HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Shko poshtė

HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 3:42 pm

BOTĖ-BOTĖ, LARAMANE!

Eh, botė, botė laramane,
Plot paralele e meridiane,
a e ndien ē’pėrmban?

Sa ikanakė e ardhacakė
Tutje-tėhu e poshtė e lartė…
E gjora ti ē’pėrmban!

Ē’paske mbi vete, a e di?
Tė gjitha sojet... eh, ē’turli!
S’di kė lėndon e shan…

Mbi kurmin tėnd gjen pėrnjėheri
Tė krejta ngjyrat e ylberit…
E lumja ti ē’pėrmban!

O botė e sertė, botė e mbarė,
Ti veē njerinė ke thesar.
Hej, lumja ti ē’pėrmban!

Pėrsėjashtmi na njohke mirė.
Por, pėsėbrendshmi…sa vėshtirė!
Meraku tė pėrthan…!

I ardhke diellit rreth e qark.
Rrotull vetvetes – ditė e natė.
Herė qesh dhe herė qan...

Herė e ashpėr e herė e butė
Zė e peshon njerėzi nga trutė
Oj, oj e broj - aman!

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Jorgo S.TELO prej Mon Jun 09, 2008 4:26 pm

RRĖFEHET TOKA

Githė tė mirat i kam me vete
Ujėrat,
gjallesat,
blerimin.
Mė zhvokshin vullkane, tėrmete.
Dot nuk kuptoj
njerėzimin…


Edituar pėr herė tė fundit nga Jorgo S.TELO nė Mon Jun 09, 2008 4:27 pm, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : BOILDIM)

Jorgo S.TELO

Numri i postimeve : 11
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

HUMOR MBI MOTIVE POPULLORE (Nga J.orgo S. Telo)

Mesazh  Nimfa prej Thu Dec 04, 2008 4:18 am

SHOQI-SHOQIT T’I JAPIM HAKUNAjo:

“Ē’mėbėrė, burrė, ē’mė bėre,

Me gėrrnjė jetėn ma hėngre!

Sos mė rri, pod he – vėrre-vėrre.

Kur ke qejf, mė kap pėr llėre.Ai:

“Maje gojėn, moj zevzeke.

Flet me mua a me vete?

Kurt ė mora, moj lanete,

nuk tė desha pėr bankete.Ajo:

“Ua, ē’na the, more i marrė!

Un’ pėr punė s’kam tė sharė.

Sin ė dimėr dhe behar…

Veē pėr lajka s’mė shkon mbarė.Ai:

“Ti mė di, lajkat t’i dua.

Po s’mė kilikose mua,

jam njė zjarr, por zjarr i shuar.

Kur mė dashke, pse s’mė thua?Ajo:

Ē’tė tė them, a lumėzeza?

Zjarr kėrkove, zjarr tė ndeza.

Ti mė shan nė shtatė breza.

Ma thyen zenmrėn si veza…A:

“Po shaj ty, veten kam sharė.

Veē.. kur pi them ndonjė fjalė…

Zgjatdhe dorėn… Ti shket ngjalė.

Pse trembesh, moj zemėrbardhė?!Ajo:

“Pakėso pijen sėpaku!

Se… ē’ka zemra, i nxjerr “bardhaku”…


Tė dy:

Bshkė ta ngrohim oxhakun,

T’i japim shoshoqit hakun…!1999

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:19 am

PĖR NJĖ DJALĖPorsa vjeshta hgjethet zverdhi,

Cicri-micri plasi sherri

Neė cep tė arės te ledhi.

U kapėn ēupat pėr beli.

Njėra-tjetrėn… ēirr tė ējerrim.

Ato fjalėn dot s’e gjenin.

Pėr njė djalėn veten gėnjenin.

Kujt i takonte levendi?

Djali hiē s’ua vuri veshin.

Ai gjetk’ hodhi ēengelin.

Ēupat sanuk pinė helmin.

Po i shihja derdimeni.

U thashė: “Zėnkėn ndėrpreni!

Doni burrė a doni sherrin?

Si t’u hotė xhani ta gjeni!

1999


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Thu Dec 04, 2008 4:20 am, edituar 1 herė gjithsej

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:20 am

PROFETJA

(Duke parė filxhanin e kafes)Nėpėr katet e pallatit,

Nėpėr strehėzayt e fshatit

Ē’i flet gjitonia gjitones.

Tunden dyer e ballkone.Njė kafe, dy kafe

Seē rrufisen gjithė nge.

Vu e vu profanka nis.

Mbarė e prapė xhamalis:“Ti ke burrė n’kolltuk shteti.

Plot shtėpia e plotr xhepi.

Ked he ēupėn si flori.

Shoh njė djep… Qysh e si?”I thotė tjetrės: “Pėr ty, motėr,

Del njė fushė, del njė kodėr.

Dek njė rrugė larg e larg.

Por njė gjarpėr del nė prag….”Tė tretės i thotė gjithė vaj:

“Qyqja, motėr, fort u mbaj!

Ky maēok i zi qė prźt,

Do jetė burri nė kurbet.”Pėr njė gocė buzėhollė

Profetja s’e ndal dot kollėn:

“Ty tė prźt fati te dera…

Do mė tej? Hidh ca tė tjera!...”

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:20 am

DREJTOJE FATINNdėnė hijen e njė bliri

Ti mbėshtetesh, prźt dikė.

Mbi sandale – copa hiri.

Pi cigarette njė nga njė.Dhe kalojn para teje

Plot makina e taksi.

Edhe iun’ me gjak ndėr deje

Syt e mi i hedh tek ty.Ti vėshtron si e pėrhumbur.

Ja hedh sytė trotuarit.

Nuk kuptoj, si ėsht’ e mundur,

T’i besosh njė gėnjeshtari?S’dua tė tė beėj pėr vete.

Mė vjen keq se je njeri.

E shkon jetėn nė motele.

Veten shet pėr pasuri…Mė vjen keq. Prindrit e gjorė

S’dinė gjė, si fiton ti.

Trupin shet edhe merr drogė.

Shkallmon goxha bukuri.Veten seē e shtrydhe kot.

Njė kodosh tė la pa mend.

Ai bredh e ti derdh lot….

Drejto pakėz fatin tend!

1999

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:21 am

GJITONIA – VJEHRRĖGjitonia na u bė vjehrrė.

Ēdo mėngjes na bėn poterė:“Nusja jonė – nuse taze.

Motėmot e gjithė naze…Nusja s’di tė bėjė djalė.

Burri nuk i thot’ njė fjalė.Qenkėrka dhe kėngėtare,

Pėr kuzhinė s’ia thotė fare.Burrit erėn i ka marrė.

Shyqyr qė s’e heq dhe zvarrė.Lėre – lėre… desh harrova.

Kthehen nė orėt e vona…“Plakė, moj, mos fol nxituar!

Djalė e nuse s’kanė tė ēmuar.Shih, pa shih, ē’i ha meraku.

Hop te dera, te oxhaku.

Ēirret plaka dhe qesh plaku.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:21 am

PĖR CA TIPA JO TĖ RRALLĖShkruan pena kėtė radhė

Pėr ca tipa jot ė rrallė.Nėpėr shkresa fsheh surratin

Pas kolltukut burokrati.Njėri pse ēoēorit sytė?

Pa merit’ kėrkon pozitė.Njė lėpihet bėhet urė.

Serviloset goxha burrė.Ē’ėsht’ ai qė vjen vėrfallė?

Parazit ėsht’ nė mėhallė.Pse janė ndezur ato sherre?

Dikush volli thashetheme…

Ai pse mban shumė xhepe?

Sepse zhvat, pėrmbledh pėr vete.Po ai, vall’, ē’ka pėsuar?

Hundpėrpjetė u rrėzua…Tan ipse kokėulur rrinė?

S’u eci me shoqėrinė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:21 am

VEĒ DY FJALĖ TY TĖ THASHĖPse ma mban kokėn mėnjanė,

Sikur tė kam vrarė babanė?

Veē dy fjalė, sat ė thashė.

Se t’i thashė, nuk tė rashė.Pse m’i mban sytė pėrtokė,

S herė kaloj me shokė?

Veē dy fjalė sa t’i thashė,

Se t’i thadshė, nuk tė rashė.Mos e nxirr kokėn nga dera,

Se do tė tė rrahė vjehrra!

CVeē kėto dy fjalė thashė,

Se t’i thashė, nuk tė rashė.Tė mos dalėsh nė ballkon.

Vjehrri zė e tė qorton.

Edhe kėto llafe t’i thashė.

S e t’i thashė, nuk tė rashė.Eja t’themi dy a tri!

Boo u mbylle nė kuti!

Ka tq thashė dhe tė lashė.

Se t’i thashė, nuk tė rashė.1999

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:22 am

DO TA ZĖ KOKĖN ME GRUSHTADo ta zė kokėn me grushta.

Se me fjalė dot s’e mbusha.Kokė, moj kokė e shkretė,

U zhurite veē pėr lekė!Kokė, s’u mendove thellė.

Gatove njė palo gjellė!Pėr ato tė shkreta lekė,

Nise gruan nė kurbet.E kishe sit ė dy sytė,

Po tė erdhi vet’ e dytė…1996

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:23 am

FLET ME YJET

Brodhe boll, nga s’u degdise.

Dhe ne moshe u mbodhise*.

Dot gjėkundi s’u kolise**.Kur i ri ishe furtunė;

E mban mend? T’u luta shumė.

Tė martoheshe, mor lumė!Ti mė thoshje: “Bej zarar.

Ē’duhet lopa nė qilar,

Kur ka qumėsht nė Pazar…”Ndaj u plake pa u martuar.

Flet me yjet i vetmuar…

S’tė kam faj, mor i uruar!1995

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:24 am

MOS QOFSH I SĖMURĖ!M’jep recet’ doktori,

Tė pėrdor ilaēe…Ku t’i gjej i gjori?

Do gdhihem “kopaēe”.Ē’u sėmurē i shkreti

Dhe pse djalė fshati.Dreq-o punė ē,mė gjeti!

Ē’mė zu taksirati!Siē po shoh… shtetarėt,

Nuk e kanė pėr pesė…Ē’tė bėjmė qyqarėt?

Ē’tė nambajė me shpresė?Sa e dua jetėn,

S’thuhet dot me gojė.Sit a mbroj tė shkretėn,

Sa herė del nevojė?Tė jesh kokėkrisur?

Tė bėhesh “furtunė”?Te kjo botė e grisur

Mos qofsh i sėmurė…1996

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 4:24 am

GJARPRISapo shkova nė shullė,

M’doli njė gjarpėr bullė.

Ta godas apo ta lė?

“Lėre, thashe, s’tė bėn gjė…!”Frikė zemrės seē m’i dha.

Gjarpri po mė tremb gjith.cka

Tė shkoj nė Shullė s’ma mba.

Besė gjarpri nuk ka…

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: HUMOR (PIPER) ESKA - NGA JORGO S. TELO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi