MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Shko poshtė

MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  shaban cakolli prej Fri Aug 22, 2008 2:50 pm

Martin Ēuni - Antoni, u lind nė fshatin Ujz i Hasit tė Thatė, mė 14 maj l948.
Ciklin e ultė tė shkollės fillore e bėri nė fsh. Bishtazhin tė Hasit, ndėrsa tetėvjeēaren e pėrfundoi nė fsh. Keqekollė tė Gollapit, ku i punonte i ati, Ndreca. Gjimnazin e mbaroi nė vitin l968 nė Prishtinė. Mė pastaj i vazhdoi studimet nė F F tė Prishtinės,Dega e Pedagogjisė. Gjatė studimeve pėr shkak tė gjendjes sė vėshtirė ekonomike u detyrua tė punojė. Fillimisht , tre vite punoi nė sh.f. “ Rilindja “ tė Keqekollės,Pastaj nė K N I “ Ramiz Sadiku “ tė Prishtinės. Mė vonė pranohet nė punė nė RTV-tė Prishtinės, si gazetar nė Redaksinė e Kulturė - Programi pėr fėmijė. Ka udhėhequr Emisionet: “ Mirėmėngjesi fėmijė “, “ Kolovajza e sė dielės “ , emisionin pėr tė rritur“ Karvani i fshatit “, etj. Asokohe realizon reportazhe, shkruan vargje , prozė, tekste pėr radiodramė etj.
Qė nga viti 1968, M. Ēuni , merr pjesė aktive nė lėvizjen ilegale tė kohės, nė platformėn e avancimit tė ēėshtjes kombėtare tė shqiptarėve nė trojet e tyre nė Jugosllavi. Nė vitin l982 arrestohet me shumė veprimtarė tė tjerė, e mė pastaj dėnohet me tetė vjet burg. Pėr veprimtari nė burg, mė vonė dėnohet edhe njė herė. Nė burgjet e Serbisė i mban nėntė vjet, prej tyre tetė izolim. Martini edhe nė vuajtje tė dėnimit vazhdon tė shkruaj.
Nė fund tė vitit 1990, pas vuajtjes sė dėnimit, ai emigron nė Zagreb, njė vit mė vonė shkon nė Shqipėri, si reporter i Radio Zagrebit, pėr emisionin shqip atje.
Nė vitin 1992, pėr shkaqe ekonomike edhe politike emigron nė Gjermaninė
Federale. Aty u angazhua pėr themelimin e Bashkėsisė Shqiptare.
Nė vitin 1998 kthehet nė Kosovė dhe iu bashkohet radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Fillimisht ishte nė njėsitet e Z U tė Drenicės, te komandanti Sylejman Selimi, nė Likoc, prej nga raportoi pėr Radion Deutsche Wele. Nė nėntor tė vitit l998, Shtabi i Pėrgjithshėm i U Ē K - sė kishte marrė vendim pėr themelimin e institucioneve tė luftės: Radios “Kosova e Lirė “ e Agjencisė“ Kosova Pres “. Aty M. Ēuni do tė veprojė deri nė fund tė luftės, sė bashku me Ahmet Qeriqin, Berat Luzhėn, Nusret Pllanėn, Nezir Myrtėn, Habib Zogajn, Qemal Aliun, Isa Krasniqin e tė tjerė.
Pas luftės, me vendim tė Ministrisė sė Informatave nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės, derisa punonte nė R. “ Kosova e Lirė “, M. Ēuni caktohet nė detyrė tė udhėheqėsit tė Organit Drejtues pėr fillimin e punės nė Radiotelevizionin e Prishtinės. Pas gjashtė muaj angazhimi gratis, nė drejtim tė krijimit tė kushteve pėr kthim tė gazetarėve dhe tė punėtorėve nė R T P , ai jep dorėheqje i pakėnaqur me rezultatet e arritura. Pėr shkaqe ekzistenciale serish i kthehet kurbetit.
Aktualisht jeton e punon nė Gjermani. M. Ēuni ka kėto vepra tė botuara: “ Reportazhe Lufte “ dokumentar, “ Jetė e furtunė “poezi pėr tė rritur, “ Jetė pėr jetėn “ poezi pėr fėmijė. Ai ka edhe shumė dorėshkrime tė pabotuara , nga burgu e pas tij.
A. Qeriqi

SHQIPTARVE

Gjurmėve tė Rrugės sė Kryqes, vazhdė
U kemi ra
Trup, mishra e kocka me helm e vrer
Na kanė la
Lėkurės shtatė palė dredhė, dredhas
Na kanė heqė
Nė shpirt e nė zemėr petka tė zeza
Na kanė veshė

Gjilpėrat nėn thonj, nė kėmbė e duar
Tė thyera nejtė
Tė heqim dorė pėrgjithmonė nga e drejta
Jonė e shenjtė
Katilėt me maska rreth e rrotull nesh
Me fytyrėn e djallit
Hapu Tokė, hapu Qiell nė paqe, tė dalim
Nga gropė e zjarrit

Kalavar : fėmijė, gra e pleq tė Arbėrisė
Masakrohen me orgji
Eshtrat ua tundėn, varrosėn e zhvarrosėn
Nėpėr serbosllavi
Mbi gjirin e nėnės sė vdekur, fėmiu
Pėrpiqej tė mbajė jetėn
Heronjtė iu qepen shkrepave mė dhėmbė
Njė copė Dielli gjetėn

O ZOT, me rrugėn e JEZUIT profet
Gjatė na shėlbove
Lumenj gjurmėsh gjaku nėpėr vite
E nuk na shpagove
Kado qė erdhi e keqja, futė e shemėr
Te ne bėri fole
GJERGJ e ADEM ēdo shekull, Perėndi
Pse s munden me lé.

MBI ATLANTIK

I madhi Atlantik

Ku ėshtė Atlantida

Pse fshehė oqean

Kush iku atėherė

Kush po ikė tash

Sot e mot mbi Atlantik

Vragė e plagė mbi Atlantidė

Mbi Atlantik shtegtim

Atlantikasit ku janė

A takuan Ilirinė

09. 04.04. Mbi Atlantik

Kujtim Amerike

/malėsorėve/

Kujtim mbi kujtim

Me nxėnėsin tim

Shembull dhe mburrje

Valė kujtimesh , vuajtje

Gjolulit, Berishės

Balidemajve tė Malėsisė

Krenari , malėsorė Malėsie

Ngadhėnjeni si dasmorė

Nju Jork, 04.04

Krenari e trisht

/ A. Shkrelit /

Shkrel e Titan

Krenari e trisht

Mbi Bjeshkėt e Nemuna

Karvani i Bardhė u ndal

Muzat pushuan mbi kroje

E mbetėn tė etura

Nė Sanxhakun e lartė

Trungjet plakur e mbete

Filizat nuk na njohin

Krra, krra, fat i shkretė

Shrecksbah, l995

Mik e vėlla
/ Z. Halilit /

Kur frynte era katundisht
Ngushėllonte edhe hija e buzėqeshje
Suferina ta plogėshtoi zemrėn
Pastaj si ndalje lotėt
Diellin dėshirove pėr tė harruarit
Pėr zemėrvrarėt rreze tė ngrohta
Qė ti pėrjetojnė si Bota

Ishte shtrėngim i madh duarsh
Pėrqafim vėllazėror nė shkurt
Ndarja e madhe pasoi nė gusht
Kurrė mė sė bashku nė katin e gjashtė
Nga dritarja qė fliste aq kėndshėm
As nė Pallatin e Shkronjave
Ėndrrat nuk do tė na rrėshqasin
Ecejaket nuk do tė ndalen
Nga pallati nė pallat
Ne tė dy si fėmijė bonjakė

8 maj 94. Tren, Giessen

LIRI

Tė shoh nė fytyrėn e fėmijėve

Tė shoh nė mirėsinė e nėnės

Tė shoh nė burrėrinė e babės

Tė shoh nė dashurinė e tė dashurės

Ende nuk tė shoh nė vendin tim

24. Qershor 93. Schlüsselfeld

Ecje

Ec e ec shqiptarėt
Cakun nuk e gjetėn
Fajet i ka Koka
Fajet si ka Bota
Sbėri gjė Evropa

Ec e ec shqiptarėt
Dy hapa pėrpara
Njė hap prapa
Merren me pasojat
Vuajnė nga lėngata
Fajet i ka Bota
Shohin ėndrra tė kota

Ec e ec shqiptarėt
Degėn nėn kėmbė presin
Arritėn tė bėjnė “ shtetin “
Dy shpata pėr tė tjerėt
Njė e mbajnė pėr vete
Qejfe bėjnė si mėhalla
Me kėngė e me bejte

19. Maj 2005, Breckerfeld- Gj.

Acari

Kur vetmia tė rrethon

Robėria tė behėt kurorė

Kur nė log thahet rrapi

Atdheu mbulohet me borė

Kur njė vend e mban xhelati

Krijuesit akulli i mbulon

Atėherė Bota kthehet mbrapa

Truri i kombit nuk punon
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:42 pm

Mbi Atlantik


I madhi Atlantik

Ku ėshtė Atlantida

Pse fshehė oqean

Kush iku atėherė

Kush po ikė tash

Sot e mot mbi Atlantik

Vragė e plagė mbi AtlantidėMbi Atlantik shtegtim

Atlantikasit ku janė

A takuan Ilirin

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:42 pm

Kujtim Amerike


Malėsorėve


Kujtim mbi kujtim

Me nxėnėsin tim

Shembull dhe mburrje

Valė kujtimesh , vuajtje

Gjolulit, Berishės…

Balidemajve tė Malėsisė…

Krenari , malėsorė Malėsie

Ngadhėnjeni si dasmorė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:43 pm

Krenari e trisht


A. Shkrelit


Shkrel e Titan

Krenari e trisht

Mbi Bjeshkėt e Nemuna

Karvani i Bardhė u ndal

Muzat pushuan mbi kroje

E mbetėn tė etura

Nė Sanxhakun e lartė

Trungjet plakur e mbete

Filizat nuk na njohin

Krra, krra, fat i shkretė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:43 pm

Liri


Tė shoh nė fytyrėn e fėmijėve

Tė shoh nė mirėsinė e nėnės

Tė shoh nė burrėrinė e babės

Tė shoh nė dashurinė e tė dashurės

Ende nuk tė shoh nė vendin tim

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:44 pm

Ecje


Ec e ec shqiptarėt
Cakun nuk e gjetėn
Fajet i ka Koka
Fajet s“i ka Bota
S“bėri gjė Evropa

Ec e ec shqiptarėt
Dy hapa pėrpara
Njė hap prapa
Merren me pasojat
Vuajnė nga lėngata
Fajet i ka Bota
Shohin ėndrra tė kota

Ec e ec shqiptarėt
Degėn nėn kėmbė presin
Arritėn tė bėjnė “ shtetin “
Dy shpata pėr tė tjerėt
Njė e mbajnė pėr vete
Qejfe bėjnė si mėhalla
Me kėngė e me bejte

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Nimfa prej Fri Aug 22, 2008 6:44 pm

Acari


Kur vetmia tė rrethon
Robėria tė behėt kurorė
Kur nė log thahet rrapi
Atdheu mbulohet me borė

Kur njė vend e mban xhelati
Krijuesit akulli i mbulon
Atėherė Bota kthehet mbrapa
Truri i kombit nuk punon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MARTIN ĒUNI-ANTONI;NJERIU I PENDĖS DHE SAKRIFICĖS

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi