Hajrush Idrizi -

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:16 am

NISI ZBRAZJA

Numri i banorėve tė lagjes u zvogėlua dukshėm. Tani po ndihemi mė tė pa
sigurt. U boshatisėn pesėmbėdhjetė shtėpi.
Dėgjojmė lloj-lloj (deinformatash. Thuhet se tėrė popullata shqiptare
ėshtė nisur drejtė Maqedonisė, se kolona e automjeteve ėshtė e gjatė me
dhjetėra kilometra, se kufiri me Maqedoninė ėshtė i hapur, se kufiri po
kalohet pa asnjė dokument tė udhėtimit,se netėt e ardhshme do te jenė tepėr
tė tmerrshme, se do tė shpėrthejė lufta nėpėr qytete,se do tė bėhen masakra
tė mėdha, se djemtė mė tė mėdhenj se pesėmbėdhjetė vjeē do tė ndahen dhe
ekzekutohen, se femrat e reja do t’i dhunojnė e ēka jo , e ēka jo! Tani po
e shoh konkretisht se sa e rrezikshme ėshtė lufta psikologjike. Ne po
tentojmė ti demaskojmė kėto thashetheme por pa sukses, sepse, disa sosh,
janė edhe tė sakta. Kėshtu u krijua njė panik tepėr i rėndė dhe shumė i
rrezikshėm .
Masakrat, vrasjet, djegiet e shtėpive, plaēkitjet, dhunimet e
dėbimet po vazhdojnė me intensitet marramendės.
Po. Plani famėkeq i Ēubriloviēit, i hartuar qysh moti, po jetėsohet me
pėrpikėri.
Ikja e disa familjeve tė lagjes sonė na vuri nė njė dilemė tė madhe. Ne qė
ishim kėmbėngulės pėr tė mos ikur, s’e mbajtėm fjalėn. Katėr familje (qė
ishin pėr tė mos ikur) veē shkuan. Ne, qė akoma jemi pėr tė ngelur kėtu duke
rrezikuar edhe familjet, nuk po kemi mundėsi ta sigurojmė asnjėrin se nuk do
tė pėsojė ndonjė tė keqe. Madje disa kanė filluar edhe tė na qortojnė qė u
thamė pėr tė mos ikur. Disa dėshirojnė tė marrin mendimin tone: tė ngelin
apo tė ikin. Ne nuk po kemi mundėsi t’u pėrgjigjemi. Se, nėse u themi tė
qėndrojnė kėtu e pėsojnė ndonjė tragjedi, kjo donė tė thotė se ne jemi
shkaktarė tė asaj tė tragjedie, ose, nėse u themi tė shkojnė
(largohen) e u ndodh diēka e keqe rrugės, prapė na duket se ne qemė
shkaktarė tė asaj tė keqeje .
Pas njė bisede tė gjatė, konfuze e tė mundimshme, nė fund nxorėm njė
vendim i cili na u duk mė i arsyeshėm:
Secili kryefamiljarė tė vendos vet pėr fatin e familjes sė tij.
Pėrgjegjėsinė edhe rrezikun le ta bartė secili veē e veē. Tė mos
fajėsohet asnjėri prej nesh.
Rreth orės katėr pasdite, u kthye treni nga Hani i Elezit pėrplot me tė
ikur. Nuk i paskan lėnė tė futen nė Maqedoni. Njė numėr i banorėve tė rrugės
sonė prapė u vendosėn nėpėr shtėpitė e tyre. Po shumė u gėzuam! Juve ju
duket naive kjo thėnie. Neve jo. Tash jemi pak mė shumė, ndihemi mė tė
fortė, mė tė sigurt .
Megjithėse u kthyen disa banorė tė lagjes, rreziku ėshtė i pėrhershėm.
Informata tė sakta s’kemi. Vetėm dezinformatat po plasohen dhe po bėjnė
bume tė mėdha.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:16 am

Emine Ademaj , e ikur nga Shtimja, me pesė fėmijėt e saj dhe me vjehrrėn
kthejnė tek unė. Ajo ėshtė e tmerruar.
-Aga Lush (kėshtu mė thotė nga vegjėlia), ēka tė bėjmė?-mė pyeti.- Nuk
guxojmė tė qėndrojmė mė nė podrumin e Musliut asnjė minutė. Shkiet kanė me
na zanė tė gjallė nė tė.
-Emine, nuk di ēka tė them. Nuk po di ēka tė bėj as me fėmijėt e mi. Por
nėse do, ja ku ėshtė shtėpia ime,hyni, hani, rrini e flini sikurse nė
shtėpinė t’ uaj. Unė natėn nuk jam duke qėndruar nė shtėpi. Vend keni sa
tė doni. Uluni!-i thash.
-Jo, aga Lush, jo! Nė shehėr nuk guxojmė tė rrimė mė as njė sekondė. Ēka
s’po thonė. Kemi vendosur tė shkojmė nė Pojatė te motra Hanushe. Po nisemi
sa s’ėshtė bėrė terr, ndoshta nuk mė ngucin rrugės me gjithė kėta fėmijė.
S’pata mundėsi t’ a ndal por as t’i ndihmoj gjė. Vet vendosi dhe u nisėn
duke qarė. Ku ta di, ndoshta kurrė mė nuk do tė shihemi.
Ra muzgu. Hėngrėm darkė dhe prapė shkuam tek Bedriu pėr tė fjetur. Saloni
ėshtė i mbushur pėrplot djem, burra dhe pleq. Kati i sipėrm pėrplot gra,
vajza e fėmijė. Janė afėr njėqind banorė, ama jo tė gjithė tė lagjes sonė,
ka edhe refugjatė. Edhe shtėpia e Azemit, e Mehmetit, e Zymerit janė spic
tė mbushura. Shtėpitė tjera nė rrugė janė tė zbrazta. Jemi grumbulluar nė
kėto shtėpi ngase e kemi hapur njė “korridor” pėr tė dalė (eventualisht)
nė rrugėn “E. Duraku” e pale. Fėmijėt por edhe ne burrat disi po ndihemi
shumė mė tė sigurt. Koha qė po kalojmė nė kėtė kolektiv po na duket mė
dinamike , mė e gjallėrishme. Ē’ ėshtė mė e rėndėsishme, po tregohet njė
humanitet i paparė deri me sot. Kjo po na inkurajon shumė. Bile, po
diskutohet se nuk do tė largohemi (ne qė jemi kėtu) pa na dėbuar me forcė
bandat serbe. Do tė jetojmė nė kėtė mėnyrė sa tė kemi mundėsi. Ushqim dhe
dru kemi pėr njė kohė bukur tė gjatė. Kėtu s’ka-s’kam, kėtu kemi tė gjithė.
Djemtė, si zakonisht, e mbajnė rojėn sipas orarit tė hartuar. Ėshtė pėr
t’u ēuditur njė gjė : Qė nga fillimi i bombardimeve tė NATO-s, as gjatė
natės por as gjatė ditės nuk ka hyrė asnjė polic apo ushtar nė rrugėn
tonė. Kėtė nuk dimė se si ta shpjegojmė, pėrveē se, rruga jonė nuk e ka
asnjė banor serb . Megjithatė nuk guxojmė tė lirohemi. Vigjilencėn dhe
gatishmėrinė duhet ta kemi nė ēdo ēast.
Ora ėshtė rrafsh njėzet e tre. NATO-ja fillon tė bombardojė caqet e
planifikuara. Artileria serbe vepron shumė plogėsht. Edhe armėt e civilėve
janė mė tė rralla. Nė qytet nuk ka thyerje xhamash. Ata tanimė tė gjithė
janė tė thyer.
Bombardimet pushuan. Ra heshtja.
Disa djem por edhe burra tanimė kanė fjetur, disa tė tjerė po bisedojnė pėr
ta kaluar natėn. Unė pranė stufės, me dritėn e njė qiriu shėnova kėta
rreshta pėr ditėn qė sapo iku.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:17 am

Ėshtė e martė, 30 mars, 1999.
Rreth orės katėr tė mėngjesit prapė pati njė valė tė bombardimeve. Ushtria
serbe aktivizon minahedhėsit. Kėtyre po u frikėsohemi mė sė shumti, sepse,
minat mund tė qėllojnė ndonjė shtėpi, e rrėnojnė dhe mund tė ketė viktima tė
shumta. Merreni me mend sikur tė binte ndonjė minė nė kėtė shtėpi ku jemi
ne.
Zot , ruana!
Rreth orės pesė u ndėrprenė tė shtėnat.
Jam tepėr i rraskapitur. Ia ktheva shpinėn stufės, rashė pėr tė
fjetur pakėz.
Mėngjes.
Zhurma e fėmijėve tė shumtė na e nxori gjumin. Po mė vjen mirė kur po
idėgjoj kėta fėmijė duke qeshur bukur tė disponuar. Por edhe po prekėm. Po
prekem sepse, kėta nuk janė tubuar kėtu nė ndonjė gazmend, por janė
strehuar nga dhuna serbe. Kjo po m’ a brenė shpirtin. Tani po e kuptoj
domethėnien e njė fjale tė urtė:”Toka e fortė e qielli lart”.
Zgjohen tė gjithė, pastrohemi dhe duam tė shpėrndahemi nėpėr shtėpitė tona.
Mirėpo, zonja e shtėpisė, Fatimja, nuk na lejoi. Kishte pėrgatitur njė
mėngjes pėr tė gjithė. Hėngrėm me shumė oreks dhe u shpėrndamė ata qė
kishim shtėpitė afėr.
Rreth orės nėntė erdhėn disa lajme tepėr dėshpėruese : Ushtria bashkė me
bandat e ndryshme serbe paskan filluar tė vejnė postblloqe nėpėr pjesė tė
ndryshme tė qytetit ku paskan bllokuar shumė rrugė. Se, gjatė natės paskan
gjuajtur me minahedhės dhe se njė minė e paska goditur shtėpinė e Kurtesh
Selmanit nė rrugėn “V. Gėrvalla, se gjatė natės, banda tė maskuara paskan
sulmuar shumė familje shqiptare, paskan rrėmbyer njerėz, paskan plaēkitur
deviza, ari, e tjera gjėra me vlerė.
Tani po shohim grupe njerėzish me ēakla ndėr duar duke shkuar drejtė
stacionit tė trenit. Po ikin. Mua nuk po m’ ė rrihet,toka po mė ēon peshė,
siē thuhet.
Pėrmes njė labirinti edhe unė dola tek stacioni i trenit pėr tė pare mė
pėr sė afėrmi se ēka ėshtė duke ndodhur. Njė turmė e madhe njerėzish po e
pritnin trenin. Ndėrkohė vjen njė tren me dymbėdhjetė vagonė (mė parė vinin
dy). Mbushet treni pėrplot dhe niset drejtė Hanit tė Elezit. Edhe ata qė
kanė vetura tanimė po shkojnė, po shkojnė.
Po fort u brengosa!
Ktheva nė shtėpi sikurse i varruar.
Rreth orės katėrmbėdhjetė kthehet treni nga Hani i Elezit pa asnjė njeri.
Tė gjithė e paskan kaluar kufirin pa u penguar nga maqedonėt. Demek,
“korridori” qė pat deklaruar Gligorovi qenka hapur(!
Ky lajm u pėrhap si rrufeja. Po flitet pėr “korridorin” sikur ėshtė porta
e shpėtimit.
Nė sokak, disa tė rinj ishin afruar kokė mė kokė dhe po bisedonin pėr
mundėsinė e kyējes sė tyre nė UĒK. -” S’po pranojnė . Armė nuk kanė”- u tha
Culi qė kishte kontaktuar me njerėzit e UĒK-s. Bile, Muharremi mė qortoi
para tė rinjve bukur ashpėr:
-Buq, e di se ke lidhje me Lumin*, pse s’po na lidhė me tė pėrmes bacit
Mustafė? ** Si arriti tė shkojė Enveri ? ***
-Biro, Lumi ėshtė shumė larg. E din ti ku ėshtė Juniku? Nuk kemi asnjė
lidhje me tė. S’kam mundėsi tė ndėrmarr kurrgjė. Po presim mos po lidhemi
me Zonėn e Nerodimes. Kėtu jemi shumė mė afėr,tė shohim- u thash shkurt.
---------------------
*Hajdin Abazi,
**Dhėndrri i Hajdinit,
***Djali i Mustafės (nipi i Hajdinit).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:17 am

Titulli: Hajrush Idrizi - " Lufta ,o mesues ,lufta " -Roman
*
Po afrohet nata. Bashkė me Muharremin futemi Brenda dhe ulemi pėr tė pushuar
pak .
-Buq, po mė intereson, si edhe pse erdhi deri te kjo luftė?-mė pyeti
Muharremi, ama, po m’ė duket se e hapi kėtė temė vetėm sa pėr tambytur
monotoninė..
Unė, pa fije pėrtese vendosa t’i pėrgjigjem:
-Po biri im, rrėfimi ėshtė njė histori shumė i gjatė, por, unė do tė
mundohem tė tė tregoj pak si mė shkurt e mė qartė, nėse mundem, natyrisht,
sipas fakteve qė ekzistojnė.
Dėgjo!
Pas pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore, trojet shqiptare pėrgjysmohen.
Kėshtu, gjysma e popullit shqiptar (kuptohet edhe tokat e tyre) mbetėn
nėn sundimin e sllavėve serbė, malazias e grekė, se Maqedonia (si shtet)
atėherė nuk ekzistonte. Pastaj, nė vitin 1939, fillon Lufta e Dytė
Botėrore. Nė kėtė luftė futen tė gjitha shtetet e Ballkanit, kuptohet edhe
Shqipėria. Nė Luftėn Antifashiste futen edhe shqiptarėt e Kosovės duke
shpresuar se ėshtė momenti mė i volitshėm pėr bashkimin e popullit dhe
trojeve shqiptare nė njė shtet. Mirėpo, as kėsaj here nuk u realizua dėshira
e tyre. Prapė fuēitė e mėdha, pas mbarimit tė Luftės sė Dytė, na dėmtuan
mu sikurse nė mbarim tė Luftės sė Parė Botėrore. Shqipėria mbeti po ajo
gjysmė, madje pati tendenca edhe tė zhduket e tėra.
Dhe,nė nėntor tė vitit 1945, nė vend tė sė ashtuquajturės
Mbretėri Jugosllave, formohet Republika Federative Popullore e
Jugosllavisė .
Federatė, donė tė thotė bashkim i disa shteteve nė njė shtet. Kėshtu,
Jugosllavia u krijua prej gjashtė republikave dhe dy krahinave. Kėto njėsi
(republikat), ishin, si tė them, shtete nė shtet. Sipas Kushtetutės,ato
ishin plotėsisht tė barabarta, madje,nė ndonjė rast eventual ato e kishin
edhe tė drejtėn e shkėputjes. Edhe krahinat, nė bazė tė kushtetutės i kishin
disa tė drejta por jo sikurse tė republikave. Krahinat ishin nė kuadėr tė
Republikės sė Serbisė. Pėr shembull,ato nuk e kishin tė drejtėn e
shkėputjes as nga Serbia e lere mė nga federata . Pastaj kishte edhe
shumė pabarazi tė tjera qė nuk po i pėrmendi.
Serbėt ishin populli me numėr mė tė madh nė Jugosllavi.
Tash, ata dėshironin ta sundonin tėrė federatėn gjė qė edhe e bėnin
haptazi. Kėshtu, ata u bėnin padrejtėsi tė mėdha popujve tjerė a nė veēanti
shqiptarėve tė Kosovės. Ky zullum ishte i papėrballueshėm . Dhe, si
rezultat i krejt kėtyre padrejtėsive tepėr tė mėdha, shqiptarėt e Kosovės
, nė vitin 1968 organizojnė demonstrata nė tėrė Kosovėn. Nė to kėrkohen
disa tė drejta elementare, si bie fjala, pėrdorimi i flamurit kombėtar,
hapja e universitetit nė gjuhėn shqipe, u kėrkua qė Kosova tė bėhet me
kushtetutė e edhe republikė. Duket se kėto demonstrate patėn njėfarė
suksesi. Se, menjėherė pas tyre e sidomos pas vitit 1974, pozita e
krahinave sipas kushtetutės sė re, avancohet bukur shumė: Gati-gati
barazohen me republikat tjera. Mirėpo, nė praktikė punėt shkonin
krejtėsisht ndryshe. Shqiptarėt prapėseprapė pėrbuzeshin e nėnēmoheshin
totalisht.
Nė fillim tė viteve tė tetėdhjeta u pa se Jugosllavia patjetėr do tė
zhbėhet.
Prishjen e saj, tė parėt e paralajmėruam ne, shqiptarėt e Kosovės. Nė atė
kohė, mė konkretisht, nė pranverėn e vitit 1981 organizohen demonstrata
gjithė popullore nė tėrė Kosovėn. Qėllimi i tyre ishte qė edhe Kosova ta
ketė statusin e republikės, pra qė edhe shqiptarėt tė njihen si komb dhe
tė kenė tė drejtėn e shkėputjes nga Jugosllavia, sepse, shihej ashiqare se
Jugosllavisė i ka ardhur fundi, i ka ditėt e numėruara, pra,vetėm sa
s’ėshtė zhbėrė. E,sapo tė zhbėhet Jugosllavia,Kosova ptajetėr duhet ta ketė
statusin e republikes pėr tė mos pasur telashe,po e pėrsėris edhenjėherė,
pėr shkėputjen e saj nga nga federate Jugosllave.
Kėto ngjarje tepėr tė bujshme e tronditėn Federatėn nė themel. Serbia nuk
jepej. Ajo ankohej para republikave tjera se gjoja Serbia qenka republika mė
e dėmtuara nė Federatė, se nė Serbi paska “shtete nė shtet” ( mendohej
pėr Kosovėn), se Serbia e paska humbur sovranitetin nė vet Serbinė e tė
tjera marifetllėqe hegjemoniste serbe. Dhe , pėr ēudi, republikat tjera edhe
Vojvodina (krahinė) i dolėn krah Serbisė. Kėshtu, nė fund tė marsit e
sidomos me njė, dy dhe tre prill tė vitit 1981 Kosova sulmohet me tė
gjitha forcat e ushtrisė dhe tė policisė jugosllave. Sulmet ishin tepėr
brutale dhe tė pamėshirshme. Nė to pati shumė tė rrahur, tė plagosur me armė
zjarri por edhe shumė tė vrarė. Vtėm nė Ferizaj tre demonstues u vranė e
njėzt e shtatė tjerė u plagosėn rėndė.Numri i tė plagosurve lehtė, i tė
rrahurve dhe i tė arrestuarve nuk dihet as sot. Demonstratat u shuan me
dhunė, madje ato u cilėsuan edhe si demonstrate kundėrrevolucionare. Nė
Kosovė shpallet gjendja e jashtėzakonshme. Aplikohet edhe ora policore[!]
Thėnė mė troē: Pushtohet Kosova.
Mirėpo, shqiptarėt kurrė nuk u pajtuan me kėtė akt. Rezistohet me vite tė
tėra nė mėnyra tė ndryshme. Vjen viti 1989. Minatorėt e Trepēės organizojnė
demonstrate edhe mė masovike se ato tė vitit 81 e 82. Qėllimi i kėtyre
demonstratave ishte shumė i qartė dhe i arsyeshėm: Mbrojtja e
Kushtetutės sė Kosovės e fituar nė vitin 1974 . Me minatorėt e Trepēės
solidarizohet tėrė popullata shqiptare. Kėshtu, ato u shndėrruan nė
demonstrata tepėr masovike,dhe tejet tė pėrgjakshme.
Edhe pse republikat tjera e panė se shqiptarėt kanė tė drejtė nė kėrkesat
e tyre, ato prapėseprapė i ndihmuan Serbisė. Serish demonstratat u shuan me
forca tė shumta ushtarake dhe policore. Prapė ripushtohet Kosova. Dhe, edhe
kėsaj here shpallet gjendje e jashtėzakonshme,prapė aplikohet ora
policore. Po e sheh : Pushtim,pushtim pas pushtimi.
Serbia nuk u kėnaq vetėm me kaq. Ajo , nėn ombrelen tytatave tė
tankeve,nė kushte tėjashtėzakonshme heq Autonominė e Kosovės, suspendon
Kushtetutėn e saj, suspendon organet shtetėrore tė Kosovės, dhe,
Kosovėn e anekson, thėnė mė mirė e bashkon me Serbinė. Menjėherė nxjerr
ligje diskriminuese, ligje raciste tė cilat i aplikon vetėm nė Kosovė.
Ndėrpret financimin e arsimimit nė gjuhėn shqipe,ndalon botimin e gazetave
nė gjuhėn shqipe, ndėrpret kanalin e RTV e Prishtinės, ndėrpret sigurimin
shėndetėsor, ndėrpret pagesat e shtesave pėr fėmijėt shqiptarė,dėbon nga
puna me dhjetėra mijėra punėtorė shqiptarė etj,etj. Thjesht, mbesim tė
askujt.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:18 am

Dhe, si rrjedhojė e kėtij kaosi, trazirave e turbullirave,lind,krijohet
nevoja si fenomen pėr tė mbijetuar disi e qė mund tė cilėsohet edhe si
vetorganizim, normalisht, i prirė prej disa intelektualėve tanė. Kėshtu,
krijohet partia e parė shqiptare nė Kosovė, e cila pagėzohet me emrin
Lidhja Demokratike e Kosovės nė krye tė sė cilės emėrohet Dr. Ibrahim
Rugova, i cili nė atė kohė ishte kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė
Kosovės. Kėtė Parti e pėrkrahu tėrė popullata shqiptare nė Kosovė. Pėrkrahja
e saj u bė jo pse kishte ndonjė program tė mirėfilltė sikurse partitė
simotra nė vende tė ndryshme tė botės, por, se ishte partia e parė shqiptare
qė i tha ashiqare- JO Serbisė.
Qėllimi kryesor i LDK-s ishte shkėputja e Kosovės nga
Jugosllavia, pra, PAVARĖSIA e saj. Kjo parti, ta quajmė, u shndėrrua nė njė
lėvizje gjithėpopullore. Kjo lėvizje nisi tė veprojė nė dy drejtime:
Njė, nė internacionalizimin e problemit tė Kosovės nė arenėn
ndėrkombėtarė nė mėnyrė institucionale, legale,dhe
Dy, rebelimin e popullatės pėr organizimin i luftės sė armatosur kundėr
okupatorit serb nė mėnyrė ilegale. E dyta bėhej nė mėnyrė tė fshehur.Nė
kėtė mėnyrė objektivat e LDK-sė( Lėvizjes) realizohen me plot sukses. Dhe,
pas njė pune shumė tė madhe , tė gjatė e tė mundimshme, mė nė fund bota e
kuptoi thelbin e problemit tė Kosovės, e, nė anėn tjetėr, rebelimi i
popullatės u kurorėzua me krijimin e UĒK-sė, e cila fillon rezistencėn e
armatosur kundėr pushtuesit serb. Kėto fakte ia hapėn rrugėn forcava tė
NATO-s, dhe, ja, ajo tashti po vepron, siē po e sheh edhe ti vet. Tash,jam
shumė i bindur se Milosheviqi do tė gjunjėzohet shumė shpejtė. Kam besim
tek Zoti se ēėshtja e jonė do tė zgjidhet ashtu sikurse dėshirojmė ne.
S’di a je i kėnaqur, por unė kėshtu i kam parė dhe po i shoh
gjėrat,-iu pėrgjigja Muharremit nė pyetjen qė ma shtroi. Mu duk sikur e
kuptoi shkakun e shpėrthimit tė kėsaj lufte tė pa kuptimtė, por nuk foli
gjė. Hapi derėn dhe doli nė oborr. Pas pak dola edhe unė. Pashė Sinaveren
duke biseduar me tė. Kuptova se Sinaverja paska vendosur tė largohet qė
nesėr. E luttė Muharremin qė tė shkojė me tė, se, sipas saj, djemtė dhe
vajzat janė mė tė rrezikuarit nga barbarėt serbė. Djemtė i ekzekutuakan
kurse vajzat i dhunuakan . Kuptova se Muharremit iu mbush mendja pėr tė
shkuar me tė. Sinaveren e qortova shumė ashpėr pėr fjalėt qė ia tha djalit.
Mirėpo, ajo ma priti me njė ton shumė tė ashpėr :
-Nuk jam ēika jote, baci Hajrush, pra, edhe s’e ke gajlen teme, se, sikur
tė isha e jotja, ndryshe do tė ishe shprehur. Po tė mė ndodhė njė gjė e
tillė, ēka mė duhet jeta, ēka?!-klithi dhe ia plasi vajit,- Po deshe , ama
Muharremin ta kam njė mashkull me vete, se ti e din, unė jam jetime-pa babė,
po s’deshe, bile mua mos mė pengo, mos mė merr nė qafė!-foli dhe u largua.
Edhe Muharremi shkoi me tė.
Po. Sinaverja ka tė drejtė tė frikėsohet. Ka kryer fakultetin ekonomik,
disa vite punoi me nder, ishte shumė e respektuar nga kolegėt e punės, e
sot, sot tė bie nė duart e bishave serbe kjo jetime nuk bėn, hiq s’bėn.
Duhet tė ik, duhet ta shpėtojė nderin, edhe jetėn, pse jo.
Edhe Muharremi mund tė jetė i frikėsuar. Kėtu nuk jemi tė organizuar si e
sa duhet. Nė UĒK nuk arriti tė shkojė. Tė bie nė duart e kriminelėve serb e
tė vritet duarlidhė, siē po ngjet me shumė tė rinj, nuk bėn, hiq nuk bėn.
Edhe ky duhet tė largohet, tė gjejė rrugė dhe mėnyra tjera pėr tė hyrė nė
UĒK , e, aty tė vdes si u ka hije burrave.
Bie muzgu.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:18 am

Mbyllim dyert dhe serish shkojmė nė shtėpinė e Bedriut.
Po shumė jemi!
Vetėm nė odė numėrova tridhjetė e dy burra, djem e pleq. Nė dhomat tjera
janė mbi njėqind fėmijė,vajza, gra dhe plaka. Jemi mbyllur nė kėtė shtėpi
dhe po qėndrojmė sikurse tė robėruar. Qėndrojmė dhe presim, presim (jo
insh’Allah) mė tė keqen. Presim ēka do tė ndodh me neve, jo vetėm nė kėtė
shtėpi, ēka do tė ndodh me ata nėpėr shtėpitė tjera, ēka do tė ndodh me ata
nėpėr qytete tjera, me ata maleve e pėrrenjve, ēka do tė ndodh me tėrė
Kosovėn?!
Ora ėshtė dhjetė e gjysmė. Vėshtroj burrat dhe djemtė . Tė gjithė, ama bash
tė gjithė janė tė zbehur, tė dėrmuar e tė brengosur. Secili ka gajlen e
vet: Baballarėt pėr fėmijė, fėmijėt pėr prindėr.
Eu se ē’na gjeti! Po ditė tė vėshtira pritėm! Po u marrim lakmi
tė vdekurve.Po pėr Zotin, lakmi po u marrim (!)
Nė momentin kur po vėshtroj tė pranishmit se si duken dhe ē’ u sillet nė
kokat e tyre u dėgjua njė shpėrthim tronditės. Tė gjithė, instinktivisht
mbuluam kokat me duar sikur tė mbrohemi nga rrėnimi i shtėpisė. Pas pak
qeshėm me njėri tjetrin pėr “reflekset” qė treguam. Kuptuam se kjo
bubullimė erdhi nga raketa e NATO-s. Na u duk sikur u godit ndėrtesa e
SPB-s. Por jo. Caku i goditur kishte qenė njė depo e ushtrisė serbe prapa
ndėrtesės sė policisė. Dalim nė oborr pėr tė parė. Shohim njė re tymi tė
zezė qė e mbuloi qytetin. Artileria serbe s’u ndie. Me siguri janė strehuar
nėpėr strehimore. Mė pas u dėgjuan edhe aeroplanėt por kėsaj here nuk
lėshuan bomba nė Ferizaj. Ora ėshtė njėzet e katėr. Nė kėtė kohė shtruam
ēajin . Pimė tė gjithė por nuk flet asnjėri.
Qetėsi jashtė , qetėsi brenda.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:18 am

Ka filluar
dita e mėrkurė,31 mars, 1999.
Disa tė rinj kanė filluar tė flenė, disa tė tjerė, duhanxhinj,
dredhin duhan dhe ngjisin cigare me cigare. Mua s’ mė flihet. Dal tek rojet
e rrugės. Ishin katėr: Aliu, Avdyli, Muharremi dhe Fatoni. Janė shumė tė
qetė. Fare nuk frikėsohen. Kthehem brenda, gjej njė hapėsirė tė vogėl afėr
stufės , bie pėr tė fjetur pak.
*
Nė orėn shtatė zgjohemi nga gjumi. Kthehen edhe rojet.
-Pėr ēudi,- thanė rojtarėt,- ishte nata mė e qetė qė nga 24
marsi. Asnjė plumb nuk u shkrep pas orės dymbėdhjetė.
Mirėpo, rreth orės tetė e gjysmė situate tensionohet nė mėnyrė dramatike.
Thonė se nė qytet ka forca tė shumta ushtarake, policore e paramilitare. Po
vendosin postblloqe nėpėr rrugė tė ndryshme dhe po e bllokojnė popullatėn.
Njė postbllok e vendosėn nė rrugėn tone, njė nė rrugėn “E .Duraku dhe njė nė
“M. Popoviq”. Postblloqet i paskan ndėrtuar me thasė tė ēimentos. Ato
qenkan nė formė tė gjysmė rrethit ku qėndruakan katėr deri nė gjashtė
ushtarė tė armatosur gjer nė dhėmbė. Nuk lejohet asnjė dalje e as hyrje nė
rrugė. Bllokohemi pėr sė gjalli. Futemi nė rrethim. Disa bėhen gati pėr tė
ikur me ēdo kusht, sidomos refugjatėt qė ishin me ne. Me siguri, kėta nga
pėrvoja qė kanė, dinė mė mirė se ēka po gatuhej.
Sinaverja me Ibadetėn kishin vendosur pėr tė ikur. Ato m’ u lutėn t’ua jap
Muharremin meqė nuk kanė asnjė mashkull pėr t’iu ndihmuar fėmijėve tė
Ibadetės.
Nuk pata guxim ta refuzoj kėrkesėn e tyre. Pėr dy minutė e bėmė gati djalin.
Nisemi.Kalojmė prej oborrit nė oborr, dalim nė rrugėn “E. Duraku”, bėjmė
njė cik-cak dhe dalim te stacioni i trenit. Turma e njerėzve mė trishtoi. Po
shumė ishin! Rreth orės nėntė erdhi njė kompozicion shumė i gjatė. U ndal.
Treni u mbush shumė shpejtė. Muharremi m’ u hodh nė qafė. Mė shtrėngoi
sikurse unė atė. S’folėm asnjėri. Na mungonin fjalėt.
Ka mundėsi tė mos takohemi kurrė mė, ka.
Niset treni drejtė Hanit tė Elezit.
Pale a do tė shkojnė tė gjithė?
Zoti qoftė me ta!
Disi arrita nė shtėpi por tepėr i dėshpėruar. Fqinjėt mė rrethuan nė tė
gjitha anėt. Mė shtrojnė lloj-lloj pyetjesh. Disponimi i tyre ėshtė nėn
minimum. Numri i banorėve po zvogėlohet prej ēasti nė ēast. Po dobėsohemi.
Ėshtė ora dy pasdite. Njė grup ushtarėsh serbė (pėr here tė parė) futen nė
rrugėn tonė. Dėbojnė tė gjithė banorėt e shtėpive deri tek shtėpia e Beqir
Ēorrollit. Kjo pjesė e rrugės shpallet zonė ushtarake. Spitalin e
kirurgjisė tė Ismet Bibės e uzurpojnė kurse personelin mjekėsor e dėbojnė me
dhunė.
-Unė, -thotė Ismeti- reagova tek njė epror ushtarak. I thash, spitali
ėshtė pronė e imja, se disponoj leje pėr punė , se tė gjitha obligimet ndaj
shtetit i kam kryer me rregull, prandaj ky veprim ėshtė i padrejtė. Shiheni
se ē’ mė tha eprori: “Nėse jeni tė sėmurė, unė jam mjek, madje specialist,
ju shėroj pėr njė minutė, e nėse jeni shėndosh, ik,ik! Kjo ėshtė pasuri e
Serbisė, more vesh?! “- Pėr ēudi dola nga spitali im nė kėmbėt e mia. Po
ēuditem me vetveten: Si ėshtė e mundur e tė mos jem i sėmurė?!- rrėfeu
pronari i spitalit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:19 am

Edhe barnatorja private qė ishte ngjit me spitalin, thyhet dhe tė gjitha
barėrat i fusin nė spital. Sjellin edhe shtretėr nė katin e tretė. Tamam
spital ushtarak. Nėpėr shtėpitė rreth spitalit si tė Hoxhės, Bekimit,
Skėnderit ,tė Mustafės, vendoset ushtria serbe. Kjo ėshtė rruga jonė : me
spital ushtarak, postbllok dhe pėrplot ushtarė tė armatosur gjer nė dhėmbė.
Edhe kjo na gjeti!
Nata po afrohet shumė shpejtė. Gjendemi nė rrethana edhe mė tė ndėrlikuara.
Marrim vesh se treni qenka kthyer nga Hani i Elezit pa asnjė udhėtarė. Tė
gjithė paskan dalė matanė pa kurrfarė problemi- “Pse s’dolėm edhe ne ?”-
pyesin disa.
Disa burra e djem qėndrojnė para derės sime dhe bisedojnė pėr situatėn nė
kėto ēaste tė jashtėzakonshme.
-Po vijnė, po vijnė!,-foli dikush.
-Brenda! – i urdhėrova tė pranishmit.- Unė dhe Bedriu do tė flasim me ta.
Erdhi njė veturė e kuqe pa targa .U ndal para nesh. Nga vetura dolėn pesė
tigra tė armatosur. Njėri prej tyre,ndoshta ėshtė epror, shkėputet dhe na u
drejtua:
-Ē’ bėni kėtu!?
-Po bisedojmė, fqinjė jemi,-foli Bedriu.
-Pėr luftėn ,ė? Mos doni tė luftoni edhe ju?
-Jo zotėri, jo,- i them me zė tė qetė.
-E di, e di se pėr luftėn po bisedoni,-na tha.
Pastaj na pyeti pėr emrin e rrugės, numrin e shtėpive, numrin e banorėve.
I treguam se rruga quhet “S.Kovaēeviq”, se ka 96 shtėpi e numri i banorėve
ėshtė pėrafėrsisht 800 frymė. Kėto tė dhėna janė shumė tė sakta, por ia
bėmė me dije se disa banorė tė pjesės sė poshtme tė rrugės tanimė nuk
janė nė shtėpitė e tyre. Ata janė tubuar nėpėr shtėpitė kėtu rreth nesh.
Pėr banorėt e Jezercit,tė Shtimes e tė Deēanit qė kishim strehuar kaherė,
nuk u treguam fare.
-E di,- tha dhe vijoi- Ne nuk flasim shumė,-nisi ta ngrit zėrin,-Erdhėm
t’ua bėjmė me dije: Nesėr tė mos u shohim kėtu. Shkoni ku tė doni. Edhe mė
qartė: (Gubite se!) Hupni! (Razumete ?! ) Kuptuat ?!- na urdhėroi, u futėn
nė veturė dhe shkuan drejtė postbllokut.
Tė dy mbetėm pa fjalė.
E pritėm edhe urdhrin pėr dėbim .
Po pra!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:19 am

U futėmi nė odėn e Bedriut i cili duke hyrė nisi ta kėndojė njė kėngė:
“Hajde - hajde mori vashė, po vjen puna tuj u trashė!”
Nisėm bisedėn. Tema po dihet. Mundėsi pėr tė bėrė rezistencė s’kemi. Tė
vritemi tok me fėmijė nuk bėn. Thėnė mė mire, nuk guxojmė tė bėjmė
vetėvrasje kolektive. Fundi i fundit,detyrė parėsore e ēdo kryefamiljari
ėshtė t’ a shpėtojė familjen e vet. Urdhrin e kemi marrė. Pėr t’u
larguar po shihet se duhet tė largohemi patjetėr, po ku tė shkojmė, nė ē’
drejtim, nė katunde apo drejtė Maqedonisė? Disa janė tė mendimit pėr tė
shkuar nė Pojatė, Rahovicė, Mirosalė ose edhe nė Sllakovc, por shumica ishin
pėr nė Maqedoni. Katundeve qė u pėrmendėn mund t’ju vjen radha sikurse na
erdhi neve. Pra, mė mire tė ikim njėherė se sa disa herė, siē po u ndodhė
banorėve tė Jezercit, tė Reēakut, Shtimes e tė tjerėve. Nė fund,
vendosėm pėr tė shkuar drejtė Maqedonisė, qė nesėr, me trenin e parė.
Vendimin qė morėm dikush ua pėrcolli fėmijėve matanė. Ndjeva njė zhurmė
gazmore, jo vetėm tek fėmijėt(!).
Nuk kanė fije faji. Me stoicizėm tė paparė pėrballuam rrahje, kidnapime,
granatime , djegie, vrasje e masakra. Pėr njė kohė tė gjatė jetuam nėn
ankthin e vdekjes, dhe ē’ vdekje se!- nga thika e shkaut!.
Po, e pritėm edhe kėtė ditė, ditėn kur po duhet kthyer shpinėn shtėpisė,
pasurisė, qytetit, Kosovės, ditėn kur po duhet kthyer shpinėn varreve tė
parėve tanė, ditėn kur do tė nisemi nė drejtim tė panjohur, nė udhėtim tė pa
cak(!)
Po. Edhe kjo na ndodhi!

*
Ėshtė ora dy pas
mesnate,e enjte, njė prill, 1999.
Shumica tanimė kanė fjetur . Unė me ndihmėn e njė qiriu shėnova nė fletoren
e Albanės ngjarjet kryesore tė ditės qė sapo iku. Gjeta njė zbrazėtirė tė
vogėl, rashė pėr tė fjetur nėse mė merr gjumi, por s’po e besoj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:19 am

Kapitulli i tretė

IKJA E PARĖ


Ora ėshtė gjashtė.
Mėngjes i ftohtė i njė prillit tė vitit 1999.
Tė gjithė janė zgjuar. Ne qė kemi shtėpitė kėtu shpėrndahemi,
shkojmė nėpėr shtėpitė tona. Tubojmė ēakla tė nevojshme pėr rrugėtim tė
panjohur. Vishemi me rroba tė trasha se, ku ta dimė, mund tė ndodhė tė
kalojmė net tė tėra nėn qiellin e hapur nė shi apo edhe borė. Marrim edhe
ushqim ngase ka mundėsi tė mos takohemi me bukėn me ditė tė tėra.
Unė, gruaja dhe dy djemtė jemi nė kuzhinė, sikur duam tė pėrshėndetemi me
tė,sikur dėshirojmė t’ia themi lamtumirėn, por nuk mundemi e as nuk
dimė. Me mallėngjim vėshtrojmė tė gjitha orenditė nė kuzhinė, nė dhomėn e
fjetjes dhe nė odėn e miqve. Tė gjitha janė pjesė e djersės dhe e shpirtit
tonė. Na dhimbsėn. Mbi njė tavolinė shoh njė lule nė saksi, m’ u duk sikur
lulja mė kėrkon ujė ( mė besoni i dhashė ujė ), ku ta di, ndoshta kurrė mė
nuk do tė ujitet.
Tė gjitha kėto tė mira materiale mė duken sikurse krijesa tė gjalla, sikur
na luten tė mos i lėmė nė vetmi, sikur frikėsohen, sikur qajnė…,
Ne qajmė. Qajmė sepse kėtu ishte ēerdhja jonė, kėtu u lindėm, kėtu u
rritėm, kėtu qeshėm, kėtu u ngrohėm. Qajmė sepse kjo ishte pasuria jonė e
arritur me mundin e tim at, me djersėn time, me djersėn e tim bir, Ymerit,
i cili vajti nė Gjermani vetėm e vetėm pėr t’ a begatuar shtėpinė me kėto
tė mira tė cilat, ja, mu tash po i lėmė nė vetmi, po ua kthejmė shpinėn, po
i lėmė pa jetė. Tė tėrat mė duket se po vdesin.
Dalim. Mbyllim dyert edhe portėn e oborrit. Jemi nė sokak. Kėmbėt na
dridhen, na merren mendtė. Mu bė sikur thėrrasin shtėpitė, oborret, sikur
na lusin: “Rrini, rrini ju lutemi! Mos na braktisni! Mos na i ktheni
shpinėn! Ne ju rritėm, ju ruajtėm nga bora e shiu, nga dielli e vapa, ku po
shkoni?! Edhe ne i urrejmė barbarėt . Ata do tė na djegin , do tė na
masakrojnė(!) Kthehuniii (! ! !) “
Sokaku ėshtė i mbushur pėrplot burra, gra, djem e vasha, fėmijė, plot. Tė
rriturit janė tė ngarkuar me ēakla, disa kanė fėmijė nė krah, disa bartin
tė sėmurėt madje edhe tė paralizuar.
Pamje shokante.
Qajnė gratė, qajnė vashat,qajnė nuset, qajnė djemtė , qajnė fėmijėt, ne
burrat u ndihmojmė, kuptohet, nė vajė.
Qenka e dhimbshme shtėpia,qenka e dhimbshme pasuria, qenka i dhimbshėm
VENDI.
Ora ėshtė tetė. Nisemi(!). Radhitemi nė kolonė sipas familjeve. Ecim si tė
verbėr . Kokat na mbesin tė kthyera nga shtėpitė. I lėmė ato tė pa jetė.
Ecė kolona.
Dukemi sikur pėrcjellim funeralin e ndonjė tė vdekuri. Shkojmė drejtė
postbllokut tė ushtrisė serbe. Na zmbrapsin.” Na drugu stranu!”(“Nė anėn
tjetėr!”),-na urdhėrojnė.
Kthehemi prapa.Vazhdojmė drejtė rrugės “Skėnderbeu”, nė “G . Terbeshi”, “E
.. Duraku”, lakojmė nė tė majtė, dalim nė “V. Gėrvalla” dhe arrijmė para
stacionit tė trenit.
Hapėsira, para stacionit, i ngjason njė deti ku derdhėn njė mori
lumenjsh .
Nga tė gjitha anėt vijnė kolona njerėzish. Tubohen brenda binarėve tė
hekurudhės.
Po shumė janė!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:20 am

Padyshim njė e katėrta e numrit tė banorėve tė qytetit, beli po!
Forcat ushtarake, policore e paramilitare me lloj-lloj uniformash bredhin
nėpėr turmėn e njerėzve me shumė arrogancė. Njerėzit janė tepėr tė
kujdesshme. Ua lirojnė kalimin me shumė kujdes nė mėnyrė qė tė mos nxitet
ndonjė incident, se, nė kėtė moment na mungon vetėm ky. Presim . S’vjen
treni, vonohet shumė. Thonė se akoma s’ėshtė nisur nga Fushė Kosova.
Njerėzit ulen nėpėr binarė, nė tokė, nė rėrė, qėndrojnė ballė-pėrball me
njėri tjetrin. Nuk bėjnė zhurmė. Presin, presin.
Sirenat alarmojnė rrezikun nga avionėt e NATO-s. Forcat ushtarake, policore
dhe civilėt serbė vrapojnė si pa kokė drejtė strehimoreve. Ne s’ua vėmė
veshin kėtyre alarmeve. Kthejmė sytė drejtė qiellit. I pėrcjellim avionėt me
dashamirėsi. Ata kalojnė mbi ne, shkojnė nė drejtim tė veriut. Kalon rreziku
i bombave. Serbėt dalin nga birucat e tyre dhe futen nė turmė duke na
provokuar serish. Ne s’u japim shkas , durojmė.
Mė nė fund u duk lokomotiva e trenit. E hapėm binarin gjegjės. Treni
fishkėlloi dhe me shpejtėsi tė madhe ēau masėn nė dysh por s’u ndal .Ishte
tepėr i gjatė dhe i stėrmbushur me tė dėbuar. Iku drejtė jugut.
Po tash?!
Nė stacion pohojnė se pas pak do tė vjen tren special ose treni qė sapo
shkoi do tė kthehet nga Hani i Elezit deri nė Ferizaj dhe do t’ i shpie
ferizajasit drejtė Maqedonisė.
Ora ka kaluar dymbėdhjetėn. Fėmijėt kanė filluar tė qajnė. Janė tė uritur
por edhe tė lagur. Papritmas vjen njė kolonė autobusėsh. Parkohen aty, para
stacionit tė trenit. Njerėzit turren drejtė tyre. Marrim vesh se ata janė tė
dedikuar pėr tė dėbuarit. Kushti i pare pėr tė hyrė nė autobus ėshtė 30
dem(!) pėr person.
Shkaktohet rrėmujė e paparė bri autobusėve. Mbushen ding. Niset kolona e
autobusėve drejtė Hanit tė Elezit. Shkojnė.
Vini re shtetin “demokratik” tė Serbisė!:Me dhunė dėbon shqiptarėt nga
vatrat e tyre dhe edhe nė kėtė moment i plaēkitė nė mėnyrėn mė perfide duke
ua marrė nga 30 dem. Kjo i ngjason sikur tė vdekurit t’i merret qefini.
Vijnė edhe katėr autobusė tjerė. Tollovi. Edhe kėta mbushen shumė shpejtė.
Turma nuk pakohet fare. Sikur tė mbushėsh njė kove ujė nė pus.
Presim, vetėm presim.
Rreth orės katėrmbėdhjetė kthehet treni nga Hani i Elezit pa asnjė njeri.
Ia lirojmė rrugėn. S’u ndal, shkoi drejtė Fushė Kosovės. Ku ta dimė ne se sa
tė dėbuar presin atje siē presim ne kėtu. Marrim vesh se drejtė Ferizajt
ėshtė duke ardhur treni i paralajmėruar (pa orar). Kemi durim, e presim.
Rreth orės pesėmbėdhjetė, treni ndalet nė stacion. Ai ėshtė tepėr i gjatė:
lokomotiva ėshtė te Xhamia e Re kurse fundi te Xhamia e Madhe. Tren kaq tė
gjatė nuk kishim parė asnjėherė. Nė tė dyja anėt njerėzit i sulen trenit.
Dyert nuk hapeshin, e nėse me forcė hapesh ndonjėra, brenda s’ke ku ta vesh
as gjilpėrėn e lere mė tė futet njeri brenda. Pamė edhe njerėz mbi njerėz.
Nuk hyri asnjė ferizajas. Treni niset shumė ngadalė me atė barrė tė
pazakonshme nė drejtimin tanimė tė njohur.
Mbetėm tė hutuar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:20 am

Nė drejtim tė fabrikės se drurit u dėgjua njė zhurmė makinash. Vinte njė
kolonė shleperėsh tė mėdhenj. Pėr ēudi edhe kėta u parkuan buzė masės sė
njerėzve. Edhe kėta ishin tė porositur pėr tė na bartur gjer nė kufi.
Mėsojmė se maunat po transportuakan gjerė nė Glloboēicė, e pėr nė Tetovė .
Masa bėn yrysh drejtė maunave. Palohen njerėzit bri njėri tjetrit sikurse
ndonjė mall pa vlerė. Nuk bėzajnė. Disa Jezercas tė cilėt ishin tė strehuar
nė lagjen tonė m’ ė lusin tė nisem me ta. Unė refuzova njė gjė tė tillė. I
porosita qė as ata tė mos shkojnė me maune . Ka mundėsi t’i ndajnė djemtė
nga Jezerci e ti zhdukin pa gjurmė. Nuk mė pėrfillėn fare. Hipėn nė kamion
disa familje. Edhe Azemi me familjen e vet, tė vėllait dhe disa tė ikurve
qė qenė strehuar nė lagjen tone hipėn nė maune. Madje, Azemi u hidhėrua me
mua pse nuk po shkoj edhe unė me ta.
Dymbėdhjetė shleperė me barrė tė pazakonshme u nisėn drejtė Glloboēicės e
badehu?.
Ne ngelėm si nė mjegull. Mbrėmja po afrohej. Patjetėr duhet tė kthehemi nė
shtėpitė tona nėse janė tė lira. Masa e njerėzve nis tė shpėrndahet nė
drejtime tė ndryshme. Edhe ne drejtohemi drejtė shtėpive tona. Nė hyrje
tė rrugės, te postblloku, ndalemi nga ushtria serbe. S’na lejojnė tė futemi
nė lagjen tonė,nė shtėpitė tona. Sillemi rrotull e rrotull, rrugicave e
mureve tė shpuara, disi futemi nėpėr shtėpi. Fatmirėsisht, shtėpitė i gjetėm
ashtu siē i patėm lėnė, tė zbrazta.
Ushtrėt serbė kishin kuptuar se jemi kthyer prapa. Ora ishte pesė e gjysmė.
Katėr ushtarakė shkėputen nga postblloku dhe nisen drejtė nesh. I shohim dhe
jemi tė detyruar t’i presim. Dikush patjetėr duhet biseduar me ta. Unė,
Bedriu dhe Sokoli shtiremi sikur bisedojmė mes veti. Erdhėn fare pranė.
Njėri, qė dukej si epror, na ftoi pėr tė biseduar , dy tė tjerė zunė pozita
gatishmėrie nė dy drejtime kurse njė tjetėr na vuri nė shėnjestėr. Eprori u
interesua pėr numrin e banorėve tė mbetur, pėr numrin e tė larguarve, pėr
kthimin tonė. Dukej shumė nervoz, por nuk paraqitet i tillė. Na vėshtron por
s’flet. Herė pas herė vė dorėn nė revole. Prapė na pėrcjell. Ndoshta bėn
prova me ne. Ne qėndrojmė para tij si statuja. Ėshtė e mundur tė kemi
ndryshuar nė pamje, ėshtė.
-Pse nuk shkuat?- pyeti ashpėr.
-S`patėm me ēka tė shkojmė. Treni i parė nuk u ndal fare, i dyti nuk pati
vend kurse autobusėt dhe kamionėt u mbushėn pėrplot dhe shkuan. Ne qė nuk
patėm mundėsinė tė shkojmė , u kthyem, ,- i thash.
-Shikoni! Unė po u them shkurt: Ikni sa mė shpejtė, se, kur tė vijnė ata(!)
nuk ju pyesin hiq. Ne jemi ushtri e rregullt, respektojmė ligjet, kurse ata
janė tepėr tė rrezikshėm, s’njohin kurrfarė ligji, pra, mund tė pėsoni tepėr
keq. Nesėr patjetėr duhet tė shkoni! Kuptuat?! –bėrtiti.
-Po zotėri, kuptuam. Nė mėngjes do tė dalim te stacioni i trenit,- i thamė
dhe sikur u liruam nga ankthi.
Eprori ftoi ushtarėt dhe u konsultua diēka me ta.
“Po, jemi gati ti kryejmė urdhėrin, zotėri kapiten!”-iu pėrgjigj njėri nga
ushtarėt.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:21 am

Eprori na u drejtua:
- Po tash?
Ne rrudhim supet, nuk dimė ēka kėrkon.
- Zashto ne govorite? [Pėrse nuk folni?]
-S’ dimė, zotėri- i them.
- Mi znamo [Dimė ne],- na tha me cinizėm dhe pėrcolli reagimin tone.
Ne nuk folėm gjė. Paraqitemi sikur nuk kuptojmė. Edhe ai bėhet sikur nuk na
kėrcėnohet. Hapi njė pako cigare dhe na ofroi tė marrim nga njė. E marrim
ngase saktėsisht kuptonim provokimin e tij.
-Po mė duket se jeni njerėz tė mire,- na tha.
-Sigurisht se jemi,- ia kthejmė.
-Po, ne ēfarė jemi?-na pyeti.
-Tė mirė jeni.
-Mė duket sikur dyshoni,-vazhdoi.
-Jo jo, nuk dyshojmė,- ia pritėm njė zėrit.
-Keni frikė se do t ’ju vrasim, ė?-pyeti.
-Jo,- iu pėrgjigja,- Nuk kemi bėrė gjė pėr tė na vrarė.
-Keni bėrė, kenė bėrė. Edhe shumė bile. Ju mbani terroristė nėpėr shtėpitė
tuaja, i ushqeni, i shėroni dhe i armatosni . Por,-vazhdoi,- u thash se ne
jemi ushtri e rregullt, nuk u vrasim pa ju kap nė vepėr, i kemi ne kasapėt
tjerė. Ata , ata do t’i pastrojnė punėt me juve, se edhe ju jeni sikurse
“ata”, (mendon nė “terroristėt”), tė gjithė ! Qysh dje ua kemi bėrė me dije
pėr tė ikur kurse ju ende silleni kėtu pari.
-Po, ne nuk patėm mundėsi tė shkojmė zotėri, pėrndryshe nuk do tė ishim
kėtu,- i them.
- Dosta vishe![Mjaft mė!]- klithi.
Mė duhet ta pranoj: u frikėsova por jo tej mase,sepse e merrja me mėnd se
shkau po bėn eksperimente me ne, po zbavitet. Gjakftohtėsia jonė e tėrboi
eprorin edhe mė shumė.
-Sllushajte dobro! [Dėgjoni mirė!] Nėse nesėr u gjejmė kėtu, shumė
shtrenjtė do ta paguani. Kokat do t’u shkojnė jo vetėm juve treve por tė
gjithėve. Ua tregova zanatin e atyre. Jasno![Qartė!] Gubitese! [Hupni!],-u
ēirr si i marrė.
Ngadalė filluam tė largohemi, natyrisht duke e mbajtur shikimin drejtė
tyre.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:21 am

- Bėrzhe,bėrzhe! [Shpejtė, shpejtė!],-bėrtiti ashpėr.
Ka mundėsi t’i kemi shpejtuar hapat, ka. Nuk po mė kujtohet. Vėmendjen e
kisha tė pėrqendruar nė automatikėt e tyre tė drejtuar drejtė nesh tė cilėt
mund tė shkrepnin nė ēdo ēast. Arritėm tė fshihemi krejtėsisht prej tyre.
Edhe ata u nisėn drejtė postbllokut. Ku ta dimė, ndoshta kanė qeshur me ne
ose edhe janė frikėsuar prej neve, prej gjakftohtėsisė sonė karshi tė
gjitha atyre provokimeve qė na e bėnė.
Banorėt qė pritnin me ankth pėrfundimin e bisedės me ushtarakėt serbė, u
gėzuan kur na panė shėndosh e mirė. Futemi nė shtėpinė e Bedriut si
zakonisht. Muzgu qė na ėshtė bėrė egjel si thuhet, vjen, s’na pyet fare.
Gratė kishin bėrė njė darkė pėr tė gjithė. Hamė bukur mirė meqė nuk kemi
ngrėnė tėrė ditėn. Ėshtė ora dhjetė. Njerėzit janė shtrirė pėr tė pushuar.
Unė i vėshtroj me shumė kujdes. Tė gjithė janė tė lodhur, tė shqetėsuar, tė
parruar dhe tepėr tė zbehur. “ O Zot, shumė ėndrra kam parė. Ato ishin tė
lloj-llojshme. Kam parė nė ėndėrr gjarpėrinj. Mė sulmonin mua , unė ata,
dilja fitues. Kam parė ujq e derra. Edhe ndaj tyre ngadhėnjeja. Mirėpo, kam
parė edhe ėndrra kur nuk fitoja unė, zihesha pisk. Dhe, nė ėndėrr e dija
se ėndėrr jam. Brof, mė dilte gjumi dhe gėzohesha qė paskam qenė nė ėndėrr.
Kėto qė pashė gjatė kėtyre ditėve e qė po i shoh edhe tani janė shumė mė
shumė se ėndėrr. Nuk paska thėnė populli kot: “Pėlcet shkėmbi, jo njeriu!”.
Tamam kėshtu na qenka. Se, armiku tė mė tregojė zanatin e “atyre” prej
kasapi, e unė ta vėshtroj si memec, duket shumė e pabesueshme, por ja, pėr
fat tė keq, ėshtė e vėrtetė, bile shumė e hidhur.”
Nejse!
Nxora lapsin pėr t’i shėnuar disa ngjarje tė ditės sė sotme por papritmas
u tund dheu. NATO-ja godet caqet e ushtrisė serbe. Artileri serbe sikur nuk
ka. Hesht. Zhurma e avionėve pėrzihet me zhurmėn e shpėrthimeve. Goditet
jugu i Ferizajt. Dy detonime u dėgjuan afėr ndėrtesės sė policisė.
Shpėrthime dėgjohen edhe nė drejtim tė lindjes, si kah Gjilani por edhe kah
Prishtina.
Ėshtė mesi i natės. Bombardimet pushuan. Ra heshtja. Shumica filluan tė
flenė. Unė zura njė vend afėr stufės dhe pa u penguar nga askush, shėnova
kėto qė po i lexoni.
Edhe unė rashė.
Ka filluar dita e premte, 2 prill, 1999.
Njė si furtunė mė zgjoi nga gjumi. Avionėt e NATO-s kishin filluar punėn e
tyre. Bedriu nisi tė numėrojė: “Njė, dy, tre, katėr, pesė, gjashtė, shtatė.
Hė! Ia *** nanėn!”,- tha me zė bukur tė lartė.
-Asnjė gabim s’e bane,- i them.
-Edhe ti i ndjeve , a?-mė pyeti

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:21 am

-Vetėm Kadriu s’i ka ni se iu ka prish aparati i veshit,- ia ktheva.
Qeshėm me zė tė lartė. Shumica u zgjuan nga gjumi.
Po. Kėto ishin shtatė detonime tė njėpasnjėshme qė goditėn diku shumė
afėr. Shikojmė orėn. Ajo ishte katėr e njė ēerek. Pikėrisht nė kėtė moment
nisi njė valė shpėrthimesh tronditėse. Dalim jashtė pėr tė kuptuar shkakun e
shpėrthimeve. Na duket se ato vinin nga tė gjitha drejtimet e qytetit. Ato
nuk ishin as tė NATO-s e as tė artilerisė serbe. Na kap frika. Ē’ janė kėto
shpėrthime?!
Aliu hip nė katin e tretė tė shtėpisė sė tij pėr tė vrojtuar shpėrthimet.
-Mos u bėni merak, eksplodimet janė nė kazermat e ushtrisė serbe. Ato
qenkan goditur nga bombat e NATO-s. Shihet tymi e flaka qė po dalin sikur
prej ndonjė vullkani. Sigurisht janė qėlluar depot e municionit.
Bindemi edhe ne . Futemi nė odė.
Zhurma e shpėrthimeve zgjati bukur shumė. Sigurisht ishin shpėrthime
granatash,minash, predha topash, bomba e armėsh tjera tė shumta.
Dita ėshtė fare afėr. Shpėrthimet tanimė pushuan.
Ora ėshtė gjashtė e gjysmė. Tė gjithė u zgjuan nga gjumi, edhe fėmijėt.
Cakun e dinim: Stacioni hekurudhor e pale.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:22 am

IKJA E DYTĖ


Ėshtė ora shtatė. Ata qė kanė shtėpitė mė afėr, shkojnė edhe njėherė nė
to. Mbyllin dyert, dritaret, portat e oborreve dhe dalin nė sokak.
Reprizohet pamja e ditės sė djeshme. Vaje fėmijėsh, grash, vaje burrash.
Kolona niset drejtė “S. Beut”. Ecim dhe qajmė. Kaluam nėpėr tė njėjtėn
rrugė-si dje. Para stacionit hekurudhor e njėjta pamje, me njė ndryshim se
sot ka akoma mė shumė tė dėbuar. Zėmė vend nė binarėt e trenit.
Presim.
Mėsojmė se njė tren paska shkuar pėrplot me tė dėbuar drejtė jugut qysh nė
orėn gjashtė. Ky tren tani u kthye pa asnjė njeri, shkoi drejtė veriut.
Ne presim.
Disa njerėz ecin poshtė e lart nėpėr hekurudhė. Bėhem kureshtar dhe,
edhe unė nisa tė shėtis si ata. Dola te Xhamia e Madhe. Jam pėrballė
rrugės sime. E shoh. Ėshtė krejtėsisht e boshatisur pėrveē disa ushtarėve
tė cilėt ecin poshtė e lart nėpėr katrorėt e rrugės qė tani mė duken sikur
tė fildishtė. Kėta katrorė i patėm shtruar me duart tona , pėr veten tonė,
pėr fėmijėt tanė , pėr fėmijėt e fėmijėve tanė. Tani rruga ėshtė e shkretė,
pa banorėt e vet. Tash armiqtė po enden nėpėr tė sikur tė jetė e tyre.
Mos o Zot!
M’ u bė sikur mė thėrret rruga, sikur mė ftojnė shtėpitė. Ika drejtė e
te familja. Mė kapluan djersė tė ftohta. Shpejtė piva pak ujė dhe e laga
fytyrėn. I frikėsova ata qė ishin pranė meje sidomos gruan e djemtė . U
arsyetova se pagjumėsia mė ka lodhur.
Militarėt serbė endėn nėpėr turmėn e njerėzve me shumė arrogancė. Me qėllim
ngacmojnė njerėzit pėr tė bėrė ndonjė kėrdi. Tė dėbuarit janė shumė
vigjilent . U ikin provokimeve. Durojnė.
Treni s’vjen.
Njė kolonė autobusėsh radhitet pėrbri turmės . Turremi drejtė tyre. Nė
momentin kur po tentojmė t’i afrohemi njė autobusi, para kėmbėve tona ndalet
njė autobus tjetėr. Pėrfitojmė rastin dhe futemi nė tė. Si me qėllim,
shumica e janė banorė tė lagjes sonė. Unė vet i katėrti, Bedriu vet i
shtatėmbėdhjeti, Mehmeti vet i shtati, Rizahu vet i trembėdhjeti,Sabriu vet
i pesti,Kadriu vet i shtati,Dema vet i dyti, Hajdini vet i teti, Nazmiu
vet i pesti por pati edhe tė tjerė qė nuk i njihja. Autobusi mbushet pėr sė
tepėrmi. Secili njeri ka nga njė njeri nė prehėr. Patėm edhe dy tė
paralizuar, Asdrenin me karrocė dhe njė refugjate plakė nga Ivaja e
Kaēanikut. Sigurish ka mė shumė se njėqind e njėzet njerėz. Shoferi me
konduktorin janė serbė. Me kėnaqėsi fėrkojnė duart.
-Bėni gati nga tridhjetė dojē marka pėr njeri!,- urdhėron konduktori.
Disa nuk kanė. Mirėpo, ky problem zgjidhet menjėherė. Paguajnė ata qė
kanė edhe pėr ata qė s’kanė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:22 am

Vargu i autobusėve niset drejtė Hanit tė Elezit. Pėr ēudi asnjėri nuk qanė.
Tjetėr gajle na kapi : Si dhe ku do tė shkojmė, ku do ta kalojmė natėn,
netėt? Kolona e autobusėve ecė drejtė kufirit. E kalojmė Kaēanikun , edhe
urėn (nėn Kaēanik) mbi Lepenc. Kėtu e teposhtė ėshtė kolona e automjeteve
duke pritur pėr tė vazhduar rrugėn drejtė kufirit. Rruga ėshtė e zėnė,
ėshtė ngushtuar. Autobusėt pėrbirohen nė anėn e majtė. Ecin tepėr ngadalė.
Bri rrugės pamje trishtuese. Nė tė dy anėt ka zjarre tė ndezura, njerėz
rreth zjarreve, drunj me pelena fėmijėsh duke u terė, gra duke punuar rreth
zjarreve. Madje shoh njė grua duke gatuar bukė(!). Po pėr Zotin. Para vete
ka miellin e derdhur mbi njė najlon, paska ulur brumin pėr bukė. E pėrzien
brumin me dorė .E , se si do ta pjekė nuk mund ta di, e din ajo.Epo, edhe
kėshtu u dashka mbijetuar!.
Autobusėt zbresin drejtė Hanit tė Elezit. Te Uji i Thartė ėshtė kolona me
vetura qė po pritkan, ku ta di unė se sa ditė. Ne jemi tė privilegjuar.
Autobusėt ecin. Futemi nė Elez Han.Autobusėt ndalen. Zbresim. Kolona e
njerėzve shkon teposhtė drejtė stacionit hekurudhor. Ecim edhe ne nė
kolonė. Dalim mbi binarėt e trenit. Jemi shumė, shumė jemi. Informohemi:
Kolona duhet tė ecė vetėm brenda binarėve tė trenit, nėpėr pregjė dy nga dy,
sepse, hapėsira jashtė binarėve ėshtė e minuar nga soldateska serbe. Ecim
siē na thonė. Vargu i njerėzve ėshtė shumė i gjatė, i ngjason Lepencit
paralel tė cilit rrėshqet me ngadalė. Dalėngadalė, arrijmė te “porta” e
Fushės sė Bllacės .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:22 am

Kapitulli i katėrt

HYRJA NĖ BLLACĖ


Dhe, siē u thash, me ngadalė i afrohemi Fushės sė Bllacės. Aty, nė hyrje tė
fushės, presin njė numėr i madh gazetarėsh,fotoreporterėsh dhe kameramanė
nga mbarė bota.
Para meje ecė xha Sabriu me tė shoqen, e cila e mban pėr tė mos u rrėzuar.
Sabriu dhe e shoqja e tij janė shumė “atraktivė” pėr njerėzit me objektiva.
E rrethojnė nga tė gjitha anėt dhe e kapin nė tė gjitha profilet. Unė me tė
shoqen dhe dy djemtė shkojmė pas tyre. Sigurisht se edhe unė po i plotėsoj
disa kushte pėr ta. Pas meje vjen Aliu me njė plakė tė ngarkuar nė shpinė.
Ajo ėshtė e paralizuar dhe tepėr e papėrshtatshme pėr bartje. Pas Aliut,
Asdrenin e hendikepuar e bartin dy veta nė njė batanije. Kameramanėt bėjnė
yrysh para dhe pas meje. Shumė shpesh objektivat e aparateve mė kapin edhe
mua.
Duke e pare kėtė shfaqje trishtuese, fillova ta humbas drejtpeshimin.
Bahesha herė nė tė djathtė e herė nė tė majtė. Gruaja mė hetoi dhe mė mbajti
pėr tė mos u pėrplasur pėr toke. M ’u afruan edhe dy djemtė. M ’a dhanė njė
shishe ujė pėr t’u kėndellur. Desha ta pi njė pikė, por dora nuk mundi ta
gjejė gojėn. Uji m ’u derdh nė fyt, trupit teposhtė. Nė kėtė ēast bėhem
shumė “simpatik” pėr fotoreporterė e kameramanė. U bėra “mall pėr biznes(!)”
Mė rrethuan nė tė gjitha anėt. Filluan tė mė kapin nė tė gjitha profilet. Mu
bė sikur m’i drejtuan tytat e automatikėve, sikur mė vrasin. Ua bėj me dorė
qė tė largohen. Pėrkundrazi, edhe mė shumė m ’ė “sulmojnė”. Edhe gruaja
nisi tė “aktrojė” para tyre. Djemtė, Enveri dhe Ylberi m’ u lutėn qė edhe
unė tė qėndrojė-durojė sikurse tė tjerėt se, pėrndryshe do tė bėhet edhe mė
keq. Lutjet e tyre janė tepėr serioze, bile edhe kėrcėnuese. Obligohem si
babė, si prindėr , si kryefamiljar ta pėrballoj traumėn qė pėrjetova.
I binda djemtė edhe gruan se asgjė nuk kam, se krejtėsisht jam nė rregull,
e, lodhja qė sapo e ndjeva ėshtė pasojė e pagjumėsisė . Fėmijėt kur m’ ė
dėgjuan duke folur e sidomos kur panė se po eci drejtė, pa u luhatur, paksa
u qetėsuan.
Kjo “trullosje” duket se qe e mirėseardhur pėr mua. Pėr momentin isha i
zėnė me vetveten. Kalova nėpėr atė turmė njerėzish pa i vėrejtur fare. Se,
sikur t’i kisha parė siē i pashė mė vonė, tė shtrirė nė tė dy anėt e
hekurudhės, arave, livadheve , shpatit buzė kaēubave, vėshtirė se do tė
kisha qėndruar. Do tė isha plandosur pėr toke e ndoshta kurrė nuk do te
isha ngritur mė nė kėmbėt e mia.
Ecim teposhtė hekurudhės. Tash pa njerėzit me aparate. Ata ngelėn te
“porta” pėr tė kapur sa mė shumė gjah. Zbresim nė fund tė turmės, pėrball
ushtarėve maqedonė. Na ndalin dhe na urdhėrojnė tė zėmė vend. Detyrohemi tė
veprojmė sipas urdhrave tė tyre. Zėmė njė vend tė mbushur pėrplot manaferra.
Ėshtė paksa mė i ngritur, buzė hekurudhės dhe njė pėrroske qė derdhet nė
Lepenc.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:22 am

Dalėngadalė tubohen shumica e fqinjėve tė mi. Ulemi pėr tu ēlodhur.
Ora ėshtė dy pasdite. Nė ndėrkohė mėsojmė se pėr tu larguar nga ky vend as
qė bėhet fjalė. Takojmė njerėz , tė cilėt paskan kaluar kėtu nga dy e edhe
tri net .
Paraprakisht u dashka tė merren do farė nėnshkrimesh nga maqedonėt nė njė
tendė e pastaj tė dilet. Marrja e nėnshkrimeve qenka e pamundur pėr gjithė
ata njerėz. Kuptojmė se edhe ne do tė kalojmė net tė tėra nė atė vend.
Hapėsira ku ndodhemi ngushtohet prej ēasti nė ēast. Nė kėto rrethana,
medoemos duhet tė ndėrmarrim diēka. Djemtė por edhe ne menjėherė i
pėrvishemi punės. Disa pastrojmė manaferrat,disa tė tjerė shkuan pėr tė
tubuar dru krane,rremba e cunga pėr tė ndezur zjarre, sepse, shihej, nata
do tė jetė shumė e ftohtė.
Pranė meje, Alberti provon njė telefon celular pėr tė biseduar me
vėllezėrit e tij nė Francė. S’mundet me hy nė lidhje. E lus ta sjell
numrin 9941413106573* helbete mos e marr lidhjen me Sevdinė nė Zvicėr. Pa
pėrtesė Alberti sjell numrin e dhėnė dhe:
-Fol bac, e kapi,- mė tha dhe ma lėshoi telefonin nė dorė.
“Alo!”-them.
“Mirėdita buq!”,-klithi Sevdija matanė telit , e cila pėrnjėherė ma njohu
zėrin.-“O Zot!, edhe njėherė ua ndjeva zain! Gjallė qenkeni,a?!- dhe ia
plasi vajit me zė tė lartė, atje nė Zvicėr.
“Po bija ime tė gjithė jemi mirė. Shpėtuam. E kemi kaluar kufirin. Jemi nė
Maqedoni. Tani jemi tė sigurt pėrpos Muharremit i cili para…”
“Buq, buq,-ma ndėrpreu fjalėn,- Muharremi asht nė Gostivar. Ishte vendos
tek nji familje. Shėnoje numrin e telefonit: 003897021586,* thirre!.
Pėr ēudi, m’ u ndėrpre lidhja.
“S`ka gajle-i thash vetės. Asgjė mė shumė nuk mė duhet nė kėto ēaste. Po
minutė e hairit paska qenė!”
I njoftova djemtė dhe gruan me lajmin qė sapo e mora.
Po shumė u gėzuan!
Ora ėshtė shtatėmbėdhjetė. Tanimė kishim pastruar pak hapėsirė nga
manaferrat. Vendosemi nė tė. Tash kjo na duket si pronė e jona. Djemtė
kanė sjell dru me bollėk. Ndezim katėr zjarre. Ngrohemi. Interesant,tash po
ndihemi shumė mė tė sigurt se sa nė shtėpitė tona. Dimė se serbėt nuk kanė
mundėsinė tė na bezdisin kėtu. Hamė edhe bukė qė kishim marrė nga shtėpitė.
Bie muzgu. Njė zhurmė traktorėsh u ndie sipėr nesh. Njė grup
djemsh

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:23 am

(shqiptarė )nga Bllaca, katundet rreth Shkupit por edhe nga Shkupi ishin
mobilizuar. Kishin mbushur disa traktorė me ushqim dhe filluan ta
shpėrndajnė anekėnd kampit. Shpėrndanin gjitha tė mirat: bukė, tambėl,ujė
mineral, lėngje pemėsh, konserva, mjete pėr higjienė e gjėsende tjera.
Kishin sjell edhe njė rrotull najloni dhe ca batanije. Djemtė e lagjes
pėrfituan rastin, grabitėn njė sasi najloni dhe pesė batanija. Me tė shpejtė
ndėrtuan njė kasolle tė vogėl , shtruan batanijet dhe disa rroba tė trasha,
kėshtu ua siguruan fėmijėve tė shumtė dhe tė sėmurėve njė strehė tė
thjesht.
Burrat, djemtė , gratė dhe vashat qėndrojmė rreth zjarreve. Tanimė kemi
filluar t’a kalojmė njė natė shumė-shumė tė gjatė dhe tė ftohtė. Madje
sikur tė ishte vetėm kjo natė,po, pale se sa net tė tilla?!
----------------------
* Numrat e telefonave janė tė saktė .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:23 am

PA DITAR


Kėtu, nė Fushėn e Bllacės nuk po kam mundėsi ta mbajė ditarin rregullisht.
Jo pse mė mungojnė mjetet, se, fletoren dhe lapsin e Albanės ja ku i kam,
por, po u them tė drejtėn, kam humbur edhe nė kohė e edhe nė hapėsirė. Kjo
dukuri , tė gjithėve nė kėtė fushė, na ka pėrfshirė sikurse ndonjė
epidemi e rrezikshme.
Moti, nėpėr ndeja me pleq, me plaka mė ka pas rėnė tė dėgjoj lloj-lloj
rrėfimesh, tregimesh ose edhe pėrrallash tė nryshme. Shumė sosh edhe i kam
lexuar nėpėr libra apo edhe nė gazeta . Disave (ēudirave, ė?) u kam besuar,
disa i kam pranuar me njė dozė dyshimi, kurse disa tė tjera i kam hedhur si
tė pamundshme, tė pavėrteta, i kam cilėsuar si trillime tė njerėzve me
inteligjencė dhe fantazi tepėr tė zhvilluar.
Sot, kėtu nė kėtė fushė, shumė prej ēudirave po i vėrej, po i shoh, po i
pėrjetoj konkretisht. Madje madje, po shoh ēudira qė kurrė s’i kam dėgjuar e
as lexuar, por, as fantazia e njeriut me intelegjncė tė zhvilluar nuk i ka
kapur (!).
Kėto pra, ēudirat mė kanė preokupuar, mė kanė pushtuar dhe do tė mundohem
t’ ju “zbavit” me disa sosh.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:23 am

TĖ HUMBUR NĖ KOHĖ DHE HAPĖSIRĖ

I P A
R I

Vėshtroj turmėn e njerėzve. Mė duken sikurse buburrecat nė grumbull.
Lėvizin, vetėm lėvizin. Shkojnė lart -poshtė, poshtė –lart. Sa shumė janė!
Me siguri mė shumė se njėqind mijė.
Ulem pranė zjarrit dhe dredh njė cigare duhan. Aty, pranė meje kalon njė
mjekrosh. Zbriti teposhtė drejt Lepencit dhe prapė u kthye pėrpjetė. Ndaloi
para meje dhe mė shikon dogri nė sy. Nė dorė ka 20dm. M’i ofron:
-Ju lutem, ma jepni njė pako cigare!
-S’kam pėr Zotin,-i them.
-Po, duhan po shitėkit (!), thash mos shitni edhe cigare,-ma priti
-Jo-jo, nuk shesim asnjėrėn, por nėse doni, ja, merre kutinė e dridheni njė
cigare,- dhe ia zgjata kutinė.
-Jo. Dridhmani ju se unė nuk di tė dredh , - mė tha.
Duke ia dredhur cigaren e vėshtroj me keqardhje. Burrė i pashėm, i plotė,
bukur shtatlartė, aty rreth tė pesėdhjetave,flet rrjedhshėm dhe shumė
pastėr. Ka mjekėr tė lėshuar, besa i paska edhe hije. - “Mund tė jetė… mund
tė jetė mjek, inxhinier, mund tė jetė piktor, shkrimtar, mund tė jetė
artist, mund tė jetč edhe akademik pse jo”-mendova. Ia drodha cigaren dhe ia
dhashė.
E ndezi menjėherė. Aty, nė prush e ndezi. Nisi ta thithė tymin pėrpike.
Po shumė e thithi!
M’ u falėnderua disa herė por nuk u largua. E kuptova se e do edhe njė. Ia
drodha tė dytėn dhe prapė ia dhashė. Edhe kėtė e thithi me shumė kėnaqėsi.
S’e lėshoi, bre, fije tymi t’i shkojė huq.
-O burra, fare nuk po u marr vesh. Unė dua tė blej cigare me para, kurse
ju mė jepni falas. Pse bėni kėshtu?!-pyeti.
Unė nuk u pėrmbajta. Sytė m’ u mbushėn me lot dhe me tė shpejtė ktheva kokėn
drejtė njė kaēube .
-Ē ’keni ?- mė pyeti i shqetėsuar mjekroshi.
-Asgjė. Tymi i zjarrit mė hyri nė sy , pėr atė mė dolėn lotėt.
-Ėhė,- bėri dhe shkoi dikah.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:24 am

I D
Y T I

Hapim njė konservė dhe ulemi pėr tė ngrėnė drekė. Pranė nesh
kalon Bashkimi, djalė i mikut tim. S’na sheh fare.
-Bashkim!,- e thėrras
-O, mirėdita baci Hajrush!
-Mirėdita! S’na vėrejte, ė?-e pyeta.
-O, edhe ti dada Shukė qenke!. Sa mirė!
-Po, Bashkim. Edhe djemtė i kemi kėtu,-i foli e shoqja e cila Bashkimin e
ka djalė mixhe.
-Bash mirė. Ejani tė hymė Brenda(!),ani pse s’ėshtė aga kėtu, bėn edhe pa
tė.
-? ! ? !
E shoqja m’i zgurdulloi sytė me habi tė plotė.
-Bashkim, ulu tė hamė pakėz bukė,-i them pėr ta qetėsuar nėse mundem.
-Po valla se moti s’kam hangėr.
Ulet. Han njė bukė pa prishė dhe dy konserva peshku. Piu edhe ujė.
-Uh, tash me pas njė cigare!
-Po Bashkim, merre kutinė , dridh e pi sa tė duash,-i thash.
-Jaaa tybe, haber s’kam. Dridhmi ti!
Edhe Bashkimit detyrohem t’i dredh duhan.
Ndezi cigare pas cigare. Katėr radhazi.
-Baci Hajrė, mė doket se krejt kam hup. Ni natė e qafa njanin se m’ u dok
sikur daja Jupė. “ Hajt bre djalė se tybe as nuk tė njoh e as nuk mė
njeh”-ma bani. Pėr Zotin mirė e kish pasė. S’ishte daja . Masanej m’ u
kujtue ** daja Jupė ka dekė moti. Ni ditė tjetėr, nė njėfarė fushe, deshta
me qafė ni grue se m’ u dok sikur nana Shehide. “Ik more hajvan! Kur t’u
bana nanė?”- m,ė bėrtiti. Kur foli, nė za e hetova ** s’ishte nana. Diqysh
mė ka hi ni tutė e madhe. Hiq nuk jam mirė,- mė tha.
-Bashkim, kurrgjė nuk keni, mirė jeni, po ku i ke familjen, gruan dhe
djalin?-e pyeta.
-Aa, pėr ta mos mė vet. Krejt kanė hecė, kanė shkue dikah . Ku? veē Njė Zot
e di. Qe tri ditė fill unė jam nė shpi (!). Shyqyr ** erdhėt ju sonte. Ma
kini hjekė edhe tutėn.
-! ! !
E shoh se ėshtė tepėr i lodhur dhe fare i humbur.
-Bashkim, eja me motrėn, bjer e fli pak se po mė doket po tė merr gjumi,- i
tha e shoqja.
-Po valla, dy sytė m’ u kanė mshelė,- i tha tė shoqes.
Shukrija gjeti njė batanije dhe njė gėzof tė trashė, ia shtroi skaj njė
kaēube afėr nesh dhe e vuri nė gjumė.
Gjatė tėrė natės, herė unė, herė e shoqja por edhe djemtė e pėrcillnim ėshtė
apo nuk ėshtė gjallė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:24 am

I T
R E T I

Mesditė.
Buzė varreve tė Bllacės bisedoj me njė fqinj timin. Bisedonim pikėrisht
pėr kėto varre qė janė para nesh. Tash, mė shumė po flasim pėr njerėzit ( e
gjallė) mbi to. ( Pėr kėto varreza do tė flas mė vonė.)
Aty, ngatė njė varri shoh Nazizmin duke biseduar me dy djem. Biseda
zhvillohej me zė shumė tė lart. M’ u dashtė tė ndėrhyj menjėherė. Lash
fqiun dhe u afrohem :
-Nazim!- e thėrras.
-O, tungjatjeta dajė! Bash mirė u bė qė u zatetėm se kesh kah rrihna me
kėta djem.
-Pse, s’po mudeni me da Bllacėn, ė?- i them pak si me shaka.
-Jo, por unė i veta dishka e kėta po bajnė hajgare me mue.
-Ani Nazim, edhe hajgarja kaniherė hahet, po ku e ke familjen,-e pyes pėr
ta qetėsuar.
-Haliden (gruaja e Nazimit) e kanė marrė para tri ditėsh, se ti e di , ajo
ishte nė dializė, e kanė ēue dikah, kurse nana edhe vajza, Egzona, mė kanė
hupė(!).
-Si ore “ mė kanė hupė?!”
-Thash, para tri ditėsh e morėn Haliden. Unė bashkė me te shkova teri te
qajo ēadra me kryq tė kuq. Aty u vonova koxha si shumė, e, kur u ktheva te
veni ku i pata lanė, s’i gjeta.
-Ku i pate lanė?!
-Poshtė, qatje te Lepenci. More dajė, po tutna mos kanė ra nė Lepenc se!
Hiq, bash hiq s’po di shka me ba. Bile nana u kanė edhe e smutė, ēika e
vogėl, pesė vjet ma. Jaa, mos vet pėr mue!.
-Po halli?-e pyeta pa dashje.
-S’e di de, tė thash se s’e di! Tash po munohna me gjet konsullatėn e
Maqedonisė (!) nashta ata m’ nimojnė .
-Ēfarė konsullate more Nazim zeza?!-bėrtita.
-E, edhe ti dajė sikur ata djemtė, hajgare po ban. Ani dajė, ani. Dajo,
vetėm ata tė konsullatės mujnė me ma gjet Egzonėn dhe nanėn, por e kam
harrue venin e saj. Lum daja, mos e din se ku asht konsullata?
-Jo Nazim, jo. Kėtu s’ ka konsullatė. Kėtu i thonė Bllacė, more vesh?!
-Mirė dajė, mirė. Mos piskat! S’e di pse t’ veta se!, -mė tha dhe u nis
kah kordoni i policisė. -Qetash e gjajė unė ,- foli me vete.
Unė pashė se sa ėshtė sahati, siē thotė populli, dhe pa u hamendur u nisa
drejtė tendės me kryq tė kuq, e cila shėrben si ambulance. Desha tė shkoj
tek ajo por policėt e shumtė nuk mė lejuan as tė afrohem ngatė saj. Prita
bukur gjatė duke shikuar tendėn. Dikur, nga tenda doli njė mantilbardh.
Shpėrtheu turmėn dhe nisi tė zbres drejtė varrezave. Me tė shpejtė dola para
tij. Mjeku menjėherė vėrejti shqetėsimin tim:
-Fol o burrė, ē’ hall keni?-mė tha.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:24 am

-Ju lutem zotėri mjek! Para tri ditėsh ka humbur njė plakė e sėmurė
dhe invalide bashkė me njė ēupėzė pesė vjeēe. Vallė, mos janė nė atė
tendėn e juaj?
-Jo. Nė tendė s’ka njeri. Tė gjithė ata qė janė paraqitur aty, ua kemi dhėnė
ndihmėn e duhur ndėrsa rastet e rėnda i kemi pėrcjellė pėr nė Shkup. Ma
jepni emrin e plakės!
-Po,- i them- Sylbije Shabani quhet.
Mjeku vajti nė tendė dhe s’vonoi shumė u kthye tek unė:
-Po. Sylbije Shabani ėshtė transferuar nė Shkup. Besoj se jeni tė kėnaqur.
-Tė faleminderit shumė- shumė!
-Me nder qofshi! Edhe unė jam i tė njėjtit gjak. Sot o kurrė,- mė tha
mjeku dhe u fut nėpėr kaēuba pėr tė hulumtuar tė sėmurėt tanimė tė shumtė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi