Hajrush Idrizi -

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:07 am

[b]D I T A R

LUFTA, O MĖSUES, LUFTA!
O njerėz, shpaloseni kėtė d i t a r
pėr tė mos e harruar Dramėn e juaj, e ju,
pasardhės , pėr tė mėsuar Dramėn e tė
parėve tuaj!
Autori

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:08 am

PARATHĖNJE

Rrėfime rrėnqethėse.
Ishte kohėlufte.Kundėrmonte erė shkrumbi,erė baroti, erė gjaku.
Ankth.
Mė 15 mars tė vitit 1999, njė nxėnėse ime, e klasės sė parė, ma dha njė
detyrė tė pazakonshme:
"Merre kėtė fletore dhe kėtė laps! Shkruaj o mėsues,shkruaj! Ti din ēdo
gjė(!)-sikur mė detyroi, apo mos ėshtė mė mirė me thėnė, m'ė
urdhėroi.Po-po, me siguri mė urdhėroi!
Unė, ndonėse hetova diēka tė ēuditshme, nuk u hamenda shumė, ia mora
fletoren me laps dhe i premtova se do tė pėrpiqem pėr tė shkrur diēka.
Po dtyrė tė rėndė kish pas marrė!
Tash, pėr hirė tė sinqeritetit tė saj edhe premtimit qė ia dhashė,
pikėrisht, nė mbrėmjen e 15 marsit tėvitit 1999, e hapa fletoren e Albanes
dhe ia fillova tė shkruaj, fillimisht, nė formėn ditarit, tė cilin, pas pak
ditėsh e titullova: "LUFTA O MĖSUES, LUFTA!"
Nga vet titulli po e kuptoni se bėhet fjalė pėr luftėn e Kosovės, ama,
lufta ėshtė e vėshtruar nga njė kėnd krejtėsisht tjetėr : NGA PĖRJETIMI I
SAJ .
Stili i rrėfimit ėshtė shumė specific, jamė i bindur se keni pėr ta lexuar
me njė frymė,siē thuhet, dhe do ta kuptoni fare lehtė. Natyrisht se ėshtė
shumė tronditės.
Nė ditar apo edhe roman (dramatik), si tė doni quani, janė pėrfshirė
momentet mė dramatike qė pėrjetova unė, ti, ai, ajo , ne, ju, ata edhe
ato.
Ditari ka shtatė kapituj, nė tė cilėt flitet pėr Marrėveshjen e
Rambujesė, masakrėn e Prekazit, masakrėn e Reēakut, largimin e
verifikuesve tė OSBE-sė nga Kosova, bombardimet e NATO- s, dėbimin tonė
nga vatrat tona e shumė e shumė peripeci tjera .
Kapitull i veēantė ėshtė B LL A C A .
Pėr Bllacėn ėshtė shkruar bukur shumė por tėrėsisht nė formė
informuese. Kėtu, nė kėtė kapitull, ka diēka mė shumė se sa informim.
Porosia ėshtė: Lexojeni ! Jam shumė i bindur se nuk do tė jeni tė
zhgėnjyer. Pėrkundrazi, do tė hasni nė njė befasi tė pazakonshme, ngase,
njė numėr i madh prej jush do ta gjeni vetėn nė tė, thėnė mė mirė, jeni
personazhe nė kėto shėnime .
Sepse, rrėfimet pėr katrahurėn e Bllacės, i kam shkruar aty, nė
Bllacė , drejtpėrdrejt , nė fletoren e Albanės. (Pėr Albanėn do tė kuptoni
gjatė leximit ).
Do tė lexoni edhe: Udhėtimi pa cak, Hyrja nė Shqipėri, Spektakli nė
pallatin e sporteve Skėnderbeu tė Korēės, Progėri, Pogradeci dhe sė
fundit, kthimi ynė nė Kosovė mė helikopterėt transportues tė NATO-s
mu sikurse nė aventurat e Alajdinit , nė pėrrallat e Njė mijė e
njė net .

Autori[/b]

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:08 am

Kapitulli i parė

FLETORJA E ALBANĖS


E hėnė, 15 mars 1999.
Sapo ua thash nxėnėsve lamtumirėn pėr sot, Albana u ngrit nė kėmbė dhe
paksa e emocionuar mė tha:
-Mėsues, na, merre kėtė fletore edhe kėtė laps!
I befasuar, shkova pranė saj dhe:
-Mirė Albanė, po, a bėn ta di pėrse po m’i jep?,- e pyeta pa tė keq.
-Shkruaj o mėsues, shkruaj! Ti din gjithēka.
-Po mė jep detyrė shtėpie, ė?- bėra shaka.
-Po,-m’a priti duke qeshur.
Kini kujdes! Mėsuesi, sipas nxėnėsit, din ēdo gjė(!). Nxėnėsi
e detyron, ,bile edhe e urdhėron(!) mėsuesin pėr tė shkruar.
Po pra!
Pėr njė moment mbeta pa frymė. S’di se kush pat thėnė :” Ardhmėria e
botės ėshtė nė duart e mėsuesit”. Tash e kuptove peshėn e punės qė bėj.
Qenka tepėr-tepėr e rėndė. Vallė, kush jam unė?! A mund ta kryej detyrėn qė
m’ a dha Albana?! Mė duket se kurrė jo. Por ama s’kam se nga t’ia mbajė.
-Albanė, mėsuesi nuk merret me shkrime, megjithatė po tė
premtoj se do tė mundohem tė shkruaj diēka,- i thash me njė tremė tė
pashpjegueshme. Si zakonisht, u pėrshėndetėm dhe u ndamė mjaft tė
disponuar.
Mbrėmje.
Jam nė shtėpi. Para vete kam fletoren e Albanės. E marr nė dorė
dhe e shfletoj faqe pėr faqe. Ėshtė e bukur edhe e trashė. Sa e rėndė po mė
duket!!!
Si t’ia filloj?! Ēfarė tė shkruaj?!
Asnjėherė nuk kam tentuar tė merrem me shkrime serioze. Sot mė duhet
t’ia nisi kėsaj pune. Albana m’ė ka obliguar, m’ė ka dhėnė detyrė, m’ė ka
urdhėruar.Unė ia kam dhėnė fjalėn, i kam premtuar, ama, nuk e paskam ditur
peshėn e premtimit .
Nejse!
Albanė, ti m’ė nxite,ti m’ė inspirove, ti m’ė detyrove, mė mirė po them,
ti m’ė urdhėrove pėr tė shkruar.
Mori Albanė, po detyrė tė rėndė m’ė paske dhėnė! ! !
Mirė- mirė, po ia filloj tė shkruaj, ama , s’di, pėr Zotin s’di se si do
t’ia dal!
*
Quhet Albanė Dushku. Ėshtė lindur mė 2 maj tė vitit 1992, nė Prishtinė.
Me dėshirėn e prindėrve tė saj, mė njė shtator tė vitit 1998, regjistrohet
nė klasėn e parė tek mėsuesi Hajrush Idrizi, nė Prelezin e Muhaxhirėve .
Albana ėshtė vajzushė shumė simpatike, e vogėl, e pastėr, shumė e
zgjuar, tepėr ambicioze, inteligjente, ėshtė njė robot i gjallė. Ėshtė e
shkėlqyeshme nė ēdo lėndė. Lexon dhe reciton sikurse njė artiste. Duhemi
sikur at e bijė. Nga Albana pritet shumė.
Albanė, tash pėr tash, kaq pėr ty .
Zoti tė ruajt!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:08 am

Sot filloi Konferenca e Parisit rreth Marrėveshjes sė Rambujesė pėr
Kosovėn. Jemi shndėrruar nė sy e veshė . Nga atje (Parisi) arrijnė
lajme shprese, lajme inkurajuese. Delegacioni Shqiptar i Kosovės i tha
Po-Marrėveshjes. Duhet tė bėhen vetėm edhe disa pėrgatitje teknike e do tė
firmoset Marrėveshja .
Insh’Allah!
U luta, sepse, lufta nuk ka tė ndalur, madje ka marrė hov edhe mė shumė.
Edhe mė tutje vazhdojnė granatimet e katundeve tė Podujevės,Vushtrrisė,
Mitrovicės, tė Drenicės, Prizrenit e Kaēanikut. Edhe mė tej
vrasje, rrėmbime, dėbime vetėm e vetėm pse jemi shqiptarė. Edhe mė tej
ankth, erė baroti, erė shkrumbi, vajė, trishtime, erė gjaku.
Popullata ėshtė e rraskapitur. Shpresa jonė ėshtė Parisi. Do tė ndodhė
diēka
shumė e rėndėsishme, shumė e madhe: Kosova do ta fitojė Lirinė, nė Kosovė
do tė ketė Paqe, Kosova do ta ketė Vetadministrimin, qė unė e kuptoj
Pavarėsinė.
I nėnvizova sepse qė tė tria janė shumė madhore.
Tė presim ditėn e nesėrme, risitė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:09 am

E martė, 16 mars 1999.
Dje u dha lajmi se Delegacioni ynė e tha Po-nė nė Paris. Pritej vetėm
firmosja e Draftit. Kjo s’u bė as sot. Psehu nuk dihet me saktėsi. Kėsaj i
thonė ngreh e mos e kėput, ose: edhe lojė nervash.
Pohohet se ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė nuk insistojnė edhe aq
shumė tek pala Shqiptare pėr vėnien e nėnshkrimit, sepse, pala serbe nuk
ėshtė e gatshme ta bėjė njė gjė tė tillė. Bile, Milutinoviqi paska pyetur :
“Ē ’Marrėveshje?”. Ajo nuk ekziston (!) sipas tij.
Ēfarė ironie! Njė Milutin luan me botėn si macja me miun, siē thuhet.
Vallė, edhe sa do tė zgjasė kjo lojė?!
Botė, ku e ke kufirin durimit , ju lutem?! Shqiptarėt po zhduken .
Intensiteti i luftės sa vjen e po rritet. Sot ka me dhjetėra tė vrarė e tė
rrėmbyer, me mijėra tė dėbuar nga shtėpitė e veta, tė shkapėrderdhur
brigjeve e pėrrenjve. Nė katundet e Podujevės,
Vushtrrisė,Mitrovicės,Drenicės, Kaēanikut e Hanit tė Elezit po vazhdojnė
granatimet papra. Me dhjetėra mijėra banorė kanė ngelur pa kulm mbi kokė,
janė shpėrndarė maleve dhe, nė kėtė ēast, kur unė po i shkruaj kėta
rreshta, ata janė nėn qiellin e hapur.
Momentalisht po bie borė. Ku do tė strehohen kėta tė gjorė?!
Shihet ashiqare: Shtrat do ta kenė borėn e bardhė e pėr jorgan po ashtu
borėn. Borė pėrmbi e borė pėrfund(!).
Haj, haj!!!
Shtrohet pyetja: A janė shqiptarėt e Kosovės njerėz apo bimė?!
Pėrgjigjen po e jap unė:
Po. Shqiptarėt e Kosovės shumė mė fatlumė do tė ishin sikur tė
ishin qenie tė botės bimore(!). Sonte ata do tė ngroheshin nga tė ftohtit
nėn borėn e bardhė. Por, mjerisht(!) qė s’janė bimė, kėta fatkėqinj janė
racė njeriu e me komb shqiptarė.
Botė, hapi sytė e vėshtro me kujdes!
Ėshtė Dikush qė u sheh si shihni!
Zgjohu nga agonia!
Po i frikėsohem vonesės.
Nėse dikush, ndonjėherė i lexon kėto pohime, do tė mė quan
gėnjeshtar. Nuk ka mundėsi tė mė besojė, se pikėrisht, tash kur unė po i
shkruaj kėta pak rreshta, shumė njerėz tanimė i ka mbuluar bora. Po ē’ ti
bėsh?! Kjo ėshtė kėshtu, tepėr e saktė, e dhimbshme dhe shumė trishtuese.
Si dhe sa praj tyre do tė dalin nė mėngjes, nuk dihet, por e di
njė: me siguri tė gjithė nuk do ta presin ditėn e re. Edhe diēka: Dėshira e
tyre ėshtė - tė mos ishin fare.
Botė, pėr Zotin po tė kanoset rreziku!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:09 am

E mėrkurė, 17 mars, 1999.
Popullata e cila po kalon ditė dhe net nėpėr shpatina e pėrrenj, nuk dimė
se si doli nė mėngjes. S’kemi lajme pėr ta. Ju mund ta merrni me mend se ēka
po pėrjetojnė ata nė kėto ēaste.
Bora bie, vetėm bie.
Po flitet se UĒK-ja po mundohet t’iu ndihmojė kėtyre hallexhinjve. Por ajo
ka punė e telashe tjera. Ajo ėshtė nė luftė me shkuan, shumėfish mė tė
fortė si nė numėr,veshmbathje,ushqim e tė mos flasim pėr armatim. Ushtria
serbe ka nė disponim armėt mė moderne tė kohės, kurse ushtarėt tanė kanė
disa pushkė e shumė pak municion. Pėrparėsitė e ushtarėve tanė janė :
ndihma e Perėndisė ( sepse mbrohet pragu i shtėpisė), morali i tyre shumė
i fortė dhe ideali,motivi pėr ēlirim.
Zoti e bekoftė UĒK-nė!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:09 am

Nga Konferenca e Parisit s’ka asnjė risi. Delegacioni ynė akoma s’e firmosi
Marrėveshjen. Delegacioni serb ka propozuar amendamente tjera, draft tė
ri, tė cilin e kanė hartuar vet. Kėrkesat e tyre janė refuzuar
kategorikisht si nga pala Shqiptare ashtu edhe nga Grupi i Kontaktit.
Propozimet serbe janė tė papranueshme dhe as qė do tė humbėset koha pėr to.
Bėhet trysni nė palėn serbe pėr ta nėnshkruar Marrėveshjene cila ėshtė
hartuar nga ekspertėt ndėrkombėtarė nė Rambuje, pėrndryshe pasojat pėr ta
do tė jenė tepėr tė rėnda. Megjithatė, serbėt s’e qajnė kokėn fare. Bėhen
sikur ata janė superiorė, sikur ata vendosin dhe vulosin pėr fatin e
Konferencės sė Rambujesė nė Paris.
Arrogancė totale. E gjithė kjo kokėfortėsi e serbėve buron nga pėrkrahja
qė po ua bėn Rusia. Tė shohim se sa do tė zgjas njė arrogancė e tillė.
Burimet e informuara mirė nga bota, bėjnė me dije se Serbia ėshtė duke e
pėrgatitur njė ofensivė tė madhe kundėr UĒK-sė dhe popullatės civile, e
cila ėshtė e lidhur si mishi e thoni. Caku kryesor i serbėve ėshtė: vrasja
e sa mė shumė shqiptarėve, dėbimi i njė numri sa mė tė madh tė tyre jashtė
Kosovės,djegja dhe shkatėrrimi i shtėpive tė tyre nė mėnyrė qė tė mos kenė
mundėsi dhe pse tė kthehen kurrė mė nė vatrat e tyre, dhe si finale e tėrė
kėsaj, Kosova t’u mbetet serbėve njėherė e pėrgjithmonė. Kėshtu, do tė
realizohet plani famėkeq i Ēubriloviqit dhe i akadem (ykėve)istėve tė
Beogradit pėr pastrimin etnik tė Kosovės.
Thuhet me saktėsi se momentalisht nė Kosovė ka 45000-50000 ushtarė, tė
cilėt janė tė armatosur me armatim tepėr tė pėrsosur, si bie fjala tanke,
topa kalibrash tė ndryshėm, minahedhės shumėtytėshe, praga , mjete tė
blinduara, helikopterė, aeroplanė, madje edhe “Mig-29”. Nė kėtė numėr nuk
janė tė pėrfshirė policia, e cila po ashtu ka edhe armatim tė rėndė e tė mos
flasim pėr tė lehtin. Pastaj nuk janė tė pėrfshira as bandat kriminele tė
Sheshelit e as tė Arkanit si dhe as banorėt vendas serbė, romė e malazezė,
tė cilėt janė ēuar peshė, sikurse tė ēartur po kidnapojnė e po likuidojnė
pa gjurmė aktivistė tė dalluar, po plaēkitin pasuritė e fqinjėve
shqiptarė dhe nė fund po ua futin zjarrin shtėpive. Thjesht, e terė Kosova
ėshtė mbushur me lloj-lloj bandash e uniformash tė cilat po bėjnė kėrdi dhe
askujt s’po i japin kurrfarė llogarie. Pėrkundrazi, kriminelėt po lavdėrohen
madje edhe po gradohen nga regjimi i kriminelit Milosheviq.
Prandaj, nėse nuk arrihet Marrėveshja nė Paris brenda kėsaj jave, (edhe
tri ditė), mund tė ndodhė mė e keqja:Luftė totale. Tė sulmohen edhe qytetet
e mėdha e tė mos i dihet mbarimi kėsaj tragjedie, e cila shumė shpejtė
mund tė shtrihet nė tėrė Ballkanin e edhe mė gjerė.
Jo insh’Allah, jo!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:09 am

Sot ekspertėt finlandezė tė obduksionit e dhanė mendimin e tyre
lidhur me masakrėn e Reēakut, ku barbarėt serbė, nė mėnyrėn mė
mizore masakruan 44 civilė tė pafajshėm:
“Kjo ėshtė njė masakėr kundėr njerėzimit qė s’ėshtė parė gjer mė sot”,
(mbarim i citatit).Kėshtu, ata vėrtetuan pohimin e Viliam Vokerit, i cili
tė njėjtat fjalė i pat thėnė mė 15 janar tė vitit 1999, ditėn e krimit,
nė vendin e ngjarjes, nė Qest tė Reēakut.
Lajmi mė i ri nė orėn 23:
Delegacioni Shqiptar i Kosovės nesėr do ta nėnshkruajė Marrėveshjen e
Rambujesė nė Paris. Sihariq i mirė.
Ditėn e nesėrme po e presim me shumė shpresė .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:10 am

E enjte, 18 mars, 1999.
Ashtu sikurse u tha mbrėmė nė lajmet e orės 23, se Delegacioni Shqiptar do
ta firmosė Marrėveshjen e Rambujesė nė Paris, ashtu edhe u bė.
Sot, mė 18 mars tė vitit 1999, nė orėn tetėmbėdhjetė e tridhjetė e
gjashtė minuta, firmoset Marrėveshja e Rambujesė nė Paris.
Nė pallat pamje impozante. Janė prezent numėr i madh burrėshtetas botėror,
gazetarė, kameramanė, fotoreporterė, e plot kureshtarė . Ulen nė katėr
karrige:
Hashim Thaēi, kryetar i Delegacionit,
Dr. Ibrahim Rugova, nėnkryetar i Delegacionit,
Ak.Rexhep Qosja, anėtar i Delegacionit dhe
Veton Surroi, zėdhėnės i Delegacionit.
Sipas radhės, njėri pas tjetrit vejnė nėnshkrimin nė Marrėveshje. Duken
shumė tė disponuar. Kanė arsye tė jenė tė tillė sepse ėshtė moment historik
pėr Kosovėn, Ballkanin madje edhe pėr Evropėn. I tėrė ceremoniali i
nėnshkrimit transmetohet drejtpėrdrejt nė kanalet televizive mė tė njohura
nė botė.
Pas Delegacionit tonė u vjen radha Grupit tė Kontaktit: Hil, Vedrin e
Petriē tė cilėt po ashtu tė disponuar firmosin Marrėveshjen pėrpos Boris
Majorski, rus, (edhe pse ėshtė prezent) nuk e vuri gishtin, e, pėrse nuk
e bėri atė, e din ai vet.
Pala serbe nuk u paraqit fare.
Fundi i fundit, Delegacioni ynė e kreu punėn e vet ashtu si duhet.
Pėrmbushi kėrkesat e ndėrmjetėsuesve, tė Grupit tė Kontaktit e sidomos
tė SHBA-ve. Shqiptarėt i treguan botės se janė tė civilizuar, janė
kooperativė, se s’e adhurojnė luftėn, janė paqedashės, se ata (shqiptarėt)
donė barazi, donė liri e hiq, ama bash hiq mė shumė se sa tė tjerėt.
Edhe shqiptarėt janė banorė tė kėtij planeti. Edhe ata kanė h i s e
nė tė, pra, ėshtė krejtėsisht normale ta kėrkojnė hisen qė u takon.
Tashti shpresojmė se Evropa, mė nė fund, i korrigjoi gabimet e bėra nė tė
kaluarėn jo fort tė largėt nė dėm tė shqiptarėve. Tani presim me padurim
zbatimin e vendimeve tė Marrėveshjes nė praktikė me pėrpikėri. Po
shpresojmė njė tė ardhme mė tė qetė, mė tė ndritur, mė tė lumtur.
Pale?!
Pala serbe nuk e nėnshkroi Marrėveshjen. Pse? - shtrohet
pyetja: Shovinizėm i verbuar serb e asgjė tjetėr.
Bota demokratike nuk ėshtė e befasuar me kokėfortėsinė e
militantėve serbė. Secili njeri i qytetėruar tanimė i njeh serbėt se
kush janė. Synimet e tyre veē janė bėrė tė njohura: gjenocid ndaj popullit
shqiptar por jo vetėm ndaj tij.
Merreni me mend, vetėm brenda kėsaj dekade tė fundit tė shekullit njėzet,
serbėt shkaktuan katėr(!) lufta: Sė pari me Slloveninė, me Kroacinė,
pastaj me Bosnjen e tash edhe me Kosovėn. S’mund ta nėnshkruajnė serbėt
Marrėveshjen e cila parasheh ndėrprerje tė luftės, parasheh paqe, liri e
barazi. Militantėt donė granatime, djegje, hajni, plaēkė, vrasje,
masakrime, pėrdhunime, gjak-gjak donė.
S’e firmosin burrat e botės jo, s’e firmosin!
Pėrse e firmosi pala jonė Marrėveshjen?
Sepse: Kosova do ta ketė Kushtetutėn, Kuvendin, Qeverinė, Presidentin,
Policinė, Gjykatėn (Supreme) por edhe institucionet tjera qė do tė
administrohen nga popullata shumicė. Edhe pakicat do tė jenė tė
barabarta dhe assesi nuk do tė jenė tė diskriminuara nga shumica
shqiptare. Se, ne shqiptarėt e dimė mė sė miri ē’ ėshtė
diskriminim,pra, na dhimbėsen tė diskriminuarit, kushdo qofshin ata.
Dashtė Zoti e u bėftė sikurse parashihet nė Marrėveshje!
Lufta d u h e t tė ndalet m e nj ė h e r ė. Se, edhe sot u
zhvilluan luftime tė ashpra anembanė Kosovės. Si zakonisht, nė kėto ditė, u
granatuan dhe u dogjėn shumė shtėpi nė Llap e Drenicė. Madje u hap edhe njė
front i ri nė Kabash tė Prizrenit, Korishė dhe Lubizhdė. Bėhet e ditur se
mbi tetė mijė banorė tė kėtyre katundeve janė dėbuar nga shtėpitė e tyre.
Tė dėbuarit shihen (pėrmes TVSh-sė) nė kolona qerresh e traktorėsh duke
lėvizur nė drejtim tė pacak. Nuk dihet se ku do tė vendosen dhe si do ta
kalojnė natėn. As numri i tė vrarėve, tė plagosurve dhe i atyre tė
rrėmbyerve nuk dihet, madje ndoshta nuk do tė dihet asnjėherė.
Bora s’ka tė ndalur, bie vetėm bie. E pėrcjell kolonėn nė rrugė tė
parrugė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:10 am

“LUFTA O MĖSUES, LUFTA! ”


E premte, 19 mars, 1999.
Sot shkova nė shkollė tepėr i rraskapitur. Mirėpo, obligimin ndaj nxėnėsve
duhesha ta kryej patjetėr. Me plan kisha pėr ta zhvilluar tingullin zh ,
tė katėr format.
Kjo ditė pėr nxėnėsit e klasės sė parė ėshtė e paharrueshme.
Zilja na fton pėr nė mėsim. Nisem .
Drama nė klasė
PAMJA: ( Klasa. Nxėnės tė ulur nėpėr vendet e tyre. Nė ndėrkohė, futem
brenda. Jam tepėr i lodhur, po, pėr hir tė nxėnėsve paraqitem shumė i
disponuar. Nxėnėsit ēohen nė kėmbė ).
NXĖNĖSIT: Mirėditaaa! (Mė pėrshėndetin ).
UNĖ: Mirėdita ! ( U them ) Uluni! ( Mbi tryezė vė
mjetet e konkretizimit dhe ulem. Hapi ditarin pėr ta shėnuar
njėsinė mėsimore por me qėllim tė caktuar vonohem. Nxėnėsit
shushuritin,bėjnė zhurmė tė madhe. Mbylla ditarin, ēohem nė kėmbė dhe
paksa i “nevrikosur” bėrtas kėrcėnueshėm). Ē’ ėshtė kjo zhurmė?!
NXĖNĖSIT : (Heshtin goxha tė frikėsuar).
UNĖ Ha-ha-haaa!) (Qeshem ).
NXĖNĖSIT: Ha- ha-haaa! (Qeshin edhe ata).
UNĖ: Et - hi- a! (Teshtij . Nxjerr njė salvete pėr ta fshirė
gojėn por ajo mė “bie” pranė stufės me hi qymyri. Zhytet. Kėrrusem, marr
palomėn pėr ta fshirė gojėn).
NXĖNĖSIT: Jooo! Paloma ėshtė zhytur! (Thėrrasin).
UNĖ: Ashtu ėshtė, qenka zhytur. (Nxjerr njė tjetėr palomė,
“pastroj” gojėn dhe e hedh nė shportė. Nė tavolinė kam njė vizatim ku kam tė
vizatuar zhapinin. Marr pėr ta demonstruar para nxėnėsve por
“zbulohet ” zhapini).
NXĖNĖSIT: Zhapiniii! (Bėrtasin njėzėri)
UNĖ: Ju lumtė! (I uroj. Shkoj te tabela, ngjis vizatimin dhe
pyes). Ēka po shihni nė vizatim?
NĖNĖSIT: Zhapinin dhe germat A P I N I! ( Pėrgjigjen nė kor ).
UNĖ : Me cilėn germė fillon fjala Zhapini?
NXĖNĖSIT: Me Zhzhzh. (Thonė)
UNĖ: Ēka po mungon para zanores A?
NXĖNĖSIT: Germa Zhzhzhzh .
UNĖ: Doni ta shihni se si duket tingulli Zh?
NXĖNĖSIT: E dimė, e dimė! Njė Z dhe njė H . (Pohojnė me zė tė lartė ).
UNĖ: Ju lumtė! ( E zbuloj tingullin Zh). Ashtu si thatė
edhe ju, shkronja ZH pėrbėhet prej dy germave Z dhe H qė kur kėto
bashkohen lexohet ZH. Pra, ėshtė shkronjė ēifte, a po? (Tash tingullin
Zh e vė para zanores A ku formohet fjala normale ZHAPINI. Bashkė me nxėnės
e lexojmė tri –katėr herė duke e ndarė nė rrokje. Gjejnė edhe fjalė tjera qė
fillojnė me tingullin Zh si zhaba, zhavorri zhytja, zhagitja etj.
Konstatoj se ora po ecėn me sukses tė plotė). Pra,nxėnės tė dashur, siē
po e shihni edhe ju, sot mėsuam germėn e fundit tė abetares, germėn e fundit
tė gjuhės sonė tė bukur, germėn ZH. Ju, tash e tutje, mund tė lexoni jo
vetėm a b e t a r e n por edhe libra, gazeta e edhe revista tė
ndryshme. Ju, asnjėherė nuk do ta harroni kėtė shkronjė deri sa tė bėheni
pleq e ju ēupėzat plaka. ( Bėj pakėz shaka me ta).
ALBANA: Joo, o mėsues, ne nuk bėhemi as pleq e as plaka!
UNĖ: Pse oj ēupėzė?! (Supozoj se nuk i pėlqen pleqėria).
ALBANA: Lufta o mėsues, lufta! Shkiet do tė na vrasin, do tė na
masakrojnė sikurse ata nė Prekaz e Reēak! E, si mund tė bėhemi pleq e plaka
kur ne do tė jemi tė vdekur?!
NXĖNĖSIT: Mirė e ka Albana, o mėsues, mirė e ka . (Pohuan).
UNĖ: Po kush tė tha mori vajzė?! (Nxitova).
ALBANA: Gjyshja.
UNĖ: (Bobo, ēfarė zbulova!!! Nxėnėsit e paskan humbur shpresėn pėr
jetė (!) Koka nisi tė mė ushtojė,ritmi i zemrės nisi tė mė shpejtohet, sytė
m’ u errėsuan. Nuk i shoh as nxėnėsit. Fillova tė luhatem nėpėr klasė. Me tė
shpejtė shkova pranė dritares,asgjė nuk shoh, afrohem pranė tavolinės dhe
nisa t’i lutem Perėndisė qė tė mė ndihmojė nė kėto ēaste dramatike,tė mos
plandosem nė dysheme para nxėnėsve e tė mos i trishtoj kėta engjėj. Po.
Perėndia mė pa,mė ndjeu dhe mė kuptoi. Aty-pėr aty , menjėherė mė erdhi nė
ndihmė. Koka mė pushoi sė ushtuari, zemra nisi ritmin normal tė punės, pashė
nxėnėsit dhe i ndjeva duke pėshpėritur : ”Ēka ka mėsuesi,ēka ka
mėsuesi?! ” Shpejt mora vetėn nėn kontroll): Albanė, por edhe ju tjerėt, a
rren mėsuesi?
ALBANA ME NXĖNĖS: Jooo! Mėsuesi nuk rrenė.
UNĖ: Pra, ti Albanė, por edhe ju tė tjerėt mua dhe vetėm mua duhet tė mė
besoni. Betohem se tė gjithė do tė rriteni. Ju do tė bėheni mėsues e
profesorė, ju do tė bėheni inxhinierė e doktorė, ju do tė bėheni policė e
kėngėtarė, ju do tė bėheni oficerė e ushtarė, ju do tė bėheni pilotė e
shoferė, ju do tė bėheni artistė e spikerė, ju do tė bėheni piktorė e
drejtorė, ju do tė bėheni gazetarė e shkrimtarė, ju do tė bėheni
deputetė e kryetarė. Ta dini mirė e mirė: Juve askush nuk guxon tė ju prek
me dorė!. Me ndihmėn e Zotit, tė gjithė,ama bash tė gjithė do tė bėheni
pleq e ju ēupėzat plaka! PATJETĖR! (Bėrtas)
NXĖNĖSIT: Uaaaa! Uaaaa! Uaaaa! (Bėrtasin)
-Ejani tė lozim! (e ndėrrova metodėn e punės sipas rastit qė m ’ u
paraqit) -u thash.
U kapėm dorė-pėrdore dhe formuam njė rreth ku filluam tė vallėzojmė duke
kėnduar: “ O Lirak, zhytarak, futėsh nė baltė zhukė e zhakė! ” Kėshtu
veprova disa minuta dhe vėrejta se edhe nxėnėsit u disponuan mjaft mirė.
Pėr tė mos e humbur vazhdimėsinė e orės mėsimore, bėmė edhe disa detyra nė
klasė. Sė fundit pėrsėritėm shkronjėn e mėsuar dhe konstatova, ndonėse nė
rrethana tė jashtėzakonshme, ora qe plotėsisht e suksesshme. Ua dhashė
edhe disa detyra pėr nė shtėpi dhe u premtova se ato do t’ua kontrollojė
dhe do t’ua notojė me nga njė pese shuuumė tė madhe.U pėrshėndetėm dhe u
ndamė shumė tė kėnaqur qė pėrfunduam Abetaren.
*
Edhe pse Delegacioni ynė e firmosi Marrėveshjen e Rambujesė nė Paris, ne
nuk po vėrejmė kurrfarė ndryshimi. Pala serbe paraqitet fare e shurdhėr.
Sipas serbėve, Marrėveshja qenka hartuar nga ekspertė shqiptarė e
amerikanė. Serbėt “ nuk e paskan tė njohur” pėrmbajtjen e
Marrėveshjes. Madje ata paskan hartuar njė tekst krejtėsisht tjetėr,
natyrisht sipas tekeve tė tyre , bile e paskan nėnshkruar kėtė farė
“drafti” duke ia uruar “suksesin” njėri tjetrit.
Hajde, hajde!!!
Pasi Grupi i Kontaktit vėrejti tė gjitha pishanet e palės serbe, u
detyrua ta bėjė njė rezyme tė tėrė asaj pune tė gjatė e tė mundimshme qė
nga Rambueja e gjer mė sot nė Paris.
Konstatimi:
Bisedimet nė Rambuje dhe Paris shpallen tė pėrfunduara.
Delegacioni ynė ēmohet shumė lart : shumė civilizues, kooperativė dhe
paqedashės. Faji bie mbi palėn serbe: tepėr arrogant, jo kooperativ, aspak
konstruktiv dhe shumė luftėnxitės. E bartėshin me shėndet Milosheviqi,
Milutinoviqi dhe bashkėmendimtarėt e tyre [po them unė].
Thuhet: “Tani do tė shikohen forma tjera tė veprimit”,- (
mbarim citati nga rezymeja) Me kėtė, padyshim, mendohet nė ndėrhyrjen
ushtarake.
Nė kėto ēaste situate nė Kosovė ėshtė dramatizuar tepėr shumė. Knut
Volejbek urdhėroi qė brenda njėzetekatėr orėve tė tėrhiqen tė gjithė
verifikuesit e OSBE-sė nga Kosova.
“Mė vjen shumė keq qė po e lėmė Kosovėn nėn mėshirėn e askujt”-tha
Viliam Vokeri -dhe shtoi :-“Nėse kthehemi nė Kosovė, do tė kthehemi nė
formė tjetėr” (citat), i intervistės para mediumeve botėrore nė
Prishtinė.
Demek ne mbetėm nėn mėshirėn e askujt,ė? ! .
Jo. Ne e kemi pėrkrahjen nga Zotit. Ai mundet, Ai din si, Ai do tė na
shpėtojė. Me ndihmėn e Tij, nxėnėsit e mi do tė bėhen pleq edhe plaka.
Patjetėr!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:10 am

Ferizaj, 19 mars, 1999, ora
24.00.


E shtunė,20 mar,1999
Ishte ora dy pas mesnate. U shtriva nė shtrat pėr tė fjetur por me kot,
gjumi nuk mė zinte. Sapo kotesha, Albana mė dilte para sysh dhe “…
mėsues, ne nuk do tė bėhemi as pleq e as plaka. Shkiet do tė na vrasin,…”
Trembesha. Nė kokė mė silleshin lloj-lloj mendimesh tė tmerrshme.
U bė ora shtatė e ditės. Desha tė ēohem nga shtrati dhe tė vishem por nuk
pata fuqi. Tėrė ditėn qėndrova nė shtrat. I shqetėsova edhe anėtarėt e
familjes. Pėr ēudi, sot s’piku askush. Edhe lajmet s’i dėgjova fare. Kėtė
nuk e bėra me pahir. Desha tė largohem nga to sepse jam tepėr i shqetėsuar.
Dėshiroja tė pushoja ngase e dija ē’ lajme kam pėr tė dėgjuar. Darkė
s’hėngra fare. Uji mė pihet shumė. Kam zjarrmi, ethe. Diku, rreth mesnatės,
i shėnova kėta rreshta dhe do tė tentoj tė fle me shpresė se Albana nuk
do tė mė trazojė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:11 am

E diele, 21 mars, 1999.
Ėshtė ora dymbėdhjetė, mesditė. Jam shumė i sėmurė. Djemtė dhe gruaja janė
tepėr tė brengosur. Insistojnė tė mė dėrgojnė te mjeku. S’pajtohem. U
pėrpoqa t’i bind se nuk jam aq i sėmurė. U thash se jam ftohur pakėz,
asgjė tjetėr s’kam. Piva ca ēaja dhe prapė u shtriva nė shtrat.
Edhe ditėn e sotme e kalova nė kllapi. Disi, fjalėt e Albanės m’ u kanė
bėrė kompleks, fare s’ mė lėnė tė qetė. Lajme s’di a kam dėgjuar. Ndoshta
po, por nuk isha nė gjendje tė kuptoja kurrgjė.
S’di se si i shėnova kėto fjalė , s’di !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:11 am

E hėnė, 22 mars, 1999.
Ėshtė ora dhjetė e ditės. Ndonėse jam tepėr i rraskapitur, prapėseprapė
vendosa pėr tė shkuar nė punė. Mblodha fuēinė e fundit dhe u nisa duke u
pėrshėndetur me gruan dhe djalin e vogėl, Ylberin. Pak pa dalė te
hekurudha, kėmbėt filluan tė mė dridhen e shtėpitė tė “luhaten”. Desha tė
mbahem pėr njė mur, aty afėr, por u rrėzova pranė tij.Papritmas m’u afrua
Brahimi dhe pa mė pyetur fare mė futi nė kombibusin e tij. I dha gas dhe mė
solli nė ordinancėn e Dr. Shyqes.
-Prapė ndezje, ė?- mė pyeti.
-S’ e di doktor,- i thash.
Mė kontrolloi nė detaje dhe u nda fort i kėnaqur.
-Dėgjo! Asgjė s’ke nė mushkėrinė . Krejtėsisht je i shėndoshė. Ēka po tė
mundon?- mė pyeti.
Desha t’i tregoj pėr Albanėn por nuk guxova. “Do tė tallet me mua”,
–mendova. Hiq s’i fola. E lash tė flasė ai.
Mė tha se duhet tė pushojė sė pakut nja njė javė ditė. Mė porositi tė
pėrdori sa mė shumė lėngje dhe tė ha ushqim klorik. M’i dha edhe disa
barėra. Rreth orės dy pasdite u ktheva nė shtėpi paksa mė i relaksuar.
Piva ca vitamine dhe , interesant, hėngra bash mirė.
Mbrėmja po afrohet. Bėhem gati pėr ta pėrcjellė TVSh-n (programin
satelitor) me shumė interesim sepse qė nga e premtja nuk di se ē’ ėshtė
duke ndodhur me ne e rreth nesh .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:11 am

YMERI NĖ TELEFON


Ora ėshtė nėntėmbėdhjetė.
Me vėmendje tė veēantė e pėrcolla ditarin e TVSh. Lajme qė shqetėsojnė.
Mė mirė sikur tė mos i kisha dėgjuar fare. Megjithatė nė mes tė rreshtave,
siē thuhet, janė disa shenja optimiste, ama na u zgjatėn veshėt me fjalė tė
stilit “duhet”, “do tė bėhet kėshtu”, “do tė bėhet ashtu”, “pritet
sulmi i forcave tė NATO-s” e tė tjera tė ngjashme.
Papritmas dėgjova njė bisedė. Dera e dhomės u hap me vrull. Hyri Sinaverja
me telefon celular nė dorė.
-Po, kėtu qenka. Ja, bisedo me tė!-dhe ma lėshoi telefonin .
-Ymeri, baci Hajrush, fol!- mė tha.
“Alo!”
“Mirėmbrėma buq!”-mė pėrshėndeti djali matanė telit nga
Gjermania.
“Mirėmbrėma, bir!”- ia ktheva.
“Buq,si jeni, a jeni tė gjithė shėndosh?”- mė pyeti.
“Po djali im, tė gjithė jemi mirė. Ty, si tė kam?
“Mirė o buq, mirė, por ju s’jeni mirė!”
“Ymer, tė betohem nė kokėn tėnde se qė tė gjithė jemi si ėshtė mė sė miri.”
“Prapė po tė them se nuk jeni mirė! A po e shihni se ēka u bė?! Viliam
Vokeri i tėrhoqi verifikuesit e OSBE-s nga Kosova. Ky hap ėshtė fatal
pėr Kosovėn, pėr juve. NATO-ja do ta sulmojė Serbinė. Buq ikni sa mė
shpejtė! Nuk po tallem. Pasha Kur’ anin nuk i keni punėt mirė! Jeni nė
rrezik shumė tė madh!. Sapo i pėrcolla lajmet nė DV nė gjuhėn gjermane.
Buq, NATO-ja e ka pėrnjėmend. Sulmi vetėm qė s’ka filluar. Dėgjo mirė!
Sapo tė fillon sulmi i NATO-s mbi Jugosllavinė, shkiet do tė nisin sulmin
kundėr jush. Ata s’kanė ēka t’i bėjnė NATO-s por do tė hakmerren nė juve.
Do t’ ju bėjnė hi e pluhur. A more vesh? Tė gjithėve do tė ju vrasin,
do tė ju masakrojnė. Aman buq, shpėtomi vėllezėrit, nėnėn, shpėto edhe ti!
Ēka mė duhet jeta nėse u ndodh diēka e tmerrshme? Hiq. Madje e ke
edhe obligim t’i shpėtosh , sepse, je kryefamiljar. Dėgjo! Pėr tė ikur
do tė ikni patjetėr, por ikni sa s’ėshtė bėrė vonė! Se, nėse ngulni kėmbė
pėr tė mbetur aty, mė vonė nuk do tė ketė kush tė ik, do tė jeni tė zhdukur
qė tė gjithė”.
“Mjaft mė!,- i bėrtita,-S’kemi ku tė shkojmė. Kėtu u lindėm, u rritėm,
kėtu edhe do tė vdesim, kuptove?! Shiko! NATO-ja s’ka punė me neve. Ajo do
ta godasė Serbinė, forcat dhe objektet ushtarake. Qytetet e mėdha nuk janė
aq nė rrezik. Lufta po zhvillohet kryesisht nėpėr katundet malore. Por, nėse
zbret lufta nė qytete, ne kėtu jemi. Besoj se mė kuptove,ė?”-i thash.
“S’thashė se NATO-ja do t’ ju sulmon juve, jo! Serbėt-seeerbėt!”-
bėrtiti.
“Ymer, kėso muhabetesh nuk bėhen pėrmes telefonit, por mė trego si po e
kalon atje? A i more dokumentet pėr kurorėzim dhe a kishin qenė nė
rregull?”,- e pyeta pėr t’i ikur temės sė bisedės.
“Ore buq, hiqmu dokumenteve! A m’ ė kuptove se ēka fola deri tash?! – m’ a
ktheu me ton bukur tė prishur.-Buq, mos bėn shaka tė lutem!”,-shtoi, por
tashti me zė tjetėr, tė prishur e shumė tė dobėt.
Ndjeva dėnesje prapa telit. Qante. Unė u shtanga. Ėshtė hera e parė pas
pesė viteve qė qan nė telefon. Ai qante e unė dėgjoja vajin e tij. M’ u
duk sikur mu lagėn faqet me lotėt e tij. Po po, faqet m’ u lagėn, por
me lotėt e mi. Mblodha fuqinė e fundit dhe bėrtiata me zė tė lartė:
“Ymer, mos u trego aq i dobėt! S’jemi vetėm ne kėtu. Janė krejt mėhalla,
qyteti, tėrė Kosova. Ēka bėhet, bėhet pėr tė gjithė. Po, meqė po flet me
telefon mobil, po e mbyllim bisedėn sepse do tė kushtojė shtrenjtė”.
“Buq, unė ua thash atė qė duhesha t’ua them. Dashtė Zoti e tė mos jetė
kėshtu si u thash, ama,…(!)”
“Natėn e mire, biro!”
“Natėn e mire, buq!”-U shkėput lidhja.
Sinaverja mė shikonte dhe dridhej para meje si thupėr.
-Baci Hajrush, ēka tė tha Ymeri?! Pse tė rrodhėn lotėt?! Ēka bėrtite?
-Asgjė mori. Duket se i frikėsohet luftės.
-Ndoshta din diēka ai atje ?!
-Jo mori ēikė, jo. Ēka din ai, dimė edhe ne kėtu. Mos u frikėso edhe ti
tash. Tė faleminderit qė ma solle telefonin dhe mė mundėsove tė flasė me
tė!. Mė paska pas marrė malli pėr zėrin e tij. U flladita pak,- i thash.
Ndoshta sonte do tė fle mė i qetė, ndoshta?!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:12 am

E martė, 23 mars, 1999.
Diku rreth orės shtatė u zgjova nga gjumi. Isha shumė mė i relaksuar.
Gjumin e paskam bėrė tė mirė. Albana ,ēuditėrisht,nuk mė trazoi gjatė
natės. Ymeri po.
Disi, nė ėndėrr, mė thanė: “Erdhi Ymeri nga Gjermania”. I dola pėrpara
dhe e pėrqafova shumė- shumė. Mė tha troq: “Buq, s’kam shumė kohė por
erdha tė ta bėj njė lutje me gojė pasi nuk munda tė te marr nė telefon:
Ikni, ju lutem ikni! Se , nėse nuk largoheni, tė gjithėve do tė ju vrasin,
tė gjithėve. Ikni sa s’ėshtė bėrė vonė!”,- dhe u zhduk .
Tash Ymeri mė rri parasysh. Mė bėhet sikur i dėgjoj fjalėt: “Ikni sa
s’ėshtė bė bėrė vonė!,…”. “ Me siguri, fjalėt e telefonatės sė mbrėmėshme
po mė paraqiten”-mendova. Djemtė pastrohen dhe ulemi pėr tė ngrėnė mėngjes.
Hėngra bash mirė. Me padurim prisja kohėn pėr tė shkuar nė punė.
Ėshtė ora dymbėdhjetė. Bėhem gati pėr punė. Edhe Enveri me Ylberin janė
gati pėr nė shkollė. Muharremi kishte dalė nė qytet pėr t’i blerė ca
qirinj. Pak pa u nisur pėr nė punė , hyri Muharremi. Pashė se ėshtė bukur i
trembur.
-Mos u nisni pėr nė shkollė! Ato ishin tė mbyllura. Nuk kishte mėsim.
Kishte luajtur puna. Qyteti ishte mbushur pėrplot me policė dhe ushtarė.
Dukeshin si bisha tė ēartura. Mė mirė ėshtė tė mos dilni fare nė qytet,-
tha dhe e lėshoi radion pėr tė marrė vesh ndonjė lajm.
Unė nuk e pėrfilla kėshillėn e tij. Dola nė qytet me qėllim qė tė shkojė nė
punė, edhe pse isha kėshilluar nga mjeku pėr tė pushuar disa ditė.
Tash, edhe unė e pashė se s’ishte puna pėr punė. Nė qytet ishte
gjendje e jashtėzakonshme. Policė e ushtarė kishin zėnė ēdo udhėkryq.
Kontrollonin ēdo veturė por edhe kalimtarė. Dėnonin faj e pa te. Marr vesh
se shkollat janė tė mbyllura. Takohem me miq, kolegė. Bisedojmė. Temė
kryesore e bisedės ėshtė NATO-ja. Duket se sulmi ėshtė i
paevitueshėm,vetėm qė s’ka filluar. Tė gjitha pėrgatitjet janė bėrė,
vendimet janė marrė nga shumė faktorė, me pėrjashtim tė Kėshillit tė
Sigurimit tė OKB-s. Por,NATO-ja nuk e ka ndėrmend ta pyes KS tė OKB-s
fare. Serbinė duhet sulmuar patjetėr. Kėtė mendim e kanė edhe amerikanėt
nė krye mė presidentin Bil Klinton. Klintoni me njė rast pat thėnė se
rreziku mė i madh do tė jetė nėse Amerika tani qėndron duarkryq. Do tė
trimėrohen regjimet kriminele siē ėshtė ai i Milosheviqit. S’ka mundėsi
tė tolerohet gjenocidi serb ndaj popullsisė civile nė Kosovė, s’ka.
Ēarshia nisi tė boshatiset nga popullata shqiptare. Mbyllen edhe dyqanet.
Vjen erė lufte. Kthehem nė shtėpi me frikė .
Mbrėmje.
Dėgjojmė lajme trishtuese. Lufta ka marrė pėrmasa katastrofale gati se nė
tėrė Kosovėn. Tė vrarėt, tė plagosurit dhe tė rrėmbyerit mė nuk dihen. Tė
dėbuar janė me qindra mijėra njerėz. Me dhjetėra fshatra tanimė nuk
ekzistojnė.
Ankth.
Djemtė heshtin. Mė shikojnė dhe mė duket sikur mė fajėsojnė.
-Dikur, bukur moti, kėndohej njė kėngė, nė tė cilėn thuhej :
“Prit me mujė e prit me vjet, pushka e Lilės s’po kėrset !”- u thash
djemve pak si me shaka,- dhe vazhdova :- Mė duket se pushka e NATO-s do
tė kėrset-u dhash kurajo .
Kėtė bisedė e nisa me qėllim, sepse, po i vėrej vuajtjet e fėmijėve. Disi
tepėr janė politizuar. Vazhdimisht mė pyesin : “Ēka tha Solana, ēka tha
Kofi Anin, ēka tha Vesli Klark, ēka tha Riēard Holbruku, ēka tha Robin
Kuk, ēka tha Viliam Vokeri , ēka Olbrajt, ēka tha Toni Bler, ēka tha Bil
Klinton “ etj. Kėto personalitete janė bėrė tė njohura pėr fėmijėt tanė,
sikurse tė ishin banorė tė mėhallės sonė.
– Flini!,- u thash fėmijėve,- se NATO-ja me siguri do tė na ndihmojė kėsaj
here, kurse unė po shkruaj diēka nė fletoren e Albanės.Nuk dihet,
ndoshta ndonjėherė do tė jenė shėnime interesante pėr dikė tjetėr, edhe pse
s’jam njeri i pendės, diēka do tė lė nė letėr, do te lė.
Ėshtė ora dymbėdhjetė. Ata ranė kurse unė po shkruaj, po mundohem ta kryej
detyrėn tepėr tė rėndė qė mora nga Albana. S’di se a do tė ma pranojė
Albana,nuk di.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:12 am

Kapitulli i dytė

BOMBARDIMIE mėrkurė, 24 mars, 1999.
Faktorėt ndėrkombėtarė, tė indinjuar me veprimet barbare tė serbėve ndaj
shumė popujve e nė veēanti ndaj popullatės shqiptare nė Kosovė, tė
mllefosur me arrogancėn e Milosheviqit, pėr kokėfortėsinė e tij e
posaēėrisht pėr mos firmosjen e Marrėveshjes sė Rambujesė nė Paris, e tė
tjera pishane serbe, Kėshilli i NATO-s vendos pėr ta sulmuar tė
ashtuquajturėn Jugosllavi , u bė ē’ u bė.
Dhe, sot, mė 24 mars tė vitit 1999, ditė e mėrkurė, NATO-ja nis
fushatėn e bombardimeve tė caqeve tė ushtrisė serbe.
Kurrkush nuk u befasua me sulmet e NATO-s, pėrveē serbėve. Kėta
(serbėt) ishin tė bindur se askush nuk do tė marr guximin ta sulmojė
soldateskėn e tyre. Se, sipas serbėve, ushtria e tyre ėshtė mė e forta nė
botė. Por ja, mu kjo ushtri u zu nė gjumė, nuk tregoi kurrfarė efikasiteti
ndaj avionėve tė NATO-s.
Kėtu, nė Kosovė forcat ushtarake, policore, paramilitare dhe bandat ēetnike
fillojnė bashkėveprimin e tyre. Serbijanėt, tė paaftė pėr t’iu kundėrvėnė
NATO-s, u vėrsulen shqiptarėve tė pambrojtur. Me tanke, topa kalibrash tė
ndryshėm, me minahedhės tė pėrsosur, me tė ashtuquajtura praga, me mjete
tė blinduara , me mitraloza tė rėndė e tė lehtė nė mėnyrėn mė barbare
sulmojnė fshatra tė tėra. Plaēkisin tėmirat materiale,granatojnė, djegin ,
vrasin, plagosin,pėrdhunojnė femra dhe dėbojnė shqiptarė nga vatrat e
veta.. Tmerr. Kolonat e tankeve, topave dhe automjeteve tė blinduara
lėvizin si pa kokė. Shtiejnė nė tė gjitha drejtimet pa kurrėfarė arsye.
Shihet ashiqare se i ka kapur paniku,shihet.
Natė.
Dėgjohet zhurma e avionėve tė NATO-s . Pasojnė detonime e shpėrthime tė
fuqishme. Edhe artileria serbe futet nė veprim. Shtiejnė drejtė qiellit me
tahmin . Gjuajtjet i bėjnė pėr tė na frikėsuar neve por edhe pėr t’i
trimėruar banorėt serbė e malazez. Edhe civilėt serbė aktivizojnė armėt
e tyre. Plumbat bien mbi ēatitė tona si breshėr.
Natyrisht se frikėsohemi. Ngujojmė portat dhe futemi brenda.
Ndalet edhe korrenti.
Burg.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:13 am

“ PO BUQ , ME SAKICA DO TĖ LUFTOJMĖ(!)”

Ka kaluar mesnata.
Ora ėshtė 00. 20 minuta, e enjte, 25 mars, 1999.
Dal nė oborr.
M’u duk sikur do tė pushojnė tė shtėnat, por nuk doli ashtu.Nuk kaluan as
tre minutė prapė u ndie zhurma e avionėve tė NATO-s. Serish bombardime,
detonime e shpėrthime. Edhe artileria serbe riaktivizohet me terė arsenalin
e saj. Drejtė qiellit fishkėllejnė predha kalibrash tė ndryshėm. Shumė prej
tyre janė predha ndriēuese. Skuqet qielli . Edhe civilėt serbė me armė
qė kanė bashkėveprojnė me artilerinė. Shtiejnė si tė ēartur. Kėtė e bėjnė jo
pėr ta goditur NATO-n po pėr t’i frikėsuar fqinjtė e tyre shqiptarė, pėr
tė treguar superioritet, pėr tė treguar fuqinė.
Vetėtimė dhe bubullimė armėsh. Duket se qyteti do tė pėrmbyset.
Qetas hapa portėn e oborrit dhe dola nė rrugė. Dėshiroj tė shoh nga
afėrsia se ēka po ndodh nė qytet. Dėgjoj ēirrje bandash, thyerje xhamash
dhe kėngė ēetnike. Zbres deri tek hekurudha por nuk guxova tė shkoj
matanė saj . Vėrejta tym e flake nėpėr dyqane. Plumbat filluan tė bien rreth
meje. I frikėsuar nga fėrshėllima e predhave tė shumta, ktheva prapa dheu
futa brenda. Nė ēastin kur po ulem u dridh toka, shtėpia. Pėr pak s’u thyen
xhamat. Na u duk sikur tavani do tė na bie mbi kokė.
-Shumė afėr ėshtė,-foli Muharremi.
-Po. Mė duket se u qėlluan kazermat e ushtrisė serbe. Andej erdhi
bubullima,- pohova.
U ndie edhe njė seri shpėrthimesh por kėsaj radhe larg Ferizajt. Artileria
serbe gradualisht nisi tė pushojė. Pushuan edhe tė shtėnat e civilėve serbė.
Ora ėshtė tre pas mesnate. Ra njė heshtje trishtuese.
-Duket se u qetėsua,- u thash djemve. Rregulloni vendet ! Duhet tė flemė.
Gjumin do ta bėjmė tė gjithė sė bashku, kėtu, nė kuzhinė, - u thash.
Ramė ashtu si ishim, tė veshur. E fikėm edhe qiriun. Dėgjohet vetėm
tik-taku i orės sė murit. Ajo ecėn shumė ngadalė. Minuta ėshtė sa ora, ora
sa nata.
-Buq!,- mė thirri Muharremi, -A mund tė ndodh e tė na sulmojnė shkiet
nėpėr shtėpi?
-Jo bir, jo,- ia ktheva,- Edhe serbėt frikėsohen. Ata janė tė bindur se
edhe ne jemi tė armatosur prandaj nuk ua ha tė futen nė njė aventurė tė
tillė.
-Ah sikur ta kisha njė pushkė me shumė fishekė, pėr Zotin tėrė mėhallėn do
ta mbrojė kalli vet. Do ta zė pozitėn tek ēoshi i Hamitit , e nuk do ta
lėshoj asnjė shka tė gjallė tė futet nė lagje,-mė tha me bindje tė plotė.
-Lėri kėto llafe biro! Ėshtė koha pėr tė fjetur. Fli!
-Jo, s’kam gjumė. Fli ti! Unė do tė bėj roje deri sa tė zbardhė dita e,
nėse dėgjoj ndonjė rrapėllimė, tė thėrras. Do t’i kapim sakicat dhe do tė
luftojmė me ta (!). Nuk bėn tė shkojmė gjakhupės,- mė tha Muharremi.
U tremba nga fjalėt e djalit. “Ēka tha ,ēka?! Ku jam , ėndėrr apo
zhgandėrr?!
- pyes veten. Dhe, pata pėr t’ia plasur vajit po tė mos ndėrhynte Enveri.
-Po buq po, me sakica do tė luftojmė(!). Ja ku i kemi, brenda janė dy
sakicat. Pse, shkive me u rėnė nė dorė, ė?! Jo, kurrė jo! Derėn e oborrit e
kemi tė hekurit. Tė ta thyejnė nuk munden. E, nėse tentojnė ta kapėrcejnė,
do t’u biem sėpata dhe do t’i mbysim(!),-foli edhe Enveri.
Vini re! Shihni se ē ’u sillet fėmijėve nė kokė! Tė luftojnė me sakica(!).
Po pra!. Edhe kjo ėshtė luftė(!). Edhe kjo ėshtė rezistencė(!). Edhe kėsaj
i thėnkan jetė(!).
Eu ē’na qenka jeta, ē’na qenka jeta!!!
-Flini o djem, flini! Nuk jemi vetėm ne kėtu! Tė gjithė fqinjėt janė kėtu,
tėrė lagjja, i tėrė qyteti!-u qirra..
Asnjėri s’e foli asnjė fjalė. Ndoshta u frikėsuan nga klithja ime e
pazakonshme. Po po. Me siguri u tutėn!
Ora ra pesė herė. Djemtė dhe gruaja tanimė flinin. Unė u futa nė
mendime. Notoja si njė leckė e humbur nė valėt e oqeanit tė dallgėzuar.
Serish m,u duk se mė flet Ymeri matanė telit : “Buq, pasha Kur’ anin s’i
keni punėt hiq mirė. Serbėt do tė hakmerren nė juve. Ikni sa s’ėshtė bėrė
vonė!” Albana nė anėn tjetėr me doli para sysh : “ Jo, o mėsues, ne nuk do
tė bėhemi as pleq e as plaka. Shkiet do tė na vrasin, do tė na masakrojnė
sikurse ata nė Reēak,…”
O njerėz! A flihet kėshtu?!
Ymeri ka tė drejt . Ai bazohet nė deklaratėn e kryeēetnikut Sheshel, i
cili kohė mė parė pat deklaruar haptazi: “ Nėse na sulmon NATO-ja neve, ne
(serbėt) nuk do tė qėndrojmė duarkryq; NATO neve, ne shqiptarėve, pa tė
shohim”.
Dhe kjo tani veē po ndodh. Thjesht, hakmarrja po shkon sipas
thėnies sė ēetnikut.
Shumė fshatra u bėnė rrafsh me tokė, shumė njerėz u vranė,
shumė janė zhdukur pa gjurmė , njė numėr i madh i tyre u dėbuan matanė
Bjeshkėve tė Nemuna “preko Prokletije”- (citat i Sheshelit ). Tash edhe
qytetet e mėdha janė nė rrezik.
Pale se ēka do tė bėhet?!
Isha shumė i vogėl. Baba im, rahmet i pastė shpirti, shpesh e pėrdorte
njė thėnie : “Kosova hashėr e neshėr”. Atėherė nuk e kuptoja domethėnien e
kėsaj thėnje. Tash e kam tė qartė. Po. Kosovės i doli flaka nė tė katėr
anėt. Kosova u ndez. Nė Kosovė po provohen armėt mė moderne tė kohės, ėshtė
bėrė poligon, shėnjestėr,cak sulmi.
Kosova po rrėnohet.
Kosova po pėrpėlitet.
Kjo na qenka “Kosova hashėr e neshėr”, kjo!
I veshur dhe i shtrirė nė shtrat, pashė pėr dritare se zbardhi dita e re.
U mbėshtolla me njė batanije, mbylla sytė me dhunė dhe po mundohem ta bėj
njė sy gjumė.
*
Gruaja ishte zgjuar mė herėt. Kishte bėrė gati mėngjesin dhe me kujdes na
zgjoi nga gjumi. Ora ishte nėntė pa njė ēerek. Zgjohen edhe djemtė. Janė
tepėr tė lodhur dhe tė brengosur. Duken sikurse tė jenė tė sėmurė nga
verdhėza. Marrim vesh se situate pėr momentin ėshtė e qetė. Ulemi pranė
njėri tjetrit pėr tė ngrėnė bukė. Hamė sa pėr t’ia bėrė adetin, si thuhet.
Nė sokak dėgjojmė llafosje tė fqinjėve. Dalim edhe ne. Pėrshėndetemi me
njėri tjetrin sikur tė mos ishim parė me muaj tė tėrė. Tė gjithė janė tė
prishur nė pamje. Bisedohet kryesisht pėr natėn e shkuar. Dėshmitarėt flasin
pėr tmerret qė kishin parė gjatė natės
-Shihnim me sytė tanė serbė tė uniformuar, me maska e pa to, me rafalė
automatikėsh “vritnin” dyer e vitrina tė dyqaneve pastaj futeshin nė to,
plaēkitnin mallin, e ngarkonin nėpėr makina dhe zhdukeshin nė drejtime tė
ndryshme,pastaj, dyqaneve ua vinin zjarrin, i digjnin. Lokalet e serbėve dhe
ato shoqėrore shėnjoheshin me kryq dhe kurseheshin nga plaēkitėsit,- tregon
Hysniu i cili banon nė njė ndėrtesė nė qendėr tė qytetit.
Kėtu, nė rrugėn tonė, pėr fat tė mirė, nuk kemi asnjė banorė serb. Situata
nė kėto ēaste ėshtė e qetė.
S’ mė rrihet. Marr njė qeskė najloni dhe nisem pėr nė ēarshi. Me kujdes
kalova hekurudhėn . Eca teposhtė pranė Xhamisė sė Madhe.
Ē’ pamje!
Tmerr. Copa xhamash tė shpėrndarė trotuareve, lokale tė nxira nga djegia,
dyer (tė hekurit) tė deformuara nga zjarri.
Vjen erė shkrumbi.
Eci, kthehem nė tė majtė nė drejtim tė postės. Pothuajse tė gjitha lokalet
pėrballė parkut ishin tė demoluara dhe tė plaēkitura.
Disa romė qėndrojnė para njė kėpucarie qė nuk di se si paska shpėtuar.
Romėt janė kureshtarė. Pranė tyre kalon njė grup ushtarėsh tė armatosur
gjerė nė dhėmbė. Panė romėt duke qėndruar para dyqanit. U llafosėn diēka me
ta, dhe, njėri nga ushtarėt i ra vitrinės me kėmbė me tėrė fuēinė. Xhami u
bė spirrė mė spirrė.
-Hyni!,- i urdhėroi ushtari,- merrni ēka tė doni.
Romėt tė gėzuar u futėn nė dyqan. Me siguri merrnin kėpucė, puma e patike.
Bashkė me romė u futėn edhe ca ushtarė . Pa dyshim, edhe ata po marrin ato
qė u pėlqejnė.
Unė i kėrrusur gjoja se po e lidh njė tojė kėpuce, me bisht tė syrit
shikoj tėrė kėtė plaēkitje nė pike tė ditės. Nė ndonjė vend tjetėr, nė
situata tė tilla hajnat do tė ekzekutoheshin aty-pėr aty, para dyqanit,
kurse kėtu ata (hajnat) ndihmohen nga ushtarėt(!). Bah!
I tmerruar nga kjo pamje u nisa drejtė komunės. Nuk pata fuqi tė vazhdoj
mė tutje. Ktheva nė tė majtė pranė stacionit hekurudhor, dola tek piceria
“Gurina”. Edhe nė kėtė bllok pashė tė njėjtėn pamje: vitrina tė thyera,
lokale tė demoluara , tė djegura dhe tė plaēkitura. Ula kokėn sikurse i
plagosur dhe u nisa drejtė shtėpisė me frikė se nuk do tė mund ta gjejė
shtėpinė time. Pėr fat u gjeta para portės sime ku ishin tubuar disa fqinjė.
U tregova pėr ato qė pashė nė qytet.
Krejt spontanisht, futen brenda tek unė. U bė njėfarė mbledhimi. Ky tubim
rasti u shndėrrua nė njė mbledhje me vlerė pune. U folėn fjalė tė rėnda pėr
LDK-n por nuk u kursye as UĒK-ja. Pėr LDK-n u tha se ajo nė momentin mė tė
duhur-dėshtoi, kurse pėr UĒK-n , pse ajo nuk ėshtė aktive nė qytete kur
dihet se sa djem janė tė gatshėm pėr luftė. Kėto dy subjekte, nėse mund tė
quhen kėshtu, nė momentin mė dramatik na kanė lėnė si zogjtė pa pulėn
klloēkė
U konstatua se asnjė familje nuk disponon kurrfarė armėsh,madje as
revole (!) Patjetėr duhet tė ndėrmarrim diēka, disi duhet tė
vetorganizohemi. Menjėherė vendosėm tė organizojmė njėfarė roje, pa armė-pa
armė, por qė do ta vėzhgojė situatėn, sidomos gjatė orėve tė natės.
Pėrpiluam edhe orarin, ku, kur, dhe kush me kė do tė bėjė roje. Morėm vendim
pėr t’i shpėrthyer muret e oborreve nė mėnyrė qė nė rast nevoje ta tėrheqim
popullatėn prej oborrit nė oborr dhe prej andej edhe jashtė qytetit. Ky
takim pati sukses tė plotė. Menjėherė nisėm punėn ashtu siē u mor vendimi.
Shpuam muret e oborreve dhe pothuaj se tė gjitha shtėpitė i lidhėm nė mes
veti por edhe me rrugėt “Emin Duraku” dhe “Ganimete Tėrbeshi”.
Derisa ne i bėnim kėto punė pati edhe bombardime tė NATO-s dhe veprim tė
artilerisė serbe. Mirėpo ata bėnin punėn e tyre, ne tonėn. Duket se do tė
mėsohemi me detonime, rafalė armėsh e shpėrthime, po duket.
Pak para mbrėmjes erdhėn tek unė Lutfi Berisha dhe Zeqir Alidema tė
cilėt janė anėtarė tė Kryesisė sė Aktivit tė Parė tė LDK-s. Janė tė zbehur.
Shoh se kanė pėr tė mė thėnė diēka, ama mendova se do tė ma sjellin ndonjė
lajm nga Dega e LDK-s.
-Folni burra!,-u thash.
-Po Hajrush, erdhėm pak me punė,-foli Luti.- Patjetėr duhesh tė veprosh
ashtu siē do tė themi ne!
-Demek, mė urdhėroni, ė?- u mahita.
-Merre si tė duash,- ma ktheu. Ti e di,-vazhdoi Luta,- ke qenė kryetar i
LDK-s nė aktivin tonė, qe dhjetė vite nė shtėpinė tėnde janė mbajtur tė
gjitha mbledhjet e Kryesisė sė aktivit por edhe tė Nėndegės sė Katėrt, tash
je sekretar i aktivit, je kryetar i Nėnkėshillit pėr Financa. Thjesht, qe
dhjetė vite merresh me kėto punė…
-Lutfi, mos mbaj fjalim mortor, po bjeri ma shkurt!,-i thash.
-Po po, shkurt do ti bie. Nė shtėpi keni material tė shumtė, si bie
fjala, listat e banorėve tė aktivit, listat e votuesve, faturat e
Financave, regjistrin e obliguesve tė Tre Pėrqindėshit dhe tė gjitha
procesverbalet e mbledhjeve. Shtėpia jote por edhe ti jeni nė shėnjestėr tė
policisė serbe. Pra, duhesh ta fshehėsh tėrė materialin nė vend shumė tė
sigurt. Asgjė nuk guxon tė bie nė duart e policisė, more vesh! Edhe diēka:
Natėn nuk bėn tė qėndroni nė shtėpi as ti e as familja, sepse, ka mundėsi
t‘ju kapin policia natėn. Mbrėmė kishin tentuar ta rrėmbejnė Sanije Aliun
, Rrustem Sefedinin e disa tė tjerė. Pėr fat tė mirė, dikush i kishte
sinjalizuar me kohė. Ata nuk paskan qėndruar nė shtėpi dhe i kishin
shpėtuar mė tė keqes. Shtėpitė ua kishin djegur, por shtėpia me jetėn nuk
krahasohet. Jeta ndėrton shtėpi, a, shtėpia s’ndėrton jetė. Sa pėr tė
fjetur nuk do tė kesh kurrfarė problemi. Tė gjitha dyert e lagjes i ke tė
hapura, prej shtėpisė sime e gjer te Zeqa. Zgjidh ku tė duash!,-gati sikur
mė urdhėroi Lutfiu.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:13 am

-Kėshtu qenka puna,ė?! Mirė,do tė veproj sipas porosisė s’ uaj, -
u thash.
Folėm pak edhe pėr LDK-n, po, pėr fat tė keq, konstatuam se
LDK-ja mu nė kėto momente-huqi(!). Mbetėt tė shohim se ku ėshtė faji .
U pėrshėndetėm dhe shkuan.
Unė, pa humbur kohė, tubova tėra dokumentet, i palova adhok dhe sipas meje
i fsheha nė vend shumė tė sigurt .
Duke e strehuar materialin, djemtė dhe gruaja mė panė. Insistuan tė marrin
vesh pėrse po e bėj kėtė punė. Nuk e pata vėshtirė pėr t’i bindur. Edhe ata
e dinin se materiali qė mbaja ėshtė i rrezikshėm. Po, kur morėn vesh se nga
dita e nesėrme nuk do tė flemė nė shtėpinė tonė, reaguan shumė ashpėr.
Assesi nuk pajtoheshin.
-S’e lėshojmė shtėpinė dhe pikė,-mė thanė.
-Nejse, e shohim mė vonė,- pohova.
Mbrėmje.
Ngujuam portėn e oborrit. Nė sokak s’ndihej zė njeriu. Ora ėshtė
tetėmbėdhjetė e gjysmė. Ndalet rryma. Nuk kemi mundėsi ta pėrcjellim TVSh-n
(programin satelitor),i cili ėshtė i vetmi burim i lajmeve pėr ne. Pritet
mė keq. Bėhemi gati pėr tė ngrėnė darkė. Asnjėri nuk ha. E lėshojmė radion
me bateri. Tiranėn s’e kap pėr tė dėgjuar ndonjė lajm, kėto serbe nuk
dėgjohen;fillim e mbarim janė rrena. Zėmė njė stacion me muzikė anglisht.
E lėmė aty; dėgjojmė muzikė tė huaj pėr ta mbytur heshtjen trishtuese.
Ora bie dhjetė herė.
-Tė biem,- u them djemve.
-Jo buq, nuk na flihet fare,- mė thane djemtė .
Mė mungon ideja pėr tė biseduar me djem. Tash po e kuptoj thėnien “mbeta
pa tekst”. Vėrtetė mė mungon teksti. Nuk mė rrihet brenda. Hapa derėn e
oborrit dhe me kujdes i afrohem rojės. Mė thanė se deri tani s’ka asnjė
lėvizje nė rrugė dhe pėr momentin nuk ka asnjė rrezik. Ktheva tek djemtė
dhe u tregova se situate ėshtė e qetė.
-Prit edhe pak, sa tė vijnė avionėt e NATO-s, do ta shohėsh
qetėsinė,-foli Muharremi si me shaka.
Dhe si me porosi, nė kėtė moment u ndie zhurma e avionėve. Artileria serbe
shpėrtheu vrullshėm. Shpėrthyen edhe rafalėt e armėve tė civilėve serbė.
Zdritet qielli, tundet dheu, dridhen dyer,dritare, dridhet shtėpia.
Strukemi. Mė sė shumti u frikėsohemi minahedhėsve.
Mė shikojnė djemtė, gruaja. Sikur mė pyesin, ndoshta edhe mė qortojnė nė
“gjuhėn” e tyre. S’di, s’di ēka t’u them! Dua t’i trimėroj disi. Dal nė
oborr pėr t’u treguar “trim”. Fėmijėt tentojnė tė mė zmbrapsin por nuk i
dėgjoj. Dalin edhe ata me mua. Nėpėr atė breshėri plumbash dalim nė sokak
tek rojet. Ata janė nė vend dhe me vigjilencė pėrcjellin situatėn. Bubullima
dhe rafalėt vazhdojnė pa pra. Nė drejtim tė shkollės “Gjon Serreēi” shohim
njė re tymi tė pėrzier me flakė. Menduam se shkolla po digjet. Rojet
tentojnė tė kuptojnė se cili objekt ėshtė nėn flakė. Aliu kishte hipur nė
tavanin e shtėpisė sė tij dykatėshe dhe nga andej kishte identifikuar
objektin e kallur.
-Ėshtė ndezur pallati i Rahovicėve,- na tha,- jo shkolla.
Po. Kjo ndėrtesė ėshtė afėr stacionit tė autobusėve, nė udhėkryqin
Varosh-Gjilan. Ėshtė objekt shumė i madh nė tė cilin ka shumė shitore me
mallra tė lloj-llojshėm. Kjo ndėrtesė banditėve serbė ua ka vrarė sytė, dhe
ja, tani ia paskan vėnė zjarrin. Digjet pallati me krejt ēka ka brenda.
Duket se po digjet ndonjė depo me municion. Kėto shpėrthime edhe mė shumė
e shtojnė zhurmėn nė qytet.
Qėndruam njė kohė tė gjatė duke pėrcjell situatėn. Gradualisht tė shtėnat
filluan tė rrallohen. Edhe shpėrthimet nė pallat pushuan.
Diku, rreth orės dy pas mesnate ra njė heshtje e ēuditshme. As qentė nuk
lehin,as gjelat s’kėndojnė. Sigurisht se edhe ata janė tė frikėsuar.
Bashkė me djem kthehemi nė shtėpi. Ramė pranė njėri tjetrit ashtu si
ishim, tė veshur. Tani, meqė ėshtė roja nė sokak, ndihemi paksa mė tė
sigurt.
Ndoshta do tė adaptohemi nė kėto kushte, ndoshta?!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:13 am

Tash ėshtė e premte, 26 mars, 1999.
Fėmijėt tanimė flinin. Prita edhe njė orė por nuk pati bombardime e as tė
shtėna armėsh. Mbarova edhe shėnimet pėr ditėn qė sapo shkoi.
Po bie, ndoshta mė kap gjumi.
Nė orėn tetė e njė ēerek zgjohemi nga gjumi. Pastrohemi dhe ulemi pėr tė
ngrėnė bukė. S’na hahet fare. Tė gjithė jemi tė zbehur. Pi ēaj dhe dal nė
sokak ku kishin dalė edhe shumė fqinjė. Pati edhe tė atillė qė sapo erdhėn
nga qyteti. Luanin kokėn nė shenjė habie.
-Ēarshia mbaroi,- thanė dėshmitarėt. -Ajo po rrėnohet prej ēasti nė ēast.
Romėt, tė ndihmuar nga banda tė uniformuara, me karroca tė tyre po bartin
ēdo gjė me vlerė: frigoriferė, televizorė, orendi, kompjuterė, shporete,
radio, videorekorderė, antena satelitore, gjėra ushqimore,veshmbathje e tė
tjera tė ngjashme. Kėto po i bėjnė tani, nė pikė tė ditės. Policia vetėm po
qeshin, -pohojnė dėshmitarėt.
Ka lajme tė sigurta se paskan minuar e rrėnuar shtėpitė e
dalluara tė shqiptarėve, sidomos ato shtėpi ku patėn qėndruar verifikuesit
e OSBE-s, si atė tė “Sali Comercit” nė rrugėn “V .Gėrvalla”, tė Sylbekėve,
afėr stacionit tė autobusėve dhe nė rrugėn “Z.Hajdini”, shtėpinė e Hyzri
Varoshit nė rrugėn e “Pleshinės”. Kjo e fundit ishte pėr disa vite si
qendėr komunale pėr Ferizajn me rrethinė. Nė tė ishte edhe Shkolla e
Lartė Teknike dhe ordinance “Nėna Terezė”. Qytetit i vjen erė shkrumbi.
Tash jemi totalisht tė bllokuar. Nuk po kemi mundėsi tė marrim vesh se ēka
po ngjet nė anėt tjera tė qytetit e as nė katunde.
Sirenat alarmojnė rrezikun e avionėve. Ne nuk brengosemi nga kėto
fishkėllima, pėrkundrazi, gėzohemi kur i dėgjojmė ato. Dalim nėpėr oborre e
sokaqe. Me kėrshėri vėshtrojmė avionėt e raketat e NATO-s.Sa shumė i
duam[!].Po shini,raketat qė po vringėllojnė mbi kokat tona i adhurojmė.Mos u
ēuditeni,ju lutem!
Ėshtė ora tre pasdite.
Sė pari u dėgjua njė fėrshėllimė.
-Raketa, raketa!,-thirrėn ca tė rinj.
Vėrtetė ashtu ishte. Njė raketė erdhi nga jugu me njė shpejtėsi jo edhe tė
padukshme. Tė gjithė e kapėm me sy. Kaloi mbi qytet dhe si t’u them, sikur i
pa kazermat e ushtrisė serbe, sikur u “hamend”, u ndal pakėz dhe pikėrisht
aty u ngulit. Shpėrtheu aq fuqishėm sa edhe ne u dridhem bashkė me tokėn.
S’vonoi pak, mbi kazerma u ngrit njė re e madhe tymi tė dendur. U dėgjua
edhe njė varg shpėrthimesh tė tjera. Me siguri ishin detonimet e ndonjė
depoje tė municionit tė goditur nga raketa .E, se ē ’dėme pėsuan kazermat
nga raketa, kurrėn e kurrės nuk do ta mėsojmė. Pas pak edhe njė raketė e
tillė u duk nė tė njėjtėn vijė, por kjo iku nė drejtim tė veriut , ku ta
di unė se ku e kishte “mendjen” tė godasė.
Mbrėmja po afrohej. Ankthi po bėhet i padurueshėm. Netėt po janė mė tė
mundimshme se sa ditėt. Ditėn, sado-kudo, po takohemi me fqinjė, po shkojmė
tek njėri tjetri dhe po e mbysim mėrzinė.
Ditėn, kur po tubohemi nėpėr oda, po tregojmė disiplinė tė paparė. Asnjėri
nuk flet pa rend. Secili qė pyetėt, rrudh supet dhe shton:”Vallahi nuk di
ēka tė them, hiq s’di!” Plotėsisht ėshtė e saktė: Asnjėri nuk dimė se si tė
veprojmė nė kėto ēaste kaotike. Jemi tė pafuqishėm pėr tė marrė ndonjė
hap konkret.
Ora tetėmbėdhjetė.
-Ju, sonte do tė shkoni nė shtėpinė e Musliut kurse unė po shkoj te
Brahimit. Kėshtu jam marrė vesh me tė dhe nuk dua ta thoni asnjė fjalė!
Qartė!- i urdhėrova djemtė dhe gruan. Darkėn po e hamė qė tani,- u thash.
Ngujuam dyert e shtėpisė dhe tė oborrit. Dolėm. Ia kthyem shpinėn shtėpisė.
M’ u bė sikur mė thirri shtėpia: “Ku po shkoni?! Pse m’ ė leni tė
boshatisur?! Kthehuni!”

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:14 am

Ecėm. Futemi nė podrumin e Musliut. Podrumi ėshtė mjaft i pastėr por e
meta e tij , ėshtė shumė i vogėl nė kėto rrethana. Merreni me mend,
tetėmbėdhjetė frymė duhet tė vendosen nė njė hapėsirėn prej 12 metrash
katrorė .Tė strehuarit, kryesish janė gra , pleq dhe fėmijė. I binda se ne
burrat e terė lagjes, gjithė natėn do tė qėndrojmė tė zgjuar dhe
vazhdimisht do tė jemi nė kontakt. U ndava prej tyre dhe dola nė rrugė.
Roja e vėzhgonte tėrė rrugėn prej spitalit tė Qamilit e gjer nė dalje tė
“Skėnderbeut”. Rreth orės njėzet shkova te Brahimi. Tek ai ishin tė
vendosur njėzet banorė tė dėbuar nga Jezerci. Ata ishin mė tė shqetėsuar se
sa ne. Shumica janė gra e fėmijė. Me ta njihesha edhe mė herėt dhe sapo
mė panė u gėzuan. Sa pėr ta mbytur monotoninė fola, siē thuhet, prapė e
mbarė. I bėra tė qeshin tė gjithė. Pa tė keq pyeta pėr luftėn e Jezercit.
-O bir, atė luftė e harruam, - ma priti njė plakė e moēme,-tashti shka do
tė bajmė se?!
U zura pisk. Shpejt nisa tė flas pa lidhje, mos tė them tė gėnjej:
-Loke, mos u merakos hiq. Kėtu ėshtė qytet. Qytetin nuk e granatojnė
shkiet, sepse, kėtu ka edhe serbė . Nėpėr shpija s’guxojnė me na ngucė se
na jemi shumė e ata janė pak, masanej, ata menojnė qė na kemi armė, tuten
qė i vrasim,-i thash.
-Tė lumtė goja o bir!,-me uroi plaka.- ama, kėta pisa janė tė pabesė. Po
marr vesh ** po bajnė zullum tė madh, pe plaēkitin shehrin, po marrin
njerėz, po kallin shpija.
-Llafe janė ato oj loke, llafe. Hiqu tyne! – ia prita.
-O bir,po ta kallxoj ni pėrrallė tė Nasradinit, nashta nuk t’ vjen mėrzi me
m’ ngue.
-Jo loke, jo. Lirisht fol.
-I kish pas hupė magari Nasradinit. Shkoi me lypė. Tu hecė, tu hecė hini
nė ni pėrrue. Aty e pa magarin copa-copa. Ja kishin coptue uqtė. Ju dhimt
Nasradinit sa s’ bahet. Kthehet pi shpie. Tu hi n’ katun, zatetet me ni
katunar t’ vetin.
“Ku ke-e Nasradin?”- e veti katunari .
“Kesh me lypė ni magar, mos e ke pa najkun?”- ja kthen Nasradini sa me fol
dishka.
“Po Nasradin. Shko te qato therra, qe sa e pashė tuj kullot,- ja maroi
qefin Nasradinit.
Nasradini foli vetmeveti:
“Ishalla del qyshė po thue ti , ama qysh e pashė unė, hiq s`po ma merr
menja”-e pėrfundoi lokja pėrrallėn dhe mė shikoi drejtė nė sy. Mu duk sikur
mė tha: “Fol, fol!”
Sa munda ta kuptoj, plakės iu dhimba, se, me tė shpejtė e ndėrroi temėn
e bisedės. Foli pėr Luftėn e Dytė Botėrore e shumė peripeci tė tjera.
Mirėpo prapė doli te lufta e sotme.
-Biro, kėso lufte tė fėlliqtė kurrė s’kam pa. Tybe treqin tybe nuk po
jau ha me luftue burri me burrė. Kėta s’ janė burra, pisa, qyqana janė
pasha loken. Po luftojnė me shpija edhe ata pi s’ largėti, pa luejt venit.
Po gjuejnė me ēeshit-ēeshit arme. Po vrasin thmi, gra, pleq e plaka pa fije
faji. Edhe hajvanatin pi vrasin he Zoti i vraftė! Biro, kast kanė ba me na
pėrzanė pi tokės tonė. Boll po tutna ** tashti kanė me ju ra shehreve. Zot
nimona!
Bisedėn e ndėrpreu zhurma e avionėve tė NATO-s. Artileria serbe shpėrtheu
menjėherė. Dridhet toka. Skuqet qielli. Sikur vetėton. Tė gjithė mė
shikojnė mua. Sikur kėrkojnė ndihmė prej meje. Tentoj t’i bind se nuk na
kanoset kurrfarė rreziku. Dal nė sokak sikurse nė kushte normale. Shkoj tek
shtėpia e Musliut ku kam tė strehuar familjen . I gjej tė strukur dhe tė
frikėsuar. I qetėsoj duke u thėnė se kėtu jeni shumė tė sigurt ngase
podrumi ėshtė shumė i fortė. Prapė dal nė sokak tek rojet. Mė tregojnė se
nė rrugė nuk lėviz njeri. Shpėrthimet vazhdojnė.Zonat mė shpėrthyese janė
kazermat e ushtrisė serbe, zona industriale dhe lagjja e Xhukanėve. Tė
shtėnat u rralluan bukur shumė. Nė rrugė s’lėviz gjė e gjallė. Tė strehuarve
nė podrum u them qė tė flenė pa frikė. Ktheva tek Brahimi. Plakėn e gjeta nė
oborr.
-Loke, u qetėsua. Po shihni, s’ka ma krisma. Si duket edhe shkiet po tuten.
Shumė shpejtė do tė lypin edhe bira tė mijėve. Lirisht shkoni e flini,- i
thash plakės.
Tė gjithė shkuan pėr tė fjetur.
Po shumė u gėzova!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:14 am

Ora ėshtė dy pas mesnate , e shtunė 27 mars 1999.
Unė me Brahimin futemi nė kuzhinė. Bisedonim lidhje e pa te vetėm e vetėm
pėr tė na kaluar koha disi. Edhe njėherė dolėm tek rojet. Avdyli me Blerimin
zbritėn deri te hekurudha pėrballė Xhamisė sė Madhe, por as atje s’paskan
parė njeri tė gjallė. Kthehemi brenda. Ishte ora pesė. Ramė pranė njėri
tjetrit. Na kishte zėnė gjumi.
*
Zhurma e fėmijėve na e prishi gjumin. Ora paska kaluar numrin tetė. Shkova
nė shtėpi. Djemtė dhe gruan i gjeta aty. M’ u duk sikur u gėzua edhe
shtėpia me praninė tonė. U pastruam dhe ulemi pėr tė ngrėnė mėngjes. Fėmijėt
janė tepėr tė zbehur. Duken sikur tė kishin dalė nga dheu. Kanė humbur
edhe peshėn e trupit. Djemtė mė thanė se qėndrimi nė podrumin e Musliut
ishte i pamundur.
- Ishte tepėr ngushtė, fryma na zihej- mė thanė.
-Pale?- ua prita.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:15 am

Festa e Bajramit tė Kurbanit
Ėshtė hera e parė nė jetėn tonė qė nuk e festojmė kėtė festė.
S’u bė as falja e namazit tė Bajramit(!).
Merreni me mend! Edhe xhamitė janė tė mbyllura(!)
Fėmijėt s’u pastruan e as qė i veshėn rrobat e reja. Nuk u gatua as
bakllava tradicionale, s’u pėrgatit as silla (dreka), nuk ia uruam festėn
njėri tjetrit, s’i vizituam fqinjėt e as farefisin , nuk i vizituam as
varret e tė parėve tanė(!).Thjesht, e harruam se ē’ ditė ėshtė. Tjetėr
vėrvele na ka kapur, tjetėr!
Si zakonisht, edhe sot patėm takime me fqinjė. Pėr ēudi asnjėri nuk e
pėrmendi festėn e Bajramit. Tė gjithė e kemi harruar(!).
Eu, ēka s’po i ndodhka njeriut!.
Dėgjojmė lloj-lloj rrėfimesh. Serbėt janė ēartur tėrėsisht. Gjatė natės
paskan rrėmbyer aktivistė tė dalluar. Nė qytet paskan kidnapuar Haki
Brahėn, publicist dhe aktivist i dalluar nė Ferizaj. Kidnapime paskan
bėrė edhe nė katundin e Manastircit. Tani kanė filluar ti plaēkitin
pasuritė e shqiptarėve anekėnd qytetit dhe atė nė pikė tė ditės nė mėnyrėn
mė barbare.
-Erdhėn tre “tigra” para punėtorisė sime,-nis rrėfimin Emrush
Behluli.-Pashė se ishin krejtėsisht tė krisur. Pa njė-pa dy m’i rrasėn tytat
e automatikėve nė gjoks: “Ēelėsat e kamionit!”- mė urdhėruan. Desha tė
belbėzoj diēka por ma ndėrprenė fjalėn. Njėri ma vuri automatikun nė gropė
tė fytit kurse nė birė tė veshit mė bėrtiti:-”Kluēeve ili gllavu!”
(“Ēelėsat ose kokėn!”) . –S’pata nga t’ia mbaj. Ua dhashė ēelėsat. Menjėherė
u futėn nė kamion, ndezėn makinėn dhe ikėn duke shtjer rafalė nė drejtim tė
qytetit. S’di, si s’ mė lėshoi shpirti, s’di!-pėrfundoi Emrushi.
Edhe gjatė ditės sė sotme pati bombardime tė NATO-s. Pati tė shtėna edhe
nga pala serbe madje edhe kur nuk kishte avionė. Aty rreth orės tre pasdite
, intensiteti i rafalėve shtohet sė tepėrmi. Dalim nė oborr bashkė me tė
shoqen pėr tė parė se ēka po ngjet. Plumbat vringėllojnė trishtueshėm.
Strukemi dhe vėshtrojmė. Para syve tanė u goditėn xhamat e dritareve tė
shtėpisė sė Zeqir Sadikut, e cila ėshtė vetėm pesė metra larg nesh. Kėta
plumba nuk ishin plumba “qorr” siē u thonė, ishin plumba snajperėsh, tė
qėllimtė. Fatmirėsisht, Zeqa me familje nuk janė nė shtėpi. Me kohė janė
larguar, ngase e bija e Zeqės, Sala , profesoreshė e anglishtes, pat
punuar me verifikuesit e OSBE-s dhe si familje e tillė ishte nė shėnjestėr
tė pushtetit serb. Tė frikėsuar nga plumbat, futemi brenda. Tė shtėnat nuk
prajnė. Rafalėt dėgjohen nė tė gjitha anėt. Nuk dimė se ēka ėshtė kah
bėhet.
-A thau, mos kanė filluar sulmin nėpėr shtėpi?!- mė pyeti gruaja.
-Jo moj grua, jooo!!! Sa herė me u thėnė?! Shkiet gjuajnė pėr tė na
frikėsuar neve, pėr tė na bėrė presion. Sa kuptoj unė, kjo ėshtė fushatė
e organizuar pėr tė na dėbuar, a kupton?!- i bėrtita gruas pa bėrė asnjė
faj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:15 am

-Hajrush, mė sė shumti po i tutna masakrės. Kemi tre djem . Mund tė ndodh
tė na i marrin djemtė e ti masakrojnė para syve tanė, ose, neve tė na
masakrojnė para fėmijėve. Se, sikur tė na vritnin tė gjithėve pėrnjėherė do
tė gėzohem(!) qė tani.
-Mjaft!- tashti u qirra,- Mos fol marrina po tė them!
Nuk foli mė. Sigurisht u trishtua nga bėrtitma ime e pazakontė..
Akoma ėshtė ditė, dritė. Natės po i druhemi . S’e dėshirojmė, por, ja, ajo
s’po na pyet, pa dėshirėn tonė po vjen shumė shpejtė.
Ra nata.
Me urdhrin tim, gruaja dhe djemtė serish shkuan nė podrumin e Musliut .
Pas tyre shkova edhe unė. Pashė se tek tė strehuarit mbretėron njė frikė e
madhe. Detyrohem t’u jap kurajė, t’i trimėroj disi. M’ u duk se fjalėt e
mija ndikuan pozitivisht tek ta, sidomos tek fėmijėt.
-Unė po shkoj nė shtėpinė e Mehmetit, por vazhdimisht do tė jemi nė
kontakt me juve, hiq mos u bėni merak,- u thash .
Shkova te Mehmeti. Shtėpia e tij ėshtė mbushur spic. Burrat jemi nė njė odė
tė madhe. Prej shumė lagjeve kanė ardhur kėtu pėr t’u strehuar. Bisedat
janė tė lloj-llojshme.
Agron Zeqa, vozitės i ndihmės sė shpejtė nė shtėpinė e shėndetit
thotė:
-Shtėpia e shėndetit por edhe ēerdhja e fėmijėve janė mbushur pėrplot me
ushtarė. Kanė ikur nga kazermat dhe janė strehuar nė to duke e ditur se
NATO-ja nuk i godet objektet e tilla. Sot,- tha shoferi,- na dėbuan tė
gjithė shqiptarėve nga puna, prej pastruesve e deri e tek specialistėt:-
“ Prej kėtij ēasti tė gjithė jeni tė lirė. Puna pėr juve mori fund.
Gubitese! (Hupni!)”,- na urdhėroi drejtori. Ne, me lot nė sy, mblodhėm
ēaklat tona dhe u larguam pa u pėrshėndetur me ta. Po vėshtirė ishte! Na u
duk sikurse tė na dėbojnė nga shtėpitė tona . Poo, edhe kėtė e pritėm!- foli
shoferi i brengosur.
Rreth orės dymbėdhjetė u dėgjua zhurma e aeroplanėve . Edhe artileria serbe
u aktivizua. Detonimet, tanimė te zakonshme, dėgjohen nė tė gjitha anėt e
qytetit por edhe mė larg. Menjėherė dalim pėr tė vėzhguar situatėn. Djemtė
janė nė vendroje. Nuk kanė vėrejtur gjė tė gjallė nė rrugė. E vizitova edhe
familjen me tė strehuarit tjerė. Edhe ata dukeshin tė qetė.
Pėr ēudi, pa e pritur fare, pushuan tė shtėnat.
Qetėsiii (!)
Shkova nė odė tė burrave, u ula pranė njė qiriu, ku po i shėnoj kėta
rreshta. Po shoh se dikush po tallet me mua. Unė nuk po ua vė veshin, po e
mbushi fletoren e Albanės me shėnime. Ku ta di, ndoshta dikush do t’i lexojė
kėto tregime, nė mos askush, nėse Albana mbetet e gjallė ka pėr t’i
lexuar me shumė ėndje.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:15 am

E diele, 28 mars, 1999.
Nė orėn shtatė tė mėngjesit, tė gjithė zgjohemi nga gjumi. Unė menjėherė u
nisa pėr nė shtėpi. Te porta e oborrit takova Muharremin duke e hapur atė.
Futemi brenda, ndezim zjarrin dhe pastrojmė sytė. Erdhėn edhe dy djemtė
tjerė me gruan.
-Nuk shkojmė mė te Musliu! Kėtu do tė qėndrojmė, na gjeti ē’na gjeti!,-
mė thanė fėmijėt me kėmbėngulje.
Hėngrėm pak mėngjes . Djemtė por edhe e shoqja ranė pėr tė fjetur dhe
menjėherė i zuri gjumi. Po shumė u gėzova!
Diku rreth orės njėmbėdhjetė dėgjova njė zhurmė makinash. Dola pėr tė
shikuar se ēfarė janė ato. Po. Ishin kamionėt e Bekimit tė Sefullahėve, e
rreth tyre njė grup njerėzish kryesisht ashkalinjė. Me t’u afruar ngatė
tyre , kuptova se paskan vendosur tė ikin drejtė Maqedonisė tė pesė shtėpitė
qė gjenden nė fillim tė rrugės sonė. Morėn ca ēakla, ngarkuan kamionėt,
hipėn fėmijė, gra, burra e pleq, u nisėn duke qarė. I lanė shtėpitė e
boshatisura.
Lajmi u pėrhap si rrufeja:”Shkuan Sefullahėt. Kufiri me Maqedoninė ishte
hapur. Nuk po kėrkuakan asnjė dokument…”,-flitej. Kėtu kishte tė vėrteta,
gjysme tė vėrteta, por mė shumė kishte rrena . Mirėpo, tani tė gjitha kėto
thashetheme po i ”ha pazari “, siē thuhet.
Nė kėto ēaste e pamė tė nevojshėm njė takim me burrat e lagjes sonė.
Shumė shpejtė vijnė tek unė: Sokol Ahmeti, Bedri Elezi, Rizah Elezi,
Zymer Hajdari, Isuf Avdyli,Azem Llugiēi, Beqir Ēorrolli,Mehmet Elezi,Nazmi
Ymeri, Zeqir Alidema, Sabri Tėrstena, Kadri Sokoli,Bashkim Behluli, Lutfi
Berisha, Isak Miftari, Brahim Papazi, Bashkim Agolli dhe baca Qemail
Ratkoceri.
Diskutuam rreth situatės qė sapo na u krijua –ikjes sė Sefullahėve dhe
(deinformatave tė sapo pėrhapura.
Vendimet i morėm unanimisht dhe tė prera:
Nuk do tė largohemi nė asnjė mėnyrė pėrveē asaj tė dhunshme. Ushqim dhe dru
kemi pėr njė kohė relativisht tė gjatė. Mielli dhe drutė janė tė tė
gjithėve. Rojet edhe mė tutje duhet tė jenė vigjilent si gjer mė tani.
Gjatė natės do tė strehohemi nėpėr shtėpitė e forta- me pllaka betoni pėr
ti ikur rrezikut tė minahedhėsve serb. Diten do tė qėndrojmė nėpėr
shtėpitė tona (ata qė kanė mundėsinė).
U shpėrndamė shumė tė kėnaqur pėr unitetin dhe solidaritetin qė treguam.
Edhe gjatė ditė sė sotme pati bombardime e shpėrthime. Nuk na lejohet
lėvizja jashtė lagjes. Nuk kemi kurrfarė haberi se si ėshtė situate nė
pjesėt tjera tė qytetit e as nėpėr katunde.
Erdhi nata.
Unė me tėrė familjen shkuam nė shtėpinė e Bedriut.
Kjo shtėpi ėshtė shumė e madhe, ka dy kate pėrveē katit pėrdhesė, ka shumė
dhoma dhe ėshtė shumė e fortė. Kėtu u grumbullua njė numėr i madh i
banorėve tė lagjes sonė por edhe ardhacakė. Fėmijėt, gratė por edhe ne
burrat jemi shumė mė tė sigurt . Aty, rreth orės njėzetedy, vazhduan
bombardimet. Edhe armėt e banorėve serbė nisėn tė vjellin zjarr. Ēatitė
rrapėllojnė nga predhat e shumta. Dalim tek rojet. Ata ishin nė vendin e
duhur dhe nuk ishin fare tė trazuar. Zhurma shurdhuese zgjati deri nė
mesnatė. Pushuan tė shtėnat. Kthehemi brenda - fillon data e re.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:16 am

E hėnė, 29 mars,1999.
Nė odėn e Bedriut ka shumė burra,djem por edhe pleq. Disa janė
shtrirė kryq e tėrthorė dhe po flenė, tė tjerėt llafosim, bėjmė dert punėn
tonė. Vėrej lodhje tė madhe, sidomos paqartėsi e huti.
Para pak ditėsh qanim pėr Drenicėn, pėr Dukagjinin, pėr Llapin, pėr
Jezercin, pėr Reēakun e Kaēanikun… Tash , kėto nuk i zėmė nė gojė fare.
Kemi gajlen tonė. Lajme tė sakta nuk kemi. Rrethi sa vjen e po na
ngushtohet. Jemi nė hall tė madh prej fėmijėve. Ata po na fusin tė
gjallė nė tokė, si thonė . Me tė dėgjuar rafalėt e serbėve, ata po turren
drejtė neve, ndihmė po kėrkojnė. Jemi bėrė sikur tė hendikepuar.
Dredhim dhe thithim duhan. Nė odė duket sikur ka rėnė mjegull.
Diku, rreth orės katėr u dėgjuan edhe disa detonime por artileria serbe nuk
u aktivizua. Ka tė ngjarė tė jenė futur nėpėr birucat e tyre. Mbėshtetem
pranė stufės pėr ta bėrė njė sy gjumė.
*
Bedriu mė lėkundi. Menjėherė hapa sytė, pashė, ora ishte shtatė. Zgjohen
edhe tė tjerėt. Tė gjithė janė tė zbehur, mė flokė tė prishura, tė parruar.
Dikush si me shaka urdhėroi : “Rresht nė rrojė!”. Qeshėm por urdhri ishte
me vend.
U shpėrndamė nėpėr shtėpitė tona.
E shoqja pėrgatiti njė mėngjes tė mirė. Ulemi dhe hamė bash nam. Djemtė
por edhe e shoqja mė thanė se kemi kaluar njė natė shumė tė mirė te
Bedriu. Gratė dhe plakat paskan fjetur nė dhomė tė veēantė, fėmijėt pak mė
tė rritur nė njė dhomė tjetėr, vajzat me nuse po ashtu nė dhomė tė posaēme.
Duke pirė ēaj, papandehur dėgjova njėfarė zhurme nė sokak. Dola pėr tė
parė.
Shoh se bėhet fjalė pėr ikje. Familja e Sejdė Goranit, e Abdurrahimit veē
kishin ecur. Bashkim Behluli fut ca ēakla nė veturėn e tij. Lulja (refugjate
nga Deēani) me dy fėmijėt e saj dhe me vėllaun,Hzirin, futen nė veturėn e
Bashkimit pa e pyetur fare. Bashkimi nuk mundi t’i nxjerrė nga vetura. I
dha gas veturės dhe u nis me nėntė veta(!) . Pas tij, Zeqir Alidemaj
kishte futur nė veturėn e tij familjen e vet, Ismet Zylfiqari po ashtu.
Edhe Brahimi Papazi futi dy familje nė kombibusin e tij dhe u nisėn drejtė
Maqedonisė. Tetė shtėpi u boshatisėn, ikėn, sepse, gjatė natės qė kaloi
paska pasur shumė plaēkitje e maltretime, rrahje e kėrcėnime nga bandat
serbe.
Bajram Sopėn e paskan plaēkitur, e paskan rrahur brutalisht, dhe e paskan
kėrcėnuar me likuidim po qese e zėnė edhe njėherė nė shtėpi, bile i paskan
thėnė se “do tė prejmė si kingjin”.
Ky lajm (i vėrtetė) bėri bum tė madh. Njerėzit janė tepėr tė shqetėsuar.
Ata individualisht po
vendosin pėr tė ikur. Disa familje ashkalinjė edhe shqiptare ikėn edhe me
tren drejtė Hanit tė Elezit.
Po pakohemiii!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi