Letėrsia Moderne

Shko poshtė

Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:09 pm

Shefki Ollomani

Mimoza Ahmetaj

Shaqir Foniqi


Edituar pėr herė tė fundit nga Rrezon@ nė Sat Dec 06, 2008 8:59 pm, edituar 1 herė gjithsej

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:12 pm

SHEFKI OLLOMANI - POET, PUBLICIST DHE ATDHETAR


KRIJIMTARIA POETIKE E Z. SHEFKI OLLOMANI


Krijimtaria dhe veprimtaria e z. Shefki Ollomani, tani mė ka lėnė gjurmėt e saj nė krijimtarinė e tij poetike, publicistike dhe atdhetare.

Nė fushėn poetike, z. Ollomani, del me librin e tij me poezi tė zgjedhura 1995-2000, libėr ky i titulluar - "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė".

Vet titullimi "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė", nga autori Ollomani, lė tė kuptojė prirjen e poetit nė ndėrtimin e fushės poetike dhe atdhetare, me motive dhe ide, tė cilat nuk mund tė mohohen nga intelekti i dijes poetike e Kombėtare.

Gjatė leximit tė kėtij libri, me poezi tė zgjedhura nga poeti Ollomani, do tė vėrejmė se nė krijimtarinė e tij (i referohemi librit nė fjalė) ka preokupime tė natyrės patriotike e Kombėtare, e qė janė tejet frymėzuese pėr lexuesin dhe kanė vlerė artistike e poetike.

Tė gjitha kėto preokupime tė ēėshtjes Kombėtare, duke ju pėrshtatur ngjarjeve aktuale tė kohės, arrinė mjaft suksesshėm t'i paraqet pėrmes poezisė, ndonėse ka njė stil tė veēantė nga krijuesit e tjerė, qė ai nė poezinė e vet fut edhe paknaqėsitė aktuale tė kohės, si njė kritik i rrept, duke i bėrė roje ēėshtjes madhore Kombėtare. Ngjarjet e lėvizjeve Kombėtare, prekin thellė shpirtin e poetit Ollomani, e frymėzojnė pėr tė krijuar dhe pėr t'u ballafaquar me realitetin herė tė dhimbshėm e herė tė arsyeshėm, por rrallė, shumė rrallė, tė arritshėm.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:41 pm

Libri i poetit Ollomani "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė", evidenton dėshmitė e gjalla nė botėn e ngjarjeve tė kohės, e qė poeti tregon njė prirje vėrtetė krijuese, tejet kuptimore me njė pėrjetim tė thellė shpirtėror, qė bėjnė me dije faktorin intelektual e politik Shqiptar, se jeni nė pėrcjellje tė ēdo "veprimi" tė punės suaj, rreth ēėshtjes Kombėtare.

Nė poezinė "JAM…", poeti Ollomani, bėn njė prezentim, njė hyrje modeste, por domethėnėse dhe tejet kuptimor. Ai shkruan:

JAM…

Jam njeri dhe shqiptar,
Jetoj me nderė, jam krenar.

Jo rastėsisht poeti cekė, "Jam njeri dhe shqiptar", "Jetoj me nderė, jam krenar". Kjo pėr lexuesin tingėllon pėr tė ndikuar nė natyrėn e qenies individuale, pėr tė menduar secili pėr veten e tij, se ēfar ėshtė, ēfar jete e jeton, ēfar kreanrie ka ?! Poeti vazhdon mė tutje:

Jam poet dhe pishtar,
Shkruaj me mall, digjem si zjarr.

Jam patriot dhe luftėtar,
Atdheun me zemėr, lirinė nė ballė.

Jam flakadan dhe zemėrluan,
Pėrmes errėsirės me penė e jatagan.

Poezia e cituar nė tėrėsi (gjė qė nuk praktikohet gjatė vlerėsimeve poetike), ka njė mesazh pėr njerėzit, pėr botėn e njeriut tė sotėm, qė t'i kėthehet pasqyrimit individual duke u nisur nga vetja, e mė pastaj tė krijohen hapėsirat reale tė veprimit tė mėtutjeshėm. Bie nė sy formulimi i kėsaj poezie : "Jam poet dhe pishtar", "Shkruaj me mall digjem si zjarr", ide sygjeruese, qė realizon idenė : "Jam patriot dhe luftėtar", "Atdheun me zemėr, lirinė nė ballė", "Jam flakadan dhe zemėrluan","Pėrmes errėsirės me penė e jatagan". Kjo poezi e poetit Ollomani, nuk ėshtė e krijuar e pėrjetimeve tė poetit, por ėshtė njė "Himn", i librit
"…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė", e poetit Shefki Ollomani.

Tė analizojmė poezinė e poetit nė fjalė - "MOS E LENI…"!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:41 pm

MOS E LENI…!

Mos e leni idealin tė vyshket!
Mos e leni pushkėn tė ndryshket!
Mos e leni plisin tė pėrlyhet!
Mos e leni fytyrėn tė nxihet!

Titullimi i kėsaj poezie "MOS E LENI…", nga poeti Ollomani, ėshtė titullim i motivuar poetik dhe paraqet frymėn origjinale tė pėrjetimit tė autorit, qė presupozon mundėsinė e "lėnies" tė idealit, tė pushkės, pėrlyerjen e plisit dhe fytyrėn e nxirė po qe se largohemi dhe e lėmė rrugėn drejtė arritjeve dhe synimeve Kombėtare pėr Liri dhe Pavarėsi. Kėtu hetohet njė prirje e poetit nė formulimin poetik. Prek ngadalė, por me kujdes, ngacmon ndjenjėn e lexuesit duke provokuar shpirtin kombėtar, nė zgjimin nga njė amulli e mundshme, sipas poezisė "MOS E LENI…".

Nė strofėn e pestė tė kėsaj poezie, autori shkruan:

Mos e leni shpreėn tė shuhet!
Mos e leni besėn tė zhduket!
Mos e leni krenarinė tė kėrruset!
Mos e leni zjarrin tė fiket!

Kjo vjershė e ndėrtuar si njė "apel", qė thėrret tė mos e leni, lidhet gjithnjė me titullin e kesaj poezie "MOS E LENI…", qė nė vetvete ka njė pastėrti poetike me mesazh pėr ardhmėrinė. Shtrohet pyetja, pse poeti e lidhė tėrė poezinė me "Mos e leni"? Pse nuk e ka titulluar me njė tekst tjetėr?! Nuk e ka titulluar sepse poezia kishte me marrė njė kuptim krejtė tjetėr nė krahasim me kėtė qė tani ėshtė e formuluar. Poezia e poetit Ollomani manifeston njė protestė nė brendėsi, artikullon frikėn e rėnies morale e njerėzore tė mundshme drejtė rrugės pėr Liri. Kėshtu qė pėr ta mbajtur moralin Kombėtar, autori e piketon me idenė e tė formuluarit tė kėsaj poezie.

Lexojmė me vėmendje: "Mos e leni shpreėen tė shuhet", "Mos e leni besėn tė zhduket", "Mos e leni krenarinė tė kėrruset", "Mos e leni zjarrin tė fiket"!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:42 pm

Poeti Ollomani prekė ndjenjėn kur thotė: "Mos e leni shpreėen tė shuhet"! Pse pikėrisht potencon "shpresėn"!? Sepse besimi i krijuar pėr arritjen e qėllimit dhe synimeve tona Kombėtare, dhe kur krijohet njė ndjenjė shpirtėrore nė arritjen e kapshme, vetvetiu krijohet "shpresa", optimizmi real.

Poeti njeh mirė mundėsinė e arritjeve tė veēanta, prandaj ai fut nė strofė kur thotė: "Mos e leni besėn tė zhduket"! Ēfar lidhshmėrie tė vargjeve bėnė poeti Ollomani, nga "shpresa" del menjėherė tek "besa"? Ēfar don tė thot poeti me vargun e krijuar tė poezisė "mos e leni besėn tė zhduket"? Sigurisht, se poeti ka njohuri tė thella nė krijimin e letėrsisė poetike dhe kap fjalėt mė me ndikim sikurse tani kur e kemi fjalėn pėr "besėn". Fjala "besė", tek populli Shqiptar, ėshtė fajlė me peshė tė madhe, qė zoton veprimin e pėrbashkėt pėr njė qėllim tė caktuar, fjalė qė lidhet ngushtė pėr tė pėrkrahur deri nė arritjen e synimit, fjalė qė pėr asnjė moment nuk guxon tė prish marrėveshjen pavarėsisht sfidave…..!

Ose poeti kur thotė, po e citojmė : "Mos e leni krenarinė tė kėrruset"!, "Mos e leni zjarrin tė fiket"! Edhe "krenaria" ka sombolikėn e vet, por gjithėsesi ėshtė prekėse dhe emocionale vargu i poezisė :"Mos e leni zjarrin tė fiket"! Fikja e zjarrit nė votėr, simbolizon idenė e mbarimit tė asaj familje, qė vdesin tė gjithė burrat, e qė mbesin pa djal. Fiket familja, fiket fisi, fiket trashėgimia Kombėtare…..etj !

Poeti Shefki Ollomani, me mjaft aftėsi poetike, arrinė shumė lartė tė prekė opinionin, duke krijuar ndjenjėn e pėrjetimit. Orientimi i poetit Ollomani, ka pėr synim, qė tragjika e krijuar, tė mos mbetet brenda pėrbrenda kufijėve tė caktuar. Ngjarjet, poetin e detyrojnė tė merret me mesazhe.

Nė strofėn e parafundit dhe tė fundit tė poezisė "MOS E LENI…", shkruan :


Mos e leni betimin pa realizuar!
Mos e leni lirinė pa fituar!
Mos e leni atdheun pa ēliruar!
Mos e leni Shqipėrinė pa bashkuar!

Mos e leni as sot, as mot!
Mos e leni atdheun pa zot!
Mos e leni mos, mos, mos!
Mos e leni armiku t'ju sos!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:42 pm

Nė tė dyja strofat, shihet se poeti Ollomani, nuk ka probleme tė tė formuluarit nė fjalė tė reja shprehėse poetike. Ka shtrirje tė gjėrė dhe secila fjalė ka kuptimin e vet, qė lidhet ngushtė me titullimin e poezisė. Edhe nė kėto dy strofa nė vargjet e poezisė "MOS E LENI…", inkuadron shprehje me ndikim qė e prekin jetėn konkrete tė ngjarjeve. Lexo me vėmendje,

"Mos e leni betimin pa realizuar", kėshtu qė poezia arrinė formėn e pėrpjekjeve tė poetit - Betimin! Ēfar don tė thotė poeti Ollomani, kur shkruan : Mos e leni betimin pa realizuar !

E dinė ai se ėshtė dhėnė "betimi"? Pa tjetėr se po. Shihet se poeti ėshtė i implikuar nė mėnyrė direkte apo inderekte me ngjarjet. Apo ėshtė njė njohės i mirė i rrethanave krijuese, prandaj, ai potencon "betimin", si njė fjalė me peshė tė njejtė qė e cekėm te fjala "besė". Betimi, ėshtė njė premtim, qė lidhet shumė ngushtė pėr kryerjen e njė pune deri nė mbarim. Pėr tė mos e lėnė punėn pa kryer, duhet tė betohet njeriu. Betimi, bėhet solemn dhe krejtė hapur pėr tė kryer njė detyrė, ose pėr tė luftuar nė pėrputhje me kėrkesat Kombėtare.

* * *

Poeti Shefki Ollomani, aplikon njė rregullativ tė ndėrtimit tė poezisė, e cila kryesisht shtrihet mbi rrafshin Kombėtar, sė paku kjo qėndron nė kėtė libėr "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė", duke dėshmuar njė prirje poetike.

Poeti i pėrkushtohet edhe fatit jetėsor personal, sikurse nė poezinė e shkruar gjatė kėthimit tė tij nė vendėlindje pas 13 vitesh nė Tuhin, nė vitin 1995, tė cilėn poezi e titullon :
"MBI TROJET TUA - ILIRIDĖ"!

O Zot i bekuar, jemi vetėm ne shqiptarėt, qė pėrjetojmė drama tė tilla?! Kjo poezi, pa tjetėr se krijon emocione rrėnqethėse, edhe tek lexuesit qė lexojnė me njė vėmendje tė pėrkushtuar, do tė vėrejnė se kjo poezi ka vlerėn e kirijmtarisė, e ndėrtuar mbi mallin e 13 viteve tė mėrguara, qė u ndalua nga njė pushtet barbarė, pėr vizitė vendit tė vet, vendėlindjes. Poezia e poetit Ollomani, kryesisht prekė tri fjalė kryesore nė tė tri strofat e qė fillon me: "Ecė", "Ulem" dhe "Endem".

Pa tjetėr se kjo poezi, ėshtė njėra ndėr poezitė mė prekėse, qė lidhė kryesisht problematikėn qė ėshtė krijuar nga barbarėt sllavo/maqedonas.
Po e marrim strofėn e parė tė poezisė :

MBI TROJET TUA - ILIRIDĖ!
(Nė vendlindje, pas 13 vitesh)

Ecė mbi tokėn tėnde tė bekuar,
Ecė mbi malet e gjelbėruar,
Ecė mbi lėndinat e tua tė bukura,
Ecė mbi fushat me lule e flutura,
Ecė mbi trojet tua - Iliridė,
Dhe zemra e sytė mė mbushen dritė,

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:45 pm

Poeti Ollomani, nuk fshehė aspak mallėngjimin nė kėtė poezi, pėrkundrazi shprehė hapur brengėn e mallit pėr vendin e lindjes, pėr livadhet, pėr gurėt e kalave tė lartėsuara..., duke pasqyruar pėrmallshėm pėrjetimin e tij tė kėthimit nė Atdhe pas 13 viteve, e qė e pasqyron nė vargje poetike duke futur elemente prekėse poetike.

Poeti pėr asnjė moment nuk arrinė tė lirohet nga ballafaqimi i pėrjetimit nė Atdhe, gllabėrohet i tėri nė ambientin e pėrjetimit dhe vuajtjeve tė viteve qė pėr asnjė moment nuk e ka harruar vendin. Ulem! Ēka paraqet poeti ketu? Lexo me vėmendje, me pėrqėndrim:
"Ulem mbi livadhet tua tė lulėzuara", "Ulem mbi gurėt e kalave tė lartėsuara", "Ulem mbi bregoret nė formė plisi", "Ulem pranė varreve tė t'im fisi.

Nė secilin varg, vėrejmė se poeti gjenė shprehje qė i dalin nga thellėsia e shpirtit. Ėshtė pėr t'u ēuditur se si ka mundur qė aty pėr aty tė rėnditė vargjet, gjė qė kjo nuk ka mundur tė ndodhė. Por, ėshtė mė se e vėrtetė se ideja e thurrjeve tė vargjeve, ėshtė aty pėr aty e krijuar, gjatė pėrjetimit tė poetit nė vėndėlindjen e tij. Prandaj janė shumė origjinale, poetike dhe me njė vlerė tė thellė artistike. "Ulem mbi gurėt e kalave tė lartėsuara, mbi bregoret nė formė plisi, pranė varreve tė t'im fisi", tė gjitha kėto te krijuesi kanė ēliruar tensione shpirtėrore, dridhje shpirtėrore, lot shpirtėror, sidomos kur poeti pėrkulet para ILIRIDĖS, e pastaj ėshtė ulur mbi varret e fisit tė tij.

Edhe strofa e tretė e poezisė ėshtė tejet domethėnėse, me njė fuqi poetike tė rrallė. Kėtė lloj poezie tė njė stili tė veēantė tė tė krijuarit, nuk mund ta gjeshė tek secili poet. Pėr kėtė po ja lėmė lexuesit qė tė lexojė vetė, kėtė poezi dhe krijimtarinė e poetit tė shquar Shefki Ollomani, nė librin e tij, "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė".

* * *

Nė librin e poetit Shefki Ollomani "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė", me poezi tė zgjedhura, do tė hasim shumė poezi, qė kanė vlerė poetike e artistike. Pa fije dyshimi mund tė themi se krijimtarija e poetit Ollomani, ka njė disiplinė, ka plan me njė strukturė tė caktuar tė krijimtarisė poetike.

Lexuesi do tė hasė nė shumė periudha, ngjarje qė janė pėrfshi nė poezinė e poetit Ollomani, qė bėjnė pėrshtypje se janė tė krijuara nga njė poeti tejet meritor dhe krijues i vėrtetė, me ndjenja poetike.

Poeti Ollomani, nė shumė poezi precizon idenė dhe kuptimin, bėnė radhitjen e tyre sistematike nė kohė dhe ndodhi tė ngjarjeve.

Po e marrim poezinė e poetit Ollomani - "KĖSHTJELLA E LIRISĖ":

KĖSHTJELLA E LIRISĖ

Kėshtjellė prej gurėsh tė Ilirisė,
Kėshtjellė prej gjakut tė rinisė,
Kėshtjellė prej eshtrash tė shqiptarėve,
Kėshtjellė prej kafkash tė luftėtarėve,
Kėshtjellė prej betoni e qėndrese,
Kėshtjellė prej prej hekuri e bese.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:45 pm

Edhe kuptimi i kėsaj poezie ka karakter Kombėtar. Kėshtjella, sipas poetit Ollomani, paraqitet si njė dėshmitar okular i ngjarjeve historike. Duke e ditur se nė kėshtjellat shqiptare, tė ndėrtuara me mure tė larta prej guri, tė trasha dhe tė pajisura me bedena, vetėm pėr mbrojtjen e identitetit Kombėtar nga armiq shekullor, vend ky qė kemi mundur tė sigurohemi nga armiqtė barbarė sllavė. Nė kėshtjellat tona ėshte bėrė luftė e tmerrshme, gjė qė poeti jo rastėsisht komunikon me "Kėshtjellėn" pėrmes vargjeve poetike, pėr kristalizimin e ndodhive. Prandaj, poeti e quan me tė drejtė: "Kėshtjellė prej gurėsh tė Ilirisė", sepse vėrtetė kėshtjallat tona janė tė ndėrtuara me gurė tė truallit ILIR.

"Kėshtjellė prej gjakut tė rinisė", "Kėshtjellė prej eshtrash tė shqiptarėve","Kėshtjellė prej kafkash tė luftėtarėve", "Kėshtjellė prej betoni e qėndrese", "Kėshtjellė prej prej hekuri e bese", kanė njė kuptim logjik, sepse kėshtjellat tona e kanė edhe gjakun e rinisė, eshtrat e shqiptarėve, kanė edhe kafkat e luftėtarėve e qė poeti e rrumbullakson kėtė strofė me vargun: Kėshtjellė prej betoni e qėndrese. Leximi i vėmendshėm, tė thellon nė parim dhe ėshtė shumė imponuese, pėrshkrimi poetik i tragjikės shekullore tė Kombit. Poeti Ollomani, nė varg, hjedh fjalėt poetike me njė cilėsi dhe kuptim tejet vlerėsues. Kėtu gjenė pėr kėshtjellėn fjalė qėndrese prej betoni, hekuri dhe bese, gjė qė nėnkupton se sikurse kėshtjellat qė ishin tė forta, edhe tė parėt tanė qėndruan stoik nė istikamet e kėshtjellave. Ndaj, kėtė Kėshtjellė ILIRE, mund ta kishim quajtur, "KĖSHTJELLĖ FISNIKRORE".

Poeti Ollomani, me pėrsosshmėri gjenė metodėn e tė formuluarit poetik.

Nė strofėn e katėrt tė poezisė "KĖSHTJELLA E LIRISĖ", poeti Ollomani, shkruan:

Kėshtjellė prej kullash tė rrėnuara,
Kėshtjellė prej fisesh tė dėbuara,
Kėshtjellė prej librave tė djegura,
Kėshtjellė prej lėkurave tė rrjepura.

Ose nė strofėn e fundit:

Kėshtjellė me themele nė tokėn arbėrore,
Kėshtjellė me majat a lartėsive qiellore
Kėshtjellė me bedenat e shqiptarisė
Kėshtjellė e pėrjetshme, kėshtjella e lirisė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:46 pm

Ēfar dallimi aq i madh nga strofa nė strofė qė i bėnė poezisė, poeti Shefki Ollomani. Te strofa e mė epėrme, poeti paraqet njė zhgėnjim, nuk mundet pa a pėrmendur realitetin, sado i hidhur qė ėshtė, pėr derisa poeti e din mirė se Kėshtjellat tona prej kullash kanė qenė tė rrėnuara, lexo:
"Kėshtjellė prej kullash tė rrėnuara", pastaj vazhdon vargu tjetėr i poezisė, "Kėshtjellė prej fisesh tė dėbuara", gjė qė ėshtė njė realitet se, fiset ILIRE kanė qenė tė dėbuara nga kėshtjellat e tyre, "Kėshtjellė prej librave tė djegura", "Kėshtjellė prej lėkurave tė rrjepura".

Pa tjetėr se poeti nė imagjinatėn e tij poetike, dallon strofėn prej strofe. Strofa e fundit me tė parafundit dallojnė, nė dy aspekte nė :

a) Pesimizėm, zhgėnjim, ankim, vajtim.
b) Optimizėm, krenari, lartėsi, kėndim.

Aftėsia e poetit Ollomani, pėr tė krijuar, shihet se ka njė pėrvojė tė hershme dhe din tė identifikojė krijimtarinė, si nė ngritje tė poezisė, nė rrafshin e poezisė dhe nė rėnien e poezisė. Pėrveē kėsaj, ka njė prirje tė thukėt nė ilustrimin e poezive mbi bazėn e realitetit tė kohės.

* * *


Poezia e poetit Ollomani "…ILIRIDA IME", pėrkon me njė realitet tė hidhur, qė implikon relitetin dhe na bėn tė mendojmė se kjo poezi nuk ka tė bėjė fare me imagjnatėn, duke marrė parasysh formulimin e poezisė me shembuj konkretė dhe tejet realė. Poetin e mundon realiteti i krijuar nė rrethana nė tė cilat gjendet vet ILIRIDA, motivohet me vėshtėrsitė e krijuara tė jetės sė fėmiut, rinisė, cucės iliriane, vajzės...,etj.

Po marrim strofėn e parė tė poezisė "…ILIRIDA IME" dhe duke e lexuar me vėmendje, do t'i zbulojmė qėllimet e poetit Ollomani.

"…ILIRIDA IME"

Lindur nė stuh!
Rritur n'Iliri!
Fėmijė pa fėmijėri!
Vajzė pa vajzėri!
Cucė pa rini!
Vashė pa nusėri!
Ēikė me pikėllime!
Ilirida ime!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:46 pm

Poeti Ollomani, nė kėtė poezi, evokon jetėn qysh nga fėmijėria e hershme e tij, dhe lirisht mund tė themi se duke pasur pasrasysh prirjen e poetit qė poezinė e vet ta lidhė me kontaktin e jetės rinore nė pėrshtashmėri tė plotė tė jetės sė ILIRIDĖS, gjė qė kėtė ia arrinė me plot sukses, pėrmbush edhe njė obligim ndaj Aėdheut tė vet tė lindjes. Teksti i hyrjes sė kėsaj poezie prekė ngadalė, shumė ngadalė lindjen, kur thotė: "Lindur nė stuhi", qė don tė thotė se stuhitė e asaj kohe kanė qenė luftėra fizike, psiqike..., tė ILIRIDĖS, pėr t'u rezistuar regjimeve tė huaja, qė e kanė pllakosur trullin e ILIRIDĖS, e pastaj del tek: "Rritur n'Iliri", "Fėmijė pa fėmijėri". Shikoni sa bukur e bėn lidhshmėrinė e vargjeve poeti, shihet se thuarja e vargjeve ėshtė bėrė me njė kujdes tejet tė pėrpiktė dhe tė njejten kohė bėn pėrshtashmėrinė e tyre. Lindja, rrita, fėmijėria, dhe vazhdon kur thotė: "Vajzė pa vajzėri", "Cucė pa rini", "Vashė pa nusėri", "Ēikė me pikėllime", Ilirida ime!

Pse poeti Ollomani, pėrkushtohet nė gjininė femėrore nė kuptimin e poezisė. A mos don tė jetė mė i hapur pėr lexuesin apo ka tendencė. Jo, poeti nė kėtė poezi i kushtohet tėrėsisht ILIRIDĖS, dhe nuk ka tendenca nė raport me lexuesin, duke futur filozofi poetike, me ide tė imagjinuara. Por kuptohet se secili varg i poezisė "…ILIRIDA IME", ka njė kuptim tejet domethėnės, dhe brenda pėrbrenda vargut mund tė themi se ka filozofi tė tė shprehurit poetik, qė poeti Shefki Ollomani tregon aftėsi prej vizionari. Vargjet e kėsaj poezie, kanė porosinė e vet, duke vu nė spikamė gjendjen e sė kaluarės, sė tashmes, e po ashtu poeti prekė edhe mundėsit e sė ardhmes, tė cilat nuk i pėrjashton nė asnjė varg tė tij.

Marrim strofėn e fundti tė kėsaj poezie "…ILIRIDA IME", ku poeti Ollomani shkruan:

Vend i bekuar!
Tokė e paēliruar!
Liri e pafituar!
Shqipėri e pabashkuar!
Nėpėr shekuj, mijėvjeēarė...!
Herė plagosur, herė zemėrvrarė!
Herė pėr tokė, herė nė marshime...!
Ilirida ime!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 05, 2008 11:46 pm

Marr nė pėrgjithėsi, poezitė e poetit Shefki Ollomani, trajtojnė faktin e ēėshtjes Kombėtare me njė shtrirje poetike, nė hapėsirėn ekzistenciale tė popullit Shqiptar, me formulime moderne qė shprehin e pasqyrojnė rrethanat universale shqiptare.

Vetėm poezitė tė cilat janė tejet kuptimore, e qė arrijnė tė paraqesin kuptimėsinė e mirėfilltė nė krijimtari, sikurse qė janė poezitė nė librin "…. Pėr lirinė, pėr Shqipėrinė" tė poetit Shefki Ollomani, rrėnojnė ēdo gjė qė ėshtė antivlerė, dhe ndėrtojnė ēdo gjė qė ėshtė vlerė.

E tėrė poezia dhe krijimtaria e poetit Shefki Ollomani, priret pėrkah qartėsia e kuptimit tė poezisė, fut nė pėrdorim logjikėn e tė kuptuarit, duke i qartėsuar fenomenet dhe qėllimet, pėr :
ĒLIRIMIN E TOKAVE ARBĖRORE


FUND

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėrsia Moderne

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi