o shtet o pushtet

Shko poshtė

o shtet o pushtet

Mesazh  baba prej Thu Jun 26, 2008 2:09 pm

“o shtet o pushtet ”- A do t’u jap mundėsin tė mė paragjykoni nė rast se do ta them tė vėrtetėn?
Nuk ka shtet qė vendos mbi vullnetin e njė populli, nuk ka popull qė duron tiranin apo diskriminimin e njė pushteti, nuk ka fuqi qė ta mposht forcėn e bashkimit. Njė person qė e emėrton veten zot nuk ėshtė asgjė mė shum se hiē sepse ai nuk beson nė Zot, njė person qė nuk di ti mbroi vlerat e popullit tė ti por tetnton ti vras ata, sėrisht nuk ka mė shum vler se hiēi, por ēdo tė ishte atėher kur njė person nuk di ēėshtė politika por meret me politik, nė kėtė rast as vet nuk e di vlerėn e hiēit. Politikan tė mirfillt populli e ēuan atė qė punon pėr integrimin e vlerave dhe interesave tė popullit, atė qė ligjet I bazon mbi vullnetin e popullit dhe atė qė lufton deri nė fund pėr sovranitetin e popullit.
Tė jesh I pangrėn pran sofrės do tė thot tė jesh I pangopur pran pushtetit, por kur je I pangopur pran pushtetit atėher rruaje vllaēko kurizin se mos ta lėviz populli gishtin. Mua dua tė mė pėrfaqsoi dikush qė I di vlerat, interesat dhe standartet e mija, interesi im nuk ėshtė tė mė ndimoi dikush tė hap njė kafe me prostitute dhe unė tė bėj biznes me qenjen njerzore apo me motrat e mija, unė nuk dua dikush tė mė ndimoi qė tė bėj kontraband dhe ti helmoi vllezrit e mi, unė nuk dua qė dikush tė dal nga puna qė me atė punė e mban njė familje e dikush tja zė vendin e ti edhe pse ka standarte tė larta ekonomike e tan familjen e ka nė punė, unė nuk dua ta vras popullin tim, unė shkurt e shqip nuk dua tė ha hak dhe tė pi gjak nga populli im edhe pse dikush kėtė e dėshiron. Njė shkrimtar I joni I kohės sė rilindjes kishte thėnė se mendja po tė mos kishte gjetur shum dituri njeriu do tė kishte mbetur po si bagėti nė kėtė rast po tė ishte gjall ky njeri qė sot nuk ja di vlerėn askush unė do ta pyesja ēdo tė thot pėr njė njeri kur mend nuk ka por mend shet, ēdo tė thot pėr njė njeri kur lufton o pėr shtet e o pėr pushtet, metėvėrtet ėshtė pėr tju ngritur nga njė lapidar pėr kėta hero patriotpoletikanėt tanė qė jetėn e japin qeverisjen se japin. Nuk e di ētė them po ka litar tė varet populli, po ka shpat ta pret popullin, po ka pushk ta vret popullin atėher do tė desha ta dija pėrse jetoim … Nėse mė paragjukoni qė e them tė vėrtetėn ashtu siē e di unė atėher mjafton ti besoi vetes se jam I lir dhe shkruaj si mendoi unė mjafton qė nuk I shpall dhun askujt kjo mė bėn ende tė ndriēoi si njė flakadan.
Naim Iljazi
Tetovė / 2008

baba

Numri i postimeve : 3
Localisation : tetovė
Registration date : 10/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi