FADIL SHYTI: Poezi

Shko posht

FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:29 pm

DHEMBJE KRENARE

Ka koh q gjendem n kujtime-pikllime,
Udhtoj e udhtoj rruzullit toksor,
Pr ngushllime, pr gjakun e derdhur arbror;
N do vatr shqiptare.

Ta ndaj:

Me t gjith, e pr t gjith,
Dhembjen krenare!

Dhembjen ta kthejm n forc!
Forcn n Unitet Gjithkombtar!
E ta ribashkojm, lulzojm Shqiprin Etnike,
Pr t ciln ran zemrat heroike!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:30 pm

MALLNGJIM
Ku ka respekt dhe edukim, ka forc dhe bashkim!

…sht nat von, m merr mallngjimi,
Pr odat tona dikur; aty ku bhej bashkimi,
Mblidheshin burra me vepra heroike,
Kndoheshin kng t lashta epike!

Motrat dhe grat tona krenare,
I mbanin odat me bujarin shqiptare,
Si Zanat e malit, nderonin pa pushim…
Me pritjen bujare plot edukim!...

Dftoheshin - trajtoheshin, ide t larta!
Prball armiqve si t qndrojm,
Me beslidhjen e madhe shqiptare!
Trojet tona si ti ribashkojm!

E fillonte fjaln plaku,
E prfundonte i riu…
Logu i burrave, e hapte fjal-valn'
T hiqej qafet okupatori shkja-ziu!...

Odat tona, dikur kshtjella,
Rrnonin shtete armike,
Me ide - bukur t thella…
Krijoheshin komitete!…

Komitete shptimi,
Prhapnin rreze lirie,
Nga kullat tona…
T hiqeshin ato re t zeza,
R o b r i e!

Kudo n trojet shqiptare,
E patn qndresn e kishin folen,
Shqiptarve ua rritn shpresn,
Armiqve ua bn ben!

Kan kaluar vite, shekuj do vin,
Histori jona me rrebeshe,
Nga kto baza popullore,
E mbajti t fort Shqiprin!

Suedi, 30.05.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:30 pm

KRIME N VLLAVRASJE!

Krimi n vllavrasje,
Po bn krdin!
Sepse, tani nuk udhheq,
"Si mos m keq"!
Enver Shqiptari, me Partin!
Tani, shqiptart e kan br,
Krejt t natyrshme,
Si tymin - tragjedin!
Jan t "lumtur" se:
Q si faculetn t shkretn:
E kan futur kta fatzi n gji - “demokracin”!
Hiq, "mos t ndalen"!
Ve ta hedhin "vallen"!
Ve, le ta votojn e rizezojn;
Deri n amshim, n vetshkatrrim;
Salo Zin!
Katunde, qytete e dete:
Si Bajlozi po i lan n gjak...
…Dhe, nga froni mavi -zi;
Nuk po tundet aspak!…

Suedi, 6.06.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:32 pm

(Shokut tim t ilegales, Rexhep Ahmetit)

Nga vitet 70-ta, n ball t furtuns,
Nga malet e Shals Heroike!
Qndron si burrat e kombit,
Besnik i Shqipris, lufton ndr vite!...

U takuam n rrugn e drits,
Nj nat t stuhishme von!
Si vet jeta jon, nat e pafat...
Duke pritur nj dit t agon!

Kur jam pran teje, i thyej rrufet,
Kur je pran meje, ke forca t reja...
Armikut ia kemi br fora prjet,
T mposhtet e vjetra , t fitoj e reja!

Na mungoi koromania e that,
Na munguan lapsat me fletore,
Por, nuk na munguan; besa as qndresa,
N stuhi npr nat, deri n fitore!

Vshtrimet tuaja thoshin shum!...
Edhe kur heshte, fole nmeditim,
Me ty e kam pritur astin m t lumtur,
Pa frik t hidhem n aksione, pr ribashkim!

Jeta, qenka enigm e sert!...
Jeta qenka, me lumenj befasi:
Njeriu fatziu, nga derti n dert...
Po u ndaka fizikisht, nga vllezrit e tij!

Na ndajn detet dhe malet!...
Por, na bashkojn qielli me tokn,
Na bashkojn kurdoher, me nder,
Kujtimet, sulmet, idealet!

Tani, koha npr bot:
Thon, paska marr ngjyrime t reja,
Por, ne as dje as sot,
Nuk jemi mashtruar as ndalojm n beteja!

E kemi zgjedhur rrugtimin me krenari!...
Nuk do t jemi t qet, prjet!
Pa arritur n cakun ton, hert a von:
Pa e br si e duam, nj Shqipri!

Suedi, M 12. 07.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:33 pm

ISHA DHE JAM ME TY!
(Shokut tim t ilegales, Ramadan Pllans)

Kuvendoja dhe veproja me Ty,
Kur titistt iknin si minj prej teje!
Jo, nuk t desha pr pasuri,
Por kishe dhe ke:
Ideale, drit- rrufeje!

Suedi, M 20 .06.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:34 pm

ISHA DHE JAM ME TY!
(Shokut tim t ilegales, Ramadan Pllans)

Kuvendoja dhe veproja me Ty,
Kur titistt iknin si minj prej teje!
Jo, nuk t desha pr pasuri,
Por kishe dhe ke:
Ideale, drit- rrufeje!

Suedi, M 20 .06.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:35 pm

GEGOTOSKT!

Jemi verioro -jugor,
Jemi lindoro -perndimor ,
Me mendje dhe zemr,
ARBROR !
Ne, bije bija, t ktij fisit,
T dashuruar sa malet e prgjakura,
Dhe, sa toka jon e coptuar,
Pas Flamurit dhe Plisit!
Prandaj, betohemi:
O, do e bjm nj Shqipri n Ballkan,
O pr Ballkanin dhe Evropn,
Kurdoher, do t jemi vullkan!

Suedi, M 5. 07.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:35 pm

PSE IKN PLLUMBAT BLU?!

Ikn pllumbat nga ballkoni,
Sepse, krisa me got…
E drguan revoltn time,
Kudo npr bot!
Pllumbat,nuk qndrojn aty...
Ku dgjohen krisma...
Aty,vshtrojn vetm shqiponjat ,
Sepse, duan heroizma!
Shqiponjat duan oshtima,
Pllumbat duan qetsi,
Jetojn, jet moderne, qyqare,
Shqiponjat duan krisma- liri!…
Duan, jet lirimtare!

Suedi, M 5. 07.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:36 pm

HIMN ME HESHTJE MORDI!

Himni i “flamurit” prars “kosovar”, mimikzon:
Hej! Druzhe Sollana, po na sundon,
Prijatelj Slloba n varr po gzon!
Se “shiftar - kosovari”, flamurin shekullor-arbror ,
Dhe himnin e tij po e ndrron!...!
Me pasardhsit e mi, shpirt-zi, po dialogon..
Kosovn, vet po e ricopton!
Heshtin, Prishtina dhe Tirana!
Tmerrohen Prizreni dhe Shkupi!
Zemrohen Ulqini dhe Janina!
Presheva, po rnkon me pshertima!
Krcnojn dhe festojn,
Brukseli dhe Beogradi!
Serbve, srish- shumfish...
Po ju buzqesh fati!

Suedi, M 11.06.200 (Ditnata, kur parlamenti kukull i Kosovs, e aprovoi e rikonfirmoi- tradhtin kombtare; duke br ndryshimin e flamurit dhe t himnit shqiptar; e pranoi me turp himnin qyqar, me tinguj t huaj, me heshtje mordi, t ashtuquajtur, ”Evropa”!

- Sa mir u shkon ky “flamur” me kt himn, kufomave t gjalla!...

Sqarim, fj. t huaja:

1. Hej! -suedisht, Tungjatjeta!
2. Druzhe- serbisht, shoku,
3. Prijatelj- serbisht, miku .

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:36 pm

ME JU!

Nga ky gjysm shekulli jet,
Furtun e krajata, vrtet;
Nga valzimet q mi solli jeta- koha....
Me t gjitha..., u ngopa!...
Por, me ju o vllezr e motra...
Nuk u ngopa kurr!....
Me ju q:
U burgosm, u plagosm dhe u vram;
Pr Shqipri, liri dhe flamur!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:37 pm

AKUZ RENEGATVE!

Akuz renegatve t vjetr e t rinj,
Akuz renegatve faqezinj!
Po ju mallkoj pamshir, nga Suedia,
Ashtu si do ju mallkoj prjet, Shqipria!

...Kurr se kam besuar,
Se do t dilni nga lumi,
Kaq t etur , kaq dshtuar...
Kaq frikacak, kaq t mashtruar!

Ishit krenaria, tani jeni turpi,
Ishit lavdia, tani jeni pendimi…
Ishit stuhia, tani jeni nnshtrimi,
Shqipri, po ju mallkon nga dshprimi!

Kurr se mendoja, se jeni kaq t gjor,
Kurr se mendoja, se kshtu do bheni hor!
Ju, q ishit vigan me arm n dor,
Tani po pruleni si qyqet, nga t huajt mizor!

Ju q e harruat betimin e liris,
Ju, q e mohuat ribashkimin e Shqipris,
Ju q e shkelt drejtsin shqiptare,
Jeni br vegla t Evrops vrastare!

Dje bhej zhurm, pr Kosovn avnojane!
Tani bhet zhurm, pr Shqiprin evropiane!

...Ah! Njsoj po mprehen thikat:
Po pranoni ricoptime, viseve t ksaj ane...
Pa hezitim po nnshkruani tradhti:
E hoqt Flamurin shekullor, po prani Shqipri!

... Dhe, nga kombi yn, po „shpikni“ dy kombe,
Po prgatisni pr brezni, vuajtje dhe kobe!
Por, kot e keni or zuzar,
Jo! Nuk , jepet leht, kombi shqiptar!

Jo! Kurr nuk dorzohet Shqipria,
Sepse, ka dhe do t ket, bije bija,
I dalin n mbrojtje kur i thrret liria,
Do bien me turp, armiku dhe tradhtia!

Kot e keni ! O dhelparak o gjarprinj,
Na vini vrdall, me dinakri e mizori,
Nga qielli deti dhe toka...
Fort mir ju njohim kush jeni:

...Prandaj, dhe fundin, o shpirtzinj!..
Sot o nesr...
Me tmerre dhe turpe do ta keni!
Ju, q horrat e Shqipris jeni!


Suedi, M 8 .07.2008

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: FADIL SHYTI: Poezi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi