KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:27 am

KRENARIA DHE PIKĖLLIMI
Adem berisha
U lind mė 03. 05. 1948. nė fshatin Gjyrgjevik tė Madh tė komunės sė Klinės. Rjedh nga njė familje e varfėr fshatare prej babės Zeqė dhe nėnės Fazile. Kjo ishte njė familje e varfėr fshatare por shumė e paster pėr nga ideali dhe pėrkushtimi kombėtar. I ati i autorit Zeqė Ramadani ishte kinse i mobilizuar si partizan nė luften e dytė botėrore por nė vend tė kėsaj pėrjetoi marshin famkeq e pėr shumė kėnd edhe tragjik – ate drejt masakres sė Tivarit tė 1945-tės bashkė me disa bashkėfshatarė tė tij si Jusuf Mangjolli, Prekė Martini, Tafil Bajrami e tė tjerė. Kjo njėsi pati fatin t’i shpėtonte masakrės sė Tivarit si njėsi plotėsuese a arradhave partizane tė Dalmacisė dhe Istres e duke iu falenderuar disa oficerėve kroatė tė cilėt e tėrhoqen drejt destinimit. Pas kėthimit nga Istra nuk shkoi shumė kohė dhe vie e dyzet e shtata famkeqe nė dimėrin e egėr tė sė cilės ai bashkė me tė vėllanė Rexhep Ramadanin dhe birin e vėllait Mus Rexhepin gjėnden tė lidhur pėr kumbullat e Sali Gjokės pėr tri javė rresht e pėr tė treguar se ku gjėndet Ukė Sadiku, Qazim Bajraktari i Ostrozubit dhe biri i vėllait tė tij Halil Sadria tė cilėt ishin pjestarė tė organizatės patriotike tė Ballit kombėtar. Kjo zgjatė gjerė mė daten 17. 02. 1947. kur tė pėrmendurit bien nė pritė dhe tradhtisht vriten nė fshatin Sferkė tė Gashit, nė avlinė e dhėndėrrit tė Ukė Sadikut – Sokol Dinit. Kėshtu gjendja shėndetėsore i keqėsohet edhe mė tej ndėrsa nė janar tė vitit 1954 nė moshen 40 vjeēare vdes duke lėnė mbrapa nėnen Shahen, bashkėshorten Fazilen, Ademin 6 vjeēar dhe Shabanin 1 vjeēar. Ēka tė flitet pėr jeten qė pastaj kanė bėrė kėta bonjakė tė cilėt pas tri vitesh mbeten nė pėrkujdesjen vetem tė nėnės Fazile qė kishte mbetur e vej nė moshen 32 vjeēare dhe e cila jetoi gjer mė 17. 02. 2007. Autori nė kushte gati tė pa para varfėrie vazhdoi mėsimet pranė shkollės fillore “Zejnel Hajdini” nė Ujmirė dhe pėrkundėr gjithė vėshtirėsive, u dallua ndėr nxėnėsit mė tė mirė tė shkollės. Qysh nė shkollė fillore ishte anėtar i grupit letrar tė shkollės, atij dramatik dhe atij muzikor. Pas pėrfundimit tė shkollės fillore me sukses tė shkėlqyeshėm u regjistrua nė shkollen normale atėherė “Silvira Tomazini” e cila pas ardhjes sė Ahmet Malokut pėr drejtor ndėrroi emėrin nė “Hasan Prishtina” nė Mitrovicė. Edhe kėtu u dallua si nxėnės i mirė dhe nė fund bashkė me shokėt Jashar Musliun nga Likofci, Jemin Kurtin nga Shala e Bajgorės dhe Sylė Mulajn nga Joshanica - shokė kėta tė paralelės, pėrfundoi mėsimet nė kėtė shkollė poashtu me sukses tė shkėlqyeshėm. Pėr shkak tė kushteve tė vėshtira ekonomike ishte i detyruar tė ndėrpriste shkollimin dhe tė punonte si mėsues i pakualifikuar nėpėr fshatrat mė tė largėta si nė Gorozhup tė Hasit, Carravranė, tani Gurbardh tė Malishevės, Millanoviq, tani Shkozė poashtu tė Malishevės etj. Nė vitin 1968 pėrsėri kėthehet si nxėnės i rregullt nė kl. e III-tė normale nė Mitrovicė ne tė cilin vit ndodhen demonstratat e nėntorit tė cilat pėrfshinė pothuajse tė gjitha qytetet e Kosovės e poashtu edhe Mitrovicen e nė tė cilat bashkė me shokėt e shoqet e normalės dhe ata tė gjimnazit tė Mitrovicės ishin pjesėmarrės aktivė. Edhe si normalist ia kishte ėndja qė kohė pas kohe tė merrej me shkrime, kryesisht poezi por shumė tė papėrshtatshme pėr kohen. Kėsi soji shpesh kishte dėshirė tė citonte vargjet e Migjenit dhe gjatė ndejave me shokė shpesh thoshte “. . . vetem unė me ju po kėnaqem si fėmija, unė, djepi i juaj, ndoshta edhe varri i juaj”. Mė vonė u punėsua si punėtor i administratės komunale nė komunen e Rahovecit ku u dallua si njė nder punėtorėt mė tė mirė, vlerėsim ky i cili ishte bėrė gjatė mbikqyerjes inspektuese tė kryeinspektorit tė atėherėshėm pėr financa tė Kosovės – Azem Hajdini – Xani, Vibar Hani etj. Mirėpo gjithėnjė e pėrcjellė fati i keq dhe asnjėherė nuk e lėnė tė qetė tė punojė dhe tė krijojė sepse si bir i familjės balliste, konsiderohej i papėrshtatshėm dhe i rrezikshėm pėr bijt e “nėnė Titos e tė bab Partisė” (kėshtu e quajshin ata veten kur nuk mund tė kontrolloheshin), kėshtuqė shumicen e jetės mund tė thuhet se e kaloi si “lepuri nėpėr qenė”. Nė periudhen e vlimeve politike tė viteve tė 80-ta me ngulm demaskonte politiken diskriminuese tė regjimit tė kohės ndėrsa nė vitet 1989-90 ishte mjaft i angazhuar dhe dallohej si aktivist nė kėshillin nismėtar pėr themelimin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės – Dega nė Rahovec. Nė Kuvendin themelues tė Krushės sė Madhe zgjedhet delegat i Kuvendit dhe anėtar i kryesisė sė Degės tė cilin aktivitet e vazhdon pėr vite me rradhė. Poashtu ishte njėri ndėr themeluesit e Sindikatės sė Pavarur tė organeve tė administratės dhe judikatuės sė Rahovecit e mė vonė nga baza delegohet dhe zgjedhet anėtar i Kėshillit Ekzekutiv tė Degės sė administratės dhe judikaturės sė Kosovės pranė BSPK nė Prishtinė. Njėkohėsisht bashkėpunon ngusht edhe me Kėshillin lokal tė pajtimit nė nivel komunal dhe bashkė me udhėheqėsin e mirėnjohur tė kėtij aksioni, tashmė tė ndjerin prof. Anton Ēetta si dhe aktivistėt e kėtij kėshilli e veprimtarėt tjerė tė njohur siē ishin profesorėt e Universitetit tė Prishtinės Rexhep Mehmeti, Muj Rugova, Zekeria Cana, Hajrullah Gorani e shumė tė tjerė, merrte pjesė nė shumė pajtime tė gjaqeve dhe ngatrresave. Viteve tė fundit kohė pas kohe u merret me shkrime-poezi tė cilat i pėrmblodhi nė pėrmbledhjen “Krenaria dhe pikėllimi”. Viteve tė fundit ballafaqohet me sėmundjen famėkeqe tė kancerit nė mushkėri por ende lufton me plot krenari dhe dinjitet me vdekjen. Ėshtė entuziast dhe i pandalėshėm ndėrsa pėr miqėt dhe shokėt ka njė shpirt tepėr dashamirės bile nė poezinė e tij “Sė fundi” nė mes tjerash thot :


“Shokė e miq gjithėkah qė i kam
i pėrshėndes me perkushtim,
uroj qe tė mirė tė jenė gjithėmonė
se kjo jetė ka edhe mbarim.

Pėr tė gjithė shokėt qė bashkė punuam,
tė bardhė e tė zezen bashkė qė e ndamė,
uroj qe tė jenė gjithėmonė fatlumė
kurr nė jetė brenga tė mos kanė”.


Biografia ėshtė marrė me lejen e baces Adem Berisha nga botimi i tij KRENARIA DHE PIKĖLLIMI. Ky liber i dedikohet mbesės sė tij DIELLZA Agron BERISHA nė shenjė dhėmbjeje e pikėllimi tė pashuar me rastin e humbjes tragjike tė jetės sė saj nė moshen rreth njėmbėdhjetė vjeēare, mu atėherė kur sapo filloi ta shijonte ate. Perndryshe, ajo ishte shpirti i shpirtit tė tij.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:30 am

DISA LULE NE FUND
TE LIVADHIT

Nė at livadh qė e pershkova
pėr sė gjėri e pėr sė gjati,
gjithfarė bari nė te takova
sepse i tillė kishte qenė fati.

Nė njė skame migjeniane,
si “lul vocėrri” e pak mė zi,
mezi u rrita n’gji t’njaj nėne
pa e dijtė mirė a jam i rinj.

Nė njė skaj me baltė mbuluar
mezi kėmbėt i nxora dot -
sikur djalli t’mė kish mallkuar
jeta mė shkoi me gjak e lot.

Kur unė dola n’mes t’livadhit,
gjeta bar t’perzier me therra,
lulet koken s’mund ta ngrisnin
keq i shkilnin disa derra.

Vetėm n’fund t’livadhit tė vogel
disa lule tė bukura i gjeta,
kėshtu m’u duk se dola nė koder
por tashmė, kish shterruar jeta.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:31 am

PSE ? dhe PSE ?!

Pse dy sy tė njė koke tė ndahen
kur vetė Zoti s’i ka nda,
pse pėrherė tė derdhin lot,
pse gjithmonė tė rrijnė tue kja?

Pse nė gjak ata tė lahen
pa e pasė as tė vetmin faj?
pse s’ka mjek t’ua sherojė plagėt?-
janė shenjtorė e nuk janė djaj.

Pse njė trup duhet gjymtuar,
pse t’i priten duar e kėmbė?
bukurinė pėr t’ia shėmtuar
pse s’ka babė e pse s’ka nėnė?

Kush kėsaj tė keqeje i kontribuon
tė vetmin trup pėr t’a coptuar,
ai as zotin s’e pranon,
pėr jetė qoftė ai i mallkuar.

Kush nė jetė nuk don tė pendohet
pėr gjithė tė ligat qe ka bā
zoti kurr kėtij mos i dhashtė
vajzė as djalė, moter as vėlla.

Gjithėēka tjerėve qė u ka bėrė
bumerang iu kėthefshin prap,
“tė gjitha kthehen nė kėtė botė”
Zoti i madh do tė merr hak.

Se njai zot qė ėshtė pėr tānė
qė askujt tė keqen nuk ia don,
pjesėt e trupit tė coptuar
pėrsėri, do t’i bashkon.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:32 am

Adem Berisha:

PSE TĖ QUHEM ĒFARĖ NUK JAM

Unė jetoj n’Kosovė
por s’jam kosovar,
i tillė ēfarė mė quajnė
disa nderkombatarė.

Kush kėtė emėr mė imponon
mik i imi kurr s’ka qenė,
as sot tė miren nuk ma don,
don tė mė shtyej ta ndėrroj idenė.

Por ideja e ime s’ndėrrohet
as nder vite as nder shekuj,
pėr ēdo ditė ajo forcohet
si granit edhe si hekur.

Ē’prej dardanėve e der' n’ditė tė sotit
kurdoherė kam qenė shqiptar,
ē’arsye ka qė pas shumė shekujsh
tė mohoj trungun tim kombtar.

Pse pra tė quhem ēfarė nuk jam,
qenien time tė hudhė n’ujė,-
sa tė kenė shqipe nėpėr male
kurr me mua askush s’do tė luaj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:33 am

HOMERIT TĖ SHQIPĖRISĖ

Lum shqiptarėt e lum Shqipėria
pėr nj’at yll qė ua dha zoti,
lakmi i kish kėtij gjithė njerėzia
e kishte shpirtin tė kthjelltė si loti.

Humanist e dijetar,
si At Gjergji ėshtė vėshtirė me le,
mbi tė gjitha atdhetar –
prijetar nė shkencė e fe.

Nga e muar atė energji
aq me forcė ta dojė Shqipėrinė –
kėtė veē zoti mund ta dij
qė i dha Gjergjit madhėshtinė.

Motet ndėrrohen si ā zakoni
por kujtimi vie tu u shtue,
kėngėt e tij tash lirshėm kėndohen
dhe s mund kush mė me i ndalue.

At Gjergj Fishtės tė madhit vėlla
le t’i kėndojmė lavdi pėrherė,
pėr gjithė veprat qe na i dha
si njė engjėll i krishterė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:34 am

Nga babagjyshi
Adem Berisha

SĖ BASHKU PĖR DIELLZEN

Kur duhej ditėlindjen
Diellzės tė ia festonim,
nga tė katėr anėt
miq e shokė vershonin.

Tė gjithė me buzagaz
ate e pėrgėzonin,
t’i bėnte njėqind vjetė
nga zemra i uronin.

Kėnga dhe hareja
nuk kishin tė ndalur,
tė gjithė nga ‘i pėrqafim shpirtėror
nxitonin pėr tė ia falur.

Dhe pėr kėnaqėsinė e tyre
Diellza nuk ngurronte,
vjerėshat mė tė bukura
qe t’ua recitonte.

As nė kėngė e valle
askush kėsaj s’ia shkonte,
tė gjithėve na mahniste
sa bukur ia thonte.

Por ja, iken ato ditė
furishėm qe u festua,
gjithė gėzimi e hareja
nė dhėmbje e lot u shėndrrua.

Ajo nuk zbukuron tash boten
siē bėnte dikurė,
por mendja dhe zemrat tona
nuk do ta harrojnė kurrė.

Sė bashku tash pėr Diellzen
miq e shokė kah janė,
tė gjithė nga ‘i plagė nė zemer
tė pasherueshme e kanė.

Sė bashku tash pėr Diellzen
nė vend qe tė festojmė,
tė flasim e tė shkruajmė
dhe tė qajmė e vajtojmė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:35 am

ZONJES SĖ DHEUT

Ėshtė njė zonjė e rėndė
me forcen e saj magjike,
nė ēastet mė tė vėshtira
shqipėtarėve iu doli mike.

Perbindshėve tė egjer
sllavo-barbarė,
ua theu turinjtė
si asnjėherė mė parė.

I lumtė, kėshtu edhe duhet
askush mė tė mos qaj,
nė mėnyrė qė nė kėto troje
kurr tė mos ketė mė djaj.

Djaj tė kuq si gjaku
qe nė shpirtė e kanė tmerrin,
gjatė gjithė historisė
shqipėtarėt u kanė parė sherrin.

Pėr ne tash lindi dielli,
pėr ne tash zbardhi drita –
si njė Mbretėreshė paqjeje
rroftė e Madhja AMERIKA.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:36 am

Adem Berisha
Titulli i origjinalit
KRENARIA DHE PIKĖLLIMI
POEZI
Qershor, 2007

Ky liber i dedikohet mbesės sime DIELLZA Agron BERISHA nė shenjė
dhėmbjeje e pikėllimi tė pashuar me rastin e humbjes tragjike tė jetės sė
saj nė moshen rreth njėmbėdhjetė vjeēare, mu atėherė kur sapo filloi ta
shijonte ate.
Perndryshe, ajo ishte shpirti i shpirtit tim.


ATDHEUT TIM

Mbijetove furtuna e stuhi,
ngadhnjeve nder shekuj,
tė dua nė zor e nė liri –
Ti ishe dhe mbete, tempull mbi tempuj.

Tė dua, tė dua mbi tė gjitha,
tė dua mė shumė se veten,
tė dua se je djepi im –
nė Ty gjej veē tė vėrteten.

Qielli mbi Ty ėshtė mė ndryshe
nga ai nė mergim,
dielli tek Ti ngrohė mė ėmbel

o i dashuri, Atdheu i im.
Fusha, ara e livadhe
pershkojnė Atdheun tim,
i dua e s’mund t’iu ndahem
sot e gjerė nė amshim.

Malet plot me drunjė,
kullosa e shkėmbinjė
shtrihen si kurora
gjerė nė pakufi.

Lumenjtė e liqejtė
me ujė tė kėthjelltė si loti,
pėr ne dhe vetėm pėr ne
i ka falur Zoti.

Ka gjithėfarė minierash,
energji e gjithėēka tjetėr
qė vėshtirė mund tė numrohen
dhe vehen nė leter.

Djem e vasha tė bukura ka,
petrita e skyftera,
si luleve tė trėndafilit
kėndėshėm iu vie era.

Ka shumė njerėz tė ditur,
shkrimtarė e shkencėtarė,
ka edhe nobelista,
priftėrinjė e hoxhallarė.

Pėr kėto e shumė tė tjera
shkrova e kėndova
e kur e kerkoi koha –
dola dhe luftova.

Jo pse e desha luften
me plot mizori,
po pse u sulmova
mu nga fēinjtė e mi.

Jo pse e dua luften
tė pushtoj tė tjerė,
po pėr tė mbrojtur t’imen
qė e kisha, e do ta kem pėrherė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:37 am

ISHA, JAM DHE DO TĖ JEM

Jam njė bli i madh
dhe kam rrėnjė tė thella,
luleve tė mia tė freskėta
largė iu ndihet era.

I ruaj me fanatizėm
gjithė lulet e mia,
se edhe unė do ec’ pėrpara
si e gjithė njerėzia.

S’erdha nga Karpatet,
jo as nga Rusia!-
po u linda nė kėto troje

o pika nga gjithėsia.
Jam i lashtė sa bota,
rritem n’Arbėri,
kam shumė tė mira tjera
tė gjithė mė kanė lakmi.

por, kam do degė tė prera
me sopatė tė topitur,
m’i kanė prerė barbarėt
pėrherė tė uritur.

mua mė sakatosen
e veten e turpėruan,
por ne do tė shkojmė pėrpara
dhe prapė do tė jemė tė bashkuem.

Gjithėēka pashė e perjetova,
tmerr e krime mbijetova,
vendit shpinen kurr s’ia kėtheva
dhe as emėrin nuk e ndėrrova.

Ruajta gjuhen time,
traditė e kulturė,
nder sfida tė kohėrave
s’u perkula kurrė.

S’zhdukem kurr nga trolli,
t’a dini or barbarė,
shumėherė jam farkuar
dhe kalitur nė zjarr.

E po, deshet ju a s’deshet
o tė mjerėt mėkatarė,
unė mbeta ai qė isha
dhe gjithė do tė jem shipėtar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:38 am

DASMA E LIRISĖ

Eu sa leu dielli o mbi at koder
u hap lajmi-o n’Shkup e n’Shkoder
nga Evropa e n’Amerikė,
nga Azia nė Afrikė,
prej andej n’Australi
se n’Kosovė ka njė risi
i madh e i vogel o janė bė njė
eu kanė nisė luften o pėr Liri.

Eu n’Dukagjin t’Binak Alisė,
u lidh Besa e shqiptarisė,
me ia kėthye pushken Serbisė,
pėr t’a mbrojtė pragun e sh’pisė
si luaj djemtė e Lirisė
tė betuar n’besė tė Zotit
si nė kohen e Kastriotit
si ē’vepruan tė parėt e motit
eu i ranė n’ballė armikut t’sotit

Eu n’at Prekaz tė Ahmet Delisė,
nė ABC-nė e trimėrisė,
nė Piramiden e burrėrisė,
u nis dasma e Lirisė

nen flamurin e Pavarėsisė
iu ndėrruan rrjedhat e historisė
iu kėthye nderi shqiptarisė
grusht i madh iu dha Sėrbisė
eu iu thyen planet o tė Rusisė.

Eu n’Shalė tė Bajgorės sė Boletinit
nė vendlindjen e Isa trimit,
trimit tė Vlorės e gjithė Shqipėrisė
i madh e i vogel o janė que n’kėmbė
ndal Sėrbisė o na i kanė thėnė
Nish, Prokuple na i ke marrė
ke marrė Vranjen me Kurshumli
Ulqin, Plavė edhe Guci
ke cungue at Iliri
na i ke veshė trojet me tė zi
eu tė vraftė zoti me gjithė Rusi.

Eu n’at Grykė tė Llapit tė Bec Sinanit,
digės sė gjallė tė kėtij vatanit,
Shaqir Grishės e trimav’ t’motit
qė u flijuen pėr ditė tė sotit –
si luaj djemtė e malėsisė
dalin n’skenė Yjtė e Lirisė
si nė krahėt tjerė tė shqiptarisė
kundėr tė keqės e padrejtėsisė,
kundėr presė e barbarisė,
kundėr dhunės e mizorisė
tė ushtruar gjithė prej Sėrbisė
eu qysh prej shekujsh tė historisė.

Eu n’ballė t’furtunės – o prinė Zahiri,
Edmond Hoxha dhe Hakifi
sypatrembur si zana tė malit
pėrgjatė Llapit e tėrė Gollakut,
Nerodimės e Karadakut,
Kaēanikut tė Idriz Seferit
pa iu nda kurr fushės sė nderit,
si stėrnipa tė Skėnderit,
si stėrnipa tė Kastriotit,
pa iu tremb pushkės as topit
e bėjnė luften pėr liri tė pop’llit
eu jo pėr poste as tė liga tė sodit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:38 am

LEGJENDA DRENICARE

U lind nė Prekaz
tė Ahmet Delisė
qė tok me Murselin
i dhanė vulė burrėrisė.

U lind nė Drenicen
E Azem Galicės,
tė Shotės e t’Shabanit-
simbole t’sakrificės.

U rrit dhe u edukua
nė frymen e traditės,
mu si e kanė zakon
Trimat e Drenicės.

Nuk i dhimbsej jeta,
familja as pasuria!
Njė pėr te ishte mbi tė gjitha-
Atdheu dhe Liria.

Bėri tė jashtėzakonshmen
pėr tė shtrenjten Liri
vetėm qė Kosova
tė mos mbes nė robėri.

Formoi UĒK-nė
nga lulet e kėtij kombi
vallė, pėr Liri tė Kosovės
e paska falur Zoti?!

Shkjau kėtij prore ia ka friken
po i ka edhe lakmi,
se i tregoi gjithė botės
ē’bėjnė shqiptarėt pėr Pavarėsi.

Prehu i qetė n’Prekaz
O Adem Jashari!
se Ty edhe nė mes tė errėsirės
si yll tė shėndritė varri.

Ti je udhėrrefyes
i gjithė breznive tė reja,
pėr armiqėt e kėtij trolli
Ti prapė do tė shkrepėsh si rrėfeja.

Populli Drenicės,
Kosovės e gjithė Shqipėrisė,
tė ka pėr Legjendė tė kohės
dhe gjithė historisė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:39 am

IDEATORIT TĖ PAVARĖSISĖ

(Kushtuar arqitektit tė pavarėsisė
sė Kosovės – dr. Ibrahim Rugova)

Si granit nė bjeshktė e Kelmendit
lindė e rritė – je edukua,
veē pėr tė mirė tė pokėtij vendit
zoti i madh tė ka krijua.

Me madhėshtinė qė zoti tė fali
atdheut tėnd iu pėrkushtove,
nė vepra tė mėdha asgjė s'tė ndali
Kosovės nėnė prore i ndihmove.

Kurr s'u trembe ti nga armiku
o arqitekti i pavarėsisė,
hallkė e fortė je prej ēeliku
nė zinxhirėt e historisė.
Me shpirtė tė madh prej humanisti
sfida tė rėnda tejkalove,
tė urrejsh ti kurr nuk dijte
kurr njeri nuk ofendove.

Vepra e jote ėshtė e permotshme
brezat kurr s'do ta harrojnė
nė ēdo kremte tė pavarėsisė
me pijetet do ta kujtojnė.

E tash si bora e majės sė malit
kur rrezet dielli mbi te lėshon,
si ēiltėria e kristalit
i pavdekshėm ti lartė qėndron.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:39 am

BIJA E SOVRANIT

E dalė nga gjiri i popullit
dhe Kosova nėnė,
me nderė dhe krenari emėrin
Ushtri ēlirimtare e mbanė.

Me emblemė tė Kosovės nė krah
e flamur Kuq e Zi,
anė e kėnd Kosovės -
lufton pėr liri.

S’e ndal shiu as bora,
s’e tremb gjylja e topit –
tė gjithė janė sypetrita,
mbesa e nipa tė Kastriotit.

Nuk i tremben vdekjes,
nuk i tremben varrit,
luftojnė si luajė
bijtė e Adem Jasharit.

Pėrpara i kanė vu vetit
detyrė tė shenjtė madhore,
Kosoven t’a ēlirojnė –
kėtė tokė tė shtrenjtė arbnore.

Popullit i dhanė besen
kombit iu zotuan –
Flamurin Kuq e Zi
nga dora nuk e lėshuan.

Dhanė gjithėēka nga vetja –
gjakun e rininė . . .
Eu, . . . Zoti i bekoftė ore! -
mbi tė gjitha e kanė Lirinė.

Deshmorėve tė Lirisė
qė ranė pėr tė mos vdekur,
pėrherė do u kėndojmė lavdi
me dashuri, e rrespekt tė paepur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:40 am

DESHMORIT TĖ RĖNĖ

Edhe shqipja e malev’ tona
lakmi tė kishte ty o trim,
ēka ėshtė frika kurr nuk dije
Ti pėr ne je udhėrrėfim.

Si rrufe qė vie prej qiellit,
si vetėtima qė shkrumon,
vdekja jote shumė e herėshme
zemrat tona na i pervėlon.

Jo, pėr ju unė nuk kam vdekur,
nė zemrat tuaja rrėnjė kam shti,
siē kam qenė, i tillė kam mbetur –
tash jam lule nė pėrjetėsi.

Kurr pėr mue mos derdhni lot,
as harenė mos e ndaloni,
tok me ju unė jam qė sot –
gjithė me mue do tė bashkėjetoni.


Shokėt kėngen tė mos e ndalin,
le tė kėndojė si nė ditė tė mira,
pėr tė gjitha le tė mė falė
se i kam lėnė nė kohėra tė vėshtira.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:40 am

NĖNTORĖT E LAVDISĖ

Me 28 Nėntor
nga plaku mjekerrbardhė,
u ngrit nė Vloren tonė
Flamuri jonė kombtar.

Ish Nėntori i Dytė
qe nga Kruja e Skenderbeut,
shkelqeu si vetėtima
anė e m’banė atdheut.

Ne tė tretin e lavdisė,
tė kulluar si ari –
nė Prekazin heroik
u lind Adem Jashari.

Nė nėntor tė 97-ės
si luaj djemtė e lirisė
nė Llaushė tė Drenicės,
grusht tė fortė i dhanė Serbisė.

Muja, Rexha dhe Dauti,
si skyftera fluturuan,
tė vėrteten mbi UĒK-nė
hapur botės ia treguan.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:41 am

KRENARIA NDERSHEKULLORE

Njėzet e tetė Nėntori
rroftė gjerė nė pakufi,
ėshtė Dita e Flamurit
shumė luftėrave qė u ka pri.

Krenari ndershekullore
e kishim e do ta kemi
me te i tregojmė gjithė botės
kush, nė tė vėrtetė na jemi.

Jem’ bijtė e asaj shqipeje
ndėr shekuj me gjak tė larė
kurr nuk u gjunjėzuam
prore mbetem krenarė.

Sot flamuri jonė
tjetėr mision ka,
tė na prij nė fitore
mbi projekte tė mėdha

Nė ēdo njėzet e tetė nėntor
ju kėndoni e festoni,
shqipen dykrenare
sa mė lartė ta ēoni.

Le tė valojė e bekuara
si nė kohė tė Skėnderbeut,
forcė e krenari
le t’i sjell Atdheut.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:42 am

HOMERIT TĖ SHQIPĖRISĖ

Lum shqiptarėt e lum Shqipėria
pėr n’iat yll qė ua dha zoti,
lakmi i pat kėtij gjithė njerėzia
e pat shpirtin tė kthjelltė si loti.

Humanist e dijetar,
si At Gjergji ėshtė vėshtirė me le,
mbi tė gjitha atdhetar –
prijetar nė shkencė e fe.

Nga e muar atė energji
aq me forcė ta dojė Shqipėrinė –
kėtė veē zoti mund ta dij
qė i dha Gjergjit madhėshtinė.

Motet ndėrrohen si ā zakoni
por kujtimi vie tu u shtue,
kėngėt e tij tash lirshėm kėndohen
dhe s mund kush mė me i ndalue.

At Gjergj Fishtės tė madhit vėlla
dheu i qoftė i lehtė pėrherė,
shpirti i tij n’parajsė tė ketė vajtur
si njė engjėll i krishterė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:46 am

KUR ZOTI BĖRI BOTEN

Kur zoti bėri boten
me plot mrekulli
i fali kėsaj tė veēanten
qė quhej ILIRI.

I fali tokė e det
dhe shumė begati,
i fali edhe njė kalį
qė sot e quajnė SHQIPĖRI.

Dhe nė shqip ai porositi,
shqiptarėt qė ta kuptojnė,
qė token dhe det’n e tyre
me ēdo kusht ta mbrojnė.

Bėhuni tha tė vyeshėm,
tė dashur e humanė,
po e deshet ju veten,
unė gjithė me ju do tė jam.


Duani tha njėri tjetrin
pak mė shumė se veten,
duani gjithė ēka ‘u fala,
ju, duhet tė gėzoni jeten.

Ju fala edhe tri fé
me njė zot pėrmbi,
kjo s’ėshtė hendikep
por ėshtė begati.

Ju dhash Gjergja e Skėndera,
Pjetėr Buda e Naima,
qėndrojnė lartė kėta si skyftera
dhe shkėlqejnė porsi vetėtima.

Unė ju dhash dhe shumė Azema,
shumė Adema dhe Ibrahima,
qė pėr tė mirė tė jeni emblema –
vetė ju zgjodha, ju pėr trima.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:46 am

PSE TĖ QUHEM ĒFARĖ NUK JAM

Unė jetoj n’Kosovė
por s’jam kosovar,
i tillė ēfarė mė quajnė
disa nderkombatarė.


Kush kėtė emėr ma imponon
mik i imi kurr s’ka qenė,
as sot tė miren nuk ma don,
don tė mė shtyej ta ndėrroj idenė.

Por ideja e ime s’ndėrrohet
as nder vite as nder shekuj,
pėr ēdo ditė ajo forcohet
si granit edhe si hekur.

Ē’prej dardanėve e gjerė n’ditė tė sodit
kurdoherė kam qenė shqiptar,
ē’arsye ka qė pas shumė shekujsh
tė mohoj trungun tim kombtar.

Pse pra tė quhem ēfarė nuk jam,
qenien time t’a hudhė n’ujė,-
sa tė kenė shqipe nėpėr male
kurr me mua i huaji s’do tė luaj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:47 am

PSE ? dhe PSE ?!

Pse dy sy tė njė koke tė ndahen
kur vetė Zoti s’i ka nda,
pse pėrherė tė derdhin lot,
pse gjithmonė tė rrijnė tue kja?

Pse nė gjak ata tė lahen
pa e pasė as tė vetmin faj?
pse s’ka mjek t’ua sherojė plagėt?-
janė shenjtorė e nuk janė djaj.

Pse njė trup duhet gjymtuar,
pse t’i priten duar e kėmbė?
bukurinė pėr t’ia shėmtuar
pse s’ka babė e pse s’ka nėnė?

Kush kėsaj tė keqeje i kontribuon
tė vetmin trup pėr t’a coptuar,
ai as zotin s’e pranon,
pėr jetė qoftė ai i mallkuar.

Kush nė jetė nuk don tė pendohet
pėr gjithė tė ligat qe ka bā,
zoti kurr kėtij mos i dhashtė
vajzė as djalė, moter as vėlla.

Gjithėēka tjerėve qė u ka bėrė
bumerang iu kėthefshin prap,
“tė gjitha kthehen nė kėtė botė”
Zoti i madh do tė merr hak.


Se njai zot qė ėshtė pėr tānė
qė askujt tė keqen nuk ia don,
pjesėt e trupit tė coptuar
pėrsėri, do t’i bashkon.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:48 am

DRITAT QE NUK FIKEN

Ai m’kujton Azemin,
Ajo mė kujton Shoten,
vepra e tė cilėve
pat mahnitur boten.


Dinin ēka kerkonin,
pėr te edhe punuan,
dinin tė luftonin
pėr Atdhe u flijuen.


Vepra tyre e ndritur
kushtuar Atdheut
rrėnjtė i ka tė thella –
nga kohė e Skėnderbeut.


Fehmiu edhe Xheva
Yjė tė Lirisė do tė mbesin,
nė zemrat e kėtij poulli
ata kurr s’do vdesin.


Si deshmorė t’Lirisė
tė Kosovės nėnė,
nė historinė e lavdishme
vend tė merituar do zėnė.


Porositė e Tyre
nė vend do t’i qojmė,
mėsimin edhe punen
kurr nuk do t’i lėshojmė.


Populli po edhe koha
tash nga ne kerkojnė
Kosoven tonė tė dashur
shpejt ta lulėzojmė.


Pra, mos tė humbasim kohen
tė shtrenjtė si flori,
populli le ta ndiej
se jeton n’Liri.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:48 am

JEM’ KRENARĖ QĖ . . .

Kurr nuk ishim arnautė,
kurr nuk ishim as “shiftarė”,
kurrnjėherė nuk qemė hajdutė
jem’ krenarė qė jem’ shqiptarė.


Kurr tė huajen s’e lakmuam,
e pėr t’onen derdhem gjak,
kurr askend nuk e sulmuam
gjithė na u desh tė marrim hak.


Kurrė varreza nuk shkatėrruam,
shishen “mbrapa” nuk e shtiem,
kurr askend nuk e dhunuam
s’e turpėruam kurrė shqiptarinė.


Martinoviqėt e “vdiqėt” tjerė
krejt ēka munden inskenuan,
vollen helm e vollen vrerė
prapseprap mė nė fund deshtuan.


Gjithėfarė emrash na adresuan
qė mbarojnė me “ist” dhe “ist”
dhe mė nė fund nuk hezituan


qe tė na quajnė kanibalistė.


Mirėpo, edhe zoti vetė ka thėnė
qė kjo tokė askujt s’i falet,
as barbarėve ardhacakė
nga Urali dhe nga Karpatet.


Dhe, krejt ku bukės i thonė bukė
e krejt ku ujit i thonė ujė,
le ta dij dhe Zoti vetė
se s’do tė sundojė mė kurr i huaji.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:51 am

VIGANI I LIRISĖ

(kushtuar Xhelal Hajdės-TONI)

Mu si njė yll drite
qė shkėlqen nė qiell,
vie nga mergimi
me shpirtin e dlirė.


Vie se e do Atdheun
pėr te dhe do flijohet,
bie pėr tė mos vdekur
qė kurr tė mos harrohet.


Shiu, bora e stuhia
s’e ndalin dot TONIN,
e shtrenjtė pėr te ėshtė Liria
se mbi tė gjitha ai kishte kombin.


Besen qė kish dhėnė
realitet e bėri,
pėr Kosoven nėnė
u shkri e u tret i tėri.


E kish pėr Riza tė Zotit,
dhe Liri t’Atdheut-
s’iu friksua pushkės as topit
si stėrnip i Skėnderbeut.


S’e mashtroi paraja,
kariera e as lakmia –
mbi tė gjitha pėr te vlenin
Atdheu dhe Liria.

Gjėrė e gjatė Kosovės
kahdo qė luftoi,
populli e mirėpriti
dhe i tėri e nderoi.

E deshi si bir tė vetin
e luftėtar tė Lirisė,
i fali gjithė nderimin
dhe i thuri kėngė t’lavdisė.

Qoftė i lehtė dheu i Kosovės
pėr TONIN me shokė,
pėrherė qofshin tė nderuar
qė ranė pėr kėtė tokė.

Gjaku i tyre i dlirė
rreze drite ėshtė pėr rininė,
bashkohuni si vėllezėr ju lutem !ndėrtoni
ardhmėrinė.-

Tė nderojmė TONIN me shokė
dhe tė shtrenjten Liri,
pash besen e Zotit tė gjithėsisė
mos tė shkelim mbi gjakun e tij.

Se, sot shqipėtari pėr shqipėtarin
s’ėshtė armik mė as tradhėtar,
mund tė jetė paksa i ndryshėm
por gjithėsesi ai ėshtė shqipėtar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:52 am

GJYRGJEVIKU SI KALA

Kur kėtij dheu iu sul armiku
pėr tė vrarė e djegė nė zjarr,
gjithėēka nis nga Gjyrgjeviku
dhe Sadik Rama nė plis tė bardhė.

Nė gjithė etapat e historisė
ndoq traditen qė ia la i pari gjithėmonė
ishte nė ballė tė trimėrisė
si zakon qė e ka shqiptari.

Qe nga koh' e osmanlisė
pėr kėtė tokė prore luftoi,
bijtė mė tė mirė – vigaj tė lirisė
kėtij vatanit ai ia dhuroi.

Dha Isuf Dushin me 20 anėtarė,
dha shumė burra, gra e fėmijė,
shumė Serbia i pat djegė nė zjarr
qė rrallė ndodh nė histori.

Bijt e tij s'e kursyen gjakun,
atdheut tė vet iu perkushtuan,
krah pėr krah me Marie Shllakunkurr
nga lufta s'u larguan.

Ymer Berisha bėn platformen
pėr ēlirim – bashkim kombėtar,
promotor qe i gjithė levizjės
vdiq e shkoi me faqe tė bardhė.

'I ēerek shekulli pas tė atit
Ukė Sadiku me shokė tė vet,
prap ia kėthu pushken armikut
qysh, baba Dikė i la amanet.

Kurdoherė qė thėrret vatani,
kur tė bijt i thėrret Shqipėria,
nder tė parėt me pushkė nė dorė
shkėlqen trimi Halil Sadrija.

Pa iu tremb kurr drita e syrit
e pėr tė mbrojtė truallin e tė parit si
rrufe qė shkrepė prej qiellit
kėrcet pushka e Smajl Hajdarit.

Kėtu Azem Bejta me shumė shokė
e pas tij shumė trima tjerė,
solemnisht para flamurit
janė betuar tė vdesin me nderė.

Porsi uji qė rrjedh nder gurra
qė nuk shterrė e s'ka tė ndalė,
Gjyrgjeviku dha shumė burra si
Demė Rexhen – mendimtar.

Gjithė kėta trima tė Shqipėrisė
porsi yjet n'qiell, do tė shkėlqejnė,
pėr tė gjithė brezat qė do vijnė
si udhėrrėfyes do tė iu sherbejnė.

Kėta ranė me nderė n'altar tė lirisė,
me faqe tė bardhė shkuan nė pėrjetėsi,
rruajten nderin e shqiptarisė zoti
i madh i past shperbly.

Dhe, si kala qė i pershkon shekujt,
nga stuhitė qė s'mund tė shkatrrohet
Gjyrgjeviku i fortė si hekur,
ka pse mburret dhe krenohet.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:53 am

HENDIKEPI NE ACAR

(kushtuar dr. Ibrahim Rugovės
nė diten mortore 21.janar 2006.)

Sot re tė zeza mbuluan qiellin
shqiptaria ėshtė nė vajė,
sot Kosova nuk sheh diellin
pėr shumė kohė ajo do tė qajė.

Sot edhe ajri ėshtė rralluar
shumė mė rėndė sot po frymohet,
sot gjithė forca na ka lėshuar humbja
Jote s'kompenzohet.

Ti themel je i pavarėsisė
dhe profet je i kohės sė re,
simbol paqeje e humanizmi
gjithė do tė jesh idol pėr ne.

Shumė ke bėrė pėr pop'llin tuaj,
Ti model je pėr njerėzimin,
sot gjithė bota me ne ndanė
krenarinė po edhe pikllimin.

Qeshjen Tuaj mė s'do ta shohim
as ngrohtėsinė Tuaj tė bekuar,
pse mu tash prej nesh u ndave pse
na le tė hendikepuar?

Por, prapseprap do tė jem' krenar,
dhėmbjen nė forcė do ta shėndrrojmė,
rrugen Tuaj kurr s'e braktisim
amanetin nė vend do ta qojmė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi