SHKA"Abetarja" nga Hanoveri

Shko poshtė

SHKA"Abetarja" nga Hanoveri

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Aug 12, 2008 6:06 pm

SHKA"ABETARJA"NGA HANOVERI VAZHDON RADHITJEN E SUKSESEVE


SHKA"ABETARJA" nga Hanoveri i Gjermanisė sa ka pėrmbushur njėvjetorin e formimit tė saj,kurse sukseset qė i ka shėnuar gjatė kėsaj kohe janė premtuese.Pas debytimit tė suksesshėm nė Festivalin e Berlinit nė nėntor tė vitit tė kaluar,anėtarėt e zellshėm tė kėsaj shoqėrie u paraqiten edhe disa herė tjera para bashkatdhetarėve tanė nė disa qytete tė Gjermanisė,si nė Hanover,Braunshweig,Osnabrück etj...Anėtarėt e kėsaj Shoqėrie Kulturore Artistike janė tė tė gjitha moshave,qė nga fėmijėt parashkollor,nxėnėsit e shkollės fillore dhe asaj tė mesme,studentėt,tė rinjtė dhe pak sa mė tė moshuarit.

z.Isa Mjeku,nėnkryetar dhe udhėheqės artistik i SHKA"Abetarja" na tha se qėllimi i formimit tė kėsaj shoqėrie ishte tubimi i fėmijėve,tė rinjėve dhe bashkatdhetarėve tanė rreth njė subjekti kulturor pėr tė pasur mundėsi tė shprehin talentin e tyre.Ne kemi disa anėtarė tė mrekullueshėm,tė cilėt kultivojnė folklorin tonė burimor dhe traditat tona kombėtare,kurse me kėtė rast do tė dalloja:Ilmi Korpuzi,Elheme Rama,Selim Kastrati,Arif Selaci,Muhamet Selaci,EnverMjeku, si dhe tė rinjtė:Arbane,Besarte e Egzon Ramaj,Kaltrina,Mėrgim e Lila Mjeku,Egzon e Era Rama,Valmira Mjekun,Saranda Kastratin etj...Kemi edhe shumė tė rinjė tė cilėt kanė shprehur dėshirėn tė zhvillojnė aktivitetin e tyre nė kuadėr tė"Abetares".Ne jemi tė hapur pėr tė gjithė,prandaj ftojmė tė rinjtė dhe bashkatdhetarėt tanė nė Hanover e rrethinė qė prirjen dhe talentin e tyre ta shprehin dhe ta kultivojnė nė SHKA"Abetarja.Tė gjithė do tė jenė tė mirėpritur,thotė nė fund tė bisedes z.Isa Mjeku.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi