Tekste kengesh shqiptare

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:47 am

Martesa e Halilit

Fort po shndrit njaj diell e pak po nxeh!
C’po e merr fryma rrapin e Jutbines!
Bore e madhe paska ra:
Randojne ahet per me u thye
Kane cetinat vetem kreshtat
Ushtojne lugjet prej orteqesh
Prej orteqesh kah po bijne nder gropa
Kane ra vashat me gja ne lume

Kane gjete lumin ngri akull
Kane nise vashat me lype krojet
Kane gjete krojet tane ngri hej!
Ka dale Muji me kreshnike
A thue ndeshet me ndoj gja malit
Sa shpejt diellin ma zu reja!
Shpejt ma endi njei pelhure t’gjane e t’gjate
E ia ka veshun majat rreth e rrotull
Qe kur jane kap trimat-o te lumi

Kaq perzi i ka fryma e plajm e re
Askurrnji shoshojne trimat s’po e njohin
Ngrine trimat, u sharruen
Por n’breg t’lumit – kulla e Mujit
T’tane per darke Muji i ka ndale
Kqyr cka bani Gjeto Basho Muji
E ka vu nje barre dru t’vogel ne zjarr
Treqind vete prihere m’u nxeh…
Sa shpejt fryma burrave u ka ardhe

Sa shpejt gjaku trimave po u nxehet!
Kane marre llafin e po llafiten
Kane marre gazin e po gazmojne
Kane nise trimat Mujin, po pyesin
-N’vater tande, Muje, kemi qellue
mos na ki rande per nji fjale…
Qysh Halilin s’e martove?…
Jane martue krejt mosha e tij…
Djemt’e tyne n’loje te tane kane dale

A t’u dhimbsen paret per me i dhane?
A t’u dhimben dasmat per me i ba?
Tutna djalin dikush po na e rre
Shpesh e shpesh po bie n’Kotorre t’Reja
Rob te gjalle djalin po e zane
Le konakun, Muje, po ta fikin
Ma zi fisin, Muje, po na koritin…
-Faqebardhe, more shoke,ju qofshi
Se mire hallin po ma ditki, burra!…

Ju t’pavllazen shoke s’keni qellue
Kujt po i dhembe dasmat per vlla t’vet?
Ky edhe s’asht or burra cub flligshish
Mire e njihni se asht daji trimnish-
Atehere djali ka nise me fole
-Kah kam vlla e kah kam moter
vdeksha para n’u martofsha
se gjithe grate e Krahines ku jane
se gjithe vashat e Jutbines ku jane

bash si motra qe po m’duken
dheu m’ka mblue e fat s’i qita vedit
po s’e mora Tanushen e kralit
E une Tanushen vete e kam pa
Gja ma t’mire s’sheh njeri nen kete diell
Vetulla e saj e drejte si fiskaja
Shtegu i ballit si shtegu i malit
Kur merr hana me prendue
Syni i saj si kokrra e qershis

E ka qerpikun si krahu i dallendeyshes
Fytyra e saj si kuqet molla n’dege
Hunda e drejt-o si kalemi i Tushes
Goja evogel si lulja qe shperthen
Dhambet e bardhe si gurezit e lumit
Fill mbas shiut, kur po i shndrit dielli
Qafa e saj si qafa e pellumbit
Shtati i saj porsi shtat cetine
Mishi i dores posi rremi i shemshirit (lloj druri)

Por n’qafe m’paci mor Bjeshket e Nalta
Kurrrkund nji shteg qe nuk me late
Per me dale deri ne Krajli!-

Sa mire nama bjeshket m’i paska gjue!
Sa shpejt deti ka ndigjue!

E e ka cue nji fryme te forte
E e ka cue nje fryme te nxehte
Bijne orteqet neper gropa
Ushtojne malet si prej motit!
Por tri dite e ma s’ka zgjate
A shkri bora e ka ra n’lume
Por tri jave e ma s’ka zgjate
Cka e ka ba lumi ate te bardhe?
T’bardhet e bjeshkeve krejt e ka mbyte n’det

Cpo kendojne bilbilat n’mal
c’po lodrojne femija n’fushe
-Shpejt me dale te t’bani (stan ne bjeshke)
se ka shperthye ahi! –
Atehere djali Mujit i ka thene:
-Qetash gjokun , Muje, ti me ma dhane…
Atehere djali i ka kcye gjokut n’shpine:
-T’mire u pafshim! – Mujit i ka thane
Ka marre rrugen per krali

Dy here djalin kurkush s’e ka pa
Kalojne male e kalojne lugje
Kalojne breshte (pyll me bredha) e kalojne ashte (pyll me ahe)
Kalojne dite e kalojne net…
-C’ka ka hana qe s’po del?
Kane pyet bilbilat e malit
Pritni pak more zogjt e malit
Ju me kndue tjeter pune s’keni
Hana sonte ka ndodhe zane

Ka nji ndore (ne mbrojtje) me percjelle…-
Qatehere djali sa kish ra n’breg t’lumit
Ka lidhe gjokun brenda ne nji imshte (ahishte me drure te rinj)
Imshta ishte tane ahishte
Vete shatorret neper muzg te nates po i lyp
Kur ta mbrrite te cadra e kuqe…
Ka zane vend permbas nji lisi
Rranjet e lisit shpernda ne lume…
Sa urtisht djali qe po e msyn (sulmon)

Ma ka nxjerr thike ma te mprehten
Kamba-doras asht avite…
-Po ket fytyre ku e ka pa
qe po me gjet me te Halilit?-
Ma gjate djali s’ka durue:
-Po je a njeri qe ke bese?
-Te thafshin krahet more djale i ri
se fort thelle qe paske hy!…
Hajde brenda, kopil (djale i shkathet); - po i thote

Se ja vdesim te dy pernjihere
Ja te dy kemi shpetue!-
Atehere djali brenda ka hy
E ka marre vasha per dore
Shpejt e shpejt te nj’ode i prin…
I ka zgjedhe nji pale petka ma te mirat…
Krejt si cike djali po ngjan…
N’breg te detit, permbi shkamb
Dymbedhjete katesh kulla e nalte

Kurrkund shoqen nuk e kishte
Treqind hapash kulla e gjane
Te tana ballet guri te lemue
Anash krejt guri te latue
Latue shkambi prej mermeri
Aty gurrat me flladite
Aty kopshti me u mahite (per te kaluar kohen)
Aty velat me valzue (per te lundruar)
Me valzue per shpine te detit…

Me Halilin brenda kane hy…
Sa fort shpejt kralica gati asht ba!…
Kur ka pa sokol Halilin
A dredhe mbrapsht si dridhet gjarpni…
Edhe deren e ka shkrepe (ka hapur me force)
Fill te krali paska shkue…
-Te kane ardhe cubat e Jutbines
e ty kullat t’i kane zaptue
erzin marre, cikat cnjerezue! -

Krali shpejt qenka shtrengue
t’dy prej krahu krajli i ka kape…
n’burgje t’thella Halilin e ka ndrye
rrugen e madhe Tanushes ia ka dhane
Mire po e ndal Jovani (nje mik) e po e pyet:
-C’asht ky vaj Tanushe lum motra? – i thote-
Se kso britme kure nuk kemi ndi!
-Rob kane zane Halilin e Mujit
e mue rruget tata m’i ka dhane

ma per t’gjalle te shpia mos me kthye!…
Nji fjale Mujit te dera me ia cue
Me i ra mbrapa Halilit sa ma pare
Ndryshe djali n’tburgje t’u ka kalbe! –
E ka gjete nji njeri te beses
Menjihere Mujit naten ia ka nisun
N’nestret nadje djali asht kape te kulla
Nji ka nji punet ia kallzon Mujit
T’madhe burri paska nise me qeshe:

-A t’kam thane taraku (dem, mezat) i Kotorrit
se Kotorret kane me ta hanger kryet?…
Ka dale trimi ne beden te kulles
Me nji kushtrim ka thirre Jutbine e Krahine
-S’kam cka u them more aget e mi
vec me koriti sokol Halili
Me u shtrengue burra si te mundni
Se dita e vdekjes ma e veshtire nuk vjen! –
Kane ba ashtat trimat me ushtue

Kane ba lumin trimat mu turbullue
Kane ba gjoket trimat me fluturue
E t’jane kape te Kotorret e Reja…
Neper rane t’detit Muji i ka shpernda:
-Ver me goje mos guzoje kush me ba…
Se shume njerez qenkan mbledhe n’Kotorre!
Me kushtrim krali i ka thirre –
Midis logut asht nji djale i ri
Hekrat duersh bugagite (prangat) kambesh

Ai asht Halil aga i ri
Mbare Kotorret me ate po qeshin:
-A po e sheh Halil, vdekjen me sy?
Kurre ma ngushte, Halil, a thue ke qen?
Kuvend burrash djali paka shtrue…
-S’asht ngushte njeriu deri n’dite te vdekjes
-Fjalen e mbrame ne pac me e fole
se ty jeta m’at hu t’u ka sose!…
-Pese dekika (minuta) liri me me dhane:

Tjeter t’mire ne t’paret nuk na kane lane
Kurrnji nesh mos me vdeke ne shtrat
Por me shpate m’u pre tuj kendue…-
Edhe duert mire ia shpengojne
Ia kane dhane lahuten ne dore
Kurrkush djaloshin vesh s’e ka marre
Krejt po e kendon kangen ne gjue te pareve
Qaty Muji neper fushe ka dale
E e ka ba nji piskame te madhe

Jane shembe kullat gjer ne themele
U trand deti me hy brenda
Kane gjemue malet si per mot t’lig!
Kurrnji trimat nuk po e lane me ike
Lufte e rrepte aty qe po bahet
Me dhambe trimat duen shoshojne me shkye
Me dhambe gjoket duen shoshojne me e marre
Notojne kurmat thelle ne det
Notojne trupat neper gjak

Hic s’po lodhet Gjeto Basho Mujei
Sa thelle trimi me paska hy!…
Muji djalin e ka shpengue
A turre djali si i terbue
Gjalle me dore kralin e ka zane
Me shpin ne hu ditet i mbaroi
Qatehere burrat kane rroke unat (urat e zjarrit)
Shpejt qyteti ka marr zjarr
Ka marre zjarr krejt ne fund e ne maje

Sa fort Muji m’asht terbue!
Aspak dhimbe trimi s’po ka
As per kulla qe rrenohen
As per t’vdekun qe shkrumbohen!…
Tri here dielli ka prandue
Tri here hana ka ague
Kurrkund zjarri me pushue!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:48 am

Labi----faji yt
Per ty ndoshta eshte kollaj, kur me thua se ske faje
Sepse ket e ke adet, te kalosh nje kohe te gjate
E te ndahesh per nje nate, kjo aspak ste vret

Me vjen keq por smuj me shty, kur e di si me ke thy
Hallall nuk ta boj ket jete, e perbuze zemren tem
Tjeter kush po te pelqen, tjetrin e ke gjet

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Per ty ndoshta eshte kollaj, kur me thua se ske faje
Sepse ket e ke adet, te kalosh nje kohe te gjate
E te ndahesh per nje nate, kjo aspak ste vret

Me vjen keq por smuj me shty, kur e di si me ke thy
Hallall nuk ta boj ket jete, e perbuze zemren tem
Tjeter kush po te pelqen, tjetrin e ke gjet

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:49 am

Skillz ft. Flori - Do Te Marri Malli

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea

Vers1 Ledri:
so problem, cecilli send bjen ne vend
kush ka me kond rrahat, e kush mo sun flen
ka me kalu koh, kur ka met rra en mend
kur ndis me bo gabime, e kurr mo si kthen
me kqyr drejt, te une jekond nvendin e par
nvend meje, ka met ardh malli met morr
jom lerg teje, ama gjith ki mem pas afer
sjom tu rrejt kur bjen me flejt edhe mshe nonderr
teater nuk o kjo, ska kurkush kurgjo ndor
nese po, ather nuk eka rolin kryesor
mos luj me zjarr se se pin mendjen e kalli
besom zember ty - do te marri malli
-
mu kthy edhe ni here aty ku je kon athere
ditaren e jetes, zhdo shenim merre
keq- sumlen, ama shum keq mvjen
i du krejt macat ama sun ngaj si qen

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali / oo yeea yea yea

Vers2 Visari :
sod per sod neser neser, e dje ukond dje
spom ngje kur pot sho, pra spot njo kur pom mshe
e di mbrenda qa mshef, te lexoj qa mendon
ki me pas qef, mfal, po shum ka me kon von
tkom thon ne fillim mos u ngut me bo gabim
se real jom vet e realiteti ka met dal tregim
serial a film ska mo episoda une me ty
ska mo as repriza se edhe ato jon kry
ku jom e ka shkoj, me kond jom e qka boj
tintereson me dit po mfal sun tkallxoj
sum gjen kerka mbasi muabeti rra
si kur del dika pret mem pa, met vet pret ska
-
deri sa tmerr vesh se afer teje sjom
tmerr malli se afer teje sjom
e qka nese afer teje sjom?
tmerr malli se afer teje sjom

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea
-
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
-
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:49 am

Sabri Fejzullahu

NUK JETOHET NE KUJTIME

Ne kto qaste me ikin fjalet
Dhe ky terr po me mbyt
S'kam askend t'ja qaj hallet
Dhe qdo fjale me mbet ne fyt

O kurre nuk dita q'eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar

Se gjithqka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Qdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote

O kurre nuk dita c'eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:50 am

UniKKatil - Kanuni Katilit

ey yo sod jomkond nkish, i thash 2-3 lutje//
i thash kti dostit ndalt ndihmom me vazhdu tutje//
e mrra ni pik shi, nform realiteti //
mtha ti djali mir pse lyp drit pi kiameti? //
jeta si ma kush, po ngajke shpejt //
ngaje tani njet fshtirr, per mos metu bo njejt //
po apet ka dallim, qfar ardhmerije kom //
edhe pse tqon stom, mandej tgjun tbon llom//
her do kur do ka me ndodh, veq ni dallim //
do prej tyne keshin e do shkojn pikllim //
ata qe hekin buzen gaz folin qa mendojn //
se edin qe fjalt e tyne pergjithmon egzistojn//
dost mos harro, nder terr kta mitila //
jon do trall qe qellojn katila //
qe kan mashum se ni qellim ne jet //
e veq ne ondrra tyne mujn me pa naj dit tqet//

Edi se, ka shum pengesa, shtirr o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatrresa//
se sa tjom gjall un, nuk di mu ndal un //
si dukagjini e pruna e furra ni kanun//
x2

Naten flej ma mir kur kom hekur ngat //
se gjithmon dikush bon plan mem lon sakat//
spo thom qe jom urrtu se me mend hala hajvan//
kan inat qe refuzoj sende si politikan//
nime kom selom per kta npolitik //
kosoves i thojn non po e shohin si karrik//
e nese don me dit me kond jom, qe ngo//
rrall me teton e, shpesh me asnjo //
skom qa me bo, shoh gabime nkrejt //
shoh edhe drellina aty ku tduket drejt //
ironi krejt, ska njeri tshejt //
mytuni teton o qendrimi a ki vrejt? //
rreth rrollit tem, ni send muj me pa //
mesaxh per tpanjofshum mem shkel ki mu vrra//
mvjen keq e ngushlime pa faj npaq me shku//
po natyra jem sum len kujt mi besu//

Edi se, ka shum pengesa, fshtir o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatresa//
se sat jom gjall un, nuk di mu ndal un //
si dukagjini e pruna e furra ni kanun //
x2

Durimin ekom shok, moti kto kaher //
edhe fjalen ruju ekom bo kogja haver//
abstrakt ikom shokt se konkret ka rrall//
shumica tgjujn kerozin met pa tu kall //
rregullat e mia kogja maer jonkam rrujn //
po apet sun e shoh bash zhdo kurth qe ma gjujn //
se jom sikur gjom, sshihet, ngulesh sikur zog //
ama une kom voglushin te mami nstrufullog//
ndoshta don zoti, jetoj e shoh burr //
po edhe nkofsha nbot tjeter apet se lo kurr//
pat fshtirr qetash po bi me ni kontradit//
nuk ma ndin per mu po per ty po du me prit//
si arrusha veres , si nana kur pretli //
ose si kosova qe pret panvarsi //
ska shqipe kom thon kom me lon ferrkem//
qe merre ni faqe, prej kanunit tem //

Edi qe, ka shum pengesa, fshtirr o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatresa//
se sa tjom gjall un, nuk di mu ndal un//
si dukagjini e pruna e furra ni kanun//
x2

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:52 am

Larg urrejtje - Elsa Lila

Cdo dite qe zbardh,une penen marr
Shkruaj"Dashuro" ne shpirt
Se nga dashuria erdhem ne ket bote dhe ne
Sot e shoh ne mjergull, ne re

Ne syte e endrres ylber i shpreses
Vjen e me zbulon kaltersine
Si vjen rrotull toka
Perreth diellit rrezear
Edhe ne reth miqsise
Marrim drite prej saj.

Vjen si klithme zemre
Mos urre ne jete
Larg nga ne urrejtje,"Te urrej"
Vjen deshire zemre, dashuro ne jete
Sa m'u lodh kjo fjale ky shpirt.

Nese nje cast troket nga larg
Nje kujtim qe thote "Urre!"
Barken e harreses, merre ti
Dhe larg lundro.

Vala ia merr kenges,"Harro!"
Ne fund te detit gremis urrejtjen
Qe as varr t'mos kete ne ket jete
Urrejtja" fjale
Dua gdhendur te lexoj
"Dashuro dhe fal"

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:52 am

Per Nje Cast Me Ndali Zemra (Pirro Cako & Roven Dilo)

Pr nj ast m ndali zemra, s'ishe ti,
Shpirtin sonte ma trazove prsri
M kujtohet sa shum prisja
Q t ndjeja ern tnde
Kthehu dhe nj her t t shihja

ndrra gjumin ma kputi e m zgjoi
Mbi nn kres ta ndjeva frymn, ku je ti
Puthjet ende jan t nxehta
S'na i ftoh dot largsia
Eja mos u fshih vetm n ndrra

(refren)
Un dhe ti
Lusnim natn q edhe pak t zgjaste
T mos kish agim
Edhe dielli fare t mos lindte
Vetm un dhe ti
Lusnim natn q pafund t zgjaste
T mos kish mbarim
Edhe dielli at dit t shuhej
Ndarje t mos kish
Nse mijra kilometra sot na ndajn
-----------------

Mos m thuaj humbi dashuria
M t madhe e bn largsia
Eja zemer nett ti prcjellim si dikur

Dashuria nis me ty ,me ty mbaron
Je kuptimi q merr dita sa fillon
Puthjet ende jan t nxehta
S'na i ftoh dot largsia
Eja, mos u fshih vetm n ndrra

(Refreni)

Mos m thuaj humbi dashuria
M t madhe e bn largsia
Eja zemer nett ti prcjellim si dikur

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:53 am

Kur te jesh merzitur shume - (Ardit Gjebrea)


Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:53 am

Falja Njerit Dashurine - Pirro Cako Dhe Redon Makashi


Un pr ty i brodha rrugt
pafund n Tiran,
kujt t'ia fal ti prkdheljet
dhe puthjet kt nat,
Dalngadal po shuhen dritat n bulevard
Shirat nisn prap
Zogjt po ikin
dhe un mbeta si nj endacak.

Sa cudi kur ti m thua
n zemr t kam,
un e ndjej ti e bn enkas
me shpres kot m mban
dhe pastaj srish largohesh
dhe syt me ul, mallin t ma shtosh
po aty mbyllem thell n vete
qytetit s'dal dot.

(Refreni)
Mos na bj aq shum t vuaj
hape zemrn dhe na thuaj
cilin do m shum nga ne
me brengn e shpirtit mos na le
falja njrit dashurin
kurse tjetrit dshprimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime ne kt bot

Humbm ne q s'po t shohim
dhe blirt jane thar
jo nuk varen bulevarded,
aty rreshtin qajn,
I mungojne dite ktij qyteti n cdo skaj
dhe cdo second hyri dimri prsri
dhe zemrat u ftohn.

Refreni

Falja njrit dashurin
kurse tjetrit dshprimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime n kt bot.

Dhimbjen kush nuk e provoj
n kt bote.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:54 am

lir Shaqiri- nga albumi i tij "Kujdes lirin"

Nusja e maleve

Na u ka nxi qielli e shtrrydhen ret
Nuse moj e bukur trndafil me flet
Ty nishani n'balle sa t'paska hije
Nuse moj e bukur me flamur mbi krye
O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo.. o oGjithe pranverat sot tek ti kane ardh
Cel mori moter trimeri e ralle
Na i njomi buzte kjo pika e lotit
Nuse moj stolisur ne flake te barotit
O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo.. o o

Kane ardhe shoqet per me te pa,
kane ardhe shoqet per me te pa
Nuse tone kerkush se ka


O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:55 am

GJIKLA - JUDA
veq ni kafshat buk pe lypi e kurgjo ma shum
ni pik uj se fyti mukan bo shkrum
zembra ukam dhemb, shpirti pom kan
se i jemi okam shet e pom vran
qekjo dor ka votu, ika pru aty ku jon
qekjo dor qe per tyne lemohet po kon
po per mu spo kan, veq per gjepa tdveta
une paguj tatim ata tuj mbush kuleta
qeveri e mbarume ne kusheri
se qysh u msu loppendele edhe nje mbari
tkoroptum deri nfyt se si denojn hiq
po morali o morla edhe kur ska ligj
neper hotela spo merzitni tu ndejt
kur pagun me pare tpopullit as ni send nuk o shtrejt
veq vazhdoni q... ishalla ngihuni
ama diheni kur q... edhe q...

Net qohen tdeknit e tgjallt net bijn
se kta hajna nuk ka kush i ngin
poma pijn gjakin e nhak pom hijn
zot fali se qka jon tu bo nuk pe dijn
x2

evladi jem seka ni kafshat buk
e thmija yt me pare tmija jeton nluks
perpara mka pelqy veq shkak te poplli jem
tash mkini shti mja mor inat e pom dhemb
idiota, pseuda patriota
ju bohni tmir veq kur vjen punda me mor vota
ju pom shtini me ja mor inat familjes tem
jetes tvertetes fletes e vendlindjes teme
ju pom shtini me ik, prej vendit qe e du
a jeni ju shkije? se ata njejt paten provu
delni vet pi ktuhit, mu smundeni mem qit
osht vendi jem qe ju jeni tu e plaqkit
ju tash kini mor fuqi ju skini pergjithsi
nonen tjau q. more a kini ju thmi?
a po tuteni ju ha? politikana
dejsat nana e atij qe u zhduk po kan a?

Net qohen tdeknit e tgjallt net bijn
se kta hajna nuk ka kush i ngin
poma pijn gjakin e nhak pom hijn
zot fali se qka jon tu bo nuk pe dijn
x2

sa varri u dek sa tjer invalida jon mbet
shko kqyri ni familje te atyne qysh jon tu hjek
e shoki lufta qetash o npozit
po kta sjon tu merzit se perveti kan arrit
se kta vlera e mariera ika hi nkry karrijeraaaaaaaaa
ska kush ja nxen vendin se ka qit barrijeraaaaaaaaaa
ka luftu e lufton veq per karrik
e kisha ul un ato nkarrik elektrik e po vin
q... raqin, q... ramzit
q... qeverin bashk me ministrin
ku.. e biznis menave pro....
po shiteni per pare jeni bo si juda
po ju sjeni more njerz jeni popull nkarakter
nuk shitesh nveti per shkak ni tenderi
nuk o i huji po i juji kuptoheni qet send
ju q... nonen nrend se ju nuk mbusheni mend

Net qohen tdeknit e tgjallt net bijn
se kta hajna nuk ka kush i ngin
poma pijn gjakin e nhak pom hijn
zot fali se qka jon tu bo nuk pe dijn
x4

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:55 am

Drejt fatit tim

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Makina ecen me shpejtesi
plepat lemon i embeli fllad
drejt horizontit nxitoj une tani
ku me therret shpirti im endacak
Fotografia e nenes ne xhep
dhe nje cigare e shtypur aty
o nene po iki diku atje tej
ku te mesohem te rroj dhe pa ty

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Kjo vese e henes syt po mi lag

Kjo hene e vogel sa pika e veses
te tjere qytete ndrico kete nate
rruge e panjohur eshte liria
ku me therret shpirti im endacak
ne cdo qytet ku une te ndaloj
vec i panjohur dua te jem
nje kalimtar pa lidhje me turmen
dua qetesi cdo lidhje me tremb

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Kjo vese e henes syt po mi lag

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:56 am

HIMNI I QYTETIT TIM

Rrethuar me Sharrin e Pashtrikun plak,
N rrz t Dukagjinit, t lar, t lar me gjak,
sht qyteti i bukur, qyteti i lashtsis,
Simbol i kombit, simbol i liris.

Prizreni, Prizreni, kudo le t jehon,
Nga zemrat rinore, pr qytetin ton,
Prizreni, Prizreni, t'ia themi o mik,
Sa bukur tingllon ky refren magjik.

Atje lart si pararoj, Kalaja krenare qndron,
M posht n gjirin e saj, Lumbardhi gjarpron,
Me Marashin piktoresk dhe burimin uj kristal,
Q prher ma kujton, dashurin e par

Prizreni, Prizreni, kudo le t jehon,
Nga zemrat rinore pr qytetin ton,
Prizreni, Prizreni, t'ia themi o mik,
Sa bukur tingllon ky refren magjik.

Jo s'harohet shpirti, kujtesa e vetdijes kombtare,
Ndrtesa e bukur muze, e Lidhjes Shqiptare,
Urn plak t gurit, Shatrvanin prore,
E bujshme si gjithnj, nga gumzhimet rinore.

Prizreni, Prizreni, kudo le t jehon,
Nga zemrat rinore pr qytetin ton,
Prizreni, Prizreni, t'ia themi o mik,
Sa bukur tingllon ky refren magjik.Adnan Abrashi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:58 am

KNG PR PAVARSIN
N ktoditt e kurors
qyftelin se lshoj prej dors
po m ngulmon nj z prej gojs
puntor n valle dora-dors
ju student e nxnsa t shkolls
eni bashk jathemi gazmores
ti kndojm nj kng Kosovs
Bijve t shqipes t trungut tvjetr
q u gjakosn qe nj shekull
Evrop plaka shtrig e vjetr
qe emrue gjeometr
i shtrngoj muskujt e forta
me nda kombe,me nda toka
ne na bani copa-copa
si t na prente me teh shpats
na coptoj ne brenda nats
futi serbin prej karpats
Erdhn t etur e t uritur
me dy kmbt shkeln mikpritjen
aleat kthyen prej veti
tue u prgdhelur te njri-tjetri
n tok ton vun hekur pushteti
me e ba shqipen skllav pr veti
na ndaluen shiqim mbas bregu
sguxuam kokn me kthye menjan
saher deshm vllau-vllan
na burgosn e na vran
na gjakosn e na prqan
saher vetit i tham shqiptare
ugurzeza hapi varre
mjete t rnda flak e zjarr
me polic e meushtar
me etnik,paramilitar
Nisen dhun e nisen krimin
na prndoqen,vun kolonizimin
Shqipja jon ruante durimin
kur e pan dhuna spo ndalet
UK-JA NGJESHI ARMT

Duar pr kok e gjak q sfalet
ushtar shqipesh i mbushi malet
Ku u ndie kushtrimi i shqipes
n Prekazin e Drenics
nj z thrret,tjert ndgjojn fjalt
jehoj kulla te Jashart
dielli i shqipeve lind nga malet
bac Ademi si luan
nj fjal trimave ju ka than

fyt pr fyt e dhmb p rdhmb
bhemi grusht ne q te tan
ma pushtuesin ktu se lam
kur jan ngrit zogjt e shqiponjs
ju kput bishti ulkonjs

kur tinglloj zri i grykholls
shpejt ka mbrri n vesh t Evrops
Evrop zonja tash po e din
u ringjall shqipja pr lirin
Tha ta ndalim tash Serbin
truri i shqipes po prtrin
krkon nvend me qu drejtsin

Por pushtuesi zemr zi
pr Evropn sdesh me ndi
nisi krim sisht m zi
kur smund matej me ushtri
vrante pleq,e gra efmij
do i prndiqte n vendet fqinj
Po mendon sunduesi i lig
krejt me ba ekzod biblik
m nkto troje mos me frymu shqip
si hartoj ashtu si doli
n SHBA,flet Bill Clintoni
ndalnja hovin kti mizori
fjala eBillit n Amerik
i bashkoj krejt hilegjinjt
q me koh sna lenin n drit
qoj drejt qiellit strategjit
edhe bushtrn e stopoj
nuk i doli si mendoj
si mendoj ashtu e psoj
bisht ndr kmb iku e shkoj
iku shkoj se smund e mbajti
e pa uj ju kish b gjaku
Kur shqiptari u ngulit qndroj
aleatt i bashkoj
ju bashkuan UNMIK dhe KFOR
hyn n tok ton administrator
prgatiten strategji
me ruajt rend,me mbajt qetsi
Por shqiptari krkon LIRI
sht ngulit n pavarsi
sdon lmosh,por e ka hak
e pagoi qdo pllmb me gjak
gjaku i derdhur,trim pastrimit
hapi rreze prej mbar qiellit
qon Kosovn nKshill tSigurimit.

SHBA-ja dhe Anglia
thon shqiptarve me fat Liria
gj nKosov ma skaSerbia
ju ju duhet pavarsia
pavarsia duhet t shpallet
q Kosova tjetoj sa malet
Menj fjal foli Evropa
ka Serbia mendime t kota
ma Kosova nuk ndahet copa
Jehoj dhe zri i Athisarit
pavarsia i takon shqiptarit
tash Serbia nxu po digjet
nxu dhe bots me ja msue ligjet
nuk bn ligjet ndrkombtare
me coptue Serbin e madhe
po vjen zri tuj ju ngri
kokn mban prej nnes Rusi
kot Rusia po ngrit fjalt
ka kuptue se kyhov spo ndalet
Se Kosova tash pavarsi po shpallet

Kto dit hidhet kjo valle
kur tshenohet kjo ngjarje e madhe
i qetson trimat n varre
Qetson popullin plot varfri
edhe nnat q kan humb fmij
Gzohen pleq e gzohen t ri
vesh kosova petkun e ri
mbushur tr me mvetsi
por nj gj nuk sht qudi
i madh e i vogl,pleq e t ri
muskujt n pun duhet me i shkri
q t ruajm kt shkndi
Pavarsia ssht shkop maxhik
por krkon mendjen me ndrit
krkon dije dhe shum pun
ndryshe mbetet n furtun
t punojm more fatlum
pr kt drit q e dashum shum
pavarsia ne na ringjall
se ne ktu sduhet me u ndal
na kan mbetur do pun var
q nuk mundemi me i ln pas dore
na e kan marr nj pjes Kosove
q i thon Kosov Lindore
Medvegj,Bujanovc,Preshev
q ne shpinn smund ua kthejm
nuk guxojm ne me lan huqe
se Kosovn dojm me ba nuse
t i kthejna punt mbar
me stolisur nusn me paj
sepa pajo si thon nuse
at e kemi teMolla e Kuqe
kur ta marrim nusen me paj
e bjm krejt"BASHKIM KOMBTAR"
gzohuni,gzohuni o shqiptar.

SHABAN CAKOLLI

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 3:59 am

O engjell...korare.

Te gjithe flene
E qet' eshte kjo nate.
Ku vetmija
Rreth teje qendron,
Do t'kendoj.
N'erresire me kitarre,
Ti do shohesh...
Ate qe te do.
Ti do plakesh
Do thihesh si dele,
Do shurdhohesh
Do krrusesh nje dite.
Do t'kalojne
Te embelat perkdhelje
Dhe bueta...
Me lule mos prit.

Ref. Pra eja o engjell me qe-e-teso,
E mjera zemer
Sa fort' te: do... 2 volte
Str.2. Ku do vesh
Ku do qe te flesh
Zemer ku do t'jesh
Nga do qe te vesh
Larg prej meje dashnine,
Mos harro
Tjeter mos kerko
Veq prej meje
E gjen lumturine.
Ref. Pra eja o engjell
Me qe-e-teso
E mjera zemer
Sa forte te do... 2 volte

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:00 am

Karajfilat qi ka shkodra

Karajfilat qi ka shkodra,
Medet o kund nuk jane
Ganxhe t'mdhaja, ganxhe t'vogla,
Me ere mbushin dynjan, aman, aman.
Ato ganxhe s'm'i prek'dora,
Medet o kan zijane.

Drandofilja lypte hije,
Medet o per me il.
Gjetht i dalin fije-fije,
Medet o 'ere te mir, aman aman.
S'gjendet kush me tu perzi-e,
Medet, moi drandofill.
Marangjyli kaq i bukur,
Medet o por s'ka ere.
Me i'a prek' gjethin me pupul,
E gishtin te gjith njeher, aman aman
Me i'a prek' gjethin me pupul,
Aman, doren 'ta there.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:00 am

Potpuri shkodrane


Hajde shpirte oj drite,
Hajde shpirti i im
Se pa ty, tan'e
Asht-e e zbrazd gjithnji 2 volte
Oh'moj bukuroshe
Synin kur ta pash
Rruges kur kalojshe
Dy, tri fjale ti thash 2 volte
Hajde shpirte oj drite,
Hajde shpirti i im
Se pa ty, tan'e
Asht-e e zbrazd gjithnji 2 volte
Oh n'at fush t'mejdanit
Shkon e vjen dyrnjaja,
Sielle kryet prej'xhamit
Digjet fukaraja.
Oh! Mori shtat-selvi-je,
Shikjo ne qitabe,
Fol me goj,nurije,
Se ke shum sevap-e.
O-ho-oho, o-ho-o-ho-ho-o...
Asaman'moj lulja allit
Ze-mren time c'ma ke prek
Po t'baj be'pash syt'e ballit
Tjeter kush mos ta rrembej 2 volte
O-ho-oho, o-ho-ho-ho-o...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:01 am

Mos mendo'

Gjovalin Bjanku

U genjeva ne syt tuej plot djallezi
Tash e ndjeve. S'kishe zemer per dashtni
Fitimtare e uen vehten "jo tuj fsha"
E pendueme m'shire te fatit ke me ra
Dot' pendohesh por at'here ka me kene vone
Ke me u veshke e me u terun pergjithmon
Dot' kerkojsh ndonji zemres me ju pshtete
E ke kot se 'do zemer ka me t'pyet perjet.
Mos mendo
Se dot' kendoj ma per ty- e
Por mendo
Se prej zemres te kam shly-e
Dot'a dijsh se per fajin qi bane dikur
M' shentas m' ike i re tjera kuj n'krahnuer
Jo-jo kurr
Nuk dot'kthehem prane teje
Dot' afroj
Nje vajze tjeter prane meje
Por guxim
Mos te kesh me m'shikjue nder sy
Je fajtore
Asht vone per -me - u kthy per ty.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:03 am

Shi bie ne Tirane (Motrat Libohova)

Dielli humbi nen nje ledh
kur ti me the:
Eja me mua se te dua
ti vetem,eja me mua se te dua!!!

Shi bie ne Tirane
nga malli yne
edhe qielli qan
je i dehur nga pija
apo nga dashuria
ti ec...
por kembet nuk te mbajne

Shi bie ne Tirane
si nen ombrelle
ti strukesh nen nje palme
gjysma ime mbeti
rrugeve te ketij qyteti
shi bie ne Tirane


Sa shume u lagem e s'ikem
sa shume u endem e s'ikem
harruam ditet dhe vitet
a eshte kjo dashuria????

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:04 am

Cyanide ft. Unikkatil - Veq edhe ni her

...........Krejt i kisha dhan, veq mu kthy ne venin tem,
...........sepse dheu i huaj eshnat, rahat nuk mi len,
...........me ni ven me m'varros, komplet kom e kry,
...........veq edhe ni her shpirti ka me dasht mu kthy,
...........aty ku jom rrit, aty ku kom bertit,
...........aty ku dy fjal anglisht si kom dit, mi than
...........moj nan, pse po kan, pse veten sun e man
...........a thu pse dy pika loti te ran ?
...........me dor n'zemer jem ka t'thom se m'ka marr malli per at ven,
...........edhe ni her me bo sherr, sa me ma thirr ti emnin tem,
...........krejt i kisha dhan ne dur, tuja me pushu,
...........kurr me dor se m'ki prek, se t'ka dhimt ma shum se mu,
...........perqata je ul ne qyshe, mendon edhe kan e,
...........une kaj moj gjyshe se na ndajn kto oqeane,
...........po ni dit kem mu kthy, ti nuk ki pse te tutesh,
...........edhe pse jo me ty, te ndegjoj sa her qe lutesh, qe mu kthy...

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

...........Valla s'ka si ato dit, qe ngajshim ne livadhe,
...........edhe me dasht mi harru, nuk em len dashnia madhe,
...........qi e kom per at ven, e per ato dhen,
...........si kom pas ateher kto men, per qata po m'dhem,
..........."po ti Jetmir ke ktu, spo kuptoj pse dole?"
...........me kujtohet hajshim fara te shkallat para shkolle,
...........me dosta bojshim llaf, dej sa t'bike ajo nat,
...........e te nesermit e n'shkoll, e vazhdojshim n'pushim t'gjat,
...........8 vjet n'Selman Riz, kerkush nuk na nguci,
...........Blerim Syla me Petritin, Shabani, Beluci,
...........e Luli, Artani a harrohet Alberti,
...........e gollmani Gjon Paluka Papiki (Valdeti),
...........9 veta bashk kur ishim, nuk na vyke kerkush,
...........me ja thy turit ati, qe na ngucke at dadush,
...........a prrush mas lufte me kall tashti boll,
...........sidomos per gjys-matur me kallashnikov...

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

...........e ky sen osht per juve per kejt juve, qe jeni n'kosov,
...........qe menzi s'pritni me shkel kom jasht ati veni,
...........me dal n'Gjermani, Franc, n'Amerik e ku pe di une,
...........Shipe, edhe un kesh qashtu,
...........po tash qe e pash boten m'ka marr malli veq per ni sen,
...........mu kthy atje veq edhe ni her...

...........M'ka marr malli me lujt, ton diten me top,
...........m'ka marr malli me gjujt, edhe poken me shkop,
...........mk'a marr malli per shoqni , shoqe e qdo shok,
...........e per sherret qe i kem bo, qe besa kemi plot,
...........sa per Amerik, kta qe jen ktu vet e din,
...........ktu ka vetem dimer, ktu nuk ka tjera stin,
...........midis vere ne ket ven, diellin e mbulojn ret,
...........njeri lodhet duke nejt, ktu i nxeti s'tlen me flejt,
...........Amerik emni madh, ku jeta koka ni grim,
...........lulev ne New York ju vjen, era kokain,
...........krejt t'mirat e kti veni, m'kan ardh deri ne hun,
...........atje guten njerzt mu pa, ktu guten me shku n'pun,
...........ktu i ki te tona t'mirat, po me t'mira vin shum halle,
...........ki ndertesa 300 kat, qe doken sikur katedrale,
...........ktu i she 50 yje veq tu hyp ne trena,
...........veq a ka me yllin kuq e zi e shqipen me dy krena? valla jo...


Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo s'don me than kurgjo,
eci neper terr, se s'jom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

Jom i musht mllef, plot, Kosov nuk po t'sho,
veq qe nuk she lot, ajo sdon me than kurgjo,
eci neper terr, se sjom kon anej kaher,
me dit qe mes atje, se lo pa t'pa edhe ni her.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:06 am

Elita 5 - E urrej shiun

N kitar teli i kputur
Ndali kngn m t bukur
Por s’e ndali
Shiun n kt qytet


Ku je buza e paputhur
Dashuria ime e humbur
N’mes t rrugs
Un po lagem vet.


I harruar si nj letr e djegur
N kt rrug
pa adres kam mbetur

E urrej shiun kur bie
Se nj her ma fiku
Nj zjarr,
Nj zjarr dashurie

I urrej lott e mij
Vetm se i ngjajn shiut
Q m ndau nga ti


Dashuria q ish dikur
Mbet korniz pa piktur
Q askund nuk e shoh n mur
I harruar


E urrej shiun kur bie
Se nj her ma fiku
Nj zjarr,
Nj zjarr dashurie.


Ti ndoshta ishe nj rrufe
Q erdhe shpejt
Dhe ku shkove nuk e dita
As se dij
Por kngn dhe shpresn
I le t treten
Npr shi.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:06 am

Dua Te Vdes .... ELITA 5

Dua te vdes
Deri sa jam i ri
Ndoshta kur do ta degjosh
Do te qash dhe ti
Ndoshta kur do ta degjosh
Do te qash dhe ti
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj
Me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj
Me per ty
Ndoshta do te gezohesh
Se nga une do te lirohesh
Ndoshta do te qash
Se nga une do te ndahesh
Ndoshta do te qash
Se nga une do te ndahesh
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Dhe smendoj me per ty ...
PS ; per papuzzella

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:07 am

WEST SIDE FAMILY
– MESAZH

Zgjohem ne mengjes me afshin tend
Gjysma vetes time me mungon
S’dua ta pranoj por e pranoj
Nuk jam, nuk jem, nuk ekzistojm
Ndjej trupin te me ftohet ne kete nate
Ku jan prekjet e tua te me ngrohin prap
Tani nuk jam, nuk jemi ne
Sa ftohet kete nate
Sa ftohet kete nate

Ne qdo hape qe hedh
Ne mendjen time je ti
Dua ty te t’harroj
Por prap je ti
S’dua ta pranoj veten
Veten time nuk e di dhe
Kur qdo gje e vogel ndodhe
Ne qdo veprim je ti

Undodha nje moment
Midis teje dhe meje
Nuk e di a me doje
A me urreje
Se je ti ne kto vargje
Ne kete nota
Se je ti
Pa ty s’ka kuptim
S’te harrova

[2x]
Qdo moment qe marre fryme
Je ti
Qdo moment qe jetoj
Je vetem ti
Je gjithecka cfar kam
Plotesimi i shpirtiti tim
Ja cfar dua
S’dua te humbas
Je vetem ti

[4x]
Dua te shoh ty syte e trembur
Dua te puthe buzen e qmendur
Dua te t’shoh dua te puth si at’her

Vetem nje moment degjo
Dua te shof – te njoh
Dua te di
Je ti qe komplikon
Je ti qe thua jo
Je ti qe thua po
Dakort por nuk mundem
Dakort te jem Gjithemon
Je ti qe e ben jeten time komplekse
Ndonjeher nuk me kupton
Ndonjeher s’kupton as veten
Por prape te urrej
Te dua ne nje kohe
Skam koh qe te njohe (baby),
Dua te njoh

[2x]
E qdo moment qe marr fryme
Qdo moment qe jetoj
Je gjithecka cfar kam
Plotesimi shpirtit tim
E at cfar dua
Sdua te humbas
Je vetem ti

Zgjohem ne mengjes me afshin tend
Gjysma vetes time me mungon
S’dua ta pranoj por e pranoj
Nuk jam, nuk jem, nuk ekzistojm
Ndjej trupin te me ftohet ne kete nate
Ku jan prekjet e tua te me ngrohin prap
Tani nuk jam, nuk jemi ne
Sa ftohet kete nate
Sa ftohet kete nate

[4x]
Dua te shoh ty syte e trembur
Dua te puthe buzen e qmendur
Dua te t’shoh dua te puth si at’her

Dua te t’shoh baby

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:08 am

Mysafire nderi

Dashuria ime sht teatr
Cirku ende po vazhdon e shfaqet
Nj palao i buzqeshur q e fsheh lotin me dor
Ky sht roli im kryesor
vijon> Refreni, pjesa 1
Nganjher jam si magjistar
Nn kapel un e fshehi dhmbjen
Zemra ishte e trishtuar nga nj zgjidhje e gabuar
Mbajta gjumin, humba ndrrn
Si n ethe zgjohem natn von
Fshehurazi dua t’t prqafoj
Je i ftoht, ti nuk m fton
Jo, ti mua nuk m don (vijon grupi)
Refreni:
Jeta sht spektakl, ne jemi aktor
Vetm njri mund t jet mbret
Kur t fiken dritat, kur s’kemi vizitor
Ne mbesim vet’, ne mbesim vet’
Jeta sht spektakl, rolet po aktrohen
Fundin s’mund t’a dij, jo asnjri
Nj dashuri debakl nse dekorohet
Do t jem mysafire nderi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:08 am

Lulja e majit

P. Ashiku

Nje dit'e bukur majit te hetova,
M'shef'te nder gemash shpeshta ne nje lule.
Dhe me vujtje zemren te'kundrova
Deri sa nje dite ne dore ti mu perule.

Por tash je per mu, s'ke ma vlere.
Se flete tuja, ma per mu, s'ka ere
Ti s'je lulja e bukur, e dit's majit.
Por je lulja zemren time, vajit.(2 here)

Ishe ti ma e mira ne te tjera,
Vjollce e bukur m'bushur plot me ngjyra.

Se flet'e tuja t'bukra i merr era.
Se ka shpejt pranver, te ka ardhur ftyra. ( 2 here)

Por tash je per mu, s'ke ma vlere.
Se flete tuja, ma per mu, s'ka ere

Ti s'je lulja e bukur, e dit's majit.
Por je lulja zemren time,vajit.
( 2 here)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi