Mirko Gashi " Nisia E Dashurisė- Atlandita Ime"

Shko poshtė

Mirko Gashi " Nisia E Dashurisė- Atlandita Ime"

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:02 am

Nisia e dashurisė- Atlandita ime

Hėna lėshoi rrjetėn
qyteti vazhdoi jetėn

nė muzgun e parė
si nė zgjua
jeta vloi

tė dashuruarit nė ēdo hap
bluanin
drithin e dashurisė

e zemra ime
vaj e nė vaj si zurkajė
a nė kėtė moshė
me dashuri s’u josh

jetoja pa mostra
bėja zustra

me ēdo varg
shkoja larg
e mė larg

shkrova
pėr renė e zezė
shkorva edhe
pėr nėnėn Terezė
por jo edhe kėtė kėngė
jetoja zi e mė zi
skamnor e I pasur
por I tėri nė poezi

tavern
mė ēeli
kaverna
nė ēdo tavern
ngaq njė kavernė

po qe besa
s’mė la shpresa
se njė herė nė jetė
do tė mė pariqitet
ajo kometė
e Halejit

prej tavernės
mė shpien nė orė letrare
atje poezia ime
qe abetare
e jetės sė shkretė
e jetės sė vėrtetė

dhe aty
nė odeonn e diturisė
zė filli I dashurisė

e gjeta

nė syrin e qiellit
nė zenitin e diellit
nė orėn e gjelit

nėpėr tingujt e lahutės
me ata sytė e sutės
erdhi nė livadhin tim
dre o dre
i pafre
Sa gjumin e pamatur e kisha pasur

dora dorės
zemra zemrės

me baticė i mbushur uri
pėr dashuri
unė urithi
pashė kometėn e Halejit

u harruan tavernat
u mbyllėn kavernat
nė prehėrin e hėnės

sa e lumtur
m’ishte jeta
edhe nė shpirtin tim
tashti zbriti bleta

dre o dre
i pafre
zemra jote dorė
luan
daullen kraharor
Eta nuk m’ishte vetėm floēkė
ajo m’ishte loēkė
ar
thesar

dre o dre
I pafre
zemra jote dorė
luan
daullen kraharor
kush ėshtė Ikari
kush Amstrongu
u dėgjua gongu
pa fijen e romantikės
do ta pushtj
yllin mė tė largėt
tė Galaktikės
t’ia dhuroj
Etės floēkė
Etės loēkė

klithėn yjet
nga gėzimi
i saj dhe imi

ajo Rrushė
imja
jo e Rexhės
i largoi
pas ferexhes
sė reve
pastaj diku larg
pelat hingėlluan
qentė kuitėn
arat e thara
tė dashurisė
s’u ujitėn

kush na bėri magji
lanetit i dha gji
treti Eta
u zhduk drenusha
vajti nuse Rrusha

mua fati
Rexhen ati
mua ylli im i fatit
Rexhėn thundra e atit

diku lart flet njė alt
Eta Eta
e ajo Mauthia
Etaaa

e unė e hėna
vajtojmė
luajmė etida
ē’u bė nisia
ku ėshtė Atlantida

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi