Drita omo

Shko posht

Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:36 am


I VETMI FAJ I SAJ... SE ISHTE LINDUR

Mbi bot ka kaq akull
Qeli t lagshta dhe hekura...
Kur varrosn pr jet t gjallt
Si nuk ngrihen t bredhin t vdekurit

Drita omo lindi n Tiran, m 1958. N nntor t vitit 1960, n moshn dy-vjeare, internohet pr shkak t dnimit politik t nns s saj, Liri Belishovs. Babai i saj, Maqo omo, u dnua dhe ridnua nga regjimi komunist. Nj pjes t fmijris dhe t adoleshencs Drita e kaloi e internuar n Ku t Vlors, m pas n Progonat t Kurveleshit. S fundi e internojn n Crrik, ku edhe mbaroi shkolln e mesme, por pr arsye t smundjes s pashrueshme si dhe t nj keqdashjeje politike, u pengua n mbrojtjen e maturs. Smundja avancoi dhe, m 19.02.1981, n mosh fare t re, vdes n spitalin onkologjik t Tirans. N momentet tragjike t ditve t fundit t jets nuk iu lejua t kishte pran as nnn, dhe deri n grahmat e vdekjes ajo mbeti e vetme.


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:37 am

E mart 13.02.1979
Dje ishim me mamin, te babi dhe daja.
Na lajmruan q t shtunn. T dieln un shkova n Elbasan pr t bler ushqime, u nisa me autobusin e mngjesit dhe u ktheva me t ors 11.30. Nga daja nuk shkova fare. Pjesn e kohs q m mbeti e lir e kalova n bibliotek.
Pr Burrel u nism me gaz, m 6 t mngjesit. Na shoqronin dy una. Rruga ishte e gjat dhe e mrzitshme. Ishte zagushi, mamin e zuri makina dhe volli. Kurse un prpiqesha t kujtoja se ’gjra kisha dashur t’u them gjat gjith ksaj kohe. Po na lejuan t takohemi vetm 10 minuta me dajn dhe gjysm ore me babin. Kt na e komunikuan n astin e fundit, ishte dika e papritur dhe mendimet u shprndan fare. do gj q thoshim me dukej se nuk ishte ajo q duhej. Sikur na e merrnin kohn kot. Minutat iknin shpejt, shum shpejt dhe n fund pata prshtypjen se nuk kishim folur asgj, bile as nuk e kishim puthur njri-tjetrin aq sa duhet. Pastaj m dukej vetja si nj fmij q i kan premtuar nj lodr dhe e kan gnjyer.
Prap rrug e gjat dhe e lodhshme. Nj interval i shkrutr ndrmjet dy lodhjeve t gjata, t gjata. Ky sht babai n jetn time. Babai im i mir, i fort.
Tani do gj m duket e huaj, pa kuptim, gati qesharake. Njerz n rrug, fmij q luajn, autobuz puntorsh, djem q pijn cigare dhe takohen me vajza. Gazeta, fjal…Dhe babai im atje. Pr 18 vjet rresht. Babai im. Thua do t kalojn dit dhe un do t kthehem prap n jetn time t zakonshme? N shqetsimet e mia t vogla, boshe, n vuajtjet e mia qesharake. Ka aste q m vjen turp nga vetja.

Pr 12 vjet nnn e Drits, Liri Belishovn nuk e lejuan t takonte t shoqin dhe m pas gjat 15 vjetve, e uan 4-5 her me masa t rrepta sigurimi (me gaz t Ministris s Brendshme dhe dy oficer sigurimi).

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:38 am

BABAIT
Po vij tek ti
Vajza jote e vogl
Kam 18 vjet q vij.
Rrug pa fund, qytete, njerz.
Dhe diku prtej tyre-ti
Prtej t gjithave.

1976

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:39 am

Nns


At dit q ajo dukej krejt e thinjur
Syt e errt
Si gjithnj fshihnin dhimbjen.
E kish harruar at dit zemrimin.
At dit ajo ishte
Vetm nn.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:39 am

Dashuri siberiane


Po bie shi...dhe ti je kaq larg
Po ndoshta dhe s'dua te jem me ty
Ky qiell gri... Ne shpirt- kaq akull
Kaq ftohte ne shpirt. Si ne Siberi.

E megjithate, une te dua
Dhe te dua shume , cuditerisht
Po qe se te urresh eshte njesoj si te duash
Te urrej dhe te dua njekohesisht

Te urrej per ate , qe me prishe qetesine
Te urrej, pse erdhe tek une
Per cdo gje te vertete dhe cdo gje te dyshimte
Te urrej dhe te dua kaq shume

dhe ne shpirt kam dimer, gjithnje dimer
Nje ftohtesi pa fund dhe pa ane
Ne sa grade nen zero paske lindur
Dashuria ime siberiane

Ne te tere qenien time bie shi
Dhe ti nuk je. Dhe ti je kaq larg
Kam deshire per ty, kam nevoje per ty
Dhe prape s'dua te jemi bashke

1978

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:40 am

Vjeshtes


Ajo vjen gjithnje me lot ne sy
Dhe druret dhe qiejt zbehen, perloten
Pastaj tok me eren uluri, uluri-
Duket sikur qan per tere boten

Ajo shpesh zbret si mbremja e arte
Ne qiejt hena bredh e vetmuar
Dhe peshperisin fletet mijera fjale
Sikur te zbusin dhimbjen tende duan

Ne shpirt mblidhet qetesisht trishtimi
Ajo te sjell kaq ngushellim, kaq ngrohtesi
A thua e kupton c'eshte Mjerimi
E c'eshte Brenga duket se e di

Vec kete vit sikur nuk po e njoh
Si erdhi keshtu me kaq zymtesi
C'po derdh mbi ne zemerimin e ftohte
Vetm shi, vetm shi, vetem shi

Dhe po me mbyt ky qiell i erret...
Dua ta pyes perse me mban meri
Dua t'i lutem te mos jete kaq i eger-
Edhe pa te ne shpirt, kam kaq merzi.

Dhe pa te mbi bote ka kaq akull
Qeli te lageshta dhe hekura...
Kur varrosen per jete te gjallet
Si nuk ngrihen te bredhin te vdekurit.

Dhimbja ime s'e duroka heshtjen
Mua malli c'me zhuritka ne vetmi
Ti eja, qajme bashke, moj vjeshte
Eja, bashke te mallkojme neper shi.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:41 am

Per ty


Lekunden pishat nen rete qe ikin
Ikin e ikin rete neper shi...
Une pres te shoh pas reve pak qiell
Ashtu sic pres pasditeve , te me telefonosh ti

Po ti s'dukesh gjekund. Ku paske humbur,
Ka kaq dite qe pres. Dhe bie shi...
Si mund te jetoj, pa pak qiell te kalter
Si mund te jetoj, pa zerin tend, pa ty

Ti do te vish, une e di, do vish patjeter
Po une dua te vish tani , neper shi
Pastaj rete do te ikin dhe do dale dielli
Po une dua diellin te ma sjellesh ti

1978

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:41 am

Muzg


Ne rruge zbriten ngadale hijet
Hijet po afrohen tek xhamat
Muzgu te ngjall cdo lloj ndjesie
Varet nga rrethanat

Per mua muzgu eshte vetem mall
Shqetesim dhe mall per ty
Gjyshes kushedi se c'ndjenja i ngjall
Kushedi c'merzi

Reflekse roze dielli dridhen
Si copera kujtimesh ne mallin tim...
Sa e mjere gjyshja q vetem merzitet
Si mund te jetosh me merzine

Merzia per mua eshte bota - pa ty
Pa diell, pa muzg, pa mengjes
Si toka nen kembet e njerezve ne shi
E lagura toke ne vjeshte

Merzia per mua eshte jeta bosh
Pa asnje enderr dhe deshire
Kur s'ke asgje, perse te jetosh
Te mos jetosh me mire

Shume fjale per ato qe do vijne
Veshtire te kene kuptim
Nder to,sigurisht dhe fjala "merzi"
Do te shihet ca me dyshim

Merzi c'do te thote- do pyesin ata
Kaq e madhe, pa fund kjo bote-
Qe ta vleje jeten, te mos gjesh dicka
Te jetosh pa asgje , c'do te thote.

1979

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:42 am

Dashuria


Dashuria eshte ajo pisha e gjelber
qe lekundet nen qiellin me hene
Qe ngrin ne te ftohtin e janarit
Si nje deshire e pathene

Dashuria eshte bota pas xhamave
Nxitimi i lire per diku...
eshte qenia me 900 leukocite
Qe ne carcafet e bardhe mendon per ty.

Dashuria eshte telefoni i se merkures
Dhe kopsa e qepur me pe gri
Dhe kompostot e ngrena ne stol
me nje pirun te dy

Dashuria eshte apartamanti i qete
i pagrindje dhe i lumtur sic mund te jete vec ne enderr
jane fjale pa kuptim qe tingellojne aq te bukura
Dhe heshtja e thjeshte qe kurre s'eshte e rende

Dashuria ime je vetem ti
Ne kete sfond ngaterresash pa fund
Asnje arsye nuk e fshiu dot ate
Asgje s'me beka qe ta humb

Ajo eshte nje gje pafundesisht e bukur
E kthjellet dhe krejt e paster
Si lindi, si jeton, si mundet
Ne kete bote te ndyre dhe te ashper

1981

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:42 am

Gjyshes

Niobe fatkeqe ngurosur nga dhimbja
C'zemerim perendish mbi supe te ra
C'hyjneshe ke fyer me lumturine tende
Qe pa driten e syve te la

Pikellim i zi ne sfonde udhesh pa fund
Mbi germadha kujtimesh ulerin pa ze
Te levizesh e fryme te marresh si mund
Kur ate...Kur ate...Kur ate...

Po prape nxiton e sikur thyen kembet
Sikur zgjat krahet t'i mbash e ata ikin, ikin...
Sikur s'do ta besosh tere ate dhimbje
"me rafte pika...me rafte pika..."

Shtegtim i pafund nga nje tmerr ne tjetrin
Tragjedi niobiane e shnderrimit ne gur
Uleri drejt tokes, uleri drejt qiellit
Deri kur? Deri kur?

C'hyjneshe paske fyer me lumturine tende
C'zemerim perbindeshash mbi supe te ra
Qe te mbetesh keshtu, si nje shkemb dhimbjesh
Pa ata...pa ata...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:42 am

Shi


Shiu perplasi mbi xhama trishtimin
Shiu perplasi ne xhama merzine
Shiu i lagu te gjitha mendimet
Per ditet qe iken dhe ato qe do vijne

Mendime te lagura...si te jetosh
Ne kete qullje te pergjithshem idesh
Kur nuk gjen asgje te askush qe ta cmosh
Kur nga brenda qan dhe gjithkujt i qesh

C'mund te besh tjeter vec te qeshesh me zor
Ne kete turp te dhimbshem dhe pa fund
Te gjithe fjalet te bukura te thone
Po askush nuk ngurron te beje c'te munde

Fjale te bukura...Sa hipokrite,
Njerezit dhe vetes i flasin bukur
Njesoj ne dashuri, ne politike
Te gjitha i mbehstjellin me lluster.

1979

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:43 am

Pa titull


Per ditet qe ikin dhe nuk kthehen me
Ditet qe bartin gezimin dhe dhimbjen
Per pritjet e gjata dhe per cdo gje
Qe akoma ka mbetur enderr

Per dashurite e botes dhe per ata
qe kerkuan dicka ne jete
Per zhgenjimet e vogla dhe te medha
Dhe per veten

Per ndonje fyerje te vogel dhe heshtje te madhe
Per durimin e dhimbshem pa fund
Per femijet me bote te bardhe
Qe pastaj bardhesine e humb

Per cdo gje qe eshte e zakonshme
Dhe qe ne na duket e bukur
Per njerez me fytyra joshese
Dhe me shpirtin qe nuk duket.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:43 am

Skifteri I XH. Suiftit


(Per diktatorin)


Ai nuk lindi shqiponje,
Nuk enderron per qiej te kalter
Ai ka nje sqep te stermadh, te llahtarshem
Dhe me te kerkon te shqyeje te ardhmen

Brezat qe vine, do ta quajne Don Kishot
po s'do qeshin me te si me Don Kishotin
Prej tij neveri do t'ju vije dhe ndot...
Po c'them keshtu? Ata as do ta njohin!

Ata do jene shume te paster per ta njohur ate
Emri i tij se bashku me kufomen do varroset
Pastaj ne shi, mbi varr, nje rrufe do bjere
Sepse dheu s'do doje t'ia trese kockat.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:43 am

Vetmia


Vetmia eshte zilja e telefonit
Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
Vetmia eshet e diela e zbrazet
Me biseda boshe dhe pa diell

Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
Njerez qe nxitojne ne mbremje
Merzia e gjate para gjumit
Dhe vapa ne netet pa hene

Vetmia eshte te duash shume
Dhe te mos kesh cfare te duash
Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
Dy fjale te mira te mos kesh kujt tia thuash

Te jesh kudo i tepert, i huaj
Mik i paftuar ne bote , hije
Pa nje kujtim qe te beje te vuash
Pa nje shprese per ate qe do vije
Po ankthi i diteve te mia pa ty
Ankthi im i perhershem
Per te gjitha ato qe i di dhe s'i di
-Kjo eshte dicka tjeter

Minutat qe ikin ngadale-ngadale
renduar nga ajo qe quhet pritje
Renduar nga ai qe quhet mall
Dhe qe nuk llogaritet...

1979

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Drita omo

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi