Tekste kengesh shqiptare

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko posht

Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:25 am

Jehona Sopi - Fustani i Bardhe
Rrudha te reja thone te verteten
si te huaj u pershendetem, kot
aq vite ne, bashke fjetem
miq te perjetshem nuk mbetem.

po pelcasim ku, s’eshte e qepur mir
zemer mashkulli si beton
cka nuk shkriva un le ta shkrije ajo
shoqja jon
refreni - 2x
O tradhtar
vishja fustanin e bardhe
fustanin e bardhe vishja ti
mbi shpirtin e zi, mbi shpirtin e zi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:25 am

Elvana Gjata - Ku jeton dashuria
Zonje e dashur,
sot jam plakur, e as,
as 25 ende si kam
Zonje e huaj
gjuaj para jush krenarine
keto lote me rrine,
duhen me merzine,
kam pre kur e tija s’jam.
Ku jeton dashuria ime
dashuria jetes sime
ku jeton, ku jeton
Si kemishen e tij te vjeter
ai me zhveshi me vajzen tjeter,
tani jeton.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:26 am

Muharrem xhediku


Falmi syte e shkruar

S'di se perse
gjumi naten nuk me ze.
Ti dhe vetem ti,
gjithnji ne mendje me rri.

dhe eja pra ,
xhani mu dogj zjarr e flak.
ti dhe vetem ti,
gjithni ne mendje me rri.

Ate nat pranvere kur ty te pash,
zemren menjeher un ty ta dhash,
ty te kerkoj ngado qe shkoj
se ty perjet te dashuroj

ref

Te lutem falmi syt e shkruar
qe si prush jan tuj mpervlu
pas syve te tu jam dashuruar
e spo munem me duru

Qerpiku yt i rand
me fal gezim e lumturi,
shkelqimi synit tand
zemren ma mbush me amelsi.


sdi se perse
gjumi naten nuk me ze

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:26 am

Muharrem Xhediku
Engjellushes

A te kujtohet dite e majit,
kur ne shkuam ne piknik
rreze burimit afer malit
une te zgjodha ty per mike.

sa te qeshen syt e shkru
kur te thash
sa shum te du,
nje kujtim te paharru,
nga zemra vajz ta kam dhuru.

ref

Hajt te shkojme tek burimi i kulluar
te pushojme prane lisit te bleruar
lule maji plot aroma
tufa tufa do ti zgjedh
manushaqet me te njoma
ve per ty moj do ti mbledh

Me dafina lule fushe
nje kunor do te baj per ty
ve per ty moj engjellushe
sa ne zemer me ke hy.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:27 am

Muharrem Xhediku

Matura

Sa te marr dhe une maturen
o i dashur ve me prit.
Se ne skajet me te larta
do te takohemi nje dite.

ref

Une te prita por ti serdhe
shum te prita
ndaj ste pres

ti su skuqe
as u zverdhe
kur me dole e pabes

Jeta e fshatit
s'te pelqeu
ndaj nje tjeter dashurove
besen moj qe se tret dheu
vall e bere ku e ove
besen moj qe se tret dheu
valle e bere ku e ove

II

Ti se don zemren bujare
qe te pret i permallu
Po ta dija lozanjare
s'do te te kisha dashuru

ref
une te prita
po ti serdhe

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:27 am

Muharrem xhediku

Trendafili dhe zogu

Gem me gem zogu fluturon
tek nje trandafil ai shkon qendron
Se kjo gonxhja el o per bukuri
porse zogut mjer hallin nuk ja di
se kjo gonxhja el o perbukuri
porse zogut t'mjer hallin nuk ja di.

ref
kno bilbil pra zou i veres
thuja kangas dhe nje her
thuja kanges dhe nje her
o ne kte pranver

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:28 am

Alban Skenderaj

Vetem ty

Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe sme dhemb
Nese me mire do te ishte te kisha un nje mal
dielli me rreze te me griste kemishen e bardh


Edhe me mir do te ishte te kisha un nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kur te mos bien
me mire akoma do te ishte te kisha un nje kenge
tinguj e nota te mblidhja ne �do vend


Por un e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmon me ty, ne lindje perendim
jo s`mund te jem as shkemb, as mal, as peme
thjesht nje njeri per ty un do te jem


Se ti je motiv i jetes time
ve� per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty un enderroj


Sikur te isha nje cope qielli i ftoht
ne zemren tende do vija un te lendroja
edhe nje yll te isha me diellin drit ne sy
driten time te gjithen do te ta falja ty

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:28 am

Elvana Gjata & Ku jeton dashuria


Zonje e dashur sot jam plakur
e as as 25 ende si kam
Zonje e huaj sonte gjuaj
para jush krenarin�
k�ta lot me rrine duhen me merzine
kam frik� kur e tija s'jam

REF.Ku jeton dahshuria ime,dashuria e jet�s sime
ku jeton ,ku jeton
si kemishen e tij te vjet�r ai me zhveshi me vajzen tjet�r
e tani jeton
Fat i krisur dukem e grisur
por dua pran� deres se tij te shtrihem tani
le t;me shohin le t'me njohin
nga turpi i zi nuk vdes njeri
dua te jem pran� tij

REF.Ku jeton dashuria ime,dashuria e jet�s sime
ku jeton,ku jeton
si kemishen e tij te vjet�r ai me zhveshi me vajzen tjet�r
e tani jeton

Zonje e dashur dua te jem e matur
por buza me dridhet
se kam te leht�,here e pare kerkoj
kerkoj rrug�n e shpreses,numrin e baneses
i erdhi shpetimtarja ime sot,shpetimtarja sot
m� duhet ta takoj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:28 am

Bojken Lako - Asgj e largt

S'kam asgj t largt
Dit t reja do t gjejm
S'ka m klithma bebesh
Besoje, besoje, besoje

Nuk ka uj n fusha
Vetm nj fmij n rrug
Nuk ka m vdekje
Nj kmish e zez n tel
Besoje, besoje, besoje.

(refreni)

Nuk ka asgj t largt
dit t reja do t gjejm, do gjejm
Nuk ka m klithma bebesh
besoje, besoje, he-he, he-hej.

Nuk ka m lutje
Vetm nj dor e shtrir
S'ka m strmundime
Vetm nj gjurm e leht
Besoje, e leht, besoje

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:29 am

Ardit Gjebrea - Kur t jesh mrzitur shum

Ktu s`do t`jem , do jem larguar
Ne tok i tretur si te tjert
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin me kamarieret.

Dhe npr udhet ku kam ecur ,
S`do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do t rrije i heshtur
Nj qiparis , si murg i ngrate

Ti do trishtohesh ather
Se s`do me kesh ne dhome gjall
Dhe kur ne xham te fryje ehe
Do qash me eren dalengadale

Po kur t jesh , mrzitur shum
Ne raft te librave kerkome
Atje i fshehur do t`jem un
Ne ndonj fjale a ndonj shkronje

Mjafton qe librin , pak ta heqesh
Dhe un do t zbres , do t vij pas teje
Ti si dikur me mall do t qeshesh
Si nj blerim pas nj rrekeje

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:29 am

Martesa Jone

Qysh ne vegjli ne u deshtem
njeri-tjetrin perqafum
Zemrat tona kurre pa ja nda
perher njera-tjetren dashurun

Martesa jone eshte e lumtur
kur eshte gezimi dashuris
O zemer kendo pa pushuar
kenget e bukra t'lumturis

Si nje enderr madheshtrendit
ne sot me deshirum
zemrat tona kur pa ja nda
perher njera-tjetren e kerkun


Martesa jone eshte e lumtur
Kur eshte gezimi i dashuris
O zemer kendo pa pushuar
Kenget e bukura te lumturis

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:30 am

Ti Qaje

Ti qaje…
Pran meje ti si nj fmij
U gabove ti n dashuri
Por jo jo un nuk ta fal

Sonte nat e fundit me ty
Ndaj un nga ty po largohem
Se s'e mbaj dot kt tradhti

Por do t jetoj...
Shum i vrar, i vetm n agoni
Larg teje, larg syve t zi
Por jo jo un t pres

Sonte t kujtoj me breng e me trishtim
Shum, shum i vrar sht ky shpirti im
Ndaj mallkoj ditt e dashuris

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:30 am

Jemi te huaj (Ledina elo)

N kt qytet, kam koh q s'jam par,
e huaj jam, pr kt nuk kam faj,
ish nat pa hn ather kur ne u ndam,
dhe u harruam se koha s't fal.

Un ika larg t mos kthehem kurr,
gjithcka t harroj, t t'harroj edhe ty,
tani m lutesh, ke nj peng ti n shpirt,
t'a kthejm t shkuarn, oh sa udi,
e jotja un t jem prsri.

Jo nuk t dua,
sht tepr von tani, tepr von,
jemi t huaj, i dashur...von, zemra u ftoh,
zemra u ftoh.

Un e pranoj nj puthje kt nat,
por gjith magjin q ma fale ti,
kohn s'e kthejm dot pas, t dy ne e dim,
kujtimi mbetet vec si nj stoli.

Jo nuk t dua,
sht tepr von tani, tepr von,
jemi t huaj, i dashur...von, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
n shpirtin tim, thell prgjithmon,
t ndjej t huaj,
sht tepr von, zemra u ftoh.

Zemra u ftoh,
zemra u ftoh.

Ooooooooh...

Jo nuk t dua,
sht tepr von tani, tepr von,
jemi t huaj, i dashur...von, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
n shpirtin tim, thell prgjithmon,
t ndjej t huaj,
sht tepr von, zemra u ftoh.

Zemra u ftoh.

Jemi t huaj,
i dashur von, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
n shpirtin tim thell prgjithmon.

T ndjej t huaj,
i dashur von, zemra u ftoh.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:31 am

Dashuria (Rovena Dilo)

Sa here te kam pritur
tek vendi qe ne dime
mes shiut rreke
kur era fryn stuhi
vete me mesove
se dashuria
ka diell dhe ne shi
vete me mesove
se dashuria
gjithe qiellin ka cati

Mes qershive mjalte
qendruam ne te dy
kokrrat qe nga lart
pikonin leng ne sy
e zgjatem duart
perkulem deget
por kokrra s'morem dot
ty te mos kisha
prane ne keto caste
e etur do te ndjehesha sot

Nje dite buze detit
me pyete si femi
valle dashuria
a deti ka me thellesi
Pastaj e dashur koken mbeshtete
pergjigje prisje kot
S'di ne c'thellesira
Humba e tera
por di se s'dilja dot

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:31 am

Muharrem Xhediku

Vajze engjellore

Vajze engjellore
Zemeren ma more
U ngjite lart po prap sguxon per me u kthy
Sa te dashurova
Sa te adhurova
Ne do moment mendja me rrin vetem tek ti

Si munde te harrosh
Sa here me bane be
Si munde tmos kujtosh
besen qe lidhem ne

ref

Ti vete me the se lumturia
Sfitohet kurr jo me para
Kur eshte e paster dashuria
Hare dhe gzime ajo ka

Vertet i varfer un qellova
E noi stoli sta kam dhuru
Por me gjith shpirt te dashurova
Zemren ve ty ta kam dorzu
Kur bridhnim ne livadhe blrt

II

Prap erdh pranvera
si motet tjera
manar i vogel koder m'koder blegeron
zoqt cicerojne
erdhe ndertojne
ve zemra ime nate e dite per ty mendon

Si munde te harrosh
sa here me bane be
si munde tmos kujtosh
besen qe lidhem ne

ref

Kur bridhnim ne livadhe te blerta
te qeshur te gzuar si femij
ti mthoshje me fjal te sinqerta
se un ta fala dashurine

Gezimin e jetes mua ma more
e ne harres mua me le
nga natyra dukesh engjellore
por ne zemer akull je.

Cuca Radomires

Cuca radomires faqet me nishana
Cuca radomires faqet me nishana
Tuj e korrun grunin oe
E ka zanun hana
Tuj e korrun grunin oe e ka zanun hana

Cuca radomires floket kaurrela
Cuce e radomires floket kaurrela
i punojne shtizat oe tuj e mush bucela
i puntje stilzat oe tuj e mush bucela

Cuca radomires tuj prashit nder ara
Cuca Radomires tuj prashit nder ara
Nuk ka asnji djal katundi qe ti dal perparra
Nuk ka asnji djal katundi qe ti dal perpara

Cuca e radomires Synin si shkendi-e
Cuca Radomires synin si shkendi-e
Lumi ai trim i zoti oe qe do e shtier ne shpi-e
Lum ai trim i zoti oe qe do e shtjer ne shpie-e

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:32 am

Ne maje te larta

Ne maje t'larta
ku rriten shqipet
po kendonte nje baresh

Ne maje t'larta
ku rriten shqipet
po endonte nje baresh

Kanget ma t'bukra
ajo po kendonte
per trimin qe e dashuron

kanget ma tbukra
ajo po kendonte
per trimin qe e dashuron

Trimi bareshes
ne roje te atdheut
ruan vigjelon me guxim

trimi i bareshes
ne roje te atdheut
ruan vigjelon me guxim

Qe kam armiku
dhe zgjedh e huaj
ma t'mos e shkelin vendin tim

qe kam armiku
as zgjedh e huaj
ma t'mos e shkelin tim

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:41 am

Sabri Fejzullahu---Une te dua ashtu si je..

Me je larguar, s’di gje per ty
Me ke harruar, jetoj n’vetmi
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

Kur ne u ndame, u humbe krejt
Kot te kerkova s’munda me t’gjete
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:41 am

Shkurte Fejza-te dua Kosove

Te dua Kosove, po si te mos dua
sa shume lote u derdhen, permbi varre tua.
Kur nje dite e prite, tash e 500 vjete
ku me gjak tu rriten edhe femija ne djep
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Te dua Kosove, per kullat dhe malet
Dashunia e jote, nuk blihet por falet
dhe ashtu perhape, si rrezja ne voter
si buka dhe kripa, kur shtrohet ne sofer
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:42 am

Sabri Fejzullahu---Une te dua ashtu si je..

Me je larguar, s’di gje per ty
Me ke harruar, jetoj n’vetmi
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

Kur ne u ndame, u humbe krejt
Kot te kerkova s’munda me t’gjete
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:42 am

Trix-Qaj per ty..

Tash kurte humba kot te kerkoj
se gjall me mbeti vetem kujtimi
sikur te shoh edhe nje here
sdo tme digjte me pergjerimi.

Kot qaj per ty
o moj shtegtare
qe prore ma kujton
tshkuaren rini.

Si flutur ike nje dite pranvere
per tme mbetur gjithmone pa kthim
e une s`te gjej dot ne endrra
ndaj vere ska me shpirti im

Kot qaj per ty
o moj shtegtare
qe prore ma kujton
tshkuaren rini

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:43 am

’Eshte Dashuria Anita Take
Dua ta di o miqte e mi
C’eshte dashuria!
Eshte gezim, eshte hidherim
Qe te shqeteson

Zjarr apo mall
’te jete vall!
Kush di te me thote
Pa dashuri, as une as ti
Nuk jetojme dot

Ref.
Nuk me thate jo jo
Gjer tani
S’e gjen dot jo jo
Asnjeri
Ndaj ju pyes perseri
’eshte e embla dashuri

Zjarr apo mall
’te jete valle?
Kush di te me thote
Pa dashuri as une as ti
Nuk jetojme dot
Po per cudi, qe asnjeri
Pyetjeve te mia
Nuk iu pergjigj, as mire as keq
C’eshte dashuria

Nuk e di…..kush e di….

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:44 am

SONI

Ndarja

Shpirti me thyhet kur shoh ate shikim
syte flasin vete per ndjenjen qe ke ne shpirt
lotet ne sy s'te jane thare
i fsheh per te mos i pare
erdhi koha per tu ndare
per tu ndare...
per tu ndare...

Shpirti me thyhet kur shoh ate shikim
syte flasin vete per ndjenjen qe ke ne shpirt
lotet ne sy s'te jane thare
i fsheh per te mos i pare
erdhi koha per tu ndare
per tu ndare...
per tu ndare...

Ref:
Duro zemer ti mos qaj
me jep force qe lotet dot ti mbaj
me puth me flit ngadale
sic di zemer vetem ti
ndarja eshte shume e rende
vret zemren dhe ha ndonje shpirt
me puth me flit ngadale
sic di zemer vetem ti
me puth me flit ngadale
siq di zemer vetem ti

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:44 am

Fisniket

Pleqeria

Erdhi rradha te kendoj kengen per ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lote pikojn nga syte
une s'kam qene poete i mire
te shkruaj nuk kam dit
vetem kete refren per ty e ruajta
me zemer e kendoj

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

Me kujtohet kur me thoshe
nuk ndahem nga ti
ku do qe te shkosh do t'jem prane teje
deri ne pleqeri
tani vetem kengen mbeti si kujtim per ne
edhe ky refren qe po e degjon
ku do qe te jesh

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:46 am

Cikli i kreshnikeve
Fuqia e Mujit

Lum e lum per t’lumin Zot,
Nu’jem kane e Zoti na ka dhane!
Kurr ish’kane Muja djale i ri,
M’a kish cue baba n’rroge tu njizotni;

Coban lopesh zotnija e ka ba,
Per gjith dite bjeshket Muja tu’i kerkue;
Per gjith dite nder gurra t’u u freskue,
Per gjith dite nder mriza tuj pushue
Rruge as shtek pa njofte nuk ka lane

M’i con lopet gjithhere ku s’i’n kane
‘I nate lopet cobanit i paskan hupe
E tu shpija nu’ka mujte me dredhe
Buze nji shkambit m’u ndale asht ngushtue

Asht ule djali aty per me fjete
Paj dy djepa aty ki’n qillue;
E kan marre brimen e tuj kjajte
M’asht avite Muja me i shikjue
Po i pajton tuj i pekunde
E t’dy djepat ika vun ne gjume
Bardhe si drita dy Zana atehere kane ardhe
-Ty, qysh te thone – Mujon e kan pvete-
Zo’! c’te ka pru n’ket vend e shka t’ka trete!-

Muja atehere shka u ka thane
Rrogtar lopesh un kam qillue
Per gjith dite kto bjeshke i kam kerkue
Mue rreziku sot ka ardhe me me ndeshe
M’kan hupe lopet, e askund s’kam mujte me i gjete
Ktu m’xu nata e u ngja per me fjete
S’mylla sy prej vajit, qi kam ndie
Ishin kane tuj kajte keta dy fmi
Kurrkund carje fmia nu’m’kan lane

M’u kan dhimte e jam hudhe me i pajtue
I pajtova e sa grima n’gjume i kam vdue
Po Zo’! shka jeni me gjithe ket drite?-
-Zana jemi, Mujo, tuj shetite,
-Tuj u sjelle na njerzvet me u ndihmue,
Ti c’fare ndere, Mujo, po na lype?
Qi dy djepat na ike vu ne gjume?
A don force, Mujo, me qindrue?
A don lufte, Mujo, me luftue?

A don gja, Mujo, a don mall?
A don,dije, Mujo a don gjuhe?
Lyp shka te duesh Mujos te i kan thane
Kqyr Muji atehere c’ka qite e ka thane:
-Shpesh po m’ngucin cobanija
Shum inad cobajt si me kane

Paj me force me ja u kalue un due
Njana shoqes Zanat atehere i kan thane:
-Tamel gjiut Mujit per me i dhane
Tamel gjiut i kan dhane me pi
Me tri pika djalin m’a kan ngri
E ika fale Zoti kaq fuqi
Sa me e luejte shkambin ma t’madhin
-Kape gurin! - Zanat i kan thane
Njimi okesh e ma guri ish’kane

E ka kap gurin njimi okesh
Badihava peshue me duer e ka;
Der n’nye t’kames vec e n’mujt ma
Njana shoqes Zanat atehere i kane thane:
-Edhe do tamel Mujos me i a dhane
E ka marre tamlin Muji e e ka pi
E ka kape gurin me e peshue
Deri ne gju ai gurin e ka cue
E ka ugje prap n’toke e ka pushue

Kqyre Zana sa mire ka thane:
- Edhe pak gji Mujo me i a dhane
I ka dhane prap gji per me pi
Sa don Zoti t’i ka dhane fuqi
E e ka marre gurin me e peshue
Deri ne shoge (brez) gurin e ka cue
E kan pa Zanat e kan kqyre
Njana tjetres prap te i kan thane:
- Opet (perseri) Mujit gji lypet me i dhane

E ka marre Muji gji me pi
O! se c’po i ep edhe Zoti fuqi
Kenka ba si me kane drangue
Ka marre gurin me e peshue
N’cep te krahit Muji e ka vdue
Njimi okesh gurit i ka qindrue
Njena shoqes Zana c’ka i ka thane:
-Tjeter gji Mujit mos me i dhane:
Pse tjeter gji Mujit per me i dhane

E batis dyrnjan ana-m’ane,
Atehere Zanat Mujin po e zhgjertojne
Se sa t’vogel qi po flasin:
Permbi krye hana tuj i shikjue
Permbas shkambit hija tu’u zgjatue
Sa miqsisht me te kan kuvendue
Kqyre Zanat, Mujit, shka i kan thane:
-Probatin na, Mujo, duem me te xane:
Fol ti, Mujo tash qysh po thue?-

-Tu t’jem ngusht, Zanat, me m’ndihmue!-
E ka fale Zoti sabahin
Ferk e ferk Muji kanka cue
I ka gjet lopet e ne shpi ka shkue
N’fushe t’Jutbines Muji kur a ra
Bytym shoket e mbledhun i ka pa
Se me Mujin aty i’n kene msue
Me i a mujte Mujit tuj ladrue
Kqyre seri Muji shka ka ba:

I a ka nise me cobaj me ladrue
Send ma t’fortin me dore e ka kape
Pese konope perpjete i ka dhane
As kurrkush me fole nuk po flet
Se me thue kur po i bjen
Dekun n’toke gjinden po i qete
Prej zotnis – tha – Mujit asht largue
Prej zotnis – burri kur asht da
Ka dredhe n’shpi - tha – nanen per me e pa

*Tha – I a ka nise Muji tuj punue
*Tha – I a ka nise Muji tuj luftue!
E n’sa lufta Muji si po bjen
Ai gjith here me ndere si po del.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:47 am

Vajtimi i Ajkunes

Drita a dale e drite s’po ban,
ka le dielli e nuk po nxeh:
a ka ba Gjeto Basho Muji;
Djalin n’dhe Muji e ka shti…
A dredhe Muji e ne shpi ka shkue,
nana e djalit po e pyet;
-Mujo, djalin ’ma ka gjete?
N’Lugjet t’Verdha, a thue ka mbete?…
Qyqe vetem rrugen paska marre,
kane zane vend yjt’ vajin me e ndie!
Kur ka dale nder Lugjet t’Verdha,

atehere nana hanen ka mallkue:
-T’u shkimte (shofte) drita ty, o mori hane,
qe s’ma ove ate nate nji fjale,
n’Lugje t’Verdha, shpejt me dale
bashke me hy n’nji varr me djale!…
Kur ka shkue te varri i djalit,
ka pa ahin treqind vjec,
ahi ishte rrema-rrema,
nji ma t’bukrin mbi varr po e shtin

Mire po pshtetet per dege t’ahit
pikon loti mbi varr te djalit
Kane lane kangen zogjte e malit,
kane lane kangen me veshtrue!
-Po a s’e din se kush ka ardhe,
qe nuk cohesh per m’u fale,
more i miri i nanes-o?
Amanet, o more bir,
dil nji here ksi burgut t’erret,

fol me nanen qe t’ka rrite
s’m’ke lane kurre kaq shume me prite!…
More Omer i nanes-o;
A thue gjokun me ta prue?
Dil nji here per me lodrue
bjer nder gurra me u freskue
kerko majat bashke me zana
se ty varrin ta ruen nana,
mori i miri i nanes-o!…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi