Poezi nga Naim Iljazi

Shko poshtė

Poezi nga Naim Iljazi

Mesazh  Nimfa prej Thu Jun 26, 2008 4:21 pm

penda

ne dore mora nje pende dhe fillova te shkruaj
ti shkruaj ca fjal qe kur nuk i shkrova
te shkruaj per te qe metevertet e doja
te shkruaj per terupin e sja qe ende e kujtoi

te shkruaj e kur mos ndalem duke shkruar
se ajo nate kur nuk mund te pershkruet me fjale
te shkruaj per djerst nen jargan si val qe kullonin
te shkruaj per seks nje mister ne jeten e hutuar


edhe pak

jak o natė e mos mbaro
perlen time mos e largo
mos ma mer xhevairen
mė ler tė puth nė ēdo vėnd

vėshtrimi i saj engjėllor
jeta e saj nė shtrat me tė tundues
ēti bėj unė i shkreti dredhalakes
si ta lejoi tė shkoi pas kėsaj nate

zėri i saj mė zgjon efsh
ndez ēdo qeliz nė trupin tim
ah dhe kjo mua mu desh
tė jem i varur nga ti e pa zemrim

kur tė pash tė zhveshur
ishe bor e hedhur
kur tė pash nė shtrat
ishe shkėndi e zjart

tė preka e tė putha
ku desha vet
ti kafshofa buzėt
e kjo zgjall lezet

ētė bėj unė i ziju
kur do vjen agimi
ētė bėk pas ksaj nate
kur ti tė tėrin mė kalle

tė kafshova si fik
tė gėlltita e stė lash ēik
shija e saj sdua kur tė ik
edhe nėse do mė lėsh e do mė kesh armik

mbylli syt e mė ėndėro
unė gjithmon do jem me ty
mos mendo se ke bėr mėkat
por ke bėr me njė djal dashni


harrova

mė erdhe si njė dallėndyshe
dhe bėre fole nė zemrėn time
mė le pa fjal zėri yt i ėmbėl
dhe tė lash tė mė sundoje mua
duke haruar se ti shtegėton dhe mė haron

mė erdhe si njė trėndafil i kuq
dhe zemra ime ju bashkangjit aromės tėnde
duke haruar se vjeshta vjen
e ti do vyshkesh e unė do tė mbes pa y tėmblėn

mė erdhe si njė shkėndi
flakrove dhe ndeze qiri
ma rrėmbeu zjari mendjen
dhe unė pėrsėri harova se ti do tė tretesh

mė erdhe si rrush
tė bėra ver e mė bėre prush
mė bėre trim e mė dehe mir
sa tė harova t'gėlltita e tė sosa

e mėnėfund
hėna ma rėmbeu dritėn
e unė u trėmba nga erėsira
e hiravo dhe fjalėt qė ti shkrova

mė fal por harova ......


zemra nė thellsi tė oqeanit

i haruar nė ėndrat e tua sdua tė jem
i vtmuar sdua tė ndihem
dua tė ndėgjoi tinguj gitare
dua deri nė vdekje ta kem kėtė romanc

dua ta shoh trupin tėnd tė zhveshur
dua ta ndihej trupin tėnd tė nxehur
dua tė puth e tė prek lėkurėn tėnde
dua ti prek flokėt e tė dehem duke i par syt e tua prore


bizhu pėr tabu

njė bizhu nė gjoksin tėnd tė bukur
e mė i shtrejt se floriri
njė tabu tek syt e mi
si nė gdhir tė mėngjesit

njė piktur abstrakte
e pikturuar mga zoti veē pėr mua
njė krijes interesante
qė mė skllavroi dhe mė mėsoi tė dua

ēdo kund ku shkel kėmba jote
nxijer gjallėri e bukuri
hap diert e parajsės
ēdo hermoni nė trupin tim i fal dashuri

alternativa drejt dashurisė sė virgjėr
cenuar me mortie pėr zhurm apo pėr heshtje
i zhveshun lakuriq pėr ty duke sokėllisur
i qetė dhe i lumtur ndihem vetė atėher kur jam pran teje

si petal trėndafili
dhurat pėr perėndi
i tretun e i mekun si qiri
bizhu pėr tabu pėr ty
( me ket kam mar cmim te par)


ē'ėshtė dashuria

kush di ē'ėshtė dashuria
lumturi apo vuajtje
gėzim apo pikėllim
dhembje ap jetė e ėmbėl

kush ėshtė mė e ėmbėl se mjalta
kush peshon mė shum se balta
ken tė do zemra
pėr kend vuam shpirti

kush mun ti thej shkėmbit e e varguar
ken se lag shiu nė ditėn e uruar
kush peshon mė shum nė jetė
dashuria e vėrtetė


mbėmje e vetmuar

disa tinguj po i dėgjoi
ē'mi sjell kujtrimet pėr ty
sjam i dehur por i vetmuar
nė kėt mrėmje pa ty

nė kafeteren e preferuar
unė do tė gjei aty
me bisht syri mė shikon
njė buzė qeshje ma dhuron

eja mos mė le tė vuaj
e di se mė do
eja mė mer nė mbrėmje
qė kėtė nat kur mos ta haroim


dashuria e gabuar

mendoja se mė do
por ti mė ureje
mendoja se vetėm mua mė ke
por ti ishe edhe me dikė tjetėr

mė thoje se mė ke engjėll
por nė zemrėn tėnde isha askush
sepse nė vendin tim
ishte dikush tjetėr

tė besova aq shumė ty
bėja ē'do gjė pėr ty
por akoma se kisha kuptuar
se isha i dashuruar nė vazėn e gabuar

kush e ka hapur
ditarin e sekreteve tė tua
kushj e din
pėr trathtitė qė mi ke bėr mua

nuk ndėgjoja ēka flet bota
mendoja se ja princeza e ėndrave tė mia
por tani as perendia nuk mund tė ti fal
gabimet qė i ke bėr ndaj meje

vall a nuk pate mėshir tė mė lėndosh
kur unė ty tė fala aq shum dashuri
a nuk tė erdhi keq pėr vete
tė bėsh aq shum mėkate

jam person i lėnduar
nė shpirt i sakatuar
ku do tė jetoi me shpresė pėr jetė
se mortia mė ka mbuluar


violina e kuqe

mallkimi zbuloi trathėti
nė heshtje duke lozur valle
dhe dreqi nė shpirtin vi
karakterizoi simbolin e violinės sė kuqe

i nemun nė ēdo mot
nga fillimim e deri mė sot
i gjikum dhe e quan veten zot
me shpirt tė skllevris
me emėr tė njerėzis

i lyer me gjak
nė emėr tė dashuris
me piskamat e egra tė gruas
e dhimbjet e fėmijės


jeta

mbi bregun e detit
me zėrin e skifterit
nė dritėn e agimit
zhduk humnerėn e terit

valvin njė val
nė kupėn e qiellit
e rrjedh nė ujvar
me rrezėn e diellit

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi