PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Shko poshtė

PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:45 pm

PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

FERIT RAMADANIAtdhe –

- Ti nė shekuj qėndron madhėshtorė

Si mali me borė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:48 pm

AMANETI PĖR LIRINĖ

( Pėr brezat tha : Skėnderbeu)

Trollit tonė –
Tufanet ia ndrydhėn rritėn
dhe dritės sė Diellit
ia hodhėn –
vargonjtė e robėrisė !

Nė djepin e lashtė
U rritėm
Me pak shpenzime –

Pėr shpresat e mėdha !

Kėmbėt tona tė thata
I nisėn :
Drejt varresh,

Drejt kėngėve tė korbit
Drejt vdekjes –
Ngarkuar me barrėn e torturės
Ndėr shekuj !

Tė ecim krenarė
Ne bijtė e shqipes!
Nė gjakun tonė
Amanet tė mbesė
- kushtrimi pėr liri,
dhe gjaku i derdhur
pėr mbrojtje tė At Dheut ![/b
]

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:51 pm

1. QYSHKUR JEMI NISUR


(Me rastin e kremtimit tė njėqindvjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit Abdyl Frashėri me shokė pėr sė dyti e mori fjalėn )

Qysh kur jemi nisur tė arrijmė kėtu
Flasin vitet e shekullit
E stinėt u ndėrruan –
Njėra pas tjetrės
Dhe kaluan ndonjėherė
Radhėt nė udhėtim!

Qyshkur jemi nisur tė arrijmė kėtu
Flasin gjymtyrėt tona
Tė mbetura nė shekull- pezull,
Mbase dergjen nė nėntokė
E udhėtojnė ditė e net e netė e ditė !

Qyshkur jemi nisur tė arrijmė kėtu
E tė ulemi shesh nė Kuvend
E tė tretemi si qiri i ndezur pėr pakė dritė
O nipa dhe ju o mbesa –
Gjaku ynė i vjetėr !
Besoni !
Sa e Madhe ėshtė kjo Ditė !


Edituar pėr herė tė fundit nga fv nė Tue Jun 10, 2008 6:55 pm, edituar 1 herė gjithsej

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:52 pm

2. EDHE NE RRITEMI


Kėtė natė –
Kur mijėra yje vezullojnė –
Tė kallur –
Pėr shpirtėrat tanė tė vdekur,
Ne zgjohemi krenarė nė buste
Dhe rritemi si male
Nė zemrat tuaja !

E keni parė ju detin kur e shqetėson era ?
Ashtu i shoh unė zemrat tuaja
Tek zgjojnė vullkane !

Edhe ne atėherė si nė pėrrallė
U mblodhėm tok
Tek kjo Shtėpi Hallmadhe
I rritej nuri e qėndronte krenare
Si sot!
Dhe thinjat e gurta –
Kurrė tė tundura nga tufanet :
- Do t’i fus nė shekuj !, na thosh !

Nuk ia dinin themelet
Ata qė deshėn ta shembin,
Dhe harruan se muret e saj rriten
E do tė rriten !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:53 pm

3. NE U NISĖM E PAGĖZUAM


Ne u nisėm ta kėrkojmė mėngjesin
Na takonte –
Ashtu si ėshtė – i bardhė
Dhe i blertė
Nė lindjen e diellit !

Atė pjesė dielli
Qė na ndriēon tokėn
Na e zinin –
Dritėn tė na marrin
E sytė tanė
Nė terr t’i lėnė pėrgjithmonė !

Ju e dini ēdo tė thotė i verbėr !

Ne u nisėm ta kėrkojmė mėngjesin,
Dhe lindjes sė diellit
Sytė ia kthyem
Nė vetėtimė shkrepėn
Rrezet – gurra gjaku !

Ēdo pjesė trupi
E toke tė gjakosur
Zjarri flaka
Dhe tymi i mbuloj
Mbeti vdekja hije e zezė
Nė hirin qė bleron.

Ju e dini ēdo tė thotė t’rilindim,
Gjirin tonė qė s’shterrė
Mendimin pėr liri
Ndaj e pėrurojmė :

- U shtoftė nė Pavarėsi !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:54 pm

4. ĒKA T’U FLAS PĖR DASHURINĖ


Ēka t’u flas pėr dashurinė e mbėrthyer
Me vargonjtė e Portės sė Lartė
Portės sė mallkuar !

Edhe ne dinim tema tė tjera nė Kuvend
Mund tė bisedonim shtruar
Duke ngrit dolli !

Mic Sokolin –
Qė puthi grykėn e topit
Nė vend tė buzėve tė bukura
Tė anadollakeve -
e dini !

Ēka t’u flas pėr dashurinė
Si leckė tė vjetėr e flaku
Sulejman Vokshi Portėn e Lartė !

Atėherė ne flisnim pėr njė dashuri
Nė Kuvend ajo lindi pėr tė gjithė
Pa lajka, qesėndi e puthje !

Atėherė ne dashuronim ndryshe
Dhe mund tė vdisnim pėr atė dashuri !
Megjithatė –
Ēka t’u flas pėr dashurinė
Ajo na takon tė gjithėve !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:55 pm

MATANĖ DETIT


(Arbėreshėve )
Zemra piku gjak nė gjuhė
Gjuha gjak e fjalė
I kaliti nė shekuj !

Malet u tundėn
E shqipja
Ruajti folenė –
Nė kep tė vullkanit,
Ku gjuha s’tretej –
Por ruhej,
Zemra trokit
Dhe s’shuhej !

Ēka s’ranė mbi kokat e tyre
Pėr tė fshirė njėherė gjak e gjuhė,
Qė kot u munduan
Nė shekujt e gjatė !

- Jo! S’numrojmė shekujt
Qė shkojnė mbi ne kaluar,
Kalojmė nė shekuj
Dhe hapat –
Viganė i kemi bėrė prore
Ruajmė porosinė Arbėrore !
Dhe tjetėr s’kemi ē’tė themi :
Njė gjak e gjuhė jemi !

Matanė detit
I rreh zemra poetit .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:57 pm

UDHĖKRYQET

(Vėllezėrve tė mi mėrgimtarė )

Era frynte me tėrsėllimė
Nė gjoksin tonė
tė hapur,
buzėt e njoma i terte.

Ecnim udhėkryqeve.

Pas ngelėn shtėpitė
Me fushat qė bulonin –
Horizonte tė blerta.

Pas ngeli lumi
Dhe ylberi,
Nė kurorėn e malit –
Nyja e dashurisė.

Pas ngelėn ėndėrrat
Qė i thurrėm
Nė netėt e dimrit –
Tė gjata.

Para nesh
Kėrleshej tokė e huaj !

Ne –
Mėrgimtarė tė fatit
Nė udhėkryqe –
Thurrėm ėndėrra mallėngjimi .

• Dy poezitė u botuan nė Revistėn “Jehona” nr.7.1977, Shkup, e pastaj nė gazetėn “Drita” nė prill 1977, nė Tiranė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:58 pm

MOLLĖ E PRERĖ ME KAMĖ
(Tokės dhe shqiptarėve )


Ne -
Zemėr e ndarė
Nga shigjetė rrufeshė
Mollė e prerė me kamė
Nga dorė e njė djalli
Ndėrsa –
Nė shekuj shkėmb
I mbrojtur pa helmetė
Dashuri e pastėr
Prej gjaku e malli !

• Poezinė e botoi Bashkimi, mė 13.04.1991, Prishtinė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 6:59 pm

NOLI SYRGJYN E JEHONĖ LARGĖSIE


Tungjatjeta Nol!
Tungjatjeta!
Pėrgjigjet poeti!
E do Atdheu –
Se do pushteti !

E ndjekin pėrbindshat
U ndihmon sllavia
Dhe Noli syrgjyn
Jehonė – nga largėsia !

Me plagėn nė zemėr
Pėr Baba Bajramin
Pėr Luigj Gurakuqin
Dhe pėr Vatanin!

Thik’e pikė pėrpėlitet
Nė shtigje tė Amerikės
Krishti pa kamxhik
Burim i lirikės!

Vajton e kėndon poeti :
- Ku mbet vatani,
- Ku mbet mileti ?
Dhe kėputet njė ditė –
Bie !
Noli syrgjyn
E jehonė largėsie !Pėr Sa Legjenda Flet Historia

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:01 pm

KUR T’I NGULĖN KTHETRAT KOSOVĖ


I vardisem-
trupit tėnd pa kokė,
nė kohėra –
sulltanėt u kėrleshėn
dhe kokėn ta groposėn !
Mbete trup pa kokė,
Pa kokė mbete o tokė !

Nga truri –
Atėherė erėrat shpėrndanė
Anė e mbanė idealin
Si farėn e grurit kur e mbjellim nė vjeshtė
Ēdo filiz tė lindė-
E tė rritet nė kthetrat e ngulura
- Si eshkė !

Ndaj e pret ti pranverėn
Tė tė kallė blerimi
Nė trupin tėnd eshkė
Xixa kurrė t’mos shuhet !***

Nė ethe e rėqethje
Trupin tėnd –
E pėrshkuan gėrshėrėt,
Eshtrat –
T’i mbėrthyen dėrėt!
Dhe ti u dergje
Kosovė n’amulli
Mbuluar – me ēarēaf tė zi!

Kosovė moj barkthata ime
Nga shumė tufane e pak gėzime!

Kraharorin tėnd-
E copėtuan ,
E di !
Fushat i gėrryen
Lumenjtė i shterrėn,
I tundėn malet,
Dhe ti - u dergje nė spitalet
E mbeturinave tė zjarrit,
Por ti –
Rrite kapotėn e beharit
Mbi shpinė,
Dhe ėndėrrat e Pavarėsisė
Ndėr stinė !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:05 pm(Ata sy tė ndjekin )Ata sy tė ndjekin nga pas
Kur ec ti serbes
E si shikon kthetrat kur t’i ngulin
Nė kokė trup e kėmbė,
Por ty s’tė pėrkulin edhe atėherė
Kur kafshon gjuhėn –
Me dhėmbė!

E shtrihesh pas goditjes si e vdekur
Kur plaga tė kullon gjak…,
Ar e hekur pastaj –
Lind nė njė skaj e vetmuar
Njė bir e bijė bineē !
Kosova ime nė rolin kryesor –
Tė bėjnė –
Aktore pėr skeē !

Ata sy tė ndjekin
E para tė dalin –
Mur i pakaluar,
Tė ndalin : Stop !
Ėshtė fati yt nė greminė!
Urdhėruan sulltanėt,
Bijtė e sulltanėve,
Pėr njė hop –
Tė gjindesh nė gropė,
Edhe mė zi,
Nėse ti s’pėrkulesh
Pėrpara Balozėve qė dalin-
Nga Beogradi i Zi !

E ti fėrkon qepallat
Shikon rreth e rrotull – zjarr
- Jeta jote nė kurtha !

Pastaj nė gjumė tretesh
E fle,
Dhe e di se zgjimin
E ke tė shkrumuar,
Shikon ėndėrrėn e vėrtetė
Tė flatrave tė thyera –
Nėntė plagė njė mbi njė
Kullojnė vrer tė zi,
Me tė e shkruan etjen –

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:07 pm

ujit blerimin – LIRI !

Kosova ime plakė
Kosova ime qė humb,
Nė ty ka shumė plagė
Nė ty ka shumė plumb,
Nė ty ka flori
Nė ty ēka s’ka sot,
Ka edhe fuqi
Tė shkrirė nėpėr Botė !

(Nyje shtegu )

Diku tė shoh nyje shtegu
Ose – kothere mbetur nė fyt
E pa pėrcjellur kurrė nga Arapėt
Qė dolėn dhe dalin nga Deti i Zi !

Ėshtė kjo pėrralla
Qė ma tregoj gjyshja
Njė natė dimėri,
Atėherė isha i vogėl
Si ti nė kėtė shteg – plot stuhi,
E ujėra tė turbullt – rrėmet!
Dhe u rėqetha nga flladi

Si ti kur u drodhe nė tėrmet !

Tashti –
Unė rri i qetė nė mendime
Kosovė –
Faqe ndritura ime !

Kur ushujzat
Deri nė palcė t’u ngulėn
E s’ tė pėrkulėn,
Kurrė s’tė pėrkulėn!
Gėrshėrėt –
Pėr Ty prenė njė veladon
Tė qėndisur me kob
Nė tė katėr skajet,
Por, Ti u duke –
E madhėrishme atėherė
Krenarja e trimėrisė
Mė e larta se Himallajet !

Diku tė shoh nyje shtegu
Ose : Luan –
Midis kurthave mbėrthy !
-Pėrkulu nė do tė jetosh,
Ose vdis ! tė than :
-Kėtu ka dy !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:08 pm

(Rruga jote nderi )Dhe kurrė e pėrkulur
Nė rrugėn e mundimit,
Vdekja –
Kush ėshtė s’pyete
Edhe atėherė kur frytet
Tė vdisnin – pa lindur !

E bėre jetėn –
Jetė nė erė , acar
Dhe kurrė s’pate verė
Kurrė s’pate behar !

Domethėnia jote ishte:
- S’pėrkulem !
Unė s’di tė ulem
As tė bėj temena !
Unė vdes pėrpara
Kurrė tė mos dėgjohem !
Me ju –
S’pranoj nė njė kupė tė ha !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:09 pm

BOTA E DRITARES SIME


Nėpėr muzgje dhe agime
Lidhet bota e dritares sime!

Lidhet bota e dritares sime
Nyja-nyja mendimet mbesin nė kokė
T’i shpaloj kanė mbetė pak gėzime
Halle t’mėdha e mbėrthyen kėtė tokė.

Dhe nė radhė vijnė rreze agimi
Me gjallėrinė e jetės ndėr buzė,
Mbesin pas kujtime trishtimi
Qė shkrumosin shpirtėra nė shpuzė.

Por, sa vjen flaka bėhet mė e madhe
Dritares sime drita i bijė shkrumb,
Diku buzė malit, nė livadhe:
- Djemtė e Kosovės goditem me plumb!

Dhe kėshtu kalojnė kohėrat nė radhė
Pėrmes dritares sime si nė ekran,
Tė kėrrusura i mban krahėt njė dardhė
Qė iu rrit trupi nė tufan !

Por, ne shqiptarėt nga drunjtė rrijmė ndryshe
Edhepse diellin e duam sa ata
E nis pėrrallėn pėr vogėlushin njė gjyshe
Dhe unė Kosovės i them : Mos harro!

Vijnė e shkojnė ushtri gjer nė dhėmbė armatosur
Kėmbėt e tyre rėndė – rėndė trokėllijnė
Mbi trupin tėnd Kosovė e gjakosur
Filiza tė reja jetė do tė ripėrtrijnė !

Se ne nga drurėt u dalluam
Shkoj e m’u lidh njė fjalė nė fyt
E di ! Ne nė shekuj na shartuan
Tė mos i ngjajė trungut ai fryt!

Po ē’dreq fryt do tė lindė ?
E dini se trungu ynė i ka rrėnjėt thellė !
Edhe milijona shartime - s’do ta bindė
Filizin e ri njė ujk nga njė shpellė!

Se qėndruam krenarė tė pa thyer
Unikė pėr nderin, besėn, lavdinė
Dritarja ime shpesh mė ka kthyer
Nė mendime tė thella pėr njerinė !

Tek bėhet dreq i mallkuar , tiran
Dhe s’ngopet me gjak shqiptari kurrė
Pėrmes dritares sime Kosova ngrit
Projekt themelin - pėr njė urė !

Urė tek marshojnė ushtri urtėsishė
Me uniformė tė blertė ! Oh! Ē’gėzime !
Kosova ime e Pavarėsisė
Nga muzgjet del pėr nė agime!

Dhe tjetėr botė shfaqet pėrmes tufanit
Poshtė skemat e sėrbit kral !
Bacė Ademi tribun i vatanit,
Drenica Heroike i thotė : Ndal !

***

Pas nesh poetėt do ta kenė fatin
Me pendė nė dorė tė shkatėrronjė kufinjtė
Pastaj , tė ndalen dikund pėr frymėzimin
Tė shkruajnė : Pėr grurin, misėrin ,ulinjtė !

Do tė shkruajnė pėr Kosovėn nėn roje
Gusinė, Pollogun, e Janinėn e pushtuar
Pastaj, tri pika vazhdojnė pėr kėto troje
Pėr agim tė ri tė bleruar !

Dhe nė shpirt tė botės le tė rritet
Ndėrgjegja e vrarė e sė vėrtetės liri
Pėr Trungun e prerė le tė shfaqen filmat
E Kalit tė Trojės shpirt Zi!

Ndoshta dikush do tė fishkėllojė pėr ndėrrimin
E skenės nė skenė nga tradhėtitė
Pastaj tė tallet pė zerin e kushtrimit
Me tė qė nga Pajtimi u shembėn armiqėsitė !

Atėherė vėrtetė do tė lindė njė fryt
I Trungut tė madh : Pavarėsia !
Mbase mund tė ngriten sėrish : Naimi, Noli, Samiu
Tė shkruajnė pėr fatin qė ka brezėria !

Dhe Gjergji ynė jehonė ndėr shekuj
Qė shembi frone e grada sulltanėsh gjakatarė
Nė botėn e dritares sime flamurin,
Ia ngrit Atdheut tė prerė e tė ndarė !

Turren brezat, token bashkohen !
Mbulesa e Flamurit u jep dritė !
Nėn tė s’hyjnė ata qė praptohen
Tė ndarė nga At Dheu duan rritė !


_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 7:10 pm

NJĖ DAMAR I TOKĖS

(Kėshtu mė shkruan njė xhaxha i mėrguar )

Sa herė nė shekuj shtrihet pranvera
Dhe blerimi puth ēdo gjė e ngjallė
Ne tė akullt mbetemi nė shtigje
Ndonėse nė zemėr gurgullon njė mall !

Dhe nuk derdhet grykave sikur lumi
Gurrė e tij nė gjoks kurrė nuk shterrė
Vetėm n’ēast kur thua i zu gjumi
Llavė e zjarrtė gurgullon poterė .

Jehon kujtimi nė shpirt ndjejmė rilindje
Tek damarėt nė gjoks na trokasin
Por, ne mbesim sėrish pa ditėlindje
Sepse : Shtigje tė tjera nė ēdo anė thėrrasin !

2.

Mos ėshtė shkruar njėherė e pėrgjithmonė
Fatin tone ta ndjekin a ta kallin ?
Por, ne mbesim nė shekuj timonė
Dhe nė jetė kurrė se ulim ballin!Nė largėsi sytė tanė kėrkojnė bardhėsi
Tė mprehur pishė ēdoherė pėr vigjilencė
Nė vendlindje padronėt bėjnė dashuri
Dhe ngjiten nė shtigje pėr eksperiencė !

Dhe, do tė thuani : Nuk jeni tė drejtė!
S’u ka ngel nė zemėr durim, dinjitet,
O nipa ! S’di sa keni vėrejtė :
- Padronėt nė shpirt ēdoherė kanė rrėmet !

3.Diku hapen malet si krahėt tanė
Tek kėrkojnė tė puthin me mall vendlindjen
Edhe ditėt, muajt, vitet e shekujt
Nė krahė – tė gjallė e mbajnė Rilindjen !

Rilindjen ku mbeti shpirti i Naimit
(Ndonėse zemra si rrah nė kraharor!)
Pėr ne mjafton qė kemi sy tė drejtimit
Dhe shkatėrrojmė shekujt si minatorė !

Ndėrsa tek ngjeshemi me mall nė zemėr
Shtigjeve e gjejmė nė tokė – njė damar,
Njė krismė pėr birin kur e lind njė femėr,
- Mėrgimi i vogėl ! Do tė bėhet fanar !4.Larg kujtimesh tona me mall ngjeshur
Ne trashėgohemi dhe meditojmė fėmijėrinė
Ku e kaluam: Tė zbathur,tė urėt , tė zbehtė e pa veshur,
Dhe , sėrish o vendlindje meditojmė pleqėrinė !

Ndaj a ka ma rėndė se kur tė pyesin
Fėmijtė qė nė shpirt e zemėr janė tė bardhė :
- Po kur do tė nisemi ? Atje na presin ?
- Ju pėrse jetoni kėtu ? Kėtu pėrse keni ardhė ?!

Dhe, rrudhim krahėt nga barra e pyetja
Se nė grykė diē e fortė na mbėrthen,
Nė ēast na kujtohet e madhe pėrmbytja
Dhe presim Agimin qė ngadalė shpėrthen …!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:50 pm

PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Bardh Dedja – dy gėshtrinj i ngriti :
- Ju lutem ma jepni fjalėn !, tha.
- Unė plak jam! Fjala i rrėshqiti,
Por, them ē’pėrjetova, tregoj ē’kam pa !

Kur iku turku isha shtatėvjeēar
Na than : Liria vjen nė kėtė anė!
- Vallė! Ē’ kohė katile ! Ē’barrė !
- Mbushėn bunarėt ! Sa djem qė vranė !

Sa nėna i veshėn nė tė zeza!
Gjithė toka mbajti zi!
Mbi oxhakė shtėpishė kėndoj qyqja!
Mbi ēdo gjė padronėt sėrb shtrinė krali !

Dhe silleshin anekėnd, sorrollateshin :
- Ne jemi tė pėrjetshėm kėtuparė !
- Nė deshi nė jetė tė shfaqeni,
Mos thuani kurrė – jam shqiptarė !

Nė shkollė gjuhėn sėrbe , cirilikėn,
Me kamxhik nė dorė mėsuesėt zotrinj,
Imponuan brezat – qė lirikėn,
Ta mėsojnė shpirtėrisht pėr arinjtė !

Pėr car Dushanėt, pėr Karagjorgjėt,
Kushedi pėr sa Vukė – lugetėr,
Ē’tė bėnim ne – tė shtypurit nga turku
Sėrish na doli njė hall tjetėr !

Dhe vitet kalonin nėpėr kriza, tmerre
Ne pėrballė torturės, pėrballė robėrisė,
Nė pastė dikund ferr ! Mbi ferre ,
Qe jeta nėn thundėr tė Sėrbisė !

Sikur gjermanit i tham tė vinte
Dhe erdhi ai njė ditė prilli !
Por, ne sėrish e dinim ai s’rrinte me sllavėt
Nė vėllazėrim tek ylli !

Por, ē’tė bėjsh, nganjėherė revolucioni
Sjell ndryshim nė strukturė !
Ju mbase e dini , ma mirė gjykoni,
S’ndryshohet shpirti me njė pėlhurė !

S’ndryshohet zemra e tė pabesit
Pėrse nė kapuq ngjit yllin e lirisė !
Ai mundet ēdoherė dhe mėngjesit
T’ia presė rrezet e rritės , ngrohtėsisė !

Dhe, ne nė brigada pėr ēlirim tė kombit
Nė male lart, pėrballė armikut pritėm,
Kush qe armiku – pesė vjet pėrgjakjesh
Lart e mė lart flamurin e ngritėm !

Pėrse e mbante Kėrēova, Gostivari, Tetova
Nė ballė tė ēetės – Flamurin e grisur !
Po ē’dreq qė erdhėn komisarėt tė flasin
Pėr bashkim tė kurdisur !

Dhe, ne i deshėm komisarėt, i besuam,
Imerin, Nexhatin, Hamdi Demėn me shumė shokė,
Por, Xhemė Hasėn e Mefailėt e Zajazit kurrė s’i harrojmė
E derdhėn gjakun , ranė pėr kėtė tokė.

Mbase komisarėt flisnin pėr bashkimin
Ballkani – pastaj do tė ndajė drejtėsinė !
Kėshtu dhe satrapi Tempo tha, sa herė qė urimin
E ngriti me ēetat pėr lirinė !

Ai Tempo i zi, tok me kara Maēulat
Qė prenė pas shpine ēdo trim shqiptarė,
Pėr tė coptuar burrat, qė mbajnė kėsulat
Mbi sy – me shkabėn e Gjergjit tė parė !

Dhe shpallėn fitoren sllavėt e vėllazėruar
Parollė pėr jetėn – patėn barazinė !
Kosova, Pollogu, Pellagonia e uruar
Sėrish mbi shpinė e panė robėrinė !

Robėrinė moderne tė vėllazėrim bashkimit
Tė vetėqeverisjes katile tė Titos monark,
Qė preu befasisht ndjenjat e ēlirimit
Sllav tė bėjė shqiptarin qysh nė tė nėnės bark !

Nė vallen shfarosėse Rankoviqėt prinin
Ēdo mėngjes tė pijnė gjak shqiptari,
Nė Goli Otok, Gradishkė, n’Idrizovė - binin
Tė urtit e shqipes nga sllavė e, tradhėtari !

Sa mijėra e mijėra u prenė, u grinė
Nė emėr tė gabimit , nė revolucion,
Sa mijėra e mijėra pėr lirinė
I vunė nė kurthat e fjalės : Agon…!

Por dita afrohej tė agojė mėngjesi
Titon palaēo e pritėn nė Prishtinė !
Bacė Ademi – Feniks liridoni,
Nga burgjet e rėnda e ngriste rininė !

Dhe i than njėzėri, shpirtrisht jehuan :
- Palaēo ! Mos na i vra shkrimtarėt !
Por, palaēo i kishte ushtruar kėlyshėt,
Nė erė ēdo gjurme u ranė zagarėt !

E mbyllėn Zeqirin, e vranė Rexhepin
Njė fjalė t’mos flitet pėr Seferin !
Pėr Abidin Hysenin, Idajetin, Kadriun,
Ganiun, Sherifin, Ismetin, Xhaferrin !

Po Gėrvallėn qė lindi Jusufin, Bardhoshin,
E hiqet nga plagėt nė hijet e zezonės,
Kadriu i Zekajve i priu nė Evropė
Shkėndijės qė zgjoj tingij tė jehonės !

Dhe token mėrgimtarėt larg At Dheut !
Dhe lotėt si grushta nga sytė u dalin,
Dhe pėr Teutėn, Pėr Sulltanėn e Qafės
Dhe pėr Abdylin, pėr Micin, Qemalin !

Bėjnė be ! E lidhen pas besės!
Se do tė prijnė pas fjalės sė Naimit!
O do tė jemi tė tillė ne tė shpresės!
O ngritemi nga varri i zgjimit !

***

Dhe ngritet Pollogu, Pellagonia
Nė Partinė shqiptare – opozitė prijnė!
Unė Bardh Dedja nga vitet e mia
Pėrgėzoj drejtimin – pėr Pavarėsinė !

Pavarėsinė e tokės, tė qyteteve,
Manastirin hero pėr aktivitet,
Ku shkronjat e shqipes – matanė deteve
Tė shkruajnė lavdinė pėr gjakun e vet !Pėr Skenderin legjendė, Abdylin, Micin
Hej ! Pėr sa legjenda tė flasė historia !
Qė tė munden brezat tė japin Kushtrimin :
- Perandorė ! Jashtė nga Iliria !

***
Bardh Dedja – plaku mjekėrr bardhė
Qė kaloj nė robėri tėrė jetėn,
E ndali rrėfimin u hoq mė njė anė.
Nė Kuvend njėzėri gjatė e pėrshėndetėn !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:51 pm

VIGANI I DURIMIT


( I kushtohet Adem Demaqit
Qė kaloj 28 vjet nė burgje )

Pėr ne –
Nėpėr rrugėt e ferrit kalove !
Patjetėr u shndėrrove jehonė,
Qė zgjon e vezullon agime
Pėr rrugėn e dritės sonė!

Dhe hyre pėrjetėsisht
Nė zemėr tė brezave !
Tė tė ruajnė sinonim durimi !
Pėr atė qė se the nė vepra,
E plotėsoj – Qėndrimi!

Pėr tė shpjeguar kur t’i pyesin :
Goli Otokėt, Gradishkat…
Zemėrzitė,
Do t’i kuptojnė vuajtjeqėndrimet Tua
Dhe do tė zbehen nga poshtėrsitė!

Ndoshta papritmas, pa kujtuar
Tė qajnė ndonjėherė kameleonėt !
Kur emrin tėnd
Pėr lavdi, heroizėm
Ta shpalojnė nė shekuj ciceronėt !

Evropa plakė sėrish mahnitet
Si dikur nga Gjergji, Qemali, Noli,
Rekordi botėror –
Demaqi i Llapit ;
Pajtimin – nė zemrėn tonė
E mbolli!

Qyshkur kohės sė njeriut tonė
Pėr shqetėsim –
Ia mbollėn prapėsinė,
Gjarpijtė e gjakut nė kėtė zezonė
Laokontit shqiptar –
Ia morėn lirinė .

Pėr anale tė zgjimeve largpamėse
Spektri i dhunės
Diktoi trillime, etiketa,
Por, Ti qėndresa vigane –
E ndjenjave u ngrite
Vullkan i pamposhtur
Pėr padrejtėsitė nga jeta !

Kush ta fali guximin
Pėr diagnozė,
Gjarpijt pijnė gjakun
Dhe hedhin helm e vrer,
Nė trojet tona pėr simbiozė
Tė ketė shumė dimėr
Aspak pranverė !

Kush tė ftonte pėr nė Dasma?
Ishin hapat e rritės sonė!
Pėr Frymėmarrjen the : Plasa !
Vranė Rexhepin –
Poetin tonė !

Por nga vdekja su ligėsove!
Rexhep Elmazi –
Jeton nė brezėri,
Dhe mbete nė burg
Sėrish mendove :
- Ėshtė burrė –
Ai qė mposht tradhėti !

Kush tė mbante aq tė fortė
Kush ta rriste krenarinė
Kush tė trokėllinte nė Portė
Qė e mbyllėn, qė e ndrynė ?

Njė ndėrgjegje prej poeti
Qysh i ri,
Njė ndėrgjege prej njė trimi
Pėr liri,
Njė ndėrgjegje – si t’i them :
E Agimit !
Qė dhe nė burgje u priu ndjenjave
Tė Ēlirimit !e shkruar mė :
18 qershor 1990, nė Kėrēovė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:52 pm

DEL SULLTANĖ E QAFĖS


( I kushtohet bijės sė malėsisė e cila
Mė 1913, vrau nipin e kryekomitit tė Brodit
i cili, me fallangėn e tij vrastare vrau e shkretoi
shumė fshatra tė shqiptarėve tė Kėrēovės )

Atė ditė tė rėndė
Atė ditė plot gjak
Mikail pėrbindėshi
Hyri n’ēdo konak !

Hyri vrau e preu
Pleq, gra e fėmijė!
E mallkonte fusha
Kur ngjitej nė malėsi !

Por, pėrbindėsh Mikaili
N’galop turrte kalin
Pas i vinte ēeta
Nė Qafė hapin ndalin !

-Dil o Mazllam Qafa !
-Jam Mikail i Brodit !
-Kam pėr tė tė nėnshtruar,
Nė shekuj rod pas rodit !

Dhe rrethojnė Mazllamin
Nagantin nė ballė !
Sulltana shqipe mali,
Cuca – del nė shkallė !

-Mbahu babė Mazllam
O ti burrė malėsie !
S’dijnė kaurrėt e Brodit
Pėr zemėr trimėrie!

Nuk tė le Sulltana
Gjakun unė ta marr,
Qė ta ndjejnė kaurrėt
Damarin shqiptar !

Dhe Sulltanė e Qafės
Hidhet shqipe mali,
Vret e pret kaurrė,
Ik e ik Mikaili !

Ndaj sa herė pėrbindshat
I turren Vatanit!
Del Sulltanė e Qafės –
Pret kokė tė tiranit !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:54 pm

KANĖ FLIJUAR JETĖN(U kushtohet legjendarėve tė Kėrēovės
Qė ranė heroikisht pėr Shqipėrinė Etnike )

Ndėr breza armiqve
U kalben gurmazėt
Kur n’ Zabel Kuvendet
Mbajnė – Mefail Zajazėt !

Njėri – sy shkėndijė
Mban shikim n’ Drenovė !
Tjetri nga Qelojca –
Hapin – nė Kėrēovė !

Pas tyre kaurrėt
Vėrdallė shkojnė rrėpinės,
Nė komandim tė Tempos
Vrapojnė bijtė e shkinės !

Por, thyhen e vdesin
Gjithkund nėpėr shkurra !
Kur nga majė e Shqipes –
Dėgjojnė : Me dorė o burra !

Dhe prijnė Mefailėt
Trimat zemėr –guri,
U bėjnė ballė zaptuesve
Tė mbrohet sinuri !

Shqipja e Skėnderit
Valon tek Kalaja,
Dridhen bijtė e shkinės
Plasin ndėr ograja !

Kėrēova tė robėrohet !
Zajazi tė shembet !
S' lejojnė Bijtė e Ballit
Syri kurrė s’u trembet !

Dhe hidhen nė luftė
Kundėr pansllavisė
Qė coptonte kombin
Dhe trojet e Shqipėrisė !

Dalin prapė nga shekujt
Dalin prapė jehonė !
Nė Zabel mbajnė Kuvendin :
- At Dheun tonė mbrojmė !

Skenderbe - i Madhi,
I pamposhtur kurrė !
Mic Sokol – i vogėli
Digjet pėr Flamur !

Dhe luftėtarėt e Ballit
Tek u rrijnė rrethuar !
-Jo ! Trimat nuk thyhen,
Jetėn kanė flijuar !

Kanė flijuar jetėn
T’u prijė pėr liri !
Ne nuk jemi sllavė,
Por, shqiptarė – Shqipėri !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:55 pm

ZAJAZ O ZAJAZ !


Si mali me borė
Qėndron madhėshtorė !

Emrin tėnd tė vjetėr
E ruaj
Nė zemrėn time tė re
Me plot kujtime tė hidhura,
Zajaz o vatėr e trimėrisė,
Zajaz o emėr i historisė !

Sa rrebeshe
Kanė rėnė mbi ty
As dielli se di !

Sa herė hėna nė mbrėmje
Ka lėshuar sytė
Nga maja e Shqipes
Flakė dhe tym tė zi
Mbi ty ka parė,
Dhe ka fshehur fytyrėn
Nė mjegulla
Duke ikur tutje kah perėndimi !

Sa herė agimi
Ka lindur i buzėqeshur
Ka qarė pastaj qielli
Pėr trimat e vrarė
Pėr trimat e therur
E hedhur nė bunarė !

E nėnat, gratė, motrat,
E cucat ?
Jo!
S’kanė qarė kurrė
Sipas zakoni !
Hasmi s’ka parė lot
Nga trimėreshat !

Zajaz –
O postė e fundit
E letrave nga mėrgimi,
Nė Zabelin tėnd
Kurrė s’kanė shterrė kėngėt
Dhe vallet –
Kurrė s’mbarojnė !

Ti nė shekuj
Qėndron madhėshtorė –
Si mali me borė !Edituar pėr herė tė fundit nga fv nė Tue Jun 10, 2008 9:56 pm, edituar 1 herė gjithsej

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Nimfa prej Tue Jun 10, 2008 9:56 pm

NĖ BAĒISHT – NDODH HISTORIA( Njė shekull dhunė pėr tė harruar shqipen )

Ngriti shumė nene qeveria
Por n’Baēisht ndodh historia !
S’pyesin ē’thotė Kushtetuta
Qė mbjell helm e shti tuta !

Thotė pushteti : Siē themi ne !
- Maqedonė jeni n’kėtė dhe !
Pėrcaktime gligoroviane,
S’ėshtė shqipja gjuhė nėne !

Krehin fjalėt doktorė, ministra!
E quajnė Drenovėn ca herė Bistra !
Por n’Baēisht pėr bukė e ujė :
- Ėshtė tokė shqipe – kurrė e huaj!

Dhe n’mėngjes nisen trimat
Tė shkruajnė vjershat tė zgjojnė rimat,
Tė mėsojnė e tė marrin dije
Pėr Gjuhė shqipe – gjuhė Perėndie !

Dhe kush guxon t’i prekė n’damarė
Tė bėjnė pesė pare se janė shqiptarė
Dhe lindin me shqiponjė nė zemėr
Dhe nga tė shkojnė e mbajnė njė emėr !

Ndaj mos lodheni se u zė mėzia!
Nė Baēisht ndodh historia !
Kėput prangat, kėput zinxhirėt,
Trashėgojnė gjuhėn nga Ilirėt !_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖR SA LEGJENDA FLET HISTORIA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi