Tekste kengesh shqiptare

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:09 am

Prap erdh pranvera

Murrem gediku

Vash engjellore
Zemren ma more
Ti ike larg, e s'do te kthehesh ma tek ne
Sa dashurova, sa ta dhurova
Kjo zemra ime, vec per ty, gjithmon troket.
Si mund te mos kujtosh
Sa here me bane be.
Si mundesh, te harrosh
Premtimet qe me dhe.
Kur bridhnim nder livadhe blerta,
Tu lozun qesh'un si femij,
Ti m'thojshe me fjal te sinerta
Se un, te falsha lumturi.
Gezimi'n e jetes t'i ma more
Dh'e ne harres tashti me le.
Nga ftyra dukesh angjellore
Por n'zemer akull je.
Prap erdh pranvera,
Si n'mote tjera
Manari i vogel, koder n'koder blegeron
Zojte cicerojne, erdhen n 'dertojne,
Kjo zemra ime, vec per ty, gjithmon troket,
Si mund te mos kujtosh
Sa here me bane be.
Si mundesh, te harrosh ,.... Premtimet qe me dhe.
Vertete i varfen un ellova,
Me' ndoj stoli s'te kam gezu
Por me gjithe shpirte te dashurova
Zemre vec ty, ta kam dhuru.
Ti vet me the se lumturia
S'fitohet kurre me para.
Kur eshte e paster dashuria
Hare e gezime ka.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:10 am

Prej Prokuple e deri ne Nish

Prej Propkuple e deri n’Nish,
Asht mbush rruga me dervish.
Dervishet po falen bajraqet s’po nalen.
Dervishet po luten,
Bajraqet s’po nguten.
Maliq Pasha ne ate te zi,
T’kofte pirolla moj Malesi.
Shqipnia mori fushes,
E mbloi timi i pushkes.
Maliq Pasha ne ate te bardhe,
ugurolla bajraktare .
Bajraku i Zeqirit ,
S’po doket prej timit.
Kur i rane takamit t’pare,
Me batilin balle per balle.
Bini djem dushmanit,
Per hater te vatanit.
Kur i rane takamit te dyte ,
me kaurrin fyt per fyte.
bini djem dushmanit,
Per hajret e imanit.
Kur i rane takamit trete ,
Me batilin heshte per heshte.
Bini djem t’i bina ,
Bajraqet t’ia perzina.
Imer Hoxha prej Bellenice,
fort po qitshin Kemenica.
Kemenica t‘gurit,
Bini djemlosha kaurrit.
Kapakli Bajraku ,
s‘po doket prej gjaku.
Nami i Pashe Maliqit,
Preu shpata e Dan Zatriqit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:11 am

Kenga e Selman Kadrise


I shkoj haberi kesaj Shqipnise,
Mej knue hatmet Selman Kadrise,
Pushke te madhe i dha Serbise.
Pushke te madhe na ‘i ka dhane,
Preu vojvoden qat kapetan.
Se Semani nau qokja n’kam.
Te Miliqi hi o kane ,
Au qove zotni ja ban?
A u qove more zotni?
Po u qova o Selmani i ri.
Po u qova or Selman,
Kam qu gjinen me thirre mbrame,
Ku je kane djalo qe s’je ardhe.
Qe Selmani tha s’mujta me dale,
Kur ti thirrjet m’I ke qu
une ne ship s’jam qillu.
Te treten thirrje e kam marre
Dhe qe zotni tek jam ardhe.
Q’ka po thote Miliqi i pite,
Du me dale une me u shetite.
Jo ma anej se tej n’Muzhevine.
N’Muzhevine n’katundin Cerce,
Du me dale me nxane naj peshk.
E Selmani qka i ka thane ,
A te vije me ty zotni ja bane.
A te vije me ty more zotni ,
O cka t’bane lazem ty.
E Miliqi shka po bane
N’tesha e ngrada ish kane veshe,
E murr pushken me gjithe rreth.
Edhe niskan me t’fillu,
Dhe gurajat i kane trupu.
Ne Muzhevin kur jane dale,
Qe Miliqi po e flete ni fjale.
Jam paqef tha o Selman.
O paqef tha jam qillu.
O s’po muj armet me’i qu.
Thote Selmani ami mu.
Mi jep mu more zotni,
O se vije rroktare me ty.
O qka te bane lazem ty.
O ja dha armet me gjithe rreth ,
Murre Selmani e po i vesh,
Pergjithmone i bajte me shnet.
Kane nise rrugen kane t’fillu.
Thote Selmani lume per mu
Shka Selmani ish tuj menu.
Kurre m’a ne shtek s’me ka ardhe mu,
Kete tradhtare une me hjeksu.
Une me hjek kete tradhetare ,
Se shume dam ka ba n’shqiptare,
Ka lane nanat pa djem te ri,
Nuset te reja ka kthy n’xhini,
Ka vra gjin tuj shku n’mulli
E qobane ka pre me dhi.
Neper djepa ka pre sabije,
Ah me singi ahi,
Si ne Kosove edhe ne Boshjaki.
O Selmani qka po bane ,
Pese fysheke ne pushke po i leshon.
Pese fyshek n’pushke o i ka leshu.
Dhe perpjete niher ka gju.
Forte shkau iu ka ngrmu.
Pse me pushke Selman po lune,
Kqyre djale se po me vret mu.
E Selmani ma ka mashtru,
Rruge e shtire ka qellu,
Me dale kush me ba me na gju,
Une per ty du me luftu ,
Kogja mire m’a ka mashtru.
Tridhjete hapa nuk jane shku,
Dhe Selmani iu ka ngermu.
ju ngermu dhe i paska thane,
kthehu knejna or tradhtare.
A e din ti sa ke vra shqiptare,
Shume e nana ke lane pa djale,
Shume e gra ke lane pa femije,
Shume e nuse i ke kthy n’gjini,
ke vra gjin tuj shku ne mulli,
E qobane ke pre me dhi.
Ke pre edhe shume sabije ,
Ne singi ahi, si ne Kosove dhe ne Boshjaki ahi.
Ai Selmani qka po bane , pushken ne faqe po ma vnon.
O me te paren ne balle ia ngjiti, tru e floke te tana n’ zalle ia qiti.
E ka prite deri i ka dale shpirti.
Per dy kambeve me duer ia ngjiti ,zhage ma ngrehi verrishtave ma qiti.
Oh ne verrishta po ma qet, ia dathe cizmet sa o kane i nxete.
Ia murr pushken me gjithe rreth, lamtumire Miliq Kerste i thete,
Dil e vraje ti shqiptare apet.

O Selmani c‘ka po bane n’katun te vete o hi o kane,
Sadri plakut o za po’i bane.Miliq Kerstene e lash te vrane .
Te Sadri plaku koka hi;
O kum ni do djem ne mal oi ki ,
Me me ba me ta te shkojme per Shqipni.
Sadri plaku qka ka thane , hala nana s’ka ba djale
Miliq Kersten qi del e vran.
Mos besofsh o mixhe i tha ti, kqyre vete pushken e tij
Krejt ne serm t’a paqa fale ty.
Sadri plaku qka i ka thane , hiqmu dere more ti djale .
Njezet robe ne ship i kam, me ba hyqmi vesh me marre.
Le qe mue me pushkaojne por robije robte mi qojne.
Atehere Selmani qka po bane , trup e trupe ne kufije po shkon.
Ngat kufinit kur o shku , o atje i kane kallezu.
Me pase krahe me fluturu, gjalle n’ate ane nuk mun me pshtu.
O Selmani merzite o kane dhe menu djali koka kane.
Nje daje ne Cerce une e kam, o nje daje tha m’ka qillu.
Pra te daja du me shku, qaren daja ma bane mu.
Ne male te Cerces paska shku, do qobane asht taku.
Ne do qobane zatet ish kane , a u kullosin o djem ua bane.
Hane kapak more drumtare. T’kujna jeni u ka thane?
Njani tha jam i babes Rame. E Selmani gzue ish kane!
Lumi une bre te pasna daje. Daja jem koke qellu,
Ti te shpia n’ven me shku, une dhente kam me ti ru.
Te daja Rame ti me shku, thuj selam Selmani t’ka qu.
Shume selam Selmani pot e bane, o do buke ka thane me ma dhane.
E ai djali qka po bane , se te shpia fill po shkon,
Baba Rame aty ish kane , ai ish kane tuje e mblue ji talle.
Djalit te vete qka i ka thane, Ku i ki dhite biro ku i ke lane.
Edhe djali qka i ka thane shume selam Selmani pot e bane,
Shume selam ai ty tka qu, o do buke ka thane me ma pru,
o ish lodhe kambet e kishin lshu.
Atehere Rama iu ka ngermu , shuj kopil mos u me rrej mu,
Ka tri dite qe n’Shqipni ka shku.
Jo vallahi i tha o baba Rame, tuj rujt dhite ne male e kam lane,
Une e ngjohe more nipin tone.
Atehere Rama qka po bane, ni boshqe ne dore me buke e ka marre,
dhe do djathe dhe po t’fillon.Ne male te Cerces fill po shkon.
Eh ne Selmanin zatete ashte kane edhe ngryke ata jane marre,
Bash qyshe merret nipi me daje.Se Selmani qa i ka thane ,
Tej ne kufije une jam kane , ngate kufinit mue m’kane kallezu.
Me i pase krahte me fluturu , gjalle n’ate ane nuk muje me pshtu.
Atehere Rama qka i ka thane , mos ki gajle nipash ia bane.
Mosi ki gajle or nipi i ri , se ka daja miqet ne Tutin,
I kane lidhje me Shqipni , pa i therre ne kambe daja ne ate ane te shtine.
Tej ne shpi daja do te shkon me marre kalin me samara,
Nje temlik me shami te bardhe e tevdil daja te bane,
Pa nji there n’kambe daja te qone, e Selmani qka i ka thane ,
Mos te vonohesh daje ia bane se po vjene e kush po me gjane.
Me pa Rama qka po bane, se ne shpi qeni nuk po shkone ,
Ne Vode n’Istoge shkue tek a kane. Ranguliqit rajes n i ka thane.
Sa don myzhde Rale me m’dhane, per Selmanin qi t’a kam nxane.
Atehere Rala qka i ka thane , e vertete kjo mos me kane,
Kryet e tane ne vend te tije te shkone.
E vertete tha kjo ka me kane se n’male te Cerces e kam lane.
Me pa Rala atehere qka po bane i’a dha myzhde njimidinare.
Shpejte ne sup kokan shku, komaniri bane kuku per mu.
Nje xhanare ketu s’me ka qellu , krejt patrulla i kem qite me ru,
Sherr qai Rala ish kane qillu, magazinat tha qelmi mu.
Kokan veshe dhe armatu e ne male te Cerces kokan shku.
Me pa Rama tash qka po bane, se ne shpi qeni po shkon.
E murr kalin me samar, nji temlik me shami te bardhe ,
Te Selmani fill po shkon.
Dhe Selmani i paska thane , je vonu pak daja Rame.
Mos n’Istoge tutna je kane, mos ne Istoge tutna je shku ?
Dhe per mu ti ke kallezu. Shuj bre nip Rama i ka thane ,
jo atahen daja s’ta bane.
E Selmani i paska thane pse sakicen daje e ke marre,
Apo ngon or nipi ri , une kur te kthehna prej Tutini,
du me i pre do thupra lejthi. Eh Selmani qka po bane
Vesh temlikun dhe shamine e bardhe
E shkurte havalja ish kane , i ra havalja deri ne kame.
Daja pushken ia ka marre me nji lluge ia paska lane.
Hype ne kali dhe po t’fillojen.
Dhe Selmani po menon, me ba deka mu me m’ ardhe
Me ba deka me m’ardhe mu, le qe vete une kam me shku.
Po me deke i veshun si gru, tane Shqipnise marre kam mei leshu.
Atehere Selmani qka ka thane, nalma kalin daja Rame,
Du mu kthye pushken me marre, daja kalin s’ia ndalon.
Njanen kambe ne toke ma qiti, kuku tjera n’prraqe iu koqite,
Daja i zi i suell sakice, cille daje tha zoti t’fikte per Miliqin nipin pe mbyte.
Edhe nihere i ra sakice , krahe e kofshe ia llomite edhe pushken ia grabite ,
Dhe me te perjete paska qite. Aty shkijet jane avite.
Edhe shkijet qka kane thane, qyshe Selmanin ti keshtu me bame,
Kem pas qef te gjalle me nxane, e me pa ata qka po bajne
Hype ne kali po ma qojne tu Serezi po ma leshojne
Me nji qebe po ma mblojne , gjithe njerezia po bane seri
Qyshe vojvoden e preu ky njeri, kem pas thane se zen asqeri.

Naqallniku me pa qka po bane , te Selmani fill po shkon,
Qizme n’krye medet po i mshon, kallzoje vendet ka je kane ,
Edhe buke Selman kush o t’ka dhane, rene me na kallezu,
Ne spital na kemi me te qu, kane mjeket me te sheru.
Ne paq ymrin ke me pshtu e ne ship kem me te leshu me shku.
Fort Selmani po bane gajret, rrehke djali shahadet,
or qyfare mos te qofsha fale, shahadetin s’mun ma ndal
S’mundesh me m’shti njerezit ne qafe me i marre,
Se kam mendjen me t’kallzu, i ka thane ,une shpirtin du me dhane.
Te mbramen fjale ai po e flet , me prejti daja kuku medet ,
Me u ba mire me hyqymet, ne kater anet e dhan radine.
O e preu daja more o Selman Kadrine.

Se ne ate kohe more a kane Serbia, s’vonoje shume more ka ardhe Shqiperia.
Si Shqiperi e e dina edhe vete u lirue populli krejte.
Nana e Selmanit po kane o medet. Neper sakaqe vaj po bane.
Ma kajne nana, motra e bija , po ma kajne more shoqnia,
Gjame po bajshin miqaia.
Nana e Selmanit fort vaj po bane , a ka ba nana naj djale,
Qi del e vret qat vllaun Rame.
A ka ba nana naj djale si zana, oh pajton zemra nana.
Ia jap dhete o me gjithe dhi, ia jap hanin me mulli
Edhe token me tapi.
Keshtu halla vaj po bane, Liman Beka qojka ne kambe.
Hajt halle e te paqa nane, as ni pare uk du me ma dhane.
As ni pare nuk t’a du , Liman Beka ne ship o shku.
Te vllait Bajramit iu ka ngermu.
Qou Bajra he tungjate jeta, mos t’a lame soten per nesra
PerSelmanin mos t’na dhimbset jeta.
Te dy djemte kokan que ne kambe, dite e ejte ish kane Pazar.
Shume e hallku ne Pazar po shkojne, ne fund te Istogut prite paskan nxane.
Dikur Rama vjen me pajton, po vjen Rama ne pajton hi,
Shume do hallk jane kane mbas tij.
Tane qasi po tane hafije , qi kane pre shqiptare per shkije.
E aty te vojte jane kane, Liman Beka perpara i ka dale.
Haje hajde i tha o Rama i zi, ku ma kije staren Serbije.
Ku ma kije biro Kral Petrin, te fali zoti e te hanger dreqi.
O kane gjithe Shqipnia per veti.
Liman Beka me pa q’po bane , nxuerr manxerren e n’krye po I mshon,
Pa pike shpirti ma ka lane. Iu dok pak Bajramit e pret ne tjetren ane.
Po e bajne per nishan.
Ngoni Hoxhe edhe ju haxhi, keta ne dhe kushe mos me shti,
Le ta shtine popi I zi, se popi I zi eshte oi tij.
Oh ne vend te xhematit o tha hajt more kryqali shki.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:11 am

Kenga e Salih Shabanit


O a ka djale qe m'a le Bajramin?
Me ma ndal Salih Shabanin,
E ka vra Spirro Kaptanin!
Ai Salihi ish kane shqiptare azgan,
pushken ne dore , ma ka marre.
E ka marre manxerren e mbretit,
niqin fysheke i murr prej mymleqetit,
O prite po zaka o ne Qafe t'Baqevcit.

O ne Baqevc o ai priten e ka zane,
Hej Spirro e Filja asajde po shkojne ,
ai Salihi perpara u ka dale.
Ku mje Spirre bre dushman po m'ja bane,
ku m'je Spirre bire more kryqali.
Rrafsh gjithe diten n'diell jam djeg per ty,
buke pa ngrane bre dushman uje pa pije,
ma pru zoti sot me u pjek ne ty,
O ma pru zoti me u pa sy me sy.

O ma pru zoti , o mu pa sy me sy,
mi ke pre nentedhjete shqiptare vllazni
Mi ke pre Spirre nentedhjete e nante.
Ateher Spirra ne ate vend be po i bane,
Pasha kryqin o ne viligdane,
pasha kishat Salih ka i kam,
se jam le o n'Kabash nuk jam kane.
Mos rrej Spirre, Salihi po i thete,
me sy te mij t'kam pa une e vete.
N'tesha e n'gradada ishe kane veshe,
ne kambe e n'dore ishe kane pervjele.
Vrajshe vllazen sikur me kane skjepe.
Si kasapi hajt more ne Shen Gjergje.
O s'te vike shtiro ne gjak tyne me shkele.

O s'te vike shtire ne gjake tyne me shkele,
m'a dredhojke djali ate manxerre.
E dredhojke more zjarr po i jepe.
Spirren e Filen te dyte o i la te vdekte.
E me pa mor Salihi q'po bane,
thike perpjete mor bjeshkes po shkone,
kange malsorqe shqiptari po kenone.
Krejt Dellovcit habere po i qone.
Njerez pa faje ne qafe mos me marre
Spirren e Filen te dyte o i lash te vrane.
Se ne Shqipni Salihi o dale ;
O lumi ai babe per djale qe ka lane.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:12 am

Kenga e Kamer Loshit

Nam i madhe eshte ba ne Drenice,
na jane ra o nje rrem komite,
Kamer Loshi me dy vllaznite.
vllaznit e ri i kishin qellue ,
s'ishin msue pushken ne thum me vnue.
Ne shpi prej kashte jane ngujue.
Krejt Serezi ne kam jane que,
shkojne Kamerin me rrethue.
C'ka ka thane Kamer Sejdia,
boll e keqe kjo Serbia,
boll e keqe kjo Serbi.
Po ma te kqije do shqiptare te zi.
Po ma te kqij do shqiptare te zije,
per nje pushke bajshin hafije.
Vllazneve te vet Kameri u ka thane,
ju mu vete ketu due mem m'lane.
ju me pshtue me qa rrethimin,
se une per te gjalle se jap dorezimin,
se jap dorezimin kurre per te gjalle,
per pa u kall baraka flake,
e me me ra zharava ne qafe.

Thrret Kameri o Murat,
merre vlla kete sahat,
merr sahatin me gjithe qystek,
Kamer Loshi t'a ka lane shkrete
Be po te baje m'a ne qyrke se qet.
Thrret Kameri o Sejdi,
merre vlla ti ate kuti.
Cingarllykin me gjithe kuti,
mos t'ma marrin ata faqezi,
ne kutin teme duhan me pi.
Prej barake vllaznit e ri jane dale
e Kameri aty ashte ndal.
Tej ne sabah Kameri po lufton;
naqallniku aty po shkon.
Naqallniku c'ka ka thane,hajt dorezimin Kamer me na dhane,
tash qi topat, mu jane tuj me ardhe
krejt baraken ta djegi flake.

C'ka ka thane Kamer Sejdia,
C’ka po thue or faqezi.
Qitja flaken edhe timin,
jam shqiptare s'ta jap dorezimin.
Nuk dorzohna kurre per te gjalle.
per pa u kall baraka flake,
per pa me ra zharava n'e qafe.
Kur me topa i kane ra,
Krejt baraka flake ka marre,
Ka marre flake e u que timi,
Por Kameri se dha dorezimin.
Se dha dorezimin dhe shkoj vete,
O i paste shpirti rahmet.
Ka liftu per vatan te vet
Ishalla zoti i ka que ne xhenet.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:12 am

Kenga e Rrust Kabashit

Po perzihet mor Prizereni,
na jane qarte ,zotnit mes veti.
Qarte na jane zotnite nder veti,
Shaqir Aga qaj Rrust Regjepi.
Rrust Regjepi i hypi atit,
gjan e gate po ia leshon sokakut.
Leshon sokakut e leshon qarshise,
shkon tuj ble barut te alltise.
Blen barutin me Ukshinin,
a ma pat kun Shaqir Age Nishin.
As'ma pate kun Shaqir Agen,
te xhamia po e fale xhenazen.
Fale xhenazen te xhamia.
Hysen Ages na i vdiq e bija.
Pe hjekson ai imamgjia.
Imamgjia Mulla Zymeri.
Lufton Rrusta UKimeri.
Lufton Rrusta ne Bazharhane,
aman Rrust pash jeten tane,
shume e gjakun sot na e bane.
po shkon gjaku si ne kasaphane.
Ne kasaphane si te kasapi
I shkoje haberi Sulltan Muratit.
I shkoj haberi Sulltan Hamitit.
ti kane pre tuxharte prej Nishit.
Se m'kane nxjerr jashte prej mexhlisi.
Se m'kane nxjerr m'kane lane ne sokak.
Hafez Pasha nje pashe plak,
qiti topat mbi Muzhlak,
Kall Kabashin tym e flake.
Tym te zi e flak te verdhe
kulla e Rrustes me qemer.
Me qemer rrethue ne xhama,
po thote Rrusta vete e bana.
Vete e bana e s'po e kam dert,
kam nis luften me hyqymet.
Zot kesaj lufte kush i prini,
Rrust Kabashi e mulla Brahimi.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:13 am

Tre kazaz ( Kavaz) po rrine ne dere

Tre Kazaz po rrine ne dere,
Mehmet beg a po del njeher.
Dil nihere me kuvendue,
ne veziri te ti na ka que,
nje sahat mos me u vonue.
Mehmet begi u idhnue
mblodhi atin pa shilue .
Cili djale po vini me mue?
Cili djale doni me ardhe ?
Qaj Salihi qe nje ma i pare.

Mehmet Beg faqen simit,
ka kalaja mos u ngjite,
ti ka nxane veziri do prite.
Zot c'ka ka veziri me mue,
Ku me ka thane une e kam ngue.
Tej ne More per te jam shkue,
me horumin kam luftue.
E atje une jam plague,
ne eshtra te qeneve jam mjekue,
marre Shkodres por nuk i kam que.

Mehmet begi i hypi atit ,
vesh kusaten prej dukatit,
gjane e gate po ia leshon sokakut.
Mire se te gjaje veziri i Bushatit
hajde, hajde beg o'i Kastratit.
Ka calinat prej dukatit.
E hoqe njane e ne mulle te barkut,
Mehmet begu ra prej atit.

Mehmet beg i holle e i gate,
te ra veziri anej te grate,
hajde, hajde vezir zeza,
po q'ka te duhen keto bajonesha,
tuj pas Shkodra, shkodralesha,
niqind qese me ju ba vesha,
syte e zi vetllat e zeza.

O moj nane t i pash mue
kur te bajsh ti mem vajtue,
Kajma Memen ma forte se mue.
Kajma Memen ma forte se mue!
Bash si burrat ka qendrue.
T'ishin kane dy djem si Mema!
paten me i hi Vezirit mbrena.
E me ja thy kalane permrena.

O moj nane e zeza nane,
amanet jam tuj ta lane
t'na marojshe nji vorre te gjane .
Me gjithe Memen me na nxane ,
me gjithe Memen me na nxane,
se i ka nejt begut ne kam.

O moj grue e dashnja grue,
a do te mbajsh ti zi per mue,
ata djem a do me mi rue?
C'ka po thu more zotni,
po ku gjaje une burre si ty?
Po ku gjaje une burre si ty,
Jo ne Shkoder po as n'Malesi.

Djemte e tone more zotni ,
kam me i fsheh neper Malesi
Do ti qoje cobane me dhi,
Ishalla rriten e te gjasojne ty.
E kur te rriten te bahen taman,
se lane gjakun pa t'a marre.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:14 am

Kenga e Halil Hamzes

Halil Hamza burre i trashe
n'dore tanden more pashe.
N'doren tande pash o i ri
qe m'rrethove me jabangji.
Bajram aga nji burre zotni,
ne Rahovec po dona me hi.
Me pi vene me pi raki.
Do t'a pime more s'do t'a lame.
Halil Hamezen do ta nxame.
Halil Hamza ish kane ne shtrune
qou Bajram vella se n'a rrethun.
Na rrethun e done me na nxane .
kurre n'hapsane nuk jam kane.
kurre ne hapsane une nuk jam hi,
nuk jem mesue vlla me kori.
Halil Hamza keq vikati,
na'i qelloje sakica gati.
Tre sejmen ne vend i pergjaki.
Qyky ashte tha pashe Podrimqaki ,
Qe se bane men qysh bahet gjaki.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:14 am

SONI Malaj - Nje Me Dy

Nje Me DyJe Nj Djal Q S'bindesh Kurr
SONI Un Me Buk E Ti Me Gur
Bukurosh Degjo Tani
Malaj Do T Djek Si Nj Qiri

Je Nj Djal Q S'bindesh Kurr
Nje Un Me Buk E Ti Me Gur
Bukurosh Degjo Tani
Me Do T Djek Si Nj Qiri

Ti Nuk Shet Por Vetem Blen
Dy Fjal Te Shumta St Pelqejne
Sa Shum Vajsa Refuson Tipi Yt Shum M Ngacmon
Songtexte Ti Nuk Sheh Por Vetm Blen
Fjal T Shumta St Pelqejn
Songtext Sa Shum Varsa Refuson Tipi Yt
Shum M Ngacmon


Ti Nuk Shet Por Vetem Blen
Lyrics Fjal Te Shumta St Pelqejne
Sa Shum Vajsa Refuson Tipi Yt Shum M Ngacmon
Lyric Ti Nuk Sheh Por Vetm Blen
Fjal T Shumta St Pelqejn
Liedertexte Sa Shum Varsa Refuson Tipi Yt
Shum M Ngacmon

M Shiko Sm Buz Qesh
Liedertext Imi Do Te Jesh
Ti E Mbyll Njrin Sy
Alle U Bme Nj Me Dy
Si Nj Princ Pr Vajzat Je
SONI Pr Mua S'funksjonon
Do T Prishem Kurr Shum Shpejt
Malaj Do T Vi Si Shrbetor
Je Nj Djal Q S'bindesh Kurr
Nje Un Me Buk E Ti Me Gur
Bukurosh Degjo Tani
Me Do T Djek Si Nj Qiri

Je Nj Djal Q S'bindesh Kurr
Dy Un Me Buk E Ti Me Gur
Bukurosh Degjo Tani
Songtexte Do T Djek Si Nj Qiri

Ti Nuk Shet Por Vetem Blen
Songtext Fjal Te Shumta St Pelqejne
Sa Shum Vajsa Refuson Tipi Yt Shum M Ngacmon
Lyrics Ti Nuk Sheh Por Vetm Blen
Fjal T Shumta St Pelqejn
Lyric Sa Shum Varsa Refuson Tipi Yt
Shum M Ngacmon


Ti Nuk Shet Por Vetem Blen
Liedertexte Fjal Te Shumta St Pelqejne
Sa Shum Vajsa Refuson Tipi Yt Shum M Ngacmon
Liedertext Ti Nuk Sheh Por Vetm Blen
Fjal T Shumta St Pelqejn
Alle Sa Shum Varsa Refuson Tipi Yt
Shum M Ngacmon

M Shiko Sm Buz Qesh
SONI Imi Do Te Jesh
Ti E Mbyll Njrin Sy
Malaj U Bme Nj Me Dy
Si Nj Princ Pr Vajzat Je
Nje Pr Mua S'funksjonon
Do T Prishem Kurr Shum Shpejt
Me Do T Vi Si Shrbetor


M Shiko Sm Buz Qesh
Dy Imi Do Te Jesh
Ti E Mbyll Njrin Sy
Songtexte U Bme Nj Me Dy
Si Nj Princ Pr Vajzat Je
Songtext Pr Mua S'funksjonon
Do T Prishem Kurr Shum Shpejt
Lyrics Do T Vi Si Shrbetor

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:17 am

Elita 5

"A nuk sht kshtu"

Syprgjumur cdo mngjes,
Nga shtpit nxnsit dalin,
2-3 libra n'cant prej zori,
Se s'durohet profesori.

Fillon ora nis muhabeti,
Dita shkon pa pik lezeti,
Pastaj vjen pushimi i gjat,
Si t'ja bjm e kem nj hall.

(refren)
Bjm plane,
Si ta gnjejm profesorin,
Si t ikim sot ne prej msimit
Se s'mund t durojm,
Dot nuk e kuptojm,
Kohn humbim e asgj s'fitojm

(2 her)
Se koha sht ve pr aventur
Se u lodhm duke msuar,
Nj histori q ish dikur.
Maj hunds na jan grumbulluar,
Kshillat dhe morali i kot,
Dhe heronjt e imponuar
----------------

Bie zilja, nxnsit dalin,
Grupe-grupe duke qeshur,
Gjith problemet i harrojn,
Nisen t pushtojn qytetin.

Kshtu ditt rresht kalojn,
Gjeneratat zvendsohen,
Por njsoj ne do t kndojm,
Se problemet nuk ndryshojn.

(Refreni

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:20 am

PENDIMI ELIZA

Nj pik loti rrodhi
fshehtas mbi faqen time
do gj perfundoi
edhe kjo loje mbeti n'kujtime
Me the fjale te embla
enderrat mbi zbukurove
e larg syve t'mi beje dredhi
shum rnd gabove

M fal, me fal
kot e ke do fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
ve ty te kam
un e marr nuk jam
me fal kt gabim
s'ka me kthim
Nuk m duhet pendimi yt asgj
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine prsri do ta ndjej

S'm duhet jo

Ndoshta ke menduar
qe prap do t te kthehem
ndjenjat luftoj kur kam nevoj
dhe shum mir ndjehem
vetm ke enderruar
qe mundesh te me mashtrosh
Veten mashtrove dhe kuptove
S'mund te me lendosh

M fal, me fal
kot e ke do fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
ve ty te kam
un e marr nuk jam
me fal kt gabim
s'ka me kthim
Nuk m duhet pendimi yt asgj
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine prsri do ta ndjej

S'm duhet jo

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:21 am

Alberie Hadergjonaj - Kitara

Luaj luaj luaj me kitar
Luaj luaj luaj me kitar
Luaj luaj luaj me kitar
Kitar e dashur mos u ndal

Kndoj pr ty zemra ime
Me dhimbje, me shpres dhe me lot
Syrit t kaltr si deti
T mbla, t zeza dhe plot

Ylli dhe dielli kndojn
Kur ti fle e zgjohesh pr do dit
Dhe un me kitar q rri zgjuar
Krijoj melodi vetm pr ty

(refren)
Luaj luaj me kitar
N sy, n mend un ty t mbaj
Puthje e nxeht, puthje e bardh
Buzt e tij ndrr e zjarrt

Luaj luaj luaj me kitar
Kitar e dashur mos u ndal
Kndoj me ty, jetoj me ty
Vullkan e jotja melodi

I dashur ti a m dgjon
A se kupton se m mungon
Kitars sime jepi shpres
Pa shpirtin tnd ajo do vdes
Por zemra ime sht si det
Me dallg dallg shkumzon
Luaj luaj luaj luaj
Kitara ime ndizet zjarr
------------

Luaj luaj luaj me kitar
Luaj luaj luaj me kitar
Luaj luaj luaj me kitar
Kitar e dashur mos u ndal

Hns s art ju prula
N qoft se m do m ndihmo
M merr ti n kraht e tua
M shtrngo, m shtrngo hnzo

Nj puthje e gjat m rrmbeu
Kitar t lutem pusho
O zot erdh' dashuria
M shtrngo, m shtrngo hnzo

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:22 am

Bojken Lako - Asgj e largt

S'kam asgj t largt
Dit t reja do t gjejm
S'ka m klithma bebesh
Besoje, besoje, besoje

Nuk ka uj n fusha
Vetm nj fmij n rrug
Nuk ka m vdekje
Nj kmish e zez n tel
Besoje, besoje, besoje.

(refreni)

Nuk ka asgj t largt
dit t reja do t gjejm, do gjejm
Nuk ka m klithma bebesh
besoje, besoje, he-he, he-hej.

Nuk ka m lutje
Vetm nj dor e shtrir
S'ka m strmundime
Vetm nj gjurm e leht
Besoje, e leht, besoje

(refreni)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:23 am

Rovena Stefa - Bie debore

Vetm pr ty jetoj
T shoh nj ast dhe mendoj
Nuk dua te me shohin
te flasin keq pr mua
te thon se un te adhuroj
Jeta jote esht e imja
Po pr ty un jam e huaj
dhe pse me shpirt te dashuroj

Refreni

Bie debore. bie debore
Ne jetn time
Bie debore

Nj tjetr ke ne krah
Ti je gezimi saj
T gjith me te te shohin
T gjith flasin pr mua
Jeta jote esht e imja
Po pr ty un jam e huaj
dhe pse me shpirt te dashuroj

Refreni (2 here)

Nj tjetr ke ne krah
Ti je gezimi saj
T gjith me te te shohin
T gjith flasin pr mua
E din qe un te adhuroj
Jeta jote esht e imja
Po pr ty un jam e huaj
dhe pse me shpirt te dashuroj

Refreni (3 here)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:23 am

Mira Konci- Vajta kalova gjith KalabrineVajta kalova gjith Kalabrine
Askund nuk gjeta si Arberine
Vajta kalova gjith Kalabrine
Askund nuk gjeta si Shqiprin

Dy manushaqe ne doren time
Ja zgjata njrn Arbereshes sime
(2 here)

E lul e lul e lul e lul
E lul e lul e maca maca
E un pr ty e un pr ty
E un pr ty o ndjalu paca

Vajta kalova gjith Kalabrine
Askund nuk gjeta si Arberine
Vajta kalova gjith Kalabrine
Askund nuk gjeta si Shqiprin

Dy manushaqe ne doren time
Ja zgjata njrn Arbereshes sime
(2 here)

E lul e lul e lul e lul
E lul e lul e maca e maca
E un pr ty e un pr ty
E un pr ty e ndjalu paca

E ndalu pak e ndalu pak
E ndalu pak s`sht e vrtet
Se zemra im se zemra im
Se zemra im je ti vete

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:25 am

Genjeshtarja


Ty sa shum te kam besuar
nj vajz si ty...
sa shum kam dashuruar
po ti nj genjeshtare je
sepse djemt pas vetes ti i ke

Ne dashuri ajo mua me genjeu
dhe nuk e di nse ne tndin shpirt
...dika ndjeve

Vrtet me cmende mua
si e br se di
mesove dobesite e mia
dhe un rashe ne dashuri

Bobo , me mir te vdes se sa te vuaj
dashuria m ka mallkuar
po pse me bn te vuaj
prse s`me le t qete
te paktn ti m thuaj
qe me do me te vrtet!

Kendoj,
dhimbjen dua ta harroj
por se kuptoj...
nj dit un prap do dashuroj
nj vajz qe do t kt tjetr emr
dhe tjetr vend brenda ne zemr

Me kt kenge un sot dua te tregoj
se dashurin e pare kurr s`do ta harroj
ti e te gjith e un mesova
dashuri pa dhimbje s`ka
por ve me ty shpresova
se s`do ishin te mdha!


Refreni

Oooo ty,
Sa shum kam besuar nj vajz si ty
Sa shum kam dashuruar , por ti
Nj genjeshtare je sepse djemt
...pas vetes i ke!

Lot,
Lotojne ato dy sy me kot
T dashuroj ve ty , por ti
Nj genjeshtare je sepse djemt
...pas vetes ti i ke!

----------------------------------


Kendoj ,
dhimbjen dua ta harroj
por se kuptoj...
nj dit un prap do dashuroj
nj vajz qe do kt tjetr emr
dhe tjetr vend brenda ne zemr

Me kt kenge un sot dua te tregoj
se dashurin e pare kurr s`do ta harroj
ti e te gjith e un mesova
dashuri pa dhimbje s`ka
por ve me ty shpresova
se s`do ishin aq te mdha!


Ne dashuri ajo mua me genjen
dhe nuk e di nse ne tndin shpirt
...dika ndjeve

Vrtet me cmende mua
si e br se di
mesove dobesite e mia
dhe un rashe ne dashuri

Bobo, me mir te vdes se sa te vuaj
dashuria m ka mallkuar
po pse me bn te vuaj
prse s`me le t qete
te paktn ti m thuaj
qe me do me te vrtet!


(refreni)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:26 am

SI JA BEN TI PA MUA


Si ja bn ti zemr, pa mua
Kush t thot ty, sa t dua
Kush ti puth dy syt, e buzt e tua
Si ja bn ti zemr pa mua

Eja se do t venitm
Jo nuk jam fmi t habitem
Nuk m gnjejn, jo fjalt e tua
Dua q t un t kthehesh
Zemrn time ti at kesh

Dua t zbuloj se si je ti, se si puth ti
Dua t m falsh dashurin
(2X)

Si ja bn ti zemr, pa mua
Kush t thot ty, sa t dua
Kush ti puth dy syt, e buzt e tua
Si ja bn ti zemr pa mua

Eja se do t venitm
Jo nuk jam fmi t habitem
Nuk m gnjejn, jo fjalt e tua
Dua q t un t kthehesh
Zemrn time ti at kesh

Dua t zbuloj se si je ti, se si puth ti
Dua t m falsh dashurin

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:27 am

Kur t jesh mrzitur shum

Ktu s`do t`jem , do jem larguar
Ne tok i tretur si te tjert
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin me kamarieret.

Dhe npr udhet ku kam ecur ,
S`do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do t rrije i heshtur
Nj qiparis , si murg i ngrate

Ti do trishtohesh ather
Se s`do me kesh ne dhome gjall
Dhe kur ne xham te fryje ehe
Do qash me eren dalengadale

Po kur t jesh , mrzitur shum
Ne raft te librave kerkome
Atje i fshehur do t`jem un
Ne ndonj fjale a ndonj shkronje

Mjafton qe librin , pak ta heqesh
Dhe un do t zbres , do t vij pas teje
Ti si dikur me mall do t qeshesh
Si nj blerim pas nj rrekeje

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:28 am

Mallin e kam ruajt pr ty


Kur t pash me sy mor djal
Se ƒ’'m ra ndrmend pr ty
Puthjen tande shpej kujtova
Pr ty n'djeva prseri.

Mallin e kam rujt n zemr
Ka shum koh un s't kam par
Syt e tu s'i kam harru
T dua si m par
Syt e tu s'i kam harru
t dua si m par.

Ndaj mos guxo t ikesh larg
Jo,jo nuk dua t vuaj pr ty
se do t'i fal ƒ’far kam more djal
Q prher t jem me ty.

T dua si vetvehten
nuk gnjej n dashuri
Prgjithnj t'jesh i imi
Dhe e vetmja lumturi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:28 am

Knga e Ulqinit

Te ejten mbrema , ne dy sahati,
Haxhi Pasha hoq nizamin.
O Shkodra e madhe hajde qelloi gati
I’au zu shkijeve istikamin.

Istikamin tuj godite ,
asqeria vjene tuj u avit,
Zot oi madhe i’au past fale imanin
Se ishalla tan jane shkue shehit.

O Haxhi Pasha , shkoj Haxhi Pasha ,
Tuj dha popullit habere.
O qare s’kem pa e lshue Ulqinin
kem Stambollin muhasere.

Ulqinaku tash i’a mbrrini ,
Se hala s’ka nisun me fol.
O mos kujto se nuk jam veq Ulqini ,
Tash jem lidhe me Shkodren tone.


O shkoj Haxhia tuj ike Haxhia ;
Shkodra e madhe se kane ngu.
O te shtate kralat o n’kame me u que ,
Pa kris topi bam, skena me leshu.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:32 am

AGA HASAN AGA
Knki kan, more, Aga Hasan Aga.
DjaI i mir, more, Hasani m'ish kan.
Dymdhet vje, he, djali kur u ba,
n'air vjetat Hasani po i on
edhe vjetat aty qi po i ruejke.
E ma pake ika Poturesh,
edhe ika vjetat-qj po i lshon,
bash tu djali dogri qi po shkon.

Fort shum mir. bre, Hasani po knojke.
Mir po e ngojke ika Poturesh;
edhe, kangn djali kur p'e knon,
qyr a i thank ika Poturesha:
- A ngo kh, bre Aga Hasan Aga,
a po 'm'merr, bre djal, edhe po t'marr?

- A ngo kh, mri ika Poturesh,
fort i ri, mori ik, un jam qillue,
s'e kam vaktin hala me u martue.
- A ngo kh, more Aga Hasan Ag,
sall ti besn mue' me ma dhan
qi nuk merr, more djal, ti tjetr kn.
Me ma dhan ti besn n' din' e iman',
nizet vjet. bre djal, un ty t priti,
hi, bre djal, un kurr-o nuk mrzitn

At'her djali besn ja ka dhan,
i ka dhan bes dinin e iman':
- Un pr t'gjall-o nuk marr tjetrkan!
Shoqi shojt, more, besn' ja kan dhan,
besatue nr yeti qi jan.
Shkon te shpija Aga Hasan Aga,
nans vet, more, Hasani i kallxon.

Nana e vet Hasanin e qorton:
- S'e du, djal more, ikn Poturesh!
Ta nx nana nusen pej oxhaku,
ta nx mikun, loke, pej konku.
S'ka dit nan pr martes qi je ba,
moti nana ty t kish martue.

- Hala, nan, pr martes un nuk jam,
ve mu m 'pret, nan, ika Poturesh
tjetr grue, lumnana, nuk due.
Hi s'e pvetke kjo haxhuska plak
n'katr ant-o misit' m'i ka ue
mejher m'sit' fjaln ja kan prue.

Tjetr nuse haxhuska i ka nxan
edhe vadn nuses ja ka da.
Dasm t'madhe hal!a qi po ban
edhe krushqit nusen ja kan prue
e n'sob nusen dogri e kan ue.
S'don Hasani tje pr me shkue.

Me zor t: on kjo haxhuska plak.
N'sob kur shkojke Aga Hasan Aga,
mbi sandek, bre, djali m'ish kan ungj.
N'km po rrin, heu, bash nusja e veto.
Shum mazun, bre, Hasani po rrin
s'sht kollaj-o shpirtin pr m'e dhan,
s'sht kollaj, heu, besn pr me lan!

Mir ma pvetke nusja pej oxhaku:
- 'ki, bre djal, marak shum qi je b?
A po t'doket nusja fort e keqe,
a po t'doket eiz qi s't'kam prue,
a po t'dhimet harxhi ty pr darsm?
Dogri due, djal bre, me m'kallxue!

As e keqe, bre bij, nuk po m'dokesh,
pr eiz hi n'mendje nuk po m'bjen,
as pr darsm harxhi nuk po m'dhimet
(ja) kam dhan besn iks Poturesh
kurr, thot, ngjeti nafak mos me pas.
S'muj me i lan bes dinin e iman'.

Un ni letr, nuse, p'e maroj,
amanet, mori, ty ta paa lan heu,
gjith natn vetm ti me m'ruejt.
Kur t'vjen natje nana me na thirr,
hi me goj ti nans mos me i fol,
ve qit letr n'prezore t'ja dhjsh,
hoxhallarve letrn de t'jau on.

Hoxhallart-o letrn kur t'e knojn,
nans i kallxojn pr mue ka u marue.
Qyr a i thnke nusja pej oxhaku:
- Pash ni zot, more, Aga Hasan Aga,
ti m'e marr, djal, ikn Poturesh;
hyzmeare gjithmon kam m'u bal

- Hi nuk bhet, nusja prej oxhakut!
Mej'her djali hanxharin p'e nxerr,
veti n'zemr Hasani po i bjen
mej'her shpirti aty po m'i del.
Shum rahmet, bre, nusja qi po i knon,
me ni evre ftyrn po m'ja mlon.

Eu, gjith natn vetm qi p'e ruen.
Mir sabahin zotyn kur p'e fal
e m'u ojke kjo haxhuska plak
e tu dera e Hasanit po shkon.
- ou, bre loke, gjysa e dits qi shkoi!

Prom nuk dojshe, lokjo, pr me shkue,
sad s'po din, tha, bre Jake, m'u ue.
Nusja e vet-o m goj hi s'i flet;
pr penxherje letn po m'ja zgat
hoxhallarve letrn me jau ue.

Marrke letrn haxhuska, u tfillue,
hoxhallarve letrn jau ka ue. .
Kan marr letrn hoxhallart e kan knue.
- Ti sbnosh, hall mari, djali t'paska dek!
Ta ka lan, mori hall, ni amanet:
"Dasmn teme hi, thot, mos m'e art,
me tupana n'vorre pr me m'ue
e me ra n'pr Mahall t Poturve!

De ta ndien ika Poturesh
qi dek-o Aga Hasan Aga
eu, qat nat, more, djali qi martue.
Menihere n'sob-o qi po shkojn.
E kan marr, more, Age Hasan Agn
e n vorr, more djalin qi p'e ojn
ham me dasm edhe me tupan.

Kur jan ra-o npr Mahall t'Poturve,
mir po i ndike ika Poturesh.
Shkojke ika nans vet po i kallxon:
- Ori nane, kurr s'kam pa kshtu nm
hem se darsm, nane, hem xhenaze,
hem se krushqi, nane, hem xhemat!

- Ob, moj loke, nana e vet po i thot,
martue prom Aga Hasan Aga
edhe dek ai mejhere qi asht.
Amanet kshtu, loke, e ka lan.
Qyr a bjke ika Poturesh
n'mnd m'i rake, mejher po t'fillon,
krushqve para ika qi po u del.

- Amanet, bre krushq edhe xhemat,
qit xhenaze qitu me ma ndal,
po kam qef, more, sali ni her m'e pa!
Edhe varrt-o djalit po m'ja kqyr,
tri her ftyrs ika po m'i bjen,
shum rahmet-o djalit qi po i knon.

A po ngoni krushqi edhe xhemat
amanet-o ju jau paa lan.
ne t dyve n'ni vorr me na qit!
Mej'her ika hanxharin p'e nxerr,
135 n'lok t zemrs vet qi po i bjen.
Mej'her ika dek edhe qi asht.

Amanet, bre hoxhallar, po u thot,
ne t dyve n'ni vorr me na qit, .
hi sod dasmen ju mos me e prish!
Hoxhallart, more, qitapet po i kqyrin
s'ep qitapi dy vet me ni vorr. ..
Ngat e ngat, heu, vorret jau marojn,
ni penxhere ndermjet po m'jau lan,
dor pr dore t dy qi po i kapin
e me dhe, more, t dy po i mlojn.

Te haxhuska krushqit qi po shkojn.
Knka kris-o kjo haxhuska plak
edhe dek, bre, kjo haxhuska asht.
Amanet-o haxhuska e ka lan
nrmjet tyne n dhe pr m'e shti.
Po shkojn n'vorre, kapakt po i largojn,
n'dh e shtin-o kt haxhuskn plak
nrmjet tyne, me dhe po i mlojn.

N't dy vorre. - dy luI' trandafili,
ndrmjet tyne ni ka u ka bi.
T dy lulat qi po shkojn prpjet.
U ka bi, more kjo kaa ndrmjet,
s'po i len lulat, medet, me u prpjek!

bam bam bammmmm bammmmm

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:33 am

NA LEU DIELLI

Na leu dielli nat buz mali,
gjith dynjan e ka shndrit.
Ku po i qojshin ije,
me dur lidhun, aman.
N hasane tShkodrs me i mbyll n dry.
Vaj,vaj,,sharroj goca hajde e dogj kalan.
Hej,hej,pijm raki e hajde moj mos u dej.

Qysh prej Durrsit, deri nShjak.
ojn syrgynat,nsyrgitar.
Moj hapsane ije,
Ty tkallt zjarmi,aman.
Qysh na i more hajde kta dhejm t ri.
Vaj,vaj,sharroj goca hajde moj dogj kalan.
Hej,hej,pijm raki e hajde moj mos u dej.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:37 am

Kenga e Isa Boletinit

krajl nikolla po ma rrehka telin
kangjallarit po ja on haberin
e me ma nxon o isa begun
po krejt evropa ja kan pa sherrin
kangjallozi o ka derdhun telin
krajl nikolles ja on haberin
ta kam nxon ore isa begun
ta kam nxon e ta kam mashtru
en podgorice isen ta kome que
en podgorice e isa o dal
meshovici e po on me mare
gjeneralin ka que e me mare
hiqi armet iso, i kam dy fjale
gjeneral e mos t'kofsha fale
*pr para mbreti maden jom dal
un sylahin nuk ja kam dhone
para krajli qetin jam dal
un sylahin nuk ja kam dhone*
nuk i hek armet edhe sa t'jom gjall
kerset pushka ne pazare
ne pazar o ne qarshi
o rrebt po qet more isa allti
po ndihmojne more do djem o t ri
mule ngadal e i ka thon atij
kurr ksi shqiptare nuk kem pa me sy
ta njefsha t'ligen o austri
shum uzdaj kome pase ne ty
se kome dit se po done me m'hi
austria po bn seri
zot ka sht e ky nom o beteri
podgoricen e ma mloj o jezeri
po lufton ai o isa begu
o me tesh o isa vet i teti
vet i teti po e shpo o *momenti*
i ka vra shkijet o nizet e tet
krajl nikolla e po bn o medet
m'ka fiko o zoti o .....


KENGA E BAJRAM CURRIT


kersiti pushka
kersiti pushka
burbullojke mali aman aman
s'dinte kush o vra
burbullojke mali aman aman
s'dinte kush o vra

bajram curri o i ri
bajram curri o i ri
pa kapak ne kry aman aman
mbaroj trupi o i ti
a kapak ne kry aman aman
mbaroj jeta e ti

bajram curri o n'bjeshke
bajram curri o n'bjeshke
kishte klinat desh aman aman
lidhe me i faculet
kishte klinat desh aman aman
lidhe me i faculet


bajram curri o plake
bajram curri o plake
mjekrra po i pik gjak aman aman
maroj ai konak
mjekrra po i pik gjak aman aman
maroj ai konak


bajram curri o i ri
bajram curri o i ri
uji po rrin pa pi aman aman
qante pr shqipni
uji po rrin pa pi aman aman
qante pr shqipni

bajram curri o n'bore
bajram curri o n'bore
buke po rrin pa ngron aman aman
qante pr Kosov
buke po rrin pa ngron aman aman.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 4:39 am

Vajtimi i Avdis nga Riza Bllaca....


Vall, kush din mue me m' kallzue,
Pse kjo qyqja ,zog i true,
Si mos kurr sht tue vajtue
N ' at Vranine, n' at t'zeze krahine,
M ' breg t ' Liqenit n 'at kodrine?
A mos kjan hallet e veta,
Prse zi i shkon moti e jeta,
Bir as bi pa rrite e shkreta?
Qyqja vehten s' sht tue kja,
Bir as bi pse e mjera s, ka;
Por po kjan ajo nji motr,
Q* ka mbete sot qyqe n' voter,
Sod q* kpute i sht kulmi i shpis:
Kjan qat motren e ati Avdis!
Jo,po,sht vra thon Avdi Hisa,
Mriz kah bate nn dy lisa,
Nn dy lisa n' mal t' Vranines:
E vrau Vulja, i biri i shkines!
Njiky Vulja, 'i trim drangue,
N' at Vranine fort sht rendue:
Nuk len kal, jo, me shtektue,
Nuk len cike,jo, me u fejue,
Ke po i vret aj djelmt e ri,
Ke po i kthen nuset n' gjini,
Ke po i vishte nanat ne zi.
Edhe u cueka,zogu i shkines,
Me trembdhete cuba t' Cetines,
Me msy mrizet e Vranines:
Po i isht' kan kandun mishi i dhis:
Edhe u ndeshka m' mriz t' Avdis.
Qaj Avdija vrik piskati:
ndalo, Vulo, mustak-giati:
Ndalo,Vulo,me caruqe,
Pse s' t i leshoj, dhit e kuqe,
Pr pa e la mrizin me gjak:
S ' ruej dhi pr Karadak!
Edh' e drodh t' zezen <<breshane>>,
Q* e kisht' pase motr e nane,
Kinse, i mjeri, zjarm me i dhan;
Prse i shkrepi n' dor <<breshana>>,
Shi kur dasht s' do t' i a kisht' nana.
Po, por Vuloja i terbue,
Q* pr pushke ishte i gatue,
M' <<karajfile>> i u shterngue:
Dekun m' toke e la pushue.
Edhe u turr m' te i patenzoni,
(Shka as atij s' i a epte zakoni),
E i zdeshi xhamada'n
E i a xuer dhe taga' n,
E i a muer pushken e giate,
Si nder burra s' sht zanat;
Mandej dhit i ven prpara,
Edhe u grafe npr rrege e ara.
Fort po nget capi i Vranines,
Fort po ndjeke Cubi i cetines,
Fort po kjan nji e bija e Turkines:
Fort po kjan e fort po fshan,
Dekun m' vig kah e shef te vllan:
--- Kur ka dal qaj hylli i drites,
O vllau i em o vlla!
Mbi ato suka t' Podgorices,
O vllau i em o vlla!
Ti m' i a vune pushken krahit,
O vllau i em, o vlla!
Edhe m' dole m'dere te vathit,
O vllau i em, o vlla!
E m'i a lshove zanin skjapit,
O vllau i em, o vlla!
Me i lshue podit e livadhit,
O vllau i em, o vlla!
Me i lshue m' uj-- m' at uj t' Moraces
O vllau i em, o vlla!
Me i mrizue ke aj lisi i rrashit.
O vllau i em, o vlla!
Qyqja motra tue t' kundue,
O vllau i em, o vlla!
Porsi lis me dege prarue,
O vllau i em, o vlla!
Lis me maje te lulzue,
O vllau i em, o vlla!
Rrite e mjera tue u mendue,
O vllau i em, o vlla!
Se me c' vashe ty me t' fejue;
O vllau i em,o vlla!
Por qe Vuloja, i' drangue,
O vllau i em, o vlla!
Me toke t' zeze ty t' ka martue,
O vllau i em, o vlla!
Arme e petka tue t' shkretue,
O vllau i em, o vlla!
Nane e motr tue t' zezue,
O vllau i em, o vlla!
T' zezat qyqe tash kendojn,
O vllau i em, o vlla!
Nane e motr t' u ndihmojn,
O vllau i em, o vlla!
Pse ma udhe pr ty s' kundrojn.
O vllau i em, o vlla!
Tash kndon nji zog i zi,
O vllau i em, o vlla!
Kah t' fluturoj npr Shqypni:
O vllau i em, o vlla!
Kurr ket pune un s' e kam ndi,
O vllau i em, o vlla!
Se ka mbete kund gjak pa u kthye,
O vllau i em, o vlla!
A me pare a se me krye,
O vllau i em, o vlla!
Ve ka mbete njaj gjaku i Avdis,
O vllau i em, o vlla!
Qyqja motra, vaj, e Avdis!-----
Kshtu vajton te vllan Turkina:
E ndien lqeni edhe Vranina,
Edhe e ndieka aj Oso Kuka;
Vaj'n e ndieka e m' kambe u cueka:
--- Hani djelm! e ju vraft buka!
Eh ju vrafte buka e Dauletit;
Eh ju dhaca ujet e detit,
Po s'u muer sot gjaku i Avdis,
Po s' i u kthye ndera Shqypnis.
Cou bre, Soko, e mund t' i xame!
T' mos t' i majm cubat me vjame,
T' mos t' i lame cikat me name.
Proh! ti o Zot, kur na jan cue,
Mbathe e zbathe-- si kan qillue
E i kan rrokun armet Shqyptare,
Njato <<ltina>> e << xhevardare>>,
Njato t" bardhat n' za <<breshana>>
E i kan njite njata tagana,
E i kan vu njato calina,
Se c' ushtimeka marr Vranina!
Porsi, kur ndokush t' i nguce,
Dalin grethat jasht biruce,
Njashtu turr pr dere t' kaushes
Djelmt e Osos rrajn drejt fushes
Ku kisht' krise e zeze potera,
Motra e Avdis ku kjate e mjera.
Shoqi shoqin nuk po e pritka,
Por secilli vrap po ngitka,
Thue se t' parit q* do t' veka,
Petku cohet do t'i u preka
'E jo ma se po i pret deka!
S'sht tue e drshte, jo, kush rrezikun,
kah pr gjurme po ndjeke anmikun;
Ve se i lngon setcillit zemra,
Ka ma e lete s'i ndolli themra.
Syt u qesin flak e shkendija
Kah t' frigueshem, si duhija,
Q* kalon me t' rrebte zhumhuer,
Fushes i bjen kryq e terthuer,
N'dor tuj mbajtun pushket arbnore,
Q* u flakojne npr terthore
Porsi rrfeja n' nate mizore.
Si i' langue, q*, dal me gjue
Endet malit pa pushue,
Der sa t' jet <<pr ere>>pa u vu:
Djelmt e Osos njashtu ngasin,
Ve me cuba si mund t' Hasin.
S' kerset, jo nji pylle ma tepr,
Kur merr zjarre ndoj majes s' eper,
Si kerset Vranina e shkrete,
Sod q* bien Shqyptaret e lete,
Vrap tuj nga posht e prpjet:
Thue se kambve u kan vu flete.
Kur,qe, krisi i' <<xheverdare>>
M' breg te Moraces nder do zhvare:
M' breg t' Moraces drejt Bjelopoles,
Krisi pushka e Preng Markoles.
Preng Markola pre Mirditet,
Nder shok t' vet porsi hyll dritet,
I pau cubat aj ma i pari,
Ke po majshin kah Ponari.
Ah! kadale, bre zogu i shkines,
Se s' i a marr ti gjan Vranines,
Me kan vet Knjazi i Cetines!
Prenga Mirkos i vikati,
M' <<xhaverdare>>, edhe i ndei gati.
Krisi pushka, ather, batare.
Krisi <<ltine e xhaverdare>>,
Edhe ushtoi duhma e breshanes
Me u dridhe fmija n' zemr t' nanes.
E pse trimi m' trim si t' hase,
E n' log Zanash si t' kersase,
Si t' kersase pushka, or vlla,
Rralle pa gjak se mujn me u da,
Pavloviqi ktu edhe u vra:
Pavloviqi u vra n' pushke t' para,
Ka' u grahe dhive npr ara.
Kur pau Vuloja se shoku
I kje vra, e se pataloku
Pr te s' isht nji vend bejlegut,
I lshoj dhit edhe u nis bregut.
Me dor, burra!--- sa i mujt zani,
Brit Osja atbote si luani,
Edhe m' shpine aj zhgjete i u lshue
Me djelm t' vet, porsi i' Terbue.
A ke pa ndo' i her pr seri
Se si, kur t' u bjere skyfteri,
Hikin pulat npr kacuba?
Njashtu atbot, hikne ata cuba.
Hikne cubat porsi zhgjeta,
Kush n' tposhte, kush kah perpjeta,
Ve se Vulja, cue dollamen,
Aj aq shpejt s' e ndrronte kamben:
Kisht' kan trim, eh i basha gjamen!
Por shka? sot s' i heci e mara,
Pse edhe 'i shoq i a fiku Tara.
Tara pllumi i Jegumirit
I ra kres shi njaje ma t' mirit,
Njaje djalocit prej Zacirit,
Tue e lshue dekun m' do gjeth firit.
Deh! moj Zane, m' a thuej nji fjale:
Ku e ka Osja edhe nji djal?
Ku e ka Osja at Kerrni Gilen,
Q* s' i a daj kund <<karajfilen>>?
A thue ti, pse ndolli i ri,
E pse e di pr te n' shpi
Rreh nji zemr plo dashtni,
Ndoshta sot po i dhimbet jeta
E rrin mshefet nder shkorre e mbreta?
Nuk sht mshefe, jo, Kerrn Zagorja,
Kerrn Zagorja---re mizorja;
por sht ndeshe aj me Jovanin,
M' breg t' Moraces tue da mejdanin.
Desht ky Jovja i' her me hikun,
Por pr vrap s' kisht pase kerrcikun;
Prandaj shoket e lane mbrapa,
T' cillt po hikshin me t' mdhaj hapa.
<<Urra!>> m' shpine, atbote, si bisha
I u lshue Kerrni npr plisha,
Neper plisha e bregut t' uj'' t,
M'<<karajfile>> m' nja tue e gjujte,
M' nja tue e gjuejte, por ve pr an:
Gjalle me dor dote m' e xane.
Por me dor nuk xehej djali,
Pse kisht' ken nji sokol mali:
Kisht' ken Shkjau, po, me tri zemra!
Tek e ndiu Kerrnin te themra,
E hodh pushken m' nji ferrmane,
Edhe xuer aj t' idhte taga'n,
Q* kisht' fike ma se nji nane;
E t' u dredhe ka' i Zagorjani:
Kshtu po merr e i thot Jovani:
Mos trreje mendja, or trim i ri,
Se e koris Malin e Zi,
Tuj t' ra n' dor si nji baxhi;
Por, n'je i armve e n' je Shqyptar,
E pr n' je ndopak bujar,
Xir taga'n, e n' kjoft gjykue,
N' bejleg kryet shkurtoma mue,
Vrik qaj Kerrni na i ndei gati,
Na i ndei gati edhe i piskati:
Si tagan, si pushke te giate,
Jam Shqyptar, e i kam zanat;
Edhe cubi i Malit t'Zi
S' ka pr t' m ' msue bese e burrni...
Por, merzite mbasi t'sht jeta
Me cubni e me pune te shkreta,
A ti ktu ke me marue;
Kerrni Gila pse m' thon mue,
Edhe xuer taga'n prej millit:
C' ka flakrue m'at rreze diellit!
E si pushken m' toke e uli,
Ball pr ball Jovos i duli.
--Or Shqyptar, q* tash n' e vona,
Tuj perbuzun Fe e zakona,
Ve mbas shpine msyn anmikun,
Hec e shifsi dredhe celikun
Kerrni Gila e njaj Jovani:
Shif si dahet, bre, mejdani!
N' ball t'shoshojt ata si u gjeten,
Kryq taganit i zateten:
E si t' ishin flak e agzot,
Lum e lum pr t'Madhin Zot!
Se c' filluene me vringllue,
Si dy rrfe, ehu! tue flakrue.
Shkrepshin shkendija ndaj prpjet
Porsi m' kullme prej hekrit t' xete,
N'ajr taganat ka' u perpiqshin,
Kryet shoshojt ata ka' i ndiqshin.
Djerse e gjak xu me u Kullue;
Por s'xu asnjani me u ligshtue,
Mu ma fort erdh t'u terbue.
Kur varrohet n' mal nji ari
A me pushke a m'hekur t' zi,
Jo ve se prej dhimes s'topitet,
Por ma tepr vjen e nzitet,
Edhe msyn, n' furi t'terbueme,
Me gjak t' vet armen t' ritueme:
Njashtu atbote ata dy trima
T' shpejt kah dora si vetma,
T' rrebte ka' e sjellmja porsi rrfeja,
Merrshin turr me fuqi t' reja,
Tue terflluem e tue kercnuem,
Shum e gjak, prej gojes tu' u shkuem.
Kur i behe, qe, n' at fushore
Oso Kuka rrfe mizore,
Kah po kthete asajta n' shpi
Me dy rob edhe me dhi,
Q* kisht' marr prej Malit t' Zi.
Oson Kerrni tuj e pa
Disi marr atbote i ra
Ke nene s' kisht' pre anmikun;
Prandaj on te preht celikun
Edhe e siell me kaq furi,
Q* t'kish ndeshe n' cub t' Malit t' Zi
Fill pr gjyse, tham, kje tu'e pre.
Por jet-giate cubi kisht' le;
Pse ndermjet taga'n i a qiti
Me te deken edhe e priti.
Kur taganat jan zatete,
Fort shunglloi Vranina e shkrete.
Edhe u kpu' n t' dy pr mjedisit,
Si t' ki' n ken dy krande lisit.
<<Jam ndermjet!>> atbote Vikati
Oso Kuka edhe u ndei gati.
U ndei gati me i shkatrrue,
Pse me dor kjene t, u pushtue.
<<Trima,mjaft pask' ni luftue:
Diku ve nuk ka ken shkrue.>>
Zuni Osja ather me u than,
<<Diku shkrue ve nuk ka kan
Njani tjetrin deke me e lane...
Pra, ti cubi i Malit t' Zi,
Prehi kambet e dredho n' shpi,
E thuej nanes e nuses s' re
(Pr n' i pa ti kund n' at dhe),
Se pr s' dytit sot ke le.
Jem' tue t'fale, po, n' ket dit t' sodit
Pse, me giase, q* kenke rodit.
Por ket fjale shokve m' u a thuaj:
T' mos u rreje njaj Cari i juej
Se sundon mbi ne kurr Nika,
Pr pa mbete Shqypnija m' cika.
Ndoshta t' dam na jem ' nder veti;
Por ku ne t' na lype Mbreti,
Por ku shkjau t'na ngase n' vend t' t' Parve,
Pr ket bese, fara e Shqyptarve
Turk e i kshtene-- merr vesht, or djal--
Kan me u gjetun krejt me 'i fjale...
Kshtu tha Osja. Atbote Jovani
Nja as dy ma nuk i a bani,
Por, si i a lidhen varret e shtatit,
Rroku pushken e u nis shpatit:
Lum! e lum! po, kopilani
Pse i u kput n' at dit tagani...
U nis shpatit pr Cetine
E Oso kuka pr Vranine,
Pr Vranine ku kendonte Zana:
Ke bie dielli e ke merr hana
Oso Kuka nuk ban ma nana
As n' Begllere as n' Kapidana!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 5:07 am

Aga Ymeri

Aga Ymeri na u martue
Sall nji nate na ndej me grue
I ra lota per me shkue
Per me i shkue mbretit ne’ushtri
Po thote vasha vi me ty
Nuk asht rruge me ardhe me mue
Por sa kohe me prt ti grue?
Une te pres-o per nande dit
T’u thafte goja! Shka po flet?
Se s’asht rrug-o per nande dite
Por asht rruge-o per nande vjet
A m’ep besen sa po me prt?
Eh nande vjet, tha, un te pritsha
E fat vedit mos i qitsha
At’here Aga u nis me shkue
Sa ka ra n’at luften e pare
Ja kan vram nji 'at te bardhe
Sa e kan xane ne burg po e shtijn
Mire po han edhe po pin
Mir-o tamers (tambura) po na i bjen
Kuer jane mbushun te nande vjetet
Nuk po han as nuk po pin
Tamers ma-o s'po na i bjen
Bija e krajlit po e pvete
C’ke ti Age qi s’han as s’pin?
C’’ke qe tamers ma s’po i bjen?
S’kam si ha as s’kam si pi
As tamers s’kam si i bi
Nji anderr te keqe kam pa per shpi
Si e ke pa ti Age at anderr?
Pash’ sarajet kalbe e rrzue
Kam pa nanen qe kish’ verbue
Kam pa vashen t’u nise me shkue;
A s’po i hine mbretit me me leshue?
Un po t’leshoj por do nande qese
Un nande qese ku me i marre
Tash nande vjet-o rob i xane
A asht besa se me vjen prape?
Po t’qes-o nji dorzane;
Po t’qes-o zotin, qe me ka dhane
Zgjidh e merr dorin ma te mirin
Per tri dit ta kapsh Ulqinin!
Per tri dite e per tri net
Mbrini Aga ne vend te vet
E kur shkoi ke kroni i ngri
Po gjene t’amen vneshtet tuj shbi:
Puna e mbare o moj nane
T’mbar pac, more rob i xane!
Ku m’njef se jam rob i xane?
Po te njoh floket-o qi ke lane
Kahe po vjen or djali i ri?
Prej se zezes qasaje Spaje
Ka ndo’i fjale per Aga Ymerin?
Aga Ymerin e kan vra
E merr vaji nanen e shkon tuj kja
C’jan keta krushq qe po shkojen rrashit?
Krushqt e qenit Veli Pashe
Te kujen nuse kjene me marre?
Nuse zezen e Aga Ymerit
Aga Ymeri theke dorin
Me mezi e xu krush’in
Mire se u gjej or krushq darsmore!
Mire se vjen ti rob i xane!
Kah po vjen ti rob i xane?
Prej te zezes qasaje Spaje
Aga Ymerin a na ke pa?
Aga Ymerin e kane vra
Ka tri dit me ta s’jam pa
Krushqt u qeshen, u hallaka’n
Nji amanet qi m’a ka lane
Sall tri fjale kesaje vashe me i thane!
Per tri fjale e per sa te duesh
Burrin tand a mund e njofsh?
Ku t’a njof e ku t’a dij
Sall’i nate e kam pase ne shpi
Por m’ka pase thane e zeza nane
Se ka pase nji shej ne llane
Ku e ka pa’ngrane gjogu ne dhambe!
Shpervoi lla’n, kallxoi nisha’n
Zdrypi vasha prej kocis
Kcej e ra ne vithe te doris
Udha e mbare, ju krushq darsmore!
Veli Pashes m’i coni fjale
Veli Pashes fale me shndet
Erdh’i zoti me gja te vet!
Mos me i mbete sarajet shkret
Mos me mbete nana pa djale
Prej shpiet vasha mos me dale.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi