Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:32 am

251

Kur t'erren Tok' e Qiell nga Kijameti
Dhe tė pėrmbyset Bota nga tėrmeti,
E kap pėr rrobe Zotin e i thom:
"S'tė kemi faj! S'na dbon dot nga Xheneti!"


252

Vullnet pėrveē Vullnetit t'tij s'tė ka,
Pėr vepėrim Ay liri s'mė la,
Si deshi Vetė, ēdo gjė ėsht' e bėhet:
Kundėr s'i vete dot, - a bėn shaka.


253

Mė la tė verbėr e mė vuri ****
Nė Labyrinth tė Jetės nė ēdo ēap:
Mė shtyn tė bie brenda dhe pastaj
Si mėkatar e si rebel mė kap!


254

Rebel t'u sulkam, pse s'mė shtyp pėr dhe?
Nė sterr' u ngulkam, Dritė pse s'mė dhe?
Parajsėn si njė rrogė kur e ēkulkam,
Mėshirėn, Mirėsinė ku m'i ke?


255

O Ti, qė me pusi dhe gracka thure
Greminėn e pėrlotur ku na prure,
Qė me predestinatėn na mbėrtheve,
Dėnime pėr mėkate qysh na vure?


256

O Ti, qė njerėzit me Balt' i tore
Dhe me Parajsė Gjarpėrin na nxore,
Pėr ēdo mėkat qė faqen po na nxin
Epna e merrna ndjesė njerėzore!


257

Mė dhe tė mjerit mua sqojtėsirė
Tė mjaftė sa tė mbytem n'errėsirė:
Po sikur t'ishe Vet - o Zot - njeri,
A do ta deshe kėtė tru tė mpirė?


258

Nė nisje dorėhapur, buzėqeshur,
Me forc' e me shkėlqim mė pate ngjeshur:
Tani mė ējerr e mė pėrmbys pėrdhe!
Pėrse? C'tė bėra qė mė le tė ēveshur?


259

Jetėn kėtej, Vdekjen andej mė dhe,
E nesėr do t'mė shtypėsh nėnė Dhe:
Veprėn e bukur, Zot, pėrse e prish?
Nė qoft' e keqe, fajin Vet' e ke.


260

Pėr Vetėdije miriade vjet
Mė le nė Botė. Si ma jep, ma pret:
Kur dije q'e merr prapė, ē'ma dhurove?
Pėrse mė ngjalle, kur pastaj mė vret?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:33 am

261

Zot, pse ma theve Poēen e skalisur?
Zot, pse ma thave Kopshtin e stolisur?
Tani mė thuaj cili ėsht' i dehur:
Un' apo Ti, qė sillesh si i krisur?


262

Kush rroi mbi Tok' e s'mėkatoj? Mė thuaj!
Ay qė s'mėkatoi a rroi? Mė thuaj!
O Zot, kur keq pėr keq ma kthen njė lloj,
Mos qėnkemi tė dy njė soj? Mė thuaj!


263

Mė linde pas dėshirės fuqiplote
Mė le tė mbytem nėpėr llom' e lote;
Tani tregomė ē'ėshtė mė e fortė:
Mėkati im, apo Mėshira jote?


264

O Zot, barrėn e Jetės lehtėsoma
Nga syt' e turmės ēdo kusur mbuloma:
Nem paqen sot dhe pas Mėshirės sate
Kėsulėn, kokėn nesėr rrotulloma.


265

Ti, qė sekretet na i di tė gjithėve,
Qė nė shtrėngic' e zi na ndih tė gjithėve,
Prit mbrojtjen dhe pendimin tim, o Perėndi,
Ti, qė pėr hiē u fal Lavdi tė gjithėve!


266

Vij nė Xhami, po jo tė tė gėnjej;
Kur jam atje dėfrim nė zemėr ndjej
Dhe iki shpresėplot; Vend mė tė mirė
Tė lahem e tė fle ku mund tė gjej?


267

O Zot, nga vetja ime Ti shpėtomė!
Te lartėsia jote Ti afromė!
Esėll, tė Mirėn e tė Ligėn njih:
Dua t'i mbyt e dehem! - Mėshiromė!


268

Khajam, me shpirt e zėmėr plot mallkim,
Qė digjesh nė Skėterr' e nė Vajtim,
Prej teje Zoti a kėrkoi drejtim?
Cili je ti, qė po m'i jep mėsim?

269

Kur Ramazani ish mė tė mbaruar
Dhe kur prisnim Hėnėn e gėzuar
Nė Furrėn e Poēarit isha shtruar
Prej Poēeve dhe Shtėmbave rrethuar.


270

Cudi! Si njerėz, mbledhur nė pazar,
Ca poēe bisedonin plot me zjarr;
Dhe befas njė prej syresh pa durim:
"Kush ėshtė Poēe, tha, e kush Poēar?"

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:33 am

271

Njė tjatėr tha: "Ah, punėn e dėfteu
Qėkur Ustaj nga Balta na zbėrtheu:
Pra, duke qenė njė Krijesė Dheu,
Andej na mori dhe andej na ktheu!"


272

Njė tjatėr tha: "As foshnja pa gjykim
S'e thyen enėn qė i dha dėfrim:
Qysh pra Ay qė na krijoi me mall
Po na dėrmon, na ēqyen me tėrbim?"


273

Kėsaj nuk iu pėrgjeq askush; po shtoi
Njė poēe e shėmtuar dhe pa soj:
"Mė tallin si tė shtrėmbėr; mos i dridhej
Ustajt tė vėngėr dora, kur m'artoi?"


274

Njė tjatėr tha: "Na trėmbin me kazan,
Me Ferr e furr; e Djall me katran,
Me Gjyqe, me vėrdalla: jane profka!
Se Zoti ka Mėshir' e ka derman!"


275

Njė tjatėr Poēe tha me psherėtim:
"Mua mė latė fare nė harrim;
Po lagmėni, vaditmėni me Verė,
Dhe ja, e mblodha veten pa vonim".


276

Edhe kėshtu kur Poēet bisedonin,
Tė gjitha Hėnėn prisnin e pėrgjonin;
Dhe thirrė pasandaj me brohori:
"Vjen njė Saki!" dhe Verėn lavdėronin.


277

O Zot, O Drit' e Vetėm e Vėrtetė,
Mė lumtėrofsh a mė dėnofsh pėrjetė,
Me Ty kungoj mė mirė nė Tavernė:
Se nė Xhami s'tė puth - e s'rri dot qetė.


278

E gjeti dhe e ēpalli Shėnt-Elliu
Burimn' e Jetės q'ėndėrroi njeriu
Dhe ma tregoi: tani s'i ēkulem dot!
Ver' e Pavdekėsisė mė pėrpiu!


279

Kėtu paraja kallpe nukė shkon,
Se menjėherė fshesa e spastron;
Njė Shenjt na thirri nė Tavernė: "Pini!
S'ka Jetė tjatėr! Vdekja na pėrgjon!"


280

Nė Jetė si mi Detin udhėtojmė
Dhe shpejt a vonė mbytemi dhe shkojmė:
Po kemi Zotin midis nesh sa herė
Me Verėn e bekuar po kungojmė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:34 am

281

S'do Trėndafili? - Gjėmbin prap' e kemi;
Parajsa s'qas? - Nė Ferr tė lirė vemi:
Cfryn Minareja - Ja, gjėmon Kėmbana,
N'Alltar Kungata pret nė re prej kemi!


282

Mė thoni qė do t'digjem nė Skėterrėn,
Se adhurova Dashurin' e Verėn:
Aspak! Ju kini vetėm njė Ndėrmjetės,
Unė kam dy: Kungatėn edhe Verėn.


283

Njė plak tė shenjtė, t'urt' e mjekėrgjatė
Kam parė qė vraponte qė menatė;
I thashė: "Ku po shkon kėshtu, Uratė?"
Mė tha: "N'Alltar pėr Mesh' e pėr Kungatė".


284

Shoqe tė bukura, shokė tė zgjedhur,
Me Kėng' e Valle nė Gėrmadhen mbledhur,
Kungojm' e puthemi me Dashuri,
Pėrsipėr Fes' e Qiellit jemi hedhur.


285

Rreth Qelqit u afroni: merrni, pini!
Rrushkat me mall kujtoni: merrni, pini!
Se Vreshta tha: "Ky ėshtė Gjaku im,
Q'u derth pėr ju! Kungoni: merrni pini!"


286

Mystikėrisht me frikė iu afruam
Me Bes' e Shpres' e Dashuri kunguam:
Nga Vetja ikm' u tarm' u transformuam,
Nė Vreshtėn e Vėrtet' u transplantuam.


287

Te Shpell' e Shenjtė, natėn, nga Alltari
Njė Engjėll dolli me stoli prej ari,
Ngre lart Kungatėn Vresht' e Xhevair,
Ma zgjat - fjesht Rrush! - Puth Qiellin mėkatari!


288

Rrush, Ver' e kuqe, si rubin qė rrjeth,
Qė qesh nga gryk' e shishes kur tė derth,
Je gjak i zemrės qė kėrkon Clirim,
Kristali, lot i syrit, rreth tė ngjeth.


289

Rrush, Rrush, qė me Logjikė absolute
Tė gjitha sektet nėpėr vrima i fute,
Rrush alkemist, qė pistėn na e zbardhe
Dhe plumbin Jetės si flori ia zbute.


290

Rrush, o Sulltan Muahmud, o Ngadhėnuar,
Ti helmet e ti tmerret ke larguar
Nga shpirti yn' i ngrysur e i ndryshkur,
Me shpatėn tėnde ti na ke shpėtuar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:34 am

291

Na fryn nė zemėr gas e ngrohtėsi,
Na thurr mbi krye drit' e bukuri,
Na ēkul nga dimr'i djeshm' e brym' e pritme,
Na thyen hekurit, na fal Liri.


292

Sėlargu shtaz' e ndyrė u afėrua,
Sytym, xhybekatran, as burr' as grua,
Na tha: "Vera prej Dinit u ndalua!"
Na theu Poēen dhe u shenjtėrua!"


293

Mor Hoxh' i egėr, ma mbaro qėrtimin,
Mos m'ulėri nė dasmėn dhe dėfrimin:
Kap me tespie Qiellin dhe Bekimin,
Lermė Hurinė, Poēen dhe mallkimin.


294

Mor Hoxhė, njė gjė vetėm mė dhuro,
Beko pa folur, mos mė prediko:
Un' ecij drejt, ti ecėn fare shtrėmbėr,
Se je i vėngėr, sytė ēap shėro!


295

E ėmbėl ėshtė Vera me Dolli,
E ėmbėl ėshtė Harpa, Vallja me Huri:
I ėmbėl ėshtė ēdo besnik qė s'pi
Kur lark njė mijė parasanga rri.


296

Me etjen Tavernarin e gėzoj
Dhe supet me mėkate i ngarkoj:
Kėshtu Mėshir' e Zotit hyn nė punė,
Se myshterinjtė gjithėnjė ia shtoj.


297

Lus Verėn, jam pijanik: po, ashtu jam!
Pagan e heretik: po, ashtu jam!
Tė sajin mė kujton ēdo Fe: jo, s'jam!
I Vetes jam besnik: po, ashtu jam!


298

Kam parė njė heremit pa Ligj' e Fe,
Syrgjyn nga Qielli dhe nga ēdo Atdhe;
E njoha dhe pyeta duke qarė:
Mė trim se ky, o Zot, a pe?


299

Tė vjetrit shok' e miq mė neveritnė,
Tė rinjt' prapė tė vjetrat pėrsėritnė:
Tani kam hequr dorė nga ēdo mik;
Kurrė Besnikė miq mi Dhe s'u rritnė.


300

Ky mik i zemrės, ku mė var ēdo shpresė,
Hap sytė! t'ėsht' armiku m'i pabesė:
Miq mos kėrko nė turmėn posht' e lart;
Tė puthi kush? - Largohu pa vonesė!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:35 am

301

Miq mos kėrko nėpėr pazaret kurrė;
Vrerin qė s'ka shėrim e pi si burrė:
Mė kot mos lyp nga miqtė ndihmė; hesht;
Prit buzėqeshur nga armiqtė gurė.


302

Tė lik tė bėjnė, kur fiton lavdi,
Dhe intrigant, kur rron nė vetėmi:
Qofsh pra Profet prej Qielli, Shėnt-Elli,
Mė mirė mos u njih, mos njih njeri.


303

Mos qas veē shokė t'Urtė nė shtėpi,
Largohu nga tė marrėt pa kufi:
Kur t'ep i marri mjaltė hidhe tej,
Kur t'ep i Urti vrer, e merr, e pi.


304

Tė marrėt, tė stolisur, syverbuar,
Qė kurrė me kandilin e pashuar
S'kanė kėrkuar natėn Drit' e Shkencė,
Asnjė tė Madh s'na lanė pa ēnderuar.


305

Rrėmbyen mall, memuriet e ar
Dhe t'Urtin plak e t'urėt shkencėtar
E quajnė Gjaur, se s'beson prralla,
Se s'qas mi supet, si ata, samar.


306

Cudi, qė parėsi e titulluar,
Nga skllavėria kalbur, shtazėruar,
Kur shohin njė tė varfėr po tė lirė,
E quajn' a t'marr' a tė mallkuar.


307

Nga Bot' e Lartė njė Myster m'u zgjidh;
Me ty, Njeri, Krijes' e tėr' u thith:
Je djall a ėngjėll, shtaz' a lule e pisė;
Je ē'dukesh; pamja me ēdo gjė tė lith.


308

Njeriu qėnka thelb'i Gjithėsisė
Dhe drit' e syrit t'madh tė Perėndisė:
Qarku i Qėnies qėnka si Unazė
Me vulė xhevair; e Njerėzisė!


309

Kemi nė Qiell njė Ka me yj tė shkruar
Dhe nėnė Dhe njė tjatėr tė mbuluar:
Kėshtu nė syt' e Perėndisė jemi
Kope gomarėsh prej dy Qesh rrethuar.


310

Te Bot' e murme dhe e trumbulluar
Dy farė shtazėsh janė lulėzuar;
Ata qė paskan ēdo gjėsent zbuluar
Dhe sa s'tė kanė asgjėsent mėsuar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:35 am

311

Ari s'lint Mėnt, po Mėnt qė bukė s'kanė
Nė Kopsht tė Dheut qajnė si n'hapsanė:
Qesh Trėndafili se ka qesen plot,
Kur Vjollc' e vafėr kokėn var mėnjanė.


312

A dini pse Zambakun dhe Selvinė
I quajmė symbole pėr Lirinė?
Kjo njė qint duar ka, po s'vret e s'vjeth,
Ay me dhjetė gjuhė, s'e kafshon njerinė.


313

Mė mirė bukėthat' e rrobėēquer
Me ujė rro, i lirė, poēethyer,
Se sa tiran prej skllevėsh gjakpėrlyer
A skllaf nė zgjedhė shtypėse mbėrthyer.


314

Mos e pėrdor pėr shtypje zgjuarsinė,
Mbaj veten, zotėro me fre mėrinė:
Nė daē tė shkosh nė Paqen e pėrfuntme,
Goditje prit, po mos godit njerinė.


315

Lakmim' i Trupit ngjan me qen tė lik,
Qė leh pa funt e gjumin na e fik:
Si dhelpėr shket, si ljepur fle syhapur,
Na ējerr, na copėton si ujk armik.


316

Nė leqet e ambicjes mos u zir,
Nga thonjt' e avaricjes mos u ēirr;
I mprehtė zjarr, rrėke i shpejt' u prir,
Si pluhėr n'erė mos u drith, u tir.


317

Sa kohė nerva, gjallėsi gėzoni
Me burrėri dhe dinjitet qėndroni:
Pėrballni dhe armiq si Rustem Zalli,
Nga miq si Taj dhurata mos pranoni.


318

Harxhova jetėn kot nėpėr kėneta
Dhe asnjė pikė lumturie s'gjeta:
Tani kam frikė se u mplaka, shkoj,
E s'provoj dot si duhet rrojtur jeta.


319

Ah, nesėr Botėn plot shamat' e lashė,
Nga qindra xhevahire njėz' i dhashė:
Pa folur kanė mbetur qindra fjalė,
Se nuk' i merrte vesh kjo Bot' e trashė.


320

Ah, nesėr ndahem mga e murmja Botė
Ku shkova njė Jetesė krejt tė Kotė;
Asnjė s'kam zgjidhur prej Enigmave;
Dyshimi mė ka shtypur nėnė rrotė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Nimfa prej Sun Jun 01, 2008 6:36 am

321

Ah, nesėr Fati do tė na gremisė
Dhe ēdukemi nga Kopsht'i Dashurisė:
O Vajzė, sillmė Ver' e lagm' e puthmė,
Dhe prapė nem gėzimn' e djalėrisė.


322

O Hėn' e shpirtit tim e pavenitur,
Ja, Hėn' e Qiellit del nga ret' e ndritur:
Sa herė do tė dal' ajo si sot -
E kot nė kopsht pėr ne ka pėr tė pritur!


323

Tavern' e Shenjtė na u ēthur me vrima,
Veriu vėrshėllen, na grin thėllima:
Ma bėni baltėn tulla e m'i mbyllni
Tė mos mė ngrijnė Verė shokėt trima.


324

Pėr Vdekjen s'dridhem as derth fare lot;
M'e mirė gjė nė Botė s'gjendet dot:
Trėmbem nga Jeta qė i Madhi Zot
Mė kot ma dha - e un' ia kthej mė kot.


325

Pas Vdekjes nukė dua veē pushim;
Se sy e shpirt m'u tretnė me vajtim:
Mė keq se sa kam vojtur nė Ferr s'ka;
S'dua Parajsė! S'dua veē harrim!


326

Miq, shpresa, Qiell' e Tok' e Djaj mė lanė,
Zi brėnda, lart' e posht' e anembanė:
Veē Verės s'mė ka mbetur tjatėr mik,
Dhe dua dhe nė Varr ta kem pranė.


327

Me Verė, kur t'ap shpirt, kungomėni,
Nė Verė lamėni, bekomėni,
Me fletė Pjergulle pėshtillmėni,
Nė kopsht me Kėng' e Rrush mbulomėni.


328

Me Pemė, Trėndafij, e me Hardhi
Varrin stolismani, qėndismani:
Rreth meje buzėqeshur shtrihuni
Spėrkatmėni me Ver' e pihuni!


329

Te Varri im me Ver' e Rrush tė shirė
Tym, afshe tė lėshojė si njė Tirė
Sa kur tė shkojė Mysliman' i mirė
Si nė pusi tė dehet i papirė.


330

Dhe kur tė shkosh, moj Dor' e kėmb' argjėnde
Pėr tė gostitur miqtė nė ato vėnde,
Ku pinim bashkė, e t'arrish ku rri,
Mos psherėti! - po zbrasmė Kupėn tėnde.


331

Dhe kur tė shuhem nėnė Dhe tė zi
Dhe kur tė bėhem prapė Balt' e Hi,
Mbrumėni Poēe, mbushmėni Dolli -
Dhe shihni po s'u ngjalla pėrsėri!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Omeri I Shkrunte Dashuris 1000 Vjet Perpara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi