» E VĖRTETA SHKRUHET EDHE PĖR SĖ GJALLI, JO VETĖM POST MORTE

Shko poshtė

» E VĖRTETA SHKRUHET EDHE PĖR SĖ GJALLI, JO VETĖM POST MORTE

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:46 pm

ME SHKAS

*** “Nėse ke arsye mė “vajto” derisa tė jem gjallė, se kur tė vdes bėhet ca vonė, sepse njerėzit e pandėrgjegjshėm, interesxhinj, shfrytėzues dhe pėrfitues tė rendeve, tė kohėve dhe tė regjimeve tė ndryshme poltiike “sipas motit ktheje gėzofin”, edhe mund tė kenė manipuluar me tė VĖRTETĖN HISTORIKE tė heronjve dhe tė dėshmorėve tė KOMBIT dhe tė ATDHEUT SHQIPTAR, ashtu sikurse rasti konkret i Sali Berishės (ish-kryetar i Republikės sė Shqipėrisė, dhe, tani kryeministėr i qeverisė shqiptare), i cili, heronjtė dhe dėshmorėt e kombit tė Shqipėrisė Socialiste, sė bashku me kryetarin e saj, Enver Hoxha, i degradoi dhe zhvarrosi pėr sė vdekuri me “eskavatorin demokratik” mafioz, dhe nė vend tė tyre, “heronj” dhe “dėshmorė” tė kombit i gradoi dhe i shpalli fashistėt e dikurshėm kėmishazinj tė “Gjeneralit tė ushtrisė sė vdekur” tė Benito-Duēe Musolinit.

Ndaj, kur ėshtė fjala pėr tė pohuar dhe pėr tė shkruar tė vėrtetėn reale dhe objektive, nėse na jepet rasti, atėherė, kėtė, duhet ta shkruajmė vetė, e jo, kėtė ta “lėmė pėr nesėr”, qė nė mėnyrė tė falsifikuar ta shkruajnė tė tjerėt pėr ne dhe pėr Shqipėrinė e ribashkuar, ashtu sikurse iu konvenon, dhe iu pėlqen interesave tė tyre tė “xhepit” dhe tė “shtetit” tė personalizuar dhe tė dekretuar mafioz shtypės dhe shfrytėzues, sikurse qė ėshtė shteti “demorkatiko-socialist” i kamarilės berisha-nano-meta -rama etj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: » E VĖRTETA SHKRUHET EDHE PĖR SĖ GJALLI, JO VETĖM POST MORTE

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:46 pm

Adem Demaēi-hero i gjallė!

Heronjve dhe patriotėve kombėtarė shqiptarė [SIKURSE ĖSHTĖ BACA ADEM DEMAĒI), veprat dhe meritat e tyre tė jashtėzakonshme kombėtare dhe atdhetare shqiptare, duhet t’u kėndohen dhe, t’u njihen pėr sė gjalli, jo post festum vetėm pėr sė vdekuri, siē e kemi ne shprehi dhe zakon (t’i “vajtojmė” me psherėtima dhe me dhimbje tė vonuar disavjeēare a disashekullore), sepse ekziston rreziku qė “kronikėt”, pubicistėt, historianėt dhe politikanėt e kohės, t’i kenė shtrembėruar dhe falsifikuar faktet historike, veprat dhe meritat e tyre ( me deklarata, me intervista dhe me pėrralla tė trilluara tė dėshmitarėve, ose tė politikanėve tė rremė tė kohės), ashtu siē ka ndodhur paraprakisht nė historinė tonė kombėtare shqiptare dhe tė Shqipėrisė Etnike, dhe, fatkeqėsisht, siē po ndodh, edhe sot, njė fenomen i tillė i shėmtuar me “harresėn” dhe me shpėrfilljen e disa nga figurat mė tė ndritshme kombėtare shqiptare.

Sa mė sipėr, pėr mua dhe pėr kombin shqiptar, ėshtė fatbardhėsi, kur iu kėndojmė, edhe heronjve tė gjallė, sikurse ėshtė BACA ADEM DEMAĒI, i cili, jo vetėm se e ka pėrmbushbur, por, edhe e ka tejkaluar DETYRĖN DHE OBLIGIMIN E TIJ NDAJ KOMBIT DHE ATDHEUT SHQIPTAR. Mirėpo, nuk di, ne, a e kemi vlerėsuar (ende pėr sė gjalli) si duhet, dhe nė mėnyrė tė peshuar dhe tė gjithanshme veprėn dhe meritat e jashtėzakonshme KOMBĖTARE SHQIPTARE tė BACA ADEM DEMAĒIT- MANDELES SĖ EVROPĖS?

Prof. Dr. Mehdi HYSENI

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: » E VĖRTETA SHKRUHET EDHE PĖR SĖ GJALLI, JO VETĖM POST MORTE

Mesazh  Nimfa prej Tue Jul 15, 2008 4:47 pm

S Q A R I M

RRETH ARTIKULLIT ME TITULL “OBLIGIMIN NDAJ KOMBIT DHE ATDHEUT E KANĖ PĖRMBUSHUR VETĖM DĖSHMORĖT E KOMBIT...!”, TĖ SHKRUAR NGA GAFURR ADILI, ZĖDHĖNĖS I FBKSH-SĖ, publikuar nė disa masmedia elektronike shqiptare nė muajin maj tė vitit 2008.

I lartnderuar, i respektuar dhe, i paharruar vėlla, bashkidealist dhe bashkatdhetar i shquar i Kombit shqiptar dhe i Shqipėrisė Etnike, Mr. Gafurr Adili,

Pasi qė e lexova me vėmendje tė posaēme artikullin tuaj reagues kundėr shkrimit tim me titull “ NDĖR LIDERĖT POLITIKĖ TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE, VETĖM KRYETARI I FBKSH-SĖ, ADIL GAFURRI I PARI , MĖ 2002, PAT REAGUAR KUNDĖR NDRYSHIMIT TĖ SIMBOLEVE KOMBĖTARE SHQIPTARE NĖ KOSOVĖ”, tė publikuar nė disa masmedia elektronike shqiptare (www.dervina.com dhe www.shqiperiaebashkuar.org, www.floart-press.blogspot.com/2008/05 etj.), pėr hir TĖ SĖ VĖRTETĖS, qė tė mos krijohet ndonjė keqkuptim, dilemė, apo dyshim i panevojshėm mes nesh, si dhe pėr hir tė informimit tė drejtė dhe objektiv tė opinionit publik politik shqiptar dhe, atij ndėrkombėtar, e shoh tė arsyeshme dhe, tė domosdoshme, qė t’i them disa fjalė sqaruese pėrkitazi me artikullin tuaj reagues qėllim mirė njerėzor, vėllazėror, kombėtar dhe atdhetar tė vėllaut dhe tė shokut tim tė idealit, Gafurr Adili.

Sė pari, i bashkohem mendimit tuaj, se artikulli im i pėrkushtohet Gafurr Adilit, dhe tė gjithė heronjve tė gjallė dhe, heronjve dėshmorė, tė cilėt i kam theksuar me emėr dhe me mbiemėr (natyrisht, qė nuk kam pasur mundėsi, as hapėsirė, qė t’i pėrmendė tė gjithė, por vetėm disa kryesorė prej tyre, gjė qė kjo nuk do tė thotė se, autori i ka harruar, apo “mėnjanuar” heronjtė dhe dėshmorėt e tjerė tė kombit dhe tė atdheut shqiptar) se ēfarė rruge dhe, ēfarė shembulli pozitiv konret, duhet tė ndiqet pėr artikulimin dhe pėr jetėsimin e interesit kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Sė dyti, nė asnjė rresht tė artikullit tim nuk bėhet fjalė se si, dhe nė ēfarė stadi Gafurr Adili dhe, tė tjerėt “e kanė pėrmbushur, apo jo obligimin e tyre kombėtar dhe atdhetar”. Kjo prerje historike vlerėsuese se, kush e ka, apo nuk e ka pėrmbushur “obligimin historik kombėtar dhe atdhetar”ndaj kombit dhe atdheut shqiptar, nuk ka qenė objekt shqyrtimi i artikullit tim, por KAM NĖNVIZUAR me tė drejtė, se si duhet ndjekur SHEMBULLI KONKRET POZITIV i Gafurr Adilit, dhe i tė gjithė patriotėve tė tjerė, tė pėrmendur nė shkrimin tim tė theksuar.

Sė treti, pse nė veēanti shkrimi im i ėshtė dedikuar konkretisht Gafurr Adilit, sepse, siē kam theksuar nė bredninė e artikullit, ai ishte shembulli i vetėm konkret nga liderėt dhe kryeliderėt e tjerė politikė shqiptarė, i “cili SI PATRIOT I PALĖKUNDSHĖM DHE BESNIK I FLAMURIT DHE I RIBASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR, ME KOHĖ (DHJETOR 2002) DHE, BOTĖRISHT, HUDHI POSHTĖ ĒDO MANIPULIM , ĒDO MASHTRIM DHE ĒDO ALTERNATIVĖ TĖ FLAMURIT KOMBĖTAR SHTETĖROR TĖ SKENDERBEUT-ISMAIL QEMALIT. - Tė lumtė Gafurr Adili, kjo ėshtė largpamėsia politike, dashuria e zjarrtė dhe devotshmėria konsekuente ndaj MBROJTJES SĖ INTERESIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ GJITHĖ KOMBIT SHQIPTAR DHE TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE!”(www.floartpress.com,29 ,maj 2008).

Sė katėrti, ja shembulli konkret pse edhe ky artikull imi me arsye tė qėndrueshme dhe tė pa kundėrshtueshme, i ėshtė pėrkushtuar direkt vėllaut dhe shokut tim tė idealit, Gafurr Adili, i cili qysh para 6 vitesh, nuk ka pranuar, e edhe sot, nuk pranon asnjė ndryshim tė simboleve kombėtare shqiptare. Ja, kėshtu: “ veproi kombėtarisht dhe politikisht si patriot dhe si burrė kombi dhe shteti i Ribashkimit tė Shqipėrisė Etnike, kryetari i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH), Gafurr Adili ngase qė nga mosha rinore, e kishte kuptuar drejt AMANETIN HISTORIK, KOMBĖTAR DHE ATDHETAR TĖ PAVDEKSHĖM TĖ SKĖNDERBEUT, TĖ ABDYL FRASHĖRIT, TĖ ISMAIL QEMALIT, TĖ ADEM DEMAĒIT DHE TĖ ADEM JASHARIT SE: “ Miku mė i ngushtė i patriotit tė vėrtetė ėshtė ATDHEU...pastaj vijnė tė tjerėt.”(“Albania”, 28 Nėntor 1918, citati i cituar nė veprėn e Gafurr Adilit me titull: “ Nėna mė lindi, Shqipėria mė rilindi”, Arbėria, Tiranė, 2006,f.5).

Si nė shembullin e parė, ashtu edhe nė tė dytin, autori nė asnjė fjali nuk ka vlerėsuar se nė ēfarė shkalle, Gafurr Adili “ e ka pėrmbushur obligimin e tij ndaj kombit dhe ndaj atdheut”, por pėrmes tyre ka pasqyruar tė vėrtetėn njerėzore, kombėtare, politike dhe atdhetare shqiptare se si duhet tė ndiqet rruga dhe shembulli konkret i Gafurr Adilit pėr pėrmbushjen e amanetit kombėtar atdhetar shqiptar sipas paradigmės sė ndritshme historike dhe patriotike tė heronjve tanė tė gjallė dhe tė rėnė shqiptarė.

Sė pesti, nėse kėto argumente tė pakundėrshtueshme janė flertuese dhe tė pameritueshme, atėherė , mund tė pranohet ky kundėrargument i Gafurr Adilit, i shprehur nė artikullin e tij, kur pohon se : “Kėto ditė mė rastisi qė, nė disa web-faqe interneti, tė lexoja njė shkrim, tė cilin pėrgjithėsisht ma kishit kushtuar mua tė gjallit, gjė qė aspak nuk mė pėlqeu, prandej edhe vendosa qė vėllazėrisht tė tė drejtohem me kėtė shkrim, tė cilin edhe jo rastėsisht e titullova: OBLIGIMIN NDAJ KOMBIT DHE ATDHEUT E KANĖ PĖRMBUSHUR VETĖM DĖSHMORĖT E KOMBIT...!”(www.floartpress.com,29 ,maj 2008).

Mirėpo, nėse kuptohet dhe interpretohet drejt dhe, nė mėnyrė objektive, ky titull i shkrimit tim: “ NDĖR LIDERĖT POLITIKĖ TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE, VETĖM KRYETARI I FBKSH-SĖ, ADIL GAFURRI I PARI , MĖ 2002, PAT REAGUAR KUNDĖR NDRYSHIMIT TĖ SIMBOLEVE KOMBĖTARE SHQIPTARE NĖ KOSOVĖ”(Shih: Po aty, www.floartpress.com, 29.05.2008), si dhe brendia vlerėsuese e “Parathėnies sime me nėntitullin e cituar nė gazetėn “Albania”, 28.XI.1918: “ Miku mė i ngushtė i patriotit tė vėrtetė ėshtė ATDHEU...pastaj vijnė tė tjerėt.”, me tė cilėn hapet libri i Mr. Gafurr Adilit me titull: “Nėna mė lindi, Shqipėria mė rilindi”, “Arbėria”, Tiranė, 2006,f.5-20), atėherė, del krejtėsisht e qartė se, Gafurr Adili, duhet tė jetė pajtuar me vlerėsimet e mia se, tė gjithė ata qė e duan atdheun dhe kombin shqiptar, si dhe ribashkimin e tyre nėn “ombrellėn” e Shqipėrisė Etnike, atėherė duhet ta NDJEKIN TĖ NJĖJTĖN RRUGĖ TĖ NDRITSHME LIRIDASHĖSE KOMBĖTARE DHE ATDHETARE SHQIPTARE TĖ GAFURR ADILIT tė gjallė, dhe tė heroit tė gjallė Adem Demaēi, si dhe tė gjithė heronjve dhe dėshmorėve tė tjerė tė rėnė nė altarin e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Shqipėrisė Etnike.

Sė gjashti, sa pėr koēi xoxė dhe pėr koēo danajt, nuk kam nevojė se ē’ tė flasė mė tepėr, se atė ēfarė e kam pohuar paraprakisht pėr gjithė sojin e tyre pozitiv apo negativė, atė do ta vlerėsojė historia e Shqipėrisė Etnike nė tė ardhshmen.

Sė shtati, Vėllaut tim tė idealit, Gafurri Adili, mund t’i mos ketė pėlqyerė vlerėsimi im lidhur me rrugėn dhe me shembullin e tij patriotik kombėtar dhe atdhetar, por kjo, nuk do tė thotė se, tėrė atė qė e kam shkruar pėr tė (jo vetėm nė “Parathėnien e librit tė tij “Nėna mė lindi, Shqipėria mė rilindi”,Arbėria, Tiranė,2006, f.5-20, pėr tė cilėn, autori nuk ka pasur asnjė vėretje, si dhe nė artikullin e theksuar timin, tė cilin nuk e ka pėlqyerė, pėr shkak tė modestisė sė tij njerėzore dhe kombėtare) qė nga viti 2002 e deri mė sot (2008), ėshtė NJĖ VĖRTETĖ E MADHE DHE PAKUNDĖRSHTUESHME, tė cilėn nuk mund ta mohojė askush, prandaj, as vėllau im i idealit , Gafurr Adili, pavarėsisht nga fakti i tij, i theksuar i paqėndrueshėm, se nuk paska dėshirė, qė rruga, shembulli dhe vepra e tij e ndritshme atdhetare, tė vlerėsohet “pėr sė gjalli”. Pėr mendimin tim, ky ėshtė gabim i papranueshėm, sepse Zoti mos e dhashtė, ne nuk mund tė presim derisa tė “ndėrrojė jetė” Gafurr Adili, e pastaj, tė derdhim “lotė krokodili”, se ai ka qenė burri i mirė, patriot dhe shqiptar i urtė, sypatrembur dhe vizionar i shquar , sepse e ka ndjekur rrugėn e drejtė pėr ēlirimin, pavarėsimin dhe ribashkimin e kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Sė teti, ashtu siē jeni shprehur : “... shkrimin, tė cilin pėrgjithėsisht ma kishit kushtuar mua tė gjallit, gjė qė aspak nuk mė pėlqeu...”(www.floartpress.com,29.05.2008), e drejtė e Gafurr Adilit ėshtė ajo, qė tė mos i ketė pėlqyerė SHKRIMI IM, por, ajo, ēfarė, unė e kam shkruar dhe vlerėsuar, ėshtė E VĖRTETĖ E SAKTĖ, dhe e parrėzueshme nė ēdo aspekt tė kėndvėshtrimit etik, politik, kombėtar dhe patriotik, sepse brendia e saj flet pėr rrugėn dhe pėr shembullin karakteristik konkret tė dalluar, se si duhet dashur, si duhet dėgjuar, si duhet sakrifikuar, si duhet punuar, si duhet vepruar dhe, si duhet kontrubuar pėr tė mirėn, dhe pėr tė nesėrmen e ndritshme tė ēėshtjes sė ēlirimit, tė mėvetėsimit dhe tė ribashkimit tė gjithė kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan.

Sė nėnti, edhe njėherė, duhet tė nėnvizoj se, artikulli im i theksuar, i cili nuk i ka pėlqyer vėllaut dhe shokut tim tė idealit kombėtar dhe atdhetar shqiptar, Gafurr Adili, nė asnjė rresht nuk ka trajtuar “bilancin” shekullor tė ndonjė periudhe tė caktuar kohore se kush, dhe, se cilat gjenerata tė dėshmorėve dhe tė heronjve shqiptarė “i kanė pėrmbushur obligimet ndaj kombit dhe atdheut shqiptar”, por flet vetėm pėr rrugėn dhe, pėr shembullin, qė duhet ndjekur nga brezat e sotėm, dhe tė nesėrm drejt rrumbullakėsimit tė kėtij objektivi dhe synimi shekullor gjithėkombėtar, shtetėror dhe atdhetar shqiptar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: » E VĖRTETA SHKRUHET EDHE PĖR SĖ GJALLI, JO VETĖM POST MORTE

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi