Agim Doi

Shko posht

Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:50 am

Katr stint

Katr stint e krrusura,
ecin e ndrrohen pafundsisht
Mbyllet viti, fillon tjetri,
e kshtu apitemi n pafundsi...
Si buall i palodhur,
mpreha pendn n letr sinqerisht
Dhe doja q me afshin e shpirtit,
t'a falja njerzve ve Dashuri!


Edituar pr her t fundit nga fv n Wed Jun 04, 2008 4:51 am, edituar 1 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:50 am

VARGJET DHE NJERZIT!….


Po, po!
Vargjet jan njlloj si njerzit dhe nuk sht aspak udi!
Ka vargje t shkurtr,
vargje t gjat
vargje t revoltuara !
vargje plot me dashuri.
Ka vargje rrebele,
vargje t sakatuara
vargje t pista
Vargje t mbla si …karamele
Ka vargje pa kuptim
Vargje q t mashtrojn
Ka vargje q u vjen era q prtej…
Vargje prmim
Vargje q t gabojn !
vargje q kurvrojn…

pa dilni n bulevardet e mbretris s poezis
t takoni Naimin, At Fishtn a Chajupin
merrni dy vargje prej
autostrads Migjeni
se shtitorja Jeronimit dhe Gavrilit
thellsive t legjendave
vargjet nuk di ku i humbi !
Krkoni n shkmbenjt
e Xhevahirit
t gjeni mademet e vargut t protests
zbrisni n fushat e Myzeqes
t merrni pak humus prej vargut t Visar Zhitit
Ndaluni tek balta e Devollit
Dhe merini falas vargje prej Driteroit.
Se matan Bjeshkve t Namuna
Azemi Shkreli nuk b’zan…
U liruen bjeshkt…

Vargjet jan si njerzit!
Ka njerz t shkurt dhe t gjat,
Barkalec, mistrec,
Njerz t llangosur
Njerz gjenial
Ka edhe njerz vrass, njerz viktima
Njerz t pangopur
Njerz q u kruhet…
Njerz pa vler, t ftohur
Njerz t lir !!….ah ? far the ?… vargje t lir ???
Ah po m fal !
Harrova t’a marr dreqi!
Vargjet jan si njerzit!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:50 am

Letrs s bardh…

Ajo q mbeti gjith jetn e virgjr
M ra n dor krejt rastsisht.
Dhe un rrugai i poezive
E zhvirgjrova prfundimisht

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:51 am

U privatizua vargu!

Hej milet!
Dallkauk, letrar, bejtexhinj dhe poet
Mblidhuni tek Sheshi i Poezis!
Erdhi momenti i shumpritur
Privatizohen vargjet, vjerrshat, poezit
poemat, balladat e vlerat e Letrsis,
merrini Antologjit Letrare ku jan e ku nuk jan
fillojm nga ato t shkruarat n pergamen
nga autor me emra t lasht Taukrik, Taulant
Vraufrik, Hespant, Iprisht, Ibrisht
Ecni ndr shekuj tek poett me mbiemra
justinian dhe bizantin
Zarisht, Bogdan, Ylenec, Jeronim,
ndaluni tek arbresht e Mores
Gavril, Derad, Pal, Muzak, apo Golem
Blini Fishtn, shisni Koliqin, nj Mjd ndrrohet me dy Migjen!
Mblidhuni t gjith me lajmrimin tem!
Do ndrrohet Naimi, Chajupi,Prenushi dhe Shantoja
Me poezi shkruar nga Mao Y dhe Go Mo Zhoja(!)
Mblidhuni pra mos humbisni rastin!
Sot hapet Tenderi i Privatizimit Epokal!
Tek Sheshi i Poezis
Shisni Ismail Kadaren dhe blini poetin Fekal!
Ka dal nga gjiri i popullit!
Gjyshi i tij ka qen Kshilltar n Hekal!
Bile dhe kryetar fronti...kryeoban i dhis!
Rapsod i orve t para, q me porosi t partis..
diskretitoj puistat n gjirin e ushtris..
Nxitoni se vargjet po mbarohen!
Poemat shiten, blihen, privatizohen!
Kurvat e Poezis krihen, zbukurohen
gzohen, pasurohen!
N bordellet e vargut t thyer...
Mos humbisni rastin!
Poezin kombtare pr ta kmbyer.
Nesr do privatizojm Historin!
Do kmbejm Korn e Gjirokastrn
t bjm Vorio Epirin!
Mos humbisni rastin!
Sot privatizojm Poezin!
Nesr Historin, Gjeografin, emrat e mbiemrat!..etj.etj.
Nesr!...
Nesr ama!..pastaj?..
Pastaj na mbetet t privatizojm Atdheun!
Dreqi le ta haj!
Jepen falas Eposi i Kreshnikve
Legjenda e Murimit!
sht rinovuar koncepti pr Atdheun!
Tani kemi Bashkimin Europian
Atje mund t futemi pa Sknderbeun(!)
Gjin Bue Shpatn, Kont Uranin
Adem Jasharin, Zahirin, se vallah na lodhn.
Privatizojm fushat dhe malet e mandej
privatizojm Kosovn!!!
(Oj medet!)
Si dikur Plav e Guci..
Shkodrn e bjm Zon t Lir
(pa dalje n det..)
ndoshta e lem t shkoj me Mal t Zi.
Hej milet!
Mblidhuni tek Sheshi i Poezis!
Privatizohet vargu atdhetar!
Shitet me shumic !
Mblidhini kursimet tuaja shqiptar!
Ejani dhe bleni vargjet me rim, pa rim.
Se Antologia do muroset si Rozafa dhe jasht do ti lm vetm nj sis...
Ka ardhur Koha e Mbrapsht
T pijm qumsht t konservuar nga punishtet e Greqis
Mblidhuni t gjith
n Sheshin e Poezis!


Agim Doi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:52 am

UN DHE “POETT”

Ama "poet" ishin ahere,
kur thurnin hymne pr Partin!
Tani liria sht prapa dere,
Ata m shajn ve Shqiprin!

Ndaj dhash e dhash e m s'durova!
Duke e ln at' vend t lik!
"Poetve" vendin ua lshova
Prplasa dern, e thash: - Po ik!

Kalova udh, kalova dete
M ngjante vendi si nj gremin!
E morra vargun, dhe vrava vehten,
rrzuar jam sot mbi vetmin!

Kur t kujtohen q un kam ikur
Do jet shum von, por s'ka rndsi!
M mir larg tyre, Qiri Pa-fikur
Se bajg e shkelur, pa Poezi!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:52 am

Banale

Kur ju t tjert
arrini deri tek endrrat
dhe t nesrmen
i tregoni t lumtur.
Un i jetoj endrrat e mija
bile dhe tuajat.
Padyshim q ktu
ua kam futur!..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:52 am

Lajthitje poetike

Nse nj femr mrekullohet
Vetm nga vargu im i thjesht
Un jam Romeo q dashurohem
Sapo t bhet ajo Xhuliet!....

Sepse e di se far sht endrra
Dhe dashurin un e kuptoj!
sa fantastike q sht' femra
E di ve ZOTI q e krijoi!

Un mir e di far do nj grua!
Nj fjal t ngroht dhe iltrsi.
Brenda n shishe m futi mua!
Se isha Djalli n Dashuri!.....

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:53 am

NUK JE ENDERR

Pse na bn t vuajm!?
Pse na l pa gjum?
Dashuria sht e shenjt
Tek ti dhe un.

Kur m thua jam i joti
Kam frik ta besoj.
Kur m thua: shum t dua1
kam frik ta dgjoi.

nganjher m puth paritur
Pse m provokon?...
Ti ma di zjarrin e shpirtit
q djeg e prvlon.

Dashuria sht e mendur
gjer n verbri.
Dashuri sht e shenjt
gjer n Prjetsi.

dashuria i fal jets
dhe mesnats diell.
Dashuria u jep njerzve
Pavdeksin n qiell.

Dashuria fal me zemr.
Fal dhe shpirtin tim.
Dashuria nuk sht endrr
Por t sjell magjin.

Gjith botn sjell tek ti
Dashuria nuk sht endrr
Ajo sht magji....

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Nimfa prej Wed Jun 04, 2008 4:53 am

Qyteti pa Dashuri ….

Agim Doi

Qyteti mbeti pa nj Romeo
Askund nuk gjndet qoft nj Zhuliet
Ku ikn iftet e dashuruar
Gjithshka beton…pemt pa flet!?...

Nj stol i hedhur n mbeturina
M tej dgjoj nj ulrim…
Zgjebosur qent…macet strvina
Nj vajz e fishkur merr…petidin

Deti i pshurrun…traget i ndryshkur
Polic q qelben ve era gjiz
Ikin…ve ikin, kush mbet pa ikur
Nuk ka gomone…nuk ka as viz

Shoh djem e vajza, q shkojn tek Blloku
Vend i mallkuar pr krim t fsheht…(!)
Mesnata mndet nn ritm rroku
Nuk ka Romeo…nuk ka Zhuliet


Qyteti mbeti pa nj Romeo
Askund nuk gjndet qoft nj Zhuliet
Ku ikn iftet e dashuruar
Gjithshka beton…pemt pa flet!?...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Agim Doi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi