jetės, kur pastaj e ētjerim?
C'do tė fitojmė kur aspak s'e dimė
Frymėn qė marrim jasht' a do ta nxjerrim?


65

Nė Nishapur ose nė Babilon,
Me Kupėn qė tharton e ėmbėlson,
Fletėt e Jetės njė nga njė na bien
Dhe lėngu i saj pa reshtur na pikon.


66

Ah, mbushini Kupat! Zemra na thėrret,
Se Koha nėpėr kėmbė po na shket:
E djeshmja vdiq, e nesėrmja s'na gjen;
C'mėrziti kur e sotmja ka lezet?


67

Ditėn e shkuar fare e harro
Dhe pėr tė nesėrmen mos u mendo:
Gėzo njė ēast tė lumtur, faqebardhė,
Dhe Jetėn n'erė mos e ēkatėrro.


68

Pėr nesėr mos u verdh sa pa e parė,
Tė sotmen e gėzo, mor djal' i mbarė:
Shpejt ikim nga ky Han e hasim shokėt
Qė shkuan shtatė mijė vjet mė parė.


69

Me Buzėt trėndafilen shtatselvi
Kėndo e nat' e ditė zbras Dolli:
Se nesėr Vdekja fryn, te ēthurr si lule
Dhe fletėt t'i pėrmbledh nė Dhe tė zi.


70

Tė shkuarat mos i kujto me lot
Dhe pėr tė pritmet mos u loth mė kot:
Sa kohė nė luadhin je, kullot;
Nga drapr' i Vdekjes nukė shpėton dot.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:23 am

71

Buza qė puth e Vera qė po pi
Vėrtet mbarojnė dhe ato si hi:
Po sot tė paktėn je njė hi i gjallė,
Gėzohu sa s'kalon nė Hiē tė zi.


72

Sa kohė po vazhdon kjo Jet' e ngratė
Pėr qafe kape Qiparisn' e gjatė.
Se nesėr Mėmė-Dheu do t'tė kapė
Dhe posa tė pushtoi s'tė lėshon prapė.


73

Sa nga tė dashurit mbi kėtė bar
Qė m'emėruan pėr trashėgimtar
I zbraznė Kupat rrotull nja dy herė
Dhe heshtn' e zbritnė njė nga njė nė varr.


74

Mė shkuan shokėt! Vdekja pa mėshirė
M'i shtrydhi njė nga njė si Rrush nė Tirė:
Festuam, pim' e biseduam bashkė,
Pastaj u shtrin' e thanė: "Lamtumirė!"


75

Dhe ne, qė sot dėfrejmė nė lėndinė,
Ku pleqtė na bekuan me Dollinė,
Dhe ne nė shtrat tė dheut do tė zbresim
Dhe do ta zbrazim vendin pėr risinė.


76

Si lot pikon nga Qiell'i mvrojtur shiu
Sis' i jep lules si njė ēilimiu;
Nga varri bukėn ia mėkon njeriu:
Bga pluhr'i tij kjo lul'e bukur mbiu.


77

M'i kuqi Trėndafil i ēdo behari
Nga toka mbin qė piu gjak Qesari:
Nė gji tė kopshtit manushaqja shket
Prej faqes Vajzės me ulli nga Varri.


78

Dhe kjo lėndin' e njomė qė po ēel
Bregun e lumit ku tani po ngel,
Ah, pshtetu leht' e but' e mos e shkel,
Se s'di nga cila buz' e bukur del.


79

Ah, Trėndafili me prėnverėn shkon
Vjeshta risisė fletėt ia rrėzon:
Bilbili, qė nė degėt i kėndon,
Ikėn - e kush e di ku fluturon?


80

Ah, pini dhe Khajamit shtjerini!
Profetėt le tė flasin, lerini!
Njė gjė ėsht' e vėrtetė: Lulja vdes,
Si lulėzon, - dhe profkat prejini!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:24 am

81

Cdo shpresė qė nė flakė na pėrfshin
Shuhet e bėhet hi; a shkrepėtin
Mbi kum tė shkretėtirės si dėbora
Njė or' a dy - dhe menjėherė shkrin.


82

Nė Dhe, o shpirt, tė mirat si pėr Mbret
Dhe gazet e dėfrimet plot lezet
S'tė janė veē si ves' e lulevet,
Qė ndrit menatė dhe pastaj humbet.


83

Edhe ay qė mbleth e shin flori
Edhe ay q'e heth, e derth si shi,
Kur vdesin nukė bėhen ar e mjaltė:
Po kalben, myken nėnė Dhe tė zi.


84

Te ky Karvan - Saraj faqekėmbyer,
Qė netėt edhe ditė ka pėr dyer,
Sulltanė pas Sulltanėve u shtruan
Sa ish' e thėn' - e iknė tė pakthyer.


85

Ja, sot gas paske dhe shėndet: pastaj?
Ja, mot tė patshim si simvjet: pastaj?
Ja, qofsh i lumtur njė qint vjet: pastaj?
Ja, pėr ēudi, dy qint si mbret: pastaj?


86

Dhe tre qint vjet tė rrosh e plot me dritė,
Kėtejza do tė shkosh me lot njė ditė,
Qofsh Mbret i lart' a lipės i ngratė
Nė **** do tė mbarosh pa mot i mpitė.


87

S'banojnė veē luanė dhe zhapi
Nė sallat ku Xhamshidi u shtri, u pi:
Bahrami, qė me lak onagre kapte,
U lak, u kap nė llom' e pellgpusi.


88

Kėshtjella gjer nė Qiell njė herė ndriti
Dhe Mbretėr e Qesarė brėnda priti:
Pėrmbi gėrmadha tani qyqja qan:
"Ku vajti, ah! ku? ku, ku zbriti?"


89

Nga mur'i Tusit Korbi po vė re
Kafkėn e Kaj-Kavusit tej pėrdhe
Dhe kujės ia kėrcet: Kaj, Kral i Ngratė,
Daullet dhe trumbetat ku m'i ke?


90

C'fitova nga tė gjith' andrallat? Hiē!
Dhe nga mundimet e vėrdallat? Hiē!
Sa para bėn se sot jam Yll e Dritė
Kur shuhem nesėr, shkoj me prrallat? Hiē!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:24 am

91

Aristotel ndriēofsh, ngrysesh e hump!
Qesar ēdo fron zaptofsh, pėrmbysesh, hump!
Qelqin Xhamshid kungofsh, thyhesh e hump!
Bahmar u lavdėrofsh, mbytesh e hump!


92

Ah, Rrot' e Qiellit vrasėse, mizore,
Sa shtyp e shtrydh nė Tirėn shekullore:
Ah, Dhe i zi, nė gji sa xhevahire,
Pėrpin, e sa dafina prej kurore!


93

Ah, Zot, qė botėn me njė urdhėr themelove,
Sa e sa zemra copėtove e shove:
C'burbuqe buzėkuqe, flokėzeza,
Pa lulėzuar nė qivur m'i shtrove!


94

O Racė Njerėzore e verbuar,
O Hiē, mbi Er' e Pluhėr e ndėrtuar,
O Hiē, e korkolitur mbi Avushėn,
Pėrball' e pas prej Hiēit e rrethuar!


95

Apo mos e harruat Historinė
Qė Botės i dha Dritėn, Diturinė,
Se Zoti me ca Llom' e Baltovinė
Sipas fytyrės s'Tij gatoi Njerinė?


96

Krijesa zbardhėlloi, Parajsa leu,
E para krijatyrė del nga Dheu:
Po pak qėndroj! Njė drapėr Vdekja kėreu,
Adamn' e shkret' e korri, e rrėmbeu.


97

Si en' e bėn me mend e thellėsi,
Kuror' i thur me nder e me lavdi:
Pastaj Poēari Kryeveprėn kap
Dhe e dėrmon pėrtokė, e bėn hi.


98

Pse pra mėrziti pėr mjerimn' e zinė?
Kėshtu e bėri Zoti Njerėzinė:
Krijesa llome, mbrujtur vrer e helm,
Vajtojnė pak e ēduken nė Greminė.


99

Njeri, Margaritari i Krijesės,
Q'u shove nga tortyrat e Jetesės,
Pi Kupėn e harrimit e tė prehjes,
Ckulu nga pellgu i frikės dhe i shpresės.


100

Pėrulu Fatit tiranik e vrer,
Pi Verė, mos pėrfill Parajs' e Ferr:
Linde nga Pluhuri, nė Pluhur kthehesh,
Sa je mbi Pluhėr, lagu, mos u ter.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:25 am

101

Ah, kap e kap ēdo gas e ēdo dėfrim
Nė Pluhėr sa pa zbritur pėr pushim,
Pluhėr nė Pluhėr, nėnė Pluhurin shtrirė,
Pa Ver' e Kėng' e Grua - pa mbarim!


102

Pi, pi sa kohė ligjėron Bilbili,
Puth, puth sa ėsht' i ēelur Trėndafili,
Dhe Kupėn plot shafran pa drithm' e zbras
Kur tė ta japė natėn Xhebraili.


103

Njė ēast nga Pus'i Jetės tė ngjėrojmė
Dhe para se tė vdesim ta gėzojmė:
Se Yjt' u shuan dhe Karvani u gdhi
N'Agimn' e Hiēit! - Oh, le tė nxitojmė!


104

Pra, si Zambaku qė me sy pėrpjetė
Pret vesėn gojėhapur lart nga retė,
Ashtu dhe ti, se nesėr u pėrmbyse
Si Kupė bosh me kokėn tatėpjetė.


105

Kur tė gjesh Verė, pije pa mejtuar,
Kur tė gjesh Vajzė, puthe pa pushuar,
Se as pėr mjekrėn tėnde as pėr timen
S'kujdeset Zot'i Math i lavdėruar.


106

Rrot' e ēkujdesur po vėrtit Dynjanė,
Shenjtorėt nuk ja shqitnė dot Davanė:
Kij mendjen, nesėr vdes, merr ėndrra fund,
Tė piu varri, krimbat do t'tė hanė.


107

Lėviz, Khajam, se Kup' e Vdekjes vjen,
Se Fati nėnė Rrotė tė mbėrthen:
Pi Lėnk, puth Lule! Lart nė Qiell s'i gjen!
Se Feja me Parajsėn tė gėnjen.


108

Mos u mėrzit me punė Perėndie,
As me andrralla e profka Njerėzije:
Mbyti tė gjitha nė duman tė Verės
Dhe loj me Trėndafij e Rrush Hardhie!


109

Munxosi Qiejt' e shurdhėr qė shkelmuan
Cdo lutje qė tė mjerėt u drejtuan
Dhe kap Dollin' e pėrqafo Selvinė:
Kush na u kthye nga ata qė shkuan?


110

Gjer kur, gjer kur do tė pėrpiqemi,
Me Fe e sherr Sheri tė piqemi?
Mė mirė lagemi me Lėnk prej Rrushi
Se sa me vrer pėr hiē tė ligemi?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:25 am

111

Me mjekrėn ēdo Tavernė ta kam fshirė,
Parajsės i kam thėnė: "Lamtumirė!
E bukur je, po nukė bėn pėr mua!"
Kėrkomėni nė Vreshtė dhe nė Tirė.


112

Pėr Ligjė kam pėr ditė tė dėfrej,
Pėr Besė kam ēdo Fe ta kapėrcej;
Kur mora nuse Jetėn, s'deshi pajė;
Mė tha: "Gas pafsh, atė pagesė vlej".


113

E dini, o miq, se nė kasollen time
Dasmė tė re kam bėrė me dėfrime:
Tri her' e ndava Fen' e Arėsyen
Dhe mora nuse Rrushkėn Serafine.


114

Pėr Qėnien dhe Mosqėnien jam munduar
E Qiell e Dhe kam matur e peshuar:
Po qė tė gjitha i hodha n'erė! S'jam
I thellė veē nė Verėn e Kulluar.


115

Kur isha i ri, kujtoja se e gjeta
Pallatin ku shkėlqente e Vėrteta:
Tani q'u mplaka di qė s'dija gjė
E qė s'di hiē nga Bota dhe nga Jeta.


116

Kur isha i ri, me zell, me mall po milja
Doktorė me Shenjtor' e trobolitja
Tė thella argumente: po pėrherė
I marrė hyja dhe m'i marrė dilja.


117

Me ta tė Lartėn Urtėsi e mbolla,
Me dorėn tim'e rrita, e pėshtolla,
Dhe kjo ish tėrė pema qė m'u fal:
"Si ujė zbrita, dhe si erė dolla!"


118

Nė Botė, dhe pa ditur as pėrse
As nga, po rrjedh pa dashur si rrėke,
Dhe jashtė saj si er' e shkretėtirės,
Pa ditur ku, po fryj te Nat' e Re.


119

Si zok nga pylli sterr' u arratisa,
Pėr njė fole nė ferr' e driz' u grisa:
Po prinjės qė di Udhėn gjėkunt s'gjeta,
Nga dera q'u vėrsula jashtė krisa.


120

Me Ujė hiēi Balta m'u gatua,
Zemra me zjarr e vrer m'u pėrvėlua:
Fryja nė Botė si njė flak' e marrė
Dhe shkrumbi im nė tym u ēkatėrrua.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:25 am

121

C'fitoi me ardhjen time Gjithėsia?
Me ikjen a m'i prishet Bukuria?
Pėrse me kaqė lot po vijm' e ikim?
Pyes mė kot, - s'pėrgjigjet Perėndia.


122

Kur shoh njė faqelule bukuri
Syengjėll, erėmyshk, e shtatselvi,
Pyes: Pse, Zot, kėtė Huri e ēove
Nė kėtė fushė plot me lot e zi?


123

Si flagė digjemi: Ku shuhemi?
Si tym vėrtitemi: Ku turremi?
Si fishkemi e shtrydhemi, kufoma
Nė Llomė kllitemi: Ku mbruhemi?


124

Tė kthjellėt lindim dhe tė mvrojtur vdesim,
Me gas ia nisim dhe me vaj ia presim:
Me lot e zjarr e vrer tė pėrvėluar
Nė tym shpirt japim e nė Varr po zbresim.


125

Kėtu qė nga padashur po kėrcasim
Dhe qė kėtej pa dashur ku po shkasim?
Kupė mbi Kupė Verė sillnani
Kėtė mallkim ta mbytim e ta vrasim.


126

Nė Botė s'ndisja, po s'mė ke pyetur!
Nė varr s'kėrcisja, po s'mė ke pyetur!
Zot, mė zvarrisni me pahir, se s'lintja
As rroja as vdisja, po s'mė ke pyetur!


127

Nė Vijėn qė pėrshkruaj nė Jetim
S'gjej Pikėnisje, s'gjej Pikėmbarim:
Nga arthmė s'pamė dhe ku vemi s'dimė,
Hiē krej, Hiē mezi, Hiēi pėrfundim.


128

Njė Qark, si un' e ti, po pėrvijojmė,
Qė jemi lark e s'piqemi vajtojmė:
Po nė njė Pikė po e mbyllim Qarkun
Dhe puthemi nė Varr, nė hiē pushojmė.


129

Nga qėndr' e Dheut nė Qiell tė Shtat' u ngjita
Nė fronin e Saturnit u avita
Dhe shume lithma e kolla zgjidha udhės
Po Fatin e Njeriut nuk e shqita.


130

Njė derė ka qė Celėsin s'ia gjejmė
Dhe ka njė vel, me sy s'e kapėrcejmė:
Pak muhabet kėtu, jo ti, jo unė,
Pastaj dhe un' e ti nė tym kėrcejmė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:26 am

131

S'pėrgjigjet Dheu as Deti qė mban zi
Me vala t'errėta pėr Perėndi,
As Dit' as Nat' as Hėn' as Yjt' as Qielli,
S'pėrgjigjemi e heshtim un' e ti.


132

Dhe Qiellit rrotullonjės i thėrrita
Dhe e pyeta: "Cila ėshtė Drita
Pėr djemt' e tu tė humbur nė errėsirė?"
"Njė mendje e verbėr!" tha njė zė nga prita.


133

Ahere Poēen po rrėmbej si burrė
Dhe Zjarr e Shenjt' e gjej nė kėtė furrė;
Ajo mė pėshpėriti buzabuzės:
"Pi, puth, se posa vdiqe, s'ngrihesh kurrė!"


134

Dhe Poēja e skalisur dhe e larė
Ka rrojtur e ka bėrė qef me barrė:
Dhe buz' e saj e ftohtė dhe e njomė
Sa puthje mund tė japė dhe tė marrė!


135

Kjo Poēe, si dhe unė, qe njeri
Q'u doq pėr njė Gėrshet e njė Selvi:
Kjo dorėz ishte krah; e pėrqafonte
Vajzėn e rrallė plot me Dashuri.

136

Njė ditė, mė tė ngrysur nė pazar
Njė poēe po artonte njė Poēar;
Dhe poēja gjuhėmpirė murmuriti:
"Ngadalė, vlla, e mos mer aqė zjarr!"


137

Punonte nė dyqan tė tij Poēari,
Njė Poēe po artonte nga pazari:
Lėfyti ish njė kok' e njė Qezari
Dhe dorėza nga dor' e njė lipsari!


138

Dėndroje dorėn, mor Poēar mizor,
Qė garbe bėn me trupin njerėzor:
Shiko, Khosroit me ēark ia shtype zemrėn,
Dhe gishtin Feridunit mbretėror.


139

Njėndizaj nė qoshen jam penguar
Dhe ah! e theva Poēen e bekuar;
Mė tha: "Si je, kam qenė; dhe si jam,
Ashtu dhe ti je nesėr i dėrmuar".


140

Dhe mos kujto se Jeta rregullon
Hesapin tėnt e timin dhe mbaron;
Flluska si ne ka Dete dhe miriade,
Saki-Vigani derdh e s'nėmėron.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:27 am

141

Kur un' e ti tė prehemi tė mekur
Do tė vazhdojė Bota e pavdekur,
Qė ardhjen ton' e ikjen i pėrfill
Si val' e detit rėrėn e pėrpjekur.


142

Pas nesh kjo Botė tutje shkon njė soj,
Dhe ty dhe mua na harron njė soj:
S'e vuri re qė diē mungon, kur s'ishim,
Kur vdesim, s'ndrron e s'ngel, vazhdon njė soj.


143

Mi Dhe e nėnė Dhe gjum' i paprerė,
Mi Dhe e nėnė Dhe trupa tė nderė;
Ah, Hiē kudo, e shkretėtir' e Hiēit!
Si hije vijm' e shkojmė nė Skėterrė.


144

Dhe kur mė kot mbi Tokėn e pakapur
Apo mbi Qiell, mbi derėn e pahapur,
Sheh sot kur ti je ti, po nesėr ē'bėn
Kur s'je mė ti, po hi nė Hiē pėrhapur?


145

Do t'ikim doemos! Pėrse pra rrojmė
Dhe shpirtin me dėshira kot mundojmė?
Mbi Dhe pa punė kur na arratisi
Nė Qiell shpėtim prej Tij si tė shpresojmė?


146

Cudi, asnjė i vdekur s'dha njė shenjė,
Asnjė s'u kthye Udhėn tė rrėfenjė
Pėr Ferrin, pėr Parajsėn a pėr Hiēin,
Po vet' u dashka cilido t'a gjenjė!


147

I varfėri nga mendja po beson
Qė Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
Po Vera e pėrgėnjeshtron e para,
Se Shpirt e Trup nė Dehje i bashkon.


148

Kur Shpirti muntka veten ta ēlirojė
Nga Trupi dhe nė Qiell tė fluturojė,
Nuk ėshtė trup e turp qė Baltovina
Ta ndyj' e ta burgos' e ta verbojė?


149

Si nė njė ēergė ku pushon njė grimė
Sulltani i drejtuar nė Greminė:
Sulltani ngrihet, ikėn, tenda ēthurret
E thurret pėrsėri pėr mė tė rinė.


150

Shpirt, i dėnuar gjak pėr tė pėshtyrė,
Pėr tė duruar kot e kot tortyrė,
Nė kėtė Trup tė ndyrė pse ke hyrė
Kur prapė jashtė paske pėr tė fryrė?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:27 am

151

Dėrgova Shpirtin lart nė Qiell mbi retė
Dhe n'Errėsirėn posht' e tatėpjetė:
M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
Mė tha kėshtu: "Parajs e Ferr jam vetė".


152

Diell. vizion dėshire tė mbaruar,
Ferr, hij'e zez' e Shpirtit pėrvėluar,
E hedhur n'Errėsirėn nga po dalim
Dhe ku po zbresim pėr tė perėnduar!


153

Kjo botė: Endrr' e shkurtėr qė shikojmė;
Ky lumė; Gjyrm' e lotit qė lėshojmė;
Ferri: Shkėndij' e zjarrit qė kalojmė;
Parajsa: ēast'i prehjes qė gėzojmė.


154

Shenjtorėt dhe Doktorėt, qė bėrtitnė
Mė kot pėr tė dy Botėt, u vėrvitnė
Nė Pluhur: fjalėt ua mori era,
Me Baltėn e me Llomėn u nemitnė.


155

Zbulimet, qė Profetėt na zbėrthyen
Dhe pėr kėto mbi Kryqe u mbėrthyen,
S'janė veē ėndėrra qė na rrėfyen
Pas gjumit - dhe pastaj nė gjum' u kthyen.


156

Arrinė gjer nė kulm tė Diturisė,
I ndrinė si pishtarė Njerėzisė:
Po n'Errėsirėn Udhė s'ēanė dot,
U mbytnė nėpėr gropa t'arratisė.


157

Mysterin sa e sa mė kot po tarrė
Gjer sot asnjė pėrgjigje s'kanė marrė;
C'gojė memece, Evė, puthe vallė
Qė na ke bėrė shurdhėr e tė marrė?


158

Njė Vel Mysteri kemi pėr kufi,
Ta ēpojė syri ynė s'ka fuqi:
Nė gjoks tė Dheut jemi si nė burg;
Ajme! Sa e gjat' e hidhur histori!


159

Nga Qielli e Vėrteta nukė zbret,
Me Dij'e Shkencė Udha nuk iu gjet:
Se Udhė s'ka, se s'na e kap dot truri
Dhe syri ynė gjurmėn e humbet.


160

C'e shtyri kėtė Qiell tė rrotullojė
Dhe ē'dorė mė nė fund do ta dėrrmojė
S'gjendet nė Botė kurrė kut ta masė,
S'gjendet asnjė kandar qė ta peshojė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:27 am

161

Natyra ėsht' e mbetet njė ēudi,
Enigmat nuk ia zgjidh dot asnjeri:
Askush s'del dot nga qarku i forcės s'tij,
Dhe mbetet mjeshtri plak ēirak i ri.


162

Darkove tėrė Tokėn? S'ėshtė hiē!
Gėrmove tėrė Botėn? S'ėshtė hiē!
Thellove dokrra Feje, kokrra Shkėnce,
Ia ēmove Fatit Rrotėn? S'ėshtė hiē!


163

Nė Hapėsirėn Dheu: **** lumi!
Dija dhe Shkėnca jonė: fjalė lumi!
Njeriu, kafshėt, lulet: flluska brumi!
Jeta dhe lufta jonė: ėndrra gjumi!


164

Kjo Botė me shkėlqime s'ėshtė hiē!
Ky Qiell me Serafime s'ėshtė hiē!
Ky fron i Jetės plot me ėndėrrime
Na varret mbi njė qime, s'ėshtė hiē!


165

Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!

165

Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!


166

Tė paskan parė ca tė shenjtėruar
Kur unė me qiri tė kam kėrkuar:
Bėj ē'mund, po je dhe mbetesh i mbuluar:
S'tė gjej gjėkunt: mė ndje, Zot i Bekuar!


167

Ah, kėtė copė rrojtje mos e nxi
Rrotull Mysterit - shpejt, mor djal' i ri:
Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta -
Dhe pėrmi ē'gjė, tė lutem, varesh ti?


168

Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta
Dhe Celės njė Elif tė vetėm gjeta:
Gjeje dhe ti, si un' i verbėri -
Dhe ndofta shkojmė drejt te Vetė Jeta.


169

Rrjeth tinės nė ēdo dell, nė ēdo krijesė,
Dhe shkel si hidrargjir nga ēdo kėrkesė:
Cdo formė merr; tė gjitha format shuhen,
Ay s'po vdes - S'ka funt e s'ka mbaresė!


170

Posa e devinojm' e na shpėton
Prapa kurtinės ku dramatizon
Tė vjetrėn lodėr tė pėrjetėshme,
Qė vet' e vepėron, Vet' e shikon.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:28 am

171

Gazmorėt qė me Kupėn po festojnė,
Shenjtorėt qė Xhamive vigjėllojnė
Nė Det humbasin pa liman, pa funt;
Njė rron e s'fle, tė tjerėt flen' e shkojnė.


172

Me mall e tėrė bota e kėrkon,
As kamės as i varfėr s'e zbulon:
Bėrtet, po vesh'i shurdhėr s'e dėgjon,
Shndrit, po syr'i verbėr s'e shikon.


173

Dan pika: "Ah! Sa lark nga Deti jam!"
Dhe Det'i jetės qesh: "Mė kot po qan;
Se tok tė gjithė jemi Perėndia;
Njė qime vetėm, Koha, po, na ndan.


174

Parad' e zbrazėt, ėndėrr ėshtė Bota,
Dhe s'gjėndet nga e qysh i kthehet Rrota:
Me Dehje dhe me Gas i zbukurohen
Illuzionet, gjepurat e kota.


175

Nga vallė lint kjo Fantazmagori?
S'tregohet dot, e vetėm kaqė di:
Ngrihet si re nga Det'i Gjithėsisė,
Kthehet si shi nė Detin pa kufi.


176

Se lart e posht' e rreth sa po shikojmė,
Tė gjitha njė fener magjik formojnė
Me Diellin si njė qiri nė mest
Dhe ne pėrqark fantazma vijm' e shkojmė.


177

Jemi njė lodėr shah me net' e dit'
Ku Fati njerėzit si gur' i qit:
Andejkėtej i lot, i vret' i ther -
Dhe njė nga njė t'i hodhi nė kutit.


178

Dhe topthi as pėr po as jo s'pyet,
Po fluturon pėr ku Lodrari e nget:
Ay q'e heth nė lėm' e di pėrse -
Ay e si - Ay e di vėrtet.


179

E Madhja Dorė shkruan me shkėndijė,
Dhe fletėn kthej: dhe asnjė fjal' e vijė
Nuk ėsht' e mundur kurrė qė tė shihet
Me lotė a me lutje a me dijė.


180

Doktorėt, fillosofėt le tė flasin, -
Nga thonjt' e Fatit nukė do tė shkasin;
S'jemi veē hallka nė Zinxhir e s'mundim
As t'ikim as ta thyejm as ta ngasim.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:28 am

181

Dhe ky ēetur pėrmbys, ky Qiell i vrarė
Ku tė burgosur rrojm' e vdesim zvarrė:
Mos i kėrkoni ndihm' e sypėrpjetė,
Se rop si ju vėrtit, mor tė marrė!


182

Njeriu i funtm' u mbrujt nga Balt' e Parė,
Tė korrėt sot del nga e Para Farė:
Mėngjez'i parė i krijesės shkroi
E funtmja ditė ē'gjė ka pėr tė parė.


183

Qėkurse Gjithėsia u krijua
Dhe Qielli me gjith' Yj kur u gatua,
Njė kopsht pėr Trupn' e Shpirtin m'u caktua,
Ashtu sikundėr u predestinua.


184

Cdo dell m'u tor prej Zotit me Hardhi;
Ah! le tė llomotit ay Sufi:
Un' e kam gjetur Celėsin pėr Derėn
Ku leh ay me buj' e patėrdi!


185

C'm'u dirse e ē'm'u thave si skeleti
Pėr Pus Mysteri e Labyrinth Kėsmeti!
Nė dorėn tėnde s'mbeti plan i Votės;
Allahu, kur e vėri, s'na pyeti.


186

C'kėrkon tė gjesh nga rrodhi Bota?
Gėzo tė sotmen, let belat' e kota:
C'mė qahesh? Zaret s'munt t'i loē
Veē se ashtu si t'i ka hedhur Rrota.


187

Kur vete mirė, lavdi pastė Zoti!
Kur vete keq, mė kot po derdhet loti:
S'pyetesh as pėr gaz as pėr vajtim;
Durim! - Kėshtu i Urti tha qėmoti.


188

Ka vetėm pėr tė marrėt lumturi,
Pėr t'Urtėt s'ka veē vrer e qesėndi,
Pi Verėn pra, e cila tė maron
Me motrat Lumturi e Cmenduri.


189

Shigjetat m'i pusho, o Fat, aman!
Pėr plagėt e miplagėt nem derman!
Posa tė marrė mbron, Baba, tamam,
Jam fjesht Yt bir, i urt' i mėnēur s'jam.


190

Dinaku Fat po buzėqesh, kij mendjen!
Se befas me kamēik ta ngjesh, kij mendjen!
Helm si sheqer tė kllet nė gojė shpesh,
Mos e gėlltit, tė vret rrebesh, kij mendjen!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:29 am

191

Jetesa rregullisht pas Urtėsisė
Si ėsht' e mundur kurrė Njerėzisė:
Se Zoti Fat me njė kamēik nė dorė
Na prin nėpėr hendeket t'arratisė.


192

Muzikėn Qiellit nuk ia kam dėgjuar,
Buzėn e qeshur nuk ia kam shikuar:
Pa marrė frym' i lumtur pėr njė ēast
N'Avushėn prapė mė ka qethulluar.


193

Me vrer pėr ditė Fati po na des,
S'jep gas qė s'na e vjeth me interes:
Ta dinte i palinduri s'na lintte,
I linduri mė mirė bėn kur vdes.


194

Pa prerė mė ndjek kėmba-kėmbės nėma
Me lot vjen dita dhe pa prehje mbrėma:
Ta dinte ē'flamur helmi kish nė bark,
S'mė nxirte nė mejdan askurrė mėma.


195

Dritėn ma nxive, Zot, zemrėn ma theve,
Gazin ma ēore, shpresėn ma rrėmbeve,
Ujėn qė pi ma bėre vrer dhe erėn
Qė respiroj nė zjarr ma ktheve.


196

Khajam, qė Tendėn e Mėsimit rrite,
Nė Furrėn e Greminės ja ku zbrite;
Ta pret gėrshėr' e Vdekjes pen' e Jetės,
Nga thonjt' e Fatit me tėrbim u shqite.


197

U ēqepa e u rropa, Zot, shėromė!
Nga Rrot' e Kryq u ngopa, Zot, shpėtomė!
Njė her' e mir' e tok, jo copra-copra,
Si top me vrap te gropa sot shkelmomė!


198

O Zot, mė mirė shuaj nga tefteri
Shpirtin e njė tė ziu e tė mjeri
Sa sa ta rritėsh pikė-pikė prruan
Ku rrjedhin njerėzit si vala vreri.


199

Sikur tė merrte Engjėll'i bekuar
Librėn, qė Fat'i shkretė mė ka shkruar,
Pėr ta rishkruar, pėr ta mirėsuar
Ose mė mirė fare pėr ta shuar!


200

Tė gjendej ah! Luadhi i Mėshirės,
Ku t'arratisurit e Shkretėtirės
Tė preheshin, dhe qindra vjet pastaj
Tė ngjalleshin, si lulet, pas dėshirės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:29 am

201

Tė mirat Botės son' ia studiova.
Kudo pa vėnt, pa hie ia zbulova:
Lavdi me Ty, o Zot! Tė paktėn unė
Nga ēdo e mirė tutje u shkelmova.


203

Ah! Vera shkon nė derė tė myftinjve
Dhe Kryevegla n'arkė t'axhaminjve:
E Bukura e Dheut flė nė shtrat
T'eunukėve, nė djep tė ēiliminjve!


204

Mos qaj, or mik, mos u mėrzit mė kot,
Se Rrotėn Botės nuk ia ndreqim dot:
Po rri mėnjan' i qet' e bėj sehir
Shakatė qė na bėn i Madhi Zot.


205

Profetėt le tė lehin hu mi hu
Pėr Providenc' e Perėndi me tru:
Eni, me Poēen shtrojani kėtu,
Dhe losni me Atė qė lot me ju.


206

U dashka qė ta lė ballsamn' e Verės
Nga frik' e zez' e vrerit tė Skėterrės,
Ah, pėr shėrbetn' e Qiellit qė do t'pi
Kur tė mė thahen koskat prapa ferrės!


207

Kurani thotė, Qielli ka Huri
Tė bukura dhe Verė me gosti:
Posa pra ėsht' ashtu, o Perėndi,
Stėrvitem qė kėtu e qė tani!


208

Nė qoftė se Parajsa jote s'qas
Veēse ata qė lodhen me namas
Dhe s'duan Ver' e Vajza, pa dyshim
Asnjė njeri s'tė hyn nė atė kafaz.


209

Parajsa paska Vajza syshkėndija,
Me Ver' e mjaltė, lum' e kronj e vija;
Saki, mė sill njė Kupė shpejt! Mė mirė
Nė dorė njėja sot se nesėr mija.


210

Ay qė ka nė zemėr Urtėsi
S'lė asnjė ēast t'i shkojė pa dobi;
Po adhuron njė Dashuri qiellore,
Dhe Kupėn kap me Ver' e zbras Dolli.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:30 am

211

Tė Madhit Muhamet i ēon selam
Dhe e pyet Imami Omar Khajam:
"O Pejgamber, mė thuaj, mor aman,
Pse dhallėn bėn hallall, Verėn haram?


212

Pėrgjigjet Muhameti me selam:
"S'mė more vesh, Imam Omar Khajam!
Dhalla hallall pėr lolot, mor aman,
Verėn pėr t'Urtėt nuk e bėj haram!"


213

Kur pi, disa besnikė plot me Shpresė,
Mė thonė: "Vera ėsht' armik i Fesė",
O burrani, pra, Kupat mbushini
T'ia pimė gjakun qenit tė pabesė!


214

Posa e bėri Zoti nė fillim,
Hardhinė pse m'a thurrni me ndalim?
Thomėni, kur s'e njihni pėr besim,
Kush e ka vėn' atje kėtė mallkim?


215

O vlla i mjerė, mos u mbyt nė zi,
Se vijės s'Vreshtės bėji Dashuri;
Nga nėn' e ėmbėl rrodhi bij' e keqe,
Po Bija ka mė tepėr bukuri.


216

Vera, vėrtet, mė doli e pabesė,
Se mė largoi prej Zotit e prej Fesė,
Po fajn' e ka Sakiu: S'ia diti vlerėn;
Kur t'ia mėsojė, nukė do t'ma shesė.


217

Dėfrimet qė kam dashur mė verbuan,
Nė sy tė Botės krejt mė turpėruan;
Ma mbytnė nderin nė njė Qelq tė lik
Dhe namin pėr njė metelik ma shuan.


218

Dhe shpesh kam bėrė be qė tė pendohem;
Po a jam esėll vallė kur betohem?
Se, posa shoh Hardhi e Trėndafil,
Pendohem pėr pendimin qė zotohem.


219

Pjaniku nukė shpėton dot nga Vera.
Faqia iu nxi, ia mori namin era:
Saki, mė sill ca Verė! Cip' e ējerrur
Mė s'qepet dot as zbardhet dot Skėterra.


220

Pa Verė, kėtė Jetė nuk e rroj dot,
Pa kupė barrėn, vrerin s'ia duroj dot;
Jam mirė vetėm n'atė ēast kur shokėt
"Dhe njėzė!" thon' - e unė s'mėkatoj dot.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:31 am

221

Kur s'pi, jam krejt i fishkur dhe i tharė,
Kur dehem, mbytem, bėhem pus i vrarė;
Kėrkoj pra mezin, Jetėn ēakėrqef:
As that' as qull, po lagur leht' e larė.


222

Me poēen nėnė sqetull, me Kuran nė bres,
Kur drejt, kur shtrėmbėr, kur pėr djall bares;
Ajme! S'kam Din e s'kam Iman e s'jam
As i Krishter' as Mysliman as Putperes.

223

As Kisha as Xhamia nuk mė nxe,
Allahu mė gatoi s;di me ē'hile;
Si grua pa lezet, Dervish pa Fe,
Nė Qiell pa shpresė, dhe pa shtek mbi Dhe.


224

Besnikėve nė Kisha dhe Xhamia
U ēthurret zemr' e shpirt mė ēqetėsira;
Po sa Sekretin e natyrės studiuan
S'i trėmp dot Qiell e Ferr me kotėsira


225

Shpesh shpirti sulet nga kafazi t'ikė,
Nga Lloma nė Liri, pa frikė;
Po thik' e Sheriatit ia pret krahėt
Dhe e ēalon, e ngrin, e mpin si pikė.


226

Xhami e Kish' e Tempull: robėri!
Kėmban' e Minare: njė patėrdi!
Dervish e Prift e Hoxh' e Kryq e Hėnė:
Pengime qė tė gjitha pėr Liri.


227

Nė Labyrinth tė Besėve kėrkova,
Me Porosi e Dogma u qarkova;
Po u gėnjeva; s'gjeta lule fare
Dhe vetėm driza t'egėra zbulova.


228

Fe kundėr Fesh pa funt luftojnė,
Rrobat e ējerra gjithėnjė arrnojnė;
I hodha qė tė gjitha tej e tutje,
Se Perėndinė s'e pėrfaqėsojnė.


229

"Allahu ėsht' i math!" ēirren, kėlthasin,
Nga gjėm' e tyre tunden e kėrcasin
Pėr ditė pesė herė Minaretė:
Ay s'dėgjon. Vajtimet kot buēasin.


230

Disa bėrtasin Dogma dhe Besime,
Tė tjerė ēfryjnė dokrra dhe mohime:
Po kuajve u zbulohet e Vėrteta?
Askujt! S'qas pran' as mu' as ty kjo Trime.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:31 am

231

Si, qysh! Nga Hiēi i vdekur tė na marrė
E tė na japė Shpirt e tė na varė
Zgjedhė mbi zverk pėr gazin e ndaluar
Me zjarr e Ferr pa fund pėr ēdo tė shkarė?


232

Si, qysh! Nga krijatyra tė kėrkojė
Flori pėr Baltėn e tė na gjykojė
Pėr borxhe qė s'ia detyrojm' aspak
E qė s'ia lajmė dot! - O Djell, o Shkronjė!


233

Nga tmerr'i Perėndis' e me pahir
Padrejtėsinė nuk e quaj Hir;
Sepse kur s'thom tė Drejtėn me ēekan
S'qas dot nė buzė Qelqin Xhevahir.


234

Adamin nga Parajsa pse, o Zot,
E dbove kur na je mėshirė plot?
Pėr mėkatarėt ėshtė Hiri Hir;
S'ke Hir kur na e jep me djers' e lot.


235

Mėshirė! Mbytem nė mėkat, nė llomė,
Shpirti m'u err, o Perėndi, ndriēomė;
Jo si ēpėrblim pėr vepra qė s'bėj dot,
Po darovisht Parajsė, Hir dhuromė.


236

Ti hiqma Udhėn, ti shpėtim rrėfemė
Ti ēilma Derėn, Zot, dhe pėrdėllemė:
Ata qė flasin n'emrin tėnt gėnjejnė;
Nga thonjt' e tyre, Perėndi, zbėrthemė!


237

Vetėm fajtorėt, ne, kemi besim
Qė mirėsia jote s'ka mbarim;
Me njė pendim, kush nuk e bėn tė keqen
Dhe kush e bėn s'tė ka asnjė ndryshim.


238

Embėl gjykon nė Qiell Mėshir' e gjėrė,
Po s'mė pėlqen kjo Drejtėsi me vėrė;
E mira e pabėrė s'ėsht' e bėrė
E keq' e bėrė nuk ėsht' e pabėrė.


239

Qė ke Mėshirė nė Kuran e pashė
Dhe kurrė njė mėkat pa bėrė s'lashė:
Mė thua se mė ndih nė tė kėqia;
"Mė keq se un' a ka?" o Zot, tė thashė.


240

Tė mirat njė nga njė m'i nėmėro,
Tė ligat togje-togje m'i spastro:
Ashtu mė bėre dhe ashtu tė dolla,
Mėshirė pra dhe Drejtėsi trego.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:32 am

241

Khajami vark' e fajdeve e shtoi
Dhe egjėrėn nga shpirti s'e qėroi:
Po s'dėshpėrohet sa pėr Hir Qiellor,
Se Njėnė kurrė Dy s'e nėmėroi.


242

Kundėr sė keqes shpirti mė lėfton,
Me turp e vrer mėkatet m'i kujton:
Kam shpresė se m'i fal Mėshira jote,
Po prapė turpi mbetet e s'pushon.


243

Mėshirė lyp pėr shpirtin e burgosur
Mėshirė lyp pėr gjoksin e brengosur:
Fal dorėn qė Gėrshetet pėrkėdhel
Fal buzėn qė puth Qelqin e Xhindosur.


244

A mundin farisjanėt zemėrngrirė
Pėr ty tė bisedojn' e pėr Mėshirė?
Na ndjek nė Ferr me zjarr, o Zot, na thėnke!
Gjetkė m'i shit ato! Tė njoh mė mirė!


245

Derėn e Shpresės e kam mbyllur vetė,
S'dua tė shoh njeri e rroj i shkretė:
Njė Ndihmės vetėm kam, Ay e di,
Ay e di ē'kam vojtur nga kjo Jetė.


246

Me bindjen Mbretėrin' un' a ta rrit?
Me fajet Madhėshtin' a ta ēukit?
Mos mė punit, po falm' - o Zot - se the
Q'i fal mėkatet shpejt - von' i punit.


247

Me gryk' e zemėr' - o Zot - kur mė krijove
Dhe Ver' e Vajza ballazi mė shtrove,
E dije pa dyshim qė do t'u sulem:
S'kam faj! Kam bėr' ashtu si e caktove!


248

Fytyrėn Vajzės ia stolis me gas,
Me Lule, Hėn' e Diell ma pėrqas.
Pastaj mė porosit tė mos e ngas!
Tamam: pėrmbys Dollin' e mos e zbras!


249

Me baltė mė gatove: ē'faj tė kam?
Me lesh e li m'arnove: ē'faj tė kam?
Mbi ballė dhe tė Mirėn dhe tė Ligėn,
Me urtėsi m'i shkrove: ē'faj tė kam?


250

Me Llomė, dhe me Pluhėr kur na kreve
Tė Mirėn dhe tė Ligėn na pėrzjeve:
S'fėjejmė dot pa dijėn tėnd'e lejen;
Qysh nesėr pra na ndjek nė Ferr tė Feve?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi