Hajrush Idrizi -

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:25 am

I K A T Ė R T
I

Agim i ftohtė prilli.
Edhe njėherė dolėm nė mėngjes ,ama jo tė gjithė, sepse, edhe
gjatė natės qė lamė pas, vdiqėn disa. Kėto vdekje po na tmerrojnė tė
gjithėve ngase nuk e kemi tė qartė pėrse po vdesin: Janė vdekje tė natyrshme
apo, vallė, mos ėshtė pėrhapur ndonjė epidemi e po i merr kėta njerėz . Kjo
e dyta ėshtė mė afėr mėndėsh. Se, hapėsira ku gjendemi kundėrmon sikurse
tė jetė e mbushur me cofėtina (mėrsina) kafshėsh tė ngordhura.
Tė huajt: gazetarėt, fotoreporterėt,kameramanėt ose mjekėt, tanimė nuk po
futen nė mesin tonė pa maska goje. Sigurisht se po u zihet fryma, pastaj,
druajnė edhe nga ndonjė virus vdekjeprurės. Nuk kanė faj,jo.
E,ne jemi kėtu, nė kėtė flliēėhane, krejtėsisht tė
pambrojtur.Qelbemi edhe ne.
Jemi bėrė tamam qelbėsira. Po pėr Zotin!
Nuk po flas mė shumė sepse kam filluar tė frikėsohem edhe nga fjalėt e mia.
Hodha pak llomishta nė zjarr, i rrotullova djemtė (sipėr tė cilėve shihej
bryma e bardh) qė po flinin rreth zjarrit dhe u nisa drejtė varreve pėr t’i
vizituar disa fqinj. Buzė varreve takova Qemail Ratkocerin . Nė dorė
kishte njė peshqir, njė kravatė dhe njė kuti rroje.
-Hajro,( shpesh kėshtu mė quan), dua tė rruhem por s’po kam pasqyrė, mos
ke mundėsinė tė ma gjesh njė?-mė pyeti.
-Po,-i them, dhe menjėherė u nisa drejt zjarrit, tek Nerxhivanja , njė
vajzė e vyer,e cila e mbante njė pasqyrė xhepi.
Duke ma dhėnė pasqyrėn qeshi.
-Pse po qeshė?!-e pyeta i befasuar.
-Edhe nė Bllacė e paska ndėrmend tė rruhet!. Kėshtu bajnė burrat. I
lumtė!-e uroi bacė Qemailin. - E ju, jeni ba sikur iriqė, po na tutni edhe
neve. Marre duhet me ju ardhė !,-u bėrtiti disa burrave qė po tymoseshin
rreth zjarrit. Vanėn e kuptova pse qeshi, ama, tėrthorazi edhe mua mė
qortoi, se, edhe prej meje tutej. Lash Vanėn duke pastruar hapėsirėn rreth
zjarrit. S’u vonova, shkova tek baca Qemail i cili kishte filluar tė dridhej
sikurse tė ishte i prekur nga paraliza. M’ u dhimb tepėr shumė.
-Baca Qemail, po ti nuk je edhe aq i parruar. Shikoji njerėzit rreth teje,
tė gjithė janė mė tė parruar se ti, lere kėtė punė krejt,-iu luta
sinqerisht.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:25 am

-Jo Hajro, ta dish njė gjė:Qė kur i kam rėnė brisk fytyrės, mund tė ketė mė
shumė se 50 vite, rregullisht jam rruar njė ditė po e njė ditė jo. Pastaj,
sot, patjetėr mė duhet tė shkoj(!) nė Gjilan, sepse, ėshtė njė ngatėrresė
shumė e ndėrlikuar, e, nėse nuk ndėrmarrim diēka urgjentisht, mund tė
pėrfundojė edhe me ndonjė vrasje. E, unė, si kryetar i Kėshillit tė
Pajtimit, nuk mund tė dal para njerėzve si harrubet,-mė tha.
Fjalėt :” ...sot, patjetėr mė duhet tė shkoj nė Gjilan ” por edhe disa tė
tjera mė tronditėn tepėr shumė. Pashė se paska humbur orientimin edhe nė
kohė edhe nė hapėsirė.
Vuri pasqyrėn nė njė gurė buzė pėrrockės dhe filloi tė laget pėr t’u
rruar. Sapo e vuri brushėn nė fytyrė, tak, u ndal dhe mė shikoi drejtė nė
sy.
-Hajro, tash po tė shoh. Pėr Zotin paskam qenė nė gjumė, fjetur nė kėmbė.
Merre me mend, qe njė javė nuk kam fjetur fare. Tash po e di se ku jam.
More Hajrė, e kam ditur se pas vdekjes do tė dalim nė Ditėn e Gjykimit, po,
ama, se do tė dalim pėr sė gjalli kėtė nuk kam mundur ta imagjinoj
asnjėherė. Shiko,bash Ditė Gjykimi! .
-Rruaju baca Qemė se ke filluar tė mėrdhish,- i thash pėr ta larguar nga
kėto fjalė tepėr trishtuese.
U rrua,pastroi fytyrėn , mori kravatėn ngjyrė blu dhe u
pėrpoq pėr ta vėnė por nuk mundi.
-Vėrma, se nuk po mė punuakan duart!,-mė urdhėroi.
Kapa kravatėn dhe ia vura me kujdes .Veshi edhe setrėn me njė gėzof tė
trashė .
Po bukur i rri kravata!
E vėshtroj pėr sė afėrmi. Tani nuk e di saktėsisht ėshtė i orientuar apo
jo.
-Baca Qemail, edhe nė Bllacė me kravatė ,ė?- e ngacmova.
-Dėgjo mirė Hajro! Dyzet vjet kam punuar me nxėnės. Tė betohem
se kurrnjėherė, ama bash asnjėherė nuk kam dalė para nxėnėsve pa te.
Kravata ėshtė shoku mė i ngushtė nė jetėn time. Po tė them edhe diēka : Pa
kravatė mė duket se jam lakuriq ose (po mė vjen turp tė them) cullak. E, sa
pėr atė pjesėn tjetėr ”...edhe nė Bllacė me kravatė”, mė bėhet sikur mė
ngacmove. Ani, mirė bėre. Unė edhe nga pamje por edhe nga shpirti jam
optimist . Hajro, ne askujt asgjė s’ i kemi bėrė. Ne padrejtėsisht jemi
dėbuar nga vatrat tona. Drejtėsia herėdo-kurdo do tė triumfojė. Ne p a
t j e t ė r do tė dalim fitues . Kjo ėshtė kėshtu dhe ndryshe s’ bėhet.
Prandaj, unė edhe nė kėtė plehane do tė mbaj kravatė, madje jo vetėm kėtu,
kudo qė do tė shkojė ajo do tė mė shoqėrojė gjer nė vdekje. Besoj se mė
kuptuat,ė?-m’ u pėrgjigj.
-Tė lumtė baca Qemail! Kėtė e desha prej teje, asgjė mė tepėr.
U fut nė njė kaēube manaferrash ku kishte familjen, ndėrsa unė eca drejtė
varreve tek fqinjėt duke menduar pėr njeriun e vetėm me kravatė nė kėtė
pisėhane.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:25 am

TĖ GJALLĖT U MARRIN LAKMI TĖ VDEKURVE (!)

Kėtu , nė kėtė fushė, paska pasur edhe varreza. Ato janė po aty ku ishin.
Tash, ato nuk janė ashtu sikurse ishin. Tė vdekurit qė preheshin nė
qetėsinė e amshimit, tani janė tė trazuar nga vėllezėrit e tyre tė gjallė.
Nė kėto momente dramatike, tė gjallėt duken mė tė pashpirt se sa tė
vdekurit. Po e pėrsėris: mė tė pashpirt se tė vdekurit(!)
Ju, kėtė thėnie kurrnjėherė nuk keni pasur rastin ta dėgjoni. Po unė, ku e
mora, si guxova tė them diēka tė tillė?
Thjesht, shumė thjesht:Jam nė vendin e ngjarjes, nė varret e Bllacės pėr tė
cilat u pata premtuar se do tė flas mė vonė. Sot, kėto varreza janė tė
“okupuara” nga shqiptarėt e Kosovės. Disa varre qenkan tė rrethuara me
rrethojė betoni, disa me pllaka mermeri, e disa tė tjera, mė tė moēme,paskan
vetėm dy gurė, njėrin te koka e tjetrin te kėmbėt. Tash, tė gjitha janė
kthyer nė banesa. Po e them edhe njėherė: Varret janė shndėrruar nė
b a n e s a (!) . Si?! -do tė pyesni me habi. Prapė po u them: tepėr
thjesht :
Nga njė dru mbi gurėt e varreve, qofshin tė vjetra ose te reja, nga njė
copė najloni mbi dru , ndėrsa brenda nė varre, nėn najlon -familjet. Po
pasha Perėndinė!
Aty hanė,aty pinė, aty luajnė, aty bisedojnė, aty qeshin, aty qajnė, aty
bėjnė zhurmė, aty flenė, aty edhe pshurrin (fėmijėt ). -“ Axha Hajrė, u
kėnaqėm”,- m ’ė thonė.
Kėta qė janė mbi varre u marrin lakmi atyre qė janė nėn ta(nė dhe). Kėta qė
janė mbi varre ua kanė zili atyre atje poshtė, sepse ata janė tė qetė, pa
brenga, pa halle e telashe. Kėta ua kanė shtruar zullumin atyre nė amshim,
ua kanė zėnė edhe atė trohė vend e po i trazojnė pa fije mėshire, nuk po i
lėnė tė prehen nė qetėsi .
Mua nuk mė mbetet gjė tjetėr, pėrveē, nė emėr tė kėtyre “zullumqarėve” t’u
kėrkoj falje:
O ju tė vdekur, keni mėshirė e mos i mallkoni kėta hallexhinj qė po u
trembin.
Ta dini mirė e mirė se asnjėri s’kemi ardhur kėtu pėr vikend.
Serbijanėt me dhunė na kanė dėbuar nga vatrat tona. Tani jemi kėtu, nė
hisen t’ uaj, ku edhe po u bezdisim. Hapėsira ku jemi tė ngujuar ėshtė
tepėr e ngushtė, e vogėl e nuk po na nxė tė gjithėve.
Kėtu ėshtė shkaku i bezdisjes s’ uaj, o ju tė vdekur, kėtu!
Zot, ke mėshirė e na i fal gjynahet tė dy palėve!
Amin!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:26 am

PUSHTIMI I KOLONĖS

Natė e ftohtė prilli.
Ngjitem pėrpjetė drejtė kolonės sė njerėzve, tė cilėt janė radhitur para njė
tende pėr t’i marrė do farė nėnshkrimesh famoze . Pa kėto nėnshkrime nuk po
lejohet dalja nga Bllaca. Kolona ėshtė shumė e gjatė edhe e gjerė. Aty ka
burra, djem , vasha, gra e besa edhe tė moshuar. Kolona nuk lėviz fare
sepse ėshtė natė, e natėn nuk punohet. Rreth saj qėndrojnė policė tė shumtė
tė cilėt gjoja se e mbajnė rendin.
Diku nė kolonė ėshtė edhe djali im, Ylberi, qė akoma s’i ka mbushur
gjashtėmbėdhjetė vjet. Edhe ai po pret pėr ta marrė “vizėn”. Sa shumė ėshtė
lodhur! Qe pesėmbėdhjetė orė qė rrinė aty!. Mė duhet t’ia bėj disi: T’i
sjell diēka pėr tė ngrėnė ose ta ndėrroj. Mė shumė mė pėlqen kjo e dyta por
s’di se si.
Me kujdes shpėrtheva turmėn nėn kolonė, se, turma dhe kolona janė tė ndara
nga policėt. I afrohem kordonit tė policisė.
-Prapa!-mė bėrtiti njė polic.
-Ju lutem zotėri,- i them,-kam njė djalė, atje nė rresht, duke pritur qe
pesėmbėdhjetė orė, a ka mundėsi ta zėvendėsoj se ėshtė lodhur tepėr shumė?
Pėr ēudi, polici mė priti mirė.
-Bėn,- tha,- por a mund ta gjeni nė atė grumbull njerėzish?
-Po. Ja ku ėshtė, e shoh,- e gėnjeva policin.
-Ec!,- mė urdhėroi.
U nisa. Disa policė m ’u turrėn, por polici qė mė lėshoi u maur vesh me ta
dhe nuk mė penguan. Eci pėrbri kolonės pėr ta gjetur Ylberin. Nuk mundem. Ai
mė kishte parė lehtė, meqė hapėsira nė mes tė kolonės dhe turmės qė ishte
nėn kolonė ishte e ndriēuar dhe e kontrolluar nga policėt. Vetėm unė lėvizja
atypari.
Papritmas, Ylberi doli para meje.
-He buq, ēka ka?!- mė pyeti i befasuar.
-Jo, kurrgjė s’ka por erdha tė tė ndėrroj ty. Ti, shko poshtė, ha, pusho
kurse unė po hy nė rresht dhe po pres.
Po mirė i erdhi!
Menjėherė zbriti nė drejtim tė familjes ndėrsa unė u futa nė vend tė tij.
Qėndrimi nė rresht qenka tepėr i mundimshėm. Herė pas herė ulemi por edhe
ēohemi nė kėmbė. Tė ftohtin nuk e ndjejmė fare. Po e ngrohim shoqi shoin.
Jemi tė ngjeshur njėri me tjetrin aq shumė sa qė po ndiej edhe zagushi.
Zbardhė edhe dita. Bėhet ora tetė, nėntė. Puna nė tendė nuk fillon se
s’fillon. Marrim vesh se sot nuk do tė punohet fare, sepse katėr prilli na
qenka njėfarė feste nė Maqedoni.
Po, S’punojnė herifat, s’punojnė! Se, mos po u dhimbsemi, ė?!
Turma revoltohet pa masė. Tė gjithė kėrkojnė qė tė punohet.
Rreth orės njėmbėdhjetė, nėpunėsit u futėn nė tendė,madje udk sikur ia
nisėn tė punojnė, por tepėr-tepėr ngadalė. Kolonėn nisi ta kaplojė nervozi.
Ajo ngjishej, trashej por edhe zgjatej. Herė-herė luhatej e tėra. Nė disa
raste me minuta tė tėrė nuk mė preknin kėmbėt nė tokė. Habitesha edhe vet:
Nė vend se ti afrohemsha tendės, gjithnjė largohesha nga ajo, sikur unė tė
shkoja prapa. Nė njė moment u luhat tenda. Turma duke u shtyer , desh e
nxori atė nga vendi. Nėpunėsit e ndėrprenė punėn, s’punojnė. Masa
nxitet,hidhėrohet, humb durimin. Edhe policėt e humbin kontrollin.
Shkaktohet rrėmujė e rrezikshme. Policėt fillojnė ta pėrdorin edhe forcėn, u
mėshojnė njerėzve me shufra gome bukur shumė. Disi situate vihet nėn
kontroll. Nė ndėrkohė vijnė pėrforcime tė reja policėsh. Nga sjellja e tyre
dukej se nuk kanė ardhur pėr tė mirė.
Njėri nga policėt e sapoardhur nisi tė flasė pėrmes njė megafoni. Shqip
fliste.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:26 am

Kėrkoi nga njerėzit qė t’ a mbajnė rendin, tė presin tė qetė, tė mos shtyhen
me njėri tjetrin se pėrndryshe “do tė mrizoni kėtu me ditė tė tėra”. Turma
sikur e kuptoi rrezikun, u qetėsua bukur mirė. Edhe puna nė tendė filloi,
ama shumė-shumė ngadalė. Nuk merrej vesh punohej apo jo, se, ne nuk lėviznim
nga vendi asnjė hap.
Rreth orės tre nėpunėsit e ndėrprenė punėn gjoja se paska mbaruar orari i
punės.
Masa nuk pajtohet. Situata nisi tė keqėsohej. Kolona fillon tė “fryhet”.Ajo
luhatet si njė trup i tėrė. Policėt vihen nė gatishmėri tė plotė. Me tė
shpejtė tė gjithė policėt aktivizohen. Jepet edhe urdhri pėr sulm.
Fillon sulmi mbi kolonė.
Pa fije faji u mėshojnė njerėzve ku munden, nė shpinė, nė krah, vitheve, nė
kokė. Sjellin mė zi se nė shtazė. Para meje, njėrit i mėshojnė furishėm
rrėzė veshit. Ky, i lėnduar rendė, humbė durimin, shkėputet nga turma dhe si
vetėtima i vėrsulet policit qė sapo i ra. Dhe, me dy goditje tė forta,
polici u plandos pėr toke pa frymė. Komentatorėt e boksit do tė thonin
“shkoi nė botėn e ėndrrave”. Njė tjetėr polic i vėrsulet njeriut me vesh tė
lėnduar, por edhe ky e pėsoi sikurse kolegu i parė, u shtri nė tok gjerė e
gjatė. Turren tre -katėr policė tė tjerė dhe, natyrisht se e mposhtin
“begallcin” (tė ikurin) e rrezikshėm qė nuk di se si quhej e as nga na
ishte. Njė gjė e di: ishte i shkathėt dhe i guximshėm. I lumtė!
Tė gjithė policėt ēarten. Fillojnė ofensivėn e dytė. E sulmojnė tėrė
kolonėn pa dallim moshe apo gjinie. Sulmet janė tepėr brutale. Njerėzit i
kap paniku. Tentojnė tė largohen tė gjithė pėrnjėherė. Kjo ishte e pamundur.
Luhatet kolona si mur kalaje. Rrėzohet e tėrė kolona, shembet sikurse mur
dige. Shkelin njerėzit nė njerėz. Bėrtasin, thėrrasin, gjėmojnė,mallkojnė.
Policėt nuk e ndalin sulmin. Edhe pėr sė rėni u bien. Disi, ēohen
njerėzit. Shumė prej tyre janė edhe tė lėnduar. Marrin arratinė teposhtė
Fushės sė Bllacės .
Kolona, qė nuk di se sa ditė e net ishte aty, tanimė nuk ėshtė. E
pushtuan forcat speciale tė Maqedonisė. Nuk ka mė kolonė pėr tė marrė
nėnshkrime. Ngelėn disa batanija tė ngjeshura, kėpucė tė lėna nga tė ikurit,
tenda e demoluar dhe policė tė ēaraveshur.
Tashti e kuptova pohimin e njė tė dituri, emri i tė cilit nuk po mė
kujtohet nė kėto caste, kur pat thėnė: “ Mė vėshtirė ėshtė tė shpėtosh se
sa tė luftosh”. Po pėr Zotin, bash kėshtu na qenka, topi s’e luan.
Diqysh zbrita tek familja dhe fqinjėt . Tani vėrtetė po habitem: Si ėshtė
e mundur t’i kem tė gjitha gjymtyrėt e pathyera nė atė rrėmujė qė askush
asnjėherė nuk e ka parė as nė ėndėrr?!
P S:
Krejt kjo luftė nė mes tė policisė dhe kolonės ėshtė pėrcjellė
drejtpėrdrejt nga shumė gazetarė, fotoreporterė e kameramanė nga tėrė bota.
Edhe ata pėsuan diēka tė ngjashme sikurse ne. U rrethuan nga forcat speciale
tė Maqedonisė, u hodhėn nė asfalt dhe u dėbuan nė drejtim tė Shkupit.
Pale se si do t’i njoftojnė kompanitė e tyre. Besoj se nė favorin
tonė,besoj.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:26 am

SI NĖ KOHĖN E GURIT

Njerėzit qenkan mė tė fortė se sa elefantėt.
“Ē’ filozofi?!,- do tė thoni.-Njerėzit kanė qenė, janė dhe do tė jenė
pėrherė mė tė fortė se elefantėt.”
Pakėz durim, ju lutem!
Mė ka rėnė tė shoh filma arsimorė se si turma e elefantėve me zurlėn e tyre
tė fuqishme dhe me forcėn prej elefanti shkatėrronin dhe shkretėronin botėn
bimore nė ambientin ku silleshin. -“Po,- thosha,- elefantė janė,e kanė
forcėn. Duhet tė mbijetojnė disi. Pastaj edhe film ėshtė. E hijeshojnė
kamerat dhe regjisorėt”.
E, se unė do tė jem pjesėmarrės nė njė shkatėrrim dhe shkretėrim edhe mė
tė tmerrshėm se sa tė elefantėve, kėtė nuk kam pasur aftėsi e as
inteligjencė ta fantazojė kurrnjėherė.
Mė shumė se njėqindmijė frymė jemi tė ngujuar nė kėtė “karantinė” nga tė
katėr anėt: Nga veriu soldateska serbe, nga perėndimi pengesė natyrore
lumi Lepenc, nga jugu ushtria maqedone dhe telat me gjemba ndėrsa nga ana
lindore kordoni i policisė speciale tė Maqedonisė.
Jemi nėn qiellin e hapur, pa strehė, nė baltė, nė shi. Vegla pėr punė
(sėpata, kazma e lopata) nuk kemi. Tė dorėzohemi nuk bėn assesi. Patjetėr na
duhet tė mbijetojmė disi. Tė vetmet vegla pėr punė kemi kėmbėt dhe duart.
Si nė Kohėn e Gurit .Tash kėto duhet ti vemi nė veprim. Po. I turremi
natyrės. E sulmojmė nga tė gjitha anėt. Tubojmė rremba, degė e krane.
Thyejmė gardhiēe e shkulim hunj, mbledhim ashkla e cunga. Ndėrtojmė
kasolle, kallim edhe zjarre. Na duhen sepse fėmijėt e shumtė neve na
shikojnė. Ata duhet ti shpėtojmė nga shiu e tė ftohtit e madh.
Shumė shpejtė e pastrojmė hapėsirėn. Nisim sulmin e dytė: U sulemi pemėve,
mollėve e dardhave, kajsive e pjeshkave, kumbullave e arrave , murrizave
e kulumbrive, kaēave e manaferrave. U katrrisemi shelqeve edhe plepave,
bash sikurse majmunė. Edhe ato i mposhtim. Pak nga pak, filiz pas filizi,
rremb pas rrembi, degė pas dege qė tė gjitha i zhveshim. Tė gjitha i
shndėrrojmė nė hi e pluhur. Vetėm pėr shtatė ditė, Fushėn e Bllacės e
shndėrruam nė shkretėtirė. Ajo ngeli pa botėn e saj bimore qė e kishte
ruajtur me shekuj. Edhe arave e livadheve ua prishėm mexhet. Lamė vetėm
tokėn e ngjeshur qė po kundėrmon erė shurre e muti.
Fusha e Bllacės kurrė, ama bash kurrė nuk pati kaq shumė zullumqarė.
Sigurisht se elefantėt nuk do tė kishin kaq fuēi shkatėrruese.
Pale se sa do tė dergjet kjo tokė, pale!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:27 am

KUR PARAJA S ’ BĖN PARA(!)

Ulem buzė hekurudhės dhe vėshtroj lumin Lepenc. Ai shkon teposhtė
rrėmbyeshėm, lirshėm dhe pa u penguar nga askush. I marr lakmi:
“E Lepenc-Lepenc, i lumi ti!. Shkon drejtė cakut tėnd pa hasur nė asnjė
pengesė”.-flas me veten time.
Interesant, jam tepėr i mėrzitur. Po tutna se do tė vdes. E, bash tani
nuk po mė vdiset . Dėshira ime ėshtė tė marr vesh se ēka do tė ndodh me
neve kėtu, por jo vetėm kėtu, nė pėrgjithėsi, ēka do tė bėhet me neve
shqiptarėve, ēka do tė bėhet me Kosovėn. Kjo po mė brengosė tepėr shumė.
Se, vdekjes normale nuk i frikėsohem asnjėherė. Tė gjithė njerėzit kanė
pėr tė vdekur e unė jam njėri prej tyre.
“O Zot i Mėshirshėm, ma shto forcėn!”- i lutem tė Madhit.
Kėtu afėr meje janė ushtarėt maqedonė. Njė ushtar erdhi drejtė meje, m’u
afrua fare pranė, dhe:
-Tungjatjeta plak!,- mė pėrshėndeti.
-Tungjat djalosh!,-ia ktheva.
-Si po kaloni kėtu?-mė pyeti.
-Nuk di se si po kalojmė djalosh, nuk di tė tė tregoj,-i them.
-Nga Maqedonia jeni?!- pyeti i befasuar.
-Jo ēun, jo. Nga Ferizaj jam, kosovar.
-Po e flisnit maqedonishten bukur, si kėshtu?- mė tha.
-Paj kam pas punuar njė kohė nė Dojranin e Vjetėr, dhe ja, atje pata
mėsuar pak sa pėr tė biseduar.
-Nė Dojran?! Po unė jam pikėrisht nga Dojrani i Vjetėr,-ma priti ushtari.
Dhe, si tė them, na pėlqeu muhabeti bash mirė. Biseduam bukur gjatė me te.
E, nė bazė tė bisedės, po e shoh se ushtari ėshtė i bindur se ne kemi ikur
nga bombat e NATO-s. Tashti, qėllimi im ėshtė pėr ta bindur ushtarin se
ne, e tėrė ajo popullatė qė ėshtė para syve tė tij , me dhunė tė serbėve
jemi dėbuar nga Kosova. Mė bėhet se ka filluar t’u besoj fjalėve tė mia.
Me kujdes mė pėrcillte ama ruhej nga ushtarėt e sidomos nga eprorėt e vet.
Nuk foli gjė. U nda duke mė pėrshėndetur me njė ditė tė mire.
Njė bashkėvendės imi mė kishte parė duke biseduar me ushtarin.
-More, shumė e zgjate muhabetin me atė ushtar, ēfarė biseduat?
-Ee, dolėm si tė njohshėm me tė,- u mahita.
-Pse s’i the tė na nxjerrė nga ky xhehenem?
-Po s’mundet bre vėlla,- i ktheva
-Mundet, mundet. Me pare. Paret e ēojnė Lepencin pėrpjetė, merr vesh ti!
Ofroj atij pare, sa tė dojė, dhjetė mijė, njėzet e edhe tridhjetė mijė
marka(!).Ja ku i kam. Edhe pėr ty paguaj. Vetėm tė dalim nga ky ferr. Jeta e
familjeve ėshtė nė pyetje, hej! Thuaj, mos e le pa i thėnė!,- mė urdhėroi
bashkėqytetari im.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:29 am

Asnjėherė nė jetėn time nuk jam futur nė kėso ēullesh. S’di si me i hyrė
kėsaj pune. Por, “…jeta e familjeve ėshtė nė pyetje, hej!” mė reprizohet.
Tash mė thotė mėndja ta bėj njė gjė tė tillė. “Sa ta shoh ushtarin do t’i
them u bė ē’ u bė. Njėmend nuk durohet kėshtu. Pastaj mua s’ mė kushton
gjė. Paratė janė tė kėtij, se sa pėr mua, pėr njėqind marka do tė ngeli
kėtu pėr gjithmonė ”,-mendova.
-Ani,do t,i them nesėr nėse e shoh ushtarin,- i thash bashkėqytetarit tim.
Tė nesėrmen dola tek caku im, helbete, mos po e shoh ushtarin. Erdhi sikur
tė ishim marrė vesh qė dje. Mė pėrshėndeti me ngrohtėsi.
-Si e kaluat natėn, fjetėt apo hiq?- mė pyeti menjėherė.
-Jo or djalė, si tė flemė! E patė, gjatė tėrė natės ra shi. As ulė s’jemi.
Mbaruam ēuno, mbaruam. Pastaj edhe ushtarėt t’ uaj s’na lanė tė qetė.
Tėrė natėn shtinin me armė sikurse “ata” atje lart. Na u frikėsuan fėmijėt,
u trembėm edhe ne.
-Po, kam dėgjuar se ka pasur tė shtėna,-ma priti ushtari,-por ato ishin tė
domosdoshme, sepse njė grup njerėzish paskan tentuar tė ikin gjatė natės,
prandaj ushtria detyrimisht ka gjuajtur mbi ta pėr t’i zmbrapsur. Se,
merreni me mend,nėse fillojnė tė ikin njerėzit grupe- grupe nga ky vend, do
tė bėhej sikur tė shpėrthente ndonjė digė, e as Shkupi nuk do tė mund tė ju
ndalė,-foli ushtari si me keqardhje.
Tashti humba shpresėn e planit qė kisha sajuar.
-Po halli ynė?- e pyeta paksa i frikėsuar.
-Mirė do tė bėhet, mirė,- tha.
-Kur?!
-Edhe pak ditė, me siguri,- u pėrgjigj.
-Mė frik, mė frik!-i them.
-Si po mendoni “mė frik?”,-pyeti .
U hamenda t’ia them troē apo tė mos i them fare. Vendosa pėr variantin e
parė.
-Me para djalosh, me para,- thash trup e shkurt.
-Si?!- m’i hapi sytė ushtari.
-Dėgjo! Ne jemi nėntė shpirta (dushi,maqedonisht.). Do t’ju paguajmė sa tė
doni, deri nė tridhjetė mijė marka gjermane. Kuptuat? Jeta e njerėzve
ėshtė nė pyetje ēuno! Paraja s’ ėshtė gjė. Ajo fitohet ndėrsa jeta e njeriut
nuk blihet as me paratė e krejt botės. Na e bėni tė mundur tė ikim…,
-Stop!-bėrtiti,-Kjo punė nuk mund tė bėhet as me miliona marka! Dini ju sa
ushtari ėshtė kėtu, sa postblloku?! Paj as vremēi nuk mund tė pėrbirohet pa
u diktuar e lere mė nėntė veta!-tha bukur i nevrikosur dhe vijoi-Paratė
ruani! Ato mund t’ ju bėjnė para ndonjė ditė tjetėr, sot paraja nuk u
bėn para !,-bėrtiti dhe u largua pa u pėrshėndetur.
Bashkėvendėsi im po priste epilogun e bisedės. Ia tregova fjalėt e mia dhe
tė ushtarit pikė pėr pike.
-T ’pshurrsha nė to!,-i ra xhepit tė pasmė bukur tė fryrė me dojē marka.
-Jo!,- ia prita.- Mos i lag se na duhen . I kallim e me flakėn e tyre ua
ngrohim duart fėmijėve! ! !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:30 am

NJĖ BEFASI E KĖNDSHME

Dita e sotme ėshtė dukshėm mė e ngrohtė se sa ditėt qė lamė pas. Shoh, rreth
zjarreve nuk ka njerėz. Bashkė me Sokolin ulemi skaj hekurudhės. Vėshtrojmė
njerėzit duke shėtitur nėpėr pregjė tė rrugės sė hekurt sikurse nė korzo.
Ecin poshtė e lart vetėm sa pėr ta kaluar kohėn. Matanė hekurudhės ėshtė
lumi Lepenc.
-E more Sokol, po mirė do tė kishte qenė sikur tė ishim ujė Lepenci. Kishim
ecur drejtė cakut tonė pa u penguar nga askush. Neve na ndalėn. Ndoshta
edhe do tė ecim po ku do tė shkojmė se?- i them.
-More, u bė diēka!,- m ’a ndėrpreu fjalėn Sokoli.-Mos paska rėnė dikush nė
lum ?!
Ēohemi nė kėmbė pėr tė parė mė mirė.
“Po, njeri ėshtė”, … “Jo- jo, nuk ėshtė njeri”! “Po- po, njeri i gjallė
ėshtė! Po kėrkon ndihmė”. “Njeri, njeri qenka por i vdekur!”,- thonin
njerėzit kush si ua merrte mendja.
Po. Lepenci e paska rrėmbyer njė njeri dhe e bartė teposhtė si njė leckė.
Afrohet gati drejtė nesh. Deshėm tė afrohemi afėr lumit por ushtarėt na
zmbrapsėn me urdhėr tė prerė. Lepenci e ēon si kungull. Vala e ujit e
sjell pėrballė ushtrisė. Njė grup ushtarėsh janė buzė lumit. E shohin.
Njėri nga ushtarėt, pa u hamendur hedh armėn nė tokė dhe gjuhet nė lum .
Vala e rrėmbyeshme e pėrlau ushtarin. Ai nuk epej. I afrohet viktimės, e
kap. Njė valė tjetėr i fundos qė tė dy. Njė tjetėr ushtar vepron sikurse i
pari. Hedhet nė ujė dhe ia ngjet kolegut tė vet. Ushtari i parė nuk e lėshon
viktimėn. Luftojnė me stihinė e ujit. Shohim njė dramė tė vėrtetė. Ata nuk
dorėzohen. Ngadhėnjejnė. Tok me viktimėn dalin nė breg tė lumit. Ushtarėt
nuk hutohen. E kthejnė njeriun me kokė teposhtė, e shkundin. E kthejnė sė
mbari dhe e lėshojnė nė kėmbė. Viktima ecė! Po pėr Zotin, ecė gati se
normal!.
Tubohemi me dhjetėra njerėz dhe dėshirojmė tė afrohemi sa mė afėr pėr ta
parė njeriun e rilindur por ushtarėt na kėrcėnohen. Ushtarit tė parė i
rrjedh gjak nga krahu, sigurisht se ėshtė prerė nė ndonjė hekurishte aty nė
lumė. Ia lidhėn krahun dhe bashkė me viktimėn u nisėn pėr nė aksin rrugor,
sigurisht nė ndonjė ordinancė mjekėsore.
-Burra,- u them tė pranishmėve,- ne duhet ta pėrshėndesim kėtė gjest
human,kėtė guxim tė ushtarėve. Mėnyra e vetme ėshtė tė duartrokasim tė
gjithė.
Duartrokitėm fort dhe gjatė.
Eprorėt por edhe ushtarėt duken bukur tė disponuar. Edhe ata duartrokitėn
bashkė me ne.
Mė nė fund, ja, pamė edhe njė befasi shumė tė kėndshme.
Bota ka nevojė pėr befasi tė tilla.

PS:
Njeriu qė shpėtoi nga vdekja e sigurt, thanė se ishte nga Prishtina. Ishte
njė djalė rreth tė pesėmbėdhjetave, i cili paska rėnė nė lumė duke dashur
t’i pastrojė sytė. Pėr te nuk di mė shumė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:31 am

KU ĖSHTĖ BLLACA ?

Po e shoh tė arsyeshme t’i them disa fjalė pėr Bllacėn.
Bllaca ėshtė katund ngatė Hanit tė Elezit. Shtrihet nė kodra, nė anėn
lindore tė lumit Lepenc. Momentalisht ėshtė i ndarė. Disa shtėpi kanė
ngelur nė territorin e Kosovės e disa tė tjera kanė “shkuar” me Maqedoninė.
Poshtė fshatit ėshtė ndėrtuar vendkalimi kufitar Maqedoni – Kosovė me krejt
infrastrukturėn e nevojshme. Nėn kėtė vendkalim kufitar, nė anėn e poshtme
tė aksit rrugor Elez Han- Shkup, shtrihen disa ara e livadhe, tė cilat
kufizohen nga veriu me vijėn kufitare Maqedoni- Kosovė, nga ana perėndimore
me lumin Lepenc, nga jugu me njė pėrroskė tė vogėl dhe nga ana e lindjes me
magjistralen Shkup-Kosovė. Kjo hapėsirė e vogėl quhet Fusha e Bllacės.
Kjo fushė, tash frik ėshtė bėrė e njohur. Se, Bllaca kurrė nuk do tė njihej
si fshat por as si vendkalim kufitar. Bllacės i doli zani dhe nami mu nė
kėto ditė prilli tė vitit 1999. Ky vend mu nė kėto ditė prilli tė vitit 1999
ėshtė nė fokus tė mediave elektronike botėrore.
Kjo fushė, nė kėto ditė prilli ėshtė shndėrruar nė ferr, ose “poligon” (unė
e pagėzova kėshtu) ku demonstrohet ferri vet.
Provat bėhen me shqiptarėt e Kosovės. Ata (shqiptarėt) janė future nė
sandviē, nė mes kullės e ēekiēit, si thonė, (midis serbėve nga ana e siperme dhe
maqedonėve nga ana e poshtme ). Provohen (shqiptarėt) sa janė tė qėndrueshėm
nėn qiellin e hapur, nė shi e pse jo edhe nė bore; si reagojnė nė situate
kaotike; si sillen nė “karantinė” (ma merr mendja se karantina s’ka brirė);
sa janė tė orientuar nė hapėsirė por edhe nė kohė; sa janė imun ndaj
etjes,urisė, pagjumėsisė, ndaj pisllėkut; ēfarė virusesh po pėrhapen; ēfarė
epidemi po i pėrlan nė kėso rrethanash tė pazakonshme,abnormale; sa prej
tyre po i pėrballojnė kėsaj prove e sa jo, pse po vdesin njerėzit, cilėt
janė shkaktarėt e kėtyre vdekjeve; sa, sa, sa e si, si dhe si?!
Dhe, ē ’ėshtė mė interesante, e tėrė kjo katrahurė, i tėrė ky “eksperiment”
po vėzhgohet-pėrcillet drejtpėrdrejt nga ekspertė tė ndryshėm . Kėtu, nė
kėtė fushė janė tė pėrqendruara objektivat e shumė kamerave televizive nga i
gjithė rruzulli tokėsor. Ato (kamerat) me besnikėri tė plotė gjirojnė por
edhe transmetojnė pamje tmerruese, trishtuese dhe shokante nė ēdo skutė tė
botės.
Bota, me sa po duket, u befasua me “rezultatin e provave nė poligon”.
Madje ato (provat,ė?) dolėn tepėr tė “suksesshme”.
Dikush, i porositur nga Vet Zoti, dha urdhėr:
-Tė ndėrpritet “eksperimenti” aty- pėr aty, pa asnjė kusht!
-Pamjet e tilla janė tė papėrballueshme pėr botėn e civilizuar.
-Tė mos ua prishim qetėsinė familjeve nė botė!
-Tė mos ua ndalim rriten fėmijėve tė botės!
Kjo ėshtė Fusha e Bllacės.
Se, mos po u duket pak, ė?!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:31 am

Kapitulli i pestė

UDHĖTIMI PA CAK (!)


E marte, 6 prill, 1999.
Bota, e tmerruar me pamjet trishtuese tė “eksperimentit tė ferrit” , merr
vendim pėr zbrazjen e Fushės sė Bllacės pa asnjė kusht.
Dhe, qė nga orėt e hershme tė ditės sė sotme, kolona e autobusėve i ngjason
lumit. Fusha e Bllacės me tė madhe nisi tė zbrazet.
Tė rraskapitur, me trauma e strese,tė zverdhur, tė parruar, me flokė tė
hapareshura, me rroba tė pista, me disa ēakla nė duar, duke u mbajtur njėri
pėr tjetrin futemi nė njėrėn prej tri kolonave qė shkojnė thik pėrpjetė
drejtė autobusėve qė po na presin. Me shumė ngadalė dalim nė rrugė. Aty
janė autobusėt. Futemi nė ta. Ulemi mbi ēaklat tona, aty bri shoferit.
Ora ėshtė pesėmbėdhjetė. Pranė meje ulet gruaja ime Shukrija, djemtė
Enveri dhe Ylberi. Sapo u binda se nuk ngeli asnjėri, disi u qetėsova, mora
frymė lirshėm madje edhe tė pamurit m’ u shtua. Menjėherė ktheva kokėn prapa
dhe qė aty pashė Rizahun dhe Kadriun po ashtu me familje. Autobusi mbushet
spic. Sigurish se ka mbi njėqind frymė. Ai niset drejtė Shkupit. Dėgjohet
vetėm zhurma e makinės. Nuk flet asnjėri.
Jemi udhėtarė tė pazakonshėm.
Pėr ta thyer kėtė heshtje trishtuese, i drejtohem shoferit:
-Zotėri, dini se ku do tė na ēojnė?
-Ja, fare afėr. Kėtu ngatė Fushės sė Shkupit ėshtė njė kamp, aty do tė
vendoseni,- m’u pėrgjigj maqedoni pa pėrtesė.
Dhe s’vonoi shumė, autobusi u ndal afėr njė kampi. Para nesh janė edhe dy
autobusė. Para kolonės sė autobusėve dalin policė tė shumtė. Ka edhe ushtarė
tė huaj. Diēka llafosin. Marrim vesh se kampi ėshtė i stėrmbushur, s’ka
vend pėr tė tjerė.
-Po tash?! – i them shoferit.
-Sa dini ju aq edhe unė,- mė tha.
Presim,presim.
Prapa nesh, kolonės sė autobusėve nuk i shihej fundi.
Pas gati dy orė qėndrimi, shoferi na tha se do tė nisemi pėr nė aeroportin
e Shkupit.
Niset karvani . Futemi nė Shkup. S’ndalet asnjė ēast, pėrndryshe shumica e
udhėtarėve do tė iknin . Shkojmė drejtė aeroportit. Ndalemi pranė tij.
Presim edhe aty. Nuk ndodhi ajo qė kujtuam. Vargu i autobusėve doli nė njė
magjistrale e cila ēonte nė drejtim tė jugut nėpėr Luginėn e Vardarit.
Natė e qetė.
Ecė karvani teposhtė.
-Tani?- i them mjeshtrit.
-S’di. Kjo rrugė na shpie drejtė Gjevgjelisė, ama ka mundėsi edhe pėr nė
Bullgari e Turqi,-tha.
Karvani ecė Luginės sė Vardarit. Policia me drita alarmi i prin kolonės.
Udhėtojmė vetėm udhėtojmė e nuk dimė se ku shkojmė.
Udhėtim pa cak(!).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:31 am

Lugina e Vardarit ushton nga gjėmimi i makinave tė shumta.
Dikur shohim drita tė shumta tė qytetit tė Velesit. Mirėpo, nė afėrsi tė
tij, kolona kthen nė tė djathtė. Tash e kuptova se po shkojmė drejtė
perėndimit, do me thėnė se udhėtimi ynė nuk do tė pėrfundojė nė Turqi e
ndoshta as nė Greqi. I drejtohem shoferit:
-E lamė drejtimin e Gjevgjelisė, tani po shkojmė drejtė perėndimit. Kėndej
ėshtė Manastiri e Ohri, por po ēuditem pse u sollėm kaq rrotull kur dihet se
rruga nėpėr Pollog e Kėrēovė ėshtė shumė mė e shkurtėr?!
-Po mė duket se kėtė hapėsirė po e njihkit mė mirė se sa unė. Seriozisht po
them,-mė tha vozitėsi.- As unė nuk e di se ku po shkojmė, pėrpos, nėse ka
ndonjė kamp kėtu nė Pellagoni. S’di, s’di,- i rrudhi krahėt mjeshtri.
Rrugėtimi pa cak vazhdon. Udhėtarėt e molisur ankohen. Ėshtė zagushi e
madhe. Disa kanė filluar edhe tė vjellin. Qeska najloni nuk ka. Autobusi
kundėrmon erė tė keqe. Disa nga udhėtarėt kėrkojnė tė kryejnė nevojėn e
vogėl por edhe tė madhen. Jo, nuk iu mundėsohet. Shoferi ndoshta do ta ndal
autobusin por nuk guxon prej policisė. Ecė, ecė vargani.
Nė njė vend tė vogėl shohim ca drita neoni. Autobusėt ndalojnė. Ėshtė njė
pompė karburantesh. Secila makinė afrohet dhe mbushet me naftė. Disa nga
udhėtarėt shfrytėzojnė rastin. Dalin nga autobusėt, shkojnė nė tualet, lajnė
duar e faqe, freskohen. Edhe duhanxhinjtė shfrytzojnė rastin,furnizohen me
cigare.
-Brenda!,-urdhėroi njė polic.
-Ju lutem, ta blej vetėm njė pako cigare!- iu lut njėri policit.
-Brenda po them! Cigare mund tė blesh edhe nė doganė,- tha polici.
Fjala “doganė” na dha tė kuptojmė se ne po dėbohemi jashtė Maqedonisė, po
ku se?! Ndoshta do tė futemi nė Greqi, kėtu nė ndonjė vendkalim afėr
Manastirit,ose nė Shqipėri, po, pėrse kėndejpari?!.
Niset karvani. Ecim nė ankth. Futemi nė Manastir. Dalim. Vijojmė rrugėn.
Udhėtim tepėr i mundimshėm. Udhėtarėt mbėshteten njėri nė tjetrin. Koten,
disa edhe flenė. Shoferi kryen punėn e vet me shumė kujdes.
-Vozis udhėtarė tė ēuditshėm. Mė keni befasuar. Si ėshtė e mundur tė jeni
kaq tė sjellshėm?!-mė pyeti maqedoni.
E shikova drejtė nė sy, vura buzėn nė gaz dhe ia ktheva:
-Zotėri , ne nuk po vemi nė ekskursion. Po ecim, po ecim e nuk dimė se ku
shkojmė. A i ka ndodhur ndonjė njeriut ndonjėherė tė ecė, tė ecė; tė ecė e
tė ecė e tė mos e dijė cakun e udhėtimit?! Jo. Neve po! Vetėm neve! Zot,
mos e provo askėnd me udhėtim si ky! I rėndė qenka, tepėr i rendė!- iu
pėrgjigja.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:32 am

-Zotėri!-mė thirri vozitėsi,- Tash e kam tė qartė. Kėrkoj falje pėr pyetjen
qė ua bėra por ta dini se ju pyeta pa tė keq. Mua, si shofer me njė pėrvojė
tė gjatė, mė keni lėnė pėrshtypje tepėr tė mirė dhe tė jeni tė bindur, tani
po mė dhimbseni shumė,- tha.
Karvani nisi tė lėshohet njė tatėpjetėze tė gjatė.
-Sikur zbresim drejtė Ohrit,- i them
-Ju thash edhe mė parė, ju i ditkeni kėto anė mė mire se sa unė.
Po. Pikėrisht ashtu. Shohim nė errėsirė dritat elektrike qė reflektojnė
nė sipėrfaqen e liqenit tė Ohrit. Tash kuptova se caku ynė nuk ėshtė Greqia.
Ku? Edhe kjo dilemė u sqarua shumė shpejtė. Futemi nė Ohėr. Kolona e
autobusėve lakoi nė tė majtė. Ecim drejtė Shėn Naumit, vendkalim kufitar
Maqedoni –Shqipėri.
Udhėtimin tim pėr nė Shqipėri e kam ėndėrruar me dekada tė tėra.
Bile,thosha , sapo tė zbres nė tokėn e Shqipėrisė, do tė kėrrusem, do tė bie
nė gjunjė, do t’i mbush grushtet me dhe, dhe, dheun do ta puthė siē puthet
nėna, ati, fėmija.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:32 am

HYRJA NĖ SHQIPĖRI

Ora
ėshtė 04 , e mėrkurė, 7 prill, 1999.
Kolona e autobusėve ndalet nė Shėn Naum. Doganierėt nuk i kryejnė
formalitetet e zakonshme kufitare. Nuk i kėrkojnė dokumentet e udhėtimit
(s’kemi), s’i kontrollojnė as valixhet (s’kemi as valixhe). Njė doganiere
shėnon numrat e targave tė makinave . Ajo i drejtohet shoferit:
-Sa udhėtarė keni, pėrafėrsisht?
Vozitėsi vėshtroi hapėsirėn e autobusit dhe iu pėrgjigj:
-Njėqind deri njėqind e dhjetė. Po, a dini sa autobusė jemi nė kolonė?-u
interesua shoferi.
-Njėqind e dymbėdhjetė( !), mė thanė policia,- ia ktheu ajo.
Bisedėn e bėnin me ton tepėr tė ulėt. Po, kur ndjeva numrin njėqind e
dymbėdhjetė, u tremba. Shpejtė bėra njė llogari: Njėqind e dymbėdhjetė herė
njėqind e dhjetė , barazi me dymbėdhjetė mijė e treqind e njerėz(!).
Ngela pa frymė. Hej, dymbėdhjetė mijė njerėz tė futemi pėrnjėherė nė
Shqipėri!!!
-Po, kjo shifėr ėshtė shokante mor jahu! –S’di kujt i thash ma zė tėlat.
Shėrbimi doganor s’e zvarrit punėn. Urdhėroi nisjen e kolonės. Dhe, futemi
nė tokėn e Shqipėrisė. Tani nuk u pėrmbajta, m ’ė rrodhėn lotėt.
Gruaja mė vėrejti:
-Ē’ ke, s’je mirė, ė? Merre pakėz ujė!,- tha tepėr e shqetėsuar.
-Jo grua, asgjė nuk kam por e din pse po qajė?
-Ku ta di unė?!
-Po qajė oj grua, po qajė sepse nuk e kam imagjinuar ardhjen time nė
Shqipėri kėshtu siē erdhėm tash. Kėshtu as nė ėndėrr s’kam pasur rastin tė
shoh. S’u gėzova oj grua, s’u gėzova, pėrkundrazi, jam tepėr i tronditur.
Se, tani, Shqipėria ėshtė shumė e dobėt ekonomikisht,tash edhe ne kosovarėt
qė hymė kėtu, ata qė kanė hyrė para neve dhe ata qė do tė hyjnė pas nesh, do
tė bėhemi barrė tepėr e rėndė pėr Shqipėrinė. Dėgjo mirė! Vetėm nė kėtė
kolonė jemi mbi dymbėdhjetė mijė njerėz, po ata qė kanė hyrė para e edhe
ata qė do tė vijnė pas nesh , do tė bėhemi me qindra mijėra e ndoshta edhe
milion! (Mos o Zot!) E, si do ta pėrballojė Shqipėria gjithė kėtė
fluks?!. Kaq shumė refugjatė do ta gjunjėzojnė edhe shtetin mė tė fuqishėm e
lere mė Shqipėrinė! Kjo mė brengos oj grua, kjo.
-Hajrush, bota ėshtė me Shqipėrinė, vet na ke thėnė. Ajo do ta ndihmojė
atė, ajo do tė na ndihmojė edhe neve, po, mė trego se ku jemi tash, s’i njoh
unė kėto anė,-mė dha pakėz kurajė, ndoshta edhe me qėllim.
-Tani veē jemi nė Shqipėri. Ja, i sheh ata policė, shqiptarė janė.
Tushemisht i thėnka kėtij vendi. Sė shpejti do tė nisemi pėr nė Korēė`,
kėshtu po thonė,- i them.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:32 am

Dhe, vėrtetė kėshtu edhe ndodhi.
Karvani, tani i prirė nga policia shqiptare nisi rrugėtimin drejtė
Pogradecit pėr nė Korēė. Futemi nė njė vendbanim buzė liqenit. Duket se
ėshtė periferia apo Pogradeci vet, s’di. Karvani lakoi nė tė majtė pėrveē
tre autobusėve qė u shkėputėn nga kolona. Autobusėt tjerė vijuan rrugėn
pėr nė Korēė.
Ora ėshtė pesė. Udhėtarėt janė tepėr tė lodhur. Nuk tregojnė kurrfarė
interesimi se nė ē’ vend janė e as ku po shkojnė. Vargu ngjitet njė
pėrpjetėze me plot lakesa. Makinat gjėmojnė trishtueshėm . Me ngadalė dalim
nė breg. Lėshohemi njė tatėpjete tė gjatė. Lėvizja e makinave ėshtė bukur e
ngadalshme dhe e sigurt . Edhe shoferi ynė ka lodhje. Mori njė shishe
ujė,piu, lagu fytyrėn ,qafėn , u freskua.
Nisi tė zbardh dita. Para nesh, si nėpėr mjegull u duk njė fushė e gjatė.
Sa mbaj mend nga gjeografia, mund tė jetė Fusha e Maliqit ose e Korēės. Tani
nė tė dy anėt e rrugės shoh bunkerėt e Enverit. Pėr kėto fortesa kishim
dėgjuar shumė fjalė, e, ja , tani jemi fare pranė tyre!
Lind dielli. Makina tė ndryshme lėvizin edhe nga drejtimi i kundėrt.
Popullata vendėse pėrcjellin kolonėn me shumė kureshtje. Kolonė tė tillė nuk
kishin pare as nėpėr filma, kurse tash ja,ajo parakalon para syve tė tyre.
Karvani i afrohet Korēės. Ndoshta udhėtimi ynė po i afrohet cakut, ndoshta!.
Po. Futemi nė Korēė. Autobusėt parkohen buzė trotuareve tė qytetit.
Zbarkojnė barrėn e pazakonshme. Autobusi ynė ndalet afėr pallatit tė
sporteve “Skėdrbeu”. Shoferi pėrshėndet udhėtarėt por asnjėrin s’e ndjeva
duke ia kthyer pėrshėndetjen. Tjera halle kanė kėta njerėz,tjera.
Ora ėshtė shtatė e gjysmė. Bėn shumė ftohtė. Udhėtarėt zbresin, zbresin.
Shumė bėhen. Afrohen njėri pranė tjetrit, tentojnė tė ngrohen njėri me
tjetrin. Disa edhe qajnė, disa mallkojnė. Po e shėnoj vetėm njė :” Sikur tė
ishim kafshė, do tė ishim shumė mė tė lumtur, do tė trajtoheshim mė mirė,
fatkeqėsia qėndron(!) se ne jemi njerėz plus shqiptarė nga Kosova! “.
Korēarėt na vėshtrojnė me dhimbje. Edhe ata janė tė frikėsuar.
Rreth orės nėntė paraqiten disa njerėz tė cilėt duket se janė tė angazhuar
pėr pėrkujdesjen tonė. Njė burrė i pashėm me njė megafon nė dorė doli nė
mes tė rrugės dhe nisi tė flasė:
-Vėllezėr dhe motra kosovarė, mirė se na keni ardhur! Binduni vėllezėr, ne
nuk patėm njohuri pėr ardhjen tuaj. Na keni zėnė nė befasi, tė papėrgatitur.
Por mos u merakosni: shumė shpejtė do tė ju vendosim nė vende tė sigurta,-
na dha kurajė burri me megafon. Pastaj na kėshilloi se si tė veprojmė nė
kėto ēaste hutije.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:33 am

Dhe sipas udhėzimeve tė njeriut me megafon, turma niset drejtė palestrės sė
sporteve. Nė mėnyrė tepėr tė disiplinuar njerėzit futen nė pallat i cili
mbushet shumė shpejtė. Ne qė patėm fatin tė futemi brenda patėm njė ēikė
privilegje, bile e kemi mė ngrohtė. Ata qė ngelėn pėr nė stadium, do ta
kenė mė keq. Ne ulemi nė ulėset e simpatizuesve tė lojėrave, ama nuk jemi
ithtarė tė asnjė sporti.
Kush jemi ne?!
Jemi tė dėbuar nga vatrat tona. Atje ( O Zot, sa tmerr ! Kosovės i them
“Atje”!) lindėn tė parėt tanė,Atje vdiqėn, Atje pushojnė, Atje u lindėm
edhe ne, Atje u rritėm, por ja, tash nuk jemi Atje. Jemi nė pallatin e
sporteve “Skėnderbeu” tė Korēės. Spektatorė tė pazakonshėm. Shikojmė njėri
tjetrin. Frikėsohemi nga njėri tjetri. E tutim shoqi- shoin : Fytyra tė
prishura, tė zverdhura, tė nxira, tė ėnjtura, burra tė parruar, me leshra tė
hapareshura,fėmijė tė zhytur, pleq e plaka tė shtrira nė dysheme tė
palestrės, me rroba tė flliēta. Duken sikurse kufoma me tė vetmin dallim se
kėto, kėtu nė sallė, po lėvizin, pra, janė kufoma tė gjalla( ! ).
Spektakėl e jo mahi!
Ky pallat, por as pallatet tjera nė gjithė rruzullin tokėsorė, kurrėnjėherė,
ama bash asnjėherė nuk kanė parė spektakėl tė kėtillė, jam mė shumė se i
bindur.
Rri ulė, vėshtroj “publikun” dhe pyes: Vallė, ėshtė kėtu caku i maratonės
sonė apo do tė vazhdojmė marshimin?!
Nė dysheme tė palestrės njė burrė sillet rreth njė kazani tė madh. Nė
dorė ka njė lloz me tė cilin po pėrzien sheqer, ēaj qenka duke pėrgatitur.
Disa djem tė zhdėrvjelltė stivojnė bukė, disa tė tjerė presin me thika kurse
disa ēupa nisen tė na shpėrndajnė bukė e ēaj . Dalėngadalė , tė gjithė
“shkuesit” morėn bukė e ēaj.
Ora ėshtė pesėmbėdhjetė. Njė burrė me megafon i drejtohet masės:
-Vini re, vini re!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:33 am

Vėllezėr e motra, tani do tė dilni nga palestra. Para pallatit do tė vijnė
mjetet e transportit me tė cilat do tė transportoheni nė vende tė caktuara.
Kryefamiljarė! Tuboni anėtarėt e familjeve tuaja nė mėnyrė qė tė mos
ndaheni. Ju faleminderit pėr mirėkuptim!
Vepruam siē na tha kėshilluesi . Dolėm para sallės. Aty ka autobusė ,
minibusė dhe shumė vetura. Kishte edhe policė tė cilėt na udhėzonin se si tė
veprojmė. Urdhrat e tyre i respektojmė me pėrpikėri. Automjetet mbushen
me njerėz dhe shpėrndahen nė drejtime tė ndryshme.
Na vjen radha: unė me gruan dhe dy djemtė, Kadriu me grua, dy vajzat, djalin
dhe reja me njė ēapėze, Agnesėn, e cila sot ka ditėlindjen e pestė , Rizahu
me grua dhe dy vajzat, gjithsej pesėmbėdhjetė veta futemi nė njė kombi.
Shoferi i dha zjarr makinės, dolėm nga Korēa.
-Ku na ēoni zotėri?- e pyeta sapo dolėm nga qyteti.
-Nė Progėr. Progėri ėshtė komunė e Prefekturės sė Korēės. Nuk ėshtė larg. Ka
njėzet kilometra nga Korēa.
Ecė makina drejtė Fushės sė Devollit.
Para nesh, pak nė tė majtė, shoh njė kodėr shumė tė lartė, nė formė plisi
me maje tė mbuluar me bore. Kodėr shumė karakteristike.
-Si quhet kjo kodėr?- e pyes mjeshtrin.
-Mali i Ivanit,- mė tha shkurt.
-Ėhė!,- bėra me qėllim. Vozitėsi s’foli.
Nuk vonoi shumė, kombi lėshoi rrugėn e asfaltuar, lakoi nė tė majtė nė njė
rrugė tė shtruar me gurė. Para nesh u shfaq njė mal shkėmbor shumė i lartė
dhe tėrėsisht i zhveshur. Rrėzė tij pamė njė fshat.
-Ky ėshtė Progėri,- na njoftoi shoferi.
Na solli para njė ndėrtese dhe e ndali makinėn.
-Kjo ėshtė komuna e Progėrit. Ju do tė zbritni ndėrsa unė do tė kthehem nė
Korēė.
Zbritėm

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:34 am

Dhe, pėrnjėherė, ēupat, gratė por edhe djemtė ia plasėn vajit me zė. Sapo
desha tė ndėrmarr diēka pėr t’i ndalur, para meje doli njė burrė i gjatė,
afėr tė pesėdhjetave, thatak , flokėzi dhe bukur zeshkan ( mė vonė mėsova
emrin e tij, Refat Agolli, kryetar i komunės ) dhe:
-Mirė se na ardhėt ( mė duket se kėshtu u shpreh ) vėllezėr e motra!
-Mirė se u gjetėm!- ia ktheva por nuk munda tė bisedoj mė shumė me
mikpritėsin sepse isha i zėnė me fėmijėt, vajzat, djamtė dhe gratė,qė nuk
po e ndalin vajin. Dramė e vėrtetė. Dalin edhe disa burra e gra pėr tė
na pritur por edhe ata u zunė shumė ngushtė. Vendėsit shikonin njėri tjetrin
tė hutuar. Ngela nė mes dy zjarreve. Nisi tė mė errėsohej, veshėt mė
ushtonin. U turpėrova tepėr shumė por edhe u frikėsova. Mora guximin dhe me
njė britmė tė pazakonshme klitha:
-Mjaft mė! Mos t’ua ndiej zanin! Nė vend se tė gėzoheni, po qyrraveni kėtu!
Ēap! Ēaaap! Mshilne gojen!,-u qirra .
Duket se klithma ime u pagua mirė. Ajo e bėri efektin e vet. Tė gjithė e
ndalėn vajin. Ndoshta ishte klithmė trishtuese ose shumė kėrcėnuese. Edhe
zeshkani u step . Ka mundėsi tė jetė frikėsuar edhe ai. Eca drejtė tij dhe i
thash:
-Ju lutem zotėri, tė mė falni! Ndoshta u solla tepėr keq, ama kėtu mė
erdhi. Zotėri, kini parasysh traumat dhe streset qė kemi, Ndoshta s’jemi
edhe normal,ndoshta. Mos ua zini pėr tė madhe kėtyre njerėzve qė po qajnė.
Zotėri, kanė tė drejtė.
Zeshkani u zverdh. Mė shikon drejtė nė sy sikurse unė atė. Gjendemi
ballė-pėr ballė. Ia shoh kokrrat e lotėve qė i rrokullisen teposhtė faqeve.
Marr guximin:

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:34 am

-Mbahu or burrė! Ju duhet tė na trimėroni e jo tė na lėndoni nė kėto
ēaste. Po ani, mirė. Se, nė lotėt e tu shoh diēka shumė tė fuqishme, shoh
shpresėn e kėtyre frymėve. Vaji yt na jep kurajė, forcė na jep.- i them.
Ma shtriu dorėn. Kapemi dorė pėrdore, ia shtrėngojmė njėri tjetrit. Mė
tėrhoqi dhe u pėrqafuam shumė, shumė. Nuk folėm asnjėri. Vetėm hukamat e
ngrohta pėrziheshin e zemrat rrihnin me ritėm tepėr tė shpejtuar.
-Do vemi brenda,- na tha esmeri me njė gjuhė tė lezetshme.
Nisemi njėri pas tjetrit. Nė kėtė ēast, ndodhi edhe njė rrėmujė shokuese.
Papritmas u dėgjuan dhjetė-dymbėdjetė eksplodime tė fuqishme shumė afėr.
Fėmijėt, vajzat dhe gratė bėrtitėn trishtueshėm:
-Kukuu, edhe kėtu po na gjuajnė!,-dhe instiktivisht u turrėn drejt meje,
sikur e donė ndihmėn time. Unė, poashtu, jam i tmerruar. Nuk di ēfarė po
ndodh .Tani nuk mė punon as goja as koka. Ngela si memec i rrethuar nga
fėmijėt.
Esmeri kuptoi panikun tonė dhe me tė shpejtė thirri me zė tėlartė:
-Mos u trembni,mos keni merak! Kėto s’janė bomba jo. Janė eksplodime tė
minave nė gurthyesin e fshatit. Pa panik! Qetėsohuni ju lutem, qetėsohuni!
Kjo ėshtė punė e pėrditėshme,ama ju jeni zėnė nė befasi. S’ka asnjė
rrezik,qetėsohuni!.
Unė menjėherė e kuptova intervenimin e zeshkanit. Tash, fjalėt e kryetarit
ua tregova fėmijėve,tė cilėt me mjaft vėshtirėsi mė kuptuan , por mė e
rėndėsishmja ėshtė se u bindėn dhe u qetėsuan.
Futemi nė njė dhomė bukur tė madhe ( ndoshta ėshtė sallė) ku paskan vėnė
katėr shtretėr me nga njė syngjer pėrsipėr, disa karrige dhe njė tryezė.
Ulemi kush ku mundet. Shikojmė njėri tjetrin dhe sikur pyesim: A thua, kah
do tė vazhdojė maratona jonė?!
Pas pak hyri zeshkani me pesė gjashtė gra dhe aq burra. Na pėrshėndetėn
ngrohtėsisht. Nė sytė e tyre vėrej shqetėsim. Marrim vesh se tė gjithė janė
nėpunės tė komunės. Mundohen tė jenė tė afėrt, sidomos gratė me gra.
-Kėtu do tė pushoni njė ēikėz, do tė hani edhe darkėn, kurse ne po dalim nė
zyrė tjetėr dhe do t’u shpėrndajmė nėpėr familjet e progarėve. Vendosja e
juaj do tė jetė e pėrkohshme. Ne, brenda pak ditėsh do t’i adaptojmė disa
lokale ku pastaj do tė qėndroni kohė tė pacaktuar. Ne, kėtu, jemi njerėz
tė varfėr, ama strehė, bukė e kripė dhe zemėr kemi me bollėk, do tė bindeni
edhe ju,- na tha kryetari i komunės.
-Edhe ne nuk kėrkojmė asgjė mė tepėr. Po ti kemi kėto qė i numėruat do tė
jemi tepėr tė lumtur,-ia prita.
-Patjetėr!- pohoi.
-Ju faleminderit pėr fjalėt e ngrohta!,- i them kryetarit.
-Qofshi me nder!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:34 am

Kapitulli i gjashtė

VENDOSJA NĖ PROGĖR


E shtunė, 10 prill, 1999.
Nė Progėr, siē u thash edhe mė parė, arritėm me shtatė prill tė vitit 1999.
Atė natė, nė orėt e vona, na shpėrndanė nėpėr familjet e progarėve.
Unė me tė shoqen dhe dy djemtė shkuam tek familja e
Yllnor Dedesė.
Me t’u futur nė shtėpinė e Yllnorit, kuptova se aty do tė
qėndrojmė fare pak, sepse Yllnori nuk qenka i “ komun ” si u shpreh ai.
Anėtarėt e familjes sė Yllnorit u frikėsuan kur na panė. Po , kanė arsye
pėr frikė. Ne jemi tepėr tė lodhur, tė mėrzitur, tė pa disponuar, tė prishur
nė pamje, me rroba tė fėlliqta, e me siguri edhe kundėrmojmė erė te keqe.
Menjėherė na futėn nė njė dhomė ku gjetėm dy shtretėr hekuri.
Dėshironim tė biem sa mė shpejtė nė gjumė, se, kemi harruar tė flemė si
duhet. Edhe mikpritėsit nuk na pengojnė.
Ramė nė gjumė si tė vdekur.
Tė nesėrmen, afėr mesditės,zonja e shtėpisė,Ferdezja, na zgjoi nga gjumi.
Ajo kishte ngrohur ujė tė shumtė pėr t’u pastruar. Lahemi njėri pas
tjetrit, tė katėrtit. Tash, pas larjes dukemi paksa mė tė mirė, sado kudo,
hoqėm zdralen por edhe erėn e keqe tė Bllacės. Tani familjarėt e Dedesė
duken mė tė disponuar. Na afrohen shumė afėr dhe filluan tė interesohen se
kush jemi, si quhemi dhe nga jemi. Edhe ne u interesuam pėr mikpritėsit
njėsoj. Biseduam bukur shumė.
Zonja e shtėpisė kishte pėrgatitur njė drekė me tė gjitha tė mirat. Ulemi
tok me ta. Hamė bash mirė, ndonėse zonja Ferdeze nuk u nda e kėnaqur me “
nazet “ tona.
Pas dreke, bashkė me Yllnorin vajtėm nė komunė. Aty duhesh tė regjistrohemi
kush nga ėshtė i ardhur si dhe tek kush ėshtė i vendosur. Momentalisht u
regjistruam 64 kosovarė. Tė ardhurit janė nga vise tė ndryshme tė Kosovės,
si nga Ferizaj, Prishtina, Podujeva, Malisheva, Sedllari (Shala) dhe
Landovica.
Pushtetarėt vendorė po pėrpiqen tė na sigurojnė strehim tė pėrshtatshėm
pėr njė kohė tė pacaktuar. Mua m ’a ofruan njė lokal ( ish kafene ) tė
lėnė pas dore, aty, nė afėrsi tė komunės. Lokali paska qenė pronė e dy
vėllezėrve bineqė, tė cilėt para gjashtė viteve paskan vdekur nė njė
aksident trafiku dhe qė atėherė kėmbė njeriu nuk paska hyrė brenda madje as
motra e tyre, Elvira, qė tani po na shoqėron.
Ndėrtesa qenka e ngritur rrėzė shkėmbit. Ana e poshtme duket si trekatėshe
kurse ana e epėrme rrafsh me tokė. Rreth e pėrqark paska mbeturina tė
shumta. Lokali mund tė adaptohet disi por pengesė e madhe mė duket se qenka
jashtė fshatit, pa rrethojė, i pambrojtur nga bagėtia e fshatit e sidomos
nga qentė e shumtė tė cilėt kėtė vend e paskan cak tė tyre. Pastaj nuk paska
as vend pėr tu pastruar. Sa pėr pastrim ia bėjmė disi por ē’ ėshtė mė e
keqja nuk paska WC ( kėtu po i thėnkan banjė) fare. Mirėpo, alternativė
tjetėr nuk kam, doemos mė duhet tė vendosem nė te mė pėlqeu ose jo.
Komunarėt m’i dhanė dy krevate hekuri, dy sfungjerė , dhjetė batanije
(guverta u thėnkan kėta ), katėr karrige dhe njė tryezė. Ēaklat qė i morėm i
vendosėm disi nė dhomė, bėmė disa meremetime tė vogla, e pastruam, ma lidhėn
koretin dhe me dhjetė prill u vendosėm nė te.
Natėn e parė thuaja se fare nuk fjetėm. Gruaja por edhe djemtė
frikėsoheshin bukur shumė. Mė duhet tė them se kishin tė drejtė pėr tu
frikėsuar sepse ishim nė periferi, tė vetmuar, rrėzė shkėmbit malor, i cili
duket se do tė shembet nė ēdo moment mbi ndėrtesė. Dera e dhomės ėshtė
totalisht e kalbur, nuk mbyllet fare. E mbyllim me njė batanije pėr ta
penguar tė ftohtit .
Diku para agimit fjetėn tė gjithė ndėrsa unė kujdestarova deri sa
zbardhi dita. Kur pashė progarėt duke lėshuar bagėtinė dhe duke mbushur ujė
poshtė tek burimi, rashė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:35 am

PROFESIONI IM ĖSHTĖ MĖSUES,DHE VETĖM MĖSUES!

E hėnė, 19 prill, 1999.
Ėshtė ora nėntė. Njė kamion i ngarkuar me ndihma humanitare u parkua para
komunės sė Progėrit. Disa njerėz filluan ta shkarkojnė, e, nė mesin e tyre
ėshtė edhe kryetari i komunės, Refat Agolli. Unė jam shumė afėr dhe pa u
hamendur shkova pranė tyre me qėllim tė caktuar.
-Zotėri kryetar, mė vjen shumė rėndė kur ju shoh duke shkarkuar maunėn. A
bėn ta bėjmė ne kėtė punė? Kemi katėr- pesė djem tė cilėt janė tė lirė dhe
tė gatshėm ta bėjnė kėtė punė pa kurrfarė pėrtese, madje jo vetėm sot por sa
herė tė ketė nevojė,- i thash seriozisht.
Kryetari mė kuptoi fare mirė.
Menjėherė ftova dy djemtė e mi, Enverin me Ylberin,Avdylin e Kadriut dhe
njė tjetėr nga Landovica. Djemtė , shumė shpejtė e shkarkuan mallin, e
palosėn nė vendin e duhur dhe me kėrkesėn e tyre shkuan pėr nė Maēurishtė
(fshat afėr Progėrit) pėr ta shkarkuar mallin e destinuar pėr atje.
Pasi u krye puna, kryetari mė ftoi nė zyrėn e tij. Shkova por pak si me dro
.. Mė priti tepėr mire. Mė bėri respekt tė veēantė, mė uli nė kolltukun e
tij, mė servoi pije dhe duhan.
Pėr ēudi, zyra e kryetarit shumė shpejtė u mbush me nėpunės dhe nėpunėse tė
komunės. Dhe, nė mėnyrė krejt spontane nisėm njė bisedė jo tė zakonshme,
disi sikur mė intervistojnė. U tregova shumė gjėra pėr luftėn, masakrat ,
pėr dėbimin, pėr Bllacėn. Tė pranishmit janė tepėr kureshtarė. Me
vėmendje tė posaēme mė pėrcjellin ēka po flas por edhe si po shprehem. Mė
duhet t’u them se kisha njėfarė treme, megjithatė maksimalisht isha i
koncentruar si nė temė ashtu edhe nė tė folur.
Dhe, pasuan pyetjet direkete:
-Zotėri Ajrush ( s’e theksuakan tingullin h ) tani jeni nė Shqipėri, cili
ėshtė mendimi juaj pėr Shqipėrinė?-mė pyeti kryetari .
Pėr njė moment u hamenda tė pėrgjigjem apo jo. Se, m’ u duk pak si pyetje
provokuese. Vendosa pėr variantin e parė.
-Po, e kuptova thelbin e pyetjes. Do tė pėrgjigjem shumė lirshėm por me njė
kusht: tė mos prekėt asnjėri prej jush,- i thash si me shaka.
Gjatė kėtyre ditėve pata mundėsinė tė llafosem me shumė vendės moshash dhe
shtresash tė ndryshme. Tė gjithė, ama bash tė gjithė mė folėn fjalė tepėr
ofenduese pėr Enverin. Bile kisha pėrshtypjen se po mė ngacmojnė. Nejse,
kėtė deri diku e kam tė qartė. Mirėpo, edhe pėr Berishėn nuk dėgjova
asnjė fjalė tė mirė. Pastaj, ēka ėshtė edhe mė keq, nuk janė tė kėnaqur as
me pushtetin aktual(!). Unė nuk pajtohem me ta, sepse nuk ėshtė e mundur qė
tė gjithė tė jenė tė kėqij,nuk do tė pajtohesha as me juve nėse jeni nė
taborin e tyre. Sipas mendimit tim, ju, nė Shqipėri, keni shumė tė
mira, ama nuk ua dini vlerėn sa duhet. Kėtė e kam vėrejtur gjatė kėtyre pak
ditėve. Pėr ta ilustruar kėtė qė thash, po marr dy shembuj konkret:
Dini, ēdo ditė lind dielli, i cili na sjell dritė, ngrohtėsi , jetė.
Por, ne, asnjėherė nuk bisedojmė pėr diellin. Ose:Njeriu pa ajėr nuk ka
mundėsi tė jetojė hiq mė shumė se tre minutė. Po, meqė ka ajėr me bollėk,
kurrėnjėherė nuk e zėmė nė gojė atė, sepse, nuk ia ēmojmė vlerėn fare .
Kuptoni?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:35 am

Ju, keni shtetin tuaj, i keni tė gjitha institucionet, ashtu si janė, tė
mira apo tė brishta . T’ uajat janė. E keni Lirinė , po e pėrsėris, e
keni Lirinė, sė cilės, pėr fat tė keq, nuk ia dini vlerėn. Ju ,
fatmirėsisht, nuk dini ēka donė tė thotė tė tė sundojė i huaji nė shtėpinė
t’ uaj , ju, prapė po them pėr fat tė mirė, nuk dini ē`ėshtė okupatori, ju,
nuk dini (praktikisht ,ė?) ē’ ėshtė armiku, ju, nuk dini ē ’ ėshtė
robėria, ju, nuk dini kush janė ēetnikėt . (Mė vėshtrojnė me vėmendje ).
Ja njė tė dhėnė shumė tė saktė pėr ēetnikėt:
Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, njė bandė ēetnikėsh hasin nė njė shtatzėnė.
Njėri nga ēetnikėt thotė : “Kjo grua djalė ka nė bark”.Tjetri ia pret :”Jo,
vajzė ka”. Jo djalė -jo vajzė, lidhen me kusht : Nėse gruaja ka djalė nė
bark, ēetniku i parė do ta fitojė njė litėr raki,ose anasjelltas, do ta
humbas njė litėr raki. Dhe, pa njė pa dy i bien gruas bajonetė, ia ēajnė
barkun, ia nxjerrin foshnjėn nga barku, e ngulin nė bajonetė dhe e ēojnė
lart. ” Djalė”-klithi ēetniku i parė dhe nisi tė mburret pėr fitimin e
bastit , ndėrsa tė tjerėt filluan tė tallen me humbėsin e bastit . (Gratė
klithėn me “bobooo!” ) .
Vini re !
Asnjėrit si vajti mėndja se kishin kryer dy krime makabre.
Kėta, pra, janė ēetnikėt .
Ne, me ta kemi punė.
Prandaj, sikur ti dinin kėto qė ua numėrova, jam mė shumė se i bindur,
ndryshe do tė shprehshin , - u thash dhe prita reagimin e tyre.
Pėr ēudi, asnjėri nuk foli, vetėm shikuan njėri tjetrin dhe sikur pohuan
“ashtu ėshtė”.
Mbretėroi njė heshtje absolute.
-Ēfarė mendimi keni pėr Nanon?- vijoi kryetari me pyetje ndoshta edhe pėr
ta thyer heshtjen qė u krijua.
Unė isha i vendosur tė pėrgjigjem ashtu si mendoj, u bė ē’ u bė.
-Po. Nano nuk gėzon respekt nė Kosovė. Ai bisedoi nė Kretė me xhelatin
Milosheviq, bile i dha dritėn jeshile kur Nano pohoi se ēėshtja e Kosovės
ėshtė ēėshtje e brendshme e Serbisė. Ēfarė mjerani. Noli do tė
thoshte: “Vaj vatani e mjerė mileti”! Kaq, besoj se s’ka nevojė tė them
gjė mė tepėr. (Nuk reaguan).
-Po, pėr Berishėn mund tė thoni gjė?- mė pyeti njė shkurtaq i cili mė
duket se qenka nanoist.
-Po . Edhe pėr Berishėn kam mendimin tim. Ai ( Berisha ) nuk flet por
ēirret. E, demokracia dhe tė ēirrurit nuk shkojnė bashkė, ju thoni tok.
Mė duket se jam mjaft i qartė, ė?- iu pėrgjigja shkurt.
-Po Qosja ?- m ‘u drejtua njė i moshuar.
-Qosja, nė momentin kur filloi tė merret me politikė-huqi. Ajo (politika) iu
kthye si bumerang. Ai (Qosja ) nė vend se tė vajtojė pėr trazirat qė ndodhėn
kėtu nė Shqipėri, ato (trazirat, ė? ) i quajti si revolucion, madje “
revolucion i vonuar”. Epo, ja se ku na vajti i gjori Rexhė! Kaq. - i
thash.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:35 am

-Mirė, po Majko? –mė pyeti njė bukuroshe.
-Majko ėshtė njė bukurosh pėrplot me energji. Dėgjuam se ka marrė vendim tė
prerė pėr tė mos lėshuar asnjė kosovarė tė largohet nga Shqipėria. Ky vendim
i kryeministrit ėshtė shumėdimensional, domethėnės edhe largpamės. Njeri i
duhur nė- kohė tė duhur. Njerėz tė kėtillė na duhen. I lumtė! -e urova
-Mund tė na flisni diēka pėr Demaēin?, - m'u drejtua njė nėpunėse e postės.
-Po vėrej se vazhdimisht mė ngacmoni. Megjithatė unė do tė flas edhe pėr
te, natyrisht po flas nė emrin tim, ashtu si unė i shoh gjėrat, gjė qė nuk
donė tė thotė tė jetė siē them unė,ė?. Ishte fjala pėr Demaēin. Ai ėshtė
Nelsoni shqiptar . Dini, ishte zėdhėnės i UĒK-sė. Po, kur Delegacioni
Shqiptar i Kosovės ishte nė Konferencėn e Rambujesė pėr Kosovėn, Ademi
refuzoi tė firmoset Marrėveshja nė Paris. Duket se ėshtė njė rebel i madh. U
grind edhe me UĒK-n. Do tė mė vinte shumė mirė sikur tė jem gabim.
-Po pėr Mejdanin dini gjė?-mė pyeti njė djalė i ri.
-Mejdanin nuk kam pasur mundėsi ta njoh. Dėgjo, nėse nuk e pėrkrah asnjė
parti, qoftė majtiste ose djathtiste, pra, nėse ėshtė i paanshėm, do tė
jetė njė president me perspektivė tė shkėlqyer. Tash ka rastin tė dėshmohet
e tė afirmohet si nė vend ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Ka kohė tė
dėshmohet, ka,- i them.
-Pėr Rugovėn nuk thatė asnjė fjalė,-ndėrhyri kryetari i komunės pak si
me tė qeshur.
-Po, ju s ’mė pyetėt,- ia ktheva edhe unė nė mėnyrė tė njėjtė.
-A bėn tė na thoni diē pėr te?- shtoi kryetari.
-Bėn, pse jo. Rugova (sipas meje,ė?) ėshtė personalitet shumė enigmatik,
tė mos them misterioz. Ndoshta ėshtė shumė i ditur, ndoshta, ...(!)
-Po, ai (Rugova H .I.) para ca ditėsh pati njė takim me Milosheviqin,
madje kėrkoi nga NATO-ja t’i ndalojė bombardimet ndaj Serbisė, si e
komentoni ju kėtė veprim tė tij ?-mė ndėrpreu nanoisti me cinizėm.
-Ashtu ėshtė thėnė. Edhe ne kemi dėgjuar pėr atė takim qė ėshtė
“organizuar”, nė fund tė marsit. Ku, e nė ēfarė rrethanash ėshtė mbajtur
nuk dihet asgjė. Njė gjė dihet me saktėsi: Rugova ėshtė zėnė rob. E, me
robin, robėruesi , nė kėtė rast Milosheviqi, manipulon si tė dojė.
Paraprakisht ėshtė shkruar skenari, ėshtė sjellė Rugova nė atė farė kthinėn
e Milosheviqit, ia kanė vėnė tekstin pėrpara,ia kanė vėnė automatikun nė
kokė dhe e kanė urdhėruar pėr ta nėnshkruar atė farė “deklarate”.
Kameramanėt kanė gjiruar tėrė “ceremoninė ” e firmosjes sė asaj letre dhe
e kanė plasuar para mediumeve vendore e botėrore, gjoja se, Rugova po
kėrkon ndėrprerjen e bombardimeve(!) . Por e vėrteta ėshtė krejt ndryshe:
Rugova me vite tė tėra ka kėrkuar nga NATO-ja qė tė intervenojė, tė na
shpėtojė . E, sot, kur NATO-ja ėshtė nė veprim tė plotė,Rugova tė kėrkojė
ndėrprerjen e bombardimeve, ėshtė absolutisht gėnjeshtėr, ėshtė njė skenar
i pakripė, tek ne i themi rrenė e kulluar. Edhe njė gjė e di: Rugova
mund tė jetė gjithēka, pėrveē kuisling (tradhtar) kurrėn e kurrės
s’mund tė jetė. Pėr Rugovėn vetėm koha do tė na dėshmojė e pastaj do tė
mėsojmė me saktėsi se kush (ėshtė ) ishte ai. Kam bindje se jeni viktimė e
mediumeve sllave ,-iu pėrgjigja nanoistit pak si ashpėr.
-Duket sikur jeni rugovist,- mė nxiti kryetari.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:36 am

-Po edhe jo. Nė fakt, unė jam vetėm njė spektator qė shikoj garuesit nė
kėtė maratonė. Maratona ka filluar. Ndonjėri ka mundėsi tė ketė njė ēikėz
pėrparėsi por varet se sa do tė ketė forcė pėr ta ruajtur atė avantazh.
Maratona po vazhdon. Unė si tė gjithė shikuesit po i pėrkrah tė gjithė
garuesit, e, ai qė del i pari, pra, e fiton garėn, natyrisht se do t’ia
uroj fitoren. Fundi i fundit tė gjithė janė tanėt. Kjo ėshtė me shumė
rėndėsi. Tė gjithėve do t’ua lė vetėn nė dispozicion dhe do tė kontribuoj
aq sa mundem. Pra, unė jam ky qė u thash, nuk di sa dhe si mė keni
kuptuar,-iu pėrgjigja.
-Zotėri Ajrush, kemi shėnime se ju me profesion jeni mėsues, ama, neve na
duket sikur nuk ėshtė e saktė kjo e dhėnė,-mė befasoi kryetari.
U shtanga. Bile pėr njė ēast mbeta pa fjalė. Pandeha se gjatė gjithė kėsaj
bisede paskam bėrė ndonjė gabim fatal, paskam ofenduar ndonjėrin, ose
paskam bėrė ndonjė lapsus tė madh andaj edhe dyshojnė nė profesionin tim.
Mendova pakėz dhe shpėrtheva:
-Miq tė mi, ka mundėsi tė kem gabuar ndonjė gjė, ka. Ka mundėsi ta kem
ofenduar ndonjėrin prej jush, ka. (Mos mė ndėrhyni ju lutem! ) Por,
sinqerisht ju lus, kini parasysh momentet dramatike nėpėr tė cilat kaluam
gjatė ditėve qė lamė pas, kini parasysh gjendjen momentale qė po kalojmė nė
kėto ēaste ( Prit tė lutem!- i bėrtita kryetarit). Pėr momentin humbėm
gjithēka qė patėm nė kėtė botė edhe si individė edhe si kolektivitet. Fati
ynė akoma nuk po dihet . Jemi me strese dhe plotėsisht tė traumatizuar.
Pra, nėse kam bėrė ndonjė gabim, ta dini miq tė dashur, se nuk e kam bėrė me
vetėdije apo me qėllim pėr ta ofenduar ndonjėrin. Se, unė nė fillim u thash,
po bisedojmė lirshėm, pa hidhėrim, ė? Pėrndryshe, unė, me profesion isha ,
jam, dhe dashtė Zoti, do tė jem mėsues, dhe vetėm mėsues!,-fola me njė ton
bukur tė lartė.
-Njė minutė, njė minutė ju lutem!-foli kryetari me nxitim.-Unė, unė e bėra
gabimin. Ju lutem vetėm njė sekondė durim, ta sqarojmė llafosjen gjer nė
fund! Nuk qėndron fakti se ju keni gabuar, jo. Puna qėndron krejtėsisht
gjetiu, nė favorin t’ uaj ėshtė,-mė tha.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:36 am

-Zotėri kryetar, seriozisht po u them, tanimė jam i hutuar tėrėsisht.
-Pikėrisht kėtė, hutinė t’ uaj do ta sqarojmė. Ne,- vazhdoi kryetari,-kemi
pasur kontakte edhe me kosovarė tė tjerė. Ata pohonin se kanė kryer shkolla
tė larta e superiore (fakultete) , por jam i detyruar t’ua them troē :
Bisedat e tyre ishin konfuze, me plot gabime tematike e edhe gjuhėsore;
here-herė nuk i kuptonim ē’arė thoshin . Ju dalloni shumėēka prej tyre.
Flisni me njė gjuhė shumė tė pastėr, sikurse tiranas , jeni shumė konkret
dhe tė qartė nė pėrgjigjet qė i jepni , pastaj, ju dini shumė gjėra, pėr tė
cilat ne progarėt nuk kemi aber ( kėshtu thėnkan.)
-Ky kompliment tanimė ėshtė i tepruar,-ndėrhyra pa leje.
-Prit, prit! Akoma s’kam mbaruar!- mė urdhėroi kryetari. Pėrshtypja ime por
edhe e stafit tim ishte se ju keni arsimim superior madje edhe ndonjė
pozitė, por nga modestia jeni paraqitur si mėsues. Kėtu ishte thelbi i
atij “dyshimi ” qė ua ceka mė parė. Besoj se tani m’ė kuptuat. Tanimė nuk
dyshojmė. Me argumente na bindėt. ( Desha tė flas por nuk mė lejoi). Njė
sekondė! Edhe diēka kam pėr tė shtuar:Lumė ata nxėnės qė kanė patur fatin tė
qėndrojnė para teje e tė nxėnė me ty. Kaq,- mė tha dhe pėrcolli reagimin
tim.
Komplimenti nuk mė bėri pėrshtypje asnjė fije.
Pėrmendja e nxėnėsve mė nxori nga tema krejtėsisht. Nė moment m’ u duk
se jam nė klasė para nxėnėsve tė mi: Albanės, Edonės, Korabit, Valmirės,
Kosovares, Flamurit,Teutės, Valonit, Agonit * … Fillova tė mos ndihem mirė.
Sytė nuk qenė nė gjendje ti ndalin lotėt. Ata filluan tė zhagiten faqeve
teposhtė.
Nė zyrė ra njė heshtje trishtuese. Me tė shpejtė detyrohem ta mbys atė.
-Miq tė mi, kryetari m’i pėrmendi nxėnėsit. Njė koincidence e vogėl:
Sot njė muaj, pra, mė 19 mars, ua pata mėsuar nxėnėsve tė mi tingullin e
fundit tė alfabetit tonė, shkronjėn Zh. Atė ditė , nxėnėsit dėshmuan se
kishin humbur shpresėn pėr jetė(!). “Ne,- mė thanė,-kurrė nuk do tė
bėhemi as pleq (djemtė) e as plaka (vajzat)! Shkiet do tė na vrasin, do tė
na masakrojnė sikurse ata nė Prekaz e Reēak”. (Besoj se keni dėgjuar pėr
masakrėn e Prekazit dhe tė Reēakut ). E unė, atė ditė (mė 19 mars) jam
betuar para tyre, se askush nuk do tė guxojė t’i prekė as me dorė, dhe se,
me ndihmėn e Zotit, tė gjithė do tė bėhen pleq (djemtė) dhe plaka (vajzat).
Tani jam tepėr i shqetėsuar. Nuk di se ku i kam nxėnėsit, ku mė janė
tretur. Vallė, mos ndonjėri ose shumica nuk do ta shijojnė pleqėrinė?!
Kjo po mė frikėson, kjo.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi