Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko posht

Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:24 pm

Gjel kokoshi hypi maje gardhit
me nje veze nen kembe
"E shikoni kete veze
ja pra...une e kam bere"

qeshen pulat gagaga
qeshi dielli i mengjiesit,
edhe zogjte pupla verdhe
me ato qe tha kendezi.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:25 pm

Te shkomi i kavajes
Tdielen kom shku ne plazh
Kur te bregu detit
Turinin tat pash

Me trupin si njal
Ma hoqe trunin fare
O zot na i hudh syte
O zocka lozonjare

Me ca rrobe banje
Si drane kopliku
Po u rrotullojshe
Qe tshifte publiku

Per i xhiro te bregu
te ftova per pak kohe
Po ti refuzove
Gjasme se nuk do

Po une e di
se ti per mu vdes
dhe une ste ndahem
o ylli lalit t vet

Ajo plaka jote
me inot me pa
kujdes mi dreq kujdes
se gocen sta ha.

Per drek i fute
domote me qep
dhe tasin e llalles
e rrujte komplet

Per thy ne muhabet
Te kerkova nje kaptin qep
po ti sme dhe gjo
se nje gjysem kishe vet.

Dallget bejne shkum,
dielli rrezaton
po ti o yll bote
plazhin po terbon

O zot faleminderit
qe yllin tim kom pa
qe ja hongsha buzen
e tgjitha a ka...

Per ne cunat e rinj
o zot bej bismilah
se si rrushi lalit
ne kete dynjah ska!

(poplli kavajes)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:36 pm

Ne nje are ne nje lendine
te pashe tek beje pipine
u zgjata me pa ne cik mo mire
po su duk gjo ishte erresire

Nga turpi shpejt e shpejt nxitove
nga hutimi patallonat hap harrove
u munova prap me pa
jo mer vlla su dukte gja

nen hijen e limonit
ti hajshe kajsia
katunari lalit
per ty ka me vdek ija

rruges kur kalojshe
gjith serbes serbes
gomari merte vrull
si me qen mecedez

kur shkonim me lope
kapur dore per dore
zemra ime shkriej
tamon si akullore

kalun i vit
kalun dy vjet
un po pres
e ti po pret

i dite mo sdurova
afer tu afrova
turp mo nuk pata
troc ta kerkova

ti embel me shikove
i trrullos e me habi
hape gojen ene fole
Ca osht sexi oj ti??

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:37 pm

Kta cunat e sotem
bojn trimat e m'dhenj
te kpusin nga fjalet
te bejne telef

kur vje puna ne jet
ti shofesh si gjynafqar
t'vret zoti tu flasesh
e tu thush dy tri fjale

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:40 pm

MEMEDHEU.

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ME IKEN PER LESH KOKA.

KU KAM DASHUR MEM E AT.
KU TE GRIJNE FAJDET, PARATE.

KU KAM FIS E KU KAM FARE.
KU S'KA DRITA POR PISHTARE.

KU TE MBYT PLUHURI TALLASHI.
KU KERCET E PRET KALLASHI.

KU KA DIAMANT E AR.
KU S'GJEN UJE PER TU LARE.

KU KA PLEHRA TOGJE -TOGJE.
DHE QINDRA PARTI PER L****.

MEMEDHE, ESHTE NJE COPE TOKE.
QE TE BEN ME DHIMBJE KOKE.

KU PO SHEMBEN KOMBINATE.
DHE HAJDUTET NGRENE PALLATE.

KU BEN LIGJIN KONTRABANDA.
DHE NJE POLITIKAN KA 10 BODYGUARDA.

KU PO SHITEN ME DOLLARE.
VARRET E GJYSHERVE TE PARE.

KU KA RRUGE E TROTUARE.
JO PER NJEREZ PO PER GOMARE.

KU PIPINE E BEN NE BREKE.
SE ME SHUMICE GABI I SHETE.

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ASNJERI, SHQIP S'KUPTOKA.

KU BEJNE C'MOS SHESIN DHE DHEMBET.
VEC TU IKIN NGA SYTE KEMBET.

KU BEJNE PARADA BUKURIE.
VAJZA TE C'DO KATEGORIE.

KU DHE DJEMTE KONKUROJNE.
''MISS ALBANIAN'' TE FITOJNE.

KU NJE MISS, PRISH VIRGJERINE.
VEC TE BDERROJE NENSHTETESINE.

MEMEDHE, QUHET KY VEND.
QE KA DEPUTETE ME MEND.

QE PERLESHEN E BERTASIN.
DHE SE DINE AS VETE SE C'FLASIN.

KU KA LIGJE EDHE REND.
VEC PER FORME JO ME GJITHEMEND.

KU POLICET JANE TRUTHARE.
DHE S'KANE PATENTE AS PER GOMARE.

KU MBI PRONEN QE ME LA IM AT.
PA LEJE ESHTE NGRITUR NJE PALLAT.

E TANI PUNOJ SI SHKERDHAT.
NE PRONAT E NJE GREKU PLAK.

KU PER KUNJ TJETRI TE ZHVESH.
DHE POLICI RRI E QESH.

KU TE TREDHIN DUKE QARE.
SIC TREDHIN GOMERIN ME DARE.

DHE KU TUA DISH PER NDER.
QE TE VENE TRITOL NE DER.

KU RROJ ME GAZ E ME SHPRESE.
QE TE GDHIHEM GJALLE NE MENGJESE.

KU BLIHET BUKA VERESI.
DHE MIJERA FAMILJE PE SHTEPI.

KU NJE VRASES A GOMAR.
KA ME VLERE, SE NJE PUSHTETAR.

KU NGROH VEZE REVOLUCIONI.
ME DIPLLOME PROSTITUCIONI.

KU NE MUAJ MERR 100-MIJE LEKE.
DHE S'BLEN DOT AS NJE PALE BREKE.

MEMEDHE, ESHTE SHQIPERIA.
KU SE PYT NENEN E BIJA.

KU SHUME PREMTIME BEN PARTIA.
DHE VEC SHTOHET VARFERIA.

KU GJITHCKA LIND NGA ASGJEJA.
KU TE MERR SHPIRTIN TVSH-ja.

KU S'TA MBAN TE SHKOSH NE GJYKATE.
SE TE GRIJNE TE BEJNE SALLATE.

KU KRIMINELI QE S'ARRESTOHET.
ME BURG TE PERJETSHEM DENOHET.

DHE AI QE ESHTE NE QELI.
NGA SJELLJA E MIRE, FITON LIRI.

KU TE RJEPIN SI GJEL DETI.
MIRE HAJDUTET, PO DHE SHTETI.

KU DOKTORET JANE KASAPE.
PO S'PATE LEKE TE THERIN PRAPE.

KU NE SPITAL, S'KA NARKOZE.
DHE KUR PJERDHIN, NXJERRIN BLOZE.

KU KANDIDOJNE EDHE GRATE.
PER NJE POST NE ADMINISRATE.

MILITANT, ISH SEKRETAR.
PER KOLLTUK NE VIJE TE PARE.

KU PER DJATHE, E HAN SAPUNIN.
DHE TE PAFAJSHMIT, I RRASIN HUNIN.

KU JANE RRUGET GROPA-GROPA.
DHE TA LENE MAKINEN PA RROTA.

MEMEDHE, ESHTE DHE MILIONI.
BENCI, VILA E TELEFONI.

FEMRAT, WISKY, REHATIA.
VEC PER ATO QE I KA XHAN PARTIA.

KU KE FRIKE TE ECESH NATEN.
SE PADASHJE, ZEN PUSETEN.

KU KENGETARI VJEDH MUZIKA.
DHE DHJETET POLICI NGA FRIKA.

KU REGJISORI NXJERR NE SKENA.
VAKJZA, NE MBATHJE E SUTJENA.

KU NE MBREMJE THONE MIREMENGJESE.
KU VENDI ESHTE MBUSHUR ME KINEZE.

MEMEDHE, ESHTE DHE VATANI.
KU KULLOT BAGETINE COBANI.

KU NUK MUNGOJNE QEVERITE.
QE NDERROHEN PER C'DO VIT.

KU C'DO SEANCE NE PARLAMENT.
LEHIN DEPUTETET SI QENTE.

KU NJEREZIT, TERHEQIN KARROCA.
KU KA FRIKE TE DALE JASHTE GOCA.

KU POLICI S'KA PISTOLETE.
DHE HAJDURI HEDH SHURREN PERPJETE.

KU NGROHET MILETI NEN DIELL.
SE S'KA ENERGJI PER KALORIFERE.

KU PER TE HYRE NE UNIVERSITET.
S'TE DUHET TRURI, PO PATE LEKE.

KU NE DISKO, PUB E BARE.
NUK SHEH FEMER PA CIGARE.

KU KA BINGO E LOJRA FATI.
INTERNET E DHOME CHATI.

KU USHTRIA NUK TE MBRON.
POR PO QE FEMER, TE PERDHUNON.

KU NE GAZETA, ZOTERON POLITIKA.
DHE USHTRIA LUFTON ME THIKA.

KU NISEN NJEREZIT PER JASHTE SHTETIT.
DHE PERFUNDOJNE NE FUND TE DETIT.

KU NE MATERNITET, LINDIN FEMINE.
DHE NENAT MARRIN ARRATINE.

MEMEDHE PRA, ESHTE GJITHCKAJA.
KUR NUK TE MUNGON PARAJA.

KKA XHAMIJA EDHE EDHE KISHA.
KU NDESHET NANO DHE BERISHA.

KU NE KISHE PREDIKON HOXHA.
DHE TJETRI PO MBYTET NGA BORXHA.

KU IKIN NE SHTEPI PUBLIKE.
DHE PERSONAT NE KARRIKE.

KU S'DEL DOT NE PAZAR.
SE TE SHESIN PER GOMAR.

KU S'TA HEQ KUSH LITARIN PREJ FYTIT.
KU SE MERR VESH I PARI TE DYTIN.

MEMEDHE, ESHTE KY DHE.
KU FEMIJET PA SHKOLLE I LE.

KU MESUESI SHKUMES S'KA.
DHE NXENESIT QESHIN HAHAHA.

KU NE SHKOLLE PERDORET DROGA.
DHE DREJTORIT I NGRIHET RROGA.

KU PER PLEQTE, QE KANE TENSIONIN.
SHTETI IU NDERPRET PENSIONIN.

KU ATIJ QE ESHTE FUKARA.
SHTETI I THOTE: TI RRI MOS HA.

KU VJEDHEN E SHITEN ME LEKE NDIHMAT.
QE KANE ARDHUR PER JETIMAT.

KU TE ZHVESHIN NE MES TE QYTETIT.
PERPARA ZYRES SE DEPUTETIT.

KU NE SHKALLET E PALLATIT TE KULTURES.
TJETRI HEQ BREKET, E IA KEPUT SHURRES.

KU PRESIN BURRAT TEK USHTARI.
QE TE VIJE TI MARRE PRONARI.

KU NENA, PER TE RRITUR FEMINE.
E SHET NDERIN PER 20-MIJE.

KU NUK KA NGA T'IA MBAJE MILETI.
I BIEN KOKES PREJ SIKLETI.

KU KERKON, E S'TE JAPIN PUNE.
PO TE TRAJTOJNE ME DHUNE.

KU POLITIKANET VETEM LLAPIN.
DHE PREMTIME TE KOTA JAPIN.

MEMEDHE, ESHTE FORMULA E PUNES.
KU GJITHKUJT I KA ARDHUR NE MAJE TE HUNES.

MEMEDHE, ESHTE FUKARALLIKU.
QE TE C'DO GJE E BEN HORRLLIKU...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:41 pm

PLAK SHKER****...

Ne pallatin per karshi
Eshte nje plak shkerdhat
Ne ballkon tere diten rri
Komshijen plake, se le rehat.

Sa here qe del plaka
Ne ballkonin e shtepise
Ia fillon ky plak shker****
Me kenget e dashurise.

Me zerin ne kupe te qiellit
Komshijes plake i kendon
Ashtu si puna e gjelit
Kur pulen e shikon...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:42 pm

POLITIKEN KEMI NE GJAK...

Jemi popull
Me tradita
Rrojme pa uje
Edhe pa drita.

Jemi popull i vogel
Me drejtues te nalte
Nuk bindemi aq lehte
Politiken kemi ne gjak.

Jemi popull
Me emer te madh
E gjithe bota
Ne goje na mban.

Na mban ne goje
E na ka zili
Qe ne kemi
Njeqind parti.

Por te gjithe
Te thone c'te dojne
Ne politiken
S'do ta leshojme.

Shume parti
Jane me te vertete
Si kemi per ndonje hall
Por i kemi per qejf.

Qe te gjitha partite
Rrfshin sa malet
Qe na i qajne
Te gjitha hallet...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:42 pm

Jemi nje shtet i vogel
Ne mes te Europes
Pa uje e pa drita
U beme gazi i botes.

Nuk del dot ne rruge
Se te mbysin plehrat
Duarte ti mbash ne hunde
Se qelbesh nga era.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:42 pm

NE AUTOBUZ URBAN...

Sa po futesh brenda
Degjon keti zera
Uuuuuu, Buuuuuuu
Uuuuuu, Buuuuuuu.

Kur ja, atje ne fillim
Degjohet nje ze tjeter
Eshte faturina qe bertet
Beni gati, leket dhe abonete.

Pak me tutje nje femi
Qe eshte grindavec
Qan me nje ze te c'jerrur
Ueeeeeeee, Ueeeeeeee.

Pas qarjes se femijes
Degjohet nje tjeter britme
Mooooooooos, moreeeeee
Me vodhen portofolin.

Ai qe bertiti me te madhe
Se i vodhen portofolin
Ishte i shkreti xhaje
Qe sapo kishte marre pensionin.

Nje burre perballe xhajes
Grabitesin, shume mire e pa
Por nga fytyra kercenuese e tij
Me tregu, dot nuk ia mba.

Oooooo shofeeeeeeer
Mbaje autobuzin
Therret xhaja i pilelluar
Mire por hajduti, eshte larguar...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:43 pm

Ne qender te tiranes
U degjua zeri i edi rames
O spartak, leshome tabore
Ne bashki jam une, dhe s'heq dore.

Mos e harxho kohen
Duke mbajt fjalime
Se populli e ka dhene voten
Per kandidatyren time...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:43 pm

FUSHATA ELEKTORALE.

Sot ne kete dite
Eshte hapu fushata
Jane sulur te gjitha partite
Ne fjalime te gjata.

Populli eshte ndare ne dysh
Nje pjese per Salen brohorasin
Pjesa tjeter e mbetur
Fatosin, duartrokasin.

Sa mitingje te medha
S'jane pare ndonjehere
Bertet populli i ngrate
Qe s'do te marre gje asnjehere.

Ne mitingun e PD-se
Berisha mban fjalimin
Votoni, deputetet e mi
Qe te luftojme krimin.

Ne mitingun e PS-se
Nano flet porsi gjithmone
Hidhet populli e kot bertet
Dhe asnje fjale nuk kupton.

Po erdha une ne pushtet
S'do te keni mungese te ujit
Eshte premtimi i Saliut
Por si mbushet mendja, askujt.

Une ju premtoj energjine
Thote fatosi, nga ana tjeter
Por qe te gjithe e dine
Se premtimi, eshte genjeshter.

Ne qofte se do te votoni
Per te djathen kete radhe
I thote Saliu popullit
Do te beni palle.

PD-ja ju mori milionat
Thote Fatosi me tej
Votoni per te majten
Po deshet tjua kthej.

Fatosi eshte hajdut
Mos i jepni vota
Thote Salu me ngut
Premtimet e tij jane te kota.

Sali ju sjell 97-n
Po esrdhi ne pushtet
Mos e votoni,thote Fatosi
Po deshet te jetoni te qete.

Pra sejcila parti
Beri premtimet e veta
Dhe gjithkush e di
Qe jane vetem genjeshtra...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:43 pm

NE PARK.

Ne kete buzembremje
Ne nje stol te parkut
Per dashni jane ndezur
Ndjenjat e nje plaku.

Me plaken e tij prane
Ulur ne stol qendrojne
Me nostalgji e mall
Te kaluaren kujtojne.

Ju kujtohen vitet
Kur ishin te ri
Dhe heret e shumta
Qe benin dashuri.

Ndaj kjo nostalgji
Plakut na i ngjalli
Nje te zjarrte dashuri
Porsi ajo, e nje djali.

Mbi trupin e plakes
Duart i leshon
Por per fat te keq
Plaka nuk pranon.

Nuk eshte pune per ne
Thote plaka e rraskapitur
Ne jemi shume te vjeter
Dhe behet gati, per tu ngritur.

Plaku i kap doren
I thote, ku po shkon
Vertet jemi te vjeter
Por gjaku, po na vlon.

Duke i thene keto fjale
E puth ne buze lehte
Duart me ngadale
Mbi gjokse ia mbeshtet.

Mos keshtu, thote plaka
Se lame kokrren e namit
Ketu ne mes te parkut
Ne rreze te akshamit.

Sa per kete pune
Ti mos u merzit fare
Kete pune, thote plaku
E bejne, burra me kollare.

Duart, ia heq nga gjokset
Tek kofshet ia leshon
Plaku i eksituar
Qe veten me se kontrollon.

Plaka e shkrete nuk do
Por c'fare ti beje plakut
Qe i eshte mbushur mendja
Ta beje ne mes te parkut.

Mua po me vjen turp
Thote plaka e zene ngushte
Turpin e kane ngrene me buke
Thote i shkreti plakush...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:44 pm

A JU KUJTOHET...

A ju kujtohet, o njerez
Koha e varferise
A ju kujtohen tollonat
Dhe ligjet e urise.

A ju kujtohet e poka
E camcakizit idol
Dhe e vizes qe duhej
Te shkoje ne Konispol.

A ju kujtohet ritmi
I muzikes klandestine
Dhe shetitjet neper pazar
Per te gjetur panine.

A ju kujtohet se ne
Ishim feneri ndricues ne bote
Por driten e tij
Ne se shihnim dot.

A ju kujtohen kerpurdhat
E kultivuara prej betoni
Dhe ritmi i punes
Qe nxirrte aksioni.

Me sigur qe ju kujtohen
Qe te githa keto
Se ju jeni ai brez
Qe jetuar bashke me to...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:45 pm

Une dhe Babi.

Nje dite mua
Babi me gjeti
Paketen me cigare
Te xhepi.

Jo une babi,
Se pi duhanin
Por se zgjati
Kersiti shuplaka
Nga surrati
Une s'durova
Ia futa n'grushta
E fluturova.

Nje dite mua
Babi me gjeti
Letren e dashnores
Te xhepi.

Jo une babi
S'merrem me letra
Por se zgjati
Kersiti shuplaka
Nga surrati
Une s'durova
Ia futa n'grusht
E fluturova...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:45 pm

Fiq dhe molle.

Dore per dore
Shkojme ne shkolle
Na jep mami
Fiq e molle

Geshtenja e arra
E nje luge sheqer
Tja dhurojme
Xhaxhit enver..........

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:46 pm

Kacurrelses.

Kacurrele moj kacurrele
Me ty kam ra ne dashuri
E di qe ti je gabele
Ndaj po vdes per ty.

Ke floke kacurrela
Edhe sy te zi
Ne breg te lumit ngela
Duke te pritur ty.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:46 pm

Vdekja.

Njeri thote
Do te vdesim heronj
Tjetri thote
Kur te vdes, te me kendojne

Disa te tjere
Nuk duan te vdesin
E disa te mjere
Ate me zor e presin...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:47 pm

Nate me diell.

Ishte nate e erret
Plot me rreze dielli
Bora zbriste poshte
Lehte e lehte, nga qielli.

Ti moj goce e vogel
Dhembet plot me tela
Dhe emrin e bukur
E kishe Sidorela.

Buzet e mija te zjarrta
Une i flijova
Per te paren here
Kur buzet tua i takova.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:47 pm

I di te gjitha.

E shoh cdo gje ne praktike
E di qe "i"-ja do pike
E di qe i forti ska frike
E di qe hajduti, me vrap ike.

E di sa here ka rrahur cdo zemer
E di cdo te thote fjala femer
E di qe endrra eshte enderr
E di qe gomari sbehet dhenderr

E di qe bukuria eshte e maskuar
E di jeten, se si eshte e ndertuar...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:47 pm

Cigare.

Pi cigare, paf e puf
Sepse sot une jam me rruf
Une me gripin, do luftoj
Sepse ty te dashuroj.

Ti pi cigare me hashish
E per mua sdo tia dish
Ti me asgje nuk lufton
Sepse mua, sme dashuron...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:48 pm

BINGO.

Nga mengjesi, deri ne mbremje
Ne bingo ne qendrojme
Me seri i blejme biletat
Por vetem humbasim dhe s'fitojme.

Ah kjo bingo e mallkuar
Mikrob na eshte bere
Asnjehere skemi fituar
Por prape, nuk e leme.

Edhe naten ne gjume
Me ze te larte bertasim
Trembim femijet dhe grun
Bingo, kur therrasim.

Ketu nuk je ne Bingo
Por ne krevat
Thone grate e merzitura
Dhe te mbushura me inat.

Neper bingo e lojra fati
I lame te gjitha parate
Nje nga nje kane filluar
Te na ndajne dhe grate.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:48 pm

Truri i Popullit.

Popullit te ngrate
Pi i iken truri
Ngaqe pa drita jemi c'do nate
Dhe ne cezma, mungon uji.

Popullit po i iken truri
Edhe nga papunesia
Nga krimi i organizuar
Dhe nga varferia.

Popullit po i iken truri
Nga buka qe e merr me liste
Nga cmimet shume te larta
Dhe prej ceshtjes se pasigurise.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:48 pm

Gomaret.

Se kam dit kurre une qyqari
C'fare rendesie ka gomari
Se kam dite qe kane mendje te holle
Se kam dite qe jane edhe me shkolle.

Ishin mbledh gomaret ne nje vend
Duke kuvenduar me te lene pa mend
Po thonin: Boll kemi duru
Na kane sha, ne kane shalu.

Kane kujtu se jane te marre
Na kane vu edhe samare
Boll ma na kane thane ush
Dhe s'ka hapur goje kurrkush.

Jane mbledh me marre vendim
Me votu njehere ne parim
E lexuan nanin e pare
Me jua heq emrin gomare.

U vendos e ngriten gishtin
Neni ishte me ju keputur bishtin
Tash e mbrapa, s'do te fjenin jashte
Por ne vila, te tere bashke.

Do te shkojne ne plazh e te shtrihen ne rere
Do te ecin me dy kembe
Filluan zgjedhjet per kryetarin
Thane po zgjedhim me gomarin.

Dule kryetari e zuri vend
Tu krujt koken e tu shit mend
A po shihni o shoket e mi
Me duket vetja si njeri.

Jam me shkolle e me shume mend
Do ta shndris une kete vend
Do te krijij shtet e qeveri
Kush i gjalle, me s'ka me u ni.

Do ti shtroj rruget me zift
Do te shetisni vetem cift
C'fare lezeti me i pare
Mbushur lulishtet me gomare.

Te permalluar si asnjehere
Na vjen keq per njerezit e mjere
Se pa ne, kane mbetur si qyqar
S'marrin shembull me, si gomar.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:49 pm

Kinezcja.

E kam te veshtire
Te te them " te dua"
E kam te veshtire
Ta kuptoj nese me do.

Nuk po te kuptoj
Edhe aq mire
Nese ti me te veretete
Me dashuron me shpirte.

Kur ti me thoje
Se me dashuroje
Une s'te kuptoja
Dhe as ti s'me kuptoje.

Por ti vazhdon te flasesh me mua
Dhe une po ta them pa meshire
Se kjo gjuha Kineze
Eshte vertete shume e veshtire.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Nimfa prej Sun Jul 06, 2008 5:49 pm

Muaj mjalti

Pyet gici i bere tere balte
Mama dosen, cudiplote.
-Kur ju ishit ne muajin e mjaltit
Une ku isha ne c'bote ?

-Kur u nisem ate nate
Fjale e doses rrjedh si krua
Ti o shpirte qe me tet ate
Kur u kthyem, qe me mua.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Qeshur sa do pak me poezi dashurie!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi