POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Shko poshtė

POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:24 pm

=[color=red]red]Poezi nga JORgo. S. TELO pėr tė pėrshėndetur
ngadhnjimtarėt kosovarė per PAVARĖSINĖ
NĖ DITĖT E NJOHJES SĖ PRITSHME
NGA BOTA DEMOKRATIKE


BRITMA E LOTIT DHE E GJAKUT
(Baladė nė dy kohė)

Koha e parė(1999)

Sėrish loti yt u pėrzje me gjak,
e gjaku tė trazua me dhe…
Mos do mbetet ģ shkretė ēdo prag?
Mos veē heshtja do ngelet atje?

Larg e pranė tė kam, moj Kosovė!
Larg… se nuk mund tė vij dot tek ty.
Pranė… se tė kam kėtu ēdo orė;
Pranė, se mė ke mbirė nė sy…

E etur pėr liri derdhe, o sa gjak!
E gjaku po tė nxjerr britma e lot.
Loton ēdo nėnė e ēdo vocėrrak,
kur trimėria trondit kėtė botė.

Loti yt – m’ģ madhi n’Europė.
Lart e ngre nivelin e deteve.
Prej dhimbjes ēdo shpirt u pėrlot.
Loti yt – piedestal ģ derteve…

Loti yt – ja, ja po sokėllet.
Britma e lotit dėgjohet ngado.
gjaku yt pėrvėlon tepėr nxehtė.
Loti ģ largimit thėrret: “Jo, joo!”

“Jo, ende nėn kthetra shtazėrie;
Jo, ende nėn “Shpatė Demokleu”.
Jo mė pas traktatesh vrarėlie;
Jo mė, duke ikur nga Atdheu…

Britma e lotit – njė thirrje malli.
Loti ģ Kosovės s’lyp mėshirė.
Gjaku ģ Kosovės – gjak shqiptari;
Britma e lotit ribėn Shqipėrinė.


(Shuaj, o lot, zjarret e shtėpive!
Laji, o lot, pragjet e pėrgjakur!
Mbyti, o lot, kasapėt e fėmijve!
Shndriti, o lot, shpirtrat e pėrflakur!)


Britma e lotit, krisma e pushkės
Gjithė botėn e shkund nga dremitja.
Britma e gjakut tė malit e fushės
Shpresa, ėndrra ģ zhvesh nga sfilitja.


Koha e dytė: (2008)

Dhe prite, Kosovė, nėn britma loti
Dhe pret ende nėn krisma zemrash.
Prite ditėn e pritur prej qėmoti..
Mbi themele gjaku brez pas brezash.

Aureolė lirie ke jasharėt.
Ademin e tė tjerėt ke themel.
Liridashėsit e botės ke idhtarė
Si trime vetveten ke model…

Britma e lotit, klithja e gjakut
Kėrkuan shpagė, donin LIRI…
Nga kėrthiz’ e foshnjės te thinjat e plakut
U ndez ēdo qelizė e “AMĖS” SHQIPĖRI.

Ē’pamje makabre ka parė Universi…!
Ē’drithma llahtarė, ē’ndjekje pa fund…!
Shtazėt vampire sa jetė prisnin;
Sa ģ pashpirt njė shekull u pėrfund!

Ndezja e gjakut, ndezja e lotit –
Flakė qė digjte epshet serbiane.
Flakė e lindur nė zemra baroti.
Flakė qė dogji planet shafrane…

Flaka e pėrndezur nė ēdo flamur
Priu nė beteja, priu trimėrinė.
Ėndrrat makute shndėrroi nė zhur.
Nė vatrat e Tua pėrlindi LIRINĖ.

Britma e lotit – luftė dhėmbpėrdhėmb;
Njė britmė qė s’ndalet me fjalė.
S’ģ teret loti Shqipes mbi shkėmb,
PAVARĖSINĖ po s’puthi nė ballė.

Pavarėsinė e vetshpalle, Kosovė,
E pret tė njihesh nga bota mbarė.
Kjo botė turli, ta mendojė hollė,
tė mos lozė mė me shpirtin shqiptar!

10 prill 1999 – 25 shkurt 2008


Edituar pėr herė tė fundit nga Jorgo S.TELO nė Mon Jun 09, 2008 3:31 pm, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : SISTEMIM STROFASH)

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:27 pm

[color=darkred]KOSOVA NGADHNJIMTARE

Prej dekadash u ngut Europa.
Politika mendsh kish lajthitur…
Si mall pėr treg u pa Kosova
E mbeti njė sherr ģ pashqitur.

Pėrgjakja e tokės martire
Vazhdon…Nuk dihet sa shkon.
Nė kulisat e kanelarive
Ēdokush djallėzi piketon…

Si do shplekset ky lėmsh djallėzie?
Mos vetė “dreqi” do lėshojė pė?
Sot lipset kjo makinė histerie
Tė shkallmohet nga e zjarrta U.Ē.K.

Boll mė me trysni dhe me lutje;
Boll mė me zėra “pacifistė”…!
Sot trimėria e rizgjuar duhet.
Tjetėr ‘valle” tė shohim nė pistė.

Trysnia dhe logjika e dhane frytin:
U vetėshpall shkėputja e pritet njohja.
Babezia serbe ndien shtrėngim tek fyti.
Sa pranė e larg jeta dhe mortja…!

Tetor, 1998 – Prill 2008
[/color]

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:28 pm

[b]V L I M

Dhe erdhi qė nga pėrtej oqeanit
Kumboi njė zė demokracie...
Kumboi nė qiejt e Ballkanit
Vlim nė zemrat e pleqve, fėmijėve.

Dyqindvjeēarja demokraturė
Ē’hije ka, kur ndodhet midis nesh!
I tremb petalet ēdo diktaturė,
Se botėn nė tė zeza e vesh...[/b]

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:30 pm

S’KA MĖ ZI

Kur marrohet mendimi njerėzor,
Kur truri shnderrohet nė “hirrė”;
Kur forcėn e mendjes s’e pėrdor,
Kur bėhesh njė djall me brirė.
s’ka mė zi...

Kur marrohet soji njerėzor,
me Hiroshima,
Mathauzen e Otranto
terrorizohet bota larushe...
Kalendari botėror
me “Ot“11 shtatorė”,
“9 janare”
e “15 marse” mbushet...

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:35 pm

FAJET E HISTORISĖ

Shqiponja rreket t’ģ ketė tė dy krahėt;
Tė flatrojė hsareshėm nėpėr kaltėrsi.
Gjer sot terren donin “djajtė”,
t’ia shkurtonin pendet gjithsesi…

Dhe turret shqiponja fluturim.
Pėrgjakur pėr liri gjysma e saj.
Pėrgjėrohet ajo [pėr bashkim;
tė ndreqi historia
goxha faj.

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:36 pm

L Ģ R Ģ A

LIRIA –
ėndėrr e trėndafiluar.
LIRIA –
pranverė e nusėruar.
LIRIA –
heshtje e arratisur.
LIRIA –
trishtim ģ gremisur.
LIRIA –
xixėllimė e syrit.
LIRIA –
qiell ģ qeshur ģ prillit.

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:37 pm

SHQIPĖRI – DHIMBJE E BALLKANIT

Varfėria – buzėēarė.
Shpirtgremisur – robėrie…
Shkuan dy mijėravjeēarė.
Dimėrorė fund e krye.

Njėzet shekuj dot s’tė grinė.
Dymijė plagė – gulē vullkani.
Me gjak shkruar hoistorinė,
Shqipėri – dhimbje eBallkanit!

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:38 pm

MOJ KOSOVĖ, GJAK KASTRIOTI!
(motiv popullor)
Moj Kosovė, gjak Kastrioti,
ē’tė mbuloi gjaku dhe loti…

Hasmi qė kaptoi pragun,
mizorisht tė hodhi lakun.

Ta hodhi lakun te “shpirti”.
Tė dėrmoi, tė sfiliti…

Amaė nuk priti trimėria.
S’la tė mposhtej krenaria.

Nėpėr gjurm’ t’Adem Jasharit
shkoi ēdo zemėr shqiptari.

Kur tė zun’ ethet e forta,
u trondit Evraopa, Bota.

S’prite mė fatin e sertė,
se fatin e bėre vetė…
shkurt, 2008

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:38 pm

ZEMRA DJEG, GOJA TREGON
(motiv popullor)
Sa herė zemra pėrvėlon,
goja nis e numėron
dertet e Kosovės trime,
tė paepurės martire.
Tė pėrgjakurės mdėr mote;
ballėrrahurės prej shqote.

Nrehur gjėmbat ca iriqėr
Serboslobodanoviēėr.

E donin Kosovėn kece.
Kokėulur dhe memece.
Donin t’ģ hiqnin flamurė,
Gratė tė mos lindnin kurrė.
Donin t’u ndalonin shkollėn .
Nė rrėzė t’ua prisnin dorėn.
Dhe ajrin t’ua raciononin,;
anėekėnd ta serbizonin.

Nuk ėshtė parė
as dėgjuar
Kaq tė vrarė,
tė shkrumbuar.
Kaq fshatra
tė shkatėrruar.
Ptu,
Shovenė tė tėrbuar

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

POEZI LIRIKE (Nga Jorgo S. TELO)

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:28 am

ĖNDĖRRIM DJALOSHARMe urdhėr magjik mblodha shtojzavallet.

Mes tyre ndriti si perlė njė vajzė.

U bėra vigan dhe ģ shtrydha malet.

Me floririn e tyre bėra njė unazė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:29 am

BUKURIABukuria ka joshje magjike

edhe kur pėrpiqesh t’ģ largohesh

edhe tė vetėquhesh

“President ģ fanatikėve…”

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:30 am

NDALU PAK!Tek shpėrthen si rreze…tutje;

ndalu pak, vajzė “hajdute”!Pse ia more dritėn diellit?

Pse blunė e detit grabite?

Pse hirėsin’ ia more qiellit?

Pse ngjyrat ylberit ia thithe?Farfurinė e gushės sė bardhė

edhe flokėt krela-krela

tinnzisht Deas ia ke marrė.

Eh, sa “thesare” nga EVA!Fshehur nėn rrobat e holla –

njomėshti e bardhėsi.

Kujdes, mos tė zėrė kolla

nga tė ftohtit, moj perri!…………………………Tė rėndojnė shumė “grabitje”…

Ndaj ma rrite kėrshėrinė.

Ndalu pak, vajzė hajdute!

Mė ke vjedhur dashurinė…

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:30 am

RINORE

“Po marr guximin, qė t’ju shkruaj;

ē’do deshėt mė veē shpirtit tim?”

(E nisi kėshtu Tatjana pa u druar,

kur Onjegini priste pa durim.)Edhe unė shpesh nė mėdyshje…

(Ndoshta nga mosha… S’e kuptoj);

po tė nis zemrėn dallėndyshe.

Brenda njė letre, mike moj!Dhe kur ta marrėsh kėtė letėr,

pa e lexuar, mos e gris!

Mbaj, sėpaku, njė kujtim tė zbehtė;

nėse s’tė ngroh prushi ģ dashurisė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:31 am

KUNADHES

Shumė ia paske frikėn dritės,

kunadhe, mikesh’ e natės.

Me ata sy vetėtitės

mė verbon gjithnjė pas darkės.Qimebuta kadife,

le ta marrim shtruar-shtruar.

Pa mė thuaj, mike, ē’ke?

Pse s’vjen ditėn – vezulluar?Ta dish mirė… syt’ e mi

dot nuk nginjen duke t’parė.

Edhe dora rehat s’rri,

pa tė rrokur, pa tė ngarė.Dita ėshtė pėr ēuēuritje.

Nata ėshtė pėr tjetėr punė…

Tė dyja duan zbavitje

dhe zbavitja s’tė lodh kurrė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:31 am

ZENITPrehem nė ēlodhjen tėnde

tė blertė.

Kėndoj me buzėt e tua

hark-drite.

Ėndėrroj

brenda gjumit tim tė qetė.

Zgjohem

nė mėngjeset e mia poetike.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:31 am

FASADASepse mė ftoh kjo “nxehtėsia” jote.

Sepse mė zbeh ky zbukurimi yt…

Sepse mė tremb me fjalė dashurore.

Sepse mė djeg,

kur m’ģ hedh dy syt’.Diēka tjetėr, duhej

tė pėrndodhte.

Me joshjet mė fsheh tė vėrtetėn.

Mes buzėve diēka tė lexohet…

Diēka si…tradhti e freskėt…

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:32 am

NĖ KLASĖTi bėn sikur sheh

nė tabelėn e zezė.

Nė fakt me bisht tė syrit

mė sheh mua.

Bėn sikur dėgjon,

ē’flitet pėr shkencėn.

Veē gjetkė pėrhumbin

mendimet e tua.Vijon shpjegimi

e ti sikur s’ve merak.

Ul kryet e gjasme lexon mbi libėr.

Unė ģ gjori

ēdo lėvizje tėnden kap

dhe vargje hedh mbi letrėn e virgjėr

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:33 am

KĖNGĖ QĖ S’SHTERONTek buzėqeshja jote

ģ gjej strehė ėndrrės.

Tek qielli ģ syrit tėnd

ģ bėj fole zemrės.Te dėshira e pathėnė,

te fjala qė prushėron;

gjejmė veveten si kėngė

si kėnga qė kurrė s’shteron.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:33 am

NĖ PLAZHĢ qortova retė shihedhėse;

u larguan turravrap.

Ģ bėra zė detit gjithėdallgėsh,

u shndėrrua nė puhizė e fllad.Me forcėn magjike tė fjalės

shumėēka antiplazh e bėra zap.

Veē mendjen s’ia ktheva dot vashės.

Si mjegull mė iku s’di sa larg.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:34 am

PĖR TEK TYEh, pėr tė hyrė nė zemrėn tende,

m’u desh tė hidhja goxha lumė.

Falė “Po-sė” qė me the nė mbrėmje

dhe ujin e lumit e thaj unė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:34 am

NĖSEMa thuaj,

nėse dėshiron diēka prej meje!

Ma thuaj,

nėse nuk do qė tė lozim sė bashku!

Ma thuaj,

nėse dėshiron manushaqe!

Ma thuaj,

nėse do njė kėngė rinore!Nėse s’do qė tė vallėsojmė bashkė,

ma thuaj

Nėse nuk do qė t’ģ sodisim yjet nėpėr natė,

ma thuaj!

Nėse nuk e pranon njė puthje tinzare,

ma thuaj!

Nėse nuk mė dashuron fare,

tė lutem,

mos ma thuaj!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:34 am

E ZGJEDHURA E ZEMRĖSTė pėrzgjedhurės sė zemrės

dendurisht ģ lija takim

nė parkun mbretėror tė ėndrrės.

Herė mė vite e veshur nė tė bardha,

herė si bahēevane.

Disa herė e shoqėruae nga druajtja.

Mė sė shumti

Vetėm

Fare.

Sa netė tė ylberta kam kaluar

me tė pėrzgjedhurėn e zemrės!

Nuk gjen vend mė tė bleruar,

se sa nė Prakun mbretėror

tė ėndrrės.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:35 am

KUR DOJA TIMEN TĖ TĖ KISHADuke lėnduar njė zemėr bujare,

pranove “fatin”

qė tė fali mblesi.

Sa shpejt iu bėre ti manare

tė pėrzgjedhurit

tė Universit.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER SAKRIFICEN JKOSOVARE - nga Jorgo S. TELO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi