Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:21 pm

Fioralbes...

Sekond prgjysm.
Frym.
Syqielli ngjyer n Valbon, e lar,
rrebeshet ndal, stuhit, ern.

Harrohen skajet, yll drit e shpirtit,
dakort me gjithka jam zemra ime,
mos m flit tani.
Jam e urt, e but
me veten n paq.
Pedagogjit, stresi mndurues, marrzit bien,
humbet prej meje gjithka zotroj, prbhem.
Jam e dobt tani
gjithkush mund t m vras.


Mundohu shpirt t kuptosh, kupolat e shumta ,
q frymn m zn, peng jetn kan marr,
pamundsit pr mundsit q ndoshta pata,
(ankth i mbetur pezull prjetsisht)
instiktin vrullues,
qiellqellorin tim q rob m mban,
falm bija ime, falm.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:21 pm

Gra te globit te tokes...

Shpirti juaj, lot dhimbjeje.
Shpirti juaj, lot dashurie.
Tr detet e bots.

Bota - Zemra, pa zemr e saj.

Loti iu prvodh syrit t gurt t dheut...
Grua
Fyerje
Dhun
?
?
Satant mosmirnjohsit,
nuk t ln as t qash.

Grua - Dhimbje!
Ti di t mos shkassh pragut t mjerimit!
Grua - Dashuri!
Ti di t mos shkassh pragut t lumturis!
T rzojn ato pragje, t vrasin.
Zemra pa zemr e bots,
nuk mund t'a ndjej kurr.

Gra t globit t Toks!
Zhan d'Ark e luftrave t shekullit 21
n shpirtrat tuaja jam un!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:22 pm

Permase vetesie...

Hapsir e bardh, rrafshin e s cils e prmbushin
gjithfar vegimesh, precipitimesh t gjithsis
prej nga lirohen si n mjegull fitore dhe humbje
t barazlarguara nga un.

Letr e pashkruar ku grmzon pushtetin e saj
vetmia.

Fitore dhe humbje, verbri e lodhjes q
rrmben instiktin, pak nga energjia pa fund e qnies,
q gjithmon riprtrin dhe e ruan burimin,
si anija kozmike n fluturimin e ardhshm drejt Marsit,
pr t tjera nisje.

Fitore dhe humbje, madhsi n boshtin e abshisave
asnjra e barabart me tjetrn, asnjra njsoj.
Rrug t ndryshme ecjesh dhe mbrritjesh
diagram zikzakesh mundimi, sfilitje, zhgnjimi,
harrimi pr aq pak sfid, pr aq pak dashuri
n kthimin tnd njerzor.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:23 pm

Akuarel...

Nj varkz hne, lundrron mbi lumin e ndrrs.
Rjeta prhumbse, thurur drursh t dndur,
peng ka zn, spektaklin e ylberve t rrall.
Dshirat, q nuk faqen m.

Spektator i vetmuar n pritje - nj Tis i prjetshm.

Zbritur kam, n bregun e bardh t zgjimit.
Prehrit t thell t nats, dhimbjet kam ln yje...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:23 pm

Potente...

N kapakt e puthitur nuk dgjohet,
zhurma goditse e dallgs, si nga zemr
e dheut q mbart ujrat dhe tokn.
As tejhedhjet, kolovitjet, prplasjet e buta,
t ftohtt apo t nxehtt q rregullon,
vet trupi i qullt, nuk ndihen.
Asgj, q tramundohet goditshm, nga
natyr e prkryer, ligjet e saj t parathna
zoti - zotat nuk dgjohet.

Heshtje.

T thnat e bmat, filozofit, historit,
shkencn si u b njeriu, thelbi i jets 'sht,
'prmban, nga vjen e ku do t mbrrij, 'krkon qielli,
si u sajua dhe si u prplas n tok,
dhe boshti lkunds i gjithsis, cili sht ekuilibri i tij.
Gjithka q prmban dhe nuk prmban arsyeja
njerzore, galaktika jon materjale dhe t gjitha galaktikat
e tjera, t panjohura dhe t njohura tashm,
i rzon.

M e madhja madhsi e referimit tim.

Potent dhe i gjor!
Prfillja ime tek ty e ka burimin,
jetn, qetsin biblike,
vet Zotin.

Kur humbas dhe vdekjet e mia shnohen diku.
Dhe plagt e mia, aty e gjejn prehjen, shrimin.
Nga pak marr frymn, duke t ln ty pa frym
marr shpirtin duke t ln ty pa shpirt,
jetn marr duke t ln, pa jet ndoshta.

Kapakt e puthitur po hapen dalngadal.
Simfonin e heshtur luajn mjeshtrit e muziks,
s gjith kohrave toksore, jan mbledhur aty.
Shandant e qirinjve,vet drit e diellit i ndez.

Dhe ather rzohet.
N kapakt q tashm puthiten, nuk dgjohet
zhurma goditse e dallgs, si nga zemr e dheut...

Heshtja q nuk sht heshtje.
Qnien time identifikon.
Valz q thepin e shkmbit godet, prjetsisht.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:23 pm

Tek ty shihja veten...
(pr Dajana Spenser)


Aty mes hirit t mykjes, nj jet gjallon,
embrionon filiz.Mrekulli ndrroje fmije hedh shtat,
ngre krye, me t gjitha bukurit.
Me nj drit n shpirt jets i afrohet.
Nga prag durimi t dhimbshm, kundrron, gjykon.
Ndez zjarr kurajon, vendos.

Kjo mizore bot, t dobt e t fort,
njhersh ka koracn,
t'a jerrsh, t'a gjakossh me gishtat delikat
t sinqeritetit t pafajshm, arsyes s kulluar
q vetishm rrjedh nga qumshti i mirsis,
q kjo tok rrnjgurt nuk ja mkon
kujtdo homosapiensi q lind.

O Zot q je a s'je, pse rrekesh t mashtrosh,
arrin m jep magjishm, krejt si nj ndrr,
nj mit t plot njerzor.
T'a shoh n sy, t'a prek, t'a ndjej,
si nj fmij hyjnor me emrin Djan,
t'a paissh me qllim e fshehtas,
me nj shigjet t art,papritur t shtang,
pa goj t ler arsye, frym prej dhimbjes...

My god !
...shih si krimi heshtur fshihet nn shklqim,
ather kur dashuria aq bukur gjeti veten
harroi, besoi, u mrekullua....

Zgjohu Shekspir dhe shihe tragjedin !
Askurr jo vetja,n vetsi sdo t mbrrij.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:24 pm

Pikes se lotit...

O Zot !

Ndreqe magjin e piks s lotit,
q dhimbje rrodhi n faqen e toks,
t'a jetoj shpirti njerzor, t'a vuaj.

Ndreqe magjin tnde.

Hapi plhurat e ylberve ngjyrashprthyes,
e diejve t tu botra fshehur,
e hnave jetndjellse.

Tregoi robrve t tu, se i do dhe nuk i ke braktisur.

Dftem mua, atyre, pikn e mbshtetjes tnde
q nuk sht gj tjetr vetm se
pika e kthimit t ecjes ton drejt zeros,
nga ku do t ringjallim ndrrn
veten do t gjejm humbur piks tnde t lotit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:24 pm

Ishte mbremje...

Ylli saj, dashuria ime
la sekondat pa frym.

Nj gjeth, ra...
Hapi yt, vshtri
mi buz qeshja.

Bashk me heshtjen, mbrmja
gjethe mrmrinte...

Gjithka, u drodh prej
ardhjes tnde.

Ishte mbrmje

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:25 pm

Qyteti im dhe debora...

Nj kuvert agdritze zbulon kmbt e
gjelbrta t malit floklyer me dbor.
(Mbuluar dikur nga pasqyr ujrash qielli)
Qyteti im gojdhanash ndrtuar, zgjohet aty.

Prekur kam t trin me gishtrinjt e ndrrs.
Syri i dshirave ka koh q fle n verbim.

Un i shoh n gjum gurt e zallit kalldmshtruar,
t lagjes s vjetr.
Fmij nuk e dija q dbora, nuk do qe e prjetshme.
Shklqimi i saj, shkall shkall rreket t zbres qytetit,
si liri e ndrruar,
shtitores s mermert, t madhe e t ftoht
si pamundsit,
ku flen dhe zgjohen historit, revoltat, lavdit.

Dbor e rrall, plaents s vet vdes.

Stin, grusht i veshur me dorashk nervi
dashurish zjarrlshuese,
shpirtrash dritshprthyese,
pse s'ia hedh qytetit tim vellon e vezullimit t bardh?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:25 pm

Nje magme kurdohere e ndezur...

Nuk fle kurr. Smbon.
Thngjij kurdoher t ndezur.

Oh, bardhsi e dlir nga brezat dhn bashk
me frymn, genin,
dhuruar me shpirt, me ngulm edukuar, injektuar me dhun,

...nga vetja t detyrojn, do dit, nga pak t vdessh, nga pak.
Vettim qielli, krah pemsh shkrumbon e thyen.

Pse mma ime u lodhe aq shum me mua,
t me ktheje n udhn q doje, q duhej,
e s'e doja, e pse isha biri yt, duhej t'a pranoja,
e prej friks mm duhej t'a jetoja.

A e sheh, koka ime e pabindur, e bindur ish.

N nett e gjata t lotve, t klithmave,
t irresh se askush nuk sht me ty - e ti ke frik.
(N dhomn e vetmuar)
Lott t thara n faqe - ulrim,
e asnjeri, mos t dgjoj, nj z fmije - akuz!
Ja, ku m keni!
Pjell e ankthit, friks, tmerrit q pa ditur
krijuat ju - e q sot pyesni:
Pse u b kjo up kshtu?
Kjo up kshtu, si u b?

E 'sht njerzia tek e fundit nn,
t jesh e virtutshme dhe ajo ndjenja false,
cmire t dhuroj, apo e lir t 'faqesh
(e ti nn,ruajna Zot)
e bota pal - pal, kuletn e thashethemeve,
t hap e t prgojoj.

Dhe un u them:
Kthemni lakuriqsit e sinqeriteteve t mia.
U jan mavijosur trupat prej kamxhikve t
arsyetimit tuaj t ngusht, injorancs.
Gjykimi juaj mbi turr'drush i vendosi,
zjarr i dogji.

Askurr nn, kthetrat e zhgnjimit nuk
m'u nguln aq thell, m vun prfund,
m mekn, me nektar t rrem,m mbytn.
Mua, q ndrroja veten tek gjithkush,
q besoja se s'kish pse t ishte ndryshe asnjeri.

udia ngrinte kok tek un,
ishte tjetr gj, gj tjetr fare dhe un prbri saj.
Drits time, errsir i prqasej.
Intriga, mashtrimi llavs s nxeht t prballjes
u dogjn, t arsyes, qndrrimit.
N magji njohjeje, vmndjeje, miturake
e vockl fare, do t mundja, kt bot t madhe.

E 'sht bota nn?
As koh as shkak nuk do gjej kurr,pr t
ndalur, shlyer sadopak kt rrebesh t
pasosur dhune, krimi, padrejtsie, faji, q i
ushtrohet bijve t vet nga klysh t s
KEQES - BUSHTR!
Lutje mm lutje zotit pr shpirtrat e tyre mkatar
q homo sapiens - it, nektar vesesh i ushqyen
dhe n njeri e kthyen - gjak dhune.

E kjo bot rrebele, m prballej mua.
Vet ndershmria.
Karakteri vet.
Vet - vetja, un.

Liqeni ku qen mbytur fjala, lodrat, dshirat.
(Oh q s'luajta kurr me to)
Dhe dashurit e mia mbyteshin dhe
ulrimat e tyre i dgjoja vetm un.
( i dgjoj dhe sot )
Myrrti i reve fluturimin e diellit errsonte, kur
nj nga nj vdisnin,pa provuar kurr nj puthje.

Bij e ndrrave qiellore, toks apitem,
ngrihem n kmb,rrzohem
dhe m e fort ngrihem.

E pse nn t'u desh, ktij globi barutmbajts,
lulet t'i tregoje, pjalmin.Farn e saj me pekule,
n gur t'a mbillje e ajo sfilitja vet, shkmbit
t'i gjej plasn, t lulzoj.

Sa shum luft nna ime dhe sa shum dhimbje,
invaduan kt shpirt drobitur ndjenjash - magm
kurdoher prushndezur.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:26 pm

Sirenave...

Bukuri t mendura!
Mbi 'argjent vale thyhet knga juaj,
n 'brigje t ndrrta dshirash, qndruar kini?

Ngado jeni, thirmni.
Ftomni me zrin tuaj prgjrues, mallngjyes,
q vdes burrin.

Jam gjm e mpirjes - shkundmni,
sy q sheh vetm trishtimin - mndmni!
N syrin e njerzve, loti q ka mbushur
kupn e dhimbjes, durimit.

Mjaft m,nuk sht faj
t duash, jetn lirin.

Bmni pr vete,
ninzama juaj kmban e ethshme.

Telksepea!
Bukuri mashtruese, zhgnjyese,
njqind her m e vrtet se e vrteta.
Sekreteve t tua, tregom nj far
udhrfenjs, mua - udhkryqit n kryq.

Dyshimet parrugdaljet, humbjet,
zhgnjimi tek un jan kryqzuar...
Dhe dhimbjet dhe ikjet…
po ku…

Bukuri t mndura, vramni,
rrugt tona nuk mbrrijn askund.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:26 pm

Ritual...

T drejtn e gjykimit zotroj kur cnohem.
Gjykoj.
Dhe masa e tij sht masa e goditjes q psova.

oroditur trhiqesh.
Strukur n shtjelln e rnd t fajit,
mbledh veten, qetsohesh.
Kupton trheqjen e skajshme,
veprimin q t zbulon.

Dhe ky sht fund prej nga nis fillimi, q do t
mbrrij n nj tjetr fund, e ky n nj tjetr fillim...
Pandalja rrotulluese e toks, reth boshtit t vet.

E dim mir.
Asgj nuk ka m vler tani.
Koha n engel t absurdit, varur.

Prej limitesh t kundrta nisjesh,
t dy piks ton do t takojm.

Do jet fillimi...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:26 pm

A mund t'a shohesh...

Pezull q nuk e di, ku dhe kur, vrtitet endet.
Si magji q kurr nuk e kuptova
o nuk desha t'a kuptoj, vjen e ulet.
Gjndje q gjakon n trup prelud ndjesimesh
me mua njehsohet, lvrin.

Vetm tani kapilart e shpirtit elin udht.
Semafort e kuq t dhimbjes drithrojn,
Kamxhik mbi trupin e lidhur, koshienca
vetveten vret.

A mund t'a gjesh tek un, veten tnde?

T zjarrt, t ftoht, her ngre krye m vret,
her tjetr loz dhe n at loj m humb.
Pastaj strukesh diku e fshihesh...
Gjithka ku sht dhe s'sht je, baret...
N kufijt e ndrrs ku ajo z fill
dhe mbaron, faqesh, del prej meje,
pr t hyr prsri aty, pa m pyetur.

A mund t'a shohsh tek un veten tnde?
...si dritn e bardh q mson syt
e bn t ndjehesh ai, q dikur ke qen
por q e ke harruar,
si lulet e mia me arom, t harruara
n ditn tnde t ikjes.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:27 pm

Lerme pak...

Lerm, lerm pak bhu i urt
dgjoi njher fjalt e bibls time
e goditjes s dheshme q n msime
u kthyen, n fjal zotash shpirti, q asnjher
nuk tradhtuan besn e dhn teje.

Lerm pak, t rri pran, ashtu si dua
kopsn e jaks t zbrthej, tek kndi i qafs,
lkurn e but t ndjej - ishull i egr nga malet
krenar zbritur, ku endem vetm un.
Prjetsi e tra q askush nuk mund t ma fal.
Vetm tek ty u zgjua ndr'e jets time.
U bra grua, mm, njeri.Jam zonj e dheut.

Lerm t rri pak aty, ku prehen dhe flejn
puthjet e mia, prkdheljet, flutur pas fluture
asnjra njsoj.
Lerm pra t puth si fmij
drit e par agu ku puqin malet.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:27 pm

Tangente...


Flatr reje endesh, hare pa fund
vetknaqsi e shumfisht, tjetrsim.
Kupol qielli prek me duar.

T gjith t bukur jan t dashur,
ty t duan, je qndrra e tyre.
Pr ty flasin pr bmat e tua.

Prej andej, milingona zeroje.
Gjith spektri i ngjyrave, nuanc gri.

I trembesh rnies.Kupton ndryshimin.
Natyrshm sht po aq godits.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:28 pm

Te qeshesh me jeten...


Merimangat qiellore, kjo dit i prtypi, i treti.
Gjak i nxeht, zjarre ngjyrash prcjell,
gumzhime t asgjs n kapilare.
N djepin e fmis, foshnjes prkundem.

Kllapit lkundse n tehun e jets e kputn litarin.
Prart prshtypje njerzore, nj vije t drejt me shtratin.

Por zgjimi,
me drit vere i sprkat agimet, kuror mbretrish.
T qeshsh me jetn asnjher s'je e mendur.
Gufojn zogjt e dashurive, dshirat.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:28 pm

Ku je enderr...

Zgjohu!
A s'e sheh
kufomat e tua mbetur errsirs ulrrijn.

Bares, zbres n dritza yjesh qielli lodroj
kordinata jete m dhelin, lartsi t prjetshme.
Horizonte t fuqishm lvizin,vendosen
freskojn bulzat e liris ndr pore.

Ku je ndrr!

Rezatues kurmi yt, tjetrsoi, u hodh tej si nj rrob
e palar, deri n palc u xhvesh dhunshm bukuria jote.
Kurth q s'e di ende vrtitet (ndrsa kmbngul flatrimin)
t mpij, inskenoj, prudnoj ty.
Blic'i s djeshmes, sotmes, fatit t shndrroj dhimbshm
vettimn, magjin veguese t ltyr.

Ku je ndrr!

'llav resh drgoi qielli galaktikave t tua
t t djeg, shkrumboj, zhduk.
'terrin t zu syt, t verboi pr nj tjetr fytyr.

Por un jam ngjizur n ty, e gjora ime
kam qen streh, dekor i ethshm i vallzimeve
t tua, i mndjeve t mia liri dshir,
jetoj me ty, ti n mua,
kurr s'jemi ndarr.
Me asgj n bot s't kam ndrruar.

Zgjohu ndrr, ti ajr i fryms time, zgjom.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:29 pm

Uragani vershues...

'dekor t vetes zbuluam
stisur nga terr i dhuns,
pjell vesesh t thurura
vrassish, deri dje njerz.

'hna e diej, ran nga lartsit, u rzuan
e przhitn, dogjn prush dheun tim.
Ndjenj libr, prjetim,fjal e menur,
nj kujtim, arom e askundshme pranvere,
virtut, elja e beft e lules, vjesht e qet,
nj dshir, dashuri e fsheht, melankolit,
endja pa kuptuar n shpirt dhe era
si lajms tragjik shprndan hirin:
- I prjetshmi mallkim!

'paskemi pritur pr t mbrritur ktu
ku qem fshehur humbur ku?
'm detyron t shmtohem, 'fytyrem
dhe n llum vesesh, krimesh t shkas, 'arsye?
Kudo qoft mjerimi, lot dhimbjesh t mbjell.
masakr t pambrojturit
q pafajsin ka pasuri...
Dhe gjykimi i errur t tjera oaze lotsh
t sajoj.

Oh, si nuk mbytem aty,
se m vjen t qaj
se m vjen t ulrij.
Pr veten - me gjak t pagjak.
Pr veten - me shpirt t pashpirt.

Kasolle e braktisur n pyll,
uragani vrshues prflakur, prpir.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:29 pm

Sa larg jemi, sa larg...

Nga vuajtja e ndarjes
nuk gjen dot shptim
Neruda

Dhimbja ka nj rrug pa fund.
Pa krye.

Mendimi pr ty.
Mendimi pr ty.
Mendimi pr ty.

Vetm dashuria mund t'i nxer,
vetm malli.

Syt e tu
ndezin ballin e ditve q kuturu
ecin, me emrin tnd n buz.

Diej treten do mbrmje aty.
Digjen.

Un n kafazin tim,
prplitem.
Zog i dashuris krkon t shptoj.

Sa larg jemi, sa larg.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:30 pm

Perkundje...


Dhe vshtrim i humbur tretur
q fsheh mshirplot prjetimet...

Dhe aroma hidhrake e s pars vjesht
q krijoi si botn...

Dhe veshje e beft e xhamit, prej avull
t fryms sime...
m prkundin n djepet q nuk dua t lidhem.

Shtrat ku vdes e bie.

Prdit e m qart m faqen
formulat e vjetra, thniet e mnura, bmat...
Rjedha genetike reth q mbyll,zhgnjimi
feksje ngastrash prjetimi - makthe q n
gjum trembin, gjurm mbeturinash t marris,
nerv q shkreptin kujtimin - gjakun nxeh n
kapilare, yll q ndiz e shuhet n qiell t
ftoht arsyeje..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:30 pm

Kraharorit tim nje klithme...

Fmija, foshnjza jan pikla
vese n gjethzn e par.

Tabu, kanune, diktate
kraharorit tim nj klithm!

Sofiste dhuna, prit t z, mbrthyer
uzurpuar, trurit tnd, me forc hyn
Nj sekondi t vetm, frymn t z,
pr nj tjetr frym.

Oh, qnie e dobt, mos guxo t jesh ndryshe,
prshtatshmria sht kryevepr,
nuk bn dot pa t.

T lodh koha, egzistenca e saj, mungesa e lvizjes,
pse e di do t ndodh, nj asti t dhn.
...se do t vdessh srish…
(ashtu si srish do t lindsh)

T lodh vetja, vetvett.

Rit i mendur q foshnjat mend,
sa gjenerata pas meje do t kryqzosh,
t mpihen nga ty,
t t prjetojn ty,
gjakut t'u rendsh pa e ditur...


...dhe ajr i ngrir t frymoj
e foshnjave vetja, t'u jet prang e prjetshme,
e foshnjave vetja, nj tjetr vete t'u sajoj.

Fmij,foshnjza,
pikla vese n gjethzn e par,
kraharorit tim nj klithm.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:31 pm

Ah, kur kendoje ti...


Ti nuk e di se hna ktu kputet si nj kops dhe bie.
Ti nuk mund t'a dish si hyn jeta prmes nj vetsie
q nuk sht m,
si humbtreten ndrrat pa u par...
Si faqin nett shtratin tnd pran pishins,
nj drit sysh t prkund gjumin e lodhjes s rnd,
nj bukuri prball bukuris.

Jo, ti nuk mund t'a dish!

T mos shohsh dot nj prkryerje, t verboj,
si thrmohen n heshtje kristalet e drits,
pastaj nj dritsi e plot...
Nj nga nj t'i gremissh t gjitha n humbtir t vetes,
t dish mir se gabon,
t ndjesh krim kur vrasje nuk ka.
Me dhmbt e tradits t shqyesh njerzoren...

E mban mend rzimin e mbrmjes mbi pishin ,
kur ti i lagur dridheshe,
gzimin e mendur pas arkut dritsor q ndjell jet,
plazhin e vont, naivitetin tim...
...nuk mbaj mend a kish yje nata.
Mngjezet perndimet me ty, pa ty,
at bot, magjin e jetuar,
t prjetshmen unaz t kputur, t verdh q lidh qiejt.
...nga ajo q je t fshihesh thell n djepin e vetes,
t mbytsh foshnjn,
puthjen e vetme n faqen tnde
dhe next year, lott.

T kesh fatin t duash...

Zbret nga ndrrat yjeshkrumbuara t nj vajze,
rrjedh nga qumshti hnor i gruas,
nga shpirti i mirsis, q jo pr kdo, geni gatuan.
Nga knga e buzve t tua, zbret.

Ah, kur kndoje ti,
t vdekur mjelmn, rivdisja!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:31 pm

Te gjitha fytyrat tuaja...

T gjitha fytyrat tuaja, manekin n seri.
Gjinkalla n zhurin e jets!

Qnie q gjithka s'vlen, ushqeni...
Sy tinzar q ju zbrthejn, syhardalloss nn syze,
vshtrim nnvetullash, pas xhama perdesh,
dyerve, prgjuar mureve...
Indiferenc e shtir q trillin pjell, mashtrimin

M lodht, a e dini?

Zallahis s kohs si minjt i rmoni,
ngjarje individ.
Kok i montoni krah kmb
dram e sajoni, tragjedi...
Rjetn e holl t trillit, vrasjes, helmimit
nuk lodhet s thururi merimang e juaj.

Pastaj kapja n tyl, hedhja lart e posht, kolovitja,
prplasja n tok.
Dridhesh prej friks i pafaj, prej ankthit, o ankth.
N pamundsin e befasis tkuresh.Duarlidhur
prej pabesis, padrejtsis q ti
borxh i ke gjithka - intrigs.

Duan t prflasin - trillojn
T merren me ty - e bjn.
T vrasin - pa frym t ln.
T rrmbejn dhe dashurin dhe ndrrn dhe gjumin.
E vjetr sa bota, e kalbur ideja prej nga merr kuptim,
jet e tyre.
E ti i pafuqishm deri n mjerimin e vuajtjes.

O Zot! Nj filiz

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:31 pm

Mos m'i ler...

N njollat murmndezse t diellit tymojn
dhe vdesin me shpresn e art t ringjalljes
...n nj tjetr dit
Shpres q nuk mundem t’a kem.

Zog q prplitet ndr duar.

Athere qielli nuk do t drithroj m
Nuk mund t kem tjetr dashuri…

Mos mi ler ndjenjat t vdesin dhe m

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:32 pm

Mes permes nje pylli...
(N malin e Dajtit)


Mes pr mes nj pylli rash
pash shum drur dhe... nj lisi t madh...
N'zemr rufeja i kish przhitur nj guv.

Dgjova pezmn mngjezore t ajrit
fjaln frfritse t heshtjes …

Un e di prse flasin flett…

N zemr t guvs dy fmij
Pash nj gjethnaj t’i harlisej lisit si nj skeptr

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi