Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:32 pm

Marrosur dlirueshem...


Marrosur dlirueshm, kur gjithsa kish ngjar
u fshi menjher
dhe isha ajo q doja dhe far doja bja:
…u qetova n ty

E paqt, shijembl me veten
kputur marrish deri n fund t ndjenjs.

...jam me ty…

E di ... ka nj jet q e pres kt ast,
t shoh ty, t’ prjetoj ngadal, t prehem tek ti…
t kundroj dritn
thell teje ndricimin…
… e tra tek ti
…flatra qielllirues kredhur n liri…

Jo, mbarim nuk mund t ket tani
as fillim t asgjje mosjete.
zanafilln z ktu fryma njerzore…

Tani nj fytyr t lumtur vshtroj
dhe mbaron… m mbaron mendimi
se mund t shihet prtej saj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:33 pm

Dite vjeshte...

Nj re qiellit - malli im.
Gjith dhimbja e patretur e nj jete
peshn e kujtess mban

Gjith pesha e saj n nj re vjeshte.

Me t n qiell un luaj.
Si fmij

...gishtat e dshirs ledhatojn, prekin
...fytyrn,syt,buzt…
…e vshtroj dhe m vshtron…
... apis drejt saj…
... afrohet drejt meje…

Udha e gjat e dashuris time.
...n nj re vjeshte.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:33 pm

Erdha tek ti...

Nj pesh e rnd
mban nj zjarr q digjet fort
Erdha tek ti.

Mendim prarohet bukurish
lodhja e shpirtit agimit i falet
Erdha tek ti.

Asgj s’kuptova nuk di si erdha
Mezi prisja, t t shihja tek dera
Erdha tek ti.


E gjith e ndezur
e jasht e mekur
Erdha tek ti.

Pse digjej brenda aq shum zjar
ty nuk t gjeta.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Nimfa prej Wed Oct 01, 2008 11:33 pm

Per te gjitha enderrat...
(Heroit ek q dogji veten si
protest ndaj pushtimit Rus)


Ti nuk mund t'a dije...
Q t digjeshe i tri...

Pak zjarr n trupin e mardhur t liris,dhimbjes.
Pak gjak n skeletin e ngrir t globit.

Q t digjeshe i tri...
Un jam ktu me ty,
pr t gjitha ndrrat dhe dashurit e tua - qiri i ndezur,
i lutjeve n buzt e njerzve.
Vikam e heshtjes, e t shtypurve revolt,prangthyese.
Un jam ktu me ty.

Q t digjeshe i tri...
Syrin e verbr, t hap pakz bota.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi