KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:54 am

MOS BRAKTISNI VLERAT TUAJA

“Kurr e huaja – e jote s'bėhet”
gjithė kėshtu tė parėt ne na kanė thėnė,
mos lakmoni nė dhena tė huaja
se kėtu e kemi tė vetmen nėnė.

Atė ngrohtėsi qė na e shtrinė nėna,
askush nė botė s'mund tė na e ofrojė,
veē nė kėtė vend na shihet Nama
kush si nėna, s'mund tė na dojė.

Mos braktisni vlerat tuaja,
mundi i tė parėve tė mos shkojė kot,
kėtu tė punojmė ne ditė e natė
vendit tonė t'i dalim zot.

Kalamajt tonė si petrita
sa tė menēur e sa tė shkathtė,
pėr ēdo ditė iu shtohet rrita,
nė botė nuk ka fėmijė mė tė aftė.

Bukuroshet qė ne i kemi,
sa tė shėndosha e sa tė dlira,
pa tė dashur mos i leni
se tė huajat s'janė mė tė mira.

Kullat tona me frengjia
qe perskuan gjithė historinė,
s'i tund era e as stuhia,
ia shtojnė vendit madhėshtinė.

Gjithė kėto fusha dhe blerina
e ato male qė shqip frymojnė,
mos t'i lėmė si fėmijėt jetima
se edhe gurėt do tė na mallkojnė.

Dhe, pėr kėto troje stėrgjyshore
qė aq shumė herė i lamė me gjak,
pėr kėtė tokė tė shenjtė arbėrore
edhe vdekja na ėshtė pak.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:54 am

E diela tragjike

04. 06. 2006.
Para fatkeqėsisė

NĖNA PLAKĖ

O ju peshq tė Drinit tė Bardhė
qė nga Vlora nė Kosovė vini,
vetė ju jeni deshmitarė
se njė nėnė tė vetme e kini.


Shko kah tė shkoni ju nėpėr dete,
nder liqej e oqeane,
por nostalgjinė gjithė mbanie nė vete
dhe prap kėthehuni nė gji tė kėsaj nėne.


Se kjo nėnė ju lindė ju ka
e ‘u ka rritė me shumė mundime,
kurr tė helmuar buken s’ua dha
po ‘u ka rritė nė gji, si njė nėnė trime.


Ah kjo nėnė e shtrenjtė arbėrore,
ėshtė si dielli qe tė mbanė gjallė,
ėshtė e lashtė shumėshekullore-
tė gjithė na kėsaj i qofshim falė.


Gjithė furtunat qė e pershkuan
me dinjitet i perballoi,
ato vinin po edhe shkuan
mbi tė shėmtuaren kjo triumfoi.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:55 am

FĖMIJĖT E VENDIT TIM


Fėmijtė e vendit tim
janė fytyrėqeshur e tė dlirė,
nė gjithė rruzullin tokėsor
nuk ka fėmijė mė tė mirė.


Janė plot shend e verė
me faqet kuq si molla,
janė tė shenjtė si engjuj
bukuri nga ta merr shkolla.


Bukuri ka edhe rruga
kur kėta e pershkojnė,
kėta s'dijnė tė urrejnė
por vetėm tė dashurojnė.


Ata dijnė tė lozin
por dijnė edhe tė mėsojnė,
janė shumė tė edukuar-
tė vjetrit i nderojnė.


Nė rrugė kur ju ndeshin
mirėmėngjes ju thonė,
nė autobus a tren
vendin ua lėshojnė.


Duani pra kėta engjuj
se janė tė padjallėzuar,
duani se janė si pllumba
tė shėndoshė e tė padroguar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Nimfa prej Sat Aug 16, 2008 3:56 am

VAZHDIMĖSIA

Qyshse u shpėrbė Iliria
nė vazhdimėsi e gjerė n’ditė tė sodit,
jo kurr turri nuk iu ndal
vuajtjes, tmerrit e as ekzodit.


Qysh nga koha e Bizantit,
qe nga Roma dhe Turqia,
gjithė mėkatet qė kėtu ndodhen,
s’erdhen vetė por nga Serbia.


Asnjėherė kjo nuk ish vetėm,
pėr t’i prerė shumė degė tė mia,
krah i djathtė i Serbisė ishin
Franca . . . dhe Rusia.


Ishin Londra e Berlini,
ish Versaji e Shėn Stefani
qe bekuan shumė padrejtėsi
bre rėndė e paqin kėta djalė mbas djali.


Padrejtėsi baraz me krimin
tė mallkuar edhe prej zotit,
ua kanė bėrė kėta tė gjithė shqiptarėve
duke i ndarė n’pesė shtete tė sodit.


Dhe, n’prag tė shekullit njėzetenjė
kur kėto vargje unė i shkrova,
ndodhi prap ekzod i rinj –
pa shqiptarė desh tė mbes Kosova.


Por, kur don Zoti me t’shpetuar
nga stuhia qė s’di tė ndalet,
Billi e Toni janė dakorduar
kėtij pėrbindėshi mė tė mos i falet.


Qe kjo tokė mos tė mbes pa zot,
bijtė e sajė t’i mbajė nė gji,
nėnat mė mos tė derdhin lot-
pėrgjithmonė kėtu tė ketė liri.


Na tė bijtė e kėtij nenqielli
kurr kėto tė mira s’i harrojmė,
sa tė jenė toka e tė rrezojė dielli
Bill e Blerin do t’i kujtojmė.


Mė nė fund i lutem zotit
njė dėshirė qe tė na e plotėsojė -
pėr Ameriken me aleatė,
ndihma e Tij kurr tė mos mungojė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KRENARIA DHE PIKĖLLIMI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi