poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Shko poshtė

poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Sep 04, 2008 1:39 pm

Poezi nga libri mė i ri “ Kėngėt e ujit

ART POETIK

Kjo fjalė gjaku o mik
qė vjen nga thėllima
ėshtė njė plagė e jona
nga drita e tė sotmes

Njeri,merri rreze diellit
merri edhe pak frymė
qė fjala poshtė zemrės
tė d a l i mė me forcė

O zė i ėmbėl i poetit
ti qė fjalėn shpėrndan
si dhuratė tė shpirtit
lavdi tė qoftė poezia

Kosovė e artit tė lartė
Kosovė e artit tė artė
Me thėrrimet t u a j a
T h u r i kėngė pėr ty
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Sep 04, 2008 1:39 pm

REGJISORI

Vėllai im i kėngės
Ti qė poezinė e lexon
Me ngjyra, me zė
Kjo ėshtė jeta jonė

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i shpirtit
I magjishėm ėshtė ai
qė e ndien poezinė

Nė jetėn e pėrditshme
Janė tėra tė sotmet
Janė tėra tė nesėrmet
Janė tėra tė ardhmet

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i gjakut
Goditi ato qerre
Qė fshehin trazira
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Sep 04, 2008 1:40 pm

B UJ T Ė S I T

Plot pushtues tė huaj
Qė i ranė kėtej pari
Ata ishin edhe”bujtės”
Dhe s“iknin pa luftė

Qė nga Troja e lashtė
Kur u shuan pellazgėt
U ngrit Iliro-shqipėria
Nga ishte pellazgjia

Plot bujtės tė huaj
Nėpėr t r o j e t tona
Frigonin v e t ė s i n ė
Pėr grurin dhe vajzat

Plot pushtues tė huaj
Me emrat mė vrasės
Prapa lanė varre, dhe
pemė gjaku tė prera
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Sep 04, 2008 1:40 pm

pale

OHRI

Njė stuhi e madhe
Nė shpirt mė buēet
Fryn e r ė e fortė
Njė erė me xhaketė

Bari z ė e dridhet
Qielli shungullon
Njė erė me xhaketė
Pluhurin lart e qon

Laureshė e malit
Mė thuaj a mė donė
Laureshė e malit
Pse nuk e pohon

Mos u skuq o shpirt
Mos u skuq o xhan
Se tė dashuruarit
Njė dhimbje i mban
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Sep 04, 2008 1:41 pm

Twisted Evil

YJET PREJ UJI

Nė kėngėt me ēamėri
Fjalės i bien drithma
Djersė tė ftofta kohe
Tė rėna tė pėrgjakėta

Nė kėngėt me ēamėri
Populli i vogėl ēam
Ēdo ditė i bie daulles
Se toka e tij nuk flė

Nė kėngėt me ēamėri
Tė trojeve tė ilirisė
Ēami tregon Greqinė
Lirinė e tij tė shkelur

Nė kėngėt me ēamėri
Prej ku nis ēamėria
Plot lule gjaknxehta
Me kėngė ēame ēelin
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi