Capi di governo (24.05.1944-30.04.1991

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Capi di governo (24.05.1944-30.04.1991

Mesazh  Nimfa prej Mon Jul 14, 2008 6:00 pm


nome partito
investitura
inizio incarico fine incarico note

gen. Enver Hoxha (I) (1) coalizione
eletto CALN
24/05/1944 22/10/1944 dimissioni

gen. Enver Hoxha (II) (2) coalizione
eletto GDA
22/10/1944 11/01/1946 dimissioni

Enver Hoxha (III) PKSh
el. Ass. Cost.
11/01/1946 16/03/1946 assunzione

Enver Hoxha (IV) PKSh
eletto AP
16/03/1946 maggio 1950 riconfermato

Enver Hoxha (V) PPSh
eletto AP
maggio 1950 maggio 1954 riconfermato

Enver Hoxha (VI) PPSh
eletto AP
maggio 1954 12/07/1954 dimissioni

Mehmet Shehu (I) PPSh
-
12/07/1954 14/07/1958 assunzione

Mehmet Shehu (II) PPSh
eletto AP
14/07/1958 04/07/1962 riconfermato

Mehmet Shehu (III) PPSh
eletto AP
04/07/1962 estate 1966 riconfermato
10°
Mehmet Shehu (IV) PPSh
eletto AP
estate 1966 21/11/1970 riconfermato
11°
Mehmet Shehu (V) PPSh
eletto AP
21/11/1970 29/10/1974 riconfermato
12°
Mehmet Shehu (VI) PPSh
eletto AP
29/10/1974 26/12/1978 riconfermato
13°
Mehmet Shehu (VII) PPSh
eletto AP
26/12/1978 17/12/1981 suicida
14°
Adil Ēarēani (I) PPSh
-
17/12/1981 14/01/1982 ad interim
15°
Adil Ēarēani (II) PPSh
-
14/01/1982 23/11/1982 assunzione
16°
Adil Ēarēani (III) PPSh
eletto AP
23/11/1982 19/02/1987 riconfermato
17°
Adil Ēarēani (IV) PPSh
eletto AP
19/02/1987 22/02/1991 dimissioni
18°
Fatos Thanas Nano (I) PPSh (governo provvisorio)
Presidenza (3)
22/02/1991 04/05/1991 dimissioni

Note

(1) Presidente del Consiglio Antifascista di Liberazione Nazionale (governo provvisorio)
(2) Presidente del Governo Democratico d'Albania-Qeverija Demokratike e Shqipėrisė (riconosciuto nel 1945 da Gran Bretagna, Francia, Stati Uniti, URSS, Jugoslavia, Bulgaria e Ungheria)
(3) Il 20 febbraio 1991 Ramiz Tafė Alia, assumendosi pieni poteri presidenziali, destituisce il gabinetto di Adil Ēarēani, istituisce il Consiglio Presidenziale composto da: Kiēo Blushi, Minella Dalani, Kleanthi Koēi, gen. Haxhi Lleshi, Rexhep Kemal Mejdani, Xhenet Muēo, Fatos Thanas Nano, Lefter Xhuveli; e nomina Fatos Thanas Nano, Presidente del Consiglio Provvisorio dei Ministri

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜

Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 56
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi