Hajrush Idrizi -

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:36 am

Disa filluan tė mė shoqėrojnė nė vajė.
Kryetari u tremb. Brofi nė kėmbė, bėri disa hapa dhe m ’u afrua shumė afėr:
-Zotėri Ajrush, Kosova gjithmonė ka bėrė gjithēka pėr Shqipėrinė;
Shqipėria kurrėnjėherė nuk ka bėrė asgjė pėr Kosovėn. Kjo ėshtė kėshtu dhe
pikė, them unė Refat Agolli, kryetar i komunės sė Progėrit.
-Ne ku jemi, zotėri kryetar?,- e pyeta me njė ton tė ngritur.
-Tanimė ėshtė vonė,- tha.
Nuk pajtohem,- ia prita,-Shqipėria e dha provimin nė ēastin mė tė duhur.
Sot, Ajo dha gjithēka pėr Kosovėn. Kjo ėshtė kėshtu dhe pikė, them unė
Hajrush Idrizi, mėsues.
----------
* Emrat e nxėnėsve janė tė saktė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:37 am

NĖ XHAMI TĖ KORĒĖS

E premte, 23 prill, 1999.
-Buq , sot ėshtė ditė e Xhuma, ti e din, u bėnė mė shumė se dy muaj qė nuk
kam falur asnjė namaz tė Xhumasė. Kėtu, nė Progėr nuk kishte xhami, por mė
kanė thėnė se nė Korēė ka . A bėn tė shkojmė nė Korēė e ta falim Xhumanė?-
mė pyeti Ylberi me njė ton tepėr lutės.
-Bėn or bir, bėn, por ėshtė duke rėnė shi i madh e ēull do tė bėhemi,- ia
prita.
-Po, shiu do tė ndalet,- m’ a ktheu dhe filloi ti lutet diēka Zotit.
Menjėherė pushoi shiu, rrezoi edhe dielli.
Ora ėshtė njėmbėdhjetė e tre ēerekė.
-Eja buq, po nisemi! E shihni, po nxenė dielli-mė tha.
U nisėm nė kėmbė pėr nė aksin rrugor Bilisht-Korēė. Dolėm te lokali
“Xixėllonja” ku ėshtė stacioni i autobusėve pėr nė Korēė. Menjėherė futemi
nė njė minibus dhe shumė shpejtė arritėm nė qytet. Ne nuk i dėnim xhamitė
nė atė vend. Disa qytetarė na orientuan pėr njė xhami afėr tregut tė
ēaklave. E gjetėm. Xhamia ėshtė e vjetėr, me oborr tė parregulluar, pa
shatėrvan pėr tė marrė abdesėt. Aty, fare pranė xhamisė, kėrkuam ujė tek njė
shtėpi. Njė zonjė, me tė kuptuar qėllimin tonė, fluturoi dhe pa u vonuar na
e solli njė shishe ujė. Morėm abdes dhe e falėnderuam zonjėn pėr shėrbimin
qė na e bėri. Ajo u bė shumė kureshtare dhe:
-Ju lutem, mos jeni kosovarė?
-Po,- i themi.
-Zoti qoftė me ju!,- na uroi.
-Edhe me juve, zonjė! -ia kthyem.
Futemi nė xhami. Ajo, pėr Brenda qenka shumė e rregulluar. Muret i paska tė
stolisura me shumė arabeska, citate Kur’ anore. Qenka shumė e pastėr dhe
mjaft mirė e shtruar. Nė xhami ka shumė faltorė moshash tė ndryshme madje
edhe femra gjė qė nė Kosovė nuk praktikohet nė namazin e xhumasė.
Ylberi ėshtė shumė i gėzuar qė gjendet nė mesin e xhematit. Me interesim
vėshtron ēdo hapėsirė tė xhamisė.
Po afrohet koha pėr faljen e namazit. Vjen edhe imami i xhamisė. Ėshtė njė
burrė afėr tė gjashtėdhjetave. I veshur pedant, me fes tė kuq nė kokė, me
shall tė bardh, me xhybe tė zezė e tė gjerė, i plotė, vital, thėnė shkurt,
hije i paska pėr imam. Pranė tij ėshtė njė burrė rreth tė tridhjetave. Ka
mjekėr tė lėshuar, i shėndetshėm, me kėmishė tė bardhė e xhemper tė
blertė, pa kapuē. Imami i xhamisė ia dha fjalėn burrit qė ėshtė pranė tij.
Ky, u ēua nė kėmbė, u kthye pėrballė nesh me:
-Bismil-lahir-rahmanir-rahim!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:37 am

Vėllezėr e motra myslimanė, sot kam paraparė tė flas pėr “Abdesin”. E
zgjodha kėtė temė sepse mė kanė rėnė nė sy disa njerėz, tė cilėt kur
marrin abdes , nuk i pėrmbushin rregullat e caktuara dhe tė domosdoshme qė i
kėrkon Allahu i Madhėrueshėm. Dhe nisi ta pėrpunojė temėn nė detaje. Edhe
lutjet nga hudbeja i bėri ky i ri. Pasi mbaroi lutjet e zakonshme nė hudbe,
na u drejtua nga lart:
-Vėllezėr dhe motra shqiptarė! Sot, populli i Shqipėrisė, padyshim, ėshtė
populli mė i dashur tek Allahu i Gjithėditur. Thėnė ndryshe, ne jemi fare
pranė Tij. Pėrse po u them kėshtu?
Po u pėrgjigjem qė tani:
Ju hapėt zemrat tuaja, ju hapėt portat tuaja, ju bėtė edhe tė pamundurėn pėr
vėllezėrit tanė nga Kosova. U siguruat strehė, bukė, kripė e ngrohtėsi, u
treguat tė mėshirshėm, e Allahu i do mėshiruesit, mirėbėrėsit, i shpėrblen
ata, ngase Ai ėshtė Mėshirues dhe Mirėbėrės. Ne, vėllezėr e motra por edhe
vėllezėrit nga Kosova do shpėrblehemi nga i Madhi Zot. Pasha Kur’ anin
Famėlartė, vėllezėrit tanė kosovarė shumė- shumė shpejtė do tė kthehen nė
vatrat e tyre! Patjetėr!,-thirri hoxha me zė tė lartė.
-Amiiin!,-thamė me zė.
Pastaj imami vazhdoi faljen e namazit tė Xhumasė sipas rregullave tė
caktuara.
Dolėm nga xhamia tepėr tė kėnaqur ngase e kryem edhe njė obligim ndaj Zotit
tė cilit i kemi tepėr borxh por edhe iu lutėm qė tė na ndihmojė nė kėto
ēaste marramendėse nėpėr tė cilat po kalon populli ynė.
-Buq, e ndjeve hoxhėn nė hudbe?-mė pyeti Ylberi
-Po.
-Ai u betua nė Kur’ an se ne shumė shpejtė do tė kthehemi nė shtėpitė tona.
Buq, unė i besoj Allahut por edhe hoxhės. Padyshim, fjalėt e hoxhės janė tė
vėrteta.
Amin!- i thash Ylberit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:37 am

DITĖLINDJA E YLBERIT

E diele, 2 maj, 1999.
Sot, Ylberi, djali im mė i vogėl e ka ditėlindjen e gjashtėmbėdhjetė. Disi
nuk mė duket se ėshtė e vėrtetė. Merreni me mend si e feston , ku e kremton
dhe pse mu nė Progėr. Por kjo ėshtė e saktė.
Zgjohet nga gjumi. Nuk flet asgjė. Zbret tek burimi pėr tė marrė abdesėt.
Merr abdes , kthehet prapė nė “banesė” dhe e falė namazin e sabahut. Nuk
mund ta di se ēka po i lutet Zotit. E vėshtroj me shumė dhimbje . Pasi
mbaroi faljen e namazit i them:
-Allahu ta pranoftė lutjen biri im!
-Amin!,-tha.
-Ore, sot e paske edhe ditėlindjen. Urime!,- i them.
Pėr ta thyer monotoninė, Enveri ia ngreh veshėt gjashtėmbėdhjetė herė. Edhe
e ėma vepron si Enveri.
-Hej, m’i bėtė veshėt sa tė gomarit tė xhaxhit Yllnor!,-u mahit Ylberi.
Tė gjithė qeshėm.
Unė nuk ndihesha mire. Pa dashje u ngrita nė kėmbė, eca nėpėr dhomė, dhe
papritur u gjeta para njė pasqyre nė formė rrethi qė ėshtė e varur nė mur. U
tmerrova nga vetvetja. Me tė shpejtė iu shmanga pasqyrės dhe dola nė
terasė. Nga terasa hodha shikimin nė horizont. Duke soditur natyrėn, m’ u
ndal shikimi nė majat e Malit Morava, emrin e tė cilit e kisha dėgjuar nė
kėngėn popullore: ” E bardhė po m’ dukesh moj Hatixhe, si bora n’ Morav-e”.
Ndonėse sot ėshtė dy maji, majat e Moravės shkėlqejnė nga bora, vėrtetė e
bardhė. M’ u duk sikur jam nė Ferizaj e para meje kam Sharrin tim . Po
shumė u pėrmallova!
Mora njė karrige, u ula, mbėshtolla njė cigare me duhan “Tarabosh” dhe paksa
u qetėsova. Poshtė, tek burimi shumė progare filluan tė lajnė petka, sidomos
qilimė e tepihė. Po thuaj se tė gjitha mė pėrshėndesin :“Emo, keni gdhirė
mirė!”
Ndonėse akoma s’e kemi bėrė njė muaj qė kur u vendosėm kėtu, tė gjithė
progarėt po na njohin, na i dinė edhe emrat por ēka ėshtė mė e rėndėsishme,
na respektojnė tepėr shumė.
Nė kėtė moment erdhi Avdyli pėr tė na vizituar. Sapo u pėrshėndet me mua
pyeti:

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:38 am

-Ku ėshtė Beka ?( Ylberit i thonė Bekė ). Dua t’ia zgjat veshėt.
-Eu, po zavall tė madh paskan sot veshėt e mi!,-foli Beka brenda.
Nė derė u pėrqafuan mes veti.
-Baci Hajrush, a ta ka marrė mendja se Beka do ta festojė ditėlindjen nė
Progėr?!-mė pyeti Avdyli i dėshpėruar.
-Jo Avdyl, nuk e kam ditur . Ne jemi shumė tė vegjėl pėr tė ditur gjė. Kėto
punė i udhėheq Tjetėrkush. Mos u brengosni aq shumė. Ne duhet tė sillemi
sikurse tė jemi nė shtėpi, nė Ferizaj. Zoti ėshtė shumė i Madh. Ai qysh na
solli kėtu mund tė na kthejė nė shtėpitė tona.
-Kur ?!
-Po. Kjo do tė ndodh atė ditė kur s’do tė kemi ujė pėr tė pirė nė burimin e
Progėrit. E harxhojmė ujin tonė dhe do tė shkojmė atje ku do tė kemi pėr tė
pirė. Kjo ėshtė vetėm kėshtu, dhe ndryshe nuk bėhet.
Avdyli mė pėrcolli si me dyshim. Vetėm Ylberi u besoi fjalėve tė mia
plotėsisht.
*
Pasdite erdhėn shumė tė rinjė e tė reja progare pėr t’ia uruar ditėlindjen
Ylberit. I sollėn edhe dhurata modeste e gjėra ushqimore.
Padyshim se kėtė ditėlindje tė Ylberit nuk do ta harroj pėr sė gjalli.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:38 am

“ BOBO, Ē’ E GJETI PROGĖRIN ! “


Pasdite, e martė, 11 maj 1999.
Kryeplaku i Progėrit, Petrika ėshtė njė burrė rreth tė pesėdhjetave. Ėshtė
burrė me shumė autoritet nė tėrė komunėn e Progėrit. Shoh se pėrpos detyrave
tė rėndomta tė komunės, tash ėshtė i angazhuar edhe me hallet e kosovarėve.
Angazhohet pėr strehimin, ushqimin dhe shėndetin tonė.
Sot erdhi tek unė. Duket shumė i disponuar. Fill pas pėrshėndetjes, pa u
ulur, m’ u drejtua:
-Dėgjo zotėri Ajrush, tė pata premtuar kohė mė parė se do tė bėj ēmos pėr
tė vendosur nė njė shtėpi mė tė mirė. E zgjodhėm edhe kėtė problem. Qė nesėr
do tė vendoseni nė shtėpinė e Bilbilit. Ėshtė shtėpi e shkėlqyer, bile kjo
shtėpi na ishte ish shtėpia e Maēo Lakrorit, keni dėgjuar pėr tė. Jam shumė
i bindur se edhe juve do tė ju pėlqejė dhe do tė jeni tė rehatuar nė
tė,-foli me dashamirėsi dhe vijoi,- Mė besoni, sapo tė shihja, fshihesha nga
ju, sepse turpėrohesha meqė s’ arrija tė ta sigurojė njė strehim tė duhur.
Tani qė u zgjidh ky problem, jam shumė i gėzuar. Eja tė vemi tek shtėpia qė
ta shohėsh! Kam bindjen se edhe ju do tė jeni tė kėnaqur.
-Ju faleminderit zotėri Petrika, por edhe kėtu ku jemi, mirė ėshtė,- i
them.
-Lere tė lutem! Mirė i thua kėsaj?! Pijetore na ishte kjo dhomė. Jeni nė
fushė tė hapur,s’keni as banjo (w .c.) e as ku tė bėni dush. Kam dėgjuar se
po u pastruaki natėn jashtė. Portėn po e mbyllnit me guvertė pėr tė mos hyrė
qentė. Mik, e dimė ne ē’ ėshtė mirė. Mos e zgjat mė shumė por ēohu e tė
vemi tek Bilbili ngase ėshtė duke na pritur!- mė urdhėroi.
Shkuam nė shtėpinė e Bilbilit. Ai ishte aty. Na priti ngrohtėsisht . Ishte
i njohur me rastin tim. Na futi nė tė gjitha dhomat.
-Ja, kėtu ėshtė kuzhina, keni sobėn (shporetit i thėnka sobė) e druve
edhe tė korrentit. Kėtu mund tė gatuani, zieni e tė hani me komoditet. Lart
keni dy dhoma pėr tė fjetur, keni edhe dhomėn e miqve. Besoj se kėto ju
mjaftojnė meqė kam dėgjuar se jeni katėr frymė,-mė tha.
Ma tregoi edhe tualetin, vendin pėr dush, disa ēakla nė njė dhomė, gjendjen
e njehsorit tė rrymės elektrike etj.
-Miku im kėto janė tė tėrat. Jam i bindur se do tė kaloni ēaste tė
rehatshme nė kėtė shtėpi. Askush, asnjėherė nuk do tė ju trazojė,- m’ ė
tha.
-Tė faleminderit mik! Gjėrat qė m’i ofruat janė tė mrekullueshme. Njė
gjė po ua them: Kjo shtėpi ėshtė shumėfish mė e mirė se sa shtėpia ime qė e
kam lėnė nė Kosovė. Shumė, shumė po mė pėlqen, por mė duhet t’ua bėj me
dije se shtėpinė duhet ta shfrytėzojmė nė kohė tė pacaktuar, se, fati ynė
nuk dihet, mund tė qėndrojmė gjatė kėtu. Edhe njė gjė po u siguroj:
Shtėpinė do ta ruaj edhe mė mire se sa shtėpinė time.
Ulemi nė njėrėn dhomė ku na shtroi pije dhe llafosėm gjerė e gjatė. Petrika
duket mė i gėzuar se unė. Pėr darkėn u morėm vesh, atė do ta hamė tek unė.
Shkuam nė “banesėn” time ku qėndruam deri pas mesnate duke ngrėnė, pirė e
biseduar me ta. Pėr ēelėsat u morėm vesh, ata do tė m’i dorėzojė nesėr nė
orėn shtatė meqė po shkuaka herėt pėr nė Korēė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:38 am

E mėrkurė, 12 maj, 1999.
Nė orėn gjashtė e gjysmė shkova tek Bilbili pėr t’i marrė ēelėsat. U
pėrshėndetėm miqėsisht. Edhe njėherė mė futi nėpėr dhoma. Ma tregoi edhe
oborrin, kopshtin m’i dha edhe disa kėshilla shumė tė dobishme.
-Dėgjo vėlla,- mė tha,- shtėpinė e kam nė Korēė. Atje banoj me dy ēupka dhe
gruan time. Kėtu, nė Progėr, pėrpos kėsaj shtėpie kam edhe ca dynymė tokė,
tė cilėn e punoj, e , herė pas herė flemė edhe kėtu por jo rregullisht .
Shtėpia duket paksa e shėmtuar, e papastėr, me baroja, por kam bindjen se
ju do ta pėrterini e do t’i jepni jetė. Pra, tė rroni me shėndet dhe paēi
fat e lumturi nė tė! Dashtė Zoti e nesėr tė ktheheni nė shtėpinė tėnde
ama, pėr tė qėndruar-qėndroni sa tė doni, pa kufizim kohe,-mė tha dhe m’i
dorėzoi ēelėsat.
Ai vajti pėr nė Korēė kurse unė shkova nė banesė ku mė pritnin familja.
Djemtė u gėzuan shumė kur m’i panė ēelėsat nė dorė. Me tė shpejtė ia bėmė
adetin mėngjesit. Gjėsendet qė duheshim bartur i bėmė gati. Njė fqinjė sapo
mėsoi pėr shpėrnguljen tonė, erdhi me njė karrocė kali pėr tė na ndihmuar nė
bartjen e ēaklave. Pėr ēudi, paskemi pasur bukur shumė gjėra, njė karrocė
pėrplot. I dėrguam gjėsendet nė shtėpinė e re.
Djemtė dhe gruaja janė tepėr tė kėnaqur sepse dhomat janė tepėr tė mira,
tė pajisura me orendi, me dyer e dritare tė bukura, me oborr tė rrethuar, me
kopsht e gjelbėrim tė mrekullueshėm. Edhe familja e Rizahut dhe e Kudriut
janė po ashtu tė kėnaqura. Qė tė gjithė kanė ardhur pėr tė na ndihmuar nė
pastrimin e shtėpisė dhe tė oborrit. Erdhėn edhe disa vendas tė cilėt
gjithashtu u angazhuan nė pastrimin e shtėpisė.
Nė mesin e tyre, njė grua bukur e moshuar m’ ė ndau anash dhe me njė zė te
ulėt m’ ė pėshpėriti:
-Dėgjo vėlla! Bilbili ėshtė shumė burrė i mirė, madje nė Progėr s’ka si ay,
ama, gruaja nuk i bėn fare, ėshtė shumė e ndyrė!
Kėrceva sikurse tė mė kishte therur me thikė.
-Zonjė,sė pari, unė as qė ju njoh se kush jeni, sė dyti, as qė u pyeta dhe
sė treti,si keni guximin tė mė thoni fjalė tė tilla pėr njė grua qė unė
nuk e njoh fare e as qė kam punė me tė?!-i thash me njė zė qortues.
-Ta them mė plot mėnd. Mbani mėnd fjalėt qė ua thash!-mė tha dhe shkoi
dikah, u zhduk si hije.
Unė nuk ua vura veshin fjalėve tė zonjės. Tė pranishmit nuk morėn vesh pėr
llafosje qė bėra me gruan, punonin pa u lodhur . Disa pastronin dyshemetė,
ca tė tjerė fshinin dyer e dritare, disa shkundnin qilima e batanije, disa
pastronin shkallėt e ēka jo.
Unė, Kadriu dhe Rizahu qėndrojmė nėn hije tė njė qershie tė sapoēelur,
pinim duhan dhe kėnaqeshim me punėn qė bėhej, se, mė nė fund edhe familja
ime u vendos nė njė shtėpi tė pėrshtatshme.
Papritmas u fut njė grua nė oborr. Vjen me nxitim drejtė nesh. Ėshtė rreth
tė pesėdhjetave, me fytyrė shumė tė shėmtuar, thatake, me leshra tė
shprishura, e verdhė si limoni dhe shumė e shqetėsuar. Mendova mos ėshtė
ndonjė vendėse e sėmurė e qė erdhi pėr tė na vizituar. M’ u afrua fare
afėr. U ngrita nė kėmbė dhe e pėrshėndeta miqėsisht. I tregova se unė jam
kryefamiljari kosovar qė sapo u vendosėm nė kėtė shtėpi.
-Unė jam zonja e shtėpisė!- mė tha me ters.
-Aq mė mire zonjė,-ia prita pa e lėnė ta pėrfundojė fjalinė.
-Gabim zotėri, gabim! Ju s’mund tė hyni nė shtėpinė time!
-? !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:39 am

-Ē ėshtė e vėrteta,shtėpia s’ėshtė imja, ėshtė e tim vėlla, e Agimit. Ay
ėshtė nė Tiranė. Kėtė shtėpi m’ a ka lėnė mua, si motėr qė mė ka,-foli me
njė shqetėsim tė papėrshkrueshėm.
-Zonjė, ē’e keni Bilbilin?-e pyeta.
-Bilbili ėshtė im shoq, burrė e kam.
-Zonjė, fare s’po ju kuptoj! Pohoni se shtėpia ėshtė e juaja, s’ėshtė e
juaja! Thoni se Bilbili ėshtė bashkėshorti juaj. Pikėrisht ai, Bilbili m’i
ka dhėnė ēelėsat e kėsaj shtėpie. Me te jemi marrė vesh. Mbrėmė ishte tek
unė nė darkė. Zonjė, unė nuk u futa me dhunė nė kėtė shtėpi, jo,- i thash.
Ajo nisi tė flasė pa lidhje: Kinse unė paskam ardhur nga Kosova dhe ia
paskam uzurpuar shtėpinė e saj(!) Duart dhe koka i dridheshin tmerrėsisht
por ku ta di unė pėrse dridhej ashtu.
Nuk e zgjata mė shumė. Dhashė urdhėr pėr ndėrprerjen e punės. Tė gjithė u
befasuan. Gruaja, djemtė por edhe vendėsit mbetėn tė shtangur. Disa ia
filluan edhe tė qajnė. U krijua njė atmosferė e zymtė. I tubuam ēaklat pėr
t’i kthyer nė vendin e mėparshėm, nė lokalin e zonjės Elvirė.
Shumė progarė, me tė kuptuar ndodhinė tonė u tronditėn thellė. Qan Lela me
motrėn e saj, qan Yllnori me tė shoqen , qan Elvira me Eminen e Maēos,
qanin edhe dy pleq, emrat e tė cilėve nuk arrita t’ua mėsoj. Dėgjova edhe
kėto fjalė prej tyre:
“Bobo, ē’e gjeti Progėrin! I dėboi vėllezėrit nga shtėpia. Kėshtu ua beri
edhe serbi. Progėrin e mbuloi turpi”.
-Jo o burra. Pėrkundrazi, le tė mburret Progėri. Individi nuk paraqet
terėsinė. Nuk e di amorėn vesh ēka u thash, nuk di.


*

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:39 am

P R O G Ė R I

Nė Progėr, siē u kam thėnė mė herėt, u vendosėm mė shtatė prill
tėvitit 1999.Progarėt na pritėn siē priten vėllezėrit. Na siguruan strehė, bukė, kripė e zemėr. Po tė mrekullueshėm qenkan kėta njerėz! Na shoqėrojnė edhe kur qajmė. Kaloi afėr njė muaj qė kur u vendosėm kėtu. Disi kemi rilindur,
sikur na shtohet edhe fuēia, na ėshtė rikthyer shpresa pėr tė jetuar.
I vėshtroj kėta njerėz pėr sė afėrmi, drejtpėrdrejt , por jo vetėm
njerėzit, edhe fshatin edhe hapėsirėn rreth e rrotull. Dashurohem nė
njerėz, nė fshat e edhe nė hapėsirėn mė tė gjerė. Mė duken sikur
shpėtimtarė. Po veprojnė si shpėtimtarė.
Falė angazhimit tė tyre, kėtu i kemi tė gjitha tė mirat, e kam fjalėn pėr
ushqim. Disa organizata humanitare na sjellin thuaja se ēdo ditė ndihma nė
ushqim, mjete pėr higjienė personale, besa edhe veshmbathje. Bile kemi
krijuar edhe rezerva(!).
Nė anėn tjetėr, fshatarėt na sjellin tė mira nga shtėpitė e tyre, si bie
fjala, tambėl, djathė, perime tė freskėta e madje edhe tėlyen bagėtie. Sa
herė zgjohemi nga gjumi, para derės gjejmė nga tri-katėr shishe (bidonka po
u thėnkan kėtu ) qumėsht por edhe kos. Nuk dimė se kush e ka sjellė. Po
ndodhė qė qumėshti edhe po na prishet.
Vet fshati qenka i ngritur rrėzė Malit tė Thatė, mal shumė i lartė,
shkėmbor, me gurė gėlqeror, tėrėsisht i zhveshur. Progėri, buzė kėtij mali,
shtrihet nė drejtimin juglindje- veriperėndim. Pranė tij, nė tė njėjtin
drejtim rrjedh lumi Devoll, e gati paralel me tė (lumin) shtrihet aksi
rrugor Kapshticė-Bilisht-Korēė. Lumi por edhe rruga ēajnė Fushėn e Devollit
nė dysh.
Shtėpitė e fshatit qenkan tė ndėrtuara kryesisht me gurė tė gdhendur. Kjo
nuk ėshtė pėr t’u habitur, sepse,gurėt janė aty, krejt pranė shtėpive.
Shtėpitė, shumica qenkan pėrdhese por paska edhe njėkatėshe. Dyert dhe
dritaret i paskan tė kthyera nga jugu. Muret i kanė shumė tė trasha e
dritaret tė vogla. Tė mbuluara qenkan me qeremide tė tipit klasik, me
pėrjashtim tė ndonjė shtėpie fort tė re.
Shtėpitė qenkan tė ndėrtuara me njė planimetri mjaft tė mirė. Pėr sė gjati,
fshatin e pėrshkuakan dy rrugė anėsore tė cilat qenkan tė lidhura me
rrugica, kėshtu qė hapėsira qenka e ndarė nė katėrkėndėsha. Nėpėr kėto
hapėsira nė formė katėrkėndėshash, qenkan ndėrtuar tetė deri nė dhjetė
shtėpi. Oborret qenkan bukur tė vogla dhe qė tė gjithė qenkan tė rrethuara
me mure guri dhe qenkan bukur tė larta. Portat e oborreve i paskan shumė tė
forta. Ndoshta kjo dukuri ka ndonjė traditė apo ka domethėnie tjetėr
(preventivė) ngase fshati ėshtė afėr Greqisė e Maqedonisė. Oborret paskan
edhe pemė, sidomos nuk paska shtėpi pa hardhi rrushi. Rrugėt dhe rrugicat
qenkan tė shtruara me kalldrėm. Balta kėtu nuk paska vend fare.
Progėri paska edhe infrastrukturė mjaft tė zhvilluar: Paska shkollėn
fillore dhe atė tė mesme (gjimnazin), ambulancėn, postėn( me sistem teli),
ujėsjellėsin ( pa kanalizim), disa pijetore e shitore. Kėtu paska pasur edhe
sallė tė kinemasė por tani po u shfrytėzuaka pėr tubime tė ndryshme dhe
dasma e gazmende tė fshatit. Paska edhe dy gurėthyes pranė tė cilėve qenkan
furrat pėr prodhimin e gėlqeres (pėr ēudi, kėta po i thėnkan k ė r q e l e)
Popullsia qenkan dykonfesionale: myslimanė dhe tė krishterė(ortodoks) por
tė gjithė qenkan shqiptarė. Feja nuk po i penguaka fare. Martesat i paskan
tė pėrziera sikurse edhe varret. Asnjėra palė nuk paskan njohuri pėr fenė e
vet. Si banorė fshati qė janė, mė duket se janė tė arsimuar mjaft
(njėanshmėrisht) dhe qenkan tė civilizuar. Gjuhėn e folkan tepėr
rrjedhshėm, kėndshėm me njė toskėrishte fort tė lezetshme.
Natalitetin e paskan shumė tė ulėt. Paskan nga njė ose dy fėmijė, fėmija i
tretė qenka rast tepėr i rrallė. Qenkan ithtarė tė pijeve alkoolike por jo
edhe tė duhanit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:39 am

Nė shikim tė parė duken shumė tė vuajtur por nuk janė mu siē thonė.
Shumica ankohen nė regjimin e Enverit, mirėpo, nuk qenkan tė kėnaqur as me
pushtetin aktual. Qenkan tepėr tė politizuar. Pleqtė, plakat por edhe
fėmijėt folkan pėr politikė. Duket se po dominuaka PD e Berishės meqė
kryetari i komunės sė Progėrit ( Progėri qenka komunė e prefekturės sė
Korēės) qenka i PD-sė.
Pas rėnies sė diktaturės komuniste, tokėn e kooperativave e paskan ndarė.
Ndarjen e tokės e paskan bėrė nė mėnyrė tė barabartė: Njė dynym (dhjetė ari
nė mos gabofsha) pėr kokė. Kjo ndarje dikėn e paska dėmtuar rendė kurse
dikėn e paska favorizuar. Tash toka qenka copėzuar tepėr shumė. Merreni me
mend, Yllnori, tek i cili qesh vendosur pėrkohėsisht, pėr shtatė anėtarė tė
familjes paska marrė shtatė dynymė tokė dhe atė nė shtatė vende tė ndryshme.
Banorėt po u marrkan kryesisht me blegtori por edhe me bujqėsi. Secila
familje paskan lopė(dy ose tri) nga njė gomar ose kalė samari me tė cilėt
po bartkan dru pėr vete dhe pėr shitje.
Sigurimi i druve qenka shumė interesant.
Njė ditė i pyeta ca druvarė:
-Ku po i merrni kėto dru kaq tė mira kur shoh se nė kėto male nuk ka asnjė
dru?
-Nė malet e Greqisė,- u pėrgjigjėn druvarėt njėzėri .
-Bėni shaka me mua,-u them.
-Nuk bėjmė shaka,- betohen - Vemi atje lart, matanė majave, futemi nė
territorin e Greqisė, ngarkojmė gomarkat ose kuajt dhe kthehemi prapė. Nė
kufi s’ka njeri as nga tanėt e as nga ata. Atje ka dru pėr tėrė Korēėn,
-thonė.
Ēudi e vėrtetė!
Bujqėsia qenka ekstensive. Toka akoma po u punuaka me mjete primitive.
Lėrimin po e bėkan me gomarka (kėshtu u thėnkan) e shumė rrallė me
traktorė. Mbillkan grurė, patate, fasule panxharsheqeri( pėr bagėti), pak
misėr sepse “kėrkon tepėr punė”-pohojnė.
Toka qenka shumė e pėlleshme. Ajo shtrihet nė tė dy anėt e lumit Devoll.
Kjo fushė paska mundėsinė tė ujitet e tėra. Nė kohėn e Enverit e tėrė
sipėrfaqja e kėsaj fushe paska qenė e mbuluar me sistemin e vaditjes. Tani
ky rrjet nuk po ekzistuaka fare. I tėri qenka shkatėrruar krejtėsisht.
Pėr t’ a aktivizuar rishtas u dashkan shumė lekė, e, shteti pėr momentin
nuk e ka mundėsinė. Fshatarėt po e mallkuakan veten pėr kėtė shkatėrrim por
tani ėshtė vonė.
Lakmia e progarėve qenka paksa e tepruar. Tė gjithė, ama bash tė gjithė
paskan dėshirė tė pasurohen brenda njė nate, me shkop magjik, si thuhet. Tė
shkojnė nė botėn e jashtme, tė fitojnė lekė tė shumtė,tė kthehen, tė blejnė
“benza”e tė bėjnė gara nė ngasjen e tyre. Kėtė uri e paskan sidomos tė
rinjtė, ama edhe pleqve po u pėlqyeka kjo garė. Poseduesit e “benzave”
lėvizkan nėpėr kalldrėmin e fshatit me dhjetėra herė duke rrapėlluar pa
kurrfarė nevoje, thuati se kėta lėvizkan me ujė. Kam bindjen se nuk ditkan
t’i shfrytėzojnė lekėt si duhet. Dėshiroj qė pohimi im tė jetė i gabuar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:40 am

E PABESUESHME , POR E VĖRTETĖ(!)


E enjte, 13 maj, 1999.
Mesditė.
Tė gjithė jemi brenda. E shoqja pėrgatit drekėn. Me ne ėshtė edhe Avdyli.
Bisedojmė pėr hallet tona.
Dėshirojmė tė shkojmė nė Pogradec pėr t’i vizituar fqinjėt tanė , se, kemi
marrė vesh se njė numėr i madh i banorėve tė lagjes sonė janė tė vendosur nė
Pogradec,diku buzė Liqenit tė Ohrit, por s`kemi me ēka tė shkojmė, nuk e
kemi asnjė lekė.
S’di pse doli Enveri nė oborr. Dėgjova duke biseduar me dikė.
-Po. Po-po, unė jam,-tha.
-Unė jam shoqe e Sevdisė, e motrės sate nė Zvicėr, -u dėgjua njė zė femre.
M’u duk sikur shoh ėndėrr. Po pėrmendet emri i ēupės sime, Sevdisė nė
Zvicėr. Ku jam unė e ku ajo! Nuk u besova veshėve. “Halucinacionet”
,-mendova.
Mirėpo, tė gjithė brofėn nė kėmbė dhe dolėn jashtė. Dola edhe unė. Shoh dy
gra dhe njė ēapėze. Njėra ishte bukur e moshuar kurse kjo e dyta qė po
bisedonte me Enverin, e re. Ėshtė ezmere, e gjatė, flokė tė gjata e tė
zeza korb. Nė dorė ka njė fotografi tė cilėn e shikon herė fotografinė e
herė neve. Enveri i buzėqeshi dhe e pėrshėndet me ngrohtėsi. Edhe unė i
afrohem dhe i dėshiroj mirėseardhje ndėrsa nė dorėn e saj pashė fotografinė
time(!)
-Anila, shoqe e Sevdisė, ēupės sate nė Zvicėr,-mė tha.
-Hajrushi, i ati i Sevdisė,- ia ktheva.
U kapėm dorė pėrdore. Mu duk sikurse dora e Sevdisė, aroma e saj. E
pėrshėndeta edhe gruan e moshuar po ashtu edhe ēupėn e vogėl. Edhe Shukrija
i pėrqafoi qė tė tria dhe pa i pyetur fare i futėm brenda. Shukrija dridhej
sikurse edhe unė kėndej.
E shikoj Anilėn dhe parafytyroj Sevdinė, atje, nė Zvicėr,dhėndrin Bejten,
mikun Mustafėn, mbesėn time tė vockėl, Blertėn qė akoma s’e kam parė, s’e
njoh e as zėrin s’ia di se si e ka. I drejtohem mysafires:
-Ju lutem zonjė, a bėn tė njihemi mė mirė?
- Po. Unė quhem Anila Laraku-Lika. Jam, siē u thash, shoqe e Sevdisė, vajzės
sate nė Zvicėr. Jam e martuar me njė kushuri (kėshtu thėnkan) tė dhėndrit
tėnd, Behlul Lika, pėrndryshe , e lindur jam nė Pogradec. Kjo ėshtė nėna
ime, Shpresa, kurse kjo ēupka ėshtė njė progare qė na solli tek ju. Me
Sevdinė jemi shoqe tė pandara. I ndihmojmė njėra tjetrės dhe respektohemi.
Ajo ishte nė gjendje tė vėshtirė shpirtėrore gjersa mori vesh se ju shpėtuat
nga lufta. Tani, kur kuptoi se jeni vendosur nė Shqipėri, ėshtė shumė mirė,
ėshtė stabilizuar plotėsisht. Erdha tek prindėrit e mi nė Pogradec pėr tė
pushuar ca ditė, por i kam premtuar Sevdisė se unė patjetėr do tė takohem me
prindėrit e saj (me ju ) kudo qofshin nė Shqipėri, dhe ja erdha, e kreva
zotimin tim,-mė tha.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:40 am

-Zonjė, ju faleminderit shumė! Tepėr na keni befasuar. Si t’u them, akoma
nuk po besoj se ėshtė e vėrtetė ardhja e juaj, po mė duket si njė ėndėrr e
mirė . Por fatmirėsisht, ardhja e juaj ėshtė e vėrtetė, zhgandėrr ėshtė.
Mė bėhet sikur shoh Sevdinė time para vetės,-i them.
Pas kėsaj bisede, Anila nxori ca fotografi tė mbesės sime dhe tė Sevdisė.
Nuk ngopeshim sė shikuari ato. Pastaj nxori edhe njė zarf tjetėr :
-Ja edhe kėtė zarf ku keni njė mijė marka, pesėqind ua ka dėrguar
vėllai, Besimi, nga Australia kurse pesėqind i keni nga dhėndri,
Bejtullahu, nga Zvicra, - i tha tė shoqes.
Nė kėtė moment tek unė u shfaqėn dy ndjenjaėshpėrimi dhe gėzimi.
Shikoni se ēka na gjeti!
Me dekada pa liri, tash edhe pa atdhe, pa shtėpi, jashtė vendlindjes, pa
punė, pa… , pa... , pa lekė,… Lypsa hej, lypsa! Kėshtu po i bie, hiq
s’ke se si i thua ndryshe, hiq!
Kėta qė na i dėrguan kėto para, nuk i kanė gjetur nė baltė, i kanė ndarė
nga kafshata e gojės sė tyre pėr tė na e njomur gojėn tonė. Po, po!
Dėshpėrim edhe i madh bile!
Po ku ėshtė gėzimi im?!
Ėshtė more, si jo! Anekėnd rruzullit kemi miq qė kujdesen pėr mua, familjen
time , dashamirėt e mi dhe gjithė neve. Sa bukur!
“O Perėndi e Madhėruar, ndihmoju tė gjithė kėtyre mėshiruesve , se Ti je
mė i Madhi Mėshirues! “-u luta nė heshtje.
Nė kėto momente mė qan zemra, ama lot nuk nxjerr. Se, nėse mė dalin
vetėm dy pika loti, kėtu do tė shpėrthente vaji si nė ndonjė vdekje tė
papritur. U pėrmbajta. Pa etje piva njė gotė ujė dhe paksa u stabilizova.
Mysafirėt kėrkuan leje pėr tė shkuar. Deshėm t’i ndalim pėr drekė por nuk
arritėm. Duke i pėrcjellė, Anila m’ ė luti t’ia jap djemtė pėr ta marrė njė
valixhe me rroba nė njė veturė qė qenka duke i pritur nė qendėr tė
Progėrit. I pėrcollėm me shumė dashamirėsi. Edhe djemtė shkuan me to. S’u
vonuan shumė, erdhėn. Sollėn njė valixhe tė madhe dhe bukur tė rendė. E
hapėn menjėherė. Djemtė desh fluturuan nga gėzimi. Mund ta merrni me mend
pėrse. Megjithatė po u tregoj: Valixhja ishte pėrplot rroba tė reja dhe fort
tė bukura. Djemtė u veshėn pėrnjėherė dhe m’ u dukėn tjerė djem, mė tė
bukur, mė tė gjatė, mė vital, mė krenarė. Edhe pėr gruan ka plot rroba tė
ndryshme. Nė njė qeskė najloni shohim njė palė rroba pėr mua. Edhe unė u
gėzova mu sikurse fėmijėt. Sa tė bukura! Sikur t’i hulumtoja tė gjitha
shitoret e botės nuk do t’i gjeja aq tė bukura! Tė bukura, sepse, m’i
dhuroi bija ime , dhėndri im, miku im Mustafa. Kjo ishte bukuria e kėtyre
rrobave, kjo.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:40 am

Nė qeskėn e najlonit gjetėm edhe njė copė letėr, tė cilėn e paska shkruar
Sevdija me dorėn e saj.
Nė mes tjerash lexova edhe kėto fjalė:
“Buq, e di se aga Rizė dhe axha Kadri s’kanė pare. Parėt qė ua dėrguam,
harxhoni bashkėrisht!”
Tani nuk munda tė pėrmbahem. Ia plas vajit si fėmijė. Mė
ndihmuan djemtė,
Avdyli edhe gruaja.
Besoj se po e kuptoni se ē’ lot ishin .
Bukuria e jetės qė pat filluar tė venitet tani po pėrtėrihet .
Kjo ėshtė Sevdija ime, tė cilėn ma ka dhuruar Zoti, kjo .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:41 am

Kapituulli i shtatė

P O G R A D E C I


Njė kapitull tė tėrė e kam shkruar nė Pogradec, por jo nė
fletoren e Albanės, ngase atė e pata mbushur tėrėsisht. Shėnimet i
mbajta nė ca fleta. Mirėpo, rastėsisht, disa tregime mė janė dėmtuar tepėr
shumė dhe gati-gati janė tė palexueshme, pra ky kapitull ėshtė i mangėt.
Tani, sikur tė shkruaj diēka tė tillė, mė duket se nuk ėshtė origjinale,
nuk janė shėnime besnike, nuk janė shėnime tė vėrejtura drejtpėrdrejt dhe
tė shkruara aty-pėr aty, por do tė jenė shėnime kujtimesh, [memoare] e qė mė
duken si krijime artificiale,tė cilat unė nuk i adhuroj. Te gjitha
tregimet e kėtij ditari janė tė vėrejtura drejtpėdrejt dhe janė tė
shkruara nė ditėn dhe datėn e cekur.
Kėtu e tutje po i shkruaj disa prej shenimeve qė i
“deshifrova” me mund tė madh.SHKUARJA NĖ POGRADEC


E diele, 16 maj, 1999.
Mė 15 maj tė vitit 1999, diku rreth orės shtatėmbėdhjetė, Yllnor Dede
erdhi tek unė. Menjėherė vėrejta se ėshtė goxha i brengosur.
-Z. Ajrush, pak mė parė isha nė komunė. Aty patėm njė takim urgjent lidhur
me kėrkesėn tuaj pėr t’u larguar nga Progėri. I terė stafi i komunės tok me
kryetarin janė shumė-shumė tė brengosur.
Pėrse po ikni ? Ku ėshtė shkaku i largimit tuaj?! Vallė, mos po u trazon
ndonjė progarė, apo, ndoshta ju provokojnė njerėz tė pandėrgjegjshėm, ose,
nuk i keni kushtet elementare pėr tė jetuar?! Pėrse?! ..., Pėrse?! ...,e
pėrse?!
Unė s’i ndėrhyra fare. Kur mbaroi, mora fjalėn:
-Zotėri Yllnor, po vėreni sa me vėmendje u pėrcolla, sa durova. Unė kam
vetėm ca pyetje:
-E keni parė kėrkesėn e shkruar nė komunė?
-Po.
-E keni lexuar?
-Po, posi.
-Ishte e qartė?
-Fare.
-Keni diskutuar lidhur me tė?
-Patjetėr.
-Pati reagime ndonjėri nė komunė?
-Jo. Kėrkesa ishte shumė bindėse. Pranohet.
-Pra, z.Yllnor, unė asgjė nuk kam se ēka tė shtoj mė shumė se nė atė
kėrkesė, bash asnjė fjalė. Dėgjo mirė! Dje ishim nė Pogradec pėr vizitė tek
fqinjėt tanė. Merreni me mend, mbi nėntėdhjetė banorė ( si e pa
besueshme,ė?) tė atij kampi ishin tė lagjes sonė. Aty na u duk sikur
jemi nė Ferizaj, nė mėhallėn tonė. Fqinjėt kėrkuan qė edhe ne tė vemi
atje. Atė kamp po e mbikėqyrte njė italiane. Ajo na pranoi me kėnaqėsi
sidomos kur mėsoi se ne jemi fqinjė. Yllnor, me ta jemi rritur, me ta
kemi ndarė gėzimin e hidhėrimin, me ta jemi dėbuar nga vatrat tona dhe me ta
dėshirojmė tė bashkohemi e t’i kalojmė kėto ēaste dramatike tė jetės sonė
tė pazakonshme. Pra, kjo ėshtė arsyeja e kėrkesės pėr tė shkuar nė Pogradec.
Kuptoni tani? Besoj se nuk ka nevojė tė llafosemi mė shumė pėr kėtė punė.
Ju, progarėt por edhe pushteti lokal keni bėrė edhe tė pamundurėn pėr ne.
Ju s’keni arsye pėr shqetėsim, pėrkundrazi, mburruni. Unė, nė emrin e tri
familjeve ferizajase kam pėr tė thėnė vetėm njė fjali:
Ju lumtė progarė e progare!
U ndamė duke u pėrqafuar pėrzemėrsisht.
Yllnori fshiu lotėt e tij ndėrsa unė lotėt e mi .
E?
Po. Sot, mė 16 maj tė vitit 1999, u larguam nga Progėri pėr ta vazhduar
maratonėn tonė, tash pėr tash pėr nė Pogradec e pale. Autobusi ndaloi para
kampit “Qendra Stėrvitore”, tri kazerma tė ushtrisė , buzė liqenit tė
Pogradecit nė afėrsi tė Starovės. Futemi nė oborrin e kazermave. Na u duk
sikur jemi nė lagjen tonė,nė Ferizaj. Fqinjėt e sidomos ne jemi shumė tė
gėzuar. Pėrqafohemi sikur tė mos ishim parė me dekada tė tėra. Gratė,
nuset dhe vajzat qanin por edhe ne u dolėm nė ndihmė.
Pėrgjegjėsja e kampit, italiania, sapo mori vesh, na pėrshėndeti dhe na
solli nė dhomėn ku kishte vendosur pesėmbėdhjetė krevate. Krevatet ishin
tė rinj dhe tė rregulluar tepėr mirė. Ishin tė vendosur njėri mbi tjetrin,
dy nga dy .
-Ja, kėtu do tė flini kurse pėr ushqim s’keni ēka tė brengoseni , atė do
ta hani nė kuzhinė si tė gjithė tė tjerėt. Pastėrtinė, rendin dhe qetėsinė
duhet ta mbani vet. Besoj se do tė jeni tė kėnaqur, sidomos tani kur jeni
bashkė me fqinjėt tuaj. Kalofshi bukur!,- na tha dhe shkoi nė punėn e
vet.
Mbrėmje.
Ne, tri familjet u vendosėm nė anėn e majtė tė dhomės. Hapėsirėn tonė e
kemi ndarė me perde pėr tė mos i bezdisur banorėt e mėparshėm qė ishin nga
Hasi i Prizrenit.
Ora ka kaluar pėrtej numrit njėzet e dy. Neve nuk na flihej.
Bisedonim por edhe qeshnim me zė bukur tė lartė. Roja e kampit, njė
polic, na qortoi pėr zhurmė. Na urdhėroi pėr tė rėnė dhe fikur dritat
menjėherė.
Ramė pėr tė fjetur si asnjėherė mė parė. Unė me tė shoqen ramė nė
krevatet e poshtėm ndėrsa dy djemtė sipėr nesh, nė “katin e dytė”. Nė
anėn e kundėrt, Kadriu me tė shoqen e sipėr tyre nusja Hanushe me Agnesen e
vogėl, kurse sipėr nuses , nė “katin e tretė” dy vajzat. Avdyli ngeli pėr
tė fjetur nė njė dyshek skaj derės meqė krevatet po e pengojnė pėr tu
hapur. Nė anėn time tė majtė, fare pranė, ėshtė Rizahu me tė shoqen e
pėrmbi ta dy vajzat e tij, Merita me Afėrditėn.
Terr.
Hapėsira nė mes meje dhe Kadriut ėshtė shumė e vogėl. Po tė jemi
pak mė shtatgjatė, shumė lehtė mund ti pėrziejmė kėmbėt me njėri tjetrin.
Kjo afėrsi po i “konvenon ” Kadriut pėr tė shkaktuar tė qeshura tė pa
djallėzore.
-Hej, kush po ma ngucė Gruen?!-bėrtiti Kadriu.
Tė gjithė ia plasėm gazit, madje edhe hasjanėt qė janė matanė
perdeve.
- Eu, po plak zavrak koka,- tha dikush andej perdes,- paska
me na lanė pa gjumė sonte.
Nė tė vėrtetė ashtu edhe ndodhi. Gati tėrė nata e parė kaloi
duke qeshur me shakat e Kadriut.
Kam shpresė se edhe ne do tė ambientohemi nė kėtė jetė
kolektive, kam .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:41 am

FRIKA NGA GAZETAT

E enjte,
20 maj, 1999.
Nė Pogradec u adaptuam shumė shpejtė. U mėsuam me mėnyrėn e jetės
kolektive, me kryerjen e obligimeve dhe detyrave tė pėrditshme nė kamp, me
orarin e gjumit, tė ushqimit, tė larjes sė rrobave dhe tė pastrimit (bėrje
dush thėnkan ). Kėtu jemi shumė tė sigurt: Natė e ditė jemi tė
siguruar nga policia dhe ushtria shqiptare. Askush nuk mund tė hyjė nė
kamp por edhe tė dalė pa u verifikuar mirė. Urdhrat e tyre i zbatojmė me
pėrpikėri. Nė krahasim me Progėrin, kėtu jemi mjaftė mirė tė informuar
rreth ngjarjeve nė Kosovė. Drejtpėrdrejt kemi kontakte me ushtarė tė
UĒK-sė. Ata po na njoftojnė hollėsisht me situatėn nė front , me trimėrinė
e ushtarėve tanė, me mėnyrėn e mobilizimit tė tė rinjve pėr
luftė, etj.
Tjetėr?
Po, ēdo ditė marr plot gazeta ditore (gratis). Ēuditėrisht, kėto
gazeta mė shumė po mė dezinformojnė se sa po mė informojnė(!). Sigurisht
se do tė habiteni edhe ju. Thash se marr shumė sosh si:,”Albania”,
“Shekulli”, “Zėri i Popullit”, “Rilindja”, “ Rilindja Demokratike” por edhe
ndonjė tjetėr dhe pothuaj se tė gjitha i lexoj me ėndje. E, kur analizoj
artikujt e lexuar, trembem, humbėm, hutohem tėrėsisht. Po pėr Zotin !
Janė tepėr kontradiktore, polarizuese, diametralisht tė kundėrta, e ēka
ėshtė edhe mė keq, janė shumė armiqėsore njėra me tjetrėn. Cilės t’i
besoj? Ku ta gjej tė vėrtetėn ?! E vėrteta nuk ėshtė nė tė gjitha.
Megjithatė secila prej tyre ka ithtarėt e vet. Tashti, ithtarėt janė nė
pėrplasje me njėri tjetrin mu sikurse gazetat. Dhe, ēka pastaj?! Thjesht:
grindje nė mes popullit, armiqėsi, anarki. Kėsaj dukurie po i frikėsohem
tepėr shumė. S’di ku do ta shpijnė popullin kėto gazeta kontradiktore, nuk
di.
Jo mirė !
Po rehat paskam qenė nė Progėr pa to!“ LUFTA E JONĖ ĖSHTĖ LUFTĖ E DREJTĖ “


E premte, 21 maj,1999.
Ylberi u pastrua, veshi rrobat e pastra dhe shkoi nė Pogradec pėr ta falė
namazin e Xhumasė, gruaja ime, Shukrija, tuboi petkat e palara, i futi nė
njė koritė plastike dhe vajti buzė liqenit pėr t’i larė, unė me Enverin,
morėm njė varkė pėr tė lundruar nėpėr liqe. U nisėm. U befasova kur pashė
Enverin duke e drejtuar varkėn. Vepronte sikurse tė ishte rritur pranė saj,
me tė. Krahėt dhe lopatat u ngjasonin krahėve tė shqiponjės nė fluturim.
Shkuam bukur larg bregut tė liqenit.
Pamje magjepse. Liqeni mė duket si njė pasqyrė gjigante. Uji shumė i
kthjellėt dhe tepėr i qetė. Mė bėhet sikur notojmė nėpėr gjithėsi. Peshq,
llojesh tė ndryshėm lozin rreth e rrotull varkės. Shkojmė tepėr larg. E
urdhėroj djalin pėr t’u ndalur. E ndalon lundrėn.
Vėshtroj hapėsirėn rreth e pėrqark liqenit. Nė juglindje,Shėn Naumi, nė
veri lindje, qyteti i Ohrit, nė veriperėndim Struga, ndėrsa nė anėn
jugore, prej pikės ku ne gjendemi, ėshtė Pogradeci i bukur i cili mė
duket sikur njė amfiteatėr gjigant.
Papritmas Enveri zhvishet dhe pa u hamendur, nga maja e varkės kėrcen nė
ujė. Zhytet thellė. Larg varkės del mbi sipėrfaqe. Noton herė nė bark e
herė nė shpinė. Duket si delfin. I afrohet varkės, kapet pėr tė dhe
prapė pėrplaset nė ujė. Kėnaqet. Tash edhe unė po kėnaqem me shkathtėsinė
dhe guximin e tij. Vjen drejtė lundrės, kapet pėr tė dhe futet brenda.
Fillon ta luhatė atė bukur shumė. E luhati sa qė m’ u duk se do tė
pėrmbysemi tok me tė. Ai qeshi me mua kur vėrejti se po frikėsohem. E
qetėson fare. Merr njė peshqir,fshiu fytyrėn, flokėt dhe trupin. Teret. Ulet
ballė-pėrball me mua. Mė vėshtron drejtė nė sy. Ka njėfarė treme. Shoh se
ka pėr tė mė thėnė diēka me shumė rėndėsi. Nuk flet. E nxis pėr tė folur.
-Po buq, po flas,-ia filloi bisedės me njė dozė frike,- kam vendosur tė
shkoj nė UĒK, dhe s’ka bir nėne qė mund tė mė ndalojė.
-As unė, ė?
-Jo, s’e pata mendjen tek ti, por njėri mė tha se nuk do tė mė pranojnė,
sepse akoma s’i kam mbushur tetėmbėdhjetė vjet. Kjo ėshtė e vėrtetė, por
ku e dinė ata se s’i kam tetėmbėdhjetė. Unė do t’u them se i kam kaluar tė
tetėmbėdhjetat dhe pikė. Buq, s’kemi kohė pėr tė pritur mė shumė. Nė
Progėr nuk e kishim mundėsinė tė kontaktonim me njerėzit e UĒK-sė. Atje
ishte fshat, ishim tė izoluar. Kėtu, nė Pogradec, menjėherė kemi rėnė nė
lidhje me ta, jemi marrė vesh, dhe, shumė shpejtė do tė shkojmė atje ku e
kemi pėr detyrė tė shkojmė. Se, ne, djemtė e Kosovės, para tė gjithėve,
duhet tė luftojmė pėr ta ēliruar Kosovėn nga serbėt. Unė, Enveri i bacit
Zymer dhe Avdyli i axhės Kadri kemi vendosur definitivisht pėr t’iu bashkuar
ushtrisė sonė. Sot edhe nesėr do ta presim Fatonin e bacit Nazmi i cili
ėshtė nė Kumanovė. Erdhi Fatoni, mirė, s’erdhi ne ecėm. Do tė shkojmė
sikurse Culi i bacit Sokol, si Kila e Hajra tė Bacit Bedri, Ymeri i bacit
Nazmi e shumė tė tjerė tė cilėt tanimė janė future nė Kosovė dhe po
luftojnė me armiqtė serbė.
Buq, Zoti ėshtė me ne. Padyshim, Ai do tė na ndihmojė dhe ne do
tė dalim fitues. Lufta e jonė ėshtė luftė e drejtė.
Gjatė kėtyre ditėve kam lexuar nė Kur’an diēka shumė konkrete mu pėr
luftėn. Sipas Kur’anit, secili njeri ishte i obliguar, i detyruar tė
luftojė me armiq pėr ta mbrojtur familjen, pėr ta mbrojtur pragun e
shtėpisė, pėr ta mbrojtur vendin. Pra, ne kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė
na vranė, ne kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė masakruan vėllezėrit e motrat
tona, kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė rrėnuan shtėpitė tona, kemi tė drejtė
t’i vrasim ata qė okupuan katundet tona, kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė
rrėmbyen qytetet tona , kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė na dėbuan nga
vatrat tona, kemi tė drejtė t’i vrasim ata qė na e more Kosovėn tonė.
Pastaj, vdekja nė luftė ėshtė vdekje e lavdėrueshme. Epo, njėherė kemi pėr
tė vdekur. Mė mire tė vdes sikurse duhet tė vdiset. Fuqinė dhe guximin m’i
ka dhuruar Zoti me bollėk. Kėto mirėsi dua t’i shfrytėzoj sot o kurrė, pra,
nė kohėn dhe vendin mė tė duhur. Stėrvitjet luftarake do t’i bėjmė kėtu
diku, nė Shqipėri, dhe shumė shpejtė do tė futemi nė luftė. Njė gjė e di tė
sigurt: Ti do tė mė pėrkrahėsh, edhe vėllezėrit po ashtu, pėrpos nėnės sė
cilės po ia kam dronė. Ajo ėshtė e sėmurė nga zemra e po kam frikė mos po
sėmuret. Por, buq, ty po tė ngarkoj: gjeje mėnyrėn pėr ta bindur nėnėn, qė,
edhe ajo tė m ’a japė bekimin, siē thuhet,-mė foli me njė ton tepėr tė
pazakonshėm.
Asnjėherė nuk i ndėrhyra. Vetėm e vėshtroja dhe befasohesha me ato qė m’i
thoshte.
-Po biri im, pėr nėnėn mos u merakos fare. Kėtė punė e kryej pa kurrfarė
vėshtirėsie. Unė, por, sa e di edhe nėna, jemi shumė tė kėnaqur me
qėllimin dhe guximin tėnd. Jemi krenarė qė tė rritėm, tė edukuam dhe u bėre
i gatshėm pėr t’u flijuar pėr tokėn tonė. Zoti ju ndihmoftė!
-Ma jep dorėn,- mė tha.
Ia zgjata. M’ a kapi dhe m’ u hodh nė pėrqafim. Mė shtrėngoi sikurse edhe
unė atė.
Varka filloi tė luhatet. Rreth saj filluan tė pėrhapėn valė nė rrathė
koncentrik nė tė gjitha anėt.
Ia plasa vajit, diku, mbi sipėrfaqen e Liqenit tė Ohrit.
Lotėt u pėrzien me ujėt e liqenit.
Kini parasysh sa ujė ka liqeni i Ohrit!.
Mė duket se kaq lot derdhėm gjatė kėtyre ditėve, kaq !!!.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:41 am

“ LUMJA UNĖ !”

Dhe, kur u kthyem nė bregun e liqenit, Shukrijen e gjetėm duke
qarė. Ishte bėrė si limoni. E pamė se ishte frikėsuar tepėr shumė.
S’kishte faj. Vėrtetė patėm shkuar tepėr larg.
Enveri la lundrėn nė vendin e duhur,bėri pak shaka me t’ ėmėn, e pėrqafoi
dhe shkoi tek shokėt e tij. Buzė plazhit, nė oborrin e njė kafeneje tė
vogėl, pashė Sokolin e vetmuar duke ndenjur nė njė tavolinė . Me qėllim tė
caktuar bashkė me tė shoqen shkuam dhe u ulėm pranė tij. Pėr herė tė
parė porosita edhe pije.
-Paska krisė dishka,a?-pyeti Sokoli.
-Fakt,-ia ktheva.
-Ndonjė lajm tė mirė?
-Shumė, sidomos pėr Shukrijen.
-He?!,-nxitoi Shukrija.
-Qėlloja vet,- i them.
-Jo, nuk di.
- E moj grue, po tė kallėzoj dishka ** s’ta merr menja: Enveri ynė,
Avdyli i Kadriut dhe Enveri i Zymerit kishin vendosė me shkue nė UĒK
..
-Boll mirė.
-Paj i ri bre grue, hala s’i ka mushė vjetėt e munet me i nodhė naj e
keqe. Nuk kanė me shkue n’darsėm po nė luftė, munet edhe me u vra,- e
provokova me qėllim.
-Po, mirė bre Hajrush, ata djel ** po luftojnė, lopėt i kanė ba, a? Edhe
ata kanė nana e baba, kanė motra e vllazėn, kanė nuse e thmi. Janė vra e po
vriten, bile hala kanė me u vra. Pa u vra dikush s’ka qare. E ke ni :”
Darsėm pa mish s’ka”. Pra edhe luftė pa tė vramė s’ka. Ku asht vėllai i
Mirvetės* Hajdini,poashtu edhe djali i saj-Enveri,Culi i Sokolit, Hajra e
Kila tė axhės Bedri, Ymeri i Nazmiut, e shumė e shumė tė tjerė, he , ku
janė? Bile, ndash me ditė , ti mė gėzove me kėtė lajm. Gajle s’e kam. Udha
e marė ju koftė e Zoti u nimoftė! Egjelitė do tė shkojnė e ymėrlitė do tė
kthehen. Ndryshe s’mujna me u kthye nė Kosovė kurrė.
Sokoli nisi e po fshinė lotėt.
-Grue, boll ma! Kėqyre Sokolin, po kanė.
-Jo, Hajrush nuk po kajė pėr Culin tem, pasha Culin jo! Po kajė prej
fjalėve tė grues tane. Kurrė nuk ma ka marrė menja ** asht kaq burrneshė.
Mėsim po na ma, hej!,- ma priti Sokoli.
-Edhe ti Sokol, e teprove tash. Ku muj unė me ju mėsue juve?!
-Mėsim edhe tė madh bile.
-Nejse, kur po u niskan?,-mė pyeti Shukrija.
-Sot edhe nesėr po e pritkan Fatonin e Nazmiut me ardhė prej Kumanove. Ha
erdhi, ha s’erdhi Fatoni, kysmet masnesėr nė orėn katėr tė mėngjesit po u
niskan pėr Tiranė. Prej Tirane paskan me shkue nė Feken apo Burrel pėr
ushtrime nja pesėmbėdhetė ditė, e prej atyhi nė front.
-E lumja unė! Zoti i ruejt! Kofshin nė dorėn e Tij!
-Amin!,- thamė.

PS:
Sot, mė 23 maj, ditė e diele, nė orėn katėr tė mėngjesit, Enveri
im,Enveri i Zymerit dhe Avdyli i Kadriut u nisėn pėr Tiranė, Feken ose
Burrel e, ...?
Mė duhet tė jem i sinqertė: Mua mė rrodhėn lotėt, ndėrsa gruas jo. Nuk
di,u ruajt prej meje apo prej Enverit, nuk di.
Banorėt e mėhallės,tė cilėt dolėn pėr t’i pėrcjellė djemtė pėr nė ushtri, u
kthyen pėr ta vazhduar gjumin, kurse unė, Kadriu dhe Sokoli nuk ramė. Shkuam
buzė liqenit tė dallgėzuar dhe pritnim lindjen e diellit.
---------------------------------------
* Ėshtė fjala pėr motrėn e Lum Haxhiut,alias,Hajdin Abazit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:42 am

I N T E R V I S T A


E enjte, 27 maj 1999.
Pasdite e ngrohtė.
Mora katėr pesė gazeta dhe shkova afėr liqenit nė hije tė njė bliri pėr
t’i lexuar. Mė sė shumti po mė interesojnė lajmet pėr Kosovėn. Po u them tė
drejtėn, ėshtė hera e parė qė lexoj lajme mjaft shpresėdhėnėse.
NATO-ja po vazhdon sulmet ndaj objekteve vitale tė ekonomisė serbe. Serbia e
Milosheviqit ėshtė dobėsuar tepėr rėndė. Edhe morali i ushtarėve serbė
ka rėnė dukshėm. Mė nė fund, edhe kriminelėt mė tė mėdhenj si
Milosheviqi, Shesheli dhe ortakėt e tyre shihet se e kanė kuptuar se ėshtė
e pamundur tė luftohet me tėrė botėn.
E, sa unė marr vesh, kapitullimi i tyre s’ėshtė larg.
Mund tė ndodhin mrekullira, mund.
Papritmas dėgjova njė bisedė pranė meje.
-Ja, ky ėshtė,-u tha Gjeva dy burrave, tė cilėt nuk i
njihja,-dhe iku.
-Zotėri, ne jemi gazetarė, jemi tė interesuar tė grumbullojmė
sa mė shumė dėshmi pėr Gjykatėn e Hagės, bėn ta bėjmė njė intervistė tė
shkurtėr me juve?,-foli njėri prej tyre, qė mė vonė e kuptova se ishte
pėrkthyes.
-Bėn, pse jo.
-Sė pari, duhet t’ua bėjmė me dije se tė dhėnat qė do tė na i jepni duhet
tė jenė patjetėr tė sakta, sepse, ka mundėsi qė pastaj tė ftoheni nė Hagė
pėr tė dėshmuar pėr to. Pra, nėse thoni diēka tė pa qenė e nuk mund ta
argumentoni, mund tė jepni edhe llogari pėr dėshmi tė rreme.
-Natyrisht se do t’ua them tė vėrtetėn,-u thash.
-Kush jeni ju?
-Quhem Hajrush Idrizi. Jam i lindur mė 25. 06. 1945. I martuar,babė i pesė
fėmijėve, me profesion jam (isha) mėsues , banor i Ferizajt, rruga “S.
Kovaēeviq” nr. 66, Kosovė.
-Ju faleminderit!
M’i shtruan disa pyetje, tė cilave iu pėrgjigja saktėsisht.
-Pse jeni larguar nga Kosova? Jeni dėbuar me dhunė apo jeni
frikėsuar nga NATO-ja?
-Kėtė pyetje e kam pritur. Unė po ua tregoj dy raste e ju
konstatojeni pse e lamė Kosovėn:
Rruga ime ėshtė afėr qendrės sė qytetit.Nė hyrje tė saj gjendej njė spital
privat, kuptohet, pronari i tij ishte shqiptar. Spitali ishte i paisur me
teknologjinė mė moderne tė kirurgjisė . Me 31 mars,forcat e ushtrisė serbe e
uzurpuan. Pronarin dhe ekipin mjeksor por edhe pacientėt i dėbojnė pa
asnjė arsye apo vendim , vetėm me njė fjali urdhėruese: ”Gubite,dok ste
zhivi!” (“Hupni, deri sa jeni gjallė!”). Kėtė spital,ushtria serbe e
shndėrron menjėherė nė spital ushtarak,kurse rrugėn e shpallin “zone
ushtarake” e banorėt e shumė shtėpive nė afėrsi tė spitalit i dėbojnė
duke i urdhėruar pashtu me “bezhite odavde!”(“hupni nga kėtu!”)
E keni tė qartė pėrse jemi kėtu ku jemi?
Ose:
Ėshtė njė fshat ku unė kam farefisin e gjerė. Surēinė quhet.
Ėshtė i ngjitur me Babushin Serb. Nė Babush ka pasė forca tė mėdha
ushtarake, policore e paramilitare. Kishte edhe tanke e topa kalibrash tė
ndryshėm. Kėto forca, nė pamundėsi pėr t’iu kundėrvėnė forcave tė NATO-s,
tėrė mllefin e shfrynin nėpėr katundet shqiptare rreth Babushit. (Pėr
viset tjera tė Kosovės nuk po flas. Me siguri tė intervistuarit tjerė do tė
flasin me faktet e tyre).
Kėshtu, mė pesė prill , ditė e hėnė na ishte, dy tanke tė ushtrisė
serbe futen nė Surēinė me zhurmė e shpejtėsi tmerruese. Me qėllim tė
caktuar disa herė bredhin nėpėr fshat. Nė fund tė fshatit njėri tank ia
kthen tytėn shtėpisė sė Tefik Kastratit. Tanku gjėmon dhe shtėpia shpohet
anė e pėrtej. Ngrihet re pluhuri mbi fshat. Fshatarėt pėrgatitin qerre e
traktorė dhe presin mė tė keqen por nuk largohen. Ushtarėt tremben nga
“kokėfortėsia” e banorėve shqiptarė. Serish nisen me tanke drejtė fshatit
por tani duke gjuajtur me minahedhės e mitraloza tė rėndė mbi ēatitė e
shtėpive. Tashti, fshatarėt duarthatė nuk kanė ēka tė bėjnė, marrin
familjet e tyre,disa ēakla dhe me qerre kuajsh, traktorė,vetura e kamionė
nisin karvanin drejtė Mirashit e pale se ku. Nė fshat ngelėn katėr shtėpi
mė tė mira nėn flakė, bagėtia, qentė dhe pulat.
Po ju pyes: A ėshtė ky dėbim apo frikė nga NATO-ja?
-No coment,- thirri gazetari. - Ky ėshtė dėbim klasik.
-Krejt nė fund, kemi vetėm edhe njė pyetje:
-Urdhėroni!
- Sikur t’ju epet mundėsia pėr t’u kthyer nė Kosovė, do ta bėni kėtė?
-Mė falni zotėri,- i them;- kjo pyetje po mė duket tepėr provokuese. S’di
pse ma bėtė, po nejse, kjo ėshtė punė e juaj! Tashti unė po ju pyes juve:
Ēfarė do tė thoshte njė i verbėr sikur ta pyetshim: “ A dėshironi tė shihni
me sytė e tu ? ”. Pėrkthyesi i befasuar iu drejtua gazetarit dhe ia
shtroi pyetjen time.
-Zotėri,-foli gazetari i turpėruar,- mė falni pėr pyetjen qė ua shtrova.
Unė nuk e kam shkruar kėtė pyetje. Kėshtu e kam marrė pyetėsorin. Vėrtetė,
tani mė vjen keq qė ua bėra kėtė pyetje ,-tha dhe mė luti pėr ta firmosur
intervistėn, tė cilėn e nėnshkrova me kėnaqėsi.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:42 am

LIQENI DEPONI HEDHURINASH
E premte, 28
maj 1999.
Kėtu po zgjohem mė herėt se zakonisht. Edhe sot u zgjova goxha herėt.
Pastrova sytė dhe u nisa drejtė liqenit pėr tu ngopur me ajėr tė pastėr.
Ktheva nė tė djathtė drejtė Drilonit. Eca bukur shumė dhe dola pėrballė
Shėn Naumit, nė Maqedoni tė cilin e shoh si nė pėllėmbė tė dorės, siē
thuhet.
Kėtė manastir e kam pas vizituar disa herė. Herėn e fundit, para
nėntėmbėdhjetė viteve e patėm vizituar bashkė me arsimtarė dhe nxėnės tė
klasave tė teta. Atėbotė, nga oborri i manastirit vėshtronim vendin
pikėrisht ku unė jam tashti. Na dukej sikurse njė pjesė parajse, por e
largėt sikur nė ndonjė planet tjetėr.
E sot, unė jam kėtu, mu nė atė pjesėn e parajsės tė cilėn e pata parė nga
oborri i manastirit, nė atė planetin tjetėr. Tashti ,unė, nga ajo pjesa e
parajses, ai planeti tjetėr, e vėshtroj Manastirin e Shėn Naumit. Tani
parajsa mė doli atje, tek Shėn Naumi, mė iku sikurse ik ylberi.
Kėtu, ajo parajsa e dikurshme, paska filluar tė shndėrrohet nė ferr.
Fortesat e shumta tė Enverit paskan filluar tė “ikin” nga bregu i liqenit.
Ato qenkan futur nė ujė dhe duken si breshka gjigante qė donė ti pėrpijnė
njerėzit tė cilėt kalojnė aty pari. Bregu i liqenit qenka shndėrruar nė
d e p o n i mbeturinash.
Vazhdoj tė ecė drejtė Drilonit, por pengohem nga mbeturinat e shumta: dhe e
gurė, tjegulla e tulla, tenxhere e pjata, shporete e stufa tė prishura,
tepsia e kusia, xhama e tela tė llojllojshėm, eshtra tė kafshėve prej
kasaphanave, pula, derra, mace e qenė tė ngordhur. Madje, shoh edhe dy
gomarė e njė kalė tė ngordhur, tė cilėt valėt e liqenit po i shtyjnė
kah bregu, por, cofėtinat si pėr inat tė liqenit, prapė po kthehen nė ujė.
Kundėrmo erė kėrmash. Po mė duket se kjo pjesė e liqenit paska mbetur nėn
mėshirėn e askujt. Mė bėhet sikur pėrpėlitet liqeni,sikur po kėrkon ndihmėn
SOS. Nėse vazhdon kjo pakujdesi edhe pak ditė, liqeni do ti ketė ditėt e
numėruara.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:43 am

“DASHURIĒKA” BUZĖ LIQENIT

U nisa drejtė kampit pėr tė ngrėnė mėngjesin. Nė drejtim tė Starovės, jo
larg kampit hasa njė burrė duke e hapur njė gropė pėr njė shtyllė
elektrike.
-Puna e mbarė burrė!,-i them .
Starovasi nuk mė foli. Mendova se nuk mė ndjeu nga zhurma e valėve tė
liqenit tė trazuar. Iu afrova fare afėr. Ngriti kokėn dhe mė shikoi
mrrolshėm.
-Kosovarė jeni, a po?-mė pyeti.
-Ashtu ėshtė,- i pėrgjigjem.
-Jeni nė “Qendrė nė Stėrvitore”?
-Po, aty jemi.
-Turp,turp! Keni lėnė Kosovėn e keni ardhur kėtu pėr tė bėrė
dashuriēka. Turp!
Po rėndė mė erdhi!
-Ju lutem, mik i dashur, keni mundėsi tė jeni mė konkret?
-Po,- ma priti me ters. Sot, njė ēift nga kampi i juaj kishin ardhur
pėrballė shtėpisė sime dhe bėnin dashuriēka.
-Nė ē‘ vend ishin, ju lutem?
-Atje, tek ai bunkeri buzė liqenit .
-Shihet nga shtėpia e juaj ai vend ?
-Nga shtėpia jo por nga ara shihet.
-Ishte herėt apo ?
-Aty, duke gdhirė dita.
-Zotėri, a keni durim tė mė dėgjoni vetėm pak? –e lus.
-Fol!,-tha.
-Dini ju se nga sa frymė flemė nė njė dhomė? Nėse jo, unė po tė tregoj.
Aty flemė nga gjashtėdhjetė e mė shumė njerėz. Aty ka pleq e plaka, ka djem
e vajza, ka nuse me burra, pra ēifte bashkėshortėsh, ka edhe fėmijė e
foshnje. Aty , tė rinjtė e martuar nuk kanė mundėsi tė bėjnė “dashuriēka”,
siē thoni ju. Ka mundėsi, ndonjė ēift bashkėshortėsh tė kenė dalė atje ku
thoni ju pėr tė kryer punė, ka. Dhe, sipas meje asgjė tė keqe nuk kanė
bėrė. Pėrkundrazi, kanė kryer punėn nė fshehtėsi. Nuk bėn t’ua zini pėr tė
madhe, janė tė rinj e kanė nevojė, zotėrote.
-Do tė thotė se ju i arsyetoni?
-Patjetėr.
-Unė assesi nuk pajtohem,- mė tha starovasi.
-Doni tua them emrat e tyre?!- i bėrtita
Starovasi i zbuti fjalėt.
Bisedėn na i ndėrpreu Muhamedi, njė pensionist i menēur nga Pogradeci, i
cili pėr ēdo ditė na viziton.
-Avash, avash Hajrush!,- mė tha pak si me shaka,- E paskeni marrė punėn me
ters!.
-Keni tė drejtė, zotėri. Ky, bashkėvendėsi i juaj mė rėndoi goxha si
shumė. Sipas tij, ne paskemi ardhur kėtu pėr tė bėrė dashuriēka,- i thash
pa i analizuar pasojat e mundshme.
-Si thua, si?!-klithi Muhamedi.
-Mirėpo, tani e sqaruam kėtė punė mė mirė. Nuk ka nevojė tė llafosemi
mė shumė pėr tė ,-i thash pėr ta qetėsuar.
-Ore bythpalarė, dini ju se kush janė kosovarėt?! Si keni guxim t’i
fyeni?! Mblidhni mendjen ore kokėbosh, se pėr Zotin ju vras sikurse rrfeja!.
-Zotėri, tė lutem mos e bėni tė madhe kėtė punė. Fajin e kam unė, sepse
e arsyetova gjestin e pahijshėm tė atij ēifti kosovar,-thash .
Starovasi na kėrkoi falje si mua ashtu edhe Muhamedit. Ai vazhdoi punėn e
tij nė mihjen e gropės kurse unė me Muhamedin shkuam ne njė kafene ku
qėndruam deri nė drekė duke biseduar pėr situatėn nė Kosovė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:43 am

GAZI I DHEUTE diele, 30 maj, 1999.
Tyli e pėrplasi derėn me rrėmbim dhe doli jashtė. Pothuajse tė gjithė i
zgjoi nga gjumi, madje, disa edhe u trembėn. Me tė shpejtė u vesha dhe dola
pas tij. Dielli ende nuk kishte lindur por ishte gati pėr tė dalė. Ecte
drejtė liqenit. Unė i shkova pas. E hetova se ėshtė tepėr i hidhėruar,
por nuk e dija pse. Fliste vet me veti, shante dhe pėshtynte.
-He Tyl, ēka je hallakatė kėshtu?!,- e pyeta me zė bukur tė lartė, por
nuk mė foli gjė. Sharjet s’i ndalte fare.
“Pis bre, pis! Tuh nanėn e pisit ia q…”!
-Kadale bre burrė, ēka nami u ba?!,- i them.
-Qysh bre “ēka nami u ba”?! Kiameti, kiameti u ba!
-Kiameti i madh a i vogėl?
-O, i madhi, i madhi se i vogli u ba ma moti!,-mė tha.
-Pėr hair na koftė! Ēka paska krisė?!
-Mos mė nguc po t’ thamė se Vallahi t’ a mėshova!
-Ani-ani, mėshoma, por fol se m’ kupe!,- i bėrtita me zė tė lartė.
-E bre, edhe ti je sikur rriēna. Jo! Ma mirė s’po foli, hiq s’po foli
se ma merr ftyrėn.
-Pse more?! Qysh ta marr ftyrėn?! Pėr ēka?!
-Qe bre burrė, po t ‘ kallxoj, edhe pse e di ** ki me m’ koritė. Po
nashtė, le ta di edhe ai pisi, he nanėn e nanės!
Tash edhe mė shumė u bėra kureshtar. Pashė se ka pėr tė mė treguar diēka
tė pazakonshme , ama nuk e dija se ku “do t’i dalė tymi”.
-Ishte terr,- ia nisi rrėfimit,- ju, tetanė flejshi. Lakmi u marrsha. Mue
nuk mė merrte gjumi. Dikur u zdrit. U pashė edhe juve, dikush mlutė e
dikush shplutė. Pėrballė meje pashė krevetin e Canit – thatė!. Menova se
ka dalė pėrjashta. Prit-prit, s’ashtė me ardh Cani. Kur u zdrit ma mirė, e
pashė pisin, i kishte hypė grues pėrmi. Niherė thash mos po m’ rrejnė
sytė, po, kur i pashė katėr kamė tė kthyeme me gishta teposhtė e po
shpurthin, u binda se sytė i kam nė rregull. Pupė, kceva pi krevetit e iu
afrova ngat . Dashta me kapė pėr kamė po nuk guxova, thash, mos po ia
ngjes pėr kamė tė grues e po bahna rezil. Pi sikletit, s’dita shka me ba, u
vesha, e ēela derėn, e pėrplasa me pikė tė kastit dhe dola jashtė. De ta din
pisi ** po e sheh dikush e le t’i zhdrypė asaj pele, bre t’ amėn e s’
amės ja q…!
-Po, e kujt ishte ajo pelė?,- e pyeta duke qeshur nė mėnyrė tė
shfrenuar.
-E tij more, e kujt kujtove?!
-E po, s’paska ba gja tė keqe lum Tyli. Pse po e merr kaq me hez?
-Qysh bre s’ka ba gja t’ keqe?! Nė midis shtatėdhetė vetėve, ashiqare
me i kcye grues si tarak , mirė po tė doket, a? Boll ma se m’ a plase
mullanin!
-A qyky koka kanė kiameti i madh, a?
-Po pra!
-E, pėr kiametin e vogėl p’ e di unė.
-He ?,- mė pyeti me nxitim.
-Ti e paske provue para Canit, ama derėn s’ta ka pėrplasė kurrkush.
-Tuh, t’ gjet e zeza, t’ gjet , po haram i madh je!,- tha dhe qė tė dy ia
plasėm gazit.
-Mos ma merr ftyrėn allahile!
-Jo Tyl, jo, pa u tubue krejt burrat, nuk ju kallėzoj.
- Ēfarė hallalli je, edhe ktahen m’ a ban !,- mė tha duke
qeshur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:43 am

GAZI I DHEUTE diele, 30 maj, 1999.
Tyli e pėrplasi derėn me rrėmbim dhe doli jashtė. Pothuajse tė gjithė i
zgjoi nga gjumi, madje, disa edhe u trembėn. Me tė shpejtė u vesha dhe dola
pas tij. Dielli ende nuk kishte lindur por ishte gati pėr tė dalė. Ecte
drejtė liqenit. Unė i shkova pas. E hetova se ėshtė tepėr i hidhėruar,
por nuk e dija pse. Fliste vet me veti, shante dhe pėshtynte.
-He Tyl, ēka je hallakatė kėshtu?!,- e pyeta me zė bukur tė lartė, por
nuk mė foli gjė. Sharjet s’i ndalte fare.
“Pis bre, pis! Tuh nanėn e pisit ia q…”!
-Kadale bre burrė, ēka nami u ba?!,- i them.
-Qysh bre “ēka nami u ba”?! Kiameti, kiameti u ba!
-Kiameti i madh a i vogėl?
-O, i madhi, i madhi se i vogli u ba ma moti!,-mė tha.
-Pėr hair na koftė! Ēka paska krisė?!
-Mos mė nguc po t’ thamė se Vallahi t’ a mėshova!
-Ani-ani, mėshoma, por fol se m’ kupe!,- i bėrtita me zė tė lartė.
-E bre, edhe ti je sikur rriēna. Jo! Ma mirė s’po foli, hiq s’po foli
se ma merr ftyrėn.
-Pse more?! Qysh ta marr ftyrėn?! Pėr ēka?!
-Qe bre burrė, po t ‘ kallxoj, edhe pse e di ** ki me m’ koritė. Po
nashtė, le ta di edhe ai pisi, he nanėn e nanės!
Tash edhe mė shumė u bėra kureshtar. Pashė se ka pėr tė mė treguar diēka
tė pazakonshme , ama nuk e dija se ku “do t’i dalė tymi”.
-Ishte terr,- ia nisi rrėfimit,- ju, tetanė flejshi. Lakmi u marrsha. Mue
nuk mė merrte gjumi. Dikur u zdrit. U pashė edhe juve, dikush mlutė e
dikush shplutė. Pėrballė meje pashė krevetin e Canit – thatė!. Menova se
ka dalė pėrjashta. Prit-prit, s’ashtė me ardh Cani. Kur u zdrit ma mirė, e
pashė pisin, i kishte hypė grues pėrmi. Niherė thash mos po m’ rrejnė
sytė, po, kur i pashė katėr kamė tė kthyeme me gishta teposhtė e po
shpurthin, u binda se sytė i kam nė rregull. Pupė, kceva pi krevetit e iu
afrova ngat . Dashta me kapė pėr kamė po nuk guxova, thash, mos po ia
ngjes pėr kamė tė grues e po bahna rezil. Pi sikletit, s’dita shka me ba, u
vesha, e ēela derėn, e pėrplasa me pikė tė kastit dhe dola jashtė. De ta din
pisi ** po e sheh dikush e le t’i zhdrypė asaj pele, bre t’ amėn e s’
amės ja q…!
-Po, e kujt ishte ajo pelė?,- e pyeta duke qeshur nė mėnyrė tė
shfrenuar.
-E tij more, e kujt kujtove?!
-E po, s’paska ba gja tė keqe lum Tyli. Pse po e merr kaq me hez?
-Qysh bre s’ka ba gja t’ keqe?! Nė midis shtatėdhetė vetėve, ashiqare
me i kcye grues si tarak , mirė po tė doket, a? Boll ma se m’ a plase
mullanin!
-A qyky koka kanė kiameti i madh, a?
-Po pra!
-E, pėr kiametin e vogėl p’ e di unė.
-He ?,- mė pyeti me nxitim.
-Ti e paske provue para Canit, ama derėn s’ta ka pėrplasė kurrkush.
-Tuh, t’ gjet e zeza, t’ gjet , po haram i madh je!,- tha dhe qė tė dy ia
plasėm gazit.
-Mos ma merr ftyrėn allahile!
-Jo Tyl, jo, pa u tubue krejt burrat, nuk ju kallėzoj.
- Ēfarė hallalli je, edhe ktahen m’ a ban !,- mė tha duke
qeshur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:44 am

GJUNJĖZIMI MILOSHEVIQIT


E mėrkurė, 9 qershor,1999.
Bombardimet e NATO-s ndaj caqeve ushtarake dhe ekonomike tė Serbisė, nuk u
ndalėn plot shtatėdhjetė e tetė ditė. Infrastruktura ushtarake dhe
ekonomike e Serbisė pėsoi humbje katastrofale. Dhe, mė 9 qershor tė vitit
1999, Milosheviqi dhe ortakėt e tij, mė nė fund, u gjunjėzuan para
bashkėsisė ndėrkombėtare, para NATO-s por edhe para UĒK-sė.
Serbia e nėnshkroi kapitullimin nė Kumanovė
Ky ishte lajmi mė prituri dhe mė i dėshiruari pėr popullin shqiptar , a
nė veēanti pėr popullin shqiptar tė Kosovės. Kėtė lajm e pritėn me gėzim
edhe popujt tjerė tė botė sė qytetėruar, madje, me siguri edhe vet serbėt.
Lajmin e morėm pėrmes mediumeve elektronike shqiptare nė orėt e vona tė
mbrėmjes. Ndonėse nuk ishte lajm befasues, disi nuk na dukej sihariq i
vėrtetė. Sepse, asnjėherė nuk kemi dėgjuar lajme tė mira pėr fatin tone,
po, pėrherė, zi e mė zi. E, tashti na duket sikur na mashtrojnė veshėt,
sikur shohim ėndėrr. Po, fatmirėsisht, lajmi ėshtė shumė i saktė.
Soldateska serbe, forcat paramilitare dhe bandat e ndryshme menjėherė dhe
pa asnjė kusht do tė largohen nga Kosova pėrgjithmonė. Ushtarėt e NATO-s do
tė futen nė Kosovė. Ato, tok me ushtarėt e UĒK-sė do tė kujdesėn pėr
sigurinė dhe qetėsinė e qytetarėve tė Kosovės pėr njė kohė tė pacaktuar.
Gėzimi ėshtė i papėrshkrueshėm. Natė e hareshme. Festė. Oborri i
kazermave nė “Qendrėn Stėrvitore” tė Pogradecit gumėzhinė sikur bleta kur
lėshon. Nuk merret vesh kush ēka thotė. Tė gjithė nxitojnė pėr tė folur
diēka. Tollovi, urime, urime,vetėm urime. Klithje, por edhe lot, natyrisht
se kėsaj here janė lot gėzimi.
Shmangem pak nga turma dhe i vėshtroj kėta njerėz krejtėsisht tė dalldisur.
Nė mesin e tyre jam edhe unė(!). Po po, edhe unė jam me ta(!).
Dhe nė kėtė ēast mė vajti mendje nė Bllacė. Atje iu pata frikėsuar vdekjes.
Jo se kam frikė nga ajo, se atė , patjetėr do ta shijojmė qė tė gjithė, por
nuk dija se si do tė pėrfundojė puna e jonė, ku do tė shkojnė gjithė ata
njerėz, nė duar tė kujt do tė bien, ēka do tė bėhet me Kosovėn. Atėbotė (
nė Bllacė) iu pata lutur Zotit tė mos ma merr shpirtin pa e marrė vesh
epilogun e DRAMĖS sė quajtur KOSOVĖ.
E falėnderoj Zotin qė m’a mundėsoj tė kuptoj pėrfundimin e kėsaj Drame;
m’ė lejoi ta shoh armikun e gjunjėzuar dhe kam bindje tė plotė se unė dhe
bashkėkombėsit e mi do tė kthehemi nė Dheun tonė, nė mos nė shtėpitė tona (
se shumica e tyre tanimė janė shkatėrruar), nė oborre, po. E, nė oborret
tona me gėrmadha do tė bėjmė strehė, do tė thithim ajrin tonė, do tė
ngrohemi me Diellin tonė dhe do tė flemė nėn qiellin tonė tė lirė,
njėherė, e insh’Allah pėrgjithmonė!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:44 am

HYRJA E NATO-s NĖ KOSOVĖ


E shtunė, 12 qershor, 1999.
Serbėt detyrohen ta respektojnė ultimatumin. Ushtria, policia dhe forcat
paramilitare serbe me gjithė hajdutėt e tyre gllabėruan ēka patėn
mundėsinė tė gllabėrojnė dhe o shporrėn nga Kosova.
Forcat e shumta tė NATO-s, por jo vetėm tė saj , se, ka edhe ushtarė tė
shteteve qė s’janė anėtarė tė NATO-s, tani tė grumbulluara nė Fushėn
Shkupit presin dritėn jeshile pėr tė hyrė nė Kosovė.
Urdhėrohen pėr marshim drejtė Saj.
Kolona e tankeve dhe e automjeteve tė shumta tė blinduara nisen drejtė
Hanit tė Elezit. Sipėr kolonės, helikopterėt mė tė pėrsosur tė NATO-s
pėrcjellin kolonėn e vet dhe vėzhgojnė terrenin pėllėmbė pėr pėllėmbė.
Gjėmon lugina e Lepencit . Kolona marshon. Tanket i afrohen Hanit tė
Elezit. Ato janė tė gatshme pėr tu pėrballė me ēdo forcė eventuale.
Kameramanėt dhe gazetarėt nga i gjithė rruzulli tokėsor janė pėrqendruar nė
pikėn kufitare. Ata kanė pėrgatitur objektivat e aparateve tė tyre pėr
tė kapur pamjen madhėshtore tė futjes sė NATO-s nė Kosovė. Po. Tanket i
afrohen vijės sė kufirit, e kalojnė atė pa asnjė pengesė, futen nė tokėn e
Kosovės. Xhiruesit bėjnė punėn e tyre nė mėnyrė tepėr profesionale:
Shėnojnė pamje atraktive tė marshimit tė tankeve nė tokė dhe tė
helikopterėve nė ajėr drejtė Kaēanikut. Tundet dheu, ushton
gryka,dridhen kodrat.
Kėto pamje i pa tėrė bota, i pashė edhe unė , kėtu, nė Pogradec i pashė, se
kėtu isha dhe ende jam fizikisht, me trup, por me shpirt e mendje jam nė
kolonė. Edhe unė po marshoj(!) bashkė me kolonėn drejt Kaēanikut,
Ferizajt, Prishtinės,...
Meqė, m’ u krua,mender me thėnė ,tė merrem me kėtė temė, jam i obliguar
t’ ju shpjegoj se pėr ēfarė arsye ndėrhyri NATO-ja nė Kosovė.
O lexues tė mi, kudo qofshi dhe kushdo qofshi: NATO, nuk e invadoi
Kosovėn, nuk e pushtoi atė. Ajo nuk pati qare as derman pa e marrė kėtė
hap. Se, ishin nė pyetje jetėrat e afėr tre milionė njerėzve, hej! Merreni
me mend , nė kėtė ēast kur unė po i shkruaj kėta pak rreshta, afėr njė
milion shqiptarė ( tė dėbuar tashti frik) tė Kosovės janė tė shkapėrderdhur
nėpėr katėr kontinentet e botės(!) : nė Evropė, nė Amerikė, nė Australi dhe
nė Azi (Turqi). Pra, NATO nuk e okupoi Kosovėn pėr hatrin e dikujt. Ajo e
shpėtoi atė, shpėtoi afėr tre milionė njerėz qė ishin buzė shfarosjes nga
krimineli Milosheviq dhe bandat e tij. E keni tė ēartė tani?!
Kjo ėshtė arsyeja e ndėrhyrjes , kjo!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:45 am

KTHIMI NĖ KOSOVĖ

Menjėherė pas futje sė forcave tė NATO-s nė Kosovė, shqiptarėt e
strehuar nė Maqedoni e Shqipėri vėrsulen drejt trojeve tė tyre . Fluksi
ėshtė aq i madh sa qė bllokohen edhe rrugėt si ajo drejtė Hanit tė Elezit,
Glloboēicės e sidomos ajo Morinė - Vėrmnicė. Edhe kolonat e NATO-s
pengohen. Krijohet rrėmujė e paparė. Ndėrkombėtarėt sugjerojnė popullatėn
qė tė jenė shumė tė kujdesshėm nė kėto ēaste . Dihet, ushtria serbe ka
minuar fusha tė tėra , vendkalime kyēe, oborre madje edhe shtėpi, pra,
mund tė pėsojnė tragjedi tė papritura.
“Kujdes nga minat! Kujdes nga minat! Kujdes nga minat!,’’- thuhet nė ēdo
anė.
Pėr ēudi popullata s’ua vė veshin kėtyre vėrejtjeve. Ajo
vėrshon si lumi pas stuhisė.
Me autobusė, minibusė, maune, vetura e traktorė marshojnė, marshojė drejt
vendlindjes sė tyre. Duket sikur bėjnė gara se cili do tė kthehet i pari.
Po magnetike qenka vendlindja!
S’kanė faj mileti, s’kanė!
Kėtu, nė kampin tonė, matrapazėt e mjeteve tė transportit fėrkojnė duart.
-Emo, njėqind marka pėr frymė,s’janė shumė pėr t’ju shpjerė nė
shtėpi,-thonė.
E, ata qė kanė para, s’bėjnė fjalė. Marrin minibusė, autobusė shkojnė,
shkojnė. Pėr pak ditė , banorėt e kampit u pėrgjysmuan. Ne u marrim lakmi
atyre qė po ecin. Neve qė ngelėm pėr shkak tė mungesės sė parave na duket se
kurrė nuk do tė vemi nė shtėpitė tona, ndonėse e dimė se dhe ne njė
ditė patjetėr do tė kthehemi, por si.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 5:45 am

Titulli: Hajrush Idrizi - " Lufta ,o mesues ,lufta " -Roman
FATI NĖ FATKEQĖSI


E diele, 20 qershor, 1999.
Se, edhe ne do tė kthehemi nė shtėpitė tona, e dinim, ama, se do tė
kthehemi nė mėnyrė pėrrallore sikurse nė pėrrallat e “Njė mijė e njė net”,
bash si Alajdini me qilimin e tij fluturues, kėtė as optimistėt mė tė
mėdhenj nuk kanė mundur ta imagjinojė.
Sot, nė kamp erdhėn tre nėpunės vendorė dhe njė gjerman. Kėrkesa e tyre
ishte qė ta mbajmė njė takim urgjent dhe shumė tė rėndėsishėm. Tubimin
e organizuam nė sallėn e kuzhinės. Pa u vonuar, gjermani e mori fjalėn :
-Miq tė mi, e di se jeni tepėr tė lumtur me pėrfundimin e gjithė kėsaj
drame qė pėrjetuat ju por edhe ne. Lufta mė nė fund mori fund. Fitoi
Kosova, fituat ju por fitoi edhe tėrė bota. Ju, tė gjithė do tė ktheheni
nėpėr vendet e juaja, shtėpitė e juaja, qė ndoshta shumica prej jush
edhe s’i kenė. Unė jam i bindur se me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare do
t’i ndėrtoni edhe mė tė mira. (Duartrokasim gjatė). Pėr tė mos e zgjatur mė
shumė po flas pėr qėllimin e ardhjes sonė kėtu. Jam i njoftuar se njė numėr
bukur i madh i tė dėbuarve tani veē janė kthyerėn nė Kosovė. Nuk ka qenė
dashur tė nguten e tė shkojnė nė mėnyrė tė paorganizuar. Nejse, ajo ėshtė
punė e tyre!. Ju qė jeni kėtu, mos gaboni!Ju do tė ktheheni nė mėnyrė tė
organizuar. Deri nė Kukės do tė shkoni me helikopterėt e NATO-s, e prej
andej me autobusė tė UNCHR-sė deri nė vendbanimet tuaja. (Ne tė
kthehemi me helikopterėt e NATO-s(!), e pabesueshme hej!. Prapė duartrokasim
nė mėnyrė frenetike).
Sė pari do tė shkojnė banorėt qė janė nėn tenda matanė Pogradecit, ata tė
kampit tė “Tekstilit”, pastaj kėta tė Ēatromit, afėr jush, ndėrsa ju do
tė shkoni tė fundit. Besoj se do tė hasi nė mirėkuptimin tuaj. Kjo radhitje
ėshtė bėrė sipas kushteve tė banimit e jo pėr ndonjė arsye tjetėr. (Sėrish
duartrokasim).
Ju keni njė detyrė precize pėr ta kryer: Duhet ta bėni regjistrimin e
banorėve tė kampit pėr ēdo familje, emrin dhe mbiemrin e kryefamiljarit,
emrat dhe mbiemrat e anėtarėve tė familjes dhe numrin e tyre veē e veē.
Kėtė punė duhet kryer mė sė largėti deri nesėr nė orėn dymbėdhjetė.
Qartė?-na pyeti.
-Si urdhėroni zotėri!,- i thamė.- Kjo punė ka pėr tu kryer menjėherė.
Ata shkuan nė punėn e tyre kurse ne dolėm mė shumė se tė gėzuar. Na u
duk sikur pamė njė ėndėrr tė bukur. Por fati e deshi qė kjo tė mos jetė
ėndėrr. Lajmi gazmor menjėherė u pėrhap nė tėrė kampin.
“D tė fluturojmė,do tėfluturojmė! Me helikopterėt e NATO-s do tė kthehemi nė
Kosovė!-thirrnin fėmijėt. Ne, tė rriturit po u ndihmojmė fėmijėve. Po pėr
Zotin,jemi bėrė tamam sikurse fėmijė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hajrush Idrizi -

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi