Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko posht

Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:11 pm

Ne vijim te kesaj teme do te keni mundesine qe te njiheni me disa nga poezite
e poetes Dituri Dizdari.
Shpresoj qe tju pelqejne.

Lexim te kendshem.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:12 pm

Babit...

Njeriu qenka si shpeza q shkon gjithmon drejt prerjes
Meteor n galaktikn jetsore q ndizet ngadal
Pr t’u djegur shuar
N pavdeksin e dashuris time lindur,ushqyer.

Drit dielli q botn v n lvizje
do knd i tij nj feksje e re drite – prmalli
Q nuk di n t’a dhash baba.


Fjal, mendim, veprim i mnur
tingull i ndjenjs - mandolina jote.
Shqetsimfshehur vshtrimi yt rritjen ushqeu
Ndrgjegjen, guximin e fjals pr nj bot t lir…

Oh do t mbetesh prher…
I vetmi q rfeve udhhoqe
nj muzik t askundshme arti - bukurin njerzore
t genit tnd, timit
n kt glob t varfr - prelude t qndrimit
q s’i ndesha askund baba dhe nuk besoj
se ndonjher kam pr t’ i gjetur.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:12 pm

Fmij...

Nj zog n dorn time kndon
nj cicrim t mbl …

…dhe fluturimi… ah fluturimi…
…dhe qielli… ah qielli…


Kur ndjek nj yll

Kur ndjek pas nj yll…
…athere shtpia, librat, ti vet,
deti, qielli dhe astet humbin.

fillon pastaj…t ec npr terr nj notz muzike


dhe shpirtit …ah shpirtit
i elen udht !

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:12 pm

Fati...

Shkulm i mbushur fshehur n prag shprthimi,
ndjenj q kurr nuk humb,
krkon t godas, liroj.

Gjithsaja rrmbyese…
Me stin jete – t ka mbshtjell, t ka robruar…!
Je tani e pandjeshme! Paqen absolute t kan veshur!

Vdekjet e mia! –Ti paqe!

Un e ndrthurur lindjes e perndimit
Un e zbrazt, e bardh, pa lnd kozmike prmbajtja ime
Pa dhimbjen toksore n ashtn time
Pa djegien atomike, kapilarve t shpirtit
Pa smundjen e shekullit t lindurve t tu
Pa trupin e uritur skeleteve t gjall t vdekur,
t pavdekur, t pakallur…
Pa dhimbjen e madhe far u b, far po bhet, far do bhet…
Un pa regtimn e fryms, s nj dite njerzore,
kur hap apo nuk hap syt agimit t bardh,
kur vdes apo ringjallem muzgut q bie…

Ti krkon t qeshsh vetdija ime…

…se un nuk bra asgj pr ty…
Q nesr… po, po, nj e nesrme krejt tjetr
si asgj m par,
t shtrihesh e qet tek t ikurit e shumt.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:13 pm

Pamundesi...


Si mundem t t'harroj, t'braktis, t t hedh,
n humner t kujtess,
t lshoj, zvarris e prap t le n cep t ndjenjs,
t sfilis, t tres, t humb,
t 'jetsoj nga un, t zhduk
a thua nuk t pash njoha ksaj bote kurr.

M thuaj si t harroj, t fik nga jeta,
kur krye ngre me forc, m lidh e m prangon vetja,
m urren pastaj, m rend, m vret e m thurr vaje,
m lmosh, m prbuz ksaj jete fare...

Ather s't harroj dot, dhe sikur t dua.
Loz, dashuron, njsoj sikur dhe un.

Njsoj si un gnjehet, zhgnjehet
gzohet, 'gzohet dhe prap e ftoh gjykimin,
pastaj q t shptoj, me ngut krkon harrimin...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:13 pm

Thirrja ime...

T prhumburit e mi q ndr porta kini dal,
dilni dhe jasht vetes!
Verboheni prej drits s pamsuar ende
syt tuaj lodhur kan prgjumjes s thell.
N shklqim mos bini t rrem, t mykt,
prej vetes frigimin hiqni si nj plak q
m nuk vlen, guxoni...

Bota me drit prej jush do t lind patjetr,
digjni gjithka t vjetr...

M andej nuk lind dielli,
...andej perndon...

A s'e shihni, Krishtin e mijvjearve,
u ringjall, u zgjua.
Veshur ka shtrojn e gjakut t tij t, eprm,
q dikur u tha pr t'u elur sot...
Syt i krkojn qnie njerzore,
q shpirt kan n vend t zemrs dhe drit,
epilogje dielli n tru,
cepa sysh t yjshm
ndrra galaktikash t reja...
Syt i krkojn ...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:13 pm

Tim biri...

Zota shpirti mbrrojn.
Skelet i zemrs Penelop.

Po ku isha, bja,
kur bredhi i ndrrs harlisej i bardh?
E un qiejt n ndrra i ktheva
dhe un veten pr ty e harrova.

Rritu Artemid!
Ngrije harkun t godassh gurin.
Bredh' i bardh i shpirtit!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:14 pm

Autoportret...

Mundsi, alternativ, zgjidhje dshirash jam, dashurish
nerv q s’sht vese nj udh q duhet prshkuar
shpresa – diell mes gjethesh t jets.
Burim i pashtershm kujdesjesh dashurish
mbshteteni aty lehtsisht.

Oh, un vrapoj, vrapoj,nuk mund t ec ndryshe
Oh, ’vrap ditsh,vitesh fluturimi q s’t rritin m
nj hap para t tjerve pr t qen i fundit
megjithse e di, oh e di, pas vjen pashmangshm rzimi …
por dua, pse mundem, pse besoj
q kjo sht gruaja,mma.

Dhe gjith kjo lumturi, gzim, shpres
Q s’m le t vdes
...gjall m mban
dhe rrmbimi i rjedhs t ndal pr fuqin,
mendimin,
aromkthjellt kthehesh n ndrgjegje
...krkimi grmimi ngujimi aty pr t prligjur.


Oh, egoizm i fshehur thell brenda njeriut
qnke dhe tek un , pateric e panevojshme udhe,
krijes n prplitje - q ngre krye,
sfilitur nga dashurit,zgjidhjet, sigurit q jep
...pa ndalur askurr

...uri luaneshe pr t vegjlit e saj…

...q nuk ka t drejt t shijoj m, nj ndr
nj mundsi t mundshme n kufirin e fundit
nj tjetr jet shenjtsisht t bukur
pa ju prekur ju t shtrenjtit e mi,pa ju vrar.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:14 pm

Pesmbdhjet karafila...

Sythet jetndre buisin shprthejn
harlisen pabindshm kah drita, but-egr
kryelartsi brezash gjakon, ndr kapilar
…thurimat e netve vajzrore…

Oh ’vakllim ndjesish vrtike dhn bashk me gjirin
Oh ato tipare ai vshtrim ato syqielli ai trup i brisht
Oh ajo ndezje e prusht e flakt deri n guxim e prballjes
Oh ai z kumbim jehesh kng e gjyshrve
Oh pasuria ime, t falem o zot m’a ruaj


Ndrthuren prdore pakuptuar breznit, shpirti im!
Pesmbdhjet karafila – arom bije
mbrthejn rrnjt e fjetura
Me besimin e qndrueshm se e djeshmja
nuk sht m e mir

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:15 pm

E gjeta Tiranen...

E gjeta Tiranen te zbehte, te mekur
me shijen e terrorit ne buze
Drobitur senatoriumit te perjetshem,
bacili historik.

Te akullta rruget, te zbrazura si dashuri e pandjere,
Era gjethet vertit udheve-gezimin e vogelusheve
dhe reklamat i gris si balonat, endrrat e tyre.
Palca i eshte thare qytetit tim, palca
Dhe police ka shume neper rruge,
si te mos jene rrugicat e Tiranes te tilla
qe embelsi shpirti te zbulojne drite pas drite.
Ankthi terrej, vertitej frika

A je ti valle, qyteti im?
Ku mbaj mend separi shtepizen e vjeter
dhe filxhanet e kafese ne dollape muri pa dyer,
nje tjeter fytyre femije,
ku ndava pergjysem nje veshtrim dy syckeza
ku mesova se pari te capis,
te lecis drite dielli qe lebyr syte.
Vetja ku mu duk princeshe
rrethuar nga princer te tjere....

Ku jeni tani me thoni,
pse humbet, u zhduket?
Gaboni!
Prej jush, prej meje do te shpertheje perseri
aroma e luleve qe mbollem bashke, ju kujtohet?
E une qava kur ju i keputet petalet nje nga nje...
e une qava kur i gjeta lepurushet e sapolere te ngordhur...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:15 pm

T ndodh patjetr...

…kur nata bie dhe trupi qetohet ninzamave t kujtess
e pamjet aty t’ bjerrin ty e tnden koh tani
… rruginave diell-lar t shfaqem un papritur…

vraptrbuar i demave, ideja pas teje
miliona spektator - vshtrimi yt ndr sy
hesht pas heshte zbrapsje, nj qllim i vetm,
gjak q falet nuk dhemb,
triumf….

Oh, ato yje kur zbresin nj nga nj!
Oh, ajo loj si asnj tjetr loj!
Oh, ajo ndr q n ndrra mbeti!

…kur nata struk e trupi humbet ruginave t kujtess
dhe yll q bie fuqin e jets ushqen jetuar shumfish…
… ndodh t jetosh prhumbjen mrekulluese
… ndodh t prfundesh aty mrekullisht

vetm athere t kuptosh se far isha pr ty.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:15 pm

Asgj nuk do t prsritet m...

Fluturza jote bulzoi mbi flokt e mamit – karfic e dhimbjes
Mendim,dshir pr t besuar misterin e jets

Ur ku ndrrohet dshprimi dhe kuptimi,
ndalesa
Pr t par objektet e ksaj bote m mir.

Sa her pata frik prej vdekjes pamjes s saj,njohjes,
Prekjes…
Sa her ndalonte aty gjith ngulm domethnia e habis
Embrioni i kuptimit,zanafilla …
Prag prej nga nis m i madh hapi, jeta, rritja

Drithrojn thell bulzat e kureshtjes q prek guximi i fmijs
rrnjt e ankthit shprthyes,padurimit
rrnjt e dhimbjes q nuk mund t shuhet kurr,
gruas, mms…
Tani u gjenda bij.
Bija jote baba – misteri im i pakapshm q do t kthehesh kujtim.

Oh nuk do ket m yje t ndezur prqafimi
sy veshur mall i t mblit vshtrim
drit e purpurt zemre q grget pran meje
…rrofsh moj goc…
jehon kumbuese e dgjimit tim - dashuris tnde
t prjetshme.
Pa kthim asgj nuk do t prsritet m.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:16 pm

Sikur...

N mbaroft asti
…sikur asti t mbaroj
fillon pastaj…t ec npr terr nj notz muzike
dhe shpirtit …ah shpirtit
i elen udht

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:16 pm

Katedrale durimi...

Nuk mund ta dija kurr q …do t’i thyeja…
nga pak do dit…
…soletat e qndress… kat pas kati.

T dhemb e shtrenjta ime
vrasja ka llahtar
maskn qllimin befasin goditjen
q gjaku i dhuns ndrton llogjikftoht
t buzqesh ty, bn seks me ty,luan
besimin t vjedh,dashurin
gurin e rnd i lidhin litarit t shpress, gajasen
afshe knaqsie lshon lumturia e tyre
kur shkall pas shkalle ulet posht kryet e krenaris
rxohen syt e but e t bukur orve t trishtimit
prej dhuns, fyerjes, poshtrimit,
prej pafuqis s guximit vrar tek ti,
arsyes q nuk mund t shfaqet kur ballon krimi…
dhimbjes se askush dhe asgj nuk t mbrron ty
t drejtn tnde ndrrn jetn

dhe loti i dhimbjes frymn e shpirtit meku
udh ku ndjenja dhe arsyeja u shkeln barbarisht

Oh nuk mund t’a besoja q do t rrnoja
at shenjtsi durimi
q qenksh ndrtuar fshehtas tek un
dhe nuk e dija jo q nga dritaret aty
zra pa faj fmijsh klithnin nga gzimi

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:17 pm

Yjet e muzgjeve...

Mureve t bardh e t ftoht
u krkoj fytyrn tnde,
udhn ast pas asti t vshtrimit
dritn e bebzave t syrit,

...dorn tnde mbi flokt e mi gshtenj e naiv…

…sa ndra zgjonte, vajzri gufonte…
lindur n tok hepuar n qiell,
lindur n qiell hepuar n diell…
dhe zgjimin tim,
si pas nj gjumi t thell... si fmija kur fle,
oh, zgjimi im si fmija kur zgjohet
oh, sa shum gzohet…

…jett tona deri at dit q i lidhi prej fillimit…
nje puthje…sa shum e krkuar…
…nj shnjtri pr shnjtrin…

Oh, ktu po prehem nn kto yje…
…nn dritzimin e tyre…

…sajoj enkas vetveten si m doje ti,
si t doja un t kujtoj tani…

Perndimeve t urt u harohem, humbem.
Kumte prej tyre, vijn e ikin dhe un e di,
kjo u ndodh t gjithve,
kjo t ndodh edhe ty.

…un ku t'a di…

...kur dbora zbardhllon e druri n vatr krcet
e zgjimit tnd vshtrues fytyra ime i bie prball…

… kur thngjill i fshehur nn hi thell
nj xix n ajr klith e ti mua m ndjen…

... kur vettim e kujtess drit pas drite
nj dite t vrant m sjell tek ti…

...un ku t’a di m thuaj, si t’a msoj?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:17 pm

Syte e dashurise...

Ato t zgjojn dhe ti shklqimin e nj bote tjetr
ndjen.Gjithka reth teje qesh e loz me diellin.
Kupton ku ke qen dhe ti e di e shtrenjta ime, jehona e
t qeshurs tnde, i tremb padront e parave
posteve q zhele t lerosur kan n vend t shpirtit.

Nuk njohin dashurin, mirnjohjen, mirsin.
Homo sapiens - n njerz tjetrsuar, syt
e dashuris mjete i shohin dhe hipokrit
pr syt e saj betohen.

Syt e dashuris t zgjojn dhe ti...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:17 pm

Te ndodhe patjeter...

…kur nata bie dhe trupi qetohet ninzamave t kujtess
e pamjet aty t’ bjerrin ty e tnden koh tani
… rruginave diell-lar t shfaqem un papritur…

vraptrbuar i demave, ideja pas teje
miliona spektator - vshtrimi yt ndr sy
hesht pas heshte zbrapsje, nj qllim i vetm,
gjak q falet nuk dhemb,
triumf….

Oh, ato yje kur zbresin nj nga nj!
Oh, ajo loj si asnj tjetr loj!
Oh, ajo ndr q n ndrra mbeti!

…kur nata struk e trupi humbet ruginave t kujtess
dhe yll q bie fuqin e jets ushqen jetuar shumfish…
… ndodh t jetosh prhumbjen mrekulluese
… ndodh t prfundesh aty mrekullisht

vetm athere t kuptosh se far isha pr ty.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:18 pm

Une ku t'a di ?!...

...kur dbora zbardhllon e druri n vatr krcet
e zgjimit tnd vshtrues fytyra ime i bie prball…

… kur thngjill i fshehur nn hi thell
nj xix n ajr klith e ti mua m ndjen…

... kur vettim e kujtess drit pas drite
nj dite t vrant m sjell tek ti…

...un ku t’a di m thuaj, si t’a msoj?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:18 pm

Nuk do te jem si te tjeret...

Nuk do jem si t tjert.

Syt e mi kapakhapur, qiellin kan brenda.
Drit e tyre do t'ju verboj.

Mos m'u afroni!

Ju q gjith jetn ju qndrrova larg.
(Luta zotin t m heq urrejtjen)
Nuhata s largu aromn e veseve q veshin
qnien tuaj.
Servilizmin, karierizmin, cmirziun, imoralin,
ziliqarin, hakmarrsin ndaj t pamundurit, vjedhsin,
denigruesin, shfrytzuesin, prfituesin, mashtruesin,
prgojuesin, trilluesin - mjete pr t mbrritur kudo
e n do gj, por jo qnies homo sapiens, q artur
prej jush o vese, degjeneruar sht n njeri.

Ju q gjith jetn u qndrrova larg,
mos m'u afroni!

Syt e mi t hapur!
Kapakt e tyre, banort e qiellit
do t m'i mbyllin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:19 pm

Sa here kam menduar...

Thuam si do t fiksohet asti
n syrin tnd,
n vshtrimin tim?

Zog i etiks, a do t mund t fluturoj aty?

A do t rrjedh fjala ullukut t arsyes,
apo cipn prjetimit do t'ia heq, zbuloj.

Nga zjarri i befshm n vatrn e mallit
a do t mund t'a lirojm veten,
...dhe urat njra tjetrn t djegin?

A do t vdes mbrmja n prehr t agut...

...kur papritur hapat tona t prballin gjurmt?

Sa her kam menduar...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:19 pm

Ti nuk e di !...

Sa do t doja i dashur t'a dije!

Nga ajo prpjekje aty, gjithka mbaroi,
lvizi, veproi, u lidh, e zuri vend.
U zbrthye, u shndrrua dhe ra n tjetrsim.
Ngadhnjeu me triumf e u tret n prjetim.

Gjithka tjetr e dobt, e venitur, e shmtuar,
(trille naiv, vese anemik, q nuk mundn me lind)
u larguan prej meje...

Ti nuk e di i dashur,
'piskama lshonin kur po m linin!
Sa shum u vran kur iknin rrmuj,
si t kishin pritur at pikpjekje,
oh, at pik qielli,
q sht ndjesimi im.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:19 pm

Jo ketu...

Dritat e trsis n nj pik t vetme ndizen,
ku mendimi strhollet dhe vet strhollja pambarimisht brenda piks,
n mijra pikza ndahet, por q nuk shihen, sepse tani nuk duhet.
Aty bot e tr vshtrohet,gjykohet, shembet dhe shndrrohet
n vegim.Grimcza ajri njerzia, nuk shihen kurr.

Qetsia pa ndjer lviz, krijon, prsos modele gjithfarsh
q ndrrn kan baz.Ngre lart n qiell dshira e shfrime.
Veprn q s'e bri dot tani e mbaron e prkryen.
Dhe gurt e muar ja vendos qiellit me dor nj nga nj.
Dekore t shkuara, t ardhme ndriohen, gjallohen si t jet at ast,
dialog e t tjera ndjesime, q ktu e humbin kohn po ashtu.

Litar i ngatrruar asgjja lidh.
Ditt e tua dikur t miat qen.
E trheqin n t kundrt dy qerret e s prtejmes,
e t shkuars dhe askush n kt bot, nuk lodhet t'i zgjidh.
Pafundsis mbrthyer, ngujuar, mbetur, humbur!
Pa ditur ndoshta askurr lumturin, ndrrat, qiejt e mi, fmijrin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:20 pm

Ne lekure te mundesise...

Kiji frik rutins, gnjeshtrs s saj,
iluzioneve syhapur, plogshtis,
lavdeve q t ven n gjum,
vshtrimeve t zakonshme sybut,
apatis gjithmbshtjellse si guask butaksh.

Kiji frik!

Etiks kurdoher t shtir, pavrtetsis,
kotsis endse, zallahis s cipt q
vesh natyrshmrin, sikur asgj s'ka ndodhur...

Ka ligjet e tij veprimi...kohn...vendin...
Nuk mund t gabosh kurr, nuk duhet.
(Asnjher nuk pushoi natyra s qni)
Si do norm ka rethin e vet me korniz
t caktuat mundsie,
q takon me rrethe normash t tjer
morali, lirie...e kto me rrethe t tjer normash
si kufij t caktuar ndrshtetesh.

Lkurs s saj sht mundsia, masa e lvizjes, caku.
Kiji frik pamundsis m t vogl t ksaj mundsie.
Pashmangshm kompensohet lvizja.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:20 pm

Mos rrezato e tera...

Edhe pse ti nuk do, dhe nuk
mund t jesh ndryshe.

Kur feks gjith spektrin tnd
...tr ndriimin
nuancat, refleksin, shklqimin
...e tra kur derdhesh
t mbetet vetm verbimi.

Nuk ke m far t japsh.

I destinuar njeriu, krkon maksimumin
prej teje.Nuk mund t ngopet kurr.
Natyra njerzore, e egr, deri n
veshjen tnde, fillikat,
nuk t do m.

(Mirsia, dashuria jote shroi, por ata nuk e kuptuan.)

E ti krkon npr terr
at q ke dhn,
veten.

Pakz t t kthehet,pakz.

sht fillimi i s drejts tnde, e dashur.
E prjetshme pritja.

Mos rezato e tra,
e shtrenjta ime.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:21 pm

Dallgezim qiellor i detit...
(Fatos Arapit)

Nj pulbardh.
Dhe det dhe qiell.

Dhe det dhe qiell
nj fjal japin e marrin.

sht poeti. - Dallgzim qiellor i detit.
Bukuri e tij nj Jon q ringjall dashurit,
dhimbjet.
Aty ngjyen penn.

Zjarret shuan.
Epokn ndrron.Ende t shpejt hapin.
Ndjesit ekstreme diellin lidhin.
Syri i shpirtit vzhgon, klith.

Trbohen zotat, ngjiten marrive.
Pont, hapi gjiret!
Zbret tek vetja poeti.
Zjarr, ndez aty, dritn e shpirtit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi