Piktura Shqiptare

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:46 pm


Katharina Boari in the Souliote dress

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:47 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:47 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:48 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:48 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:48 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:49 pm


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:50 pm


Almeh Flirting with Albanian Policeman,Cairo, by Frederick Arthur Bridgman,USA

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:50 pmJean Leon - Arnaut of Cairo

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 03, 2008 10:51 pm


Bubulina Pinoci 1771-1825
M 11 maj 1771, lindi Bubulina shqiptare q luftoi pr pavarsin e Greqis. Ajo ishte vajza e Stavri dhe Parashqevi Pinocit, e cila lindi dhe u rrit n Hidr, fshat me popullsi shqiptare n Greqi. Bubulina q 17 vje veshi rrobat e lufts dhe ata nuk i hoqi kurr deri sa vdiq. Bubulina arriti t bhej prijse e shqiptarve t amris dhe e grekve t Peloponezit n luft kundr Turqis pr lirimin e Greqis. Anijet dhe ushtart e saj liruan shum qytete n Greqi. Historiant tregojn se n Tripolic, (Peleponez) Bubulina hyri e para hipur mbi nj kal t bardh n krye t mijra ushtarve. M pas, ajo liroi Nafiliosin q u b kryeqytet i prkohshm i Greqis. Asaj i dedikohet ngritja n luft e gjith Peloponezit kundr Perandoris Turke. Shkrimtar, poet, publicist e burra shtetesh shkruan pr Bubulinn shqiptare .N.V. Gogoli e prshkruan Bubulinn si nj luanesh t fort, t bukur, autoritare dhe trupmadhe si nj lis. Filimoni grek thot: Frikacaku prpara saj turprohej, ndrsa trimi trhiqej. Pr t shkruan Zhyl Vern, Viktor Hygo, Zef Serembe, Naim Frashri etj. Megjithse luftoi m shum se vet grekt pr lirimin e Greqis, ajo u vra nga ata q nuk donin q n krye t tyre t kishin nj arvanitase. N mbrmjen e dats 22 maj 1825, Bubulina u vra pabesisht n shtpin e saj. Ajo u varros nga 5 mij lufttar n fshatin Spece t Peloponezit n kohn kur grekve nuk u duhej m se lirin e kishin fituar.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Piktura Shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi